Forum: Concursuri CONCURS: " POVESTI LA GURA SOBEI "

  • dodo
    dodo

    Sunt una din gazdele acestui concurs alaturi de pietenii mei dragi, Gabi si Tibi ( PunctG ) castigatorii editiei " Vis tropical "
    Dupa intoarcerea din meleaguri calde si insorite va propun sa ne adunam la gura sobei..sa depanam povesti frumoase asa cum stie fiecare sa le spuna : crosetand, insirand, modeland, imblanzind sarma, cu vopsea , scrise in lemn dupa obisnuinta si mestesug..dar care sa evoce bucuria de a fi cu cei dragi, bucuria sarbatorilor, caderea zapezii..tot ceea ce inima va indeamna sa creati legat de finalul anului.

    Sunt ultimele zile din 2010. E o perioada frumoasa, cand ne adunam cu cei dragi, facem planuri, organizam zilele ce vor veni..gonim dupa cadouri..punem la punct ultimele detalii pentru Craciun si Anul Nou..

    Asadar,dragi oaspeti…cei care ne calcati pragul.. noi, gazdele acestui concurs, va asteptam cu o cana aburinda de vin fiert cu scortisoara si portocale..ori ceai fierbinte.
    Turta dulce e pe masa, iar cozonacii isi asteapta randul..

    Cat despre regulament, nu dorim sa operam modificari de forma.
    Asadar:
    -durata de desfasurare a concursului : 22 decembrie -13 ianuarie 2011
    -inscrierea produselor in concurs se va face in intervalul : 22 decembrie – 10 Ianuarie ora 24,00.
    Produsele trebuie sa fie create special pentru acest concurs, deci postate incepand din 22 Decembrie.
    -votarea creatiilor preferate: 11 Ianuarie -12 Ianuarie 2011 ora 22,00.
    -nominalizarea castigatorilor: 12 Ianuarie sau cel mai probabil 13 Ianuarie 2011.
    -numar maxim de creatii votate: 5, cu specificarea in cadrul votului a calitatii de client ( unde este cazul )
    -fiecare creator inscrie in concurs cate piese doreste.
    -participa la concurs in calitate de concurent sau votant orice cont existent, indiferent de data inscrierii pe Breslo.

    Noi : Gabi, Ramona, Tibi si Marius ( adica echipele PunctG si Dodo ) adunati la gura sobei si depanand povestile noastre de iarna, alaturi de micutii nostrii, vom mesteri premiile pe care le vom afisa curand, in sectiunile potrivite..amintind si modalitatea de acordare..

    Si cum vom trece in 2011 impreuna, ne-am gandit ca ar fi frumos sa organizam o tombola pentru cei care petrec cu noi Revelionul, cu premii bineanteles ..despre care vom vorbi ceva mai incolo..
    Cam asta ar fi in linii mari concursul pe care vi-l propunem, in fond o invitatie de a va alatura noua… intre doua sarmale.. dupa o coborare pe partie.. dupa o plimbare prin zapada.. sau pur si simplu din placerea de a ne regasi aici..
    Va asteptam cu drag…si…nu uitati povestea de final de an !
    Tot ceea ce dorim este sa va simtiti bine..aici…la gura sobei..
    Spor si creativitate !

    22.12.2010, 00:10:14
  • punctG
    punctG

    Excelent!!! nici ca se putea zice mai bine :))) da cred ca ai tras si tu un pui de somnic la gura sobei :)) langa puiut
    Deci sa inceapa distractia, sa curga vinul (fiert) si sarmalutele ... gogalt gogalt (deocamdata cu soia ca este inca post :D)
    Va asteptam cu drag pe toti

    22.12.2010, 00:22:46
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Minunata tema...prin varietatea de optiuni.Si totusi, parca as face altceva la gura sobei :))), dar, sper sa ma conformez :D

    22.12.2010, 00:34:05
  • punctG
    punctG

    Adevarul este ca la gura sobei se poate si fuma cu spor ... fumul nu se mai imprastie prin casa (daca ai tiraj la soba) :)) daca nu nici hota nu e de lepadat :))

    22.12.2010, 00:39:27
  • mssdelilah
    mssdelilah

    uite ca la fumat nu ma gandisem :)), trec pe lista :D

    22.12.2010, 00:40:32
  • dodo
    dodo

    Da...are piciul un dar...sa-si adoarma mama...
    Asadar va invitam la petrecere..tinuta nu e obligatorie...
    Ups...e trecut de 12 noaptea...jur ca nu e cu substrat...desi Mssdelilah...acum ca zici..

    22.12.2010, 00:43:31
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Shhhh....fug sa-mi culc piticii si eu :)))
    Somnic usor sa aveti .

    22.12.2010, 00:47:52
  • punctG
    punctG

    eu inca nu m-am prins :)) tot la fumat mi-e gandul :D

    22.12.2010, 00:47:56
  • dodo
    dodo

    mie la somn...noapte buna!

    22.12.2010, 00:54:26
  • punctG
    punctG

    Noapte buna! ne bagam si noi...

    22.12.2010, 01:27:53
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    hei, gata, v-ati si culcat? inca e devreme. dimineata devreme... imi place tema. ma bag si eu in concurs, de data asta ca participant. fiti pe faza, cand o sa-mi vina mie ideile stralucite :)) hai,bine, somn usor!

    22.12.2010, 01:42:43
  • tonycat
    tonycat

    Ce frumoasa e tema de azi! Am citit povesti(povesti pentru copii , nu altceva!) pana la 25 de ani. O sa incerc sa imi reamintesc din ele si particip si eu. Poate fi si o poveste de groaza , nu?
    As mai sta pe aici dar nu ma lasa munca.
    O zi frumoasa sa aveti!

    22.12.2010, 09:14:50
  • lanca
    lanca

    si eu am citit din fratii grimm pina la liceu :) si consider ca partea buna a imaginatiei mele isi are originea in povestile citite si rascitite :P
    tonycat, imi place mult ce lucrezi, deci ... la munca :D si bafta!

    22.12.2010, 09:18:18
  • tonycat
    tonycat

    Esti draguta, Ianca! Multumesc pentru apreciere, dar sunt proiecte de scoala. Astept sa ma maturizez.

    22.12.2010, 09:21:44
  • punctG
    punctG

    @tonycat, acum am vazut ca ai activat magazinul, super piesele, ce figura hipnotica are tony :)

    22.12.2010, 09:22:00
  • tonycat
    tonycat

    Da, sa revenim la concurs. Povesti cu pisici? Singura pe care o stiu e cea cu Motanul Incaltat. Tinand cont ca e iarna , poate ii prepar niste cizme rosii lui Tony.

    22.12.2010, 09:28:29
  • dodo
    dodo

    frumos i-ar sta frumuselului cu cizmulite rosii..iar la ceea ce faci sunt sigura ca vor fi dementiale..

    22.12.2010, 09:37:06
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Ce-mi faceti?????In loc sa ma gandesc ce prajituri sa fac,eu ma gandesc la povesti...

    22.12.2010, 09:40:22
  • tonycat
    tonycat

    Din sarma cu margele, altceva nu stiu.hmmm... ma gandacesc..

    22.12.2010, 09:41:17
  • tonycat
    tonycat

    Stiu, ca sa te gandesti constructiv si la prajituri si la dulciuri. Ai ghicit? Hansel si Gretel

    22.12.2010, 09:42:59
  • tonycat
    tonycat

    Poti sa faci diabet la povestea asta

    22.12.2010, 09:43:23
  • tonycat
    tonycat

    ....si la povesti... am vrut sa zic

    22.12.2010, 09:44:10
  • tonycat
    tonycat

    Apropo de povesti. Pe cine preferati dintre Duhul din Lampa si Pestisorul de Aur?

    22.12.2010, 09:48:32
  • dodo
    dodo

    ce dorinte stiu sa indeplineasca ???

    22.12.2010, 09:51:01
  • de.dimineata
    de.dimineata

    ..."your wish is my command!" cu siguranta aleg Duhul :D

    22.12.2010, 09:57:07
  • tonycat
    tonycat

    Povestea spune ca iti indeplinesc ce vrei.... Doar ca la pestisor e oferta de 3 dorinte, pe care trebuie sa le spui si repede pana nu se sufoca , Duhul din Lampa ,,,, cu el e alceva

    22.12.2010, 10:02:35
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Ai dreptate,Tony,cu Hansel si Gretel....Cine lucreaza in fimo poate face la concursul asta niste lucrari magnifice!!!Mai rau de noi,ceilalti:))trebuie sa ne stoarcem neuronii pt o idee buna....
    Si eu tot pe duh il prefer:)Si,apropo de Hansel si Gretel....Anul acesta,cand a implinit nepotica fratelui meu 3 ani,a avut un tort in forma de casuta din poveste(facut de cumnata mea) ,fiindca,la momentul respectiv,aceasta poveste era preferata Denisei:)...incantata,Denisa incepe sa tipe la vederea tortului,apoi incepe sa-l examineze ff concentrata...Dupa vreo 3 minute,vine si intrebarea:"Dar Hansel si Gretel unde sunt?!"......

    22.12.2010, 12:08:23
  • lanca
    lanca

    io zic sa-i faci o pelerina lui tony, ca daca il pui sa mearga cu cizmulitze din margele, il pedepsesti :P
    ca sa va amuzati, am sa va spun ca am fost motanul incaltat in clasa a 2-a, mama mi-a facut un costul complet de motan, aveam ciubote rosii, pelerina din catifea rosie si palarie fara fund, sa iasa urechile, tot rosie :P:)))))) plus mansete albe, brodate, de muschetar, si guler din dantele :P:))))))
    tony, io vreau sa ma chestioneze de dorinte duhul din lampa :D

    22.12.2010, 12:08:37
  • dodo
    dodo

    Dragele mele, scrieti-va povestea traita astazi sau anticipand momentul vizat..ori evocati o amintire placuta: un revelion petrecut in blugi, o cina romantica alaturi de persoana iubita la care v-ati accesorizat tinuta cu nepieritoarele perle...un foc arzand in semineul unei cabane ingropata de zapada si imortalizat intr-o pictura...orice poveste.."scrisa" cu materialele pe care le detineti si in tehnica care va este accesibila...
    Astfel " citim " frumoasele povesti, ne bucuram alaturi de voi.
    Pot fi evocate si clasicele povesti ale copilariei, pe care unii...noi cu siguranta...le vom reciti copiilor nostrii..
    Ne face o reala placere sa le rememoram..

    22.12.2010, 12:28:44
  • dodo
    dodo

    rogu-va nu epuizati duhul...astfel incat sa ajunga si la mine...

    22.12.2010, 12:43:17
  • lanca
    lanca

    dodo, daca pun mina pe duh ii cer sa devin singurul beneficiar de dorinte indeplinite, adica un fel de mediator intre duh si restul lumii, ca sa traiesc si eu bine din comisioanele percepute din indeplinit dorinte :D:)))))))))

    22.12.2010, 12:52:22
  • dodo
    dodo

    Bine gandit...acel duh poate ar putea remedia ce strica altii...de prin palate..

    22.12.2010, 20:58:23
  • punctG
    punctG

    Noi ne uitam impreuna la Peter Pan :)) pentru a mia oara... stim toate replicile :))

    22.12.2010, 21:18:14
  • lanca
    lanca

    eu ma uit saptaminal la un film cu shrek :P

    22.12.2010, 22:04:36
  • punctG
    punctG

    Shrek 4, il vrem si noi daca il ai cumva....

    22.12.2010, 22:37:30
  • tonycat
    tonycat

    Stiti care ar fi culmea la concursul actual? Sa creeze cineva hainele cele frumoase ale imparatului din povestea clasica " Hainele noi ale imparatului".

    22.12.2010, 23:08:35
  • tonycat
    tonycat

    Ianca, ce amintiri frumoase ai din copilarie.

    22.12.2010, 23:10:59
  • tonycat
    tonycat

    Dodo, eu o sa merg pe varianta cu povesti clasice, pentru mine sunt mai prezente decat altele. Asta e!
    Noapte buna si sa visati frumos!

    22.12.2010, 23:21:34
  • lanca
    lanca

    da, tonycat, am fost tare alintata de ai mei :P

    22.12.2010, 23:29:17
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Eu ador,pur si simplu,clasicul film al lui Disney "Alba-ca-Zapada si cei 7 pitici"!De multe ori ma intreb daca nu cumva dragostea mea enorma pt necuvantatoare se datoreaza si acestui film,fiindca,stim cu totii cum arata animalele padurii in aceasta ecranizare:de o frumusete si o dragalasenie care-ti merg la suflet!!Piticii,deasemenea,fiecare cu personalitatea sa clar conturata...melodii superbe...desene executate cum nu prea mai vezi azi....atentie la cel mai mic detaliu...Superb,ce mai!
    Tony,ma tem ca,incet-incet,o sa cream si o sa purtam cu totii hainele cele noi ale imparatului.....:)))

    23.12.2010, 01:17:35
  • aglaia
    aglaia

    uuu, ce tema draguta! de-abia astept povestile!!! :D ah, cat de dor mi-e de iernile petrecute la gura sobei... stiti ce e tare minunat la sobele cele vechi?! - cahlele spun povesti! soba bunicii povestea despre o padure falnica si deasa, cu cerbi si caprioare si despre o vanatoare :D

    @tonycat :)))

    23.12.2010, 02:39:23
  • Apollonia
    Apollonia

    frumoasa tema! felicitari organizatorilor!

    23.12.2010, 10:06:49
  • forHOPE
    forHOPE

    Minunata tema!!! Insa, ori sunt batuta in cap, ori sunt batuta in cap; nu am inteles bine: postam ceva facut de noi alaturi de o mica povestioara? Sau am inteles gresit?

    23.12.2010, 11:14:52
  • dodo
    dodo

    Fiecare creatie are o poveste stiuta de cel ce-i da nastere...asadar Diana asteptam cu interes povestea cretiei ( creatiilor) tale...

    23.12.2010, 12:13:57
  • dodo
    dodo

    Multumim Aglaia si Apollonia..acest anotimp si mai ales sfarsitul anului ne indeamna la povesti...si eu am cateva pe care vi le voi spune aici..cu mult drag..

    23.12.2010, 12:15:33
  • punctG
    punctG

    Dodo vrem povesti!!! :)

    23.12.2010, 13:43:00
  • punctG
    punctG

    La noi au inceput copilasii sa colinde :)) este super!!! si incepem sa facem cozonacii (am terminat treburile acum 25 de minute... la mustata :)

    23.12.2010, 17:55:51
  • punctG
    punctG

    si am bagat si bradutul in casa sa-l impodobim, cred ca are deja 60 de kg... ne-a cam rupt

    23.12.2010, 17:56:51
  • dodo
    dodo

    Cred ca nu astfel de povesti asteptati..dar ma laud si eu cu ce pot..exact acum am terminat de dat cu aspiratorul la etaj..am scos checul din cuptor..iar ciorba e pe foc..
    Bradul il aduce Mosul maine...
    Cat despre pici se lamenteaza ca n-am timp destul sa pictez cu el...asadar ma apuc ..acum..
    Dragilor G...oare numai noi suntem aici???
    Uite asa avem prilejul sa ne facem sarbatorile impreuna pe net...invingem distanta..

    23.12.2010, 18:35:24
  • punctG
    punctG

    :)) noi am scapat de continutul primului borcan de bani :)) si nu mai avem schimbati, si prima cutie uriasa de bomboane pentru colindatori s-a dus :)) daca o tin astia mici in ritmul asta ne termina bugetul rapid :D

    23.12.2010, 18:50:26