Forum: Tehnici & Materiale Ce tipuri de sarma folosesc in proiectele mele ?

  • huxley
    huxley

    Ma bag si eu in vorba, pentru ca am citit lucruri foarte interesante aici despre sarma. Eu nu lucrez cu sarma dacat asa, chestii micute , accesorii necesare eventual in vreun proiect cu margele. Si mie imi place cuprul si-l mai folosesc, dar vreau sa va intreb, in special pe tonycat ( ca a pomenit de slefuit) cu ce anume slefuiti voi obiectele metalice?

    05.05.2012, 14:55:44
  • tonycat
    tonycat

    Pentru slefuit folosesc hartia de smirghel foarte fina, lana de otel fina, freze de silicon la bormasina dar cu moderatie pentru ca astea pot rontai din metalul neferos, si mai exista niste lavete speciale impregnate cu ceva care curata patina. Pe astea nu le mai am si nici nu se gasesc de cumparat. Intotdeauna am o pila pe aproape cu care pilesc capete de sarma. Se mai poate folosi pasta de slefuit.
    Nu am testat nimic din toate astea pe sarma placata, doar pe cupru, bronz si alama.

    05.05.2012, 17:18:16
  • huxley
    huxley

    Multumesc mult tonycat, dar din cate ai insirat aici, cred ca mai la indemana mi-ar fi hartia abraziva, avand in vedere volumul destul de mic de lucru cu sarma. Daca mai vizitezi topicul, poate esti amabila sa-mi zici ce numar de hartie trebuie sa cumpar, caci am vazut ca e pe numere si am citit pe undeva ca cu cat numarul este mai mare, cu atat hartia este mai fina. Macar cam la ce nivel da marime se socoteste ca e hartie fina. Multumesc.

    06.05.2012, 14:58:18
  • tonycat
    tonycat

    Hartia cea mai fina desigur, ca sa nu zgarie. Dar mai utila este lana de otel fina sau extrafina. Eu lucrez numai cu sarma si e mai greu sa slefuiesc cu hartia atatea bucle si rasucituri din sarma.

    06.05.2012, 19:55:24
  • huxley
    huxley

    Multumesc.

    06.05.2012, 21:05:03
  • tonycat
    tonycat

    Cred ca pentru tine o pasta de slefuit ar fi mai potrivita si aceea cu moderatie. Nu folosi hartie abraziva pe metale placate.

    06.05.2012, 22:06:46
  • ionynikanto
    ionynikanto

    Buna seara oameni frumosi,tocmai in seara asta Dumnezeu v-a adus in viata mea,cautand si tot cautand solutii si metode de lucru cu sarma de cupru,am dat de voi . In urma cu o luna ceva s-a intamplat ,ceva ce nu pot explica nici acum si m-am apucat de bijuterit cu sarma de cupru ,primele bijuterii au iesit cam uratele,dar fiind o scorpioanca incapatanata nu am renuntat si usor, usor bijuteriile mele s-au transformat in frumuseti ,cum imi place mie sa le spun ! Va multumesc pentru tot ce ati postat aici,dar am o rugaminte la voi,imi poate spune si mie cineva cum ,sau mai bine zis cu ce se poate* patina*,sau lacui cuprul ?

    14.11.2015, 23:42:15
  • gynhun
    gynhun

    www.breslo.ro/item/kit-patina-vintaj-victorian-gable-1045909/kit-patina-vintaj-victorian-gable-2558543

    pentru toate tipurile de metal
    Am vazut in mai multe magazine de furnituri aici,pe breslo.

    06.12.2015, 13:23:26