Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (editia III) - PRIMAVARA - " Mugur de fluier" – sectiunea Decoratiuni si Arta Plastica

  • 3cot
    3cot

    Primim cu mult drag, dear.cottage! Mai ales ca ne-ai adus, in acest anotimp al renasterii, un crampei de natura pura. Mult succes!

    23.04.2014, 13:15:56
  • 3cot
    3cot

    M-am gandit sa va ofer un buchet de narcise!

    Sinonima cu primavara, narcisa simbolizeaza renasterea.
    Numele acestei flori gingase este legat de mitul unui frumos tanar, din mitologia greaca, Narcis, care frangea inimile nimfelor cu indiferenta sa. Dorind sa se razbune, Zeita Nemesis l-a blestemat sa nu afle niciodata dragostea adevarata si sa se iubeasca doar pe sine toata viata. Intr-o buna zi, Narcis si-a vazut chipul in oglinda apei si a murit inecat, incercand sa se imbratiseze. Pe locul disparitiei lui a crescut aceasta floare galbena si parfumata, care priveste mereu in jos, imitandu-l pe Narcis inainte sa moara.

    Inainte de a continua, puteti sa va alegeti florile preferate. Dar aveti grija, alegeti un buchet deoarece se spune ca, a alege o singura narcisa aduce ghinion:

    https://www.pinterest.com/nada_hirsch/daffodils/

    24.04.2014, 10:35:01
  • soso07
    soso07

    Un weekend frumos sa aveti !
    https://www.youtube.com/watch?v=feJVQCcNfvU

    25.04.2014, 08:24:59
  • 3cot
    3cot

    Si tie la fel, Sorina! Cu asa muzica nu poate sa fie altfel.

    25.04.2014, 09:09:34
  • 3cot
    3cot

    Narcisa a fost aleasa floarea nationala a regatului Wales deoarece infloreste in preajma zilei de 1 martie, cand se sarbatoreste ziua Sfantului David, patronul locului.

    Este si simbolul national al Scotiei.

    In China se spune ca, daca plantezi un bulb de narcisa inainte de sarbatorile de iarna si ea infloreste chiar de Anul Nou iti va aduce noroc in casa tot anul.

    La greci, era floarea Moirelor( zeite ursitoare) care hotarau destinul nou- nascutului.

    In Anglia se spune ca numarul puilor de gasca care vor iesi din ou si vor trai este egal cu numarul firelor de narcisa aduse in casa.

    26.04.2014, 11:32:41
  • 3cot
    3cot

    Dincolo de toate acestea, ce poate fi mai frumos decat:

    http://www.youtube.com/watch?v=7V2MmTl2b88

    26.04.2014, 11:33:48
  • 3cot
    3cot

    Chiar daca nu va surprinde frumusetea naturala, cateva narcise din hartie creponata ar putea sa arate deosebit intr-o decoratiune:

    http://www.youtube.com/watch?v=M4bG17WzGss

    26.04.2014, 11:39:39
  • 3cot
    3cot

    In drumurile voastre prin tara puteti admira frumusetea aparte a acestor flori. Exista numeroase rezervatii naturale unde narcisele cresc nestingherite, fiind protejate prin lege.
    Cea mai mare, Poiana Vadului, este situata pe drumul dintre Brasov si Fagaras.

    Daca nu aveti drum pe acolo, poate sunteti in apropiere de:
    Valea Neajlovului (Dambovita), poiana de la Batesti (Timis), Zervesti (Caras), Tecsesti (Alba), Sesul Mogosenilor si Sesul vaii Budacului (Bistrita Nasaud), Racas-Hida (Salaj), Rovina (Arad), ), Vlahita (Harghita), Tomnatec-Sehleanu (Maramures), ), Negras (Arges).

    27.04.2014, 11:01:53
  • 3cot
    3cot

    Si ce poate sa fie mai frumos decat o sarbatoare populara avand ca fundal o poiana cu narcise!
    Iata si cateva locuri unde se organizeaza, in fiecare an, “Festivalul Narciselor”:

    Poiana Vadului, pe 21mai, de Sf. Constantin si Elena;
    Comuna Bucium, la poalele Muntilor Apuseni, denumita si Tara Narciselor (in luna mai);
    Comuna Repedea, Maramures;
    Comuna hunedoreană Sălașu de Sus, la poalele Masivului Retezat.

    27.04.2014, 11:04:10
  • 3cot
    3cot

    Si cateva imagini cu o alta poiana cu narcise care merita admirata, cea din Masivul Saca (Parcul National Muntii Rodnei):

    http://www.youtube.com/watch?v=tH4OUg5D6uc

    27.04.2014, 11:15:15
  • 3cot
    3cot

    Si un buchet de narcise pentru sponsorii acestei sectiuni:

    Breslo - www.breslo.ro/Profile/Breslo
    Ladyshop - www.breslo.ro/Shop/LadyShop
    Raluca.iza - www.breslo.ro/Shop/Raluca.iza
    Ramira - www.breslo.ro/Shop/Ramira
    Mulaje - www.breslo.ro/Shop/Mulaje
    Blanitza - www.breslo.ro/Shop/blanitza
    soso07 – www.breslo.ro/Shop/soso07

    28.04.2014, 10:22:18
  • 3cot
    3cot

    Si va invit sa vizitam impreuna magazinele lor.

    28.04.2014, 10:23:15
  • 3cot
    3cot

    Breslo - www.breslo.ro/Profile/Breslo
    - sponsorizare: 5 campanii publicitare oferite creatiei aflate pe locul I al clasamentului juriului

    Cu fiecare concurs avem bucuria de a descoperi talentul colegilor nostri breslasi.
    Si iata ca Breslo, gazda noastra, a venit in intampinarea lor oferindu-le posibilitatea de a impartasi acest talent cu cat mai multi iubitori de frumos.
    Cele 5 campanii publicitare gratuite oferite pentru lucrarea care se va afla pe locul I constituie un motiv in plus pentru depasirea limitelor imaginatiei.

    Breslo ne mai da un sfat pretios. Nu este suficient sa creezi si sa expui. Trebuie ca lucrarile noastre sa fie vazute si apreciate de cat mai multi oameni astfel ca, ne ofera posibilitatea sa alegem cum ne putem promova cat mai bine:

    www.breslo.ro/Shop/Breslo

    28.04.2014, 10:26:23
  • 3cot
    3cot

    Ladyshop - www.breslo.ro/Shop/LadyShop
    - sponsorizare: un voucher in valuoare de 100lei pentru cumparaturi in magazin.

    Un magazin in care Dana Niculescu va invita sa va bucurati de frumusetea lumii fascinante a cristalelor.
    Varietati de cristale, pietre semipretioase, minerale, roci in forma naturala, bruta sau prelucrata sunt asezate cu grija pe rafturile virtuale asteptand sa le descoperiti magia.
    Si pentru ca Dana isi respecta clientii, veti gasi in magazin produse de calitate, informatii si fotografii detaliate, un sistem de reduceri de pret si, pentru mai mult “rasfat”, bijuterii in care pietrele semipretioase sunt puse in valoare in monturi din argint etnic tribal filigranat.

    Nu veti regreta nici un minut petrecut in magazinul Danei Niculescu!

    28.04.2014, 10:28:03
  • 3cot
    3cot

    Raluca.iza - www.breslo.ro/Shop/Raluca.iza
    -sponsorizare: un voucher in valoare de 50lei pentru cumparaturi in magazin.

    Raluca Tone, va invita in magazinul sau unde, ideile voastre isi vor gasi materializarea in produsele oferite spre vanzare.
    Decoratiuni sau bijuterii sau si decoratiuni si bijuterii, indiferent ce realizati prin talentul vostru, este necesara numai o vizita in acest magazin pentru a va umple cosul cu ceea ce este necesar.
    Pentru ca suntem la sectiunea “Decoratiuni si Arta Plastica”, sigur va vor interesa produse specifice ca : lacuri, patine, adezivi, gliter, cutii din lemn, servetele decorative, fetru pe care le veti gasi in magazin alaturi de multe alte produse de calitate pe care proprietara magazinului va invita sa le descoperiti.

    28.04.2014, 10:30:04
  • 3cot
    3cot

    Mulaje - www.breslo.ro/Shop/Mulaje
    -sponsorizare: pentru fiecare castigatoare de pe podium cate un mulaj, cel mai popular produs din magazin: www.breslo.ro/Product/Mulaj-floare_80994

    Pentru cei pentru care pasta polimerica, rasina sau alte materiale de acest gen reprezinta baza creatiilor lor, magazinul Laviniei Pop reprezinta un vis implinit.
    O gama variata de matrite foarte flexibile, elastice, din silicon de inalta calitate,opace sau transparente, perfecte pentru folosirea deopotriva cu rasina, sau cu lut polimeric (Fimo etc), pasta ceramica, ipsos, plastilina, gandite special pentru nevoile si cerintele creatorilor de bijuterii sunt asezate pe categorii pe rafturile magazinului.
    Informatiile tehnice detaliate ale produselor face, si pentru un incepator, deosebit de facila utilizarea lor.
    Va averizez ca, daca nu ati incercat inca sa lucrati in acesta tehnica, dupa o vizita in acest magazin, s-ar putea sa “va molipsiti de microbul” modelajului! Deci, spor la cumparaturi si la ….modelat!

    28.04.2014, 10:32:32
  • 3cot
    3cot

    blanitza - www.breslo.ro/Shop/blanitza
    -sponsorizare: un voucher in valoare de 30 lei, pentru cumparaturi in magazin, pentru creatia ce va iesi pe locul IV.

    Magazinul Gabrielei Constantinescu ne prilejuieste o noua incursiune in lumea cristalelor.
    Gabriela isi numeste magazinul “micul meu colţ de paradis” iar o vizita in acesta va va convinge. Pentru ca varietatea produselor, calitatea deosebita, prezentarea acestora sunt primele lucruri care va vor atrage atentia.
    Gabriela iubeste cristalele si incerca sa ne transmita si noua acest sentiment. Iar acest lucru se vede si in bijuteriile pe care le creaza.

    O concluzie: vizitati magazinul pentru ca produsele sunt, asa cum spune @blanitza, superbe, delicioase.

    28.04.2014, 10:39:41
  • 3cot
    3cot

    soso07 – www.breslo.ro/Shop/soso07
    -sponsorizare:

    www.breslo.ro/Product/Premii-Concurs-ANOTIMPURI-2014-ediia-a-III-a---PRIMVARA---Mugur-de-fluier_1183807

    Va invit in magazinul Sorinei Dumitrescu, pentru a descoperi povestile din spatele fiecarei creatii ale sale.
    Armonie, echilibru, culoare sunt numai cateva cuvinte care va vor veni in minte privindu-le.
    Poate ca va veti gandi ca toate acestea vin din faptul ca Sorina este arhitect dar, ceva imi spune ca este mai mult de atat. Este dragostea si pasiunea cu care creaza!
    Vizitati magazinul si veti vedea ca nu gresesc!

    28.04.2014, 10:43:04
  • 3cot
    3cot

    Pentru ca, in acest moment, nu este activ, am sa raman datoare cu prezentarea magazinului:

    Ramira - www.breslo.ro/Shop/Ramira
    - sponsorizare: un voucher de cumparaturi in magazin in valoare de 30 lei.

    28.04.2014, 10:46:41
  • 3cot
    3cot

    Va multumim tuturor!

    28.04.2014, 10:47:42
  • soso07
    soso07

    Carmen, doresc sa o ajut pe Claudica - www.breslo.ro/Profile/Claudica si sa inscriu creatia ei pe care o gazduiesc in magazinul meu pe timpul concursului :
    www.breslo.ro/Product/Claudica---Cantec-bland-de-violin---Participa-la-Concurs-ANOTIMPURI-2014-editia-III---PRIMAVARA----Mugur-de-fluier--sectiunea-Decoratiuni-si-Arta-Plastica_1192531

    03.05.2014, 23:00:07
  • 3cot
    3cot

    In primul rand, imi cer scuze pentru absenta dar, se pare ca primavara nu vine numai cu "floricele pe campii".
    Deci, sa imi reintru in... "atributii"!

    04.05.2014, 10:07:30
  • 3cot
    3cot

    Claudica, bine ai venit in concurs!
    Ne-ai adus optimismul primaverii si cateva indicatii pretioase despre tehnica pe care ai folosit-o in realizarea creatiei. Iti multumim si mult succes cu aceasta lucrare!

    04.05.2014, 10:10:31
  • 3cot
    3cot

    Primavara=flori. Flori=primavara.
    Cate o idee, doua, trei:

    http://www.youtube.com/watch?v=y0YKdHHxbOQ

    http://www.youtube.com/watch?v=-qxHd9cou1A

    http://www.youtube.com/watch?v=Zi_ShoF4ghE

    04.05.2014, 10:19:53
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Foarte frumoase flori.
    Frumos prezentate buchetele.
    Intr-adevar o idee exceptionala de decoratiune si nu numai.

    04.05.2014, 11:38:05
  • 3cot
    3cot

    Ma bucur ca ti-au placut, Octavia! Mi s-au parut usor de realizat chiar si pentru cineva care nu se ocupa, in mod curent, cu decoratiunile interioare. Doar un pic de indemanare!

    04.05.2014, 15:11:57
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Asa este cum ai scris tu.

    04.05.2014, 22:25:46
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Este posibil sa-ti iasa petalele si totul sa fie ok pana la final cad se constata ca lucrarea nu mai este buna.
    Asa am patit. Am fost foarte etuziasmata de ceea ce ai prezentat tu si ca atare am incercat sa fac. Si a iesit nimic.

    04.05.2014, 22:29:48
  • 3cot
    3cot

    Octavia, pai sa urmarim "firul logic".
    Deci, tu esti maestra la "rasucit" sarma. Deci asta cade din start.
    Tutorialul este in regula pana la un punct. Tehnica nu este una complicata dar lipseste ceva acolo care cred ca este "chichita". Nu specifica exact ce material foloseste. Dupa cum vad, nu este hartie creponata, pur si simplu.
    Banuiesc ca materialul asigura "succesul".

    04.05.2014, 23:30:41
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Nu neaparat.
    Eu am realizat floarea din material textil adica din voal si din matase naturala pentru ca hartie din aceea de care folosea ea in prezentare nu aveam la indemana. Asa ca a trebuit sa fac o "analiza a resurselor" (adica sa vad ce materiale am si cu ce pot inlocui hartia aceea speciala).
    Apropo este o hartie care se foloseste cu succes la ambalarea florilor naturale. Nu stiu acum sa-ti spun denumirea dar am vazut la flori.
    Lasa ca daca o sa reusesc sa fac fotografii la lucrare o sa-ti arat asa cum a iesit.
    Nu stiu exact ce-i lipseste. Am fost foarte entiziasmata pe tot parcursul executiei insa la final a aparut o foarte mare nemultumire generata de felul cum arata lucrarea pe ansamblu.
    Culorile sunt fine, materialele la fel si tutusi nu are ceva.

    05.05.2014, 07:30:11
  • 3cot
    3cot

    Sunt sigura ca vei gasi acel "ceva". Succes!

    05.05.2014, 12:00:38
  • 3cot
    3cot

    Sa pastram acelasi registru..de primavara.
    Flori, flori, flori, imagini si tehnici de realizare:

    https://www.pinterest.com/judithmhat/french-flower-making/

    05.05.2014, 12:06:16
  • Lucretia
    Lucretia

    Revin cu al doilea produs pe care il inscriu in concurs...
    www.breslo.ro/Product/Scent-of-Peony---cutiuta-pentru-bijuterii_1193839

    Spor la lucru tuturor!

    PS. Am si a treia propunere pentru concurs in lucru...abia astept sa impartasesc rezultatul cu voi, este ceva mai deosebit, sper doar sa iasa la fel de frumoasa pe cum mi-o imaginez eu :)

    05.05.2014, 16:56:02
  • 3cot
    3cot

    Lucretia, lacramioare, bujori? Deja concursul nostru are "aroma" de primavara.
    Abia asteptam sa vedem ce ne mai pregatesti!
    Succes la voturi si multa, multa inspiratie!

    05.05.2014, 22:16:56
  • Lucretia
    Lucretia

    Multumesc frumos.
    Da, imi plac mult florile si prin aceste decoratiuni le putem admira oricand dorim in toata splendoarea lor (urmatorul proiect e tot cu flori - bineinteles).

    05.05.2014, 22:24:39
  • 3cot
    3cot

    Se vede ca iti plac si ma bucur ca impartasesti cu noi acest lucru.
    Deci... mai vrem sa ne bucuram impreuna de florile primaverii!

    05.05.2014, 22:52:25
  • 3cot
    3cot

    Cine nu are cativa nasturi uitati printr-un sertar?
    Ce se poate face cu ei?
    Se pare ca... decoratiuni:

    http://www.youtube.com/watch?v=TVcT9vs6nQQ

    07.05.2014, 13:19:01
  • soso07
    soso07

    Si bijuterii :) Mi-a placut foarte mult ceasul - gherghef.

    07.05.2014, 13:32:10
  • 3cot
    3cot

    Si mie !!!

    07.05.2014, 13:39:59
  • soso07
    soso07

    :) Si eu am facut doua decoratiuni cu gherghef - una de iarna si una de vara (curcubeu). Sunt frumoase, mai ales cand folosesti gherghefe de dimensiuni mici, parca ar fi adevarate bijuterii.

    07.05.2014, 13:46:23
  • Lucretia
    Lucretia

    Al treilea produs pe care vreau sa-l inscriu in acest minunat concurs este acesta: www.breslo.ro/Product/Mini-tablou---Hortensii_1195395
    Doua mini tablouase cu hortensii vesele:)

    07.05.2014, 20:32:43
  • 3cot
    3cot

    Lucretia, ai avut dreptate. Lucrarea ta este deosebita!
    Ne-ai oferit, in acest concurs, un frumos buchet de lacramioare, bujori si hortensii. Multumim!

    07.05.2014, 20:51:54
  • 3cot
    3cot

    Cateva idei de ..... "agatat in cui" :

    http://www.brit.co/diy-wall-art/

    10.05.2014, 09:09:23
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Dupa lupte indarjite cu vopseluri si pensule, manjita pana in varful nasului..., indraznesc sa va prezint o domnisoara.

    Zambitoare si gratioasa, asa cum ii sade bine unei Primaveri cumsecade:

    www.breslo.ro/Product/Domnisoara-Primavara---participa-la-concursul-Mugur-de-fluier---sectiunea-Arta-plastica-si-decoratiuni_1197220

    10.05.2014, 16:05:53
  • Olumemica
    Olumemica

    Salutare flori de primavara!

    Ma bucur sa ma inscriu si eu astazi in concurs cu lucrarile mele.

    Mai tineti minte cum lucrau bunicile pe gherghef? Am descoperit cat de versatil poate fi acest accesoriu pentru cusut care poate deveni oricand un tablou, un ceas, un ornament pentru camera bebelusului, o rama foto sau o decoratiune pentru ocazii speciale. Puteti vedea aici lucrarile realizate cu drag si entuziasm pentru acest concurs:
    Rapsodie de primavara:
    www.breslo.ro/Product/Rapsodie-de-primavara_1197364
    Flori de liliac:
    www.breslo.ro/Product/Flori-de-liliac_1197384
    si
    Randunici:
    www.breslo.ro/Product/Randunici_1197402

    Ma bucur sa fiu alaturi de voi!
    Katy (Katyshop-O lume mica)

    10.05.2014, 18:29:00
  • 3cot
    3cot

    Frumoasa Primavara in viziunea ta, Florina! A meritat, din plin, lupta.
    Bine ai venit si mult succes!

    Te mai asteptam, cu drag!

    10.05.2014, 20:41:19
  • DecoupageArt2
    DecoupageArt2

    Va invit sa imi primiti in concurs aceste piese, care raspund conditiilor de participare.

    www.breslo.ro/Product/primavara-liliachie_1198076
    www.breslo.ro/Product/Dulapior-pentru-bijuterii_1198066
    www.breslo.ro/Product/caluti-in-ninsoare-de-flori_1173616

    Multumesc, o primavara minunata!

    11.05.2014, 16:23:09
  • DecoupageArt2
    DecoupageArt2

    Am lucrat cu multa placere aceste trei obiecte...adevarul este ca indragesc mult caii, mi-a placut ideea de caluti ninsi de flori...glicina ma fascineaza, as tot decora obiecte cu aceasta floare, cu nuantele ei deosebit de frumoase....din pacate, n-as putea sa ma declar multumita de calitatea fotografiilor, nu este o camera performanta, eu m-am straduit, dar, se putea si mai bine, stiu...dar as fi regretat sa nu particip la acest concurs...

    11.05.2014, 21:17:36
  • 3cot
    3cot

    Pentru ca au aparut niste probleme cu postarile in topic, am sa anunt eu intrarea in concurs a 3 lucrari minunate ale lui Katy (www.breslo.ro/Profile/Katyshop):

    www.breslo.ro/Product/Randunici_1197402
    www.breslo.ro/Product/Flori-de-liliac_1197384
    www.breslo.ro/Product/Rapsodie-de-primavara_1197364

    11.05.2014, 22:30:41
  • 3cot
    3cot

    Si urarile de bun venit in concurs si bafta la voturi pentru "primaverile" lui Katy si Sanziana!

    11.05.2014, 22:33:22