Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (ediţia a III-a) - PRIMĂVARA - "Mugur de fluier" – secţiunea MODĂ ŞI VESTIMENTAŢIE

  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Şi cu acompaniament muzical :)

    http://www.youtube.com/watch?v=UhFIIgRM9kM

    07.04.2014, 16:00:09
  • soso07
    soso07

    Iti multumesc din toata inima pentru aceasta dedicatie, Gaby !!! Am primit astazi cele mai minutate urari si am avut cele mai grozave emotii ...

    07.04.2014, 20:59:24
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Cu drag, Sorinutza :)!

    08.04.2014, 19:10:54
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Între timp, cât mai așteptăm creații pentru trusoul Primăverii, mi-am propus să vă prezint ceva noutăți din magazinele sponsorilor noștri. Vizitați-le cu încredere, fie ca simpli clienți consumatori de produse finite, fie în calitate de creatoare în căutare de materie primă și surse de inspirație!

    08.04.2014, 19:16:31
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    www.breslo.ro/Shop/ramonaignat a adăugat recent niște superbe cupoane de material, cu imprimeuri florale, primăvăratice: www.breslo.ro/Product/Cupon_1174585
    www.breslo.ro/Product/Cupon_1174593

    Mai-mai că-mi vine să mă apuc de cusut!

    08.04.2014, 19:21:03
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Ce ziceți de pielea asta cu flori naturale lipite pe ea, de la www.breslo.ro/Shop/YourShop?

    www.breslo.ro/Product/Piele-naturala-portocalie-cu-flori_1173207

    sau de fluturașii ăștia irezistibili din perluțe:

    www.breslo.ro/Product/Perle-de-cultura-fluturas-lila-1_1176457?

    08.04.2014, 19:24:48
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Voi continua mâine cu alte minunății și surse de inspirație din magazinele sponsorilor.

    08.04.2014, 19:28:37
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bună dimineaţa! Continuăm periplul prin magazinele sponsorilor cu un accesoriu inedit de la www.breslo.ro/Shop/gretysimonica.
    Pe cât de haios, pe atât de original: hăinuţe pentru... ouăle de Paşti :) !
    www.breslo.ro/Product/Hainute-pt-oua-de-PastiRezervate_1175141

    09.04.2014, 10:01:32
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Tot în aşteptarea sfintelor sărbători de Paşte, www.breslo.ro/Shop/AimeeaSoap s-a pregătit cu săpunuri cu forme deosebite, numai bune de oferit cadou, pentru cei dragi sau pentru răsfăţul personal:
    www.breslo.ro/Product/Ienupar-si-lavanda---Sapun-natural-cu-unt-de-shea-si-unt-de-cacao---AimeeaSoap_1175590
    www.breslo.ro/Product/Ienupar-si-lavanda---Sapun-natural-cu-unt-de-shea-si-unt-de-cacao---AimeeaSoap_1175997

    09.04.2014, 10:06:45
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Ia uitaţi-vă ce inimioare deliciose şi vesele am găsit în magazinul www.breslo.ro/Shop/blanitza:
    www.breslo.ro/Product/Inimioare-Jad-7x6x3-mm-1-buc_1075691!

    Sau poate o lăsăm chiar pe Gabi-blanitza să ne lucreze o bijuterie neconvenţională şi la fel de veselă:
    www.breslo.ro/Product/Bratara-Soarele-Pictor---Concurs-Vara-Romaneasca---Bijuterie_956839!

    09.04.2014, 10:14:13
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    V-aţi făcut planuri pentru weekend? Vă ofer o sugestie. La Piteşti, în perioada 11-13 aprilie are loc cea de-a XXXVII-a ediție a expoziției florale internaționale SIMFONIA LALELELOR, eveniment de tradiţie în urbea argeşeană, care reuneşte anual iubitori de plante şi grădinărit din toată ţara, dar şi de peste hotare. Timp de trei zile, centrul Piteştiului va fi plin de standuri cu mii de specii de plante, disponibile şi la vânzare, seminţe, bulbi, substanţe, obiecte pentru grădinărit, decoraţiuni, dar şi cu tot felul de mici distracţii şi delicii culinare tradiţionale, în acordurile muzicii folclorice. Complexul expoziţional interior de la Casa Cărţii găzduieşte aranjamente florale şi sugestii de amenajare a grădinilor şi spaţiilor verzi.
    Dacă vă hotărâţi să veniţi, poate ne vedem la un ceai :).
    Aici găsiţi programul detaliat al evenimentului:
    http://www.simfonialalelelor-pitesti.ro/

    09.04.2014, 20:52:48
  • soso07
    soso07

    Rezervaţia de bujori de la Zau de Câmpie, judetul Mures
    La 66 km de Tg. Mures, urmand drumul Ludus-ului, se gaseste, undeva, pierduta printre frumoasele coline ale Transilvaniei, rezervatia de bujori de stepa de la Zau de Campie. Este unica in Romania, la fel ca si muzeul palariilor de paie. Aclimatizarea si inmultirea plantei n-a fost o munca usoara, ea mai traieste doar prin indepartatele stepe ale Asiei. Rezervatia numara 50. 000 de exemplare, rosii ca "singele-voinicului" si comparatia nu mi se pare hazardata. Privind cele cateva hectare de pete rosii asezate parca de mana impresionistului Monet pe imensul covor verdele ce se-ntinde pe doua coline, aii mpresia ca un urias s-a ranit la o mana si o sumedenie de picaturi de sange au umplut campul.
    Rezervația de bujori de stepă (Paeonia tenuifolia L) de la Zau de Câmpie a început deja „să se îmbujoreze”. Asta pentru că, spre deosebire de anii trecuți, în acest an, din cauza primăverii călduroase, primii bujori au înflorit deja. Custodele onorific al rezervației, Octavian Călugăr, spune că în acest an perioada de maximă înflorire a plantelor este devansată cu aproape două săptămâni, astfel că cei care vor să viziteze rezervația unică în Europa Centrală și de Est pot să-și facă deja programul. „Perioada maximă de înflorire este în intervalul 15 aprilie-3 mai 2014. Menționăm că în acest an, din cauza temperaturilor ridicate, primele flori de bujor au apărut la data de 1 aprilie. Aștept cu drag pe toți iubitorii de natură la Zau de Câmpie”, spune Octavian Călugăr, custodele onorific al rezervației de bujori.

    10.04.2014, 08:35:53
  • soso07
    soso07

    Cate minunatii ne ofera PRIMAVARA ...

    10.04.2014, 08:36:28
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Aşa e, Sorina, Primăvara e plină de minunăţii! Şi iată încă o minunăţie pe care ne-o împărtăşeşte jad.angel, cu o poveste frumoasă despre viaţă şi moarte, despre renaştere şi transformare, o călătorie prin lumea miturilor poporului român, reinterpretate pentru lumea urbană!
    Bine ai venit, dragă Carletta - îngeraşul nostru de jad!

    10.04.2014, 16:58:03
  • soso07
    soso07

    Citind ce a scris Ingerasul de JAD despre creatia ei, m-am dus cu gandul la urmatoarea melodie :
    https://www.youtube.com/watch?v=4nQ0rn2KcgM

    11.04.2014, 17:38:22
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Sublim! Uităm uneori că suntem un popor frumos, cu oameni frumoşi şi talentaţi. Despre asta e vorba în concursurile de pe forum, precum şi în discuţiile pe care le pricinuiesc!

    11.04.2014, 21:34:20
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mai aveam de prezentat şi alţi sponsori prin produsele lor.
    Am găsit la www.breslo.ro/Shop/Craftshop nişte accesorii numai bune pentru împodobit creaţii cu specific românesc:

    www.breslo.ro/Product/Snur-cu-ciucuri_1020822
    www.breslo.ro/Product/Panglica-tricolora_1095072

    11.04.2014, 21:45:18
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Materiale naturale, lână şi matase pentru împâslit, găşiţi la www.breslo.ro/Shop/best.offer.

    Uitaţi-vă ce culori superbe, în nuanţe florale, de sezon!

    www.breslo.ro/Product/Batiste-de-matase-10g_1135970
    www.breslo.ro/Product/Lana-merinos-extrafina--50g_1049265

    11.04.2014, 21:49:01
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Grădina secretă, www.breslo.ro/Shop/GabyS, adică cea care vă vorbeşte, va începe să posteze de mâine premiile pentru secţiunea Modă şi vestimentaţie. Vă aşteaptă multe surprize florale, realizate cu mare drag ;)!

    11.04.2014, 21:53:45
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Am promis că de azi încep să postez premiile. Nu am reuşit să fac pozele. Am să vă spun doar că tematica premiilor pe care le voi oferi a fost inspirată de Gheorghitza, care, într-o ediţie mai veche a Anotimpurilor, a avut iniţiativa de a face fiecărui sponsor o prezentare frumoasă, cu informaţiile pe care le avea despre fiecare, produsele lor, creaţiile, localitatea sau zona de unde veneau. Aflându-mă printre susţinătorii concursului, am primit şi eu o caracterizare foarte drăguţă, cu referire la creaţiile mele şi sursele de inspiraţie izvorâte din oraşul Piteşti, care, datorită unui eveniment de tradiţie, a devenit "Oraşul lalelelor". Ideea mi-a încolţit încă de pe atunci şi acum am ocazia să o pun în practică. Aşa că am să pun asupra premiilor pe care le ofer o amprentă legată de tradiţia oraşului în care locuiesc şi care chiar în weekend-ul acesta s-a împodobit de sărbătoare, pentru cea de-a 37-a ediţie a Simfoniei lalelelor. Am să vă dăruiesc deci multe LALELE :)!

    12.04.2014, 20:17:50
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    O filmare de la ediţia din 2011, cu cele mai frumoase aranjamente florale ale Simfoniei lalelelor:
    http://www.youtube.com/watch?v=Cv93HqBzKis

    12.04.2014, 20:22:34
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Şi o dedicaţie muzicală pentru voi:
    http://www.youtube.com/watch?v=LnP7jcl6SNc

    12.04.2014, 20:23:38
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Am urmarit atat cat s-a putut, toate reportajele "Noptii Albe" din Orasul Lalelelor...
    O nouatate... Este cea mai ampla (si frumoasa) manifestare florala din Romania cu ocazia Primaverii. Cu cativa ani in urma, eram si eu printre vizitatori. Daca esti din Pitesti, nici nu ai cum sa nu fii acolo!

    12.04.2014, 21:20:52
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Multumim pentru dedicatie!

    12.04.2014, 21:21:14
  • blanitza
    blanitza

    Doaaamne, ce frumusete de sarbatoare, Gabi draga, gazduiti in Pitesti, chiar e de urmarit si de vizitat, plus ca n-ar fi bucurie mai mare pentru mine sa reusim sa ne intalnim cat mai multi dintre noi!!! Reinnoiesc invitatia din vara cand sper sa-mi urati "la multi ani" intr-un decor varatic prahovean, la Cosminele, eeee, si frumos va fi...
    Gabi draga, si eu imi doresc mult sa particip la sectiunea ta vrajita, si stau la gand - o esarfa decorata pe care o am in lucru, un brau somptuos si elegant, primavara inspiratia ai putea spune ca este la tot pasul prin revarsarea nebuna de forma si culoare, dupa cum ne povesteste Tudor Gheorghe despre Primavara si Zefiru-i somnoros, vorba lui Tudor Gheorghe...
    http://www.youtube.com/watch?v=77A_8fbJi8U

    12.04.2014, 21:47:06
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Vin FLORIILE!
    Va daruiesc si eu cateva lalele:

    photobucket.com/images/tulips%20flowers#!

    12.04.2014, 22:14:11
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    sau:

    https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A0LEVxsRkElTtAYAFyxXNyoA;_ylu=X3oDMTB0cTA1N3VzBHNlYwNzYwRjb2xvA2JmMQR2dGlkA1ZJUDM4NF8x?_adv_prop=image&fr=ytff1-msgr&sz=all&va=from+tulips+results

    12.04.2014, 22:16:07
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Si gazdei noastre ii dedic o melodie "putin" mai veche:


    www.youtube.com/watch?v=9pI_rBl0a1I

    12.04.2014, 22:20:24
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bună dimineaţa!
    Simfonia este într-adevăr o manifestare deosebită, de care nu poţi sta departe. Pentru mine este a 12-a ediţie de când am venit în Piteşti şi, slavă Domnului, nu am lipsit niciodată.
    Gabi dragă, eu îţi doresc să ai timp să termini ambele piese, şi eşarfa, şi brâul, să ne poţi împărtăşi ce ţi-a şoptit zefirul şi nu numai aici, ci la toate secţiunile!
    Gheorghitza, mulţumesc frumos pentru dedicaţie! Adevărata muzică, adevăratele şlagăre sunt mereu tinere!

    13.04.2014, 11:32:01
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    O mulţime de tradiţii şi obiceiuri însoţesc Floriile, legate atât de sărbătoarea creştină a intrării Domnului în Ierusalim, cât şi de mai veche sărbătoare păgână Floralia, în cinstea zeiţei Flora. De oricare dintre ele ne-am lega, sursele de inspiraţie sunt foarte bogate!

    13.04.2014, 11:35:20
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    În Bărăganul meu natal, există tradiţia colindatului de Florii. Copiii merg din casă în casă, cu crenguţe de salcie sfinţite de preot în mâini, pe care le lasă la fereastra celui colindat. Gazda le dăruieşte ouă crude, pe care colindătorii le adună în coşuri. Referitor la cântecul pe care îl intonează, în zona de unde sunt eu, se cântă primele două strofe din "Floriile" lui Vasile Alecsandri. Nu ştiu cum s-a ajuns la asta, bănuiesc că este mâna comuniştilor, căci alte cântece se referă fie la tradiţii păgâne, fie la Intrarea Domnului în Ierusalim. O bătrână dintr-un sat din Ialomiţa povesteşte pentru jurnalul.ro, că ştie de la bunica ei cuvintele astea:
    "Arătatu-sa o lie/ Dincolo de izvoare/ Cu nejunele împărtăşite/ A descoperit, mării, ce-i învăluite/ Temeliile prin vifor// Căci cu voie a certat pre dânsa/ Şi cu norul dulce la iez la măntuit/ Cel ce-ţi cântă cântare de biruinţă, Doamne!/ Cel ce-ţi cântă cântare de biruinţă, Doamne!/ La mulţi ani!".

    13.04.2014, 11:48:21
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Un colind popular de Florii:

    Azi cu toţi să-L prăznuim,
    Pe Dumnezeu să-L mărim!
    Hristos vine-ncetinel
    Spre patimă ca un miel.
    O, minune!
    O, minune!

    Azi intră-n Ierusalim
    Călare pe mânz asin,
    De popor e aşteptat
    Ca un mare împărat.
    O, minune!
    O, minune!

    Pruncii, cu stâlpări în mână,
    Cântă cu toţi împreună:
    Osana dintru-nălţime,
    Că Hristos Împărat vine!
    O, minune!
    O, minune!

    La poartă e-ntâmpinat,
    Toţi Osana I-au cântat,
    Osana dintru-nălţime,
    Că Hristos Împărat vine!
    O, minune!
    O, minune!

    (preluat de pe www.copilul.ro)

    13.04.2014, 11:58:03
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Şi "Floriile" lui Vasile Alecsandri:

    Iată zile-ncălzitoare
    După aspre vijelii!
    Vin Floriile cu soare
    Şi soarele cu Florii.

    Primăvara-ncântătoare
    Scoate iarba pe câmpii,
    Vin Floriile cu soare
    Şi soarele cu Florii.

    Lumea-i toată-n sărbătoare,
    Ceru-i plin de ciocârlii.
    Vin Floriile cu soare
    Şi soarele cu Florii.

    Păcat, zău, de cine moare
    Şi ferice de cei vii!
    Vin Floriile cu soare
    Şi soarele cu Florii.

    Copiliţă, nu vrei oare,
    Nu vrei cu mine să vii,
    Când Floriile-s cu soare
    Şi soarele cu Florii?

    Să culegem la răcoare
    Viorele albăstrii?
    Hai! Floriile-s cu soare
    Şi soarele cu Florii.

    Eu ţi-oi da de orice floare
    Mii de sărutări şi mii.
    Hai! Floriile-s cu soare
    Şi soarele cu Florii.

    Iar tu, dulce zâmbitoare,
    Te-i face că te mânii...
    Hai! Floriile-s cu soare
    Şi soarele cu Florii.

    13.04.2014, 12:00:26
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    La mulţi ani Florinilor şi Florinelor şi tuturor celor cu nume de floare!
    Să aveţi toţi o zi cu soare şi multă voie bună!

    13.04.2014, 12:02:02
  • user4039
    user4039

    Creatia mea pt concurs: tricou green monster

    www.breslo.ro/Product/tricou-green-monster_1180585

    14.04.2014, 12:45:37
  • soso07
    soso07

    Monstruletul care a auzit cantecul de fluier si a raspuns prezent PRIMAVERII :)

    14.04.2014, 12:55:38
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Inedită şi plină de bună dispoziţie abordarea, onitzy! Numai bună pentru o zi de luni şi pentru toate zilele în care ne dorim să purtăm zâmbete şi să aducem zâmbete celor cu care ne întâlnim :)! Bine ai venit!

    14.04.2014, 14:29:01
  • user4039
    user4039

    Multumesc :)

    14.04.2014, 15:11:46
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Carletta dragă, pasărea ta măiastră mi-a luat ciripitul! Frumoasă eşarfa, parcă văd aripile ei străvezii trecând peste livezi de meri înfloriţi, purtând aspiraţiile noastre pe tărâmul tuturor posibilităţilor!

    14.04.2014, 17:01:20
  • maiavis
    maiavis

    Buna tuturor,
    Va rog sa-mi spuneti daca as vrea sa particip si eu la concursul Primavara-'Mugur de fluier'' sectiunea Moda si Vestimentatie as putea, tinand cont ca am vanzari 0 ?
    Va multumesc :)

    14.04.2014, 23:13:37
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Maiavis, te primim cu dragă inimă! Nicicând numărul de vânzări nu a fost un criteriu la concursurile de pe forum, iar acest aspect legat de magazinul tău sunt convinsă că se va schimba foarte curând, cu perseverenţă, postări regulate şi apariţii în galerii, sau prin publicitate.
    Creaţia înscrisă va trebui să respecte doar criteriile enunţate în textul lansării concursului, adică să se încadreze în temă şi să fie lucrată special pentru concurs, adică să nu mai fi fost postată anterior datei concursului sau altundeva înaintea începerii competiţiei noastre. Înscrierea se face simplu prin postarea linkului produsului în topicul secţiunii. Dacă este prima participare la un concurs de pe forum, ceea ce înţeleg din spusele tale, te rog să menţionezi acest lucru! Te aşteptăm cu drag :) !

    15.04.2014, 10:18:50
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Referitor la modalităţile de stimulare a vânzărilor, să nu uităm de sponsorul nostru, echipa Breslo, care oferă 5 campanii publicitare gratuite lucrării situate pe primul loc al podiumului.
    Pachete publicitare adaptate nevoilor şi obiectivelor fiecărui magazin găsiţi aici: www.breslo.ro/Shop/Breslo.

    15.04.2014, 10:22:06
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Dragilor, am reuşit să fotografiez principalele premii pe care le voi oferi la această secţiune a concursului dedicat Primăverii. Astăzi vă prezint premiul al III-lea. Așa cum v-am promis, azi avem primele lalele din buchetul ce vine să vă răsplătească modest talentul și investiția de suflet din această competiție :).
    www.breslo.ro/Product/Premiul-al-III-lea---Concursul-PRIMVARA-Mugur-de-fluier-seciunea-MOD-I-VESTIMENTAIE_1182404.

    16.04.2014, 19:11:36
  • user4039
    user4039

    www.breslo.ro/Product/fusta-verde_1182918

    A doua lucrare. Pastrez cromatica de verde chiar daca momentan vremea este cam gri si mohorata.

    17.04.2014, 12:33:03
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Vremea e monorâtă, însă paleta cromatică a primăverii iese la fel de frumos în evidenţă pe fundalul cerului cenuşiu. Şi o fustă croşetată cu măiestrie adaugă cu siguranţă un aer proaspăt, de pădure adâncă, celor ce îşi poartă paşii prin primăvara betoanelor citadine. Bravo, onitzy! Până la votare şi jurizare, te rog să te gândeşti la o povestioară care să redea cât mai bine mesajul creaţiei tale!

    17.04.2014, 13:55:44
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bine ai venit, maiavis! O rochie superba, pentru ocazii speciale! Se vede ca ne apropiem de sarbatorile pascale. Mult succes si te mai asteptam si cu alte creatii la concursurile noastre! Ma bucur ca ti ai facut curaj!

    17.04.2014, 22:15:04