Forum: Concursuri CONCURS: " POVESTI LA GURA SOBEI "

  • punctG
    punctG

    In alta ordine de idei o parte din premii au fost coapte azi, o parte vom coace maine, daca avem lumina buna vom si poza/posta maine premiile pe care le oferim... in speranta ca ati digerat deja carnaciorii si sarmalutele asteptam cat mai multa lume sa participe, daca mai doreste cineva sa ofere premii suntem deschisi :D

    28.12.2010, 22:50:48
  • punctG
    punctG

    Multumim si noi serbani.bijoux pentru sponsorizare

    28.12.2010, 22:52:56
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    Va aduc un rezultat al povestilor la gura pomului, la gura aragazului, la gura vorbei...
    Un set creat pt prietenul fiicei care ne-a devenit drag.
    Un set cu agate albastre pt sufletul scumpei Dodelus.
    www.breslo.ro/Product/Set-DODOALBASTRU-REZERVAT-CONCURS-POVESTI-LA-GURA-SOBEI_268135

    29.12.2010, 05:03:16
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    Un alt set pt prietenul fiicei mele.
    Zilele s-au scurs atat de repede...
    www.breslo.ro/Product/Set-ROSU-REZERVAT-CONCURS-POVESTI-LA-GURA-SOBEI_268136

    29.12.2010, 05:14:27
  • dodo
    dodo

    Ana draga sunt sigura ca baiatul a fost rasfatat la maxim..lucru evident acum pentru toata lumea.
    Frumoase piese si mai ales datorita tie sectiunea handmade pentru barbati s-a imbogatit, cel putin temporar.
    Cat despre albastru, iti multumesc.Stii tu sa atingi omul in corzi sensibile.

    29.12.2010, 07:51:24
  • tonycat
    tonycat

    Iti place albastrul, Dodo? Ce fel de albastru?

    29.12.2010, 08:43:12
  • dodo
    dodo

    Orice nuanta. N-as putea spune de ce, la fel cum nu pot spune de ce nu ma atrage rosu..nu e o chestie legata de ceeea ce-ti vine bine purtand..pur si simplu asa simt..
    Cred ca uneori se vede aceasta atractie preponderent spre albastru..
    Cel mai bine m-am simtit decorand camera baietelului...albastra.

    29.12.2010, 08:51:23
  • tonycat
    tonycat

    Stai linistita, doar intrebam, pentru ca am crezut intotdeauna ca atractia catre o anumita culoare tine de trairile si sentimentele noastre, am avut si eu o perioada lunga de verde cand eram tanara si foarte nelinistita, scurte perioade de rosu si negru cand nu mai eram asa de tanara dar la fel de nelinistita si negrul imi dadea paradoxal un sentiment de protectie , niciodata perioade de alb, si acum, amestecate, dar cu tendinte spre albastru. Echilibru, stabilitate, calm, nu stiu,

    29.12.2010, 09:06:13
  • mssdelilah
    mssdelilah

    bifati un albastru si la mine...in tot ce fac (inclusiv zugraveala, perdele.. haine.. )
    buna dimineata fetelor...si numai ganduri bune cu ocazia sarbatorilor care au batut si asteapta sa bata in continuare la usa

    29.12.2010, 09:21:11
  • dodo
    dodo

    Buna dimineata Mssdelilah si la fel iti doresc la final de an si nu numai.
    Si eu am trecut in adolescenta prin faza cu negru din cap pana-n picioare..acum mi-a ramas doar in par..
    Vara insa scot la lumina toate culorile din sifonier..
    Pentru casa am ales nuantele pamantului.

    29.12.2010, 09:27:38
  • punctG
    punctG

    Am profitat de lumina minunata si am pozat o parte din premii, restul urmeaza, sper sa mai zaboveasca soarele un pic, vom afisa premiile in sectiunea acesta
    www.breslo.ro/Shop/punctg/Povesti-la-gura-sobei_18946

    29.12.2010, 13:12:49
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Ce premii superbe !Minunate !Felicitari Punct G si Dodo!

    29.12.2010, 16:10:05
  • dodo
    dodo

    Si eu am deschis sectiunea premii:
    www.breslo.ro/Shop/dodo/Premii-concurs--Povesti-la-gura-sobei_18959
    care va prinde contur final cat de curand.

    29.12.2010, 16:37:17
  • dodo
    dodo

    Multumesc Croseta-fermecata...si pentru mine e o reala placere sa vad munca celor doi magnifici G.

    29.12.2010, 16:38:11
  • punctG
    punctG

    Am uitat sa va zicem regulamentul pentru tombola de Plugusor, Dodo si noi punem cate 1 premiu de caciula pentru cine ne va colinda pe data de 31decembrie (intre ora 10 si 24), castigatorii tombolei vor fi alesi la sfarsitul concursului tot cu random, pot fi clienti sau colegi. Intre timp speram sa reusim sa terminam toate premiile, mentiunile, premiile pentru tombola si cele pentru clienti.
    DACA MAI DORESTE CINEVA SA OFERE PREMII SA SPUNA ACUM SAU SA TACA PE VECIE!!! :*

    29.12.2010, 17:10:06
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Sunt superbe premiile!!!!Fara cuvinte!
    De colindat am colindat,asa ca sigur vin si "cu uratul" ,ba o sa va si "seman" pe 1 dimineata:))La noi in casa a devenit anecdotica fervoarea cu care traiesc zilele de sarbatori de iarna:toata lumea stie ca,oricata treaba ar fi,oricat de obosit sau de stresat ar fi,nu scapa nimeni fara sa colinde ,sa "ureze" sau sa "semene",fara a considera asta o corvoada sau ceva de care abia astepti sa scapi....Cu ceva ani in urma,in Ajun ,copiii mi-au stat pe afara pana spre seara si au intrat in casa rupti de oboseala,infrigurati si doritori de un singur lucru:sa se "lupte" cu perna si patul:)),doar ca eu i-am pus sa-si ia haine uscate ca sa plecam sa colindam.Fata,fiind mai mare,a incercat sa negocieze lipsa lor de la ritualul anual...dar Radu,baiatul meu,a replicat "Taci si hai sa mergem,ca mama e facuta de Mos Craciun si oricum nu scapam!:)

    29.12.2010, 18:44:46
  • Coltul.lui.dodo
    Coltul.lui.dodo

    "Taci si hai sa mergem,ca mama e facuta de Mos Craciun si oricum nu scapam!" este geniala...
    Ti-am mai spus recent ca imprastii voie buna si doza zilnica de optimism..esti tare!!!
    Abia astept sa vii cu Plugusorul..sunt sigura ca va fi memorabil.

    29.12.2010, 19:03:28
  • forHOPE
    forHOPE

    Minunat concurs!!! Macar asa ne intalnim cu totii, virtual, la gura sobei, savurand o ciocolata calda si depanand amintiri....

    Acesta este produsul meu si povestea ce il insoteste (este luata din cartea mea):

    www.breslo.ro/Product/Rezervat-concurs-Povesti-la-gura-sobei_268381

    "… mami mă punea să dorm în fiecare an, de Ajun, la prânz. Îmi spunea: “ Dacă nu dormi, Moşu’ te vede şi nu mai vine la tine. Şi nu îţi va aduce nici brăduţ…” Aşa că trebuia să dorm. Şi într-adevăr, când mă trezeam, găseam brăduţul gata împodobit în sufragerie. Ce minunăţie era! Când mă trezeam eu, era deja seară. Cu cât trecea timpul, cu atât emoţiile mele creşteau în intensitate. Ştiam că Moşu’ mai vine o dată, să îi spun poezii sau cîntece. Şi îmi era atât de frică să nu uit vreo strofă sau să nu mă încurc… De obicei, Moşu’ îşi făcea apariţia pe la ora 20 sau 21. Şi iată că se aude o bătaie în uşă: era Moş Crăciun. Începusem să tremur… nu mai puteam. A intrat şi s-a aşezat pe scaun. Avea nişte ochi atît de blânzi, precum ochii unei căprioare, şi limpezi ca apa de munte. În general Moşului îi spuneam câte o poezie şi la final îi cântam “Moş Crăciun cu plete dalbe”. Apoi îi intreba pe părinţi dacă am fost cuminte, îmi lăsa darurile şi pleca. Mereu mi-am dorit să mai stea, să nu plece atât de repede, dar trebuia să treacă şi pe la alţi copilaşi, nu? "

    29.12.2010, 19:27:50
  • forHOPE
    forHOPE

    si mai vin cu un produs si cu o amintire, o amintire care m-a facut sa ma simt printesa...

    www.breslo.ro/Product/Rezervat-concurs-Povesti-la-gura-sobei_268385

    Povestea este preluata din cartea mea:

    "Eram în clasa a 11-a. Stăteam ca de obicei, în bancă. Nu eram singură în clasă. La un moment dat venise o colegă săn e împartă nişte fluturaşi pentru o reclamă. În reclamă era vorba despre o preselcţie a unei cunoscute şcoli de manechine şi fotomodele. În acel moment intrase la noi în clasă Andrei Leu, care îmi spusese: “Diana, tu nu mergi?” la care îi răspunsesem:”Cum să nu?”. Şi iată-mă într-o zi de duminică, 5 martie 2006, prezentă la preselecţia respectivă. A avut loc în Sfântu-Gheorghe, la Casa de Cultură. Nu am mers singură, ci însoţită de mamaia. Afară era zăpadă şi era foarte frig. Până în Sfântu am mers cu un microbuz. În acelaşi microbuz mă întâlnisem cu nişte prieteni care spre surprinderea mea, mergeau şi ei la aceeaşi preselecţie.
    Am ajuns la locul stabilit, cu ceva timp înainte de ora indicată. Aveam emoţii deoarece nu ştiam în ce consta preselecţia. Într-un târziu au venit organizatorii însoţiţi de directorul agenţiei de modelling. Am intrat cu toţii într-o sală de teatru. Însoţitorii candidaţilor stăteau în public, pe scaune, iar noi, candidaţii, eram pe scenă. Am fost puşi să urcăm şi să coborâm de pe scenă de mai multe ori. Iar la final, directorul urcase pe scenă alături de noi, pentru a cânta. Noi eram aliniaţi ca la ora de sport. La un moment dat, domnul director, cântând, s-a apropiat de noi şi a întins o mână către mine. I-am dat mâna şi m-a dus în faţa scenei. Era o invitaţie la dans. Chiar m-am bucurat, căci îngheţasem pe scenă. Era frig şi înăuntru. Nu am putut să nu remarc faptul că avea mâinile foarte calde, în comparaţie cu ale mele, care erau foarte reci. La final, ni s-a spus că am luat cu toţii preselecţia şi că putem începe cursurile. Cursurile le-am început pe 08 martie. Majoritatea orelor s-au ţinut la Miercurea Ciuc. Au durat 8 săptămâni. Programa conţinea: mers scenic, comportament în societate, bune maniere, estetică fizică şi vestimentaţie precum şi curs de arta artistului, secretele scenei şi televiziunii (susţinute de marele actor Alexandru Lulescu). Iar la finalul cursurilor se organiza un examen – spectacol în cadrul căruia elevii defilau iar în cele din urmă primeau o diplomă atestată.
    Cursurile au început practic din data de 11 martie şi au ţinut până pe 11 iunie 2006, când a avut loc examenul. La cursuri s-a făcut treabă însă ne-am şi distrat (mai ales când trebuia să defilăm pe tocuri ; pe mine mereu mă vedeai sprijinindu-mă de perete sau de vreun calorifer, iar Adi, instructorul, îmi spunea : “Hai, Diana! Hai !“ Ce momente frumoase... Din păcate boala pusese din nou stăpânire pe viaţa mea, şi am fost nevoită să întrerup cursurile şi să mă internez într-un spital din Bucureşti. La un moment dat, Adi îmi dăduse un mesaj:”Bună drăguţă! Dar tu ce faci? Cât mai stai că ai rămas în urmă! Noi am tot repetat pentru spectacol, care va avea loc pe 11 iunie.” M-am bucurat să aud că colegii mei nu mă uitaseră.
    Pe 9 iunie 2006, eram încă în spital. Mami dorea să se întâlnească cu Adi pentru a clarifica anumite aspecte financiare. I-am dat lui Adi un mesaj pentru a-i spune doleanţele mele iar el mi-a răspuns, spunându-mi că trebuie mai întâi să vorbească cu dl director. După un timp, primisem iar un mesaj de la Adi, în care îmi spusese că în seara următoare vor veni la mine la spital, în jurul orelor 21. Aceste cuvinte “vor veni” ne-au pus pe gânduri pe mami şi pe mine; “vor veni” însemnă că nu va veni singur. Probabil va veni cu vreun manager. Nu credeam că va veni cu dl director. Era imposibil!
    A doua seară, la ora 21, mă sunase Adi pentru a mă anunţa că erau pe drum şi că vor întârzia aproximativ o jumătate de oră. Peste 45 de minute de la ultimul apel mai primisem un apel (de această dată de pe numărul Ralucăi, managerul companiei) tot de la Adi; mă anunţase că ajunseseră. Acum ştiam că acele cuvinte “vor veni” se refereau la el şi la Raluca. Coborâsem cu mami la intrare. Deja era ora 22. La intrare, era oprit un taxi galben. Din el coborâseră Adi şi Raluca. La un moment dat, se deschisese şi uşa din faţă a taxiului şi cine coborâse? Însuşi directorul companiei, cel cu care dansasem cu câteva luni în urmă. Era foarte frumos îmbrăcat, în alb din cap până în picioare. M-am emoţionat văzându-l, iar amintirile îmi treceau prin faţa ochilor ca şi cum le-aş fi trăit atunci, pe moment. Am făcut prezentările şi am intrat în incinta spitalului. Am stat puţin de vorbă, am primit încurajări din partea lor şi mici cadouri. Între timp mami se dusese în salon, după aparatul foto. Ne-am pozat cu toţii iar la final, dl director mi-a spus că îmi va face un cadou special care consta în acordarea diplomei de absolvire cu locul 1, nota 10 şi precizase faptul că în cadrul agenţiei, nota maximă acordată era de 9,75. Apoi mă întrebase dacă voi putea fi prezentă a doua zi la festivitatea organizată la Sala Polivalentă. La început am ezitat dar într-un final am acceptat. Deci, era stabilit: a doua zi urma să ne revedem la Sală.
    11 iunie 2006. Ora 15 :00. Am plecat din spital, practic am evadat, căci nimeni nu ştia că am plecat din spital (cu excepţia colegelor de salon). Am luat un taxi şi ne-am îndreptat către Sală. Am dat destul de greu de Adi şi de colegii mei ; ne-am dus cu toţii în culise, unde am dat de dl director (care vorbea la telefon). Mami îmi spusese : “Hai la el!” Aşa am şi făcut. Când a văzut-o pe mami, nu prea şi-a amintit despre ce e vorba, însă când m-a văzut pe mine, ceva s-a întâmplat, ca şi cum i s-ar fi aprins un beculeţ, şi imediat şi-a amintit despre ce este vorba. Şi-a chemat şoferul, i-a dat bani şi i-a spus să ne ducă (pe mami şi pe mine) la locurile noastre. Am fost conduse în lojă, lângă juriu. De sus, de la înălţime, se vedea totul : scena, publicul...era o atmosferă minunată. Sala era plină. Nebunia de pe lume era acolo; un du-te vino continuu. Fel şi fel de oameni, copii, costume. Am simţit mari emoţii când mi-am văzut pe scenă colegii şi instructorul. Spectacolul a fost fascinant: muzică, dans, jocuri de lumină şi culoare...Am stat până la ora 22 :00. Poate mai stăteam dar mă simţeam destul de obosită. În plus, nu ştiam care era treaba la spital. Când am plecat noi, spectacolul era aproape de final. Îmi păruse rău că nu îmi luasem rămas bun de la dl director, însă era imposibil căci dânsul era pe scenă mai tot timpul. Afară, stând şi aşteptând un taxi, ne întâlnisem cu Adi. Aştepta nişte prieteni să vină după el cu maşina şi să îl ducă acasă. Ne spusese că dacă era cu maşina, ne-ar fi dus el la spital. Ne-a urat succes, ne-am pupat şi ne-am urcat în taxi. La spital, colegele de salon nu dormeau. Ne aşteptau cu sufletul la gură să le povestim cum a fost. A fost o experienţă plăcută, însă am regretat faptul că nu am putut fi şi eu pe scenă, alături de colegii mei. Seara aceea fusese o seara unică, specială...o seara magică şi totodată o experienţă nouă. Am legat prietenii, am aflat, într-o oarecare măsură, ce înseamnă viaţa de dincolo de cortină: multă agitaţie, repetiţii, machiaj, garderobă...Odată pătruns în lumea fascinantă a spectacolului, nimic nu te mai poate opri. După ce ai terminat, toată lumea te aplaudă, lucru care te face să te simţi împlinit, să ţi se umple sufletul.
    A doua zi îi dădusem un mesaj Ralucăi pentru a o ruga să îi mulţumească din partea mea dlui director, pentru seara minunată pe care o petrecusem. Iar Raluca îmi răspunsese: “Sărut-o pe Diana din partea mea, spune-i că fac tot posibilul ca luni, înainte de a pleca la Arad, să trec pe la ea. Dar nu promit. – este mesajul pe care l-am primit de la dl Costin când i-am spus de tine. Eu te pup dulce şi mă bucur nespus că te simţi mai bine.” Experienţa trăită a fost minunată şi , cu siguranţă nu o voi uita niciodată."

    29.12.2010, 19:48:32
  • punctG
    punctG

    Bine ai venit Diana, speram sa te simti bine aici la gura sobei alaturi de noi

    29.12.2010, 21:24:27
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Da,Diana,stai cu noi,avem ceaiuri cu aroma de amintiri frumoase,ciocolata calda cu fulgi de nostalgie,cornulete cu buna-dispozitie...de toate si toate bune!!!

    29.12.2010, 22:28:15
  • forHOPE
    forHOPE

    Va multumesc frumos pentru invitatie, stau cu drag cu voi toti la gura sobei...si imi cer scuze daca am exagerat cu povestitul....

    30.12.2010, 10:07:57
  • dodo
    dodo

    Nu-i nici o exagerare.Bine ai sosit langa soba.Un ceai fierbinte?

    30.12.2010, 12:13:39
  • punctG
    punctG

    Am postat si doua coliere pe care le retrasesem initial pentru ca nu vroiam sa le mai vindem, vroiam sa le pastrez pentru mine, dar am hotarat ca unul sa ajunga la un client si unul sa fie pentru tombola de revelion. Sper ca sunteti de acord.

    30.12.2010, 13:56:05
  • forHOPE
    forHOPE

    Multumesc frumos dodo, insa as prefera o ciocolata calda...nu ma impac prea bine cu ceaiul in general...p-;

    30.12.2010, 15:14:45
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Gabriela,o sa ne determini sa facem cum vedem la televizor ca fac americanii cand e zi de reduceri,sau la bisericile noastre stramosesti cand se da pomana:)))...adica sa ne batem,sa ne dam coate,poate-poate reusim sa prindem si noi ceva:)))) si asta din cauza ca sunt nemaipomenite premiile!!!!Glumesc,stii doar,dar nu glumesc cand spun ca oricine va castiga oricare din premiile puse in joc de voi sau de Dodo va fi privilegiat:*

    30.12.2010, 16:11:11
  • punctG
    punctG

    :))

    30.12.2010, 16:15:02
  • dodo
    dodo

    Am reusit sa realizez si eu inca doua premii postate in categoria dedicata concursului.

    30.12.2010, 17:39:27
  • dodo
    dodo

    Reamintesc generozitatea Anei ( www.breslo.ro/Shop/serbani.bijoux ) care ofera 3 premii consistente in valoare de 50 RON fiecare pentru clienti.
    Multumesc draga mea.

    30.12.2010, 17:54:01
  • cristinacristea
    cristinacristea

    Buna tuturor! Ce bine e la voi aici, la gura sobei! Caldurica si povesti frumoase. Imi place!
    Doresc sa ofer si eu 3 premii pentru acest frumos concurs. Ocupantii locurilor 4,5,6, in urma votarii creatiilor preferate, vor primi un gift card (virtual) in valoare de 20 lei (fiecare), ce poate fi folosit in oricare dintre cele doua magazine ale mele.
    Va urez mult succes si inspiratie!

    30.12.2010, 22:06:37
  • dodo
    dodo

    Iti multumesc draga mea pentru prezenta ta aici.Nu te dezminti cand e vorba de generozitate, pe care eu o cunosc prea bine si de multa ..multa vreme.
    Iti multumesc si in numele viitorilor beneficiari ai ofertei tale.

    30.12.2010, 22:16:58
  • punctG
    punctG

    Multumim si noi pentru sponsorizari @cristinacristea si @serbani.bijouxi, si mai oferim si noi acestor locuri (4,5,6) cate o esarfa la alegere din magazinul @martisor

    30.12.2010, 22:34:02
  • punctG
    punctG

    Cat despre multumirile pentru Ramona ele vor fi vesnice, nu ma asteptam sa postezi atatea minunatii de premii :*

    30.12.2010, 22:41:59
  • cristinacristea
    cristinacristea

    Multumesc pentru primire! Sunteti niste gazde minunate! Pupici si La Multi Ani!

    31.12.2010, 03:45:39
  • tonycat
    tonycat

    @punctG: Zana care poarta asa de bucuroasa colierul de mireasa e fetita voastra?
    E foarte dragalasa..

    31.12.2010, 05:28:07
  • punctG
    punctG

    Da, a vrut neaparat sa pozeze si a avut mari emotii :))

    31.12.2010, 08:55:45
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Aho - Aho copii si frati
    Stati putin si nu manati
    Si cuvantu' mi-ascultati...

    Lucruri handmade faurim
    Si cu drag le daruim.
    Si cand anu' se-nnoieste
    Tot pe Breslo ne gaseste!

    Un An Nou minunat alaturi de Breslo! :)
    Cu drag, Didi

    31.12.2010, 10:34:09
  • punctG
    punctG

    Un an nou adorabil si tie :)) multumim de urari

    31.12.2010, 11:02:42
  • dodo
    dodo

    Multumim de urari.
    Sa fie 2011 un an frumos si plin de lucruri bune.
    La multi ani tuturor!

    31.12.2010, 11:06:43
  • dodo
    dodo

    Dragilor G eu va multumesc pentru ca pot sa fiu alaturi de voi.
    La sfarsitul concursului voi alege trei povesti spuse aici, care mi s-au lipit de suflet si pe care le voi premia.

    31.12.2010, 11:09:36
  • punctG
    punctG

    Wow... pai in cazul asta sa pregatim si noi o poveste :D

    31.12.2010, 11:26:24
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    www.breslo.ro/Product/PRIMITI-CU-CAPRA-Rezervat-concurs-Povesti-la-gura-sobei_268895
    Capra de Anul Nou:
    Ta, ta, ta, caprita, ta
    Stai in sus si nu mai sta.
    Unde joaca caprita
    Clocoteste Moldova
    Unde joaca iedutul,
    Clocoteste pamantu.
    Clocoteste si tot geme
    De opinci si de obiele,
    De hurmuz si de margele,
    Si de fete frumusele.
    Ta, ta, ta, caprita, ta
    Stai in sus si nu mai sta.
    Eu cu capra unde-ajung
    Joc capra din Campulung
    Si degeaba si pe bani
    La anul si la multi ani!

    31.12.2010, 13:56:51
  • forHOPE
    forHOPE

    As vrea sa ofer si eu 10 premii, 5 vor fi pentru 5 povesti care ma vor impresiona iar 5 vor fi pentru produsele care ma vor impresiona. Imi va fi foarte greu, sunt sigura ca fiecare poveste are farmecul ei si este imposibil sa nu te impresioneze...Bafta tuturor!

    31.12.2010, 14:00:28
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    AHO!!! AHO!!! Dibace mani, mai lasati gatit, ornat
    Si veniti de tricotati, crosetati si modelati
    Si sarma o imblanziti si din lemn voi mesteriti
    Cum Dodel ne-a indemnat:
    "...sa depanam povesti frumoase asa cum stie fiecare sa le spuna : crosetand, insirand, modeland, imblanzind sarma, cu vopsea , scrise in lemn dupa obisnuinta si mestesug..dar care sa evoce bucuria de a fi cu cei dragi, bucuria sarbatorilor, caderea zapezii..tot ceea ce inima va indeamna sa creati legat de finalul anului."
    LA ANU' SI LA MULTI ANI!!!

    31.12.2010, 14:16:28
  • dodo
    dodo

    Gabi si Tibi daca-l puneti pe micut sa spuna doar o vorba sufla toate premiile..pupici pe obrajorii piticilor.
    Diana multumesc pentru generozitatea gestului facut.Frumoase premiile tale.
    Ana draga iti admir si aici colierul si-ti multumesc pentru urare..
    Fac si eu una:

    Buna dimineata An Nou!
    Seaman grau si cu secara,
    Pana-n seara
    Sa rasara,
    Pana mane sa se coaca,
    Pana maine sa se faca,
    Sa fim cu totii voiosi,
    Sa ramanei sanatosi,
    Ca merii,
    Ca perii,
    In mijlocul primaverii,
    Si ca toamna cea bogata,
    De toate indestulata.

    La Multi Ani!

    31.12.2010, 17:10:33
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Primiti cu uratu'?

    Aho, aho!
    Maine anul se-noieste
    Plugusorul se porneste
    Si incepe-a colinda
    Pe la case a ura.

    Iarna-i grea, omatu-i mare,
    Semne bune anul are,
    Semne bune de belsug
    Ca si brazda de sub plug.
    Manati mai! Haaaai, haaaaaai!!!

    Aho, aho, Plugurel mititel
    Cu rotile de fier,
    Plugusor cu sase boi,
    Plugusor manat de noi,
    Nu ca plugul lui Tarata
    Tras de zece pui de mata,
    Unu-i lung si altu-i scurt
    Da-mi colacul sa ma duc.
    Roata-n brazda, mai flacai,
    Manati mai! Haaaai, haaaaai!!!

    Si cand graul a fost copt
    Treierat si vanturat
    În care l-a incarcat
    Si la moara a plecat,
    Acolo a macinat

    Si-a facut un colac pentru sat
    Pe piatra morii masurat,
    În cuptor l-a varat prin tinda
    Si l-a scos afara c-o grinda,
    Si l-a taiat in doua
    Si ne-a dat si noua;

    Noi am rupt in cinci
    Si-am dat si la calici,
    Care stau cu limba-n gura
    Si nu stiu nici-o uratura
    Manati mai! Haaaaaai, haaaaaai!!!

    Jupaneasa gazda a facut
    Un colac rar
    Si-mpletit frumos
    Pentru plugarasi scos;
    Si l-a taiat in doua
    Si ne-a dat si noua;
    Si l-a taiat in cinci

    Si mi-a dat si mie
    Ca-s incaltat cu opinci,
    Cu opinci ingurguiate,
    Cu paie de ovaz legate.
    Manati mai! Haaaaaai, haaaaaai!!!

    Am mai avea de urat
    Dar nu suntem dintr-un sat apropiat
    Ci din loc indepartat,
    Unde iepurele
    Stie-a pazi oile,
    Iar vulpea gaini nu pofteste.
    Mai indemnati, mai flacai,
    Haaaai, haaaaai, haaaaai!!!!
    Mai manati, mai!

    La anu' si la multi ani!!!

    31.12.2010, 17:23:06
  • punctG
    punctG

    Ce frumos, aceeasi atmosfera este si pe acasa, se aud cei cu capra, plugusorul si petarde, noi suntem in ultimele pregatiri ca plecam la o prietena sa intampinam noul an acolo (a drept ca sta la 5 minute departare) :)
    La multi ani cu sanatate!

    31.12.2010, 17:36:33
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    A mai trecut un an,şi altul vine

    Pe-ale genezei tainice cărări;

    Timpul n-are lungime sau lăţime,

    Valoarea clipei e cuprinsă-n sine

    Şi se măsoară în realizări.


    La pragul dintre ani,cei prinşi de glie

    Îşi fac bilanţul strict material,

    Dar cei ce-şi strâng comori în veşnicie

    Şi se silesc pentru Împărăţie,

    Recurg la un bilanţ spiritual.


    Nu-i importantă noua ta maşină

    Ce-ai cumpărat-o-n anul încheiat,

    Ci cât de mult ai răspândit lumină,

    Cât ai iubit cu dragoste deplină,

    Cât ai zidit şi cât ai mângâiat.


    Valoarea noii case cumpărate

    Nu stă în ea,ci doar cât uşa ta

    A fost deschisă celui care bate

    Şi,dând dovadă de-ospitalitate,

    Ţi-ai mai adăugat în cer ceva.


    Grădina ta,ce parcă râde-n soare,

    Nu-i un motiv de a te lăuda,

    Şi n-o considera realizare

    Prin rodul ei,decât în cazu-n care

    Din acest rod n-ai încetat a da.


    Şi pentru că-i bilanţ,adu-ţi aminte

    De juruinţele ce le-ai făcut

    Acum un an,cu un elan fierbinte,

    Şi,cântărindu-le bine în minte,

    Vezi câte din vedere le-ai pierdut.


    A mai trecut un an şi altul vine,

    Dar ce-a trecut,e dus definitiv;

    Haideţi să ne silim a face bine

    Şi clipelor să dăm valori sublime

    Ca-n cer s-avem bilanţul pozitiv.


    Amin

    Simion Felix Martian

    Vulcan,30 dec.2006



    P.S.

    Nu stiu cum s-au aranjat lucrurile mereu in viata mea, insa multe din cumpenele dintre ani au fost si cumpene in viata mea. Nu de putine ori, in noaptea dintre ani am meditat la anul (anii) trecuti si am luat decizii noi. Am lasat in urma multe si am facuit loc de altele noi. Am lasat in urma falsi prieteni si false bucurii, mi-am luat soarta in maini sau m-am schimbat complet, am "dezgropat" visuri sau am inchis capitole din viata, uneori am plans, alteori m-am bucurat, uneori am fost cu familia, alteori cu prieteni, de cele mai multe ori cu falsi prieteni, dar niciodata singura...

    Sunt curioasa ce-mi rezerva anul ce vine, dar am incredere ca voi avea intelepciune si putere sa iau deciziile potrivite la momentele potrivite!

    Pentru moment, e timpul bilantului....Nu vreau sa ma grabesc, sa iau decizii pripite, in nici un aspect al vietii mele si nici in ceea ce priveste partea mea creativa, visurile mele si materializarea lor. De aceea, am decis sa iau o pauza de cel putin 6 saptamani, in care sa meditez, sa "masor", sa ma ocup si de alte aspecte ale vietii (nu stiu daca v-am mai spus, dar viata mea a luat destule intorsaturi in ultimele luni, a cam inceput sa alerge si trebuie sa invat sa tin pasul cu ea), sa trag linii, sa analizez, sa ma relaxez, sa fac planuri si sa iau noi decizii in ceea ce priveste Andra, dar si BijouxDeMonAnge!


    Eu va doresc un an nou binecuvantat, sa fiti increzatori in voi si in Dumnezeu si sa fiti sanatosi (si sa aveti grija de sanatate), iar daca le aveti pe acestea, toate celelalte vor veni de la sine!



    Va imbratisez cu drag,


    Andra

    31.12.2010, 18:30:53
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    E asa frumos!!!!!Se aud sunete de clopotei,"buhaii" mugesc de zor,caprele clempanesc fericite,mosii si babele danseaza ,ursul se rostogoleste mormaind ,capitanul bate la toba de zor....Da,au pornit cu uratul "benzile",cum se spune la noi!!!!Daca nu primesti banda ca sa-ti joace in curte,o sa ai ghinion anul ce vine,asa se spune!!!!
    "Ta, ta, ta, caprita mea
    Da diseara ce-om manca?
    Ii manca ce s-o intampla
    Si te-oi vinde-n Sadova
    Si-i manca cat ii manca
    Pana burta ti-o crapa.
    Ta caprita de la munte
    Cu steluta alba-n frunte
    Ta, ta, ta, caprita, ta
    Stai in sus si nu mai sta.
    Unde joaca caprita
    Clocoteste Moldova
    Unde joaca iedutul,
    Clocoteste pamantu.
    Clocoteste si tot geme
    De opinci si de obiele,
    De hurmuz si de margele,
    Si de fete frumusele.
    Ta, ta, ta, caprita, ta
    Stai in sus si nu mai sta.
    Tapu meu din Spania
    L-am adus cu sania
    Si-am sa-l vand in joia mare
    Pentr-o oala de sarmale
    Si-un butoi ca din povesti
    Cu vin alb de Odobesti.
    Foaie verde foi negara
    Ia poftiti caprit-afara
    C-ai jucat deajuns in casa
    Si-ai luat o punga grasa.
    Ta, ta, ta, caprita, ta,
    Te-am adus din Africa,
    Te-am adus cu avionu
    Te-am hranit cu biberonu.
    Am o capra, n-am o suta
    Dar mi-e drag ca ma asculta.
    Daca nu m-ar asculta,
    Alta capra mi-as cata
    Si pe tine te-oi lasa.
    Asa-i capra dorului
    Ca la Capu-Satului.
    Asta capra ce-o joc eu
    Si-o jucat-o mosul meu,
    Mosul meu cu comanac.
    Si-o jucat pan-o crapat.
    Am o capra jucausa
    Sta ascunsa dupa usa.
    Am o capra zvapaiata
    Desculta si dezbracata.
    Si de-un tigan batos jucata,
    Si-n doi joac-a dracului
    Ca la capul Satului.
    Eu cu capra unde-ajung
    Joc capra din Campulung
    Si degeaba si pe bani
    La anul si la multi ani!"

    Iar ursului i se canta:
    "Buna seara gospodari!
    Venim cu ursul din deal,
    Daca bine si voiti
    Ursul nostru sa-l primiti!
    Na! Na! Na! Martine, na!
    Nu te da, nu te muia,
    Ca pun mana pe nuia,
    Si nuiaua-i de rachita,
    Hai, Martine, la pamant,
    Si asculta-ma ce-ti cant!
    Cand erai mai mititel
    Erai tare frumusel,
    Dar de cand ai crescut mare,
    Ma dai jos de pe picioare!
    Na! Na! Na! Martine na!
    Mai intoarce-te asa!
    Joaca, joaca, Mos Martine,
    Ca-ti dau miere de albine
    Joaca, joaca tropotit
    Ca tiganul la prasit!
    Ursul meu din Spania
    L-am adus cu sania!
    Joaca, joaca, urs nebun
    Ca de nu-ti fac pielea scrum!
    Merge roata pravalita.
    Na! Na! Na! Martine Na!
    Joaca, joaca, nu mai sta!
    Foaie verde de bradut,
    Ursul meu cu doi puiuti,
    Foaie verde de dudau,
    Ursul meu de la Bacau
    A venit la dumneavoastra
    Ca sa joace-o ursareasca
    Na! Na! Na! Martine, na!
    Nu te da nu te muia!
    Joaca, joaca, ursule,
    Ca s-or coace murele,
    Mai tare te-i ingrasa
    Si prin case vei juca.
    Salta, salta tot mai sus,
    Ca si anul care-i dus!
    Ia apleaca-te in jos,
    Sa saluti gazda frumos!
    Foaie verde de secara,
    Sa iesi ursule afara!
    Foaie verde de stejar
    Sanatate, gospodari!
    La anu’ si “La multi ani!"

    Toate aceste uraturi le stiu de f multi ani si o sa va si spun de ce!
    Primim in fiecare an macar o banda,pt ca,de obicei,cand mai vin si altele,noi suntem plecati sa ne uram nasii de cununie si rudele!Ascultam urarile celor din banda cu nostalgie,fiindca,muuulti ani,sotul meu a fost intr-o banda de adulti!Se adunau cu totii la noi acasa de prin noiembrie si repetau dansurile...era ff frumos!!Si,pt ca mi-am amintit o alta intamplare hazlie,v-o spun la gura sobei,in prag de An Nou:rolul sotului meu era de "capra":)),de fapt,mai precis,era "cerbul cu stea in frunte" fiindca avea la costumul anume realizat pt asa ceva,o pereche de coarne de cerb fff frumoase!!Deci,de cum au deschis ochii,copiii mei au vazut obiceiuri tinute cu sfintenie,costume pastrate cu grija si jocul superb al sotului meu ca si cerb(fara sa-l laud,era cel mai bun!!!)Eeee,si uite asa,am ajuns la sarbatorile la care baiatul nostru,Radu,avea vreo 3 ani...Aveam o multime de musafiri si,bineinteles,toti il intrebau una-alta,ca era cel mai mic!La un moment dat,cineva l-a intrebat :"A cui esti tu?"Raspunsul:"Eu sunt Radu,sunt a lu'mama Silvia,iar tata e cerbul Niculai!".........
    Sa aveti un Revelion minunat si sa ne auzim cu bine in 2011:*

    31.12.2010, 18:59:29
  • cocky
    cocky

    La multi ani tuturor, sa aveti parte de multa sanatate, bucurie si tot ce va doriti :*

    31.12.2010, 20:56:03