Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (ediţia a III-a) - PRIMĂVARA - "Mugur de fluier" – secţiunea MODĂ ŞI VESTIMENTAŢIE

  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Cu sufletul „mugur de fluier”, în zi sfântă de sărbătoare, vă binevestesc începutul celei de-a III-a ediţii a Concursului ANOTIMPURI - PRIMAVARA , secţiunea MODĂ ŞI VESTIMENTAŢIE!
    Încercând să interpretez frumoasa metaforă a „mugurului de fluier”, am să vă prezint două semnificaţii care să îşi făurească drum pe făgaşele cercetării cu spiritul creator. În primul rând, din mugurii naturii se naşte inspiraţia, se naşte imboldul sufletului către creaţie, se nasc instrumentul şi materia primă a creaţiei artistice. Creaţia este astfel expresie a unei profunde comuniuni între om şi natură, iar sufletul creator este cel ce vibrează o dată cu metamorfozele naturii. De acest fapt ne-am convins nu o dată în cadrul Concursului ANOTIMPURI. În al doilea rând, „mugur de fluier” trimite la tradiţiile noastre populare, la instrumentul muzical prin care se exprimă sublim spaţiul mioritic, genul liric, doina, fără a exclude însă poveştile, basmele, snoavele şi legendele.
    Pe aceste două coordonate, comuniunea om-natură şi tradiţiile noastre, vă îndemn să purcedeţi la drum, zăbovind să ascultaţi mugurii şi cântările nezămislite încă, cu nădejdea că veţi găsi cea mai potrivită cale de a da glas cântecului creaţiei!

    Moderatoare: GabyS – „Grădina secretă”

    Calendarul concursului:
    1. Înscrierea creaţiilor: 25 martie - 25 mai 2014;
    2. Prezentarea topicului de votare: 26 mai 2014;
    3. Votare publică şi jurizare: 26 mai - 29 mai 2014;
    4. Alcătuirea clasamentului: 29 -31iunie2014;
    5. Gala premianţilor: 01 iunie 2014.

    Înscrierea pieselor în concurs se va face ţinând cont de următoarele criterii:
    - maxim 3 (trei) piese ale aceluiaşi autor;
    - lucrările vor fi create special pentru acest concurs, urmărind tematica propusă: PRIMAVARA - "Muguri de fluier";
    - un text însoţitor, în descrierea lucrării, care să prezinte sursa de inspiraţie, ideea sau mesajul creaţiei, în conformitate cu tema concursului.


    Juriul va fi format din creatori cu experienţă în domeniul modei şi al creaţiei vestimentare şi va fi anunţat în curând.

    CRITERIILE după care se vor acorda punctele pentru fiecare lucrare sunt următoarele:
    1) Încadrarea în TEMĂ - forme, elemente specifice, culoare, idee centrală;
    2) ESTETICA piesei – inspirație artistică;
    3) COMPLEXITATE - realizare tehnică, procedee (tehnici) folosite;
    4) PREZENTAREA lucrării - aranjament, fotografie, text însoțitor;
    5) ORIGINALITATE - aport personal, inventivitate.

    Votarea de către membrii Breslo este supusă următoarelor reguli:
    - Se vor alege 6 creații înscrise;
    - Autovotul nu este permis;
    - Clienții pot vota numai în condițiile în care dețin minim 2 feedback-uri de la 2 magazine diferite și dacă au contul deschis anterior datei de începere a concursului. Clienții sunt rugați să menționeze, după exprimarea votului, calitatea de client.

    PODIUMUL va fi alcătuit, pentru primele trei locuri: I, II și III, prin însumarea punctelor oferite de juriu cu totalul de voturi obținute în cadrul votării publice.

    Alte categorii de PREMII:
    - DEBUT - pentru cei care nu au mai participat la alte concursuri pe forumul Breslo;
    - PRIMA LUCRARE ÎNSCRISĂ în concurs;
    - CLIENT votant;
    - altele, în functie de desfășurarea concursului și preferințele sponsorilor.

    SPONSORI
    Moderatoarea secțiunii, www.breslo.ro/Shop/gabys, va oferi principalele premii:
    - Premiile I, II, III;
    - premiul pentru prima lucrare înscrisă;
    - un premiu pentru un client votant;
    - premii pentru debutanți.

    Alți sponsori sunt bineveniți și vor fi prezentați şi promovaţi pe parcursul desfășurării concursului.

    Lucrările câștigătoare din cadrul Concursului ANOTIMPURI 2014 – Ediția a III-a vor fi publicate în CALENDARUL BRESLO 2015 !!!

    25.03.2014, 00:46:28
  • soso07
    soso07

    Bun venit intr-o Primavara pe care o asteptam cu drag ! O PRIMAVARA a creatiei ce ne incalzeste SUFLETUL ...

    Freamatul apelor
    Si fosnetul codrilor,
    In el se intalnesc
    Si sufletu-mi incalzesc.

    Mugur de fluier - Phoenix
    http://www.youtube.com/watch?v=v_FgAruDgmA

    25.03.2014, 00:52:38
  • soso07
    soso07

    Va asteptam cu drag sa doinim impreuna multe cantece cu suier :)

    25.03.2014, 00:54:48
  • soso07
    soso07

    O Primavara insorita sa va inspire ! Spor si voie buna tuturor :)

    25.03.2014, 08:02:11
  • mielena
    mielena

    Bun venit PRIMAVARA-moda! Sunt sigură ca vei fi admirabila în vesmant de flori! :)

    25.03.2014, 08:16:21
  • 3cot
    3cot

    Un "elegant" bun venit tuturor si mult succes moderatoarei!

    25.03.2014, 09:45:27
  • Caterine
    Caterine

    Mult succes tuturor:)

    25.03.2014, 10:46:27
  • soso07
    soso07

    Ah! iată primăvara cu sânu-i de verdeaţă!
    În lume-i veselie, amor, sperare, viaţă,
    Şi cerul şi pământul preschimbă sărutări
    Prin raze aurite şi vesele cântări!

    Vasile Alecsandri

    25.03.2014, 12:07:58
  • carmenn
    carmenn

    eeeeeeeeeee....bun venit Primavara....va rog sa-mi spuneti daca o coronita se incadreaza aici la Moda...

    25.03.2014, 13:04:37
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Coronita-Mugur-de-floare--Concurs-Primavara-Moda_1164843
    prima coronita cu flori inchinata Zanei Primavara

    25.03.2014, 14:00:34
  • soso07
    soso07

    Sigur ca da, Carmen, coronita este binevenita aici, la Moda.

    Primavara e o zana,
    O faptura-nmiresmata
    Cu bentita colorata
    Care pune cu o mana

    Flori curate si pufoase,
    Ramuri verzi si bucuroase,
    Iarba-nalta cat o vezi,
    Floricele prin livezi.

    25.03.2014, 14:22:16
  • carmenn
    carmenn

    super versuri...se potrivesc..:)

    25.03.2014, 14:26:54
  • soso07
    soso07

    TRADITII SI OBICEIURI DE BUNA VESTIRE, 25 MARTIE:

    Ziua de BUNA VESTIRE, este cunoscuta si ca ZIUA CUCULUI, intrucat cucul este perceput ca incarnare a stramosului mitic, pasare cu un pronuntat substrat erotic, anunta sosirea efectiva a primaverii. Primul sau cantec care are loc de obicei la BUNA VESTIRE trebuie sa fie asteptat de toti oamenii in haine curate, veseli, cu stomacul plin si cu bani in buzunare. Daca nu ar fi indeplinite aceste conditii rituale, oamenii respectivi nu ar beneficia de toate acele lucruri in anul care va urma. Daca primul cantec al cucului era auzit cumva pe stomacul gol, in partea stanga sau in spatele omului, era semn de rau augur, dupa cum indica si versurile: "Cucu-n spate mi-a cantat/ si moartea m-a sagetat!"; mai mult, daca cineva auzea cucul toata primavara se credea ca va muri in scurt timp. Pe aceleasi coordonate se situeaza si intrebare:"Cucule, puiucule/ Cati ani imi vei darui/ pana ce eu voi muri?", dupa care se numara cantecul cucului (de cate ori isi striga numele).

    Pe de alta parte, flacaii si fetele il intrebau pe cuc lucruri care ii interesau mai mult, precum: "Cucule voinicule/ Cati ani imi vei da/ pan' m-oi insura (marita)?" Tacerea cucului aducea mare bucurie celor care intrebau, deoarece tacerea echivala cu o casatorie grabnica, in vreme ce cantatul cucului ii aducea la disperare pe tineri, fiecare glas fiind socotit un an de asteptare!

    Comportamentul Cucului a facut din el un simbol al nestatorniciei si mai ales, al adulterului, al dragostei tainuite, numita in popor si boala cucului, aici avandu-si originea si cunoscuta expresie: "Mai baiete cucuiete/ Ce ti-e capul tot la fete!"

    Dupa cum stim, la BUNA VESTIRE este dezlegare la peste, pestele fiind celalalt "personaj" central al acestei sarbatori. In plan simbolic, pestele se apropie de cuc, avand un pronuntat substrat sexual; in acest sens, aduceti-va aminte numai de basmul in care tanara fata ramane gravida dupa ce a mancat peste. Consumul ritual de peste era justificat prin credinta ca cei ce vor face asa vor fi sanatosi ca pestele tot anul.

    25.03.2014, 15:05:13
  • carmenn
    carmenn

    multumim pentru interesantele informatii..

    25.03.2014, 15:07:59
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Primăvara s-a instalat de-a binelea pe forumul nostru, cu gânduri bune, versuri şi inspiraţie!
    Sorina, eşti precum o albinuţă culegând nectar şi polen şi revărsând aici dulceaţa poeziei şi a tradiţiilor româneşti! Mulţumim!
    Carmen, altă albinuţă harnică, nu se dezminte şi întâmpină Primăvara breslaşă cu o coroniţă plină cu muguri şi veselie! Bravo, te întâmpinăm şi noi cu premiul pentru prima creaţie înscrisă, pe care încă nu l-am pozat, dar vine curând! Pe parcurs, să te gândeşti şi la un text, o poezioară, un mesaj pentru frumoasa coroniţă, Carmen!

    25.03.2014, 19:31:25
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulţumesc pentru urări, dragele mele colege, Carmen/ 3scot şi Mihaela-Mielena, şi eu îmi doresc să avem o ediţie memorabilă a concursului!

    25.03.2014, 19:33:38
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bine ai venit, Caterine, ne bucurăm că eşti alături de noi şi mulţumim pentru urări!

    25.03.2014, 19:34:24
  • carmenn
    carmenn

    cine este Caterine...

    25.03.2014, 19:36:09
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Caterine a acceptat să facă parte din juriul concursului nostru la această secţiune. Urmărindu-i creaţiile, din magazinul www.breslo.ro/Shop/Caterine , veţi înţelege că nu întâmplător a fost rugată să ne ajute cu evaluarea lucrărilor :).

    25.03.2014, 19:42:03
  • carmenn
    carmenn

    scuze...eu nu am observat mai sus...profilul Caterinei....super magazin si produse....pe sufletul meu...parca-s de la mine din ,,cufar" :)

    25.03.2014, 20:03:19
  • soso07
    soso07

    Da, eu le-am admirat ceva mai devreme si evident ca sunt desprinse din povestea noastra :)

    25.03.2014, 20:16:57
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Şi au simt la fel, Carmen, mi-s tare dragi iile ei!

    25.03.2014, 20:17:16
  • IrinaBohemianDance
    IrinaBohemianDance

    Succes tuturor!!!Abia astept sa va admir creatiile!!!!

    25.03.2014, 20:57:07
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Am scris în acelaşi timp, Sorina :) .

    25.03.2014, 21:27:12
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulţumim, Irina! Pe Irina o cunoaştem şi o admirăm de mult şi va fi alături de noi la jurizare.

    25.03.2014, 21:28:35
  • blanitza
    blanitza

    Fetelor dragi, cu bucurie natura renaste, si-orice firicel de iarba se ridica plapand spre soare, parc-ar vrea sa inalte un cantecel de bun-venit Primaverii Maiastre-n flori si culori!!! Tot asa, va urez si eu succes din toata inima, bogate si frumoase fie piesele ce ne-aduc primavara-n aspect si vestimentatie!!! Sunt atat de multe izvoarele de inspiratie, incat mie-mi pare cel mai fecund anotimp, si mai vestit. Sa fie aici dorul fiintei dupa soare si culoare, in urma iernii, nu stiu, dar daca-ti vine-a canta fara motiv, sa stii ca-i vraja zanei Primavara!!!
    Si pentru ca-i musai s-o facem frumoasa si fermecatoare, m-am gandit sa va aduc un dar muzical de casa noua pentru Zana Primavara, vrajitorul Tudor Gheorghe :
    http://www.youtube.com/watch?v=eeVHgejKvdI

    26.03.2014, 02:04:06
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bună dimineaţa! Aşa e, Gabi, sursele de inspiraţie sunt la tot pasul, trebuie doar să privim, să ascultăm, să atingem, să adulmecăm şi, de ce nu, să gustăm. Şi să lăsăm inima să grăiască! Interesant că l-ai numit pe Tudor Gheorghe "vrăjitorul", mai ales cu referire la piesa asta, una dintre preferatele mele. Căci în spatele tristei seduceri alegorice a măceşului, se ascunde parcă o baghetă magică ce însufleţeşte totul, iar vrăjitorul are un mare zâmbet interior. Şi ar valsa şi pietrele, roşind sub mângâierea vântului!

    26.03.2014, 10:18:05
  • mielena
    mielena

    Echipa Breslo ofera 5 campanii publicitare creatiei aflate pe locul I al clasamentului juriului.
    Multumim echipei Breslo! :)

    26.03.2014, 15:55:00
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Ce veste minunată! Mulţumim, echipa Breslo, şi mulţumim mesagerului :)!

    26.03.2014, 16:23:51
  • carmenn
    carmenn

    multumim ,Breslo!

    26.03.2014, 18:59:22
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Pentru inspiraţie, paleta de culori a primăverii: verde crud, alb, roz, azur, galben. Şi bucuria de a fi martor înmuguririi:

    Note de primăvară
    de George Bacovia


    Verde crud, verde crud…
    Mugur alb, şi roz şi pur,
    Vis de-albastru şi azur,
    Te mai văd, te mai aud!

    Oh, punctează cu-al tău foc,
    Soare, soare…
    Corpul ce întreg mă doare,
    Sub al vremurilor joc.

    Dintr-un fluier de răchită,
    Primăvară,
    O copilă poposită la fântână
    Te îngână
    Pe câmpia clară…

    Verde crud, verde crud…
    Mugur alb, şi roz şi pur,
    Te mai văd, te mai aud,
    Vis de-albastru şi azur.

    26.03.2014, 22:02:16
  • soso07
    soso07

    Vis de-albastru si azur ...

    26.03.2014, 22:17:53
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Da, până şi Bacovia iese din tristeţea lui obişnuită. Deşi, din versul "Te mai văd, te mai aud" putem citi bucuria că e ÎNCĂ aici, viu, în primăvară...

    26.03.2014, 23:06:27
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Dragilor, am şi componenţa juriului, alcătuit din creatoare foarte talentate, care ne fac onoarea de a evalua creaţiile înscrise la această secţiune. Vă mulţumim, fetelor!

    Irina Chelaru - www.breslo.ro/Shop/irinaindira
    Alexandra Suman - www.breslo.ro/Shop/Caterine
    Lavinia Emin - www.breslo.ro/Shop/lavinexclusive
    Anca Cristina Ilie - www.breslo.ro/Shop/Larrange

    26.03.2014, 23:15:12
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Înainte să vă urez "Noapte bună", vă mai aduc o veste: www.breslo.ro/Shop/LucyHandmade ne oferă un premiu, un set de bijuterii spumos:
    www.breslo.ro/Product/Set-Champagne_837654.
    Mulţumim frumos, LucyHandmade!

    27.03.2014, 00:22:50
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Vă urez o noapte liniştită!

    27.03.2014, 00:23:51
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bună dimineaţa! O dimineaţa superbă!
    S-au trezit devreme şi sponsorii noştri generoşi.

    www.breslo.ro/Shop/gretysimonica, o doamnă care a fost alături de noi şi la alte ediţii ale concursului Anotimpuri, ne oferă un frumos premiu care ne duce cu gândul la vacanţă:
    www.breslo.ro/Product/Top-de-vara-Brotacel--Rezervat_950747.

    Mulţumim mult, Grety!

    27.03.2014, 08:51:11
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Un voucher în valoare de 50 lei vine de la
    www.breslo.ro/Shop/ramonaignat.

    În magazinul ei puteţi găsi tot felul de furnituri folositoare, alături de o colecţie foarte drăguţă şi practică de materiale pentru ambalat şi prezentat propriile produse: cutiuţe, etichete, cartonaşe colorate pentru mesaje şi altele.

    27.03.2014, 08:55:59
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    www.breslo.ro/Shop/YourShop,
    un magazin deschis recent, dar pe care cred că îl cunoaşteţi deja prin lucruşoarele gingaşe şi materialele deosebite ce apar des în listele cu produse noi, oferă premii în valoare de 100 lei:
    10 seturi de floricele yoyo (10 culori)- valoare 50 lei;
    10 seturi de perlute colorate (10 bucati pe set) - valoare 30 lei;
    2 seturi de agate prafuite (10 bucati pe set) - valoare 8 lei;
    inimioare si bulinute din fetru si piele naturala - 12 lei.

    27.03.2014, 09:25:56
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    www.breslo.ro/Shop/aimeeasoap, "săpunuri şi cosmetice realizate manual din ingrediente naturale" ne oferă premii preparate cu drag din bogăţiile naturii:
    1. www.breslo.ro/Product/Deo-roll-on-crema---AimeeaSoap_1166198 (deodorant natural)
    2. www.breslo.ro/Product/Ulei-fortifiant-pt-unghii-si-cuticule---AimeeaSoap_1132966 (ulei pt cuticule)
    3. www.breslo.ro/Product/Mango-si-argan---Sapun-natural-cu-lapte-de-capra-unt-de-mango-si-ulei-de-argan_1044572 (sapun natural)

    Mulţumim mult, AimeeaSoap!

    27.03.2014, 15:48:36
  • soso07
    soso07

    Gaby, esti ca o albinuta care culege premii din floare in floare :)

    27.03.2014, 16:02:40
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Da, e bine că sponsorii au grădinile pline de flori şi au răspuns pozitiv la zumzet :)!

    27.03.2014, 16:17:24
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bună dimineaţa! N-ar fi primăvară dacă n-ar fi capricioasă, nu?
    http://www.youtube.com/watch?v=YjjN168rdqY

    28.03.2014, 09:57:44
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Poate vă inspiră câteva fotografii cu tendinţe în moda primăverii 2014.

    http://www.pinterest.com/tendinteinmoda/lacetransparency/

    28.03.2014, 10:41:47
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Şi genţi, una dintre slăbiciunile noastre, ale femeilor. Eu mă declar vinovată ;)!

    http://www.pinterest.com/search/pins/?q=purse%20spring

    28.03.2014, 10:47:11
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Să aveţi un weekend superb, respirând cu toată fiinţa primăvara asta plină de viaţă!

    29.03.2014, 15:35:57
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    O poezie cu mult dor, de la un suflet copleşit de primăvară, cel al Poetului Adrian Păunescu:

    Pluton

    Aştept primăvara:
    vreau să fiu dus de un pluton suav
    la primul zid şi împuşcat cu muguri
    şi când voi muri să-mi înflorească toate rănile,
    să vină toate albinele la rănile mele
    şi să mă transporte pe aripi
    către tărâmul de polen unde merită să ajung
    cu flori cu tot, cu tristeţe cu tot,
    cu primăvară cu tot,
    acum şi-n veacul vecilor.

    29.03.2014, 15:37:51
  • blanitza
    blanitza

    Gabi scumpa, nu pot sa stau departe de toata frumusetea si delirul de culoare al Primaverii, asadar permite-mi sa ofer si eu un premiu unei creatii ce se va situa pe locul IV in concurs, in valoare de 30 Ron din magazinasul meu
    www.breslo.ro/Shop/blanitza
    Oooo, succes din toata inima pentru trusoul inspirat si colorat ce-l realizati deja Printesei Primavara, si zau daca n-am sa contribui si eu cu ceva la toata aceasta superba pleiada de talent si harnicie, wait and see!!!

    29.03.2014, 20:06:43
  • carmenn
    carmenn

    chiar... o sa-i facem trusou...:)

    29.03.2014, 20:17:31