Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (ediţia a III-a) - PRIMĂVARA - "Mugur de fluier" – secţiunea MODĂ ŞI VESTIMENTAŢIE

  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    O dedicatie muzicala pentru tine, maiavis, si debutul tau plin de pasiune!
    http://m.youtube.com/watch?v=iFcuN2zI3u0

    17.04.2014, 22:23:27
  • maiavis
    maiavis

    Multumesc foarte mult pentru dedicatie,minunata melodia. Multumesc din inima pentru curajul si increderea ce mi-o transmiteti.

    18.04.2014, 09:47:55
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Cu tot dragul, maiavis!

    18.04.2014, 15:29:44
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    În ordine crescătoare, astăzi vă prezint premiul al II-lea :).
    www.breslo.ro/Product/Premiul-al-II-lea---Concursul-PRIMVARA-Mugur-de-fluier-seciunea-MOD-I-VESTIMENTAIE_1183456

    18.04.2014, 15:45:14
  • LONA22004
    LONA22004

    Intotdeauna am simtit, ca materialele i-mi vorbesc. Cred ca multi dintre voi simtiti acelasi lucru. Am primit aceste fire, si au inceput sa vorbeasca.
    Inscriu prima lucrare
    www.breslo.ro/Product/Cardigan-Jacheta-Flori-de-primavara_1183795

    19.04.2014, 17:59:30
  • soso07
    soso07

    Frumos ti-au vorbit materialele, Lona !!! Si multumim pentru ca ne-ai dezvaluit si noua din tainele aflate de tine ...

    19.04.2014, 18:48:13
  • soso07
    soso07

    Am reusit sa prind Iepurasul din urma si sa-i pun in cosulet un premiu din partea mea :)
    La alegerea moderatoarei, pentru o concurenta :
    www.breslo.ro/Product/Premii-Concurs-ANOTIMPURI-2014-ediia-a-III-a---PRIMVARA---Mugur-de-fluier_1183807

    19.04.2014, 18:50:26
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    www.elle.com/fashion/spring-2014-fashion-trends

    https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A0LEV1MOoFJTsUYA.mdXNyoA;_ylu=X3oDMTB0ZGViNms2BHNlYwNzYwRjb2xvA2JmMQR2dGlkA1ZJUDM4NV8x?_adv_prop=image&fr=ytff1-msgr&va=spring+fashion+2014+trends

    19.04.2014, 19:17:48
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bine ai venit, Lona! Jacheta e minunată, un remediu excelent pentru vremea asta ploioasă și melancoliile ei, un vis cu poienițe înflorite! Felicitări!

    19.04.2014, 19:25:23
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulțumim frumos, Sorina! Un premiu de suflet, pe care ai ales să ni-l prezinți într-un moment încărcat de spiritualitate! Cât despre ceai, și eu m-am bucurat când l-am descoperit zilele trecute - perfect pentru a fi inclus printre premiile acestui concurs :)!

    19.04.2014, 19:28:23
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulțumim, George, pentru sursele de inspirație prezentate! Cuvântul de ordine pentru tendințele acestei primăveri pare a fi DIVERSITATEA. M-am bucurat să văd atâtea modele de inspirație etnică!

    19.04.2014, 19:30:04
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Dragilor, în această atmosferă bogată pe care ați creat-o prin ultimele postări, mă retrag pentru ultimele pregătiri de sărbătoare.
    Să aveți sufletele deschise și liniștite pentru a primi Lumina și să vă fie casa lăcaș al bucuriei și dragostei!

    19.04.2014, 19:32:54
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Hristos a înviat cu moartea pre moarte călcând şi celor din mormânturi viaţă dăruindu-le!!
    Sărbători pascale frumoase vă doresc!

    20.04.2014, 12:46:38
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Adevărat a înviat! sărbători cu bucurie sa aveți!

    20.04.2014, 16:06:58
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Avem 11 lucrări înscrise până acum, o mulţime de sponsori darnici precum Iepuraşul de Paşte şi un juriu competent, de la care avem ce învăţa :)!

    Iată bilanţul acestei secţiuni în imagini:
    www.breslo.ro/Treasury/view/Primvara-Mugur-de-fluier---Mod-i-vestimentaie-I_59934
    www.breslo.ro/Treasury/view/Primvara-Mugur-de-fluier---Mod-i-vestimentaie-II_59936

    www.breslo.ro/Shop/ramonaignat şi www.breslo.ro/Shop/best.offer momentan au magazinele în vacanţă.

    22.04.2014, 13:37:31
  • soso07
    soso07

    Buna dimineata si LA MULTI ANI intr-o noua zi de sarbatoare - Sf. GHEORGHE !!!

    In dar, o floare de PRIMAVARA :
    LALEAUA
    Laleaua este una din florile cel mai usor de recunoscut si iubit. Datorita formei si culorii lalelelor, alegerea acestora este una simpla. Ele nu sunt prea elegante, prea romantice, prea mari, prea mici sau prea luminoase; laleaua este intotdeauna doar dreapta. Laleaua provine de acum zece decenii din Persia si Turcia, unde a jucat un rol semnificativ in arta si cultura timpului. Lalele sunt acum cultivate in intreaga lume, dar oamenii inca identifica soiurile cultivate, cum ar fi "lalele olandeze." Lalelele, in general, reprezinta iubirea perfecta. Ca si multe alte flori, de diferite culori, lalele, de asemenea, au semnificatia lor. Gama larga de culori si soiurile disponibile le permite sa fie utilizate pentru mai multe ocazii. A oferi un buchet de lalele este o incantare sigura, prin frumusetea si simplitatea lui.

    Lalele rosii sunt cele mai puternice, sunt asociate cu dragostea adevarata, in timp ce violet simbolizeaza regalitatea.

    Lalelele galbene reprezinta dragostea fara speranta.

    Lalele albe sunt folosite pentru a pretinde onorabilitate sau pentru a trimite un mesaj de iertare.

    Lalele pestrite, sunt printre cele mai populare soiuri, au culori izbitoare, reprezinta ochi frumosi.

    23.04.2014, 08:18:41
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Pentru mine, lalelele au ceva nobiliar în simplitatea lor, la fel cum adevărata distincţie şi demnitate nu stă în ornamente şi exagerări :).

    23.04.2014, 12:46:28
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    La mulţi ani tuturor celor ce poartă numele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă!
    Şi pentru că e o zi însorită de primăvară, o dedicaţie muzicală de la un sărbătorit celebru:
    http://www.youtube.com/watch?v=FmJPb2I1T1M

    23.04.2014, 12:50:09
  • soso07
    soso07

    Un weekend frumos tuturor !
    https://www.youtube.com/watch?v=2ziXvEKEJ3I

    25.04.2014, 08:26:15
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulţumim, Sorina, neobosita noastră "fată verde" ;)!
    Bucurie, odihnă şi inspiraţie vă doresc şi eu!

    25.04.2014, 16:18:00
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Prima participare in cadrul Primaverii: un costumas / set fetite format din sal si fustita, colorate tare

    www.breslo.ro/Product/Set-fetite-Bella---fustita-si-sal-crosetate_1187593

    26.04.2014, 13:17:40
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bine ai venit, Nicole! O mândreţe de costumaş - îţi spune o mamă de fetiţe :)! Succes!

    27.04.2014, 12:26:40
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Să aveţi o zi frumoasă alături de cei dragi sau alături de pasiunile voastre!
    Am intrat în ultima lună a Primăverii, în care natura se dezlănţuie, oferindu-ne un splendid spectacol al vieţii, la verdelui în drum spre maturitate. Nu uitaţi de concurs, mai sunt 25 de zile!

    Risipei se deda Florarul

    Ne-om aminti cândva târziu
    de-aceasta întâmplare simpla,
    de-aceasta banca unde stam
    tâmpla fierbinte lânga tâmpla.

    De pe stamine de alun,
    din plopii albi, se cerne jarul.
    Orice-nceput se vrea fecund,
    risipei se deda Florarul.

    Polenul cade peste noi,
    în preajma galbene troiene
    alcatuieste-n aur fin.
    Pe umeri cade-ne si-n gene.

    Ne cade-n gura când vorbim,
    si-n ochi, când nu gasim cuvântul.
    Si nu stim ce pareri de rau
    ne tulbura, piezis, avântul.

    Ne-om aminti cândva târziu
    de-aceasta întâmplare simpla,
    de-aceasta banca unde stam
    tâmpla fierbinte lânga tâmpla.

    Visând, întrezarim prin doruri -
    latente-n pulberi aurii –
    paduri ce ar putea sa fie
    si niciodatã nu vor fi.

    Lucian Blaga

    01.05.2014, 12:20:00
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Minunată, maiavis! O primăvară tânără şi despletită păşind prin livezi şi împrăştiind magia înfloririi! Îmi place totul: ideea, execuţia, coloritul! Mult succes!

    03.05.2014, 10:31:02
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Premiul pentru prima lucrare înscrisă, pentru furnicuţa noastră de serviciu :)!
    www.breslo.ro/Product/Premiul-pentru-prima-lucrare-nscris---Concursul-PRIMVARA-Mugur-de-fluier-seciunea-MOD-I-VESTIMENTAIE_1192639

    04.05.2014, 12:21:10
  • Laura.Lee.Lu
    Laura.Lee.Lu

    Nu m-am putut abtine si am mai inscris doua creatii , sper sa va fie pe plac ! :)

    04.05.2014, 13:18:02
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Laura, ce bucurie! Cum nu te-ai putut abţine tu să le înscrii, aşa nu mă pot abţine eu să mă bucur şi să le admir! Un set care să ne transforme viaţa într-o grădină zen atunci când îl purtăm şi un altul, de la finele anotimpului, care deschide porţile verii! Superbe! Felicitări!

    04.05.2014, 14:27:08
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    La cealalta sectiune am prezentat o reteta culinara traditionala, folosita frecvent primavara prin satele romanesti. Este vorba despre o mancare de urzici.

    URZICA (Urtica dioica din Fam. urticaceae) a fost folosita inca de pe vremea stramosilor nostri si in gospodarie. din radacini si ntulpini (care au niste fibre naturale foarte rezistente) se obtineau fire toarese, apoi, la razboiul de tesut se facea o panza destul de groasa din care, mai apoi, taranii isi faceau sacii in care puneau boabele grau, porumb, ovaz sau secara. Cu acesti saci, pusi in caruta, taranul mergea si venea de la moara sau piaţa.

    04.05.2014, 16:00:09
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Tot din aceasta panza, tarancile decorau interioarele caselor, cerdacurilor etc...
    Aranjau pe perete o astfel de panza, petse care expuneau diverse lucruri realizate manual: impletituri din panuse de porumb, opincute, linguri de lemn sculptate, diverse tipuri de oale (ceramica populara) si alte lucruri realizate manual.

    Tot din acest tip de panza, mai faceau straite pentru piata sau, chiar straite frumoase pe care le purtau pe umeri.

    Sau, impleteau floricele pe care si le prindeau ca niste brose in piept sau, cu ajutorul unui ac din os, isi impodobeau parul cu fel de fel de articole lucrate din acest tip de fire. (snururi rasucite si impetite, le foloseau pentru prinderea parului.

    04.05.2014, 16:06:35
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Cred ca ar fi interesant daca printre voi, s-ar gasi artiste care sa realizeze asemenea lucrari handmade, (mai ales la aceasta sectiune) pentru a duce traditia mai departe. In plus, cred ca ar fi foarte apreciate.
    Sa stiti ca se mai gasesc asemenea materiale (inclusiv mosoare din sfoara obtinuta din fibre de Urzica...)

    04.05.2014, 16:10:15
  • Laura.Lee.Lu
    Laura.Lee.Lu

    Multumesc GabyS :)

    04.05.2014, 16:49:29
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulţumim pentru informaţii, Gheorghitza! În tradiţia populară găsim foarte multe reţete folositoare, mai ales că acum, sătui de prea multă civilizaţie sintetică, ne întoarcem la natură, care, slavă Domnului, ne oferă atâtea resurse nebănuite, numai să ştim să le folosim şi să le vedem. Mi-ar plăcea şi mie să văd astfel de creaţii din fire de urzică, puse în valoare de creativitatea fetelor!

    05.05.2014, 19:52:22
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Adorabil setul, dragă Nicole, perfect pentru o mică prinţesă ce ţine trena Primăverii! Succes!

    07.05.2014, 10:20:08
  • nicolebijou
    nicolebijou

    Multumesc, Gaby.

    07.05.2014, 10:25:26
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mai avem mai puţin de trei săptămâni până la finalul perioadei de înscriere a creaţiilor! Vă aştept să vă puneţi în aplicare ideile inspirate de Primăvară! Dezlănţuiţi-vă, descătuşaţi-vă de convenţii şi haideţi să completăm trusoul Primăverii cu articole demne de marile podiumuri de modă! Florarul ne oferă o adevărată sărbătoare a naturii tinere, în care fiecare frunză, floare, adiere de vânt sau ciripit de pasăre poate să ne inspire. Să nu mai vorbim de nopţile cu lună, glasul de privighetoare şi tot decorul ce dă ghes inimii la iubire! A început sezonul nunţilor, ceea ce vă dă prilejul să vă exprimaţi şi prin accesorii pentru astfel de evenimente. Buchetul de mireasă, cocardele nu sunt obiecte decorative, ci accesorii vestimentare absolut necesare!

    07.05.2014, 10:28:48
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    În luna florilor, să ne inspirăm de la flori! O galerie florală pentru voi, cu de toate! Posibilităţile sunt infinite:
    http://ro.pinterest.com/gabysafta/floral-fest/

    07.05.2014, 10:29:57
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Vă reamintesc sponsorii acestei secţiuni a concursului nostru:

    www.breslo.ro/Shop/Breslo
    www.breslo.ro/Shop/LucyHandmade
    www.breslo.ro/Shop/gretysimonica
    www.breslo.ro/Shop/ramonaignat
    www.breslo.ro/Shop/YourShop
    www.breslo.ro/Shop/aimeeasoap
    www.breslo.ro/Shop/blanitza
    www.breslo.ro/Shop/Craftshop
    www.breslo.ro/Shop/best.offer
    www.breslo.ro/Shop/gabys
    www.breslo.ro/Shop/soso07

    08.05.2014, 18:25:15
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Le mulţumim pentru implicare şi generozitate!

    08.05.2014, 18:25:46
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Nu uitaţi că în magazinele lor puteţi găsi surse de inspiraţie, dar şi materiale pentru proiectele voastre!

    08.05.2014, 18:28:09
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Noutăţi de la ramonaignat: mânere pentru genţi www.breslo.ro/Product/Set-2-manere-bambus-pentru-genti-posete_1187563

    08.05.2014, 18:29:52
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    De mare efect ornamentele astea de la YourShop: www.breslo.ro/Product/Ornament-piele-naturala--3-bucati_1186775 !

    08.05.2014, 18:31:38
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Nişte pandantive interesante de la Gabi-blanitza, care ar putea fi aplicate ca nasturi sau ornamente pe articole vestimentare, cu puţină imaginaţie :
    www.breslo.ro/Product/1-Pandantiv-Sidef-Mov-28x2-3-mm_1020153 .

    08.05.2014, 18:34:46
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Ciucuraşi frumoşi, în nuanţa liliacului, de la Craftshop:
    www.breslo.ro/Product/Snur-cu-ciucuri_1044842

    08.05.2014, 18:37:04
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Batistele astea din mătase naturală de la best.offer mă fac să mă gândesc la pădure:
    www.breslo.ro/Product/Batiste-de-matase-10g_1139514 .

    08.05.2014, 18:38:16
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Pe lângă stimularea competiţiei, autodepăşirea, provocarea creaţiei după o temă dată, evoluţia, concursurile noastre sunt şi un mijloc de a arăta că ai ceva de spus într-o comunitate de creatori, de a te face cunoscut şi remarcat. Aşa că, dacă eşti nou sau nouă pe Breslo şi nu ai participat încă la un concurs, nu ezita să îţi faci acum debutul! Înscrierea se face simplu, prin postarea linkului produsului în topicul concursului.
    De alte modalităţi de promovare se ocupă echipa Breslo, prin pachete de publicitate, pe care le găsiţi aici: www.breslo.ro/Shop/Breslo.

    08.05.2014, 18:44:10