Forum: Tehnici & Materiale vopsire piele naturala

  • LONA22004
    LONA22004

    Am nevoie de un sfat: am murdarit dungile late albe de pe o poseta plic, si practic dupa o folosire trebuie sa o arunc. Pot curata cu ceva ? ( detergent, de vase, sapun...nu iese ).
    Exista ceva vopsea pentru piele? care sa si ramana pe piele?
    multumesc

    06.09.2014, 17:34:35
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Eu nu as recomanda curatarea obiectelor din piele cu detergenti de vase, sapun, sampon etc. In general pielea naturala in contact cu apa se deterioreaza iremediabil. Acum depinde cat de mare este suprafata murdara si ce fel de piele este. Daca ai de curatat foarte putin (mai bine zis de punctat) si consideri ca singura problema o constituie acele pete inestetice pe alb poti incerca cu dizolvant de unghii din acela mai bland. Daca alegi varianta asta trebuie sa iti spun ca in momentul in care il aplici pe piele exista riscul ca deteriorezi culoarea de baza a posetei. Nu am alta varianta la indemana intrucat pe Breslo nu am gasit nici un produs special sau mai bine zis adecvat curatarii unor pete inestetice de pe obiectele din piele.
    Acum daca te hotarasti sa vopsesti iata o varianta:
    www.breslo.ro/Shop/creativemania/Vopsea-pt-Piele_48867

    06.09.2014, 23:29:11
  • LONA22004
    LONA22004

    Multumesc frumos!

    07.09.2014, 07:57:05
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Cu placere Lona22004. Atat timp cat exista acest topic "Tehnici si materiale" este modalitatea cea mai eficienta de a adresa intrebari si de a afla raspunsul la ele.
    Eu urmaresc cu interes acest topic.

    08.09.2014, 10:18:22
  • LONA22004
    LONA22004

    si eu urmaresc, si am si fost ajutata, nu este prima data.
    Oricum, eu vad portalul Breslo ca o comunitate, fiecare are loc pe "piata", nu trebuie sa nu ne ajutam.
    Stiu, cateodata mai scriu despre lucuri care ma nemultumesc in ceea ce priveste administrarea portalului, dar doar in sensul de "copilul care nu plange, nu sti ce are, sau ce ar avea nevoie".

    08.09.2014, 12:59:53
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Draga Lona, nu am inteles prea bine, ai murdarit dungile cu vopsea, sau, pur si simplu s-au murdarit la purtat? Daca nu sunt pete de vopsea, ci este doar mizerie, incearca sa cureti cu un tampon pentru demachiat, muiat in lapte demachiant. Foarte bun este vechiul "lapte Doina".

    09.09.2014, 21:32:49
  • LONA22004
    LONA22004

    Draga ARtemiza Design, am murdarit de la o rochie neagra, care nu mi-am dat seama ca asa se prinde. E asa de puternic colorantul in rochie, ca am lasat rochia sa se usuce, si ce a picurat din ea, a lasat o urma in balcon, ca nu l-am putut sterge. Dar neaparat incerc si cu lapte demachiant. Multumesc!

    11.09.2014, 15:15:03
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Apoi, draga Lona, daca-i de vopsea din rochie....poti sa uiti. Nu mai merge decat revopsita. Du-o la un cizmar pantofar!

    11.09.2014, 16:01:09