Forum: Concursuri CONCURS: "BRIDAL"

  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hey, asta cu produsele pentru barbati e o idee super, trebuie s-o punem in practica candva!

    11.10.2010, 21:07:07
  • handMADEina
    handMADEina

    Da, da, da si eu ma gandeam de multa vreme la tema asta. Mai exact de cand am vrut sa fac o lista cu produse pentru barbati si nu prea am avut ce alege.

    11.10.2010, 21:15:30
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    push

    11.10.2010, 23:22:03
  • alinuta
    alinuta

    Buna seara,

    am o mare nelamurire...ma gandesc ca este corect sa intreb inainte de a lua o decizie "usor" radicala.
    Ce anume operatiuni asa de complicate ar trebui desfasurate incat sa putem vedea si noi acest concurs finalizat intr-un fel.

    Ideea unor concursuri pe acest sit a fost foarte frumoasa dar...nu stiu cum reusim noi mereu sa "demolam" totul. Unul se autovoteaza, altul nu modereaza si...tot asa.

    Ma gandesc sa-mi inchid contul si sa folosesc doar blogurile.
    Ori sit-ul acesta nu se ridica la standardele pe care eu le consider ca ar fi normale ori cineva se distreaza si ne lasa cam mult sa asteptam. Sincera sa fiu nu stiu de ce.
    Chiar daca nu sunt o pierdere totusi ma uitam cu mare placere in magazinele "favoritelor", unele dintre ele descoperite la concursuri.

    O seara buna

    12.10.2010, 00:22:10
  • blanitza
    blanitza

    La modul cel mai serios acuma, s-a propus un orar al acestui concurs, si s-a respectat punct cu punct pana la... un punct. Trebuia deja sa se anunte pana acum castigatorii tuturor concursurilor - pt bijuterii, pt cumparatorii fideli care-au intrat cu buna-credinta in acest joc al concursului, cat si pt mirese. Chiar nu se poate respecta un orar? Lalaiala asta la nesfarsit cu anuntul final ne face sa ne reconsideram participarea la alte concursuri viitoare, si un lucru deosebit de important pt fiecare dintre noi ar trebui sa fie INCREDEREA - increderea ca se poate desfasura un CONCURS CORECT pe Breslo. De ce pe CDB putem fi cat se poate de corecte, cele 15-20 de fete care participam constant la concursuri acolo, iar aici, pe Breslo, nu???

    12.10.2010, 00:33:01
  • alinuta
    alinuta

    va rog sa-mi scuzati greseala ...corectez "site"...asta daca tot aduc ceva critici

    12.10.2010, 00:55:59
  • BAM22
    BAM22

    Fetelor, sincer,mie se pare ca exagerati putin. S-a intarziat putin cu anuntarea rezultatelor,nu vad ce e asa o tragedie..:| sunt sigura ca fetele au o explicatie foarte rezonabila pt asta si propun in loc sa ne impacientam atat, sa mai admiram niste creatii prin treasury. nu degeaba se spune ca rabdarea este o virtute. :) o seara placuta...sau mai bine zis, buna dimineataaaa! :)

    12.10.2010, 02:11:34
  • delfine
    delfine

    presupun ca nu au fost inca moderate toate voturile - am observat si la alte discutii intarzieri din acestea pt cei noi - nu trebe sa va impacientati asa repede .... se mai intampla

    12.10.2010, 08:14:12
  • dodo
    dodo

    dupa nunta,poate deja s-a plecat in honeymoon.

    12.10.2010, 08:37:05
  • delfine
    delfine

    :)) asta-i tare. bv

    12.10.2010, 08:46:15
  • vintagesiactual
    vintagesiactual

    @alinuta, in primul rand nici noua nu ni se pare deloc amuzant sa lasam atatea persoane sa astepte, insa nu depinde deloc de noi. Cele trei comentarii nu au fost inca moderate si ar putea rasturna situatia, in sensul ca locul II ar putea deveni locul I, diferenta actuala fiind de un singur vot. Insa noi nu putem obliga pe nimeni (a se citi "conducerea Breslo") sa-si faca treaba. E decizia ta ce alegi sa faci in legatura cu contul tau, insa nu am vrea sa para ca suntem vinovate, mai ales cand chiar noi ne putem numi victime ale nepasarii - doar toata lumea considera ca noi nu ne miscam destul de repede, nu?!

    @blanitza, noi ne-am straduit si, asa cum ai observat si tu, am facut totul la timp. Insa acum trebuie sa asteptam, si nu noi suntem cele care "lalaie"...

    @BAM22, @delfine, sunteti dragute :-) multumim pentru rabdare, mai ales ca si voi aveti posibilitatea de a castiga premii pentru clienti/mirese. Si noi ne-am fi dorit sa facem 'extragerea' cat mai repede.




    Cat despre faptul ca nu am spus exact cine s-a autovotat, este pentru ca inca asteptam raspuns de la Breslo: duminica am trimis DOUA mesaje rugand sa fie verificate IP-urile. Nu dorim sa facem acuzatii mentionand numele unor persoane, pentru ca ni se pare ca nu ar fi deloc corect ca inainte sa avem dovezi clare sa denigram pe cineva. Cand conducerea va considera de cuviinta, este rugata si aici, public, sa se ocupe de aceasta problema, pentru a scoate daca este cazul respectivele conturi din lista din care vor fi alesi castigatorii premiilor pentru clienti.


    Speram ca Breslo va lua atitudine si isi va cere scuze aici, pe forum, atat pentru situatia proasta in care ne-a pus pe noi, dand impresia ca suntem neserioase, cat si pentru asteptarea pe care va face sa o "indurati" :-)


    Multumim, si va dorim sa fiti cat mai rabdatori! (acelasi lucru ni-l dorim si noua).

    12.10.2010, 09:08:59
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Cred ca toata lumea stie ca nu s-a intarziat din vina voastra si ca de fapt se "stationeaza" pentru ca trebuie moderate cele 3 voturi. Concursul organizat de voi a fost ireprosabil din toate punctele de vedere.

    12.10.2010, 09:25:28
  • dodo
    dodo

    Nu vintagesiactual a plecat....

    12.10.2010, 09:32:31
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Buna dimineata,fetelor!Am citit tot ce s-a scris aici,dar nu am intervenit,tocmai pt a nu pune paie pe foc!Acum,insa,simt nevoia sa spun si eu ceva...Concursurile de aici sunt extraordinare,atmosfera la fel,dar,totul se duce de rapa in momentul votarii:))Sa am IQ-ul lui Einstein si tot nu pricep rostul autovotarii,rostul a "n" conturi (si eu am un cont de client,din perioada cand eram doar cumparator,dar nu-l mai accesez deloc),rostul cautarii de falsi lauri!!!!Competitia ar trebui luata ca un exercitiu de imaginatie si de cautare a unui stil propriu,ca modalitate de socializare benefica pt toti cei implicati...parerea mea...Nu acuz pe nimeni,fiecare face asa cum il duce mintea,dar,si la concursul Eugeniei s-a intamplat la fel...acum s-a agravat total!!!!E o palma peste fata organizatorilor @vintagesiactual,palma data de cei care ar trebui sa inteleaga cel mai bine ce inseamna timp,produse create special,ca doar toti cei de aici asta facem...ganditi-va putin,premiile sunt puse in joc de cei care castiga,deci,luat practic,castigi o cheltuiala:))...toti castigatorii de pana acum au dat premii care de care mai frumoase,nimeni n-a coborat stacheta,dimpotriva...Toate aveti dreptate,si @alinuta,si @blanitza,intr-adevar,pare o lipsa de respect;dar,puneti-va in locul organizatorilor:i-am ridicat pe podium si acuma dam cu ei de pamant...iar vina nu e a lor...nici macar a adminilor(fiecare are si altele de facut) ci a celor care nu inteleg ca o competitie nu inseamna neaparata castigarea ei...Oricum,eu am facut pachetul cu acele de par,astept doar numele castigatoarei ca sa-l si trimit!!!!Pana atunci,rabdare si tutun:)):))Va rog din suflet,haideti sa facem un compromis,fiecare dintre noi,si sa refacem atmosfera asa cum era,destinsa,calda si primitoare:*:*:*

    12.10.2010, 09:39:02
  • Loulou
    Loulou

    Vintagesiactual, nu cred ca cineva de aici va acuza pe voi!
    Tot ceea ce ati facut a fost impecabil!

    Nemultumirea este indreptata asupra administratorilor, eu una asa am dedus, personal asa simt.

    Am convingerea ca se cunoaste ziua in care, moderarea comentariilor capata o alta importanta decat in mod normal.

    Aceasta "nepasare" este cel putin ciudata.

    In privinta autovotarii, nu lansez nici o parere, este vorba de felul in care suntem educati si nu consider ca-i menirea mea pe Breslo, sa educ pe cineva.

    Imi pare tare rau pentru faptul ca se incheie in tensiuni si nemultumiri, o editie atat de frumos organizata si condusa.

    Imi pare rau pentru fetele de pe primele locuri, cred ca fiecare se intreaba ce frumusete de premiu urmeaza sa castige :))

    Am si o sugestie, am folosit-o la primele editii, anume: cei care au votat si stiu ca voturile lor nu sunt vizibile, va pot trimite voua in inbox un mesaj cu voturile lor.

    12.10.2010, 10:31:37
  • blanitza
    blanitza

    Pt. creatoarele Vintagesiactual am numai cuvinte de lauda, Bravooo, si sa mai faceti concursuri!!! Ceea ce mi s-a parut deranjant este tergiversarea nepermis de mare a finalului, tocmai pt ca, dupa cum a observat si Loulou, apare chiar in momente cand moderarea asta poate schimba pozitia in top a creatiilor castigatoare. Este imposibil sa fie vreo coincidenta, si ar trebui sa supere pana si banuiala macar, ca ar fi putea sa se faca unele aranjamente si permutari. Cat despre voturile aiurea, iarasi Loulou ai multa dreptate, este o problema de educatie a persoanelor in cauza.

    12.10.2010, 12:24:36
  • alinuta
    alinuta

    Vintagesiactual concursul a fost foarte frumos, nu am avut nici un moment intentia sa va aduc vreo observatie. Am inteles ca finalizarea concursului nu depinde de voi. Pur si simplu am constatat ca ieri am intrat pe forum de vreo douazeci de ori ca sa vad si eu cine sunt castigatorii pana la urma.
    Dupa cum ati vazut o sustin pe andradacristina ... este vecina mea ...o vad in fiecare zi cum lucreaza si ma uimeste cand o vad cu cata pasiune isi lucreaza fiecare "lucrusor". Datorita ei mi-am dat seama ca ce faceti voi merita apreciat prin prisma efortului depus nu neaparat prin prisma rezultatului final care poate fi sau nu pe gustul unuia sau altuia.
    Din acest motiv mi-am zis ca nu are ce sa caute autovotul in aceste concursuri si nici "suspansul" rezultatului final.

    12.10.2010, 12:48:03
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Trebuie sa intervin aici, si sa va aduc aminte ca aceste concursuri se desfasoara PE FORUM fara ca echipa Breslo sa intervina vreun fel. Luigi si Ruxi nici macar nu cred ca intra prea des pe Forum pentru ca pentru asta avem administratorii de Forum.

    Asta inseamna ca oficial, echipa Breslo nu are nicun fel de responsabilitati fata de acest concurs, care este organizat in fapt de comunitatea Breslo. De aceea nici nu se modereaza comentariile mai repede doar pentru ca este "perioada de vot".

    Asa ca nu mi se par deloc fair acuzatii de tipul "echipa nu se implica si da dovada de nepasare". Echipa nu are defapt nicio responsabilitate fata de acest concurs fiindca nu ei il organizeaza. Nu e vorba de nepasare, e vorba de faptul ca se modereaza comentariile la un interval anume si atat. Si poate echipa are un program fix in care face anumite task-uri in anumite momente ale zilei si intrucat concursul nu este unul oficial nu a fost luat in clalcul la prioritizarea taskurilor.

    Eu in continuare astept momentul in care adminii de pe forum vor avea voie sa modereze ei comentariile noi, insa pana atunci trebuie luata situatia asa cum este.

    Atunci cand s-a inceput concursul se stia foarte clar ca moderarea comentariilor poate dura cateva zile. Si pana acum nu a avut nimeni probleme cu asta. Daca vi se pare ca dureaza prea mult, organizatorii (care pe cuvant ca nu au nicio vina) pot decide, daca cred de cuvinta, sa renunte la numaratoarea voturilor nemoderate (daca chiar e o problema atat de mare ca nu s-au anuntat inca castigatorii) sau pot decide sa mai astepte, dupa caz. desi personal eu chiar nu inteleg de ce e atat de grav ca nu s-au anuntat castigatorii. Era un concurs facut for fun, si voi chiar stricati placerea cuiva de a mai participa/organiza/modera.

    12.10.2010, 13:05:21
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    Fetelor, haideti mai bune sa ne mutam la vrabiuta lui Loulou ca demult n-am mai auzit ce mai face!!! Succes la margeli si multe bucurii!!!

    12.10.2010, 13:12:27
  • lanca
    lanca

    fetelor, fiti si voi intelegatoare. cum poate conducerea Breslo sa se ocupe de moderarea voturilor unui concurs DE FORUM, NEOFICIAL, cind la rubrica oficiala a concursului Breslo sta scris...Concursul a inceput pe 06 Mai 2010 si se termina pe 20 Mai 2010 :P:P :)))))))

    12.10.2010, 13:25:29
  • alinuta
    alinuta

    CinnamonCloves din punctul tau de vedere ai dreptate insa cred ca ideea unui site de acest gen este sa ai multi vanzatori dar si multi cumparatori. Fara cumparatori se pierd si vanzatorii de pe site. Deci, cred ca interesul tuturor este sa atragi cumparatorii prin orice mijloace inclusiv rin organizarea unor concursuri.
    Comunitatea Breslo a venit cu o idee si frumoasa dar si aducatoare de eventuale beneficii atat pentru ele cat si pentru detinatorii acestui site.

    12.10.2010, 14:46:49
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Alinuta,concursurile de aici sunt organizate de catre cei care au magazine:initiatoare a fost Loulou!!Adminii nu au nimic de-a face cu aceste concursuri,nici in privinta duratei,nici a regulamentului,nici a premiilor....sunt neoficiale!Au succes pt ca ideea de competitie atrage si competitori pe masura;in plus,asa ne cunoastem mai bine,si,nu in ultimul rand,sunt cooptati si cumparatorii!

    12.10.2010, 14:59:01
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Dragi membri, ca sa dizolvam atmosfera incordata eu vin cu o idee inca. Cu o idee care poate luat si in concursuri, dar poate facut si dupa aia. Fiindca linga produse nu se poate scris comentarii, poate sa scriem aici in cateva cuvinte ca de ce am dat votul asa, poate invatam ceva la unul pe altul. Poate sa scriem si aia ca pentru cine am mai vrut sa dam vot. Incep eu ca sa vedet ca cum am gandit sa arata:
    13.Lauraflore cu Rochie. Poza nu era asa de buna, dar rochie arata minunat si cred ca nu sa facut in jumatate de ora.
    26.Tilli.n cu Pahare miri. Era atat de jucaus, ca nu am putut so las.
    27. MonicaAlexandru cu Floare Butoniera. Asta e ceva noutate si arata foarte elegant.
    Mai dadeam vot pentru 3.Dodo, 4.alinapanait, 7.alexanderdamian1999, 8.BohemianSin, 22.Issa, 36.bijouxdemonange, 39.Jewelswithlove, 43.lizzzzziye su pentru multi altii.
    Poate facem un trend nou, poate ne cunoastem mai bine..

    12.10.2010, 15:04:51
  • lauraflore
    lauraflore

    multumesc @Kjoco.am lucrat aproape 3 saptamani cate 10-12 ore pe zi
    referitor la votare eu procedez asa:trimit mesaj la clientii mei dar si la cei de le care am cumparat si le dau link-ul sa voteze.am primit de la doua persoane mesaj ca au votat si nu a aparut votul.nu stiu daca m-am votat doar pe mine sau si pe altcineva ,dar mi-au spus ca m-au votat si nu apare.de ce nu apare?

    12.10.2010, 15:54:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Probabil ca sunt taman mesajele acelea care asteapta moderare. Mai ales daca acum au scris prima oara pe forum.

    12.10.2010, 15:59:56
  • Loulou
    Loulou

    Simt nevoia sa fac niste comentarii, voi incepe prin a analiza un citat:

    "Breslo este comunitatea artizanilor handmade din Romania. Comunitatea este inima si motorul tuturor lucrurilor extraordinare care se petrec pe Breslo.
    Toti membrii inregistrati sunt parte din comunitatea noastra."

    prin comparatie cu un alt citat:

    "... aceste concursuri se desfasoara PE FORUM fara ca echipa Breslo sa intervina vreun fel. Luigi si Ruxi nici macar nu cred ca intra prea des pe Forum pentru ca pentru asta avem administratorii de Forum.

    Asta inseamna ca oficial, echipa Breslo nu are nicun fel de responsabilitati fata de acest concurs, care este organizat in fapt de comunitatea Breslo. De aceea nici nu se modereaza comentariile mai repede doar pentru ca este "perioada de vot". Echipa nu are defapt nicio responsabilitate fata de acest concurs fiindca nu ei il organizeaza. Nu e vorba de nepasare, e vorba de faptul ca se modereaza comentariile la un interval anume si atat. Si poate echipa are un program fix in care face anumite task-uri in anumite momente ale zilei si intrucat concursul nu este unul oficial nu a fost luat in clalcul la prioritizarea taskurilor. "

    Ei, din primul citat, deduc eu, (poate numai eu) ca Breslo = comunitatea Breslo

    Din celalalt, cititnd asa... pe sarite, pe oriunde, deduc asa : Comunitatea Breslo nu poate pretinde de la Breslo si echipa sa, implicare, sustinere, respectarea unor minime norme de conduita comunitara.... mai pe scurt NIMIC!

    Prin ceea ce am scris mai devreme, fiind enervata de aceasta tergiversare, a moderarii unor amarate de postari, nu ma gandeam sa aflu asemenea minunatii... sunt socata!

    Eu credeam asa :
    - Breslo exista prin Comunitatea Breslo;
    - Breslo se finantreaza datorita acestei comunitati;
    - Breslo are interese comune cu comunitatea Breslo;
    - Relationarea si sustinerea reciproca, aduce ambelor entitati beneficii;
    - Comunitate Breslo are la dispozitie BLOGURI! Breslo are la dispozitie doar COMUNITATEA BRESLO!
    - Breslo are interese comune cu comunitatea Breslo, respectiv, daca aici, din initiativa noastra, se deruleaza un concurs cu priza la comunitatea Breslo, echipa Breslo trebuie sa il sustina, sa il promoveze, sa il ajute sa functioneze, asta pentru toate cele ce le-am enumerat mai sus.
    - Breslo este o entitate juridica, pune la dispozitie platforma, Comunitatea Breslo, da viata acestei platforme, o face sa fie utila, sa isi atinga scopul, sa aduca impreuna persoane care s-ar putea altatura si altfel, doar ca ceva mai greu.
    - Fiecare membru al acestei comunitati trebuie sa ofere, dar sa si primeasca respect din partea Breslo!
    Cred ca trebuia sa iti pastrezi parerile in ceea ce ne priveste Cinnamon, era mai de dorit doar sa gandesti, nu sa comunici modul in care voi priviti relatiile cu noi.

    Unde "ne" se refera la Comunitatea breslo.
    O seara buna

    12.10.2010, 18:44:23
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Uite, iar se interpreteaza aiurea ce zic. Poate sunt eu obosita si nu ma exprim cum trebuie.
    Nu am zis de niciun fel ca noi, voi, comunitatea nu poate pretinde nimic de la echipa B.

    Am spus doar ca acest concurs este more or less neoficial (dovada si bannerul de pe pagina principala care trimite spre concursul OFICIAL de mult incheiat). Acest concurs nu este organizat de echipa Breslo, este organizat de comunitate si, in functie de editie, de cate un membru in mod special. Deasemenea a fost initiat de catre tine Loulou si nu de echipa B.

    Banuiesc ca toata lumea e de acord cu mine pana aici.

    Prin cele de mai sus vroiam sa subliniez ca echipa B, nefiind implicata in concurs, nu a luat concursul in calcul la moderarea comentariilor. Asta inseamna ca nu este fair sa ii acuzam de "nepasare" fata de un eveniment pe care nu il organizeaza ei, si cu atat mai putin nu cred ca este un "drept" al membrilor Breslo ca moderarea sa se faca mai repede in zilele de votare. Vintagesiactual spunea chiar mai sus ca echipa B ar trebui sa isi ceara scuze (!) pentru ca ne-a facut sa asteptam rezultatele.

    M-am gandit sa mentionez ca acest concurs nu e organizat de Breslo fiindca din primul comentariu al alinutzei am ramas cu impresia ca ea a crezut ca in acest concurs este implicata si echipa B care acum nu isi face datoria de organizator si nu modereaza comentariile la timp.

    Mai mult decat atat, m-a deranjat comentariul blanitzei care sugera subtil ca exista chiar banuiala ca echipa Breslo sa nu modereze comentariile pentru a influenta rezultatul concursului.
    Desigur ca mi-as dori ca acest concurs sa fie promovat cat mai "oficial", sigur ca as vrea sa apara in locul concursului vechi pe prima pagina un link catre concursul de pe forum, ba chiar mi-as dori ca votarea sa se faca printr-un poll cu un design frumos, ca organizatorii sa nu mai trebuiasca sa numere saracii voturile.
    Dintr-un motiv sau altul echipa B nu s-a implicat in aceste concursuri. Poate nu au timp, poate au alte planuri, poate si neseriozitatea unor concurenti (vezi problema cu autovotarea) i-au determinat sa nu se implice. Putem sa speram ca pe viitor lucrurile se vor schimba.

    PS: Orice "mod in care privesc relatiile cu voi" este pur personal si n-as vrea sa fie generalizat asupra celorlalti admini sau chiar asupra echipei B, car epoate gandesc complet diferit fata de mine. Dar dupa cate se poate vedea am fost singurul admin care a sustinut concursul inca de la inceput...ceea ce poate va indica totusi ca defapt chiar imi pasa de comunitatea asta. Pacat ca unii inteleg prin comunitate un one-way relationship.

    12.10.2010, 19:45:07
  • aglaia
    aglaia

    cinnamon, dar nu ar fi totusi frumos si de asteptat ca echipa Breslo sa se implice in aceste concursuri, pentru ca, dupa cum spui tu, echipa B. e interesata de aceasta comunitate, iar concursurile acestea angreneaza acesta comunitate si mai ales, ce mare branza sa dai "accept" catorva comentarii? cat de ocupata e echipa Breslo? si cu ce e asa ocupata? (da, am mai auzit ca au si ei servici, dar sa-si aduca aminte ca si noi platim o taxa pentru care mi se pare normal sa existe si o imbunatatire permanenta a platformei). eu sincer de cateva luni nu am mai observat nicio imbunatatire a siteului, desi sugestii tot apar din multe locuri (sugestii care raman in aer, in cel mai bun caz alti membri zic ca e o idee buna, vin cu alte idei, dar nu apare nicio pozitie oficiala si implicit nici nu se intampla nimic. ce zici de atitudinea asta a echipei Breslo?).

    cinnamon, am si cateva nelamuriri, care ma gandesc ca sunt, poate, de interes general:

    - cine e echipa Breslo? mai ales din cine e formata echipa care poate sa modereze mesajele si sa te ajute efectiv cu problema pe care o ai...
    - tu esti sau nu esti din acesta echipa? cateodata da, cateodata ba, asa inteleg eu din cele ce spui tu
    - tu, ca admin, ce atributii ai? cand si pt ce probleme sa ne adresam tie (vad ca in avatarul tau scrie admin, zici ca esti admin, insa, de exemplu, cand am avut nevoie sa-mi moderezi un mesaj, nu ai putut... deci, noi cui ne adresam pt moderarea unui mesaj?)
    cred ca ar fi tare util pt toata lumea sa stie cui si pt ce se adreseaza.

    fapt divers: scoaterea banerului cu concursul breslo expirat de pe prima pagina, nu dureaza mai mult de 5 minute. luigi ce nu are, timp sau chef? sau care e rationamentu? sa ne zica si noua, asa mi se pare cinstit

    echipa Breslo, vreau sa vad si eu ca va pasa si tineti cont de parerile si sugestiile acestei comunitati!

    12.10.2010, 20:31:31
  • JoliesseDesign
    JoliesseDesign

    WOW! Revolutie....nu-mi vine sa cred ca nu existae ceva mai bun de facut decat "supararea comunitatii" cauzata de moderarea unor mesaje. Serios, parca am plati niste taxe super uriase, iesite din comun. Eu cred ca pana la urma achitam taxa respectiva ptr ca folosim platforma Breslo ca sa ne putem vinde produsele, nu sa organizam concursuri, sa vorbim despre gatit, educatie civica sau altceva. Aaaaaa, exista un forum unde facem asta, foarte bine, frumos, mai trece timpul cand nu avem ce face, mai discutam una alta, schimbam pareri...dar atunci cand apare un mic obstacol ca acesta sa reactionam asa...mi se pare ceva WOW!! Nu am nimic cu nimeni, nu am participat la niciun concurs, admir toate creatiile participante (am si votat la unele editii), admir initiativa, dar reactiile astea in urma acelor mesaje nemoderate cred ca sunt usor puerile. Spunea cineva mai sus ca trimita mesaj privat cu votul/ voturile acordate, e foarte simplu nu vad de ce nu s-a facut pana acum acest lucru. Si pana la urma, ce conteaza atat cine a iesit pe locul 1, 2 3 4 5 ....frate e un concurs unde cred ca este suficient sa participi, sa te mandresti cu produsele tale, s ate simti bine ca esti admirat...ce tot va bateti atata pe locurile astea parca aveti de castigat vreun premiu imens de cateva milioane de euro....So chill out, bucurati-va de soare (acum ca mai tine doar cateva zile :)), iesiti in oras, dansati...orice altceva mai bun decat schimb de replici taioase :)))

    12.10.2010, 21:07:15
  • lanca
    lanca

    ei, joliesse, daca lucrurile ar fi asa de simple, ce minunat ar fi! dar ele nici macar nu pot fi simplificate, atita timp cit auto-votarea, minciunica fara rushinica si indiferenta ori aroganta taie oxigenul cui vrea sa respire liber pe aici. adevarul este ca loulou si aglaia au dreptate, posibil si cinnamon sa aiba, din punctul meu de vedere, al clientului serios. pe mine nu ma afecteaza financiar prezenta pe breslo, dar modul in care sint tratate anumite aspecte ce tin de bunul mers al treburilor pe aici, ma afecteaza. mi-ar fi mai usor sa accesez concursul dintr-un click, mi-ar placea sa stiu ca oamenii cu care intru in contact sint cinstiti, mi-ar placea sa stiu ca daca ma uit la un feed-back, acel feed-back e real, nu e dat de mine, mie insami/insumi dintr-un alt cont. ei bine, o buna gestinonare a site-ului permite controlul unor astfel de situatii, iar cind membrii comunitatii cer ajutorul intr-o astfel de situatie, care tine de imaginea site-ului, nu mi se pare normal sa nu se ia masuri URGENTE.

    12.10.2010, 21:25:51
  • Luigi
    Luigi

    Buna seara,

    Nu stiu exact ce a declansat aceasta serie de discutii OFF-TOPIC, dar, in cazul in care vina ne apartine (nu am moderat la timp mesajele), imi cer scuze in numele echipei Breslo.

    Scorti este, a fost, si va fi parte a echipei Breslo. Alaturi de noi este si Mad si Ruxish. De luni avem o noua colega, Ioana. Le multumesc tuturor redactilor de pe Breslog, pe care ii consider tot parte din echipa Breslo.

    Vom face o pagina "Despre noi" unde vom face publice toate informatiile, de interes public. Nu este o prioritate, asadar nu stiu cand va fi gata.

    Pregatim si cateva mecanisme de promovare a concursurilor pe care le organizati. Initiativa este extraordinara si va felicit pentru ce ati reusit sa faceti !

    Pentru orice fel de informatie/intrebare/reclamatie/"just hello" va stam la dispozitie cu mare placere la [email protected]

    Va rog sa ramaneti in continuare ON-TOPIC !

    Multumesc pentru intelegere !

    12.10.2010, 21:28:27
  • aglaia
    aglaia

    joliesse, cel putin in ceea ce ma priveste, nu e nicio suparare (de ce sa ma supar pt ce se intampla pe un forum?!) si reactia nu e doar din cauza unor comentarii nemoderate la unul din concursuri. asta a fost doar o ocazie. reactia e mai ales la atitudinea echipei Breslo, pe care o gasesc deranjant de nepasatoare fata de parerile, sugestiile si nevoile acestei comunitati. exemplul cel mai elocvent e sectiunea "idei si sugestii a forumului" unde echipa breslo nu catadicseste sa raspunda nimic. macar ceva scuze, nu avem timp sa facem asta acum, dar e o idee buna, proasta, o sa tinem cont etc. un minim gest de bun simt. din pacate cei care vin cu idei si propuneri, vad ca isi cam pierd timpul acolo... pacat

    voi ce parere aveti de atitudinea echipei breslo? desi daca va spuneti parerea nu cred ca o sa ajute efectiv la altceva decat un nou flame ;)

    a, joliesse, si chiar daca tu nu platesti mult, de la toti vanzatorii breslo si din reclamele publicate pe site, echipei (lui ruxi si luigi probabil) le revin o gramada de bani. fain, dar pentru asta, ar fi de bun simt sa se mai si ingrijeasca de aceasta platforma si comunitate (asa cum faceau odata...).

    cheers, aglaia

    12.10.2010, 21:40:38
  • DomnisoaraBabacilu
    DomnisoaraBabacilu

    Cum a scris si Luigi mai sus, intreaga voastra activitate si prezenta pe breslo este apreciata, si va multumim pentru asta. Exista insa niste lucruri care trebuie clarificate, in mod public, pentru toata lumea, ca sa nu se interpreteze gresit anumite actiuni sau lipsa lor.


    Inainte de toate as vrea doar sa mentionez ca desi categoria asta din forum se numeste “Orice altceva”, fiecare topic are un subiect de la care nu ar trebui sa se devieze, pentru ca altfel ideea de forum nu mai are rost. Forumurile exista pentru o organizare cat mai eficienta a comunicarii, altfel am putea scrie mesaje despre orice peste tot si nu cred ca s-ar mai ajunge undeva.


    Poate ca in supararea voastra cateva dintre voi au pus niste probleme pe care nu le-am prevazut. Eu credeam ca ceea ce intereseaza pe toata lumea e ca site-ul sa functioneze, comanda sa fie automata si cu cat mai putina bataie de cap, cumparatorii sa poate accesa cat mai repede site-ul si sa ajunga la creatiile voastre, nu alte aspecte care oricum nu isi au locul pe forum.. Asadar, ca sa nu existe niciun dubiu, echipa breslo e formata din Luigi, Ruxi, Mad, Cinammon, eu si niste domni programatori care vegheaza ca totul sa functioneze perfect si se gandesc la tot felul de imbunatatiri.

    As vrea sa fiti constiente, fie ca stiti cum se face un site sau nu, ca el nu iese din prima perfect, ca in orice moment mai apare ceva (ca dovada si ca voi intalniti diverse probleme pe care incercam sa le rezolvam), siteuri care presupun atatia utilizatori nu se nasc peste noapte in formula completa si evolueaza pe masura ce timpul trece. Nimeni nu s-a plans de aspecte de genul asta, dar as vrea doar sa stiti ca Breslo e intr-o continua dezvoltarea si o sa fie din ce in ce mai buna, alaturi de comunitate.


    Aici as vrea sa ma opresc putin la ideea de comunitate pe care fiecare o intelege diferit, sau poate e doar senzatia mea. In orice caz, as vrea sa clarific lucrul asta, ca sa nu mai existe dubii. Imi pare foarte evident, si inteleg din mesajele voastre ca nu sunt singura, ca o comunitate nu se compune din cateva conturi noi fabricate doar pentru mai multe voturi intr-un concurs care e doar o provocare, in care se castiga interactiune si cunostiinte noi, nu e un joc decisiv in vata nimanui.


    Breslo e comunitatea artizanilor din Romania, impreuna, cu voi si cu noi, care da, intr-adevar, merge prin finantarea voastra dar si voi, la randul vostru, beneficiati de oportunitatile pe care breslo le ofera, avand un trafic care nu se compara cu oricare din blogurile vreunui artizan de handmade, aducand cumparatori si mentinand practic o platforma prin care zi si noapte voi aveti ocaza sa vindeti si sa cumparati, la care as adauga eforturile redactorilor de a oferi sfaturi legate de prezentare, ambalaj, imagine, si chiar si cum sa faceti fotografii cat mai reusite.Cred ca pe undeva aici gasiti definitia comunitatii.


    In ultimul rand as vrea sa ating punctul delicat al respectului. E mult mai simplu sa ceri respect decat chiar sa incerci sa il oferi tu. Nu cred ca sunt cateva mesaje de mai sus care va fac onoare. Si pe langa respectul fata de toti ceilalti, eu as adauga si respectarea regulilor minimale de functionare ale acestui blog. Echipa Breslo e mereu la dispozitia voastra si mereu incercam sa facem lucrurile cat mai bine. E adevarat ca uneori ia mai mult timp, se poate intampla ceva, insa de lipsa de respect din partea echipei nu se poate vorbi. Fiecare membru este tratat egal, cu aceiasi responsabilitate si atentie, fiecare poate sa acceseze mecanismele de promovare pe care platforma le ofera, daca n-ar exista respect poate ca nici Breslo n-ar exista.


    As vrea doar sa adaug ca, desi poate n-o sa avem o rezolvare imediata, orice mail la [email protected] o sa primeasca un raspuns cat se poate de repede, raspuns care va fi urmat, in cel mai scurt timp, de o solutie la problema voastra.

    13.10.2010, 11:57:39
  • lanca
    lanca

    Domnisoara B, fara suparare, feed-back-urile false induc in eroare cumparatorii, nu sint doar pentru mai multe voturi intr-un concurs care e doar o provocare. iar un site tip platforma nu este pe val forever, daca are azi succes nu inseamna ca va avea mereu, doar pentru ca ofera oportunitati. concurenta este mare, succesul este efemer si depinde mult de oamenii care anima site-ul, toti oamenii, comunitatea. respectul reciproc este esential, perfect de acord.
    eu va doresc mult succes si viata lunga, buna pace pe aici si ce mai vreti voi!

    13.10.2010, 12:22:31