Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (editia III) - O IARNA CA-N POVESTI - sectiunea MODA, VESTIMENTATIE si ACCESORII VESTIMENTARE

  • 3cot
    3cot

    Multumim, Roxana !

    27.01.2014, 15:25:58
  • 3cot
    3cot

    Si despre:
    Best.offer - valoare sponsorizare: 80 ron

    www.breslo.ro/Profile/best.offer

    Un magazin “cu vechime” (activ din anul 2009) care pentru voi, cele care stapanesc tehnica impaslirii, cred ca nu mai are nevoie de prezentare.
    Si totusi, nu se poate sa nu raspunzi invitatiei Simonei de a va desfata privirea cu pastelul de culori oferit de lana merinos fina si extrafina , cu fibrele de bambus, in si matase. Daca nu ati mai lucrat in acesta tehnica, vizita in magazin poate sa va convinga sa incercati, cu atat mai mult cu cat aici veti gasi si uneltele si accesoriile necesare.
    Si toate acestea sunt “condimentate” cu pietre pretioase, bijuterii si… tutoriale pentru ca proprietara magazinului este hotarata sa va ofere “ the best offer”.
    Nu ezitati sa raspundeti invitatiei Simonei . Nu o sa va para rau !

    Simona va multumeste pentru vizita !

    www.breslo.ro/Profile/best.offer

    27.01.2014, 15:32:58
  • 3cot
    3cot

    Multumim, Simona !

    27.01.2014, 15:33:23
  • 3cot
    3cot

    Va urma.....

    27.01.2014, 15:34:17
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Concursul nostru, "ANOTIMPURI" cu cele trei sectiuni ale sale, nu este o treaba usoara, cum ar parea la prima vedere.
    In primul rand, rolul MODERATOARELOR este hotarator in desfasurarea concursului. Inseamna ca, cel putin pe durata concursului, aceste fete minunate renunta la multe lucruri si isi ocupa mult timp pentru a fi prezente pe Forum. Apoi, grija de a primi cu bratele deschise concurentele, neclaritatile si dialogurile firesti care au loc intre moderatoare si concurenti, sant nu numai firesti dar si aproape obligatorii.
    De asemenea, moderatoarele rebuie sa aibe grija sa pastreze tematica topicului, cautand sa aduca cat mai multe informatii ce au legatura cu tema concursului.
    Sa nu mai vorbim despre inregistrarea si tinerea evidentelor lucrarilor inscrise in concurs, pentru a finaliza prin vot concursul. Votarea si selectarea castigatorilor este etapa cea mai grea.

    Asadar, cititi cu respect tot ce scriu moderatoarele deoarece fara ele, aceste concursuri n-ar fi posibile.

    27.01.2014, 16:09:18
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dar, cum moderatoarele noastre sant si ele artiste, etica imprimata de-a lungul timpului le-a facut modeste si niciodata nu vom auzi pe vreuna dintre ele, laudandu-se sau spunand ceva despre munca lor.

    Cand MODERATOARELE sunt si SPONSORI, atunci, lucrurile se complica si cred ca macar si tangential, se cuvine sa spunem cateva cuvinte despre OMUL ce se afla in spatele moderatorului.

    27.01.2014, 16:12:12
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    3cot, o bucuresteanca ce ni s-a alaturat pe 24 Februarie 2012, nu numai cu magazinul ei handmade dar a participat si la concursurile organizate pe Forumul Breslo (Mai ales la concursul "Anotimpuri" de unde am si cunoscut-o) dar mai ales la discutiile purtate de noi in ceainaria deja binecunoscuta.

    A acceptat sa fie MODERATOATRE la aceasta sectiune si mai mult, si-a anuntat si intentia de a acorda premii chiar de la inceputul concursului.

    27.01.2014, 16:25:36
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Cand aveti timp, treceti prin magazinul ei:

    www.breslo.ro/Shop/3cot

    Veti intelege de ce a ales avatarul de 3cot:
    De fapt, este vorba despre o linie artistica mai noua in domeniul bijuteriilor.
    (de fapt un concept) numit "3cot - handmade memories" (impletituri din sarma)
    Pentru a intelege mai bine despre ce este vorba, priviti cu atentie cateva dintre lucararile ei:
    - "Set din bijuterii cu Carneol"
    - "ICEBERG" (foarte inspirat)
    - "Cercei din metal platinat" (realizati prin tehnica Chainmail)
    - Pandantiv "Steaua Celtica" (o piesa care pe mine m-a fermecat)
    sau, din sfera artelor decorative:
    - "Tablou de Craciun"

    27.01.2014, 16:32:57
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Pe Carla69 am cunoscut-o pe Topicul "La o Cafea" si mai apoi am intalnit-o cam la toate concursurile la care putea participa.
    Spun "la care ar putea" deoarece fata asta din Sighetul Marmatiei (si-a deschis magazinul pe 16 Septembrie 2010) daca n-ar fi asa ocupata, ar fi o prezenta permanenta printre noi.
    Profesoara de Fizica (de cate ori ma gandesc la ea, parca vad o fata pedaland energic o bicicleta -prin soare, ploaie, vant, ninsoare) a indragit handmade si a ramas definiv molipsita de acesta.
    Creativa si mai ales ambitioasa (rar mi-a fost dat sa intalnesc oameni cu atata ambitie) carla ne-a obisnuit cu lucrarile ei ambitioase.
    N-are rost sa va spun cam cat timp a cautat o creanga... Avea ea, in mintea ei lucrarea ce voia s-o faca si nu prea gasise o cracă de copac care sa-i satisfaca vrerea.

    Carla69 este o tipa peste care orice neajunsuri s+ar abate, ar avea puterea sa le faca fata. Si ei i s-a diminuat salariul dar cred ca a inventat tare multe lucruri din care sa "procure" bani (vorba batranilor: "face bani si din piatra seaca")
    Asta nu inseamna ca ii este usor. Are si ea casa, masa, familie si tot tacamul unei femei foarte ocupate. dar, dragostea pentru handmade n-a parasit-o niciodata. Inca de la etapa a II-a a concursului ANOTIMPURI, ar fi vrut sa fie moderatoare. N-a fost sa fie. iata ca dupa o indelunga rabdare, alaturi de 3cot, modereaza aceasta sectiune, Si inca bine.

    Multumim Carla69 si asteptam sa iti redeschizi magazinul
    (sper ca nu gresesc, altminteri: mea culpa)

    www.breslo.ro/Shop/carla69

    P.S.
    Iar pentru ca s-a anuntat ca va fi si SPONSOR la aceasta sectiune, carla69 dovedeste si multa bunatate si dragoste fata de toti cei ce incearca cu manuta lor sa faca o lucrare de arta. MULTUMIM din toata inima!

    27.01.2014, 17:20:10
  • carla69
    carla69

    Multumesc Gheorghita,se pare ca ma cunosti.
    Am redeschis magazinul !

    27.01.2014, 20:53:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Carla69,
    Am rams surprins ca il aveai inchis...
    Ma uitam de multe ori sa vad ce lucrari ai mai facut.
    Bine ca l-ai descnis.
    Iti doresc multi,multi cumparatori...

    27.01.2014, 21:09:27
  • carla69
    carla69

    si bicicleta mi-au furat-o

    27.01.2014, 21:11:03
  • user33709
    user33709

    Buna dragele mele,

    Felicit in primul rand toate lucrarile inscrise - minunate toate!

    Inscriu si eu Jacheta tricotata integral manual www.breslo.ro/Product/Jacheta-Pulover-tricotat-manual-The-quiet-hush-of-winter_1113209

    27.01.2014, 22:17:41
  • soso07
    soso07

    Aura, pentru tine si jachetica super-pufoasa, ce vine ca o mangaiere pe o asemenea vreme, cateva versuri :

    De sus din munţi, din văi, din lacuri glaciare
    Infime sclipiri din ape, spre cer s-au ridicat
    Si-ncet s-au aşezat pe înalte ceruri, în apă pură
    Dar de iarnă, ca pentru pământ să fie dat.

    Viorel Muha

    27.01.2014, 22:34:15
  • soso07
    soso07

    Daca George a amintit de fizica, am gasit un banc si m-am gandit sa mai destindem putin atmosfera :))

    Un fizician ii spune soţiei sale:
    - Draga mea, eşti din ce in ce mai atrăgătoare!
    - Aiurezi! Tu nu vezi cât m-am îngrăşat?!
    - Păi, tocmai de asta! Cu cât creşte masa, creşte şi forţa de atracţie...

    27.01.2014, 22:38:36
  • soso07
    soso07

    Deci, concluzia : suntem atragatoare ;)

    27.01.2014, 22:39:11
  • forHOPE
    forHOPE

    Buna seara dragilor, vin si eu cu un produs in concurs;

    www.breslo.ro/Product/Winter-isred_1113723

    27.01.2014, 22:39:46
  • user33709
    user33709

    Sorina, cata emotie ....Multumesc! :)

    @forHope - minunata caciula, felicitari!

    27.01.2014, 22:59:29
  • soso07
    soso07

    O iarna calduroasa, la gura sobei ... ce-as mai vrea sa stau asa, fara griji, la povesti, cu voi toti :) Diana, mai vii si cu asa frumuseti rosii ...

    27.01.2014, 23:21:36
  • 3cot
    3cot

    Dupa cum vad, iarna nu a venit numai cu zapada ci si cu inspiratie si multa culoare !
    Ne bucuram sa va avem printre noi, bookgirl si forHOPE ! Va dorim sa aveti cat mai multe voturi.

    28.01.2014, 00:31:20
  • 3cot
    3cot

    Sorina, telul a fost atins.... descretit fruntea !!!! Perfect !

    28.01.2014, 00:34:42
  • forHOPE
    forHOPE

    * bookgirl > multumesc frumos pentru felicitari. Felicitari si dvs pentru minunata pufosenie bleu!

    * Sorinutza, pai...rosul e la putere, nu? :))))

    * 3cot > multumim frumos pentru calduroasa primire. SI noi ne bucuram sa va avem langa noi! :)

    28.01.2014, 11:18:56
  • soso07
    soso07

    Diana, sigur ca ROSUL e cel dintai :))

    28.01.2014, 18:41:41
  • carmenn
    carmenn

    se vede ca a venit iarna! :)

    29.01.2014, 06:53:28
  • soso07
    soso07

    Ninge
    http://www.youtube.com/watch?v=Uhnu-WqqvGw

    29.01.2014, 12:23:05
  • soso07
    soso07

    Sa animam putin atmosfera de Iarna cu un premiu potrivit lunii Februarie - luna IUBIRII :
    www.breslo.ro/Product/Premiu---Concurs-ANOTIMPURI-2014-editia-III---O-IARNA-CA-N-POVESTI--Sectiunea-Moda-si-Accesorii-Vestimentare_1120097

    02.02.2014, 16:49:14
  • carmenn
    carmenn

    multumim ,Soso pentru premiu...

    02.02.2014, 16:56:55
  • 3cot
    3cot

    Va multumesc pentru "mana de ajutor" ! Sper sa reintru incet, incet in "forma" !

    02.02.2014, 18:24:54
  • 3cot
    3cot

    Sorina, un premiu minunat ! Un motiv in plus pentru noi inscrieri. MULTUMIM frumos !

    02.02.2014, 18:26:38
  • 3cot
    3cot

    Sa incerc sa castig timpul pierdut.
    Pentru ca avem printre noi colege talentate care stapanesc foarte bine tehnica tricotatului si cea a impaslirii, m-am gandit sa adun cateva informatii despre lana merino.

    02.02.2014, 18:30:19
  • 3cot
    3cot

    Originara din Spania, care intre sec. al XII-lea si al XVI a detinut monopolul asupra acestei resurse naturale, incepe sa fie exportata in Australia si America dupa invazia napoleoniana in aceasta tara.

    In prezent, Australia este cea mai mare producatore al acestui tip de lana.

    Este compusa dintr-o fibra naturala provenita de la oile Merino, de unde si denumirea .

    02.02.2014, 18:31:42
  • 3cot
    3cot

    Exista mai multe tipuri, clasificarea facandu-se prin măsurarea diametrului (în microni) a fibrei.

    ULTRAFINA - 16,1-17,5 microni
    Este lana de cea mai buna calitate.
    Cu acest tip de fir se realizeaza un materiale foarte ușore, moi, matasoase care pot fi purtate direct pe piele. Firele ultrafine sunt folosite la tricotaje , lenjerie de corp și țesături stofă premium.

    SUPERFINA: 17.6 - 18.5 microni.

    FINA: 18.5 -19.5 microni.

    MEDIU FINA : 19,6 - 20,5 microni.
    Este o lana moale, dar care isi menține rezistența și durabilitatea. Este utilizata pentru obiecte vestimentare de tip „outerwear”.

    MEDIUM: 20.6 to 22.5 microni.

    STRONG: peste 22.6 microni.

    02.02.2014, 18:33:12
  • carla69
    carla69

    Sorina,multumim de premiu,este super!!!

    02.02.2014, 18:45:52
  • 3cot
    3cot

    Am sa mai vin cu informatii, curiozitati etc. despre acest material.
    Pana atunci, pentru inspiratie, aruncati o privire aici :

    http://www.pinterest.com/nzmerinofabrics/things-to-make-from-merino-wool-fabric/

    sa vedeti cam ce se poate face cu tesatura din lana merino. In plus, sunt si cateva tipare, tutoriale etc.

    02.02.2014, 18:49:41
  • carmenn
    carmenn

    Multumim,Carmen...de retinut ceea ce ne-ai adus...:)

    02.02.2014, 19:34:44
  • carla69
    carla69

    sau
    http://www.pinterest.com/search/pins/?q=merino%20wool

    02.02.2014, 20:46:37
  • carmenn
    carmenn

    da...

    02.02.2014, 21:32:36
  • 3cot
    3cot

    Si inca cate ceva despre lana merino:

    Firele de lana merino sunt mai moi si mai subtiri decat parul uman motiv pentru care imbracamintea este usoara si pufoasa in contact cu pielea.

    Are un sistem inteligent de control al temperaturii corpului, regland fluctuaţiile de temperatură ale acestuia şi menţinand o temperatură mai constantă. Cu alte cuvinte, este racoroasa cand este cald si calduroasa cand este frig.

    Fibrele de lana Merino sunt deosebit de elastice adaptandu-se formei corpului. Imbracamintea nu se sifoneaza, nu capata forme, dungi sau cute. Chiar si dupa spalare, aceasta revine la forma initiala.

    Lana absoarbe apa pana la o treime din greutatea sa proprie. Atunci cand este umeda acest tip de lana degaja o energie echivalenta cu cea a unei paturi electrice conectata la curent timp de 8 ore. Acesta este si motivul pentru care lana umeda nu da senzatia de rece asa cum se intampla cu bumbacul.

    Este antialergica, datorita continutului de lanolina, ceea ce o face ideala pentru imbracamintea bebelusilor.

    Si legat de acest lucru, in anul 1979, studiile realizate de cercetatori din cadrul ” Cambridge Maternity Hospital” au relevat faptul ca bebelusii care dorm in tesaturi de lana merino se adapteaza mai repede, plang mai putin, mananca mai bine si iau mai repede in greutate.

    Si ca sa inchei povestea, din lana unei singure oi adulte se pot confectiona : 3 costume de haine barbatesti, 6 rochii sau 70 perechi de sosete.

    03.02.2014, 11:40:57
  • 3cot
    3cot

    Prea multe cuvinte. Este cazul sa privim:

    http://www.pinterest.com/antoniarosina/nuno-felting/

    03.02.2014, 11:44:17
  • carmenn
    carmenn

    saracutele oi...ce productive sunt...si cand te gandesti ca le creste blana la loc...dupa ce sunt tunse...si ce frumuseti poti sa faci cu lana asta...eu sunt indragostita de ea...:)

    03.02.2014, 11:58:59
  • 3cot
    3cot

    Si pe mine ma fascineaza ce poate iesi dintr-o bucatica de lana !

    03.02.2014, 12:01:27
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Referitor la lana impaslita 3cot e foarte informata. Pana nu purtati nu aveti cum sa intelegeti. Lana oilor noastre e ceva mai aspra, dar papuceii din ea sun minunati. Purtati direct pe piele stimuleaza circulatia periferica a sangelui, inhiba dezvoltarea bacteriilor impropii corpului uman la nivelul pielii.
    Din pacate nu prea o gasesti gata cardata. Stiu de la bunica mea ca zona Dobrogei era renumita in lana cardata. Azi oamenii care mai au cateva oi, apropae ca o arunca.....Procesul tehnologic de a transforma lana bruta in lana cardata e destul de greoi si "murdar" (ca sa zic asa) si prin unele locuri destul de scump.
    Am facut o caciula din lana noastra. Am captusit-o pentru persoane mai sensibile. E foarte calduroasa si confortabila.
    Produsele din lana purtate pe timp umed (ploaie, ninsoare) se uda foarte greu.

    Multumim 3scot pentru informatii!

    04.02.2014, 07:24:03
  • carmenn
    carmenn

    asa este...eu odata ...ehe ...acum vreo 30 de ani am mers cu bunica la o balta din sat unde mergeau oamenii cu lana la spalat...ma bagam si eu...bine dupa ce in prealabil fusese spalata acasa...scosi curnutii...si iar spalata...la garla doar o mai luminam...si o puneam pe iarba la scurs...si pe urma in caruta ....ce-mi placea sa ma foiesc pe ea...:)...era frumi....amintiri ...eu eram cu adunatul florilor...cu balaceala mai mult...pescuiam cu un stuf cu un amarat de ac...cu mamaliga si paine amestecate...ce-mi placea...si acum imi place la nebunie sa stau pe balta...

    04.02.2014, 18:43:11
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    inscriu ultima lucrare, din pacate nu mi-au iesit poze mai bune :( setul este superb!

    www.breslo.ro/Product/Set-fetite-fular-caciula-si-manusi-Capsuni_1122542

    04.02.2014, 20:24:44
  • carmenn
    carmenn

    frumi...mi-ai facut pofta de capsuni...:)

    04.02.2014, 20:45:59
  • soso07
    soso07

    Nicole, grozave mai sunt capsunelele tale !!! Ce-a putut sa-ti iasa din manute ...

    04.02.2014, 21:26:08
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Superb set! au aparut si in piata capsuni...yami...

    04.02.2014, 21:29:43
  • carmenn
    carmenn

    ce yumi...ca nu-s bune ca ale noastre....parca mananci castravete sau plastic...

    04.02.2014, 21:40:49
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Carmen ... erau frumoase foc:)...si bineintetes ca nu am cumparat...nu am incredere in fructele aduse de pe alte meleaguri, care arata perfect...am auzit ca si mirosul este artificial, le stropesc cu substante din belsug...

    Mi-am amintit de capsunile noastre...mai avem un pic...in luna Mai apar cele adevarate si gustoase :) la alea ma gandeam :)

    04.02.2014, 22:06:42
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Multumesc pentru complimente, o sa le transmit mai departe.

    Eu am mai mentionat ca majoritatea lucrusoarelor crosetate sunt realizate de mama, inca nu am atins tehnica ei in domeniul acesta :)

    04.02.2014, 22:54:25