Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (editia III) - PRIMAVARA - " Mugur de fluier" – sectiunea Bijuterii

  • soso07
    soso07

    Foarte frumoase, iar cele din link-ul beadsmagic.com/?p=5198 ... de-a dreptul regale !
    Trebuie sa ai o anumita stare sa faci asa ceva ... Eu nu sunt in stare acum nici doua margele sa potrivesc.

    21.05.2014, 18:21:33
  • soso07
    soso07

    Mai bine ascultam si putina muzica :)

    https://www.youtube.com/watch?v=p7fefJq19go

    21.05.2014, 18:46:48
  • soso07
    soso07

    Omul nu e decât un flaut prin care trece respirația lui Dumnezeu. (Rumi)

    https://www.youtube.com/watch?v=jRGDiyL2vM8

    21.05.2014, 19:03:18
  • LuAndy
    LuAndy

    Am venit si eu, aproape pe ultima suta de metri, cu florile si povestioara mea :)

    www.breslo.ro/Product/Colier-Creanga-fermecata_1206532

    22.05.2014, 13:58:51
  • soso07
    soso07

    Un copac cu flori
    Si un colt uitat de cer ...
    Primavara mai are inca multe sa ne dezvaluie noua, muritorilor ...
    Multumim, LuAndy !

    22.05.2014, 14:45:01
  • mielena
    mielena

    Foarte frumoasa crenguta! Multumim LuAndy! :)

    22.05.2014, 18:45:54
  • mielena
    mielena

    Hai sa mai fluier cu mugur si eu adunarea o data, caci maine inchidem portile!
    Veniti creatori cu talent la concursul Primaverii! :)

    24.05.2014, 15:12:06
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Iata ca a venit vremea sa ne luam ramas bun si de la Etapa "PRIMAVARA" a popularului nostru comcurs anual "ANOTIMPURI"
    Ne cuprinde nostalgia sau bucuria sosirii verii?
    Timpul nu ne intreaba. El curge si isi vede de drumul sau.
    In urma voastra raman insa frumoasrele lucrari si cel putin una va imortaliza pe o fila de Calendar "PRIMAVARA"
    Primavara trece dar voi, cu multa dragoste si daruire, veti lasa un lucru bun, facut cu pasiune: piesele inscrise in acest concurs! El vor ramane imortalizate in acest TOPIC si vor reprezenta dovada ca n-ati trecut degeaba pe aici.
    Indiferent de Premiile acordate sau valoarea lor.
    Tuturor, va dedic urmatorul videoclip:

    www.youtube.com/watch?v=_kTjwr1sVxM

    25.05.2014, 10:47:38
  • 3cot
    3cot

    Ok, eu inca nu imi iau ramas bun de la acesta etapa pentru ca am venit cu o lucrare:

    www.breslo.ro/Product/Colier-Primavara-mea-participa-la-concursul-Anotimpuri-Primavara-Mugur-de-fluier-sectiunea-bijuterii_1208392

    Mult succes tuturor participantelor!

    25.05.2014, 18:05:16
  • mielena
    mielena

    Ce frumos alai de flori tine trena inscrierilor la aceasta sectiune! Multumesc, Carmen! :)

    25.05.2014, 18:55:44
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Frumoase omagii aduse Primăverii noastre!
    Vin şi eu cu un mesaj de rămas bun :)
    www.breslo.ro/Product/Colier-i-cercei-Pdurea-fermecat_1208504

    25.05.2014, 19:55:48
  • mielena
    mielena

    Bun venit Gabys!! Frumos "ramas bun", ca o promisiune de revedere! ;)

    25.05.2014, 20:21:46
  • mielena
    mielena

    E deschisa larg usa si ne bucuram de oaspeti, decoart! :)

    25.05.2014, 20:50:04
  • aidaalex
    aidaalex

    Buna, va doresc
    un sfarsit de primavara cu trandafiri si dragoste.
    www.breslo.ro/Product/Trandafiri--Rezervat_1208594

    25.05.2014, 20:51:01
  • mielena
    mielena

    Din nou incantatoarea aidaalex! Chiar minunat sfarsit de "sezon"!! :)

    25.05.2014, 20:53:53
  • soso07
    soso07

    O incantare !!! Ce frumos isi dau mana PRIMAVARA si VARA prin creatiile pe care le-am vazut acum ... Primavara parca ne spune "Nu ma uita" si cu siguranta asa va fi ! Iar Vara ne invita pe carari de munte si ne imbie cu mirosul inconfundabil de trandafiri.

    25.05.2014, 21:17:35
  • soso07
    soso07

    Iubirea verii
    poezie de Ioana Voicilă Dobre din "Între verde şi albastru"

    Prin pădure,
    Timpul pare să fi încetinit,
    Să nu tulbure îndrăgostiţii.
    Copacii se privesc liniştiţi în ochi,
    Mirându-se fiecare de verdeaţa celuilalt,
    Contemplând vara în ochii iubitei.
    Şi pare că, în vara asta
    S-au văzut pentru prima dată!
    Şi niciodată verdele n-a fost mai verde,
    Mângâierile mai tandre şi soarele mai arzător!

    25.05.2014, 21:22:38
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Inscriu ultima lucrare inspirata de florile de cires:

    www.breslo.ro/Product/Kiku---colier-flori-cires-saten-cuart-roz_1208777

    25.05.2014, 22:24:11
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mulţumesc, Mielena şi Sorina :)!

    25.05.2014, 23:01:51
  • soso07
    soso07

    O celebra legenda japoneza povesteste de ce ciresii din orasul Nago din Okinawa sunt cei dintai din lume care infloresc in fiecare primavara ...
    In vremuri stravechi, un taran sarac isi ducea zilele de azi pe maine alaturi de sotia sa si de catelusul lor , numit Chintin ("micutul"). Acest caine foarte credincios, care il insotea pretutindeni pe taran, era iubit atat de stapanul sau cat si de nevasta lui. Un vecin rautacios si ranchiunos il spiona pe taran cat era ziua de lunga. Intr-o zi, Chintin, aflat in curtea stapanalui sau, a inceput sa latre zgomotos si sa sape pamantul cu labutele. Taranul s-a uitat la el si si-a zis " Aha, ai gasit ceva si vrei sa te ajut sa il dezgropi"; apoi, si-a luat sapa si a rascolit pamantul pana can , in tarana, a inceput sa straluceasca o multime de aur. Desigur, stapanul lui Chintin a fost in culmea fericirii, iar vecinul a vazut tot ce s-a intamplat...
    A doua zi, lacomul vecin a batut la usa taranului, l-a rugat pe acesta acestuia sa ii dea cu imprumut cainele, iar cererea i-a fost indeplinita. Vecinul l-a postat pe catel in curtea lui si , sub amenintarea bataii, i-a ordonat cainelui sa ii gaseasca aur. Chintin a adulmecat cu atentie peste tot, iar dupa o vreme a inceput sa latre si sa scormoneasca pamantul.Vecinul si-a luat pe data sapa si a adancit-o in pamant pana cand a dat peste o gramada de gunoi urat mirositor .Innebunit de furie, omul a batut catelul cu sapa pana cand l-a omorat.
    Atunci cand taranul s-a dus sa il recupereze pe Chintin, vecinul i-a zis ca i-a omorat cainele. Indurerat, taranul a luat trupul neinsufletit al catelusului si l-a ingropat, impreuna cu sotia sa , dupa care a plantat peste mormant un arbore de pin.Sotii au ingrijit pinul, iar acest , odata cu anii, a devenit mereu mai inalt.
    Intr-o zi, taranul i-a spus sotiei lui : "Iti mai aduci aminte ce mult ii placeau lui Chintin prajiturile din orez ? Ce-ar fi sa taiem pinul si sa facem din lemnul lui o piua mica in care sa poti prepara orezul ?" Zis si facut. Cand piua a fost gata, iar nevasta a inceput sa faramiteze orezul pentru prajituri, a inceputa sa iasa din piua nimic altceva decat aur ; pe masura ce femeia batea mai mult orezul in piua cu atat mai mult aur iesea la iveala.Desigur, furisat la fereastra, vecinul a vazut tot ce se intamplase, asa ca, dupa o vreme, a venit sa ceara cu imprumut piua. Atunci cand a ajuns acasa, vecinul i-a spus sotiei sale ca aceasta era o piua fermecata si cei doi au pus in ea orez, dupa care au inceput sa il faramiteze cu ravna, insa, in locul aurului, a aparut un gunoi puturos. Plin de manie, vecinul a aruncat piua in soba din bucatarie si a lasat-o sa arda.
    Cand taranul a venit sa isi ia bunul inapoi, vecinul i-a marturisit ce facuse. Taranul i-a cerut, atunci, sa ii dea inapoi macar cenusa in care se transformase piua.Intors acasa , el si-a gasit nevasta in gradina si i-a zis : "Iti mai aduci aminte cat de mult ii placeau lui Chintin pomii de cires ? Cum se mai juca sub ei si se odihnea la umbra lor ? " Taranul a contemplat ciresii, apoi a presarat o parte din cenusa la radacinile lor, iar pomii au inflorit, ca prin minune, dintr-o data.
    Zvonul despre ciresii taranului, care inflorisera inaintea tuturor celorlalti, s-a raspandit peste tot. Printul care stapanea acele meleaguri, mahnit ca ciresii din livada lui nu dadusera inca floare, s-a dus la taran si l-a rugat sa ii dea ajutor. Fara sa stea pe ganduri, taranul a aruncat restul de cenusa in livada stapanului sau, si toti ciresii au inflorit. Recunoscator, printul l-a innobilat pe taran si l-a facut si mai bogat decat era.
    Din aceasta zi, ciresii din Nago sunt cei dintai din lume care infloresc primavara.

    25.05.2014, 23:08:22
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Sunt atât de bucuroasă!Am ajuns și aici,yupiiii...
    www.breslo.ro/Product/Colier-Condamnat-la-primvar-etern_1208847

    25.05.2014, 23:47:59
  • soso07
    soso07

    Silvia, cu un suflet ca o zi frumoasa de Primavara, ne aduce si raspunsul la intrebarea "Ce este IUBIREA ?"
    Se pare ca este o "Condamnare la PRIMAVARA eterna" ...

    26.05.2014, 00:00:11
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Mulțumesc mult,Sorina.
    Sincer,credeam că nu voi reuși să mă încadrez în timp.Colierul a fost gata de vineri,tabloul de joi (lucram la ele în paralel).Când am terminat lucrările pentru sectiunea Modă,mi-am spus că toate cele 3 gazde ale concursului,Mihaela-mielena,Gabi-Gaby și Carmen-3cot îmi sunt la fel de dragi,așa că nu pot să vin la o secțiune iar la celelalte două nu.Unul din gânduri a fost că sunt condamnată de mine însămi la Primăvară...Și așa a încolțit ideea lucrării...

    26.05.2014, 00:08:35
  • soso07
    soso07

    Si ce minunate sunt creatiile izvorate din simtire ... Asa se nasc lucrurile autentice !

    26.05.2014, 00:13:11
  • soso07
    soso07

    Noapte buna va doresc !

    26.05.2014, 00:17:04
  • mielena
    mielena

    Nicole si Silvia, cat ma bucur sa va vad! Cu adevarat mi-ati adus surprize deosebite asortate cu bogatia Primaverii, pe final de concurs! :)
    Multumesc si succes!

    26.05.2014, 08:48:46