Forum: Concursuri Concurs " NATURA NE INSPIRA"

  • cattie
    cattie

    Multumim :)

    08.11.2011, 10:46:25
  • Live
    Live

    Hai să trăim cu toţii şi cu toa(n)tele, Mihaili şi Gavriili!

    Hartemizooooo, ce mai strigam noi, proţăpite-n mijlocul forumului, cu mânurile-nfipte-n brâu, unele dupe altele!!! Da' m-am dezobişnuit, bre, de forumeală! Iar acum, după ce am reînceput activitatea CA CAdru didactic, şi mai am şi clasa I...mai greu cu intratul p-aci. Azi îs cu chiulu', d-aia prestez prin zonă. Copiii stau acasă, că e Cerc Pedagogic. Numa' că io-s ca indisponibilă, din cauză de...probleme lunare, aşa că am profitat de faptul că nu e cu mers la şcoală şi am şezut acasă, cu Antinevralgicul lângă mine.

    Să nu uit! Măi fetelor, sunt fericită! Mi-am comandat roll-on cu piatră de alaun şi sunt într-un extaz. Şi dacă puţi (scuzaţi expresia!) şi-ţi dai cu el, dispare mirosul ca prin farmec. A, şi mi-am luat, de la aceeaşi fată, săpun anticelulitic! Încă nu ştiu ce să zic în privinţa celulitei, că abia am căpătat săpunul, da' ştiu să spun că rămâne pielea moale de tot, iar celulele moarte le poţi vedea plutind, frumos, deasupra apei. De la altă fată am achiziţionat ser antirid pt ochi şi cremă antirid pt faţă. Cred că voi întineri...ceva de speriat!:))

    08.11.2011, 11:05:03
  • blanitza
    blanitza

    Draga Cristina, iti urez Tinerete fara Batranete, si chef pentru Insir'te Povesti..., dupa cum spuneam, sa schimbam vorbe, ganduri, impresii, doar asa putem simti cu-adevarat ca suntem o comunitate vie...

    08.11.2011, 11:18:52
  • blanitza
    blanitza

    Va multumesc din inima pentru urari, ele sa vina spre voi insutit si inmiit!!!!

    08.11.2011, 11:20:14
  • cattie
    cattie

    Eu sunt mai noua pe aici dar vreau sa va spun ca ma simt fantastic de bine!!!
    Imi aduc aminte de o faza memorabila,dintr-un film memorabil pe care l-am vazut acum 100 ani...Sageata capitanului Ion...cum calarea el,capitanul si isi vedea de treaba lui cu jdemii de sageti infipte in el :)
    Si cum spunea Blanitza...HAC!!!
    LA MULTI ANI!...si sa traim

    08.11.2011, 11:37:58
  • cattie
    cattie

    Si ca sa nu se supere lumea,hai sa vin ontopic cu o intrebare,ca tot nu imi este clar...daca vreau sa folosesc lemn,e musai sa-i dau culoare verde?...sau il pot lasa cum e el de la mama natura?

    08.11.2011, 11:40:15
  • lida.accessories
    lida.accessories

    cattie, am dat caracteristicile elementelor ca sa aveti mai multa inspiratie ( la forme, culori, materiale), deci nu e obligatoriu sa reprezentati un element prin toate 3 caracteristici :)

    08.11.2011, 12:15:51
  • cattie
    cattie

    Multumesc pentru lamuriri!Acum totul este clar si cred ca o sa reiau un proiect mai vechi,pe care l-am abandonat acum cateva luni :)
    Se incadreaza in tema,cu cateva modificari :)

    08.11.2011, 12:52:06
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Mult spor iti doresc!!!! :)

    08.11.2011, 12:57:19
  • cattie
    cattie

    Multumesc mult :)

    08.11.2011, 13:36:00
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Heartmade, sigur ca poti intra in concurs! Conteaza ca produsul sa fie postat in magazinul tau nu mai devreme de 5 noiembrie :)

    08.11.2011, 13:52:11
  • mina2
    mina2

    Buna! :)
    Ma inscriu si eu in concurs cu un colier - www.breslo.ro/Product/Metal-cu-un-strop-de-apa_476152
    Sunt la prima participare intr-un concurs pe Breslo.
    Initial am vrut sa lucrez doar pe elementul metal, dar am realizat ca nu reusesc fara sa il combin cu apa... :)

    08.11.2011, 14:55:46
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Bun venit, Mina!!!! O combinatie foarte reusita dintre metal si apa!! Si imi place si forma colierului, foarte finut si in acelasi timp si dinamic. Mult succes!!!!

    08.11.2011, 15:13:48
  • mina2
    mina2

    Multumesc, Lida! :)

    08.11.2011, 15:19:58
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Fff frumos colierul,Mina!

    Si mai scriu o particica dintr-o frumoasa legenda romaneasca!
    Dumnezeu a creat totul si a hotarat ce are de facut fiecare.La urma,a chemat Pamantul si i-a zis:

    -Tu, negrule pământ, să hrăneşti cu ierburile mirositoare şi cu pomii cei roditori ce vor răsări din tine şi se vor hrăni din glia ta, toate vietăţile, dobitoacele şi pe toţi oamenii lumii!

    Auzind pământul această poruncă dumnezeiască, s-a cutremurat de frică, după care cutremur s-a schimbat neteda-i faţă în munţi şi văi şi a zis:

    — Doamne, mă prind să hrănesc, să cresc şi să adăpostesc toate ierburile, pomii, vietăţile şi dobitoacele lumii, dar nu mă prind să hrănesc sumedenie de om ce va fi cu vremea pe pământ. Nu mă prind să hrănesc pe om, fiindcă el, rânduit de tine stăpân peste toate de pe pământ, nu va voi să mă lucreze şi să mă grijească şi aşa să-şi agonisească cele de trebuinţă gurii şi pântecelui, ci va aştepta ca toate să i le dau de-a gata, aşa cum s-ar zice, mură în gură. De aceea, atotputernice Doamne, nu mă prind să-l hrănesc pe om; fă bine şi îndătoreşte cu aceasta pe luminosul soare, pe blânda lună, pe strălucitoarele stele sau pe întinsele şi nemărginitele mări.

    09.11.2011, 11:39:06
  • blanitza
    blanitza

    Bravo pentru debutul in concurs, foarte frumoasa piesa!!!!
    Silvia, ce legenda cu bataie lunga, multumesc, iubita, c-o aduci ochilor si sufletului nostru!!!

    09.11.2011, 12:05:02
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Jewelswithlove, si eu iti multumesc pentru frumoasa legenda :)

    09.11.2011, 12:31:44
  • xyedy
    xyedy

    Buna tuturor :)
    Ma inscriu si eu pentru prima data intr-un concurs pe Breslo.
    Sper sa va placa. Este ceva simplu dar care duce cu gandul la natura.

    www.breslo.ro/Product/Set-cercei--brataracolier-pentru-concursul-Natura-ne-inspira_477181

    09.11.2011, 19:42:14
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Xyedy, bine ai venit!!! presupun ca te-ai inspirat din elementul lemn, folosind forme vegetale si culoarea verde :) Simplu si frumos!!! Mult succes!!!:)

    09.11.2011, 21:04:09
  • xyedy
    xyedy

    da:) ai dreptate. Am "furat" de la elementul lemn dar si de la foc (materialul sintetic si culoarea roz). Multumesc pentru apreciere.

    09.11.2011, 22:24:56
  • blanitza
    blanitza

    Pregatesc si eu ceva, mai am sa pozez, toamna asta lunga de-acum si culorile ei nu m-au lasat in pace, si-am facut si eu o piesa, da' sa-mi fac ceva curaj, frumusetile care-au fost inscrise deja sunt beton...

    11.11.2011, 01:31:10
  • soso07
    soso07

    Si eu am cautat aseara printre materiale si m-au inspirat unele. Ramane doar sa gasesc "ideea de baza" :)

    11.11.2011, 10:10:49
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Am imbinat elemente specifice FOCULUI si LEMNULUI, iata setul meu compus dintr-un mini colier si cercei.
    www.breslo.ro/Product/Foc-in-Africa-mini-colier-si-cercei_478274
    Mult succes! :)

    11.11.2011, 11:25:06
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Didi,e suuuuuperb setul!!!!Dar si cel de la Ralu's Biju e extrem de frumos!Numai creatii una si una !

    11.11.2011, 12:07:25
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Didi!!!!! Este minunat setul tau!!!! Ce frumos ai imbinat si culorile si materialele!!!! Mult succes!!!!:)

    11.11.2011, 12:21:07
  • sipetulcumargele
    sipetulcumargele

    Buna tuturor!
    Ideea este super . Felicitari!
    Eu am folosit lemn, metal si fibre , dar pe mine ma inspira florile...Sper ca si pe voi :)
    www.breslo.ro/Product/Iubim-florile--pt-concursul--NATURA-NE-INSPIRA_478863

    11.11.2011, 23:07:14
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Buna, sipetulcumargele! E foarte draguta creatia ta si imi place cum arata elementele din lemn!!! Si da, pentru multi dintre noi, florile constituie sursa de inspiratie :). Iti doresc mult succes!!!!

    12.11.2011, 11:31:27
  • metalcrafty
    metalcrafty

    Am "impletit" elemente specifice apei si pamantului, astfel incat sa obtin un inel cat se poate de " primitiv " :)
    www.breslo.ro/Product/back-to-the-primitives_479197
    Succes tuturor, iar tema este bestiala , felicitari !

    12.11.2011, 13:28:44
  • lida.accessories
    lida.accessories

    metalcrafty, wow!!!! Inelul tau e superb!!!! Exprima naturalete si imi place modul in care ai folosit materialele !!!! Succes!!!!

    12.11.2011, 15:18:12
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Eu nu cred in ezoterie nici in astrologie dar ma uit la ele cu interes. Imi place traditia si istoria lor. Din aceasta cauza am facut ceva la concursul asta:
    www.breslo.ro/Product/Wu-Xing_479466

    12.11.2011, 18:07:01
  • kiti
    kiti

    kjoco ca intotdeauna ma incanti cu ideile si creaiile tale.
    Metalcrafty, naturalul ii da inelului tau farmec si originalitate.
    Felicitari.

    12.11.2011, 18:46:53
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Kjoco, foarte frumos pandativul si foarte reusita reprezentarea celor 5 elemente in echilibru!!! Mult succes!!!

    12.11.2011, 18:53:13
  • magazinuldefrumuseti
    magazinuldefrumuseti

    Bun gasit! Ma incriu si eu in concurs, intr-o dispozitie "metallica"... ;)

    www.breslo.ro/Product/Pieptene-cu-perle-de-cultura_479887

    13.11.2011, 10:55:48
  • user11913
    user11913

    Bun gasit tuturor! Ma primiti in concurs? Pe mine m-a inspirat elemntul LEMN.
    www.breslo.ro/Product/Coronita-decorativa-de-toamna-participa-la-concursul-de-pe-forum-NATURA-NE-INSPIRA_479915
    Foarte frumos concursul,felicitari pentru alegerea temei.
    O zi frumoasa tuturor :)

    13.11.2011, 11:25:27
  • lida.accessories
    lida.accessories

    magazinuldefrumuseti, imi place mult cum ai reprezentat metalul, iar cromatica si forma sunt foarte reusite!!! Iti doresc succes!!!

    josephine.joe, superba coronita si foarte expresiva!!!! Pe langa lemn, culoarea argintie ma duce cu gandul si la metal. Mult succes si tie!!!!

    13.11.2011, 11:52:21
  • user11913
    user11913

    Multumesc frumos.
    Spor la lucru si creativitate maxima!

    13.11.2011, 11:57:38
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Multumesc!!!!! :)

    13.11.2011, 12:11:54
  • kiti
    kiti

    Pt ca in aceasta zi de odihna eu sunt in laborator , si cum treaba am terminat-o incerc sa recuperez restantele. Dupa cum am mai spus si cu alte ocazii pt mine natura este o sursa vesnica de inspiratie. Am adunat o gramada de materiale din natura pt ca in fiecare am vazut cate ceva si cu toate astea cand am vrut sa trec la lucru toata inspiratia a fugit.Sa fie oboseala de vina, sau viroza care ma bantuie de cateva zile, sau preocuparea pt Dali? Inca n-am reusit sa-mi dau seama dar pana la urma oi scoate eu ceva.Pana atunci va urez spor la lucruri cat mai frumoase si inspirate.

    13.11.2011, 16:07:16
  • cattie
    cattie

    Ma inscriu si eu in concurs

    www.breslo.ro/Product/Bogatiile-pamantului-vandut_480328

    Elementul pe care am dorit sa-l reprezint este pamantul,dar cum pamantul le cuprinde pe toate celelalte,a iesit ceea ce vedeti :)
    Culorile predominante sunt maro,galben,portocaliu,negru,culorile pamantului.
    Florile mesterite din seminte nelacuite pentru a-si pastra aspectul natural reprezinta elementul lemn.
    Bilute impaslite in nuante de albastru pentru a reprezenta apa,alb pentru a reprezenta metalul si verde pentru a reprezenta lemnul vin sa completeze imaginea.
    Elementul foc,simbolul pasiunii trebuia si el reprezentat pentru ca,(nu-i asa?) fara pasiune si cel mai roditor pamant poate sa devina sterp,asa ca in peisaj si-au mai facut loc si 2 bilute impaslite rosii.

    13.11.2011, 18:26:55
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Foarte frumos, cattie!!!! Aranjamentul e minunat!!! Florile sunt foarte inspirate si ai facut foarte bine ca ai dat si un pic de culoare ansamblului! Imi place cum ai reprezentat pamantul !!! Succes!!! :)

    13.11.2011, 19:24:30
  • cattie
    cattie

    Multumesc mult de tot :)
    Am avut putine emotii,pentru ca sunt primele bilute impaslite pe care le fac :)

    13.11.2011, 19:28:13
  • lida.accessories
    lida.accessories

    ma bucur mult si sa stii ca ti-au reusit foarte bine bilutele!!! Iti multumesc si eu!!!!

    13.11.2011, 19:36:54
  • sipetulcumargele
    sipetulcumargele

    multumesc mult lida! mie imi plac mult florile si fluturii :) ma binedispun instant !
    @cattie: ingenios aranjament! Felicitari!

    13.11.2011, 21:54:54
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Delia,e superba coronita!!!Ce ma bucur ca ai revenit in concursuri!!!

    Cattie,e o sursa de buna dispozitie lucrarea ta!

    13.11.2011, 22:21:46
  • cattie
    cattie

    Multumesc mult pentru aprecieri :)
    Toate lucrarile inscrise pana acum sunt minunate :)

    13.11.2011, 22:24:29
  • user11913
    user11913

    Si eu ma bucur sa te regasesc,Silvia!
    Participi? Abia astept sa vad cu ce...:)
    O zi faina tuturooor !

    14.11.2011, 12:46:27
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Pentru Premiul I propun : www.breslo.ro/Product/Premiul-I--pentru-concursul-NATURA-NE-INSPIRA_481116

    Un inceput de saptamana cat mai reusit! :)

    14.11.2011, 15:05:39
  • soso07
    soso07

    Lidia, chiar ne-ai dat motive sa avem o saptamana frumoasa :)
    Sper sa fiu si eu inspirata de natura zilele acestea :))

    14.11.2011, 18:08:15
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Multumesc mult, Sorina!!!! Iti doresc multa inspiratie atunci!!! :)

    14.11.2011, 18:28:55
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    O saptamana rodnica tuturor!
    Da,Delia,eu zic ca particip,sper sa nu raman de minciuna!

    Superb premiul,Lidia!

    14.11.2011, 18:58:11