Forum: Concursuri CONCURS - SALVADOR DALI

  • Bijourette
    Bijourette

    Urmarind concursurile de pe Breslo si observand creativitatea si unicitatea creatiilor voastre, ne-am gandit sa organizam un concurs cu tema SALVADOR DALI, un artist desavarsit care a stiut sa foloseasca intr-un mod inedit culoarea si formele in lucrarile sale.

    Concursul se va desfasura in perioada 3 noiembrie - 25 noiembrie 2011.

    REGULAMENT:
    - fiecare artist va putea inscrie o singura lucrare creata special pentru acest concurs;
    - inscrierile incep in 3 noiembrie si se vor incheia in 25 noiembrie, ora 24.00;
    - creatia inscrisa in concurs trebuie sa fie inspirata de una dintre lucrarile lui Salvador Dali;
    - in postarea din magazinul personal trebuie sa fie inclusa si o poza cu lucrarea de inspiratie;
    - se accepta orice fel de materiale, orice tehnica de creatie (chiar si din partea creatorilor de cosmetice si produse pentru ingrijire corporala);
    - magazinele artistilor inscrisi in concurs trebuie sa fie active de cel putin o luna.

    VOTARE:
    Votarea va incepe in 26 noiembrie si va dura pana in 28 noiembrie, ora 12.00.
    Castigatorii se vor anunta in 30 noiembrie.

    PREMII:
    - PREMIUL I: un voucher de 70 lei in produse din magazinul Bijourette
    - PREMIUL II: un voucher de 50 lei in produse din magazinul Bijourette
    - PREMIUL III: un voucher de 30 lei in produse din magazinul Bijourette
    Se accepta si alte sponsorizari la capitolul premii :).

    Pentru clientii Breslo care vor vota se vor acorda doua premii surpriza prin tragere la sorti. Premiile sunt oferite de ciresecolorate (www.breslo.ro/shop/ciresecolorate) si VintageSH (www.breslo.ro/shop/vintagesh).

    Posibilele modificari vor fi afisate pe forum in cadrul acestui topic.

    01.11.2011, 20:49:48
  • soso07
    soso07

    Foarte interesanta provocarea ! Salvador Dali, unul dintre artistii mei preferati . Cand eram in facultate, la cursul de istoria arhitecturii am vazut niste filme cu Salvador Dali care mi-au ramas in suflet. Sa vad daca voi avea si inspiratia necesara, demna de o asa tema :)

    01.11.2011, 22:42:55
  • Bijourette
    Bijourette

    Asteptam cu mare drag creatiile tale :)

    01.11.2011, 22:48:23
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si mie imi place provocarea!!!

    Sper sa reusesc sa prind inspiratia!!

    02.11.2011, 00:07:09
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Foaaarte fain! :)

    02.11.2011, 10:48:41
  • Bijourette
    Bijourette

    Ne bucuram ca va place tema...si suntem foarte foarte curiosi sa vedem ce minuni vor iesi. @bijouxdemonange: sigur vei prinde inspiratia, nu ne indoim :).
    @de.dimineata: bine ai venit!

    02.11.2011, 10:57:15
  • soso07
    soso07

    Ma voi gandi la subiect dupa ce termin cu toate activitatile ce tin de concursul cu geometria :)

    02.11.2011, 11:07:47
  • gemsgems
    gemsgems

    Yay! Inca o provocare frumoasa! :D

    02.11.2011, 11:26:26
  • cattie
    cattie

    Interesant subiect,dar am si eu o intrebare.De ce pot participa numai artistii ale caror magazine au vechime cel putin o luna?

    02.11.2011, 12:02:14
  • Bijourette
    Bijourette

    @cattie. Nu ne referim la vechime ci la activarea magazinului prin plata catre Breslo. Dorim sa fim corecti fata de cei care isi administreaza contul si platesc cu regularitate taxa de magazin.

    02.11.2011, 12:49:18
  • Bijourette
    Bijourette

    @cattie: Desi, acceptam situatia in care contul a fost deschis de ceva vreme, magazinul posibil suspendat o perioada si reactivat prin plata taxei de cateva zile, o saptamana, doua, trei.

    02.11.2011, 12:56:58
  • cattie
    cattie

    Contul meu este vechi de 6 luni,magazinul doar de 9 zile.M-am decis tarziu sa il deschid.In cazul in care as dori as ma inscriu la concurs,as fi acceptata?

    02.11.2011, 13:14:28
  • Bijourette
    Bijourette

    @cattie: esti binevenita! :)

    02.11.2011, 13:26:38
  • cattie
    cattie

    Multam fain de lamurire :)

    02.11.2011, 13:28:17
  • tonycat
    tonycat

    Cand am vazut anuntul unui nou concurs intai mi s-au scurtcircuitat antenutele, acelea care stau pe unda "B", dar dupa aceea am zis, de ce nu? Chiar sunt curioasa sa aflu mai multe despre omul Dali, artistul Dali, si poate organizatoarea concursului va strecura si ceva informatii legate de viata si activitatea acestuia.

    Citate Salvador Dali
    ● La varsta de sase ani, vroiam sa fiu bucatar. La sapte ani, vroiam sa fiu Napoleon. Si ambitiile mele au crescut in mod constant de atunci incoace.
    ● Societatile democratice sunt incapabile sa publice asemenea revelatii fulgeratoare cum sunt eu obisnuit sa produc.
    ● Nu-ti fa griji cum sa fii modern. Din pacate, sa fii modern este singurul lucru care, orice ai face, nu-l poti evita.
    ● Desenul este cinstea artei. Nu exista posibilitatea inselatoriei. Este ori bun, ori prost.
    ● In fiecare dimineata cand ma trezesc, experimentez din nou placerea suprema: aceea de a fi Salvador Dali.
    ● Nu-ti fie frica de perfectiune: n-o s-o atingi niciodata.
    ● Nu pictez un portret care sa arate ca subiectul, mai degraba persoana respectiva ajunge sa fie ca si portretul pe care i l-am facut.
    ● Nu consum droguri. Eu sunt droguri.
    ● Am o gandire Daliniana: singurul lucru de care nu se va satura lumea niciodata sunt lucrurile scandaloase.
    ● Am asezat uratenia la mine pe genunchi, si aproape imediat m-am plictisit de ea.
    ● Pentru a obtine respect durabil in societate este important sa ai un talent deosebit. Atunci, poti sa-i tragic un sut in prohab societatii pe care o iubesti, inca din tinerete. Dupa aceea, fii snob.
    ● In loc de a icnerca cu incapatanare sa folosesti suprarealismul pentru scopuri subversive, este necesar sa incerci sa transformi suprarealismul in ceva la fel de solid, complet si clasic ca si lucrurile pe care le gasesti in muzee.
    ● Inteligenta fara ambitie este o pasare fara aripi.
    ● Doar bunul gust are puterea de a steriliza si este intotdeauna primul handicap contra unei creativitar i functionare.
    ● Lasati-mi dusmanii sa se devoreze unii pe altii.
    ● Placandu-mi banii asa cum imi plac mie, devin nici mai mult nici mai putin decat mysticism. Banii sunt o glorie.
    ● Greselile au mereu o natura aproape sacra. Nu incercati sa le coectati niciodata. Din contra: rationalizati-le, intelegeti-le in profunzime. Dupa aceea doar va fi posibil sa le sublimati.
    ● Pictura este o parte infinit de marunta a personalitatii mele.
    ● Arta progresiva poate asista oamenii sa invete nu doar despre fortele obiective care lucreaza in societatea inc are ei traiesc, ci si despre caracterul extreme de social al vietii lor interioare. In ultimul rand, ea poate mobilize oamenii catre emacipare sociala.
    ● Suprarealismul e distructiv, dar distruge doar ceea ce considera a fi impedimente in calea viziunii noastre.
    ● Luati-ma, eu sunt drogul; luati-ma, eu sunt halucinogenul.
    ● Diferenta intre falsele amintiri si cele adevarate este aceeasi ca si cea in cazul bijuteriilor: cele false arata intotdeauna ca fiind cele reale, cele stralucitoare.
    ● Primul barbat care a comparat obrajii unei femei cu trandafirii a fost, evident, un poet. Primul barbat care a repetat comparatia a fost, cel mai probabil, un idiot.
    ● Singura diferenta intre mine si un nebun este ca eu nu sunt nebun.
    ● Secretul influentei mele a fost mereu ca ea a fost secreta.
    ● Frumusetea inspaimantatoare si comestibila a arhitecturii Art Nouveau.
    ● Termometrul succesului este gelozia colegilor de breasla.
    ● Sunt zile in care ma gandesc ca voi muri din supradoza de satisfactie.
    ● De fapt, este o singura diferenta intre un nebun si mine. Nebunul crede ca este sanatos. Eu stiu ca sunt nebun.
    ● Cei care nu vor sa imite pe nimeni, nu produc nimic.
    ● Razboaiele nu au facut rau nimanui niciodata, cu exceptia oamenilor care au murit in ele.
    ● Suntem cu totii infometati si insetati dupa imagini concrete. Arta abstracta va fi fost buna pentru un singur lucru: acela de a restaura exacta virginitate a artei figurative.
    ● Ce este un televizor pentru un om, care trebuie doar sa-si inchida ochii pentru a vedea cele mai inaccesibile regiuni ale vazutului si nevazutului, care trebuie sa-si imagineze doar pentru a trece de ziduri si pentru a determina toate Bagdadurile viselor sale sa se nasca din praf?


    Sursa http://bancuri.trx.ro

    03.11.2011, 10:14:55
  • Bijourette
    Bijourette

    @tonycat: multumim pentru citate. Ne-au adus zambetul pe buze.
    In limba romana in afara de cartile care nu pot fi scanate si incarcate pe forum :P am gasit un link de Wikipedia care ar arata pe scurt viata artistului Salvador Dali: http://ro.wikipedia.org/wiki/Salvador_Dal%C3%AD
    De asemenea, am gasit site-ul Fundatiei Gala-Salvador Dali http://www.salvador-dali.org/dali/en_index.html unde se pot gasi biografiile lui si a muzei lui, Gala, precum si o lista de lucrari, evenimente...tot ce ar interesa un pasionat de Dali :)

    03.11.2011, 10:40:58
  • soso07
    soso07

    Eu am citit mai demult "Jurnalul unui geniu" - ed. Humanitas. Cred ca e foarte potrivita cartea pentru a intra in atmosfera. Citez acum de pe site-ul editurii Humanitas :
    "Dali are constiinta propriului geniu. Pana la vertij. Pare sa fie un sentiment intim foarte reconfortant. Parintii l-au numit Salvador tocmai pentru ca era menit sa salveze pictura amenintata cu moartea de catre arta abstracta, de suprarealismul academic, de dadaism si, in genere, de toate „ismele“ anarhice.

    Jurnalul este deci monumentul pe care Dali il inalta gloriei personale. Lipseste din paginile lui orice urma de modestie...
    traducere de Tania Radu "

    03.11.2011, 14:24:00
  • soso07
    soso07

    Stiti cum isi anagramase numele? AVIDA DOLLARS

    03.11.2011, 14:28:34
  • Bijourette
    Bijourette

    ...din cate stiu AVIDA DOLLARS este anagrama facuta de cativa artisti din grupul din care initial a facut parte...

    03.11.2011, 14:56:00
  • Bijourette
    Bijourette

    @soso07: Super cartea "Jurnalul unui geniu"...prin ea intelegi o parte din gandirea si viziunea lui.

    03.11.2011, 15:00:21
  • soso07
    soso07

    Am citit cam demult cartea si memoria mea are banda scurta:)
    Dar o caut si o mai citesc inca o data :)

    03.11.2011, 15:03:40
  • Bijourette
    Bijourette

    Chiar ne-ar placea daca mai stiti link-uri catre galerii Salvador Dali sau carti de citit despre el sa impartasiti cu noi.
    @soso07: Tocmai am luat cartea "Jurnalul unui geniu" din biblioteca si ma apuc sa o recitesc...poate facem schimb de idei :), pareri legate de artist, asa..ca sa starnim curiozitatea celor care vor sa participe.

    03.11.2011, 16:17:05
  • soso07
    soso07

    Ma duc sa o caut si eu. Stiu ca am imprumutat-o la cineva, daca nu mi-a adus-o ... trebuie s-o recuperez :)

    03.11.2011, 18:28:03
  • bibidesign
    bibidesign

    geniala tema.... bravo pentru idee!!!

    03.11.2011, 19:16:30
  • Bijourette
    Bijourette

    @bibidesign: ne bucuram ca iti place tema si asteptam creatia ta :)!

    03.11.2011, 20:20:21
  • blanitza
    blanitza

    Da, interesant si special concurs, iar personalitatea lui Dali este gigantica, pe de-o parte, iar pe de alta socanta. In esenta, impresia de soc pe care-o avea asupra celolalti oameni, reprezenta cel putin jumatate din placerea lui de-a intriga pe toata lumea. Sorinuta, mi-a placut extrasul critic din cartea "Jurnalul", si opinia referitoare la modestia ce lipseste total din paginile lui, in fapt are legatura directa cu opinia lui Dali, cum ca "Numai prostii sunt modesti...". Cand am citit treaba asta, m-am gandit ca vine exact pe dos de ceea ce stiam, respectiv "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul..."
    Anyway, a fost UN ARTIST, Dali, si la el am intalnit pentru prima data ideea disocierii placerilor, pentru a fi reunite in actul de creatie.
    Alti doi artisti titanici care n-au cunoscut modestia sunt Camil Petrescu si Eugen Ionescu, si-au ajuns departe... Bine, faza cu modestia cred ca e o obsesie a modernilor, pentru ca marii clasici - Caragiale, Creanga, Eminescu, Slavici, habar n-au de subiect, respectiv nu-si pun problema modestiei, ei erau doar naturali, ca marea si ca stelele...

    03.11.2011, 23:09:41
  • carla69
    carla69

    M-am plimbat ieri printre lucrarile lui Dali in galeriile de pe net..era dus rau..adica aveam o imaginatie dincolo de limitele normalului,dar mi-a placut.Greu...greu de ales o lucrare

    04.11.2011, 07:37:38
  • Bijourette
    Bijourette

    Uite o lista cu lucrarile lui: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_works_by_Salvador_Dal%C3%AD

    @blanitza: citind comentariul tau mi-am adus aminte de o vorba a lui Nietzsche..."Modestia este virtutea celor care nu au cu ce se lauda!" :)
    @carla69: Suntem sigure ca vei gasi ceva care sa te inspire :)

    04.11.2011, 07:54:16
  • Bijourette
    Bijourette

    ...deja visam la sculpturi din bijuterii, din ceramica, combinatii inedite de culori, forme, alaturari de materiale, etc...:)

    04.11.2011, 08:00:13
  • carla69
    carla69

    http://www.dali-gallery.com/html/dali.php
    Aici m-am plimbat ieri,azi mi-am dat seama ca bucataria mea e ca si-n picturile lui dali:o varza sta pe o cutie de margele,pe masa am gheme grupate pentru vreo 3 lucrari,pufuleti si Danone,restul nu se mai vad,timpul e relativ,adica curge altfel in mintea mea decat in realitate,...

    04.11.2011, 18:38:06
  • soso07
    soso07

    Maine imi recuperez "Jurnalul unui geniu", dar mai am o carte pe care am luat-o acum din biblioteca sa o recitesc : Alain Bosquet - "Convorbiri cu DALI", ed. Humanitas.
    Carla, ce-mi plac descrierile tale, parca ai trage cu ochiul la mine "in ograda" :))
    Ma duc sa conspectez :)

    04.11.2011, 20:46:55
  • Bijourette
    Bijourette

    @carla69: Geniala descrierea bucatariei tale :)))...Sa stii ca aparenta unui "haos" este, in viziunea unui artist, o cale spre o superba creatie...(sau cel putin asa explic logodnicului meu cand se impiedica de margele prin casa :P). Iar pufuletii sunt esentiali :D!

    05.11.2011, 10:37:45
  • soso07
    soso07

    Pufuletii cu surprize ! Ca avem si copii :)

    05.11.2011, 12:11:34
  • cattie
    cattie

    ..,Surprizele intotdeauna MULT mai importante decat pufuletii in sine!!!

    05.11.2011, 12:26:06
  • VintageSH
    VintageSH

    Pentru ca am promis ca voi acorda un premiu prin tragere la sorti unui client care va vota, cu gandul la tema concursului am realizat acest colier. Sper ca va place! www.breslo.ro/Product/Metamorfoza---PREMIU-Concurs-Salvador-Dali_474277

    05.11.2011, 19:44:23
  • IrinaBuba
    IrinaBuba

    foarte frumos.. e foarte a la Salvador Dali.. felicitari

    05.11.2011, 20:42:05
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Vorbe daliene:

    “Cele două genii ale timpurilor moderne sunt Dali și Picasso. În această ordine.”

    “Nu pot înţelege de ce fiinţele umane trebuie să fie atât de puţin individualizate, de ce trebuie să se comporte atât de uniform. Nu înţeleg de ce, atunci când comand într-un restaurant homar la gratar, nu sunt servit cu un telefon gătit.”

    Mai este o carte despre Dali:"Eu si Dali",scrisa de Stan Lauryssens si-n care Dali e prezentat deloc magulitor,ca un obsedat sexual,nebun,maniac al banilor si falsificator al propriilor opere.Dar,dincolo de adevarul sau neadevarul celor scrise de si despre el,ramane geniul lui incontestabil.

    Si,ca un amanunt ce poate da de gandit:toate ceasurile din picturile sale arata aceeasi ora!

    05.11.2011, 23:33:47
  • Urban.wool
    Urban.wool

    Si noi am promis un premiu asa ca ...va oferim la alegere orice produs din magazinul nostru :) Bafta multa participantelor :)

    06.11.2011, 02:47:58
  • VintageSH
    VintageSH

    Ce ora arata ceasurile? :D
    Am fost intotdeauna de parere ca geniiile sau marii artisti au clar doza lor de nebunie...si mi se pare normal sa fie asa deoarece altfel nu ar iesi minuni. Ia uitati-va la noi....putem spune ca suntem perfect normate si incadrate in sistem? Nu avem acea mica doza de ludic, nebunie care ne duce spre creatie? Clar Salvador facea perfuzii cu impresii :D

    06.11.2011, 11:53:46
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Ora 6.

    06.11.2011, 12:24:25
  • VintageSH
    VintageSH

    Oare ce i s-a intimplat la ora 6? Ma apuc sa caut ca ma bate curiozitatea :D...

    06.11.2011, 12:45:52
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    )))))Sper sa si afli,ca nimeni nu stie ce e in mintea unui geniu!

    Are si o lucrare cu 3 ceasuri,in care doua arata ora 6 si unul 7 fara 10,daca-mi amintesc bine.

    06.11.2011, 14:26:22
  • xyedy
    xyedy

    :D buna tuturor, m-am hotarat sa particip si eu la concurs pentru ca nu am mai participat pana acum. Sper sa imi vina inspiratia :) mult succes tuturor

    06.11.2011, 17:09:18
  • Bijourette
    Bijourette

    @xyedy: Bine ai venit! Ne bucuram ca ai ales concursul nostru ca debut :). Suntem siguri ca iti vei gasi inspiratia!

    06.11.2011, 18:19:01
  • xyedy
    xyedy

    multumesc @Bijourette. Mi-a sarit deja in ochi o lucrare uitandu-ma pe http://www.dali-gallery.com

    06.11.2011, 18:45:55
  • Bijourette
    Bijourette

    @xyedy: se intrevede ceva crosetat, combinat cu materiale moi, colorate..sa fie un colier, cercei, bratara? :D

    06.11.2011, 19:30:26
  • xyedy
    xyedy

    @Bijourette nu dau din casa :)) o sa fie o surpirza :D

    06.11.2011, 19:50:31
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Si eu oscilez intre doua lucrari,sper sa-mi si iasa ce vreau eu!Oricum,daca iese ceva de care stai si te intrebi ce e,am loc de-ntors,ca spun imediat:"M-am luat dupa Dali!"

    06.11.2011, 21:14:11
  • Bijourette
    Bijourette

    :)))...corect!...Noi doar am tras cu ochiul prin creatiile voastre si deja avem viziuni :P.

    06.11.2011, 22:58:57
  • Bijourette
    Bijourette

    @Jewelswithlove: la ce minuni sunt prin magazinul tau...noi asteptam cu nerabdare!

    06.11.2011, 23:02:31