Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (ediţia a III-a) - PRIMĂVARA - "Mugur de fluier" – secţiunea MODĂ ŞI VESTIMENTAŢIE

  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Pe lângă bijuterii şi decoraţiuni de poveste, în magazinul Sorinei-soso07 am găsit şi mărgeluţele astea superbe, pe care le puteţi folosi pentru a împodobi o ţinută vestimentară boemă:
    www.breslo.ro/Product/Boabe-de-mustar---Borcanel-cu-margele-crosetate_700605 .

    08.05.2014, 18:48:48
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Magazinelor-sponsor nu le prisosesc vânzările, ci au ales să contribuie la premiere pentru a sprijini creaţia handmade, din solidaritate de breaslă şi generozitate. Nu ezitaţi să le călcaţi pragul, atât pentru furnituri, cât şi pentru produse finite!

    08.05.2014, 18:52:28
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    LucyHandmade confecţionează atât bijuterii născute din "pasiune pentru culoare şi frumos", cât şi săpunuri naturale "fabricate manual din unturi şi uleiuri vegetale, extracte din plante medicinale şi flori, uleiuri esenţiale şi argile".
    Un exemplu sugestiv pentru anotimpul pe care îl sărbătorim aici:
    www.breslo.ro/Product/Sapun-natural-cu-unt-de-cacao-si-ulei-esential-de-geraniu_1174846 .

    08.05.2014, 18:55:13
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Aimeeasoap s-a alăturat cu drag echipei de sponsori. Din magazinul ei vă puteţi cumpăra cosmetice cu "certitudinea si siguranta calitatii" şi "ingrediente achizitionate de la furnizori specializati din Europa". Iată una dintre cremele ei frumos ambalate:
    www.breslo.ro/Product/Crema-bio-hidratanta-catifelanta-si-reparatorie-pt-ten-problematic---cuperoza-rozacee_1006753 .

    08.05.2014, 19:00:08
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Un sponsor de tradiţie al anotimpurilor, gretysimonica înţelege foarte bine actul de creaţie vestimentară, ea însăşi croşetând articole fermecătoare:
    www.breslo.ro/Product/Sal-de-dama_1079002 !

    08.05.2014, 19:01:59
  • blanitza
    blanitza

    Gabi draga, ai o gradina inmiresmata plina de culori si estetica, o adevarata placere sa te plimbi printre inscrierile acestei sectiuni, comentariile sunt deosebite, informatiile super-interesante, ce sa mai, as sta toata ziua pe-aici, plus ca mi-a placut grozav un indemn sensibil scris de tine mai devreme, asadar am venit mai intai cu o intrebare - oare as putea aduce aici o piesa de vestimentatie pe care am realizat-o drept premiu la concursul "Muzica, Forma..."?

    08.05.2014, 19:02:15
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulţumesc frumos, Gabi! Mă bucur că ai citit însemnurile mele şi sper că nu eşti singura! Sigur că poţi participa cu articolul-premiu, nu văd nicio incompatibilitate aici. Eşti binevenită, cu toată energia pozitivă ce răzbate din creaţiile tale!

    08.05.2014, 19:07:52
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Dupa o munca asidua am reusit sa termin produsul pe care l-am creat special pentru concurs si pe care vi-l prezint cu drag.
    www.breslo.ro/Product/Poseta--Au-dat-portocalii-in-floare_1197822

    11.05.2014, 09:08:59
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Octavia, se vede munca asiduă şi dăruirea ta în fiecare detaliu, în fiecare cusătură, şi a meritat cu prisosinţă fiecare oră petrecută lucrând! A ieşit o minunăţie! Felicitări!

    11.05.2014, 11:47:38
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc din suflet GabyS.

    11.05.2014, 14:46:42
  • blanitza
    blanitza

    Ce piese minunate urmarim din nou, superba geanta, draga Octavia, esti o artista!!! Daa, luna mai incinge spiritele si imaginatia noastra prinde aripi, si eu m-am lasat cucerita de parfumul florii si-al timpului de mai, si iata ce-a iesit, mi-ar placea sa va ofer prin creatia mea o clipa a noptii de mai :
    www.breslo.ro/Product/Centura-Noapte-De-Mai---Concurs-Primavara---Sectiunea-Moda-si-Vestimentatie_1198095

    11.05.2014, 16:51:38
  • mielena
    mielena

    Langa parfumul florii si al timpului de mai- minunat blanitza!-, va aduc si eu miros de lapte proaspat si de păşune, pe o...blaniţă: www.breslo.ro/Product/Pastoria_1198220

    11.05.2014, 19:01:07
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc blanitza.

    11.05.2014, 19:38:25
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Am avut o zi minunată, începută în primăvara exotică a Octaviei, petrecută apoi pe plaiurile noastre mioritice în aer liber, bucurându-mă de binecuvântările lui Florar până la căderea nopţii, când privighetorile se întrec în triluri, şi, iată, o închei cu bucuria de a găsi aici două piese noi superbe!
    Gabi, ai redat atât de frumos atmosfera nopţilor de mai, adevărate sărbători ale vieţii, ale iubirii, ale bucuriei de a trăi, în care simţi că sufletul nu mai are nici vârstă, nici greutăţi, ci e ca fulgul, ca floarea într-o primăvară veşnică!
    Mielena, jacheta ta vine ca o briză răcoroasă de la munte, ca un popas la o stână primitoare cu miros de lapte bun! Inspirat îmbinate tradiţia populară şi creaţia cultă.
    Felicitări, dragelor, şi mult succes!

    11.05.2014, 22:58:14
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Pe forumul breslaşilor, în acest spectacol de muzică, forme şi culori, ce ne face adesea să depăşim graniţele prezentului, concursul nostru continuă şi PRIMĂVARA are muzica ei, conturul ei specific şi o paletă de nuanţe pline de viaţă. Astăzi cântă pe strunele vântului, acompaniată de ritmul stropilor de ploaie, pe o scenă verde sub o boltă cenuşie, pricinuind melancolii în sufletele spectatorilor şi călătorii în anotimpuri trecute şi viitoare.
    O zi potrivită pentru croit, croşetat, împâslit şi tricotat... Vă doresc spor şi multă inspiraţie!

    14.05.2014, 10:03:20
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Cele 19 lucrări înscrise până acum şi sponsorii secţiunii Modă şi Vestimentaţie!

    www.breslo.ro/Treasury/view/Primvara-Mugur-de-fluier--Mod-I_61124
    www.breslo.ro/Treasury/view/Primvara-Mugur-de-fluier--Mod-II_61125

    16.05.2014, 16:41:47
  • blanitza
    blanitza

    Gabi scumpa, este o placere, simt realmente ca ies la plimbare si admir natura, primavara, florile si campurile, iata ce sentiment atotcuprinzator mi-au dat listele de creatii pline-ochi de frumusete, esti o maiastra intr-ale moderatului, iar rabdarea ta este infinita, oare de unde ai tu atata rabdare, si cum ti-o pastrezi??
    Nu cred ca voi avea stare daca nu mai vin aici cu ceva, am in lucru o piesa si-i dau ocol si-asa, si altcumva, stii tu, sunt uneori compozitii pe care le construiesti, si-apoi dintr-un punct anume se deschide o plaja de variante, atragatoare toate, ramane doar sa alegi - ce sa fie, oare? As inclina spre un accesoriu de par, asa mi-ar placea, tine de "Moda si vestimentatie", nu?

    16.05.2014, 23:51:01
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bună dimineaţa! Să aveţi un weekend însorit, iar dacă nu e soare, să îl aduceţi prin creaţie voastre şi să ni-l dăruiţi aici, în concursurile noastre!

    17.05.2014, 10:23:17
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Gabi dragă, îţi mulţumesc pentru aprecieri! Probabil că se simte, ca şi în cazul tău şi al altor fete care au moderat concursuri, când lucrurile sunt făcute cu sufletul şi, din punctul ăsta de vedere, orice creaţie înscrisă e resimţită ca o bucurie personală. Ai dreptate tu, aşa cum pofta vine mâncând, îţi timp ce creezi, inspiraţia îţi dă ghes spre alte piese, te îndrăgosteşti de o anume tehnică, de anumite materiale, de o temă şi e suficientă o piesă care să deschidă o colecţie întreagă. Accesoriile de împodobit pletele primăverii aici se încadrează şi m-aş bucura tare mult să mai văd o piesă de ta, în stilul caracteristic, cu accente retro şi nonconformiste, totodată.

    17.05.2014, 10:24:31
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    O piesă frumoasă, pentru inspiraţie :)
    http://www.youtube.com/watch?v=xtvZnteTTFM

    17.05.2014, 10:27:07
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Fată verde,cu părul pădure...și flori,aș adăuga eu...Gabi,minunate piese s-au înscris până acum și tare mai sunt bucuroasă că mai am doar puțin și termin și eu ce am pregătit pentru secțiunea ta.

    17.05.2014, 10:44:41
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Ce surpriză plăcută, dragă Silvia! Ne-am obişnuit cu superbele tale seturi cu mărgeluţe la secţiunea Bijuterii şi tare sunt curioasă să văd ce ai migălit pentru Modă!

    17.05.2014, 15:15:03
  • blanitza
    blanitza

    Silvia scumpa, si eu, si eu de-abia astept sa te vad, energia si inspiratia ta este o mare bucurie sufleteasca pentru mine, plus ca esti datatoare de idei...

    17.05.2014, 16:03:09
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Așa e,Gabi (și Găbitza),de obicei meșteream doar bijuterii pentru Anotimpuri,tocmai de aceea am vrut neapărat să fac și pentru celelalte secțiuni ceva.De terminat,am terminat,sper să fie mâine măcar puțin soare să pot face pozele.

    17.05.2014, 21:40:14
  • maiavis
    maiavis

    :) postez si cel de al treilea produs

    www.breslo.ro/Product/Compleu--Primavara--participa-la-concursul-Primavara-Mugur-de-fluier-sectiunea-Moda-si-Vestimentatie_1203277

    Si dupa cum spunea cineva ,,importanta e calatoria nu destinatia" vreau sa multumesc tuturor, a fost o adevarata placere pentru mine sa pot participa.
    Va pup pe toate si va multumesc.

    18.05.2014, 14:44:50
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    maiavis, uneori plăcerea călătoriei este completată de satisfacţia unei destinaţii de vis! Superb debut, superbe piese, diferite, uimitoare şi pline de poezie, fiecare în felul ei! Felicitări şi mult succes!

    18.05.2014, 16:26:27
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Ultimele zile de înscrieri! Vă aştept cu drag!
    La mulţi ani tuturor sărbătoriţilor de astăzi, care poartă numele Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena!

    21.05.2014, 09:28:38
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Eu am avut o duminică încărcată,musafiri,umblătură,iar camera mea digitală a rămas la fată și la ginere ca să descarce niște poze.Azi o recuperez și fac pozele promise la produsele pt concurs.Scuze,Gabi,că mă țin de cuvânt mai târziu.

    21.05.2014, 11:03:35
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Nu-i nimic, Silvia dragă, sunt aici să vă întâmpin înscrierile până duminică inclusiv, iar acum te ajută şi lumina soarelui :)! Spor la fotografiat! Te aşteptăm!

    21.05.2014, 16:00:44
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Eh...Iată că reușesc s-ajung...Iubesc primavara așa că vă aduc flori și pe Magda Isanos.

    O, primavară
    de Magda Isanos

    O, primăvară, de temut eşti, zînă,
    cînd oarbă treci şi mîinile-ţi întinzi
    spre mugurii din vîrf cu totul blînzi
    şi loc de cuiburi cauţi în grădină.

    Tu încă nimica nu ştii de culori,
    de vocea calelor gravă.
    Tu nu ştii nimica de fata bolnavă
    ce stă la fereastră-ntre flori.

    Eşti naltă, eşti naltă, copacii
    spre umerii tăi se ridică,
    o, zînă, tu nu ştii nimică,
    şoptesc lîngă praguri săracii.

    Acuma tu nu ştii nimica şi-asculţi
    tăcerea din arbori şi oameni ;
    acuma nu ştii nimica, dar mulţi
    te-aşteaptă să ari şi să sameni.

    Eu văd faţa ta calmă încă :
    mari gheţuri o acopăr; ci toate
    luminile-n preajma ta sunt bogate,
    Ce melodie, ce melodie adîncă !

    Iar geanta mea stă mărturie că iubesc primăvara,iubesc florile,iubesc tot ce e în jurul meu!
    www.breslo.ro/Product/Geant-croetat-Alaiul-florilor_1206166

    21.05.2014, 22:47:09
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    "Primăvara este dimineața anului!" - Hagop Baronian
    Și iată că vin și cu un al doilea produs în concurs,Gabi știe de ce (vorba unei reclame...)

    www.breslo.ro/Product/Husa-de-telefon-Florile-Primaverii_1206273

    22.05.2014, 09:30:34
  • mielena
    mielena

    Silvia, e minunat ce ne aduci in concurs! Unul dupa altul, crampeie vesele si colorate de primavara...felicitari! :)

    22.05.2014, 10:45:58
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Silvia, cu ultima ta lucrare inscrisa in concurs - husa de telefon - te-ai intrecut pe tine.
    Frumoasa lucrare. Prin urmare de pe acum pot sa-ti spun ca poti conta pe votul meu la finalul competitiei. Nu stiu daca aveam voie sa scriu asta dar am facut-o si gata.

    22.05.2014, 11:16:29
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Vă mulțumesc mult de tot,Mihaela și Octavia!

    22.05.2014, 11:22:03
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Silvia, ce să-ţi zic, ai coborât ca însăşi raza de soare din legendă în topicul concursului, ca însăşi pasul Primăverii aducând binecuvântarea înfloririi în sufletele noastre câteodată atinse de suflarea deşertului şi ne-ai lăsat uimiţi de atâta frumuseţe! Mă înclin şi îţi mulţumesc!

    22.05.2014, 13:56:44
  • user4039
    user4039

    A 3-a lucrare...pe ultima suta de metrii. Sper sa va placa rezultatul la fel de mult ca si mie.

    www.breslo.ro/Product/bluzita-in-unicat_1206564

    22.05.2014, 15:18:22
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Astăzi clar e sărbătoare în topicul concursului şi iată că trusoul Primăverii prinde contur atât de frumos! Cum să nu ne placă, dragă onitzy! Ador să văd Primăvara noastră într-o ie inspirată din tradiţia populară! Muguri şi flori stilizate, într-o îmbinare de culori pline de viaţă, ca un imn închinat soarelui care trezeşte natura la viaţă! Nu uita să adaugi în descriere povestea sau mesajul acestei creaţii - poezie, legendă, detalii despre sursa de inspiraţie, simbolistica etc! Felicitări!

    22.05.2014, 15:50:59
  • aigile
    aigile

    Noile tradiții și legende urbane prind contur sub ochii - și gesturile noastre!... Și, cum plasticul e nemuritor, se pare că termopanele vor supraviețui ruinelor dacice/romane...:)) Tradiției - mai recente - a ”anvelopării”, cu consecința directă a închiderii balcoanelor, am ales să mă opun cu flori (în ghivece & jardiniere) și cuiburile din ”dotare”. Presupun că s-o fi dus vestea în lumea păsăretului, altfel cum să fi nimerit în calea mea porumbelul din imagine?! Era lovit de o mașină, amețit, în mijlocul drumului(meu...) Și-a petrecut convalescența în camera Anei - doar două zile a ”zăcut” pe fundul unei cutii-de-resuscitare, după care a luat în stăpânire cea mai înaltă cutie de pe dulap, spre neîncetatul protest țipat al tuturor celor 8 papagali, ofensați de asemenea purtare îngâmfată a unui... intrus (și sălbatic pe de-asupra!...)Azi am ales să-l redăm ”naturii”, așă că... ședința foto a imortalizat ambele momente! Și am filmat inclusiv întâlnirea dintre porumbelul care privea mai mult spre intrarea în cameră, decât spre ”libertate”, și guguștiucul venit să-și hrănească puii, nedumerit de arătarea roșcată care trona pe farfuria LUI de grăunțe!!! Priceless!...
    www.breslo.ro/Product/Petal-Arip-Zbor---vest-croetat-Concurs-Primvara---Mugur-de-fluier---seciunea-Mod-si-Vestimentaie_1208011

    25.05.2014, 00:09:17
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    O traistuta obisnuita, cu flori de primavara crosetate... ce asteapta O VRAJA :

    www.breslo.ro/Product/Traistuta-fermecata---Participa-la-concursul-Mugur-de-Fluier--sectiunea-Moda_1208155

    25.05.2014, 10:34:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Se apropie finalul acestui concurs.
    Felicitari tuturor si bucurati-va ca lasati in urma amprenta muncii voastre, depusa cu atata dragoste si pasiune.
    Ca ramas bun de la aceasta Editie, va dedic cu mult drag, una dintre cele mai sensibile sonate dedicate PRIMAVERII.
    L.w. Beethoven, Sonata Nr.5 :


    www.youtube.com/watch?v=1CDmIT2y9KY

    25.05.2014, 11:46:38
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bine ai venit, Ligia! Ce îi lipsea concursului să fie complet? O poveste grozavă croşetată din firele unei realităţi cu valori eterne, precum frumosul, natura, libertatea, un manifest împotriva unei lumi "sintetice". Superbă vestuţa, minunat îmbinate culorile! Felicitări! Şi mă bucur să o cunosc pe Ana, zâna bună în iatacul căreia s-a vindecat porumbelul-muză!

    25.05.2014, 11:57:26
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Florina, ne-ai amintit atât de frumos că niciodată nu e prea târziu să îţi împlineşti fanteziile copilăriei! Sunt convinsă că ai lucrat gentuţa cu sufletul în zâmbet, se vede rezultatul, o îmbinare de gingăşie, magie şi adiere înmiresmată de primăvară! Bravo!

    25.05.2014, 12:01:01
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulţumim, George, pentru cuvintele frumoase şi delicata dedicaţie ce ne aduce în suflet ecoul unei Primăveri veşnice!

    25.05.2014, 12:03:10
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mi se pare incompatibilă cu fiinţa acestui anotimp expresia "sfârşit de primăvară". Primăvara toată e un început "multiplu şi fecund"! Cam aşa aş zice şi eu despre ultimele zile ale lui Florar:

    "Trandafirii roşii

    A trecut vremea albastrului pal
    Care s-a topit de mult,
    Acum a venit vremea trandafirilor
    Şi a frunzelor mari ridicate spre soare.

    Noi, pictaţi în culorile războiului,
    Cu sânge de căpşună pe faţă,
    Aşteptăm ca peste noapte
    Să înceapă să miroase violent a tei.

    În lupta seninului cu ploaia
    Ne vom oxida uşor
    Şi, încet, încet, ne vom apleca frunţile
    Să sărutăm pământul.

    E vremea trandafirilor roşii
    Şi a parfumului."

    (poezie de Iulia Otilia Lazarescu)

    25.05.2014, 15:29:25
  • aidaalex
    aidaalex

    Buna, am reusit sa termin si o lucrare pentru aceasta sectiune,

    www.breslo.ro/Product/Capa-Primavara_1208439

    25.05.2014, 19:09:27
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Bine ai venit, aidaalex! Superbă capa, un accesoriu atât de potrivit unei primăveri ce aleargă despletită prin pajişti şi păduri! Frumoasă şi prezentarea! Felicitări!
    Legat de prezentare, am să te rog să adaugi fie o poezie, o povestioară, o legendă sau ceva despre sursa ta de inspiraţie, în descrierea produsului! Succes!

    25.05.2014, 19:48:43
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Pe final, va aduc o micuta oda inchinata sfarsitului primaverii din acest an:

    www.breslo.ro/Product/Oda---bentita-flori-textile_1208794

    25.05.2014, 22:46:26
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Superbă coroniţa, Nicole! Pastelurile dulci ale florilor atent lucrate se îmbină atât de frumos cu verdele profund al frunzelor! Natura continuă să înflorească în pragul verii. Felicitări şi succes!

    25.05.2014, 22:57:33
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    O oră a mai rămas... Oare să fie creaţia lui NicoleCeaMov un ultim rămas bun adresat Modei Primăverii pe forumul breslo? E un final frumos, într-adevăr, dar uşa rămâne deschisă până la ora 24.00 şi gazda vă aşteaptă cu braţele deschise :)!

    25.05.2014, 23:05:09
  • aigile
    aigile

    Mulțumesc, Gabi, pentru întâmpinare, și pentru toate vorbele frumoase și gândurile cu care ne-ai ținut treaz sufletul, atent la toate minunile din grădina Primăverii - pe care, cu siguranță, o vei pune la presat în Grădina ta Secretă, alături de toate celelalte anotimpuri și timpuri, spre a le transforma în nestemate, cand vremea le va fi sosit.
    Să ningă peste noi cu flori de tei
    Și-aroma să le-o strângă Gabi în sticluțe,
    Iar noi, purtând cireșele -cercei,
    Să ”împletim” povești și mai drăguțe!
    Succes și spor tuturor!

    25.05.2014, 23:19:07