Forum: Concursuri Concurs ”Grădina Subterană”

  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Spectaculoasa aceasta Divina Gradina Subterana!

    05.04.2014, 15:59:27
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Din grădinile primăverii în grădina subterană, nici nu ştiu la care să mă minunez mai tare! Nu e la îndemâna oricui să pună în valoare comorile de sub pământ, trebuie, aşa cum a spus Gabi-blanitza, parafrazându-l pe Nichita, să te apropii de pietre şi să taci, să cercetezi şi să înţelegi cu sufletul. Superbe piese aţi înscris! Felicitări!

    05.04.2014, 16:09:27
  • blanitza
    blanitza

    Va multumesc din inima pentru apreciere, piesa mea este atat de departe de standardul de frumusete conventionala, incat atunci cand m-am apucat sa mesteresc la ea, mi se parea ciudata si-mi spuneam sa ma opresc, dar n-am putut pana n-am vazut-o pe de-a-ntregul. Am cautat zile si zile inca o piatra care sa mearga la forma, stil si culoare, ca si cum ar fi fost de-acolo, si-ntr-un final mi-au iesit in cale perlele heishi, la fel de stranii si ele, si-am stiut ca perle trebuie sa-i pun alaturi minunatei agate druzy titanium.
    Gheorghitza drag, multe frumuseti a mai facut Mama Natura, si-atat de putine stim...

    05.04.2014, 17:16:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Si pe masura ce stim, ne dam seama cat de multe nu stim...

    05.04.2014, 17:42:16
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    De aceea is asa frumoase concursurile noastre pe Forum si discutiile dintre noi...

    05.04.2014, 17:43:43
  • carla69
    carla69

    Mereu ne surprinzi,Blanitzo!
    Eu am trecut la” bratarile prieteniei”,am promis copiilor ca-i invat in” saptamana altfel”si oricat m-as pricepe la noduri,ata subtire ma innebuneste

    05.04.2014, 18:00:29
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Am admirat în tăcere tot ce ați scris și tot ce ați creat.Vă admir pe toate și n-aș putea să spun care lucrare îmi place mai mult!
    După 3 luni în care nu m-am apropiat de mărgele (și nu pentru că nu le-aș iubi ca-n prima zi ci din cauză că durerea din suflet nu mă lăsa să mă concentez),ultimele teme de concurs au rezonat cumva cu tot ce e în inima mea și au declanșat revenirea la bucuria de a crea.E drept că am făcut totul cu pași mici,cu opriri,cu momente când eram convinsă că nu voi termina,dar am reușit!Vă aduc o grădină din adâncuri,o grădină care poate la fel de bine să fie în ocean sau în sufletele noastre.Dincolo de concurs,acest set e un simbol,cel al încercării mele de a merge mai departe pe acest drum,oricât de greu mi-ar fi.

    Și,bineînțeles,aduc și puțină muzică
    Pescuitorii de perle
    http://www.youtube.com/watch?v=5G1GqJI_Tw0
    alături de setul
    www.breslo.ro/Product/Set-Gradina-din-adancuri--participa-la-concursul-Gradina-subterana_1173963

    05.04.2014, 18:02:29
  • Arttime
    Arttime

    Ce frumoasa e bratara ta!!! Felicitari! Si atat de bine incadrata in tema

    05.04.2014, 18:02:45
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Jewe, sa iti dea Dumnezeu puterea sa treci peste toate incercarile care s-au abatut asupra sufletului tau. Revenirea printre noi, nu poate fi deca benefica (atat pentru tine - care mai "evadezi" din sfera gandurilor triste, cat si pentru noi: prezenta ta fiind un balsam pentru noi)

    Ne bucuram mai apoi si pentru piesa ta inscrisa in concurs!
    Ne-ai lipsit tare mult!

    05.04.2014, 18:16:38
  • AndiBede
    AndiBede

    Jewelswithlove, îți mulțumesc că ți-ai întors gândurile către noi. Îmi place foarte mult poezia pe care ai ales-o.

    Sper că știi că te susținem cum putem, fiecare. Avem noroc cu o comunitate atât de unită.

    05.04.2014, 18:24:47
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Magia broderiilor din PERLEPoate va inspira Ama Yaga:

    http://r.search.yahoo.com/_ylt=A0LEVyKcIkBT2FsA_PtXNyoA;_ylu=X3oDMTE0cHNlcWE0BHNlYwNzcgRwb3MDMjgEY29sbwNiZjEEdnRpZANWSVAwNzdfMQ--/RV=2/RE=1396740893/RO=10/RU=http%3a%2f%2famayaga.wordpress.com%2f/RK=0/RS=MaWFBQb00FnCEkTWjhs9OFtVPuI-

    05.04.2014, 18:40:09
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sau, ceva interesant privind viata scufundatoarele dupa perle:


    http://ri.search.yahoo.com/_ylt=AwrBT4GOJEBTWW4AQpBXNyoA;_ylu=X3oDMTEzN2FuMG1nBHNlYwNzcgRwb3MDMQRjb2xvA2JmMQR2dGlkA1ZJUDA3N18x/RV=2/RE=1396741391/RO=10/RU=http%3a%2f%2fsmartwoman.hotnews.ro%2fUltimele-sirene-ale-Japoniei/RK=0/RS=cXW.j8_IWCURWkj3n1lwwBE9MFs-

    05.04.2014, 18:48:21
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Jewe ne-a adus PERLE!
    Despre care n-am pomenit deloc!.
    Ele sunt frumoase in mainile noastre dar va imaginati cu ce efort ajung ele la noi?

    05.04.2014, 18:50:41
  • carmenn
    carmenn

    buna! perlele nici nu stiu daca se mai gasesc ....sa zic asa salbatic ...in adancurile marilor...doar cine stie unde si doar cunoascatorii se mai incumeta...e si aici mafie mare...doar cele cultivate...pe care le mai folosim si noi...le mai putem admira...cele salbatice sunt in bijuteriile regilor si imparatilor lumii...de ieri si de azi...:)

    05.04.2014, 18:57:49
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Vă mulțumesc din suflet pentru cuvintele frumoase,pentru susținere,pentru energia pozitivă pe care mi-o transmiteți.Așa e,o comunitate unită poate face minuni.

    05.04.2014, 19:15:16
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Abalone Schell. alt material deosaebit care se putea fol,osi in lucrarile pentru acest concurs:

    http://www.youtube.com/watch?v=zHxgPQ_jk2s

    05.04.2014, 19:28:37
  • mirelamohjazi
    mirelamohjazi

    Buna seara ! si aproape sa vin cu sanioara la ce frig s-a facut !
    Am terminat produsul 2 pentru Concurs si era cat pe-aci sa uit sa-l postez aici...foamea si cifrele din buletin or fi de vina ;
    www.breslo.ro/Product/Centraria-islandica---colier--Participa-la-Concurs-pe-Forum-Gradina-subterana_1174044

    05.04.2014, 19:46:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In curand ne luam ramas bun de la acest concurs.
    Pana atunci, sa visam macar la frumusetile adancurilor:

    http://www.youtube.com/watch?v=Pw4bHIJG1b8

    05.04.2014, 19:49:32
  • carmenn
    carmenn

    o sa visam...eu visam inca de mica sa ma fac ,.cercetator marin"...pe vremea aceea eram fascinata de Calypso si J.J.Cousteau...

    05.04.2014, 20:20:58
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    mirelamohjazi,
    bine ai revenit ...pe ultima suta de metri!
    Felicitari si multa bafta!

    05.04.2014, 20:28:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Lucratura filigran!
    Pasinea si dragostea pentru bijuterii nu este doar o arta. Ne si descatuseaza.
    Iar cand sunt lucrate cu pasiune, artistul merita tot respectul nostru. Asa cum este si in cazul tau!
    Multumim inca odata pentru increderea pe care ai avut-o in acest comcurs.

    05.04.2014, 20:32:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mai sunt doar trei ore...

    05.04.2014, 20:32:23
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sa reamintesc ca eu voi oferi un premiu special pentru DEBUT.
    Mai precis, Premiul va reveni lucrarii unei debutante, care va fi plasata pe cel mai bun loc. (dintre debutanti)

    05.04.2014, 20:36:43
  • AndiBede
    AndiBede

    Mirela, îți mulțumim :D

    Și lui Gheorghitza îi mulțumesc pentru numărătoarea inversă.

    05.04.2014, 22:19:47
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    AndiBede, aici ne despartim dupa o frumoasa colaborare!
    Te felicit pentru ideea acestui frumos concurs si pentru modul in care l-ai gestionat si moderat! Felicit de asemeni toti concurentii care au gasit de cuvinta sa se alature demersului tau.
    Te rog doar sa ma anunti - atunci cand va fi cazul, cui sa-i expediez premiul de Debut!

    andiBede, Iti doresc mult scucces pe mai departe!

    05.04.2014, 23:05:08
  • AndiBede
    AndiBede

    George, ai fost un mare ajutor pentru mine și îți mulțumesc din suflet! Pentru toate contribuțiile tale aici, cu informații și surse de inspirație, cu cuvinte frumoase pentru participanți, pentru premiu și pentru prezența ta. Mi-a făcut mare plăcere.

    Ne vedem la celelalte concursuri și, dacă vrei, în topicul de votare ;)

    05.04.2014, 23:24:56
  • user33709
    user33709

    Buna noapte fetelor :)
    Daca se mai pune...

    www.breslo.ro/Product/Cercei-Flori-de-mina_1174234

    05.04.2014, 23:51:49
  • AndiBede
    AndiBede

    bookgirl, dat fiind că ai înscris lucrarea pe 5 aprilie, înaine de ora 12:00, este validă înscrierea ta.

    Oficial s-a încheiat această etapă a concursului. Vă mulțumesc tuturor pentru participare, fie cu lucrări, fie cu premii, fie cu gânduri bune.

    Ne mutăm în topicul de votare. Dat fiind că n-am mai făcut asta, sper să îmi iasă cât mai bine. Dacă aveți sugestii, cu mare drag le primesc.

    Mulțumesc!

    06.04.2014, 00:22:30
  • blanitza
    blanitza

    A fost o intrecere de inalta clasa, plina de lucruri frumoase si imagini inedite, am aflat multe de la voi in cadrul acestui concurs, si mai ales de la Gheorghitza, asadar, pentru toate clipele minunate pe care le-am petrecut aici, VA MULTUMESC!!!

    06.04.2014, 00:31:21
  • user33709
    user33709

    Merci, AndiBebe.

    Gabriela, bratara este minunata!!!! Superba!! Felicitari!

    06.04.2014, 13:19:05
  • blanitza
    blanitza

    Multumesc din inima pentru apreciere, Aura draga, piatra cea divina astepta demult sa devina ceva, cred ca o am de vreun an, insa abia acum a venit clipa ei, datorita acestui frumos concurs!!!

    06.04.2014, 13:26:05
  • soso07
    soso07

    Pentru ca aici a avut loc discutia despre FIMO, George m-a rugat sa-i gazduiesc si sa va arat lucrarea pe care a facut-o cu acest material.
    Marcela - FIMARC, ce nota ii dai ? :) Pandantivul este inca in lucru, dar mai vine va explica George ce si cum stau lucrurile.
    Il vedeti in pozele 2 si 3 (prima poza este a mea). Nu le-am postat separat ca sa nu fie probleme.

    www.breslo.ro/Product/Pandantiv-Floarea-Vietii_977719

    07.04.2014, 16:18:43
  • FIMARC
    FIMARC

    Cred sa este facut din Cernit iar semnificatia lui cu siguranta o va explica George cel mai bine eu cred ca semipretioasele reprezinta - pamantul,aerul,apa si focul.
    Sa fie de bun augur si spor la treaba.

    07.04.2014, 17:02:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    FIMARC,
    Iata ca am scos prima piesa din FIMO si eu...
    Soso, m-a ajutat de apostat pandantivul in magazinul ei si pentru asta ii multumesc din suflet. Dar, e greu la inceput, ca orice inceput. Macar, voi aprecia mai bine de acum in colo aceasta indeletnicire, care nu este chiar asa simpla pre cum se crede.
    Spune-mi, daca am pulbere fina de Aluminiu si bronz auriu, pot amesteca pasta incat sa iasa gata colorata in argintiu sau auriu? deoarece nu va ramane in aceasta culoare. Sau se gaseste direct pasta argintie si pasta aurie?

    Vreau sa iti multumesc inca odata pentru marele ajutor pe care mi l-ai dat.

    07.04.2014, 17:04:01
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Am folosit din pasta trimisa de tine...

    07.04.2014, 17:05:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    De la stanga la dreapta: Granat, Sardonix, Topaz, Aventurin, Lapis-Lazuli, Ametist.
    Central: Cuart (in aceasta varianta, este vorba de un cuart alb-laptos)
    Pandantivul are aceleasi cristale si pe verso (are doua fete: Avers si Revers) dar nu le-am fotografiat deoarece este doar prototip. L-am prezentat doar pentru FIMARC si Carla, fetele care m-au incurajat sa incep asa ceva. Din aceasta cauza nici nu este cazul sa-i fac descrierea.

    07.04.2014, 17:11:03
  • FIMARC
    FIMARC

    Multumim George ca imparti cu noi inceputurile tale in ale polymerului si asa este lucrurile care par simple sunt foarte adesea greu de realizat.

    07.04.2014, 19:32:06
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    FIMARC,
    M-am uitat cu si mai mare atentie in magazinul tau.
    In prima faza iti vine sa nici nu te mai apuci de asa ceva.
    Nu stiu daca ma voi apropia vreodata sa realizez din polimeri ceva apropiat macar de lucrarile tale. Dupa aceasta prima experienta, nu curand voi mai iesi la postat cu ceva facut de mine. Va fi o munca sustinuta si cine stie in cat timp voi scoate ceva care sa merite a fi de vazut.
    Nu am motive sa te laud si nici vreau sa ma dau pe langa tine. dar in fata unor evidente, trebuie sa te inchini...
    De aceea trebuie respecta si apreciata munca fiecaruia!

    07.04.2014, 19:48:38
  • FIMARC
    FIMARC

    Daca ai vedea primii cercei pe care i-am facut nu ai mai spune asta si pot sa-ti spun ca i-am vandut in Mall la un targ,de aceea din experienta iti spun - chiar daca nu-ti iese 100% ce ai dorit sa faci niciodata sa nu desconsideri ceea ce faci.Eu am un principiu pe care ma bazez: fiecare produs are cumparatorul lui si chiar daca nu-ti place ca ti-a iesit la final,nu ca ar fi urat ce pt.ca nu a iesit ce doreai,se va gasi cineva care sa aprecieze produsul si sa-l cumpere.

    07.04.2014, 21:51:17
  • zarra
    zarra

    George, parerea mea este ca nu ai motive sa te rusinezi cu creatia ta din polimer, cred ca talentul exista mai trebuie doar indemanarea pe care o capeti prin exercitiu asa ca spor la modelat.

    07.04.2014, 21:59:32
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    zarra, multumesc pentru incurajari!

    07.04.2014, 22:11:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Selectati si dati click dreapta:

    http://ri.search.yahoo.com/_ylt=A0LEV1MdxEZTzlsAw8ZXNyoA;_ylu=X3oDMTEzMGU0ajdkBHNlYwNzcgRwb3MDMQRjb2xvA2JmMQR2dGlkA1ZJUDIyMF8x/RV=2/RE=1397175454/RO=10/RU=http%3a%2f%2fportal.tfm.ro%2fpestera-cristalelor-uriase-din-mexic%2f/RK=0/RS=ayeCmMnXIJnpOvx56GhwB9Fdjw4-

    10.04.2014, 19:22:11
  • soso07
    soso07

    Ce grozavii se ascund in adancuri ... Ce energii fantastice ...

    10.04.2014, 20:01:10