Forum: Concursuri Concurs "STUDIU BIONIC DUPA INSECTE"

  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Ca o continuare fireasca a concursului, lansat de lida.accessories: "NATURA NE INSPIRA",va provoc sa participati la un concurs ce duce dragostea de natura la un altfel de observare: o cercetare rationala, obiectiva=studiu bionic.

    Cu totii suntem intr-o legatura puternica cu natura; o admiram, ne inspira, ne inspiram din ea. Natura cu elementele ei: mineral, vegetal si animal a fost dintotdeauna cea de la care am preluat, prin observare atenta, toate ustensilele evolutie noastre milenare.


    REGULAMENT DE PARTICIPARE:

    - Fiecare creator se poate inscrie cu o singura lucrare.
    - Creatia respectiva sa fie realizata special pentru acest concurs, postata
    incepand cu data de 10 decembrie.
    - Cei care participa pentru prima data sunt rugati sa mentioneze acest lucru.
    -Concursul "STUDIU BIONIC DUPA INSECTE" asteapta lucrari care se bazeaza pe observarea si analiza atenta, in detaliu, a formei, proportiei, proportiilor dintre elemente, a compozitiei, texturii, a culori sau a culorilor unei insecte alese de autor.
    -O sa va rog sa postati alaturi de creatie si o fotografie a insectei a carei caracteristici ni le prezentati.
    -Totodata descrierea produsului sa precizeze elementul, sau elementele, ce tin de forma sau dinamica insectei alese. Mai precis, ce anume va preocupat in mod special in studiul respectiv:
    - progresia: cresterea sau descresterea anumitor elemente;
    - repetitia: repetarea acelorasi dimensiuni;
    - simetrie/asimetrie;
    - partea functionala, cum se imbina elementele;
    - contraste de textura, culoare,
    -etc.

    Ce este foarte important!; lucrarile sa reprezinte o interpretare si nu o copiere descriptiva a elementului ales!

    PERIOADA DE DESFASURARE

    - Inscrierea lucrarilor : 10 decembrie - 10 ianuarie (orele 24.00).
    - Votarea : 11 - 13 ianuarie (orele 24.00).
    - Anuntarea castigatorilor : 15 ianuarie

    VOTAREA LUCRARILOR

    - Se vor vota maxim 3 creatii.
    - Conturile magazinelor celor care voteaza sa fie deschise inainte de data inceperii concursului.
    - Clientii care voteaza sunt rugati sa mentioneze calitatea de client si trebuie sa aiba minim un feedback pozitiv.

    PREMII

    Premiile vor aparea pe parcursul desfasurarii concursului.

    imaginative-art: ofer premiul I, premiul II, premiul pentru debut si premiul pentru client.

    BohemianSin : ofera premiul II.

    Marika : ofera premiu special pentru cel mai inovativ, nonconformist creator.

    CorinaComarnitchi: ofera premiu special pentru creatorul care se incadreaza cel mai corect regulamentului si ideii acestui concurs.

    Sunt asteptati cu drag si entuziasm si alti sponsori care doresc sa sustina acest concurs!

    Va doresc din suflet multa inspiratie, energie creatoare si mult spor la lucru!

    "Fie ca cel mai bun sa castige!"

    08.12.2011, 00:16:53
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Imi cer scuze pentru greselile provocate de oboseala!!
    Intrucat nu pot edita pagina va trebui sa ne descurcam cu ele cu tot.

    * corectura : premiul III este oferit de mine, premiul II fiind oferit de BohemianSin

    Daca aveti neclaritati nu ezitati sa puneti intrebari aici sau in mesageria mea.
    Multumesc!

    08.12.2011, 00:55:43
  • de.dimineata
    de.dimineata

    ce tema frumoaaaaasa!! :)

    08.12.2011, 08:27:20
  • gemsgems
    gemsgems

    GE-NI-AL :D hehehe :D Asta da provocare!

    08.12.2011, 08:40:32
  • soso07
    soso07

    Chiar interesanta ! Dar ce e interesant in ceea ce ma priveste este ca baietelul meu va primi de Craciun o jucarie de observat ... insectele :) Ceva cu o lupa si un amplificator de sunet. Asa ca voi avea cu ce sa observ. Insecte mai imi trebuie :)))

    08.12.2011, 09:16:40
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Iar numai cu un produs. Dar insecte au un milion de specii!
    Intrebarii: Nu stiu daca inteleg bine sau nu, dar "bionic", adica vreti sa facem mecanisme, modele ca Leonardo da Vinci?
    Insectele fac parte de familia Hexapode(Artropode cu sase picioare), deci in categoria insectelor nu intra paianjeni si miriapode. Pe ele nu pot sa modelam?
    Altfel tema e foarte buna.

    08.12.2011, 09:41:21
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu dimpotriva, am inteles ca avem voie sa facem ceva INSPIRAT de insecte, de forma, culoare etc., dar NU insecta in sine. :P Asadar... astept sa vad cum e. :D

    Eu sunt foarte entuziasmata de tema asta. Seria "Furnicile" m-a inspirat pentru alte doua intrari in concurs, care nu aveau nici o treaba cu insectele. Cand am vazut tema m-am gandit ca in sfarsit pot sa ma inspir direct din specia personajului principal. :D/

    08.12.2011, 10:12:57
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Eu,pt concursul Dali,alesesem 3 lucrari:ochiul-bijuterie,fluturii (pe care dealtfel i-am si facut) si...furnicile:)))Deci,se confirma:nimic nu e intamplator!Frumoasa tema!Succes tuturor!

    08.12.2011, 10:59:22
  • lida.accessories
    lida.accessories

    Foarte frumoasa tema! Mult spor tuturor!!!

    08.12.2011, 11:35:24
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Dragilor ma bucur mult de tot ca a-ti primit cu entuziasm tema!!

    soso07 - cred ca o sa-i acaparezi jucaria baietelului!! :)) Sau, si mai bine, o sa studiati impreuna acele insecte. Precis o sa iasa ceva super, eu abia astept lucrarile voastre!!

    08.12.2011, 12:55:32
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Kjoco - stiu, din proprie experienta ca, atunci cand tema e vasta e foooarte greu sa alegi un singur lucru care sa iti reprezinte ideile, dar pe de alta parte e o provocare in plus, care nu ne strica.

    Referitor la ce se intelege prin "bionic": o sa predomine partea artistica, in detrimentul cele "tehnice". Nu te opreste nimeni sa realizezi chiar mecanisme, dar e suficient sa abordezi o singura latura a problemei. Sa te legi de o singura idee, de exemplu RITMUL de crestere sau descrestere.

    Sau ca exemplu din lumea vegetala: trandafirul artistului art-deco: Mackintosh.
    Acolo el a folosit o stilizare a ritmului petalelor acelei flori.

    Pentru ca ai pus problema categoriilor de animalute care intra in familia insectelor, eu zic ca putem extinde aria de acoperire si la paianjeni si miriapoade, chiar raci si crabi ar fi interesant. Daca simti ca iti poti dezvolta ideea in acea zona simte-te liber sa o faci. Important este sa va dezlantuiti creativitatea.

    Oricum in categoria insectelor sunt multe fapturi interesante: fluturi, albine, furnici, libelule, lacuste, carabusi...

    08.12.2011, 13:04:36
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Draga gemsgems ma bucur ca a venit randul furnicilor tale sa intre in scena!
    Pana la urma e adevarata ideea ca ideiile zboara si cei creativi sunt bune "antene" de captare, le prind din zbor, in mai multe zone din lume, in acelasi timp! ;))

    08.12.2011, 13:07:02
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Oaiii si Jewelswithlove a fost deja inspirata de lumea interesanta a insectelor!!
    Mi se pare chiar fascinant, am impresia ca tema s-a lansat singura, firesc si spontan. Nimic nu e intamplator, toate au legatura intre ele, apropo de "efectul fluture", apropo de insectele noastre... :)) apropo de conexiunea, la un nivel inconstient, intre noi toti.

    08.12.2011, 13:11:41
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Didi si Lidia va pup cu drag si abia astept sa va vad operele!!
    Toata ziua ma desfat cu bijuteriile voastre si le port cu mult, mult drag!
    Dragostea cu care au fost facute se manifesta acum sub forma dragostei cu care sunt purtate!

    08.12.2011, 13:14:31
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    sa nu uit... nagual a anuntat ca participa ca sponsor pentru acordarea locului III, deci locul III are deja doua premii asigurate! :))

    08.12.2011, 13:15:25
  • Marika
    Marika

    faina tema, mult succes tuturor si abia astept sa vad lucrarea cea mai nonconformista!

    08.12.2011, 18:37:19
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Multumim Marika de sustinere!

    Vad ca nu s-au strans prea multi dornici sa participe... :(

    08.12.2011, 20:47:48
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Insecte ati spus??
    Bzzzzzzzzzzzzzzzz

    08.12.2011, 22:19:24
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Hihi da, da!!
    Si iubim buburuzele!

    08.12.2011, 22:29:01
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    intai sa vina ideea si promit ca aterizez si eu cu tot cu buburuzele mele

    08.12.2011, 22:53:37
  • de.dimineata
    de.dimineata

    se munceste la idee, de-aia e asa de liniste :)

    10.12.2011, 14:06:30
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Draga Didi multumesc de incurajare!! :))
    Sa sti ca imi faceam griji deja... Sper sa fie pana la urma cat mai multi participanti.

    10.12.2011, 16:46:05
  • Apollonia
    Apollonia

    Multumesc, Claudia, pentru invitatie! Sper din tot sufletul sa o pot onora!

    10.12.2011, 17:47:43
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Si eu sper!
    Sper sa se alature cat mai multi!

    11.12.2011, 00:36:08
  • marihandmade
    marihandmade

    Buna seara. Multumesc pentru invitatie. E o tema interesanta dar mai greu de pus in practica la crosetat si tricotat la prima vedere. Oricum, nu abandonez ideea si sper sa reusesc sa vin si eu cu un produs in concurs.

    11.12.2011, 00:57:37
  • carla69
    carla69

    Pe mine titlul ma cam infricoseaza,nu-mi plac insectele.Asta nu inseamna ca nu voi incerca ceva daca voi avea timp si idei

    11.12.2011, 19:54:43
  • Sweepsilk
    Sweepsilk

    Multumesc pentru invitatie! Mi-ar face placere sa particip!

    11.12.2011, 19:56:17
  • soso07
    soso07

    O poezie care i se potriveste perfect baietelului meu (inclusiv numele :). Chiar ma gandeam ca ceea ce voi face la acest concurs sa fie pentru el:)
    Si acum poezioara :

    Gândăcelul fericit

    La fereastră, Ştefănel
    A-ntâlnit un gândăcel.

    De ce eşti nefericit?
    Neatent, m-am rătăcit!

    N-ai prieteni, frăţiori?
    Am, dar vântul, printre flori

    S-a jucat şi nu ştiu cum
    M-a luat pe sus, din drum.

    Asta mi s-a întâmplat!
    Ştefănel s-a întristat

    Şi l-a dus pe gândăcel
    În grădină, pe-un cârcel.

    Uite, dragii tăi amici
    Sunt prin iarbă, pe aici!

    Gândăcelul fericit
    De emoţie-a roşit!

    12.12.2011, 14:10:19
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Hehe foarte dragut!!
    Abia astept sa vad realizariile voastre.

    12.12.2011, 18:04:41
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Ce-i cu linistea asta?

    Mai lasati cozonacii si studiati gandacei!

    Pentru LOCUL II am pregatit : www.breslo.ro/Product/Bratara-Matrioska-PREMIU-CONCURS-DE-PE-FORUM-NU-ESTE-DE-VANZARE_506482

    Sper sa va placa...


    si voi reveni!!!!

    15.12.2011, 01:13:17
  • carmenn
    carmenn

    buna!ca incepatoare si noua pe Breslo as incerca si eu sa particip cu ceva...si ca prima incercare de a participa la un concurs.....adica rectific,am si la ,,Decoreaza-ti iarna ,cu Breslo"...unde trimitem fotografiile si descrierea lucrarii

    15.12.2011, 08:22:38
  • soso07
    soso07

    carmenn, pui in magazinul tau lucrarea si de restul iti trimit un mesaj cum ajunge si aici, direct in acest topic :)

    15.12.2011, 11:44:11
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Draga Carmenn te asteptam cu drag!
    Cei care participa prima oara sunt candidati si pentru premiul de debut!
    Cand e gata lucrarea asteptam linkul cu lucrarea aici.

    Draga Eugenia, superb premiul!! Multumim!!

    In acest weekend reusesc si eu sa fotografiez premiile oferite de mine; poate placandu-va veti capata mai mult entuziasm pentru acest concurs! ;)
    Deja Eugenia v-a dat un impuls, zic eu care, la randul meu as purta cu drag acea bratara.

    Am trimis cateva invitatii, la cei pe care ii stiu dupa lucrariile lor, sa ni se alature. Sper ca o vor face cat mai multi.

    15.12.2011, 16:06:06
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Mie personal mi se pare o tema lipsita de inspiratie cu tot cu titlul ei pompos ,,Studiu bionic .....''.
    Succes !

    15.12.2011, 19:54:45
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Croseta, ne pare rau ca nu te inspira concursul nostru; poate altadata... :)

    15.12.2011, 21:44:34
  • gemsgems
    gemsgems

    "În cele câteva secunde necesare pentru a citi aceste patru rânduri:

    ― pe Pământ se nasc 40 de oameni şi 700 de milioane de furnici.
    ― pe Pământ mor 30 de oameni şi 500 de milioane de furnici.

    OM: Mamifer a cărui talie variază între 1 şi 2 metri. Greutate: între 30 şi 100 kg. Perioadade gestaţie a femelelor: 9 luni. Modul de nutriţie: omnivor. Populaţia estimată: peste cincimiliarde de indivizi.

    FURNICA: Insectă a cărei talie variază între 0,01 şi 3 centimetri. Greutatea: între 1 şi 150mg. Ouă depuse: oricâte, în funcţie de numărul de spermatozoizi. Mod de nutriţie: omnivor.Populaţia probabilă: peste un miliard de miliarde de indivizi." Citat din "Furnicile", de Bernard Werber

    Cateva lucruri interesante despre furnici:

    - Furnicile au multe forme, marimi si culori :D ca noi.
    - Ele au regina, dar singurul rol al reginei este acela de a oua. Si regina oua dupa nevoie nu doar numarul de oua necesar ci si tipul de furnica (sexuata/asexuata, lucratoare/razboinica etc.). Fiecare furnica face ce are de facut fara sa ii spuna nimeni.
    - Singurele furnici care pot deveni regine sunt cele care se nasc printese. Printesele au aripi. Cel putin in cazul furnicilor roscate, imperecherea se face in zbor. In general, masculii mor dupa imperechere.
    - Furnicile cultiva ciuperci si cresc alte insecte mai mici (pentru substantele dulci pe care le secreta). :)
    - Fiecare furnica e specializata pe ceva anume (luptatoare, lucratoare, doica, cultivare, recunoastere etc.), dar in caz de nevoie isi poate schimba specializarea.
    - Multe furnici isi fac "cetatea" in pamant, dar sunt si furnici care tes frunze pentru a-si face cuib. Sunt chiar si furnici nomade care isi fac cuib din propriile lor corpuri. Sunt si furnici razboinice care nu stiu sa faca nimic pentru ca s-au specializat in sclavagism si obliga alte furnici sa le faca toata treaba. :P
    - Comunica prin feromoni. Din acest motiv, ce simte o furnica simt toate surorile ei, pentru ca toata informatia se transmite rapid de la o furnica la cele de pe langa ea. De aceea, atunci cand este o problema, furnicile lucreaza impreuna pentru a gasi cea mai rapida rezolvare. Ajutand-o pe furnica "suferinda" curma propria lor suferinta. (Frumos, nu? :)

    Alte insecte:

    - Termitele au rege si regina! :D

    - La albine, o asexuata poate deveni sexuata prin consumul de laptisor de matca.

    - Gandacii de bucatarie cred ca sunt zeii nostri! Pentru ca le dam de mancare tot timpul...

    Eu am retinut toate astea din carte, dar wiki mi le-a si confirmat in mare parte (mai putin pe cea cu gandacii de bucatarie). :P

    16.12.2011, 00:24:55
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Oau, gemsgems multe informatii interesante, multumim!!

    Incerc si eu sa vin, in intampinarea voastra cu acest album fotografic reprezentand insecte foarte interesante. Sper sa va inspire diversitatea formelor, culorilor si graficii lor. Intr-adevar natura este UIMITOARE!

    http://www.facebook.com/media/set/?set=a.208723589158535.57119.206398752724352&type=1

    17.12.2011, 21:42:27
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Va salut cu drag!

    Extrem de interesanta provocarea! Care chiar este o provocare!!!

    Si imi place, mai ales insectele acelea interesante din albumul prezentat: o minunatie!!!
    Nu prea sunt fana insecte, eu am senzatie ciudata si cand tin o buburuza (rad) in palma :))) cand simt piciorusele alea, vaai :)))
    cu toate astea sunt foarte interesante!!! Buburuzele si fluturii sunt preferatele mele (si nici n-am vazut prea multe...) chiar ar merita un mic studiu! Gemsgems: multumesc pentru informatii!! trebuie sa studiez si eu cate ceva :p

    si deja mi-au venit ceva idei...sper (nu promit) ca voi face ceva pt concurs :)

    Pupici si spor la lucru!! Si pt Sarbatori si pt concurs!

    Eu chiar sunt curioasa de creatii, sigur am sa raman cu gura cascata, cum am mai ramas si la alte teme "cu greutate"

    19.12.2011, 01:55:31
  • gemsgems
    gemsgems

    Mie imi era ingrozitor de frica si de scarba de ele. Pana am citit trilogia asta. Acum le privesc cu respect. :P Si cand ajung pe la mine prin casa, nu le mai poti omori. :P Le prind si le dau drumul pe geam. :))

    19.12.2011, 09:15:10
  • aigile
    aigile

    Chiar si 'zeilor'?!?... - glumesc, desigur! Si totusi, de unde vine preconceptia asta in privinta diferitelor 'ganganii'? De ce pe unele le 'indragim', si altele ne repugna? Am descoperit cu stupoare ca unele taaaare iubite merg prin acelasi locuri 'detestabile' - motiv pentru care le 'exterminam' cu scarba pe altele...
    Da! lumea lor e fascinanta, dar... nu intotdeauna frumoasa!(in conceptia noastra, umana).Parca stiam ca stau la baza tuturor lucrurilor (incepand cu polenizare si continuand cu lantul trofic...).Ce poate fi mai groaznic decat sa te gandesti ca, in lipsa 'bazaitoarelor', dupa sapa de prasit a trebuit inventat si 'pamatuful' de... 'prasila' (stiu ca nu-i prea adecvat termenul, dar am tras un pic de jocul de cuvinte!), cum fac niste japonezi cu livezi intregi de fructe in lipsa albinelor... disparute?!
    P.S.Am facut in vara niste poze cu o 'calugarita' de peste 10cm, in palma si pe mana Anei - o fascinatie de-a dreptul 'infioratoare', dar nu prea stiu cum sa vi le arat... A petrecut cam o saptamana la noi pe balcon, in singura planta cu a carei culoare se identifica! Am descoperit-o in ziua cand, udand ghivecele, am vrut sa curat ceea ce mi se parea o 'crenguta' cazuta printre flori!...

    20.12.2011, 09:41:42
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Oare reusesc sa strecor printre cozonaci un mic studiu al insectelor? hm... oricum , si daca nu, abia astept sa vad creatii despre insecte!

    20.12.2011, 15:14:14
  • Mariet
    Mariet

    Buna tuturor

    Mi-am stors mintea cu tema concursului, o tema frumoasa dar complicata.
    Voi incerca sa sparg gheata si voi posta lucrarea mea. Sper sa se incadreze in tema concursului :)
    www.breslo.ro/Product/Honey-Bee-Bionics---pentru-concursul-Bionica-Insectelor_509884
    Mult spor tuturor!

    20.12.2011, 16:58:46
  • gemsgems
    gemsgems

    Superbaaa! :D

    20.12.2011, 17:02:53
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Oh, hau hau biutiful!;;)

    20.12.2011, 17:22:57
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Mariet, spectaculos!! Ai "spart gheata" cu o lucrare senzationala!! Felicitari, tare mult imi place!

    20.12.2011, 17:23:14
  • Mariet
    Mariet

    Multumesc! Sunteti tare dragute:)

    20.12.2011, 17:44:08
  • Mariet
    Mariet

    Este deosebit! Imi place :) Sa tot fie asa premii ;)

    20.12.2011, 21:01:05
  • Imaginative.Art
    Imaginative.Art

    Ma bucur mult!! Urmeaza sa le postez si pe urmatoarele.

    20.12.2011, 21:10:06