Forum: Concursuri CONCURS TEMATIC ANOTIMPURI - IARNAAAA......(Sectiunea Bijuterie)

  • blanitza
    blanitza

    Dragi breslasi si breslase,
    Nu stiu altii cum sunt, ca sa incep confesiv, insa eu o simt din inima - mai vreau concurs de iarna... Sper din inimioara ca si voi, pentru ca, dat fiind ca vine vacanta cu trenul... de la Polul Nord, ce-ar putea fi mai frumos decat sa mesterim pe langa foc, ma rog, calorifer, tot felul de frumuseti, mai ales ca formatul noului ciclu de concursuri, intitulate anotimpuri, permite inscrierea de piese in 3 sectiuni, respectiv :

    1. Bijuterie;
    2. Moda si Vestimentatie(textil, croset, tricot, piele, etc);
    3. Arta plastica si Decoratiuni(tehnica servetelului, gravura, desen, pictura, sculptura, lemn, trestie, sticlarie, ceramica, olarit).

    Chiar din prima, vreau sa va spun PREMIILE oferite la fiecare sectiune a concursului :
    LOCUL 1 - 70 RON + 30 RON MATERIALE;
    LOCUL 2 - 50 RON + 25 RON MATERIELE;
    LOCUL 3 - 30 RON + 20 RON MATERIALE.

    Materialele oferite ca premii aici, se vor alege din magazinul-sponsor
    GabrielaBijoux - www.breslo.ro/Shop/blanitza
    Sper din toata inima sa vina si alte sponsorizari, in bani, creatii sau materiale si de la alte magazine Breslo, pentru creatiile castigatoare, pentru debut, pentru cumparatori, si pentru orice altceva mai gasim de premiat, va rog sa nu fiti timizi la premii!!!!

    Si pentru ca deja mi-am dat drumul la vorba, sa-ncepem cu o seama de aspecte organizatorice, cum ar fi cele legate de cine participa - ORICINE, avem free la participare, mai putin organizatorii, mediatorii si sponsorii, in rest va invit pe fiecare, cu mic, cu mare, sa poftiti la concurs, si sa inscrieti maxim 2 piese, plus ca cine a inscris la o sectiune, poate inscrie si la alta, in conditia in care tine cont de cerintele exprese ale sectiunii respective.
    Concursul acesta de debut al ciclului Anotimpuri incepe indata dupa Craciun, respectiv pe 26 decembrie, piesa/piesele trebuie sa fie creatii noi, special concepute pentru acest concurs, si sa sugereze/interpreteze/transmita/emane/arate Frumusetea si Puritatea, sau Raceala si Demnitatea, sau Distanta si Majestatea, eeee, intelegeti voi, trebuie sa se potriveasca manusa specificului si specificitatii acestui binecuvantat anotimp - IARNA...

    Asadar, calendarul concursului "Iarnaaaa..." este urmatorul :
    1. 26 decembrie 2011 - 10 februarie 2012 --- INSCRIEREA CREATIILOR;
    2. 11 februarie 2012 ---- prezentarea topicului de vot si a creatiilor inscrise;
    3. 12 februarie 2012(ora 12 a.m.) - 14 februarie 2012(ora 12 p.m.) - votarea;
    4. 16 februarie 2012 - PREZENTAREA CASTIGATORILOR SI PREMIEREA.

    Acuma, votarea se va desfasura pe sectiuni, in topicul special destinat acesteia, se vor vota un numar de maxim 3 creatii pentru fiecare sectiune, si se va fi obtine configuratia podiumului prin votul deschis al tuturor celor care doresc sa voteze.
    Asadar, vor vota participantii, cumparatorii, magazinele, in fapt oricine doreste sa-si exprime admiratia fata de frumusetile inscrise in concurs.
    Bineinteles, este interzis AUTOVOTUL, cat si votarea prin mai multe conturi(echipa Breslo se va ocupa de aceste aspecte, cat si de moderarea comentariilor si a votului, la fel ca si pana acum, la alte concursuri). Cei care vor face astfel de lucruri aiurea, vor fi descalificati, personal sper din toata inima ca cele mai frumoase creatii sa ne incante sufletul si ochii, si Iarna Breslo sa fie mai frumoasa ca niciodata!!!!
    Pentru fiecare sectiune de concurs - Bijuterie, Moda si Vestimentatie si Arta Plastica si Decoratiuni - se va deschide topic separat, iar piesele se vor inscrie la topicul respectiv, ca si la alte concursuri. Aceste doua noi topicuri se vor deschide maine, de viitorii/viitoarele doi/doua moderatori/moderatoare.

    Asadar, sper din toata inima ca acest nou concurs sa se bucure de cat mai multe participari creative, cat si de premii cat mai multe, pentru ca asa e frumos si atractiv.
    In consecinta, spor si inspiratie va ureaza din suflet Gabitza-Blanitza, si fie ca aceasta noua intrecere artistica sa va trezeasca amintirile si imaginatia+fantezia sa curga in valuri...

    22.12.2011, 00:28:15
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Imi place nespus de mult ideea ta de concurs,Gabi!Sunt sigura ca va fi un concurs cu creatii superbe si participare pe masura!
    Si,pt ca amandoua il iubim pe Nichita,o sa reamintesc poezia lui intitulata,cum altfel,"Iarna":

    Vine-o pasare si coase,
    In fuioare de matase,
    Ale norilor atlase,
    De tari lungi si lunecoase...
    Vine-o fata si descoase,
    Tot ce pasarea lucrase,
    Si cu genele-i lucioase,
    Ninge flori de nea frumoase,
    Si-apoi le preschimba in raze,
    Argintand carari si case...

    22.12.2011, 00:46:11
  • blanitza
    blanitza

    Ooo, Silvia, ce bucurie mi-ai facut cu Nichita, esti o scumpa, si mai sper ca te gandesti la idee, si vezi tu ceva cu ochisorii mintii...

    22.12.2011, 00:50:23
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Nu numai ca ma gandesc la idee,spun prezent cat de curand!Si,pentru ca-vorba unui personaj celebru:"Iarna nu-i ca vara!":))-lumea are putin mai mult timp liber si o sa fie un regal al frumusetii inspirate de anotimpul rece!
    Abia astept!

    22.12.2011, 01:06:57
  • soso07
    soso07

    Chiar frumoasa SURPRIZA! Din nou provocari :)

    22.12.2011, 10:47:27
  • soso07
    soso07

    Sunt putin suparata ca m-am grabit cu vestuta :) Puteam s-o inscriu in concurs.

    22.12.2011, 10:50:12
  • de.dimineata
    de.dimineata

    daaaa!! o sa crosetez o plapuma de zapada peste Cluj :) :)

    22.12.2011, 11:21:28
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Didi,buna idee!!!Vezi sa n-o lasi somera pe d-na Iarna!:))

    22.12.2011, 13:04:48
  • soso07
    soso07

    O ajut si eu pe Didi cu cativa bulgari albi blanosi ... crosetati :) Eu zic sa intinzi plapuma pana in sudul tarii :))

    22.12.2011, 14:22:27
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Yuhuu, ce tema frumoasa!!!

    Eu deja am copt niste idei :p

    Spor la lucru! Ne vedem in ianuarie!

    22.12.2011, 20:41:26
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Ofer un premiu,o pereche de cercei si las la latitudinea Gabrielei cui va fi oferit!

    www.breslo.ro/Product/Cercei-aurii_511254

    23.12.2011, 09:49:41
  • blanitza
    blanitza

    Draga Silvia, esti o scumpa, si multumesc din suflet pentru gestul tau frumos, vom decide impreuna la premiere spre cine pleaca superba pereche de cercei. Dat fiind ca diseara voi face anunturile si voi topicurile si pentru celelalte doua sectiuni ale concursului nostru, respectiv - Moda si Vestimentatie si Arta Plastica si Decoratiuni, as vrea sa mentionez un aspect - suntem in cautare de doi/doua moderatoare pentru aceste sectiuni, reamintesc un fapt - la sectiunea unde modereaza, creatoarea nu poate inscrie piesa in concurs, insa o poate face la alta sectiune. Asadar, o micaaaa intrebare zboara spre voi..., care aveti timp si dispozitie, n-ati vrea.....
    Draga

    23.12.2011, 10:49:26
  • soso07
    soso07

    La sectiunea Arta plastica si Decoratiuni as vrea sa ofer si eu un premiu. Nu stiu inca ce, dar ma voi lumina pe parcurs :)

    23.12.2011, 13:08:06
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Dupa cum ne-am conversat pe MP:),ma ofer sa te ajut unde vei dori,in ideea de a face ceva frumos!Ce,cat si unde voi ajuta,decizi tu!Tinand cont ca la sectiunea "Bijuterii" sigur o sa concurez,raman celelalte doua.Dar,sunt convinsa ca vor fi multe doritoare sa te ajute,asa ca tu o sa-ti alegi ajutoarele,normal.Nu de alta,dar nu vreau sa ma bag in seama:)))

    23.12.2011, 14:06:51
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Pentru sectiunea Moda si Vestimentatie,
    eu vreau sa ofer unei debutante... o saniutza.
    (ca vorbim de IARNA)

    23.12.2011, 15:03:58
  • soso07
    soso07

    George, vad ca e musai sa mai fac o vesta :))) Pe care ar trebui sa o termin pana pe 12 ianuarie (ca sa o pot face cadou unei domnisoare care implineste 15 ani). Dar schimb stilul. Sa fie mult mai simpla ... Sau alt obiect de vestimentatie, cine stie.
    Si tot la sectiunea Arta plastica si decoratiuni, pe langa premiul acordat uneia dintre creatiile care mi-au placut mie mult - mult de tot, voi oferi cate un premiu si organizatorilor (Gabitza si George)!

    23.12.2011, 15:40:27
  • blanitza
    blanitza

    Sorinuta, tu chiar ma rupi in doua cu premiile oferite, esti GROZAVAAAA, ce frumos, la fel si tu, Gheorghitza drag, daca nu-mi vine sa bat din palme ca-n copilarie, cand vedeam la televizor imaginea aceea mare cu un leu care rage, pt ca urma un film MGM, eram topitaaaa, de pe la 3 ani cascam gura si ma dadeam in vant dupa filmele americane muzicale, pt ca puteam sa cant si sa dansez si eu cu ei... Eeeee, ce vremuri.... dar sa nu devin nostalgica inainte de vreme, ca viteazul din poveste, ca-nainte mult mai este...., respectiv - un concurs frumos, sper eu, si plin-plinut de premii o minunatie!!!.... Cred ca va fi musai sa contabilizez, ca tot imi place mie sa adun, sa socotesc...
    Draga Silvia, nu mi-ai spus inca ce sectiune ai vrea sa moderezi, eu iti propun Arta si decoratiuni, pt ca ai ceva afinitati cu aceasta zona, prin stilul tau de bijuterie, spune-mi daca e-n regula.

    23.12.2011, 17:27:18
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    soso07,
    cred ca tu cauti bataitza...

    23.12.2011, 19:10:14
  • soso07
    soso07

    Daca e rupta din RAI, cu placere :)

    23.12.2011, 22:25:59
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Gabi,eu m-am oferit sa ajut,asa ca nu conteaza la ce sectiune!!!Oricare e la fel de frumoasa si de interesanta!
    Mi-am luat in primire "casuta" si astept sa vina cat mai multi musafiri!

    Dar,inca e nevoie de moderator/moderatoare la cealalta sectiune,cea de moda!!!Haideti,nu fiti nepasatori,nu trebuie decat sa ai bunavointa si sa-ti astepti musafirii cu o vorba buna,cu painea si sarea bunatatii.Aratati ca sunteti parte a comunitatii,nu doar un nume din catastif!

    24.12.2011, 09:11:25
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Ma primiti pe mine sa ma ocup de sectiunea moda?
    Am trimis un strigat de ajutor la Gabi, dar reiau aici - cum fac sa-mi anunt intentiile?

    24.12.2011, 11:17:28
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Ce bine,Rona!!!Gata,s-au notat intentiile,in mod sigur Gabi iti va raspunde in cel mai scurt timp!

    24.12.2011, 11:36:39
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Fug un pic sa mai fugaresc un Mos intarziat, si revin sa facem planul de bataie.

    24.12.2011, 11:41:42
  • blanitza
    blanitza

    Draga Rona, abia acum am aterizat in perimetru, si ce-mi vad ochisorii - marea noastra dilema s-a rezolvat, avem o moderatoare si pentru sectiunea Moda si Vestimentatie. In seara aceasta voi deschide si topicul celei de-a treia sectiuni, unde te voi anunta ca moderator al noului locsor de joaca, si din acel moment putem spune ca suntem gata cu organizarea propriu-zisa, si-l asteptam pe Mosu' cu premii, deoarece trebuie sa ne dam si peste cap, si sa mai gasim sponsori pentru orice, si-n prag de An Nou, gandesc si eu pozitiv, si sper sa ne iasa-n cale, ca sa fie un regal de premii...
    Indata ce incepem concursurile, ma refer la perioada de inscriere, voi prezenta doua piese de bijuterie pe care doresc sa le ofer cu drag si din toata inima celei/celui care voteaza primul, si la fel, celui/celei care voteaza ultimul/ultima dintre cumparatori, pentru ca vrem sa fie toata lumea cu ochii pe noi, si sa se participe la topicuri si votare. Aaaaa, azi sunt multe, multe de facut, va pup, si vb...

    24.12.2011, 12:47:48
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Multumesc, Gabi.

    Vreau sa anunt si premiile mele, ca sa le postezi la topic.
    Premiul I:
    - 4 metri diferite materiale (metraj stofa, blana, matase etc)
    - 400 g fire de tricotat
    - 5 metri dantela, panglici, aplicatii
    - un set bratara si cercei Rona

    Premiul II:
    3 metri material
    300 g fire tricotat/crosetat
    4 metri dantela, panglici
    - o bratara Rona

    Premiul III:
    2 metri material
    200 g fire tricotat/crosetat
    3 metri dantela, panglici
    - o pereche de cercei Rona

    Bijuteriile le voi face anume pentru acest concurs, si le voi posta inainte de finalizarea concursului.

    24.12.2011, 13:36:46
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Da,da,Mosul se anunta darnic!!!!

    24.12.2011, 13:46:32
  • forHOPE
    forHOPE

    Io' mi-s mai intarziata putin la idei...ca sa nu zic la minte :-p...deci daca ma inscriu in concurs la sectiunea Bijuterii, cu 2 produse, m-as putea inscrie si la o alta sectiune cu un alt produs? Sau per total sa fie 2 produse inscrise?

    Si...dragi sponsori, ciocolata nu ofera nimeni? :D

    24.12.2011, 14:25:11
  • blanitza
    blanitza

    Oooooo, CE FESTIN DE PREMII!!!!!!! Rona, iubita, ce debut grozav pentru cea de-a treia sectiune, esti grozava...
    Draga Diana, bineinteles ca poti posta si la alte sectiuni, si tot cate 2 piese, ne-am dorit libertate de creatie si de miscare, ador ca oamenii sa-si iasa din obisnuinte, si din ce creeaza ei de obicei, si incurajez din inima sa-si descopere valente si intr-alta zona de creatie. Eu, bunaoara, ma dau si peste cap, da' tot realizez ceva pentru sectiunea Decoratiuni, si poate, daca am curaj, am o idee la Moda si Vestimentatie, mai stii ca nu iese ceva, sau daca nu, macar ochii-mi ies, c-am vazut eu in cap la mine o strafulgerare, cand citeam de vestutele vrajite ale Sorinutei... In definitiv, Dianet, voiam sa spun ca inspiratia este invitata noastra, pe oricare dintre tematicile sectiunilor, tinand insa cont si de minunatia anotimpului iarna prin ceva, cat de putin...
    Aaaaa, si sa nu uit, premiul special al juriului de la Bijuterie va fi un COS CU CIOCOLATA, pentru o creatie si-un creator la alegerea noastra!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    24.12.2011, 17:51:55
  • forHOPE
    forHOPE

    eeeee....daca e vorba de ciocolata, ma bag si eu :D

    24.12.2011, 20:48:10
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Pt ciocolata,ma dau si peste cap:))

    24.12.2011, 21:52:03
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Sunt emotionata tare!
    Sper sa fie un succes, cu multe creatii inscrise, admirate si votate.

    24.12.2011, 22:35:26
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    O sa fie,Rona,o sa fie!

    24.12.2011, 22:44:03
  • blanitza
    blanitza

    Concursul a inceput si va asteptam cu piese cat mai inspirate, pentru ca Iarna este un anotimp numa' bun de bijuterit, as zice eu...
    Si iar, pentru ca decembrie si iarna in ansamblu e un anotimp al cadourilor, incep si eu acest concurs prin a prezenta primul
    Premiu pentru Clienti - cu selectarea castigatoarei prin RNG
    www.breslo.ro/Product/Cerceii-Precious-Butterfly---Premiu-Clienti---Concurs-Iarna-Sectiunea-Bijuterie_511881

    26.12.2011, 12:58:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Blanitza, (coordonator general)
    Jewelswithlove si RonaBijoux,
    (coordonatore pe sectiuni)
    Dumnezeu sa va dea Lumina, Putere si Indelunga rabdare,
    pentru a coordona si modera cu succes cele trei sectiuni
    ale concursului IARNA -
    primul din seria celor patru "ANOTIMPURI".
    DOAMNE AJUTA!!!

    26.12.2011, 14:19:33
  • RonaBijoux
    RonaBijoux

    Doamne ajuta pe toata lumea, sa ducem la bun sfarsit si sa ne bucuram impreuna!

    26.12.2011, 14:23:39
  • blanitza
    blanitza

    Va multumesc din suflet pentru urarile si gandurile voastre bune, le trimit spre voi insutit si inmiit, si dupa cum am spus si la topicul "La o cafea 3", am o supriza speciala pentru cine inscrie primul/prima o creatie aici, la bijuterie, nu spun care, hi, hi, hi...
    Maine v-o arat!!!!

    26.12.2011, 14:50:03
  • carla69
    carla69

    Daca nu reusesc ceva aici,am sa particip la urmatorul cu "Primavara",sigur va urma.Oricum premiile de la Gheorghita le-am pierdut,ca nu mai sunt debutanta,sa vad daca ma pot strecura printre minunatiile create de voi

    26.12.2011, 15:50:04
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    George,multumesc din suflet pt caldele urari;si eu sper sa iasa ceva frumos!

    26.12.2011, 17:26:20
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    carla69,
    nu fii asa sigura asa ca inscrie-te cat mai curand...

    26.12.2011, 17:48:16
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Mi-am facut curajul de a debuta si eu la concursurile de pe forumul Breslo la indemnul vostru mai ales ca am prins un concurs cu o tema atat de fascinanta. Acesta este colierul realizat de mine:
    www.breslo.ro/Product/Colier-Fascinaia-Iernii---Rezervat-concurs-tematic-Anotimpuri---Iarna_512153

    Multumesc!

    27.12.2011, 10:35:13
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    E superb,Camelia!Un inceput nemaipomenit de concurs!Parca o si vad pe Gabi topaind fericita !!!

    27.12.2011, 11:59:36
  • blanitza
    blanitza

    Topita de fericire??????? Zi mai bine plutind in heaven, cu aceasta minunata bijuterie la gat!!!!!!!!
    Draga mea Camelia, ti-ai facut un debut SUPERB in concursul nostru, iti multumesc din inima si pentru piesa pe care-ai inscris-o, dar si pentru ca ai spart gheata aici, la Sectiunea Bijuterie, iar astazi, mai pe seara, dupa cum am promis, iti voi arata piesa deosebita pe care ti-o trimit cadou, deoarece esti prima creatoare ce inscrie o piesa in concurs, si participa totodata si la topicul "La o cafea..."

    27.12.2011, 12:31:42
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Eu am asteptat ca altcineva sa inscrie un produs,nu am vrut sa fiu prima fiindca nu mi s-a parut corect,moderatoare fiind la alta sectiune,si stiind ca vei premia prima creatie inscrisa.De-acuma pot sa vin!

    27.12.2011, 12:39:48
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Stiti legenda iernii??Daca n-o stiti,urmariti acest videoclip:)))
    http://www.youtube.com/watch?v=Hv7t-bNkYUQ

    In alta ordine de idei,iata si setul meu inspirat de frumoasa Iarna:

    www.breslo.ro/Product/Set-Craiasa-zapezii-colier-si-cercei_512215

    27.12.2011, 13:18:56
  • blanitza
    blanitza

    Silvia scumpa, colierul tau m-a cutremurat, e MINUNAT DE FRUMOS, si-ti multumesc pentru placerea estetica pe care mi-ai daruit-o azi!!!!
    Dragele mele Camelia si Silvia, ATI RIDICAT STACHETA CONCURSULUI SUS, SUS, si-mi place de nu mai pot, simt cu-adevarat ca iarna va fi onorata asa cum se cuvine in concursul nostru, BRAVOOO!!!!

    27.12.2011, 13:58:50
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Este prima data cand in sfaesit ca fetele noastre dau
    cat de cat si o valoare "materiala" produselor lor.
    Inca din primele mele posyari pe breslo, atrageam atentia
    ca artistii hanmade de pe breslo "se vand" ieftin. Atunci,
    suna "ca dracul" (daca ar fi sa-l parafrazez pe Petre Roman)
    Spuneam ca unei opere de arta i se atribuie mai intai o valoare
    artistica (spirituala, daca vreti) si abea apoi o valoare materiala...
    Dar daca discutam de valoarea materiala, in sensul strict
    al cuvantului, atunci va zic si acum:
    NU VA VINDETI MUNCA pe doi bani.
    Apoi, spuneam cate-ceva despre standardul scazut de calitate
    si necesitatea abordarii unor altfel de concursuri, menite sa ridice
    stacheta calitatii produselor handmade.
    Ma bucur ca in sfarsit, apar creatii de valoare, cu care ne putem mandri
    si le putem sustine cu demnitate.
    Felicitari fetelor!

    27.12.2011, 14:36:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Si de ce nu, FELICITARI
    ORGANIZATOARELOR.
    Adica,
    gazdele celor trei scectiuni.

    27.12.2011, 14:40:25
  • carla69
    carla69

    Au si aparut minuni pe aici.Ho,ho,ho,cum spune " Mosul",eu pana fac ceva curge muuulta apa pe Tisa

    27.12.2011, 15:50:05
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    carla69,
    dar si cand o curge...

    27.12.2011, 21:38:58
  • blanitza
    blanitza

    Gheorghitza drag, iti multumesc din inima pentru cuvintele de incurajare, conteaza enorm pentru mine!!! La fel, sustin intrutotul si ceea ce ai spus tu despre valoarea unei creatii, ma bucura si sper din suflet ca vom vedea aici piese de inalta tinuta, iar inceputul acestui concurs imi da sperante foarte mari in aceasta directie.
    Spuneam mai devreme ca pentru prima creatie inscrisa in concurs avem un premiu special, in conditia in care creatoarea participa si la topicul nostru cel de toate zilele - La o cafea 3, asadar ma grabesc sa va arat piesele delicate ce vor pleca spre Camelia, cu mult drag din partea mea. Iata-le
    www.breslo.ro/Product/Flori-Gravate-Sidef-Roz-Nude-18x2-3-mm-2-buc---Premiu-Concurs-IarnaBijuterie_512441

    27.12.2011, 22:37:36