Forum: Subiecte de afaceri vreau sa stiu daca imi pot vinde produsele pe Breslo

  • deadbunnyinc
    deadbunnyinc

    Salut,
    am un mic aterier de incaltaminte si marochinarie...as fi interesata sa vand si pe Breslo, dar nu mi se pare ca ma incadrez. nu sunt produse vintage si nici chiar handmade, cel putin nu de mine, ci de cei cativa anagajati de la atelier.
    Vand genti, tocuri ochelari/telefoane, curele, balerini, cizme, ghete...
    As putea sa imi expun produsele pe Bresol?
    Este o comunitate cu care mi-ar placea foarte mult sa ma asociez.
    Nu am sa pun nici un produs pana nu primesc un raspuns de la cei ce se ocupa de aceasta platforma.
    Multumesc :)
    Alexandra

    10.11.2011, 19:40:09
  • punctG
    punctG

    Buna, daca sunt lucrate manual se incadreaza la handmade, eventual daca sunt serii mici sau lucrezi la comanda, am impresia ca mai este cineva cu pantofi la comanda. Cred ca merita sa incerci, eventual posteaza cateva si intreaba un administrator daca produsele tale se incadreaza.
    O seara frumoasa!
    Gabriela

    15.11.2011, 20:24:58
  • tonycat
    tonycat

    Atata timp cat sunt produse originale si de productie proprie si eu as vrea sa vad pantofiori si genti 100% autentic romanesti.

    15.11.2011, 20:56:01
  • ThingsWeLoveToday
    ThingsWeLoveToday

    In regulament scrie ca trebuie ca produsele sa fie facute chiar de tine :)

    16.11.2011, 00:00:26
  • carmensorina
    carmensorina

    Buna,
    pentru a deschide magazin pe breslo trebuie sa ai firma sau pfa?

    16.11.2011, 12:08:49
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    eu cred ca, in cazul unui mic atelier, se incadreaza la produse handmade.
    Si in cazul meu, spre exemplu, am produse lucrate de mama mea - unele pentru care eu am solicitat-o (doar ca n-am angajat-o legal :))) )... sa zicem ca avem un mic atelier.... si le postez in acelasi magazin.
    Si sunt multi care lucreaza "in grup" si/sau au astfel de mici ateliere cu asociati sau angajati (e alegerea fiecaruia) si este acelasi lucru...
    Din cate stiu, atelierele au cativa angajati, deci se incadreaza la productie proprie, de serie mica... iar daca produsele sunt (pre)lucrate manual, atunci au ce cauta pe Breslo...
    atelierul nu e totuna cu fabrica...

    16.11.2011, 15:30:08
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @ carmensorina: pentru a deschide magazin pe Breslo nu trebuie sa ai decat o adresa de email.
    Daca vrei sa vinzi, atunci e altceva ;)

    16.11.2011, 15:31:34
  • user44982
    user44982

    deci....daca vrei sa vinzi trebuie sa ai firma sau pfa? asta e foarte important de stiut .ca sa nu mai spun de faptul ca ar fi normal sa platesti impozite, nu?
    multumesc !

    01.12.2011, 10:13:19
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Sagas: da, din punct de vedere legal iti trebuie o forma legala de tip pfa sau srl ca sa poti vinde orice, nu numai pe Breslo. Si da, daca legislatia in vigoar eprevede asta trebuie sa platesti si impozite. Fiecare ar trebui sa se informeze pe cont propriu din surse de incredere despre partile legale ale unei afaceri pe Breslo sau pe Internet in general.

    @Alexandra: cred ca depinde de exact cati angajati ai in atelier si de cat de automatizata este productia, respectiv cat dureaza in medie sa produci o pereche de pantofi? Daca ne dai aceste informatii va fi mai usor sa luam o decizie.

    @Things we love today: da si nu; textul din regulament are ca scop sa ne protejeze de "re-selleri" adica oameni care cumpara obiecte handmade (din Ro sau chiar din china, india, peru etc...) si le revand aici pentru ca sunt tehnic "handmade". Ori noi stim ca nu acesta este spiritul platformei. Ideea este ca vanzatorul de pe Brelso trebuie sa aiba un rol principal in productia produselor si sa nu fie un simplu distribuitor. De ex. acceptam ateliere mici, in care productia se face manual la scara mica, sau creatii ale studentilor la Moda si Design Vestimentar care creeaza modelele si tiparele dar le dau la cusut unor ateliere de croitorie.

    02.12.2011, 10:44:12
  • user44982
    user44982

    multumesc mult pentru lamurire !

    02.12.2011, 22:21:53
  • nicolletta
    nicolletta

    unde gasesc regulamentul pt a infinta un magazin de bijuterii hand made pe breslo ?
    Inca nu m-am lamurit daca trebuie sa deschid sau nu PFA pt asta .
    Ma poate ajuta cineva ?

    14.02.2012, 22:02:01
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Nicolletta:"din punct de vedere legal iti trebuie o forma legala de tip pfa sau srl ca sa poti vinde orice, nu numai pe Breslo. Si da, daca legislatia in vigoare prevede asta trebuie sa platesti si impozite. Fiecare ar trebui sa se informeze pe cont propriu din surse de incredere despre partile legale ale unei afaceri pe Breslo sau pe Internet in general"

    15.02.2012, 18:59:28
  • Breslo
    Breslo

    Sau, concret, fata de Breslo actionezi pe proprie raspundere.

    Asta inseamna ca noi nu iti vom cere sa faci dovada formei legale sub care iti vinzi produsele in momentul in care iti deschizi magazinul.

    Totusi, pentru a fi sigura ca nu vei avea niciodata probleme legale din aceasta cauza, te sfatuim sa iti vinzi produsele printr-o forma legala la alegerea ta.

    16.02.2012, 15:54:22