Forum: Idei si sugestii zilele Breslo

  • lizubiju
    lizubiju

    Buna seara ! De ceva vreme ma ,,framanta" o idee si vreau s-o discut cu voi! Ce-ar fi sa organizam un targ la nivel national, numit ,, zilele Breslo", care sa aiba loc simultan in orasele mari si la care sa participe breslasii din zonele respective ?!! Cred ca ne-ar prinde bine si noua pentru vanzari si lui Breslo , pentru mai multi membri si vizualizari ! Sunt sigura ca se vor gasi printre noi persoane dispuse sa colaboreze la organizarea acestor targuri la nivel local. Ce ziceti ?

    05.07.2014, 21:22:21
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    imi place ideea. doar cei inscrisi pe breslo. eventual selectati ca nu cred ca vor fi destule locuri

    PS n-am vazut ca ai scris si aici si am raspuns la "ajutor". Probabil ca o sa-l inchida acolo

    05.07.2014, 23:53:50
  • Lona11
    Lona11

    Foarte interesantă ideea, dar greu de aplicat legal.

    06.07.2014, 08:31:27
  • lizubiju
    lizubiju

    cred ca fiecare are in orasul sau asa zisele zile ale orasului respectiv si se tin targuri de toate genurile.Oare cat de greu sa fie si pentru noi?

    06.07.2014, 13:54:18
  • lizubiju
    lizubiju

    si da , doar pentru cei inscrisi pe breslo, bineinteles! Adica de exemplu, cei din Galati si imprejurimi sa faca un targ la Galati, cei din Iasi, la fel si tot asa pentru toata tara! Si astfel va afla muulta lume de acest breslo si minunatii ei membrii!

    06.07.2014, 13:58:16
  • Lona11
    Lona11

    Lizubiju, respectivele targuri sunt organizate ori de primarii, ori de alte entitati cu personalitate juridica, de ex. asociatii handmade. Trebuie inchiriate spatii, ceva harnasament poate (mese, scaun, umbrele), asta inseamna contracte, deconturi etc. Apoi expozantii - nu pot fi decat cei care au o forma legala (ceea ce nu stiu cat de corect ar fi, dat fiind ca pe aceasta platforma toti sunt egal platitori) ori obiectele acestora sa fie preluate in regim de consignatie - iar formalitati, hartoage etc. Nu mai spun se selectie, si aceea cred ca-i o responsabilitate foarte mare.
    Deci nu-i imposibil, doar zic ca trebuie ca in fiecare loc sa fie un imputernicit al Breslo, care sa actioneze in numele si pentru acesta, iar sarcina lui nu va fi usoara.
    In aceeasi idee, eu ma gandeam daca nu ar fi rentabil un/niste magazine fizice, bine amplasate, care sa preia produsele de la breslasi. Nu stiu cat ar reveni fiecaruia din intretinerea lui, plus o vanzatoare eventual, dar cred ca daca sunt multi vanzatori, costul scade.

    06.07.2014, 15:18:24
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    O idee buna zic eu, care ar promite.

    Va rog, daca aveti idei in aceasta directie si/sau aveti cunostinta de ceea ce implica si ar putea implica, sugestii de orase pe zone si perioade, m-as bucura sa le ascult (citesc :D).

    In paralel ma voi gandi si eu cum s-ar putea implementa ideile si care ar putea fi contributia mea (personala, nu pot vorbi in numele Breslo in acest moment) si poate, intr-un viitor apropiat vom pune in aplicare, daca vom concepe un plan bine pus la punct, cu tinte clare. :)

    07.07.2014, 10:19:45
  • lizubiju
    lizubiju

    Pentru Galati contati pe sprijinul meu ! Am intreprindere individuala si in statut am si organizare de evenimente, adica din punct de vedere legal sunt ok! Si m-a incantat ideea de a face un asemenea targ!

    07.07.2014, 11:32:23
  • Breslo
    Breslo

    Buna tuturor,

    Sut idei minunate, multumim! Intr-adevar, logistic sunt destul de dificil de rezolvat, dar puteti fi siguri ca ne vom gandi la asta.

    Zi frumoasa!

    10.07.2014, 14:10:21