Forum: Concursuri CONCURS [ ScienceFiction]

  • soso07
    soso07

    De cand ma bate copilul la cap sa-i fac o jucarie ... norocul lui a fost concursul :)

    21.03.2012, 18:34:15
  • carmenn
    carmenn

    doamne, ce ochios albastru....:)

    21.03.2012, 20:36:22
  • carla69
    carla69

    Dragutz animalutul etraterestru.Inca n-am reusit sa fac unul desi tot imi promit,mai ales ca Bogdanel doarme cu toate animalele in pat langa el.Si lucrarea mea e gata,ramane sa-i fac maine poze si s-o inscriu,azi n-am reusit

    21.03.2012, 20:59:14
  • soso07
    soso07

    Carla, nu-ti spun cate lighioane am in pat (soparle, broaste testoase, crocodili - textile :)))

    21.03.2012, 22:56:55
  • carla69
    carla69

    Ma gandeam ca numai eu!
    Gata!Am pus si cea de-a doua creatie
    www.breslo.ro/Product/Colier-Antigravitatie_587348

    22.03.2012, 13:45:54
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Uai ce de frumuseti, si asa diferite, imi place.
    Acum eu cum sa mai inscriu printre ele robotelul meu? hm...

    22.03.2012, 15:24:13
  • carla69
    carla69

    hai ca-l asteptam cu drag!

    22.03.2012, 15:25:29
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    pai... tre sa ii fac totusi niste fotografii mai creative :)

    22.03.2012, 15:27:03
  • soso07
    soso07

    Nu e ... o robotica ? Poate ii faci si o fustita, sau parul cret cu fundite (creatura mea isi cauta pereche :)

    22.03.2012, 16:43:45
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Debutez şi eu in concurs cu www.breslo.ro/Product/Floating-Mountain-on-Planet-Pandora_587495. Pozele nu au iesit chiar cum ma asteptam, dar sper sa intelegeti ideea :).

    22.03.2012, 17:00:45
  • gemsgems
    gemsgems

    E foarte tare insula! :D

    22.03.2012, 17:07:51
  • carmenn
    carmenn

    frumoasa insula....felicitari...

    22.03.2012, 17:31:57
  • andysim2005
    andysim2005

    In sfarsit Gaby, imi place tare mult....

    22.03.2012, 19:19:13
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    A ajuns si robotelul meu sa va cunoasca. Este inspirat de povestirile cu roboti ale lui Asimov (care introduc si binecunoscutele 3 legi ale Roboticii)

    www.breslo.ro/Product/Hello-I-am-RX-2475-a-robot-from-Solaria_587609

    22.03.2012, 19:30:13
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Multumesc mult, fetelor :).
    Incantata de cunostinta, RX2475 :).

    22.03.2012, 20:18:45
  • miruca
    miruca

    www.breslo.ro/Product/Mercur_586297
    Incercarea mea de a gasi cuvinte potrivite sa descriu ceva , orice, din ce lucrez, s-a soldat si in cazul acestei piese cu un esec. Dar pentru ca numele ( cred ca ) este cu multe intelesuri si trimiteri , ma inscriu si eu cu mesagerul meu in concurs.
    Minunata tema, provocatoare, felicitari!

    23.03.2012, 04:04:05
  • user21
    user21

    welcome, welcome :)

    harnice fetele noastre :)

    23.03.2012, 09:45:25
  • Ipipura
    Ipipura

    Si desenul meu SF e aici:
    www.breslo.ro/Product/Pentru-concurs-SF_588190

    Ziceti-i Plavalaguna, Xifo, Anaoi sau Oniris, ea este! E femeia SF din lumea SF.
    Se imbraca in super glue si apoi ping-pongheaza intre galaxii adunand un ghem de informatii. Pe ea. Este cercetator pe planeta Tyyferra, din roiul stelar Xagobagh, provincie a imperiului Gamorr.

    She hopes to win. Ca mine.

    bafta tuturor:)
    multumesc!

    23.03.2012, 11:42:48
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    offfff...bwe, numai 2 (doua) voturi???

    23.03.2012, 12:36:27
  • user21
    user21

    2 am zis?
    asta e, de unde era pentru-ca-sa-stiu? :))

    ipi, awesome lips :)

    23.03.2012, 13:58:40
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    camelia handmade,
    Cand am citit prima data "Eu, Robotul" de Isaac Asimov,
    am luat cunostinta cu cele trei Legi fundamentale.
    Intreaga opera a lui Isaac Asimov (si un ilustru om de stiinta)
    m-a tulburat dar si calauzit in viata.
    Mi-aduc aminte de o fraza, spusa in cadrul unei conferite
    cu tematica de literatura SF:
    Citat aproximativ:
    " Sunt scriitori, care pot fi comparati cu un vitraliu din biserica.
    Frazele lor sant complexe, viu colorate precum un vitraliu filigranat
    care isi arata toata splendoarea in spatele luminii divine.
    Alti scriitori, prefera frazele concrete, simple, pline de acuratete. Acesti scriitori,
    pot fi asemuiti cu o simpla fereastra, prin care vezi "dincolo" fara nici un
    artificiu sau fraze intortocheate.
    Eu, fac parte din a doua categorie deoarece consider ca intre gandul meu
    si cititor, nu mai trebuie sa fie nici un obstacol. Vitraliul este superb dar nu te va lasa nicio data sa vezi "dincolo" Un geam curat, da..."

    Am facut aceasta introducere pentru ca se aplica si in cazul lucrarii tale:
    Tot ce ai vrut sa transmiti, ai reusit sa transmiti prin mijloace simple, clare,
    concrete si exact la tema.
    "Soarele Gol" este si el prezent prin acele discrete chipsuri din Piatra Soarelui.
    Felicitari.

    23.03.2012, 14:59:24
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    De altfel, chiar daca voturile nu ti-au fost favorabile,
    la toate concursurile la care ai participat. ai avut lucrari originale
    si realizate fix pe tema propusa. Felicitari pentru persevernta
    si sa sti ca nu intotdeauna evaluarile din concursuri sant si corecte.
    Ceea ce faci, fa pentru artistul din tine si este suficient.

    23.03.2012, 15:06:27
  • carla69
    carla69

    Hai ca am sosit!!Ultima zi de inscriere!!!!

    23.03.2012, 15:33:36
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Multumesc mult, George!
    Cat despre concursuri, consider ca am castigat la toate prin participare: in primul rand inspiratie si idei noi (am oricum idei multe, care din lipsa de timp nu se concretizeaza), vizibilitate, posibilitatea sa aplic tehnici noi sau sa le combin pe cele cunoscute, si in unele cazuri si premii consistente :)
    Sunt cateva lucrari care imi plac mult si in acest concurs, si am inscris robotelul meu nu neaparat pentru a castiga, ci pentru a-l scoate in lume, ca sa zic asa.
    Cand am vazut tema acestui concurs, SF, am stiut imediat ca voi face ceva inspirat din seria robotilor lui Asimov, iar dintre acestea, desi nu cred ca le-am citit inca pe toate, Soarele gol m-a impresionat la vremea aceea cel mai mult. :)

    23.03.2012, 15:36:35
  • huxley
    huxley

    Nu puteam rata concursul, mai ales ca literatura SF mi-a marcat tineretea.Iata vin si eu cu acest micut tablou , cu parere de rau ca nu am avut timp sa fac ceva mai elaborat . www.breslo.ro/Product/Extraterestri-prietenosiPoza-de-grup---Participa-la-concursul-SF-de-pe-Breslo_588665

    23.03.2012, 20:38:32
  • Ipipura
    Ipipura

    @bijuteriiwhatelse

    Ipi sounds so duios:)
    hihi
    multzu

    23.03.2012, 21:22:16
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    CAte lucrari superbe!! Chiar ca: numai doua alegeri?! :-s VA fi foarte greu!

    Mie imi pare rau ca nu am reusit sa realizez ceva pentru concurs. Am o idee ce ma bantuie de vreo 2 saptamani.
    Eu nu sunt fan SF. Tin minte ca atunci cand eram mica urmaream Star Trek. Si am mai vazut cateva filme SF. Dar nu prea tin minte mare lucru. Nu cred ca e domeniul meu, ca sa zic asa. Ma uit din cand in cand la filme SF, dar prefer totusi altceva.
    Acum cateva saptamani m-am gandit ca ar trebui sa vad Matrix. Imi place mult Keanu Reeves, dar Matrix n-am vazut. Si am ales MAtrix pentru ca mi-a atras atentia ceva ce as putea transpune cu ajutorul margelutelor in biju. Mi-am facut si schema, Dar, timpul nu mi-a mai permis sa ma apuc de ea.
    O voi face, pana la urma! Ar fi si un soi de omagiu pt unul din actorii preferati. Sper intre timp sa vad si filmul! Si cine stie, poate dau de gust genului :P


    Oricum, felicitari tuturor iubitorilor de gen! M-au incantat creatiile voastre din acest concurs! Si mi-au starnit un pic curiozitatea de a vedea si cateva filme de gen!

    Am vrut sa scriu mesajul asta de vreo 2 zile. DAr am probleme cu pc-ul (destul de mari, mi-au ingreunat foarte mult activitatea in ultimele zile) si n-am mai reusit. ieri cel putin, de 3 ori am scris mesajul, de 3 ori s-a blocat pc-ul... Sper acum sa reusesc sa trimit mesajul!

    VA pup si succes!

    23.03.2012, 21:32:11
  • andysim2005
    andysim2005

    Imi pare rau ca n-ai avut timp sa-ti finalizezi lucrarea Andra dar, cine stie, poate se gandeste organizatorul sa mai faca o editie! Ar fi chiar frumos, mai ales ca e o tema vasta si poti sa-ti lasi imaginatia sa zboare.

    23.03.2012, 21:48:24
  • gemsgems
    gemsgems

    Si eu ziceam la fel, Andra, pana am citit carti SF. Daca as fi vazut filmul "Dune" inainte sa citesc cartile, nu mi s-ar fi parut mare lucru. Cartile sunt minunate!!! Si ale lui Herbert tatal si ale fiului sau. :D Imi pare rau ca am citit doar 9 din ele. :)) Pe toate le-am citit in autobuz, in drum spre munca. :)) Acasa nu pot sa citesc mai mult de 20 de pagini odata, sunt prea multe lucruri care ma distrag. :P Sper sa le pot cumpara si pe celelalte intr-o zi si sa le iau pe toate de la capat. :D

    Si asta e doar un exemplu. :P Sunt multe altele, exceptionale!

    Desi poate SF suna a masinarii fantastice, a calatorii in spatiu si costume argintii mulate, cartile SF sunt, si ele, in primul rand despre oameni. D-aia imi plac. :P Si felul in care functioneaza lucrurile in acele dimensiuni mai mult sau mai putin inchipuite chiar te poate pune pe ganduri uneori si cei mai buni scriitori te "teleporteaza" acolo si in felul asta iti ofera o evadare frumoasa din viata de zi cu zi. :D

    23.03.2012, 22:01:45