Forum: Feedback pentru magazinul tau Vreau si eu o parere despre magazinul meu si vreau si eu feedback-urii cum fac?

  • DanAnitza
    DanAnitza

    As vrea sa va stiu parerea despre magazinul meu pt ca mai am putin si imi expira luna gratuita si vad ca nu am nici o miscare si nu stiu ce sa fac.

    28.10.2012, 10:08:01
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Inca astept parerile vostre!

    29.10.2012, 09:01:31
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Eu am vazut abia acum intrebarea si iti raspund din punctul meu de vedere.
    Dupa cum ai observat,cred,sunt sute de magazine pe breslo.Unele au vanzari mari,altele mai mici,altele deloc.Oferta e extrem de generoasa,de la bijuterii somptuoase,de ocazie,pana la bijuterii simple,din materiale la indemana oricui.M-am uitat f atent la ceea ce ai in magazin.Parerea mea,sincera,e sa diversifici paleta de produse,sa faci si bijuterii mai complicate,bijuterii si/sau din materiale de f buna calitate,si poti sa le lasi si pe cele care sunt mai ieftine.Faptul ca ai produse ieftine nu inseamna ca le si vinzi,clientii de pe breslo nu cauta pretul,in primul rand,ci unicitatea,acea bijuterie care e altfel.Spui ca mai ai putin si expira luna gratuita.Si aici,ca si in tot ce tine de viata,trebuie sa ai rabdare,muuulta rabdare.Uneori poti sa vinzi imediat ce ai deschis magazinul,alteori poti sa astepti si cateva luni ca sa vinzi ceva.Totul depinde de cat vrei tu sa astepti si cat esti dispusa sa investesti (timp,bani,suflet,materiale) pt acest magazin.

    29.10.2012, 11:43:24
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    N-am spus nimic de feedbackuri.Chiar si parerea mea e tot un feedback:) si,mai mult ca sigur,vor mai aparea si de la alti breslasi.
    Feedbackurile care se contabilizeaza in contul tau se obtin in urma vanzarilor si/sau cumparaturilor facute (sunt convinsa ca stiai).Dupa ce o sa ai vanzari,o sa apara si acele fb.

    29.10.2012, 11:47:32
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Multumesc mult pentru sfaturi, imi sunt de mare ajutor ca incepusem sa ma descurajez. Credeam ca ceea ce fac nu sunt deloc comerciale si ca nu am nici o sansa, de aceea am zis ca nu stiu ce sa fac. Iti multumesc si pentru feedback.

    29.10.2012, 17:16:30
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Nu te descuraja nici acum,nici altadata;lucreaza,cauta,experimenteaza,vei vedea ca totul se va aranja.Atata timp cat faci totul din dragoste de frumos,orice vanzare va fi un succes personal si-ti va da aripi ca sa zbori mai departe.Si,stand aici,printre ceilalti breslasi,vei invata f multe lucruri care iti vor ajuta sau care iti vor da noi idei.Asa ca,inainte!La fel facem cu totii!

    29.10.2012, 19:58:44
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Subscriu la tot ce a spus Jewelswithlove.
    In special pe segmentul bijuterii este o varietate f. mare pe Breslo. Ca sa ai succes trebuie sa faci ceva altfel decat masa, sa individualizezi si sa te diferentiezi cumva de restul.

    Momentan ai in magazin produse simple (e normal, fiind la inceput), cu preturi mici. Daca arunci un ochi pe Breslo vei vedea ca sunt foarte multe magazine care fac acelasi tip de produse. Cum aici nu te poti diferentia prin pret, incearca sa faci produse cu un design si concept mai elaborat, gaseste o nisa si fa niste produse de care nu mai face altcineva pe Breslo. Ideea e ca produsele tale sa fie individuale si sa nu poata fi "interschimbate" cu produse foarte similare din alt magazin (fie el real sau de pe Breslo).

    In alta oride de idei, un sfat pragmatic la alegerea etichetelor: incearca sa te gandesti la ce ar cauta un potential cumparator. Tocmai am dat un search dupa "bentita funda" in care tu nu apari, pentru ca atat in titlul, cat si in descrierea si etichetele produsului, tu ai folosit cuvantul "fundita". Tine cont ca pentru cautari sunt relevante titlul, descrierea si etichetele, asa ca daca ai folosit deja "fundita" in titlu si de 2 ori in text nu mai are sens sa incluzi cuvantul si la etichete, foloseste in schimb cuvantul "funda".

    29.10.2012, 20:55:46
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    la cautare nu se uita mai intai la etichete?

    29.10.2012, 23:23:26
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Iti multumesc mult pentru sfaturi CinnamonCloves, toate sfaturile sunt constructive. Si ma face sa merg mai departe si am curaj sa ma ridic. Sincer tot ce am facut in magazinul meu este tot ce mia venit ca idei in cap. Am sa incerc sa caut si altceva prin care voi iesi in evidenta. Iti multumesc ca mi-ai tras atentia si cu etichetarea.

    30.10.2012, 08:04:31
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @daisy.jewelry: Nope, algoritmul de cautare cauta cuvintele cheie in titlu, text si etichete. Rezultatele sunt afisate de la cel mai nou produs listat la cel mai vechi.

    De ex. un produs cu titlul "brosa fetru" postat azi va aparea la cautarea dupa "fetru" inaintea unui produs cu etciheta "colier fetru" listat acum o luna.

    30.10.2012, 23:27:16
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Vreau si eu un program de modicat poze. Ma chinui foarte mult la poze, desi nu pot sa zic ca cele facute sunt foarte clare.

    01.11.2012, 17:30:17
  • HARYO
    HARYO

    Buna! Un program f bun pentru ceo fara cunostinte de editare grafica este Photoscape. Da un search pe Google, este gratuit desi are functii multiple. Spor la treaba!

    01.11.2012, 18:37:23
  • carinasirbu
    carinasirbu

    Sau Picasa, sau Gimp, ambele sunt gratuite. Totusi, Photoshop-ul e sfant :)

    Incearca sa faci din start poze clare, altfel nici un program de editare nu te va ajuta. Daca ai un aparat mai putin performant care nu se descurca la lumina slaba/artificiala, fa pozele in timpul zilei, la lumina naturala dar nu in soare direct.

    01.11.2012, 22:28:05
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Va multumesc mult HARYO si carinasirbu. Sincer am foarte multe de invatat de la voi imi sunteti de mare ajutor. imi place foarte mult sa fac bijuterii dar cand vad ca pozele nu imi ies clare si eu cred ca poza conteaza foarte mult, sunt foarte suparata. Poate asta sa fie si un minus pozele neclare nu atrag automat nu sunt interesante, zic eu nu stiu. Va multumesc inca odata

    02.11.2012, 08:10:56
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Daca nu vrei sa dai multi bani pe editoare foto poti sa incerci si PicMonkey; editarea se face direct din browser si e gratuit. Nu poti face desigur atat de multe cum poate Photoshop, dar cu siguranta e mai bine decat nimic :)

    Nu uita insa ca cea mai importanta conditie pentru o fotografie de produs reusita ramane o poza initala (neprelucrata) reusita- clara, luminoasa samd.

    03.11.2012, 13:15:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    PS: Uite, am prelucrat eu o poza de-a ta cu PicMonkey: http://i49.tinypic.com/x0xwg1.jpg

    Am reusit sa o fac mai luminoasa dar din pacate nu ai cum sa maresi retrospectiv claritatea si poza e inc a blurry.

    03.11.2012, 13:24:53
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Iti multumesc mult pentru programul PicMomkey. Nu am inteles care poza ai prelucrat-o.

    03.11.2012, 15:26:44
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Am prelucrat poza produsului: www.breslo.ro/Product/Bratara_723246
    Poza prelucrata e aici: i49.tinypic.com/x0xwg1.jpg (copiaza adresa in bara de URL a browserului)

    03.11.2012, 18:07:45
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Multumesc mult! Am sa le lucrez de acum pe toate care nu sunt clare.

    Poate sa va mai dati cu parerea de bijuteriile mele daca combin culorile bine si daca sunt comercilale?

    04.11.2012, 09:45:07
  • DanAnitza
    DanAnitza

    Am si eu o intrebare?
    Eu daca cumpar 1 besleu pot sta in magazinul meu inca doua zile?

    05.11.2012, 10:53:42
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Teoretic da, daca ai un magazin tip handmade cu taxa de 0,5 breslie/zi.
    In practica, suma minima pe care o poti cumpara este de 17 lei, adica aprox 15 breslei.

    05.11.2012, 14:17:15