Forum: Concursuri Concurs " NATURA NE INSPIRA"

  • lida.accessories
    lida.accessories

    Pentru multi dintre noi natura exprima perfectiunea si echilibrul, fiind si principala sursa de inspiratie. In asa fel, vreau sa va invit sa participati la acest concurs cu niste creatii inspirate din cele 5 elemente ale naturii ( apa, focul, pamantul, lemnul si metalul).

    Apa – simbol al vietii, al regenerarii si puritatii.
    Culoarea : albastru, negru.
    Forma : ondulata.
    Materiale : transparente .

    Focul - simbol al pasiunii si al actiunii.
    Culoarea : rosu, roz, purpuriu, portocaliu.
    Forma : piramidala, triunghiulara.
    Materiale: matase, materiale sintetice, desene cu geometrie abstracta.

    Pamantul – simbolul stabilitatii, al sigurantei si increderii.
    Culoarea: maro, galben, portocaliu, culorile pamantului.
    Forma: patrata, cubica.
    Materiale: pietre, ceramica, lut, cristale, nisip.

    Lemnul – simbol al cresterii si al progresului.
    Culoarea: verde, bleu deschis.
    Forma : vegetala(copaci, paduri, flori, frunze), inalta si supla.
    Materiale: lemn si alte materiale de origine vegetala.

    Metalul – simbol al flexibilitatii si concentrarii.
    Culoarea: argintiu, auriu, cenusiu, alb.
    Forma: rotunda, ovala, sferica, buline, cercuri, semicercuri.
    Materiale: aur, argint, bronz, cupru, alama, arama, etc.





    REGULAMENT DE PARTICIPARE:

    - Fiecare participant are dreptul sa se inscrie cu o singura lucrare.
    - Creatia inscrisa trebuie sa fie realizata special pentru acest concurs, postata
    incepand cu data de 5 noiembrie.
    - Se accepta orice tehnica.
    - Este de preferat ca lucrarea inscrisa sa fie insotita si de o mica explicatie
    (legatura cu tema concursului).
    - Cei care participa pentru prima data sunt rugati sa mentioneze acest lucru.



    PERIOADA DE DESFASURARE

    - Inscrierea lucrarilor : 7 noiembrie – 28 noiembrie (orele 24.00).
    - Votarea : 29 - 30 noiembrie (orele 24.00).
    - Anuntarea castigatorilor : 2 decembrie.




    VOTAREA LUCRARILOR

    - Se vor vota maxim 4 creatii.
    - Conturile magazinelor si a clientilor trebuie sa fie deschise inainte de data inceperii
    concursului.
    - Clientii care voteaza sunt rugati sa mentioneze calitatea de client si trebuie sa
    aiba minim un feedback pozitiv.




    PREMII

    Premiile vor aparea pe parcursul desfasurarii concursului.
    lida.accessories : ofer premiul I, premiul pentru debut si premiul pentru client.
    Attessories : ofera premiul III.
    Daca zurzuri este de acord sa ofere premiul II, este binevenita.
    De asemenea, daca mai sunt persoane care ar dori sa contribuie cu sponsorizare,
    sunt asteptate cu mare bucurie.

    Va doresc mult spor si astept cu nerabdare creatiile voastre!

    04.11.2011, 21:50:55
  • gemsgems
    gemsgems

    Ca si iubitoare de SF-uri, fantasy si jocuri video, tema asta e pe inima mea. :D Initial am fost putin confuzata (si chiar contrariata) pentru ca "lipsesc niste elemente", cand iubitul meu, foarte bine documentat in domeniul asta, m-a lamurit. (Sistemul de elemente wu xing sau asa ceva?) :P Abia astept sa craftez niste bijuterii "elementale"! :D

    04.11.2011, 22:27:19
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Exact!!! Ma refeream la cele 5 elemente ale filosofiei orientale si am uitat sa mentionez asta ;)) Multumesc frumos gemsgems si stept creatia ta!!!:)

    04.11.2011, 22:34:04
  • IrinaBuba
    IrinaBuba

    Buna. Am si eu o nelamurire.. trebuie sa fie o lucrare care sa reprezinte un element din cele 5, sau poate sa fie o lucrare care sa le contina pe toate?

    04.11.2011, 23:37:15
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Buna, Irina! Initial m-am gandit ca ati putea alege cate un element ca sa-l reprezentati, dar poate exista cineva care ar vrea sa imbine cateva dintre ele (luand in considerare faptul ca toate cele 5 se afla in stransa legatura).In asa fel, am lasat acest lucru la alegerea voastra :)

    04.11.2011, 23:43:57
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ce tema minunata!!!

    Deja mintea mea a inceput sa incropeasca idei :D Cred ca voi merge pe 2 elemente :D

    Acum sa vedem cum se impaca natura cu timpul hihihi

    05.11.2011, 00:14:17
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Multumesc, bijouxdemonange!!!! M-ai facut foarte curioasa si astept cu nerabdare lucrarea ta!!!:)

    05.11.2011, 00:18:19
  • cattie
    cattie

    Buna dimineata.Hop si eu cu o intrebare :)
    Avem voie sa folosim doar materialele,formele si culorile specifice fiecarui element?Sau si acestea se pot combina?...de exemplu un disc de lemn,rotund,de culoare portocalie?

    05.11.2011, 07:46:32
  • soso07
    soso07

    Super tema! Chiar trebuie sa-mi pun mintea la treaba. Ca element as alege focul (specific zodiei mele), dar parca nu l-as lasa de capul lui. In familie mai am si zodie de apa (suntem 2 la 2). Ce-ar fi sa le combin?

    05.11.2011, 08:42:53
  • lida.accessories
    lida.accessories

    cattie, sigur ca le poti combina, doar ca sa specifici la sfarsit ce combinatie dintre elemente ai folosit ( de exemplu ai putea lua lemnul care este reprezentat de acelasi material, sa-l combini cu metalul care e reprezentat prin forma rotunda si in acelasi timp sa combini si cu portocaliu,care este culoarea focului sau a pamantului). Se complica putin treaba in acest caz, dar daca atasezi o mica explicatie, se rezolva :)

    soso07, combinatia dintre foc si apa mi se pare una foarte reusita, imi si imaginez niste asocieri de forme si culori foarte interesante!

    Mult succes!!!

    05.11.2011, 10:51:33
  • soso07
    soso07

    Incep sa mi le imaginez si eu, dar mai dureaza pana sa se contureze. Dar e timp ...

    05.11.2011, 12:16:38
  • mirelamohjazi
    mirelamohjazi

    Buna ziua, dimineata a cam trecut
    Gand la gand cu bucurie. Intrand ieri la mama in casa am vazut pe masa batoane de scortisoara. Ma gandeam pe la 6 dimineata ce chestie grozava sa fac fiind si produs natural, pe gustul meu. M-am "imbolnavit "de handmade? NU-I RAU.
    O ZI FRUMOASA TUTUROR SI SPOR IN TOATE

    05.11.2011, 12:39:50
  • lida.accessories
    lida.accessories

    nu e deloc rau :)) Spor si multa inspiratie!!!!

    05.11.2011, 12:54:36
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Draga Lidia, in sistemul meu de orientare, pe langa apa, foc, pamant, lemn si metal mai exista si lana :)))) Imbratisez tema concursului si ma pun pe treaba!

    05.11.2011, 13:03:42
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Imi place sistemul tau de orientare, Didi!!!:))) Mult spor si astept cu nerabdare creatia ta! :)

    05.11.2011, 13:17:53
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Frumoasa tema si cu nenumarate posibilitati de exprimare!Sper sa nu ratez si concursul asta ca pe cel al Sorinei!

    Idei am,vointa la fel,sper ca de data asta sa reusesc sa realizez ceva !

    Si,poate ca e bine sa stim si armoniile dintre elemente:

    Metal ~ Lemn, Pământ
    Lemn ~ Pământ, Apă
    Pământ ~ Apă, Foc
    Apă ~ Foc, Metal
    Foc ~ Metal, Lemn

    06.11.2011, 00:39:54
  • soso07
    soso07

    Silvia, dar le poti combina (cele doua teme - concursuri) :))

    06.11.2011, 10:04:37
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Sa stii,Sorina,ca m-am gandit si eu la asta:),mai ales ca mi-a fost mai mare ciuda ca n-am reusit sa fac ceva la concursul gazduit de tine!A iesit perfect si fara mine,nu-i vorba,dar eu voiam sa particip in primul rand din respect pt tine.

    06.11.2011, 10:13:19
  • carla69
    carla69

    O zodie de Aer poate participa?De foarte "aer"?

    06.11.2011, 11:09:23
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Carlaaaaa....iar "compatimim" impreuna????:)))Ca aduc si eu aerul meu:)))))
    Mai lipseste o "aeriana"....Cristina....Chiar!Cristinaaaaaa....unde esti?????

    06.11.2011, 11:15:45
  • carla69
    carla69

    Exact,Oare 3 X aer = pamant?

    06.11.2011, 11:23:33
  • soso07
    soso07

    Nici Cristina nu a participat la concurs. Am incercat s-o mituiesc, dar nu s-a lasat asa usor :))) Ia-o tu de o aripa, Silvia, si adu-o cu picioarele pe pamant :) De cand a inceput scoala (clasa I) e scoasa din circulatie (nu stiu ce-i fac elevii, cred ca-i iau toata energia).

    06.11.2011, 14:26:21
  • soso07
    soso07

    Carla, 3 x aer = o furtuna :))

    06.11.2011, 14:28:07
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Ai dreptate,Sorina,de 3 ori aer =furtuna...de buna dispozitie,optimism si chiar de zapaceala...
    Serios vorbind,insa,e nevoie si de aerieni,altfel ar fi prea plicticos si serios totul!
    Asta neinsemnand ca,desi batem campii intr-o veselie,nu suntem extrem de serioase in tot ce facem!Doar ca facem lucruri serioase mai razand,mai glumind,mai facand si boacane...

    Am vazut,Sorina,ca si Cristina a lipsit si o cred!Stiu cum te storc de energie niste mogaldete cu mutrite de ingerasi:)))Sunt convinsa ca,dupa ce vede ultimele mesaje,apare...macar cate putin!

    06.11.2011, 14:45:43
  • carla69
    carla69

    Eu nu pot sa lipsesc,sunteti chiar "aerul" meu. Daca nu fac ceva "hand-made" simt ca ma sufoc.Probabil Cristina se simte bine acolo cu ce face acum,dar vine ea

    06.11.2011, 15:43:02
  • soso07
    soso07

    De ce credeti ca mi-a placut Cristina de la "primul clic" (asa cum i-am zis si ei), tocmai pentru zapaceala ei. Cu optimismul nu stiu cum sta ... :)
    Cand am zis "furtuna" m-am gandit cum ar fi aer + aer + aer ... meteorologic vorbind :)))

    06.11.2011, 16:54:10
  • carla69
    carla69

    Vezi daca sunt semn de "aer",nu pot s-o iau meteorologic vorbind,doar metaforic.Oare de ce m-am facut profesoara de fizica?Toti ma intreaba.Are si fizica poezia ei.

    06.11.2011, 17:03:11
  • Live
    Live

    Sărmana Carla... Ea-şi imaginează că lucrez pt şcoală zi şi noapte!:D :)) La şcoală, prestez şcoală. Acasă prestez şcoală exact cât trebuie neapărat, iar în rest...în special croşetat. Şi, în ultima vreme, în special croşetat pe comandă una, alta, plus mers la un târg la care n-am făcut mai nimic. Energia, însă, da, e cam furată de cei mici care, totuşi, au început să priceapă şi româneşte, ceea ce e de bine!:))

    Pe forum intru rar pt a scrie. Zic că fetele ŞTIE de ce...

    06.11.2011, 21:22:00
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    mai acceptati o aeriana? :)))

    06.11.2011, 22:06:13
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Daca se aduna iar clubul "aerienelor",zic ca e de bine:)))...ramane in aer concursul:)))

    06.11.2011, 22:21:54
  • carla69
    carla69

    si ce furtuna se starneste!

    06.11.2011, 22:36:51
  • blanitza
    blanitza

    Cristina, eu nu stiu "de ce", asadar, zi-mi...
    In alta ordine de idei, si concursul acesta e frumos si inspirativ, pentru ca natura e-n schimbare, din toamna se face iarna, chiar am cumva o stare de nestare, astept ceva, si nu stiu ce.... Eeeee, sa fie ziua de 8, sau si mai bine, cea de 20 noiembrie???? Prietenii stiu "de ce"....

    06.11.2011, 23:26:06
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Da,da,Gabi,prietenii stiu de ce......:))

    06.11.2011, 23:27:37
  • lucashop
    lucashop

    Asta ma gandeam si eu cand am vazut tema....

    07.11.2011, 09:09:36
  • soso07
    soso07

    Astept si eu sa-mi vina inspiratia (cum sa combin apa cu foc). Daca am scos porumbelul din gura, acum e musai sa o fac :) Pana la urma, asta si vroiam ... provocari :)))

    07.11.2011, 09:51:20
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Ai dreptate,Sorina,trebuie gandit bine proiectul,desi la o prima vedere pare o tema simpla!Daca vrem sa ne incadram cum trebuie in tema,chiar e nevoie de reflectie!

    07.11.2011, 10:06:41
  • lida.accessories
    lida.accessories

    oricum, mai aveti timp !!! si sunt sigura ca o sa creati niste lucrari minunate!!!!:)

    07.11.2011, 10:51:50
  • Live
    Live

    Păi...pentru că s-a comentat într-o veselie, dacă-ţi aminteşti, faptul că se bat câmpii pe threadurile cu concursuri, în loc să se rămână ontopic, măi dragă, drept pentru care e mult timp de când nu-mi mai găsesc locul pe forum. Na, că acu' ştii, Blăniţo!
    Dai de beut mâine, madam?:P

    07.11.2011, 14:13:55
  • soso07
    soso07

    A inceput de sambata sa dea de baut :))

    07.11.2011, 14:15:40
  • Live
    Live

    O ţineţi într-o beţie, beţivelor!:))

    07.11.2011, 14:55:57
  • soso07
    soso07

    Da, si zicea ca pana la sf. lunii tot asa :)

    07.11.2011, 15:24:30
  • Live
    Live

    Hâc! Pari tristă...:D Hâc!:))

    07.11.2011, 15:26:17
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Na,ca ne si-mbatam prin corespondenta:))))si-ncepem sa-l imitam pe Horatiu Malaele cu ale sale dopuri si sticle...
    Cristina,mama,stie Gabi de ce ne-am tras noi,asa,mai pe marginile campilor,dar,parca tot mai trebuie si zburdat pe aceiasi campi,nu de alta,dar se transforma pe urma in loc parasit si nu e bine...

    07.11.2011, 15:39:10
  • Live
    Live

    O fi ştiind Gabi, da' se prefăcea că nu are habar, înseamnă, de vreme ce m-a întrebat interogativ.:D
    O fi precum spui, Silvioară, numai că am încasat foarte dureros acele săgeţi, m-am îndepărtat de loc, iar acum nu mai simt aşa nevoie să scriu. Asta e: învăţul are şi dezvăţ!

    07.11.2011, 15:50:12
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Sa stii ca e valabil si pt mine,si eu am resimtit sus-pomenitele sageti exact in (vorba fiului meu) corason si m-am retras,dar,macar cand si cand tot mai scriu cate ceva!Si,da,ai maaaare dreptate,invatul are si dezvat indiferent despre ce ar fi vorba!Si,ca sa ne pastram on-topic si sa nu ne-o luam iar peste oarece parti anatomice,o sa mai scriu o cugetare e-a lui Confucius:"Natura ne aseamana.Educatia ne deosebeste!"

    07.11.2011, 21:05:47
  • artemiza.design
    artemiza.design

    ...si ce atmosfera mai era pe forum,..ah, ţe vremuri, ţe vremuri,...! si ne bateam in oftopice,...si "ne rîdeam",...

    07.11.2011, 23:37:36
  • blanitza
    blanitza

    Daaa, fetele, mi-aduc aminte ce s-a discutat pe forum, si nu mi-a placut deloc, am spus-o atunci, si-o spun si-acum. Prea ati pus la icoana amandoua fo 3 vorbe in raspar, si v-ati cam dus dulutza, ce-ar fi sa va intoarceti cu povestile, ca taaaare le duc dorul!!!!
    Anyway, Sorinuta a venit ast-sambata si-am vorovit ca fetele intr-o ambianta perfecta - mama, nu stiu cum a facut ea, dar mai avea o sticla ramasa de la cununia civila(last year 20 noiembrie), eee, si-am degustat-o in liniste, si cu ochii-n pietre, si altele, frumos, frumos... Pentru mine, luna noiembrie incepe sa fie aproape cea mai frumoasa luna a anului, si-n loc sa ma gandesc la asta, mi-am facut nervi pentru niste tampenii de la scoala, nu va spun.... Da' acu mi-a venit mintea la cap, so, va imbratisez de departe, si inchin un pahar virtual de vin alb mai vechiut, c-o aroma, mama, mama, pentru toti si toate ce-si serbeaza maine ziua de nume Mihai/Mihaela si Gabriel/Gabriela!!!!
    LA MULTI ANI CU SANATATE, CA-I MAI BUNA DECAT TOATE!!!

    08.11.2011, 01:20:33
  • kiti
    kiti

    LA MULTI ANI! tuturor Gabrielelor(Gabrielilor), Mihaelelor (Mihailor), inspiratie si vanzari.

    08.11.2011, 07:00:36
  • Heartmade
    Heartmade

    Mersi Kiti :-). Azi m-au trezit parintii sa-mi aduca aminte ca e si ziua mea :)). Uitasem...

    In legatura cu concursul, s-a zis ca acea creatie trebuie facuta special pt acest concurs. Printre multe alte hobby-uri eu fac si decoratiuni pentru Craciun....si un element proeminent este lemnul. Nu am postat inca nici unul dintre produse, pt ca abia ieri noapte mi-am postat primele doua produse. As putea sa intru in concurs cu una dintre acele creatii? Stiu, puteam sa tac din gura pt ca nimeni nu ar if stiut ca le am facut inainte de inceperea concursului, dar nu mi s-ar fi parut corect.

    Cu drag,
    Cris

    P.S.: Ma bucur sa vad ca e o atmosfera relaxata si ca vanzatorii se cunosc, comunica, ajuta si inteleg intre ei. :)

    08.11.2011, 10:18:38
  • soso07
    soso07

    LA MULTI ANI ! si din partea mea :)

    08.11.2011, 10:44:54