Forum: Concursuri CONCURS [ ScienceFiction]

  • user21
    user21

    Peaches, la treaba !
    Tema propusa de data aceasta e comprimata in doua litere :SF.
    Pe cat de scurta denumirea, pe atat de mare numarul de surse de inspiratie si posibilitati. Zic si eu :)).

    Universuri paralele, carti de gen, eroi SF, calatorii in spatiu si timp, tehnologie futurista, ET, gauri negre, planete indepartate, etc etc – voi alegeti.

    Benjamin Appel : “a fiction of things-to-come based on things-on-hand”
    Gregory Benford : “SF is a controlled way to think and dream about the future”
    Ray Bradbury : “"I define science fiction as the art of the possible”

    Desigur, nu voi da exemplificari – si munca de cercetare face parte din procesul de creatie.

    Sa trecem la chestiunile concrete.

    Intervale de desfasurare :

    •inscriere lucrari : 2 martie – 23 martie [ora 24]

    Inscrierea creatiilor se face prin adaugarea unui comentariu la acest topic, comentariu care va contine link-ul catre produs, cat si o sumara schitare a conceptului. Pentru o corecta vizualizare a tuturor creatiilor inscrise in concurs, va rog sa va asigurati de permanenta lor vizibilitate [ daca produsul s-a vandut intre timp, reactualizati stocul si marcati-l ca fiind indisponibil sau rezervat].

    •votare / jurizare : 24-25 martie [ora 24]
    •festivitatile de premiere :)) : 27 martie [ sau ceva mai tarziu, daca va fi cazul]
    Premiile
    Aprecierea creatiilor inscrise in concurs, se va face in 2 moduri :

    • prin vot – creatia care va strange cele mai multe voturi va castiga premiul de popularitate [ nu i-am gasit o denumire mai inspirata :)] , premiu care consta in produse, la alegere, din magazinul meu, in valoare de 60 de lei.
    • prin jurizare. Componenta juriului, stabilita de catre subsemnata, este urmatoarea [ in ordine alfabetica, ca altfel nu ma puteam hotari cu cine sa incep :)) ] :

    Alexandra Badicioiu Matei - 30 de ani, jurnalist [ & pasionata de SF]. “Stiu salutul cu patru degete. Cred ca "ei" sunt acolo si e doar o chestie de exercitiu pana le vom spune "buna". Cand nu vom mai fi oameni, vom fi roboti. Pentru fiecare intersectie, exista un infinit de universuri posibile. Pisica lui Schrodinger este printre noi. Timpul e doar o conventie.”

    Madalina Georgescu - Tanar jurnalist freelancer.In timpul serviciului - angajat dedicat in cautarea ideilor fine pentru Designist.ro, iar in cel liber – pasionat in savurarea cartilor si a instalatiilor cu carti pentru Bookaholic.ro

    Eugenia Ghica – desigur, o cunoaste toata lumea. Probabil si extraterestrii :)). BohemianSin va spune ceva? Fiind de pe alta planeta, era si normal sa nu lipseasca din juriu.

    Madalina Raileanu – Grafician & designer de bijuterie contemporana

    Lavinia Voicu - Fashion & body jewelry designer, absolventa a Universitatii Nationale de Arta Bucuresti-Facultatea de Arte decorative si design, cu experienta in design vestimentar [9 ani], arte vizuale si istoria costumului/modei.

    Cristina Zegrea – Designer vestimentar, mastermind-ul din spatele AtelierFair. Absolventa a Academiei de Arte.

    Creatiile inscrise vor fi punctate pentru :
    - incadrarea in tema propusa
    - prezentare [ descriptiva + fotografica ]
    - acuratetea executiei
    - inventivitate si originalitate in abordare

    Premiul 1 cu coronita va pleca acasa cu :

    * produse in valoare de 85 de lei din magazinul meu
    * furnituri in valoare de 55 de lei din magazinul Time To Craft
    * 5 campanii publicitare oferite de Breslo

    Premiul 2

    * oferit de Claudia – Imaginative-art.
    * furnituri in valoare de 45 de lei din magazinul Time To Craft

    Premiul 3

    * un set de furnituri, oferit de nagual
    * furnituri in valoare de 35 de lei din magazinul Time To Craft

    Premii suplimentare:

    * premiu de popularitate, acordat in urma votului membrilor Breslo, consta in produse in valoare de 60 de lei din magazinul meu, si va ajunge la creatia cu cele mai multe voturi intrunite.

    * premiu cat se poate de SF, oferit de art3lier, unei creatii alese de ei.

    * produse in valoare de 50 de lei din magazinul Personality Supplier, unui participant ales de ei

    * produse in valoare de 100 de lei,din magazinul dana86, unui participant debutant la concurs

    * premiu pentru cel mai SF obiect reciclat, oferit de naen-soap [ un pachet de rasfat, compus dintr-un sapun cu miere, un sapun castravete fresh, un balsam universal si unul pentru buze ]

    * premiu pentru participantii la vot – reducere de 65% la o comanda efectuata in magazinul meu, se va stabili in urma unei trageri la sorti catre cine se va indrepta.

    Pentru vizualizarea premiilor, va recomand sa cititi aici : www.breslo.ro/blog/concurs-pe-forum-science-fiction.

    Desigur, oricine mai doreste sa contribuie la premierea merituosilor – e mai mult decat bine venit .

    Reguli de buna purtare :)) :
    •poate participa oricine, chiar daca isi face cont doar pentru participarea la concurs
    •se pot inscrie maxim 2 creatii, cu postare incepand de azi, evident
    •este interzisa contactarea vreunui membru al juriului, indiferent de motiv
    •se vor vota obligatoriu 2 creatii
    •poate vota oricine cu cont deschis inainte de data de incepere a concursului
    •as prefera sa nu fac politie [ verificare conturi, calmare spirite etc etc] – this is supposed to be fun :)

    Cu siguranta mi-a scapat ceva, asa ca nu ezitati sa imi aduceti la cunostinta.Nu musc. De fapt….nu las urme :))

    Spor la treaba si inspiratie maxima!

    02.03.2012, 17:13:34
  • soso07
    soso07

    Vazut. Placut. La treaba :))

    02.03.2012, 19:54:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ce interesanta tema! Mi-a dat de gandit :P
    Acum ca tot ma eliberez cu 8 martie, ma voi pune pe treaba si studiu!

    Frumo se anunta, oricum, inca din regulament :)

    02.03.2012, 21:49:18
  • carla69
    carla69

    Aoleu,abia ma obisnuiesc cu o tema si...bum,alta...am sa incerc sa-mi trimit gandurile spre ea

    02.03.2012, 21:58:23
  • user21
    user21

    daca am pasat responsabilitatea cu aprecierea creatiilor pe alti umeri fragili, eu voi sta, desigur, si voi admira in liniste za show.
    va astept inscrierile cu foarte mare nerabdare , si cu si mai mare curiozitate :)

    03.03.2012, 10:34:11
  • magdicipaulagina
    magdicipaulagina

    hm, foarte interesant..
    Ma gandesc serios sa devin ceva mai activa aici la voi, iar provocarile deschid o multime de orizonturi.. Sper sa am timp, spor si inspiratie tuturor :)

    03.03.2012, 16:46:30
  • carla69
    carla69

    Deja am capul plin de extraterestri!

    03.03.2012, 17:07:06
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Carla,
    Cum arata? Chiar au ochi oblici si is verzi? :)))
    Va doresc din suflet inspiratie
    si mult succes!

    03.03.2012, 17:18:24
  • carla69
    carla69

    Deocamdata n-au o forma clara,dar da,sunt verzi,au ochii negri si oblici.Gheorghita,ma bucur ca te vad pe aici

    03.03.2012, 19:23:25
  • soso07
    soso07

    Mie-mi umbla prin cap o serie de tehnici. O sa-mi fie mai greu cu prezentarea descriptiva. Daca citesti ceva care te inspira e simplu, dar daca o iei invers si faci intai lucrarea ...

    03.03.2012, 21:19:48
  • andysim2005
    andysim2005

    Sper sa nu fi sarit eu peste dar n-am vazut unde se face inscrierea. Cine participa la concurs poate contribui si la premii? Spor si vise sf tuturor.

    03.03.2012, 22:04:12
  • user21
    user21

    andysim2005, nu ai sarit peste nimic :)
    inscrierea se face lasand un comentariu la acest topic, care sa contina link-ul creatiei pe care vrei sa o propui + cateva cuvinte de prezentare a ideii/realizarii [ nu e obligatoriu aici, in descrierea creatiei - da].
    posibil sa nu stiu de participanti care au contribuit si la premii - dar nu cred ca e o problema.

    si ca veni vorba, Personality Supplier va acorda un premiu in valoare de 50 de lei [ produse in valoare de 50 de lei pe care le puteti comanda din magazinul lor - www.PersonalitySupplier.breslo.ro] unei creatii care li se va parea de pe alta lume :) [ exagerez in spiritul temei, desigur :), e vorba de creatia care ii va placea cel mai mult].

    04.03.2012, 08:48:36
  • andysim2005
    andysim2005

    bwe, nici eu nu stiu de participanti care sa participe si la premii, asta as fi vrut eu sa fac, sa si particip dar sa si ofer ceva, multumesc pt raspunsuri. Banuiesc ca tot aici trebuie sa anunt ce ofer?!

    04.03.2012, 12:40:53
  • carla69
    carla69

    Da,aici te anunnti cu orice,dar poti s-o anunti si pe bijuteriiwhatelse ce oferi si sa te anunte ea cu premiile iar aici inscrii produsele pentru concurs.
    Eu deocamdata ofer cartofii prajiti de azi pentru extraterestri(i-am cam ars)

    04.03.2012, 12:47:00
  • andysim2005
    andysim2005

    te rog sa ai grija cu cartofii, sa nu se supere extraterestrii si sa ne invadeze...

    04.03.2012, 19:17:35
  • gemsgems
    gemsgems

    De vreo doua concursuri ma gandesc sa ofer si eu un premiu, dar nu imi venea nici o idee de premiu pe care sa mi-l permit si sa fie si folositor unui breslas. S-ar putea ca de data asta sa apar si eu cu ceva, acum ca m-am mai linistit si pare ca o sa am mai mult timp liber. ^_^

    05.03.2012, 01:02:25
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Din cate tin eu minte, cei care au castigat locul II, III la un concurs anterior, participau la cel urmator, si acordau si premii ... Asa ca ma gandesc ca asta raspunde intrebarii.

    05.03.2012, 08:25:29
  • user21
    user21

    ca sa incepem saptamana bine, dana86 doreste sa ofere un premiu care consta in produse in valoare de 100 de lei din magazinul ei [ www.dana86.breslo.ro], unui participant debutant la acest concurs. multumim mult :)

    cine sa fie....cine sa fie? :)

    cat despre premiile pe care doriti sa le acordati, eu personal nu am nici o problema, atata timp cat la final va si tineti de cuvant :)

    05.03.2012, 11:50:00
  • carla69
    carla69

    ....de ce nu sunt si eu debutanta?

    05.03.2012, 15:11:11
  • soso07
    soso07

    Daca "interpretezi" limba romana, se cheama ca toti suntem debutanti "la acest concurs" :) Visam si noi frumos :)))

    05.03.2012, 16:28:46
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Premiul III oferit de mine pentru acest concurs, consta intr-un set de furnituri :)
    www.breslo.ro/Product/Premiul-III-concurs-forum--SF--Rezervat_571805

    05.03.2012, 18:20:04
  • carla69
    carla69

    Gata,m-am linistit,prefer premiul III

    05.03.2012, 18:33:02
  • soso07
    soso07

    Bine, concuram amandoua pentru locul III :)

    05.03.2012, 19:10:40
  • user21
    user21

    da' la locul 1 ce nu va place, doamnelor? :))

    05.03.2012, 22:18:55
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Mno bine, daca voi va "duelati" pt premiul III, eu le vreau pe toate :))))
    Ma duelez si cu voi la nevoie :)))

    05.03.2012, 23:57:54
  • soso07
    soso07

    Locul I nu vine singur, ci cu o serie de responsabilitati. Stiu eu cum e, ca am patit-o :)))

    06.03.2012, 10:54:06
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Eu as vrea sa fur admiratia celor de la Art3lier pentru pieptenele de lemn... :) :)

    06.03.2012, 16:09:49
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Sorina: pai nici un lucru bun nu vine singur :)))

    06.03.2012, 16:34:41
  • user21
    user21

    de.dimineata - there's a challenge for you :)

    andra, normal ca nu vine singur, ci insotit de cateva mai rele :)

    06.03.2012, 17:01:47
  • soso07
    soso07

    Cata dreptate aveti, fetelor !!!

    06.03.2012, 17:22:12
  • maraikedc
    maraikedc

    Eu ma incadrez la debutanta ...? :)) Tema asta e o adevarata provocare la creatie pentru mine, la fel ca si breslo

    07.03.2012, 09:34:32
  • cleopatra5
    cleopatra5

    Parca m-as aventura si eu... Vad eu cum oi scoate-o la capat! Numai ca nu mi-e prea clar unde trebuie sa postez SF-ul meu... Asa e cu incepatorii astia!

    07.03.2012, 10:08:05
  • user21
    user21

    maraikedc - daca nu ai mai participat la nici un concurs pe forum - atunci esti clar debutanta :). desigur, daca veti fi mai multi, atunci veti avea ceva emotii - alegerea fiind , evident, a sponsorului.

    cleopatra , aveantureaza-te, aventureaza-te :). cand esti gata, pur si simplu faci copy paste la link-ul creatiei pe care vrei sa o inscrii, fix in acest topic, sub forma de comentariu.

    sunt aici, daca mai aveti intrebari :)
    si ca veni vorba....am si eu una : da' nu sparge nimeni gheata?

    07.03.2012, 10:29:22
  • user21
    user21

    am sarit iar un pas [ care mi e mi se parea evident] - creatia pentru concurs o postati in magazin, ca pe orice alt produs. musai sa fie vizibil pe tot parcursul concursului - deci daca cumva se vinde, ii modificati stocul inapoi in 1, si specificati ca nu e disponibil. totul clar acum?

    07.03.2012, 10:31:03
  • cleopatra5
    cleopatra5

    Dadadada! Aku pe Kai! Ce-o fi o fi!

    07.03.2012, 10:41:15
  • maraikedc
    maraikedc

    Da, deci sunt debutanta. Atunci la treaba ... ca trebuie sa impresionez. :)

    07.03.2012, 15:02:09
  • carla69
    carla69

    deocamdata lipsa de chef,primavara si probleme cu dantura,...inspiratie am...si expiratie,...

    07.03.2012, 15:23:25
  • carmenn
    carmenn

    am visat si eu....dar la mine era ,,tanti roza" cea care nu ma lasa sa-mi aduc aminte ca am mai participat la un concurs....si referitor concurs....nu ma adun...ET astia daca sunt cum ni se arata prin filme sau carti....sunt tare urati....singurul film care m-a impresionat a fost chiar ET....

    08.03.2012, 04:55:27
  • gemsgems
    gemsgems

    Dar sunt si carti SF, nu doar filme. Oh, cat de obsedata am fost de Dune a lui Herbert! Si cam uitasem de obsesia mea, dar cu ocazia asta a iesit la suprafata din nou. :D Ma bucur ca sunt debutante. Abia astept sa vad intrarile in concursul asta! *spaz*

    08.03.2012, 08:10:17
  • user21
    user21

    me too, me too :)

    PS : recititi articolul de pe blog, mai avem inca un sponsor ....ummmm.....delicios :) - aka naen-soap.

    08.03.2012, 10:59:20
  • andysim2005
    andysim2005

    carla69: hai ca poti! rezolva repede dintisorii si hai la treaba !
    carmenn: uiti de filmele sf recente, care nu sunt toate cu extraterestrii urati ! mai gandeste-te...
    maraikedc: daca incerci sa impresionezi pe cineva vei pierde toata bucuria creatiei !

    Si ca sa invioram atmosfera: hai debutantele !!!

    08.03.2012, 21:34:33
  • aigile
    aigile

    Vad ca se-ndeamna lumea la vorba, asa ca ma 'teleportai' si eu, profitand de furtuna asta solara!... Imi place intotdeauna sa ma 'joc' cu temele propuse in concursuri, mai ales cand ma 'provoaca' atatea amintiri:
    " Pe vremea cand se mai potcoveau puricii inainte de a-i trimite in misiuni interplanetare, intr-un pod din Sibiul vacantelor de vara am descoperit un teanc de revistutze cu initiale 'secretizate' - SF - si pretul de 1 leu (fix cat 'Cutezatorii' de mai tarziu, desi balanta imaginatiei ar fi inclinat cu toootul diferit!...) Sub 'teroarea' panzelor de paianjen tremurand usor in lumina blanda furisata printre tigle, citeam cu aviditate despre insule devastate de valuri de crabi-roboti auto-replicanti, sau silabiseam cu uimire cuvinte de neinteles, ca "Ne-bu-loa-sa din An-dro-me-da", dupa care seara priveam cerul cu alte doruri ascunse (la 8 ani...). Revistele astea veneau din adolescenta tatalui meu, si ma asteptau intr-un cufar plin de alte comori ('pazite' de aceiasi paianjeni!), ca 'integrala' Jules Verne, cu desenele originale.Nu stiu daca atunci am descoperit forta imaginatiei, care, fara cinema sau TV m-a purtat intr-o lume la fel de colorata si vizuala ca aceea pusa pe un ecran, si, fara sa vreau/stiu, am inceput sa umblu prin lume, sa cunosc, sa visez, sa sper...
    Asimov, Dune, Star Trek, ET... - 'constelatii' la ani-lumina de Avatar, si toate in acelasi Univers de neingradit al mintii umane, sunt toate pledoarii pentru a nu ne limita gandirea, pentru ca suntem mai mult decat un pumn de atomi intr-o inlantuire aleatorie..."
    Sper 'gustati' glumitza mea!
    www.breslo.ro/Shop/aigile";

    08.03.2012, 21:53:25
  • aigile
    aigile

    Scuze, si-a bagat 'Forta' coada, sa-mi strice mie linku'...
    www.breslo.ro/Product/Brosa---decoratie-Amintiri-din-viitor-Beam-me-up-Scotty--Concurs-SF_574367

    08.03.2012, 22:06:31
  • andysim2005
    andysim2005

    aigile, nice, nice, nice...adica unul pentru scris (ar trebui sa iei in serios asta, ai talent), unul pentru glumitza si unul pentru ...rezultat

    09.03.2012, 01:21:42
  • aigile
    aigile

    @andysim - multumesc, (mar)inimoaselor! Dar daca am provocat macar un zambet nostalgic, 'joaca' mea si-a gasit rostul! Ma mir cateodata cat de (aproape)penibili devenim luandu-ne prea in serios zi de zi, uitand de datoria de a ne juca prin imaginar... Si peste mai putin de o generatie imaginarul din joaca prinde contur, si devine realitatea la care nu mai stim/vrem/putem sa ne adaptam!... Ma gandesc de multe ori unde am fi acum, daca atatia 'nebuni frumosi' n-ar fi indraznit sa astearna pe hartie SF-uri de tot felul, in care alti (si mai)nebuni sa spere?!?

    09.03.2012, 10:23:29
  • user21
    user21

    in sfarsit a spart cineva gheata :).
    oare de ce m-am gandit eu ca limitarea la star trek v-ar fi speriat? :)

    09.03.2012, 12:25:19
  • naen.soap
    naen.soap

    Nice one, Aigile! O adevarata trekkie :)

    09.03.2012, 14:08:53
  • aigile
    aigile

    Thank you, Naen-Soap! Hmmm, nu stii ce departe sunt de ce spui tu, dar tocmai asta e poanta mea, ca nici macar Star Trek nu poate fi o 'limitare'!
    Acum, ca eu mi-am facut treaba (sau, macar o parte din ea...), permiteti-mi sa va mai tin de vorba!Tot meditand la tema am realizat ca, pe cat de atragator mi se parea SFul cand nu mi-era teama sa zbor (cu gandul, ce credeati?!), pe atat de 'altfel' mi-e de cand traiul zilnic m-a ... legat de glie! Nu ca am inghitit orice purta eticheta asta - nu uit cum imi scrasnea nisipul DUNEi prin minte, si cum trebuia sa reiau pagini intregi, ca-mi statea gandul la functionalitatea furtunaselor din costume!...Nici filmul nu m-a cucerit (parca aveau scenograful de la 'Shakespeare in Love'!), cum nici la Avatar nu rezist mai mult de 5 minute - come-on!, Wall-E, E.T., chiar si 'Planet of Apes' sunt 1zillion times above!!!Intalnirile de gradul trei sau scufundarile in groapa Marianelor, Razboiul stelelor, Gattaca, Poarta Stelara, Apocalipse Now (...and then!) - toate au cateva puncte comune: ca sa le gusti iti trebuie imaginatia debordanta, inima deschisa si credinta nezdruncinata a unui suflet de copil!(nu-i frumusetea in ochiul privitorului?!...)(Recunosc ca le-am stirbit rand pe rand pe toate astea, si e unul din motivele pentru care avem 2 TVuri, sa nu ne certam pe fictiuni!)
    De ce am facut excursul asta, riscand sa va plictisesc? Pai, ca sa spun ca aici, pe Breslo, sunt cateva magazine 'from outta space' - cu consecintele de rigoare pentru noi, ceilalti, 'limitati' la rigori! Fetele astea 'simt enorm si vad monstruos', si va rog sa accentuati pe admiratia din licenta... 'poetica'! Inspiratia lor CHIAR vine din stele si rezultatul e de-a dreptul FANTASTIC, iar tema acestui concurs nu e decat un pleonasm pentru lucrarile lor!Sper sa le vedem in desfasurare, tocmai pentru un exemplu de imaginatie, de la idee, la materiale si punere in opera!
    Dar e speranta si pentru noi... in fond, ce tema mai darnica decat asta?! Nu aproape ORICE isi poate justifica eticheta SF?! - asta e tot o gluma, cu gandul la ataaaata maculatura ce se viseaza 'ad astra'(chiar asa se cheama o conventie a fanilor care scriu SF!).Asa ca, dragelor EEEENGAGE!!!

    09.03.2012, 17:32:43
  • carla69
    carla69

    Asa,bine si frumos graiesti aigile,si mie mi-a zburat gandul la unele magazine de-a dreptul fantastice,la limita dintre real si ireal,e superb cand poti sa faci acest lucru,sa fii liber...

    09.03.2012, 21:00:47
  • carmenn
    carmenn

    da.....gandul....ne zboara tuturor....

    10.03.2012, 15:19:14