Forum: Concursuri Concurs TOAMNA - Sectiunea Decoratiuni si Arta Plastica

  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Ma inscriu si eu la concurs cu lucrarea "Cireada trecand raul":

    Cireada trecând râul

    Doar şapte vaci avea văcarul.
    Doar şapte vaci cu ugerele pline,
    Ce-alene trecând râul se întrebau senine:
    Ce o mai vrea văcarul? Ce o mai vrea?

    Ne trece iarăşi râul a nu ştiu câta oară.
    Cunoaştem toate drumul...
    De-atâta vreme ne rumegăm amarul.
    Viţeii-n fiecare an ni-i ia avarul.

    Si suntem toate triste, da, capete plecate
    Căci la stăpân intrat-am, noi suntem şapte, toate...
    Iar toamna bate-n poartă cu frunzele de ceară
    Şi viaţa ast' a noastră ne-a fost mereu povară.

    Dar una, neatentă, uşor se poticneşte,
    Şi un picior îi scapă. Iar alta se fereşte.
    Şi uite-aşa intrară în panică nebună.
    Dar omul micuţ şi sprintenel le-adună.

    Şi scapă toate şapte.
    Sunt iarăşi împreună.

    25.10.2013, 07:39:33
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Am uitat sa dau link-ul ... scuze...

    www.breslo.ro/Product/Cireada-trecand-raul---Concursul-Toamna_1042539

    25.10.2013, 07:41:58
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    yeey :) super tablou si poezie, eu am ramas la nivelul de Stick Man (Omul Bat) :)

    Cand am vazut tabloul mi-au trecut prin minte amintiri de la strabunica: de cand ma duceam si eu cu vacutele la pascut, de fapt insoteam, imi luam cartea si citeam toata ziua tolanita in iarba. Iar seara le aduceam pe ulita incetinel catre casa. Frumos tare. Acu mi-e dor de stat pe camp cu cartea-n mana.

    Si o melodie pentru tablou:
    Sadie & The Hotheads - The Cow Song
    http://www.youtube.com/watch?v=lyIFdZ5F8Y8

    25.10.2013, 10:29:35
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Multumesc Nicole. Acum stai cu cartea in geanta si citesti pe unde apuci... Nu-i asa?

    25.10.2013, 12:08:07
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Ce dragut... si melodia si videoclipul cu vacute...

    25.10.2013, 12:12:46
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Da, acum citesc pe plaiurile de ciment/asfalt/beton :)

    26.10.2013, 15:57:01
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Datini de Sf Dumitru:

    Este ziua in care ciobanii afla cum va fi iarna. Acestia isi aseaza cojocul in mijlocul oilor si asteapta sa vada ce oaie se va aseza pe el. Daca se va culca o oaie neagra, iarna va fi buna, iar daca se va culca o oaie alba, iarna va fi aspra.

    sursa: superstitii . ro

    Si la multi ani oricui isi serbeaza ziua de nume (sau nu) astazi!

    26.10.2013, 20:39:58
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Ore e si ziua celor pe care ii cheama "Dumitrescu"?

    27.10.2013, 15:14:53
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    A trecut si Sf Dimitrie si ne apropiem cu pasi grabiti catre Noembrie...

    29.10.2013, 19:30:39
  • soso07
    soso07

    In prag de Noiembrie ofer si eu un mic premiu ce va fi oferit de Nicole la sfarsitul concursului Toamna unei concurente la sectiunea Decoratiuni :
    www.breslo.ro/Product/Premiu-Concurs-Toamna---sectiunea-Decoratiuni_1045893

    29.10.2013, 20:16:30
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mos Nicolaie va fi darnic...

    29.10.2013, 22:10:43
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Superbe soso! multumesc!

    Mos Nicolaie darnic si la fel si "moasa" Nicoleta :)

    29.10.2013, 22:19:35
  • soso07
    soso07

    Sa pregatim sandalele, ca la cat e de cald afara, vine vara :)
    Ar fi bine, dar cine stie daca ne trezim cu o ninsoare in noiembrie ...

    30.10.2013, 00:00:42
  • carmenn
    carmenn

    neatza! eee..lasa ninsoarea...mai tarziu

    30.10.2013, 08:26:45
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Buna dimineata! E cald si tare bine! :)
    Am mai dat gata o lucrare pentru concurs, de fapt dou, dar numai una a reusit sa intre la sedinta foto! :D

    Aici e linkul, sper sa va placa, deocamdata a fost insusita de fetita mea ca decoratiune in camera ei, insa se poate reface oricand pentru doritori!

    www.breslo.ro/Product/Suport-decorativ-Trandafiri-de-toamna_1046264

    30.10.2013, 10:15:12
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Avem si poezie insotitoare...

    "DIN TRANDAFIRII TAI DE TOAMNA"

    "Se scutură arar petale,
    Din trandafirii tăi de toamnă
    Şi-au asternut covorul moale
    Gradinii tale, să adoarmă.

    Iar noaptea-l stelelor şirag
    Presară pulberea lor fină
    Pe trandafirii tăi, cu drag
    Şi-n visul dulce din gradină.

    Ca-ntr-o poveste, amintiri
    Coboară, vraja să-i sporească
    Grădinii tale-n trandafiri,
    Cu valul roşu de mireasă.

    Demult, nespusele tăceri
    Le-a ocrotit, ca zana bună
    Şi ne-a dat in atatea seri
    Parfum, cand eram impreună.

    Tu imi şopteai atunci, cu drag,
    La tamplă, vorbe de iubire
    Şi le vedeam, plutind pribeag
    Pe trandafiri, in mii de fire.

    Iar anii trec, la fel cum vin
    Şi in gradina ta adastă.
    E toamna şi e cer senin,
    Cu trandafiri pe la fereastră.

    Privesc staruitor şi-aş vrea
    Ca dintre ei un chip s-apară.
    Eşti vraja in a lor perdea,
    Cand din lumini se face seară.

    Iar cand m-apropii, ca-n poveşti
    Aud cum iar mă chemi aproape.
    Eu te sarut şi simt că eşti
    O zană, ce-a ieşit din ape.

    Şi care lasă-n urma ei
    Stropi, prefăcuţi in bură fină,
    O ploaie peste trandafiri,
    Şi peste visul din gradină."

    30.10.2013, 10:17:36
  • soso07
    soso07

    Chiar astazi am vazut trandafiri rosii intr-o gradina :) Chiar daca este sfarsit de octombrie, aratau ca-n plina vara ...

    30.10.2013, 14:02:36
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Frumoase flori ne-ai adus :) Simbolul iubirii!

    31.10.2013, 00:10:29
  • carmenn
    carmenn

    neatza! pai cu vremea asta au inflorit si la mine trandafirii...si parca au culorile mai frumoase decat asta vara...cand i-a parjolit soarele....

    o sa ofer si aici un mic simbol al toamnei...un dovlecel impaslit...:) unei debutante...daca avem...daca nu ocupantei locului IV

    31.10.2013, 09:55:11
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Dovlecel-Decor-Halloween--Premiu-la-Concursul-Toamna_734114

    acesta a fost trimis la Ploiesti....anul trecut...:)

    31.10.2013, 09:57:31
  • soso07
    soso07

    Da, Carmen ;) Este de mare actualitate !!!

    31.10.2013, 11:24:17
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Multumim pentru premiu carmen :) E super!

    Acu mi s-a facut pofta de dovlecel copt :)

    31.10.2013, 21:15:17
  • carmenn
    carmenn

    haaaaaahaaaa...chiar acum ii spuneam Octaviei...adica o intrebam daca a mancat azi dovleac copt...:)

    31.10.2013, 22:52:24
  • soso07
    soso07

    Azi vreau ca toamna s-o privesc
    Să-mi scald privirea-n arămiu
    Cu ochii-n frunze să zâmbesc
    Știind că nu-i deloc târziu
    S-ating obrazu-nlăcrimat...
    Al lui octombrie trecut
    E încă-n prag,el n-a plecat
    Așteaptă numai să-l salut...
    -Te du acum, te du cu bine
    Și lasă loc pentru BRUMAR
    Căci numai el mai poate ține
    Această toamnă-n calendar...

    01.11.2013, 13:39:00
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Ce poezie frumoasa...

    01.11.2013, 13:47:38
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Chiar asa: ati facut placinta cu dovleac????

    01.11.2013, 22:07:56
  • soso07
    soso07

    Eu fac de Craciun sarmalute in dovleac :) Sarmalutele le prepara mama, eu le asez in dovleac si le bag la cuptor :)))

    01.11.2013, 22:28:11
  • soso07
    soso07

    Acorduri de ... NOIEMBRIE
    http://www.youtube.com/watch?v=EP_bZ0rNoEg

    03.11.2013, 10:36:49
  • carmenn
    carmenn

    pai cred ca o sa incerc si eu...am un dovleac maricel...insa nu stiu cum se procedeaza...faci sarmalele obisnuit si apoi le asezi in dovleacul scobit si il bagi la cuptor...sau dai intr-un fiert sarmalele si apoi le asezi in dovleac...:) sigur este gustoasa mancarea asta...cred ca ar fi bune si niste stafide in sarmale cum pun arabii si ceva scortisoara prin dovleac...sau ies prea aromate...:)

    03.11.2013, 12:05:18
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Cine sa mai faca placinta, am mancat direct dovleac copt.

    Iar despre sarmalele lui soso, de mult ma bantuie ideea. Am vazut reteta intr-o revista, dar n-am avut curaj sa ma apuc de ea. Dar daca vad ca au mai incercat si altii, parca m-as incumeta la un dovlecel mai micut. Oare merg si de post?

    03.11.2013, 17:18:43
  • soso07
    soso07

    Chiar asa ma gandeam si eu, sa fac niste sarmale de post in dovleac :) O pun pe mama sa-mi infasoare cateva (cu pruna la mijloc) si saptamana viitoare la cuptor cu ele :))

    03.11.2013, 17:40:54
  • carmenn
    carmenn

    aoleu...alta reteta...cum se fac si astea cu pruna la mijloc...prune afumate...vreau reteta...trim pe mesaj...:)

    03.11.2013, 18:07:17
  • soso07
    soso07

    Stai s-o intreb pe mama :))) Trimit maine.

    03.11.2013, 18:26:12
  • soso07
    soso07

    Eu am fost mai inventiva - am facut odata ca musacaua (sau varza a la Cluj, dar fara carne) : un strat de varza tocata, un strat de orez (pilaf), prune, apoi iar orez si din nou varza. La cuptor.

    03.11.2013, 18:28:38
  • carmenn
    carmenn

    cred ca a iesit gustos...orezul cu prune dulceag...si varza calita usor acrisoara...miami...

    03.11.2013, 19:04:56
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    N-am mancat niciodata asa o compozitie, dar nu m-as da deoparte :)

    04.11.2013, 09:35:23
  • rogvaiv2013
    rogvaiv2013

    Buna seara tuturor! Sunt foarte noua pe aici... deunazi am implinit o LUNA! Si am reusit sa ajung si pana la sectiunea de concursuri tocmai in ziua cand am strans un brat de frunze minunate. Nimic nu este intamplator.
    Astazi va trimit o pictura pe lem. Sper ca o sa mai urmeze alte 2 creatii surpriza.

    Am emotii.....

    www.breslo.ro/Product/Toamna-in-flacari---Pentru-concursul-TOAMNA-sectiunea-decoratiuni-si-arta-plastica_1050566

    04.11.2013, 20:38:45
  • soso07
    soso07

    Rogvaiv, emotii avem noi cand privim pictura ta pe lemn !!! Emotiile tale sa fie constructive si sa ne aduci si a doua creatie :)

    04.11.2013, 20:41:12
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Foarte frumoasa pictura. Mie imi sugereaza obsesie, nu stiu de ce, de aceea iti spun bunvenit cu o poezie:

    Cu gândul meu
    La tine,
    Am întâlnit
    Aspecte similare.

    Părea că eşti
    Chiar tu...
    Doar sufletul tău
    Mai rămânea
    Să difere.

    Şi astfel,
    Din mersul meu,
    Psihologii, diverse,
    Mă-ndreptau,
    În marşul greu
    Al străzii. (Obsesii - G. Bacovia)

    Si sa nu ai emotii, nu ai de ce. Astept si restul creatiilor, sigur vor fi la fel de spectaculoase :)

    04.11.2013, 21:42:08
  • rogvaiv2013
    rogvaiv2013

    Multumesc:)... lucrez lucrez....

    04.11.2013, 21:52:06
  • rogvaiv2013
    rogvaiv2013

    Asa cum am scris si in descriere focul si toamna greu incap in imagini... ele au o viata a lor, o traire exploziva.. asa ca ma lupt in continuare cu imaginile adaugand altele noi picturii mele pe lemn...

    05.11.2013, 14:15:25
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Superba pictura pe lemn! Felicitari!
    Voi adauga si eu ultima decoratiune din seria Toamnei noastre dragii, alaturi de o povestioara tare amuzanta, sper sa va placa amandoua!

    www.breslo.ro/Product/Suport-decortiv-Struguri_1051364

    "Se spune că procedeul de obţinere a vinului a fost descoperit, din întâmplare, de către miticul rege Djamshid. Acest suzeran persan, amator de festinuri cu muzică şi poezie, era şi mare iubitor de fructe, de struguri cu boabe dulci, mai ales. Cum ciorchinii mult doriţi nu erau de găsit în tot cursul anului, s-a gândit odată să păstreze măcar sucul boabelor în vase din care să soarbă, când şi când, pe timp de iarnă. Zis şi făcut. Porunca îi fu urmată întocmai. Câteva ulcele fură umplute cu mustul cel dulce şi puse la păstrare. Toamna a trecut, vremea strugurilor s-a dus, a venit iarna. Regele Djamshid începu să meargă zilnic şi să inspecteze ulcelele cu saft. Îi plăcea să guste din ele, numai că, de la o vreme, lichidul începu să fermenteze. Nu mai era bun la gust! „Trebuie că s-a stricat”, gândi regele. A vrut să-l arunce, dar parcă nu-l prea lăsa inima s-o facă. Hotărâ să-l mai ţină o vreme, dar, grijuliu, le spuse slujitorilor ca nu care cumva să guste din acel saft, căci era otrăvit. Pe urmă nu s-a mai interesat de el.
    La oarece vreme după această întâmplare, una din slujnicele de la curte păţi o mare supărare. Că o fi fost de natură sufletească ori trupească, lucrul acesta nu prezintă importanţă în contextul de faţă. De reţinut însă este faptul că femeia, aflată în culmea suferinţei, gândi că era mai bine să-şi pună capăt vieţii. Cum auzise şi despre chiupurile cu otravă, se duse să le caute şi, când dădu cu ochii de lichidul sângeriu, se puse să bea din el cu nădejde. La început simţi pe limbă un gust înţepător, pe urmă un fior ciudat îi străbătu tot trupul. Nu mult după aceea o cuprinse ameţeala şi o căldură plăcută o învălui. Moleşeala îi îngreună deopotrivă pleoapele şi picioarele. Adormi acolo, lângă vasele cu otravă. După ce s-a trezit din somn, era parcă o altă femeie! Supărarea de care suferise, înainte de a fi băut din acea licoare, îi dispăruse ca ştearsă cu cârpa; aproape că nu-şi mai amintea din care pricină voise să-şi curme zilele.
    Adânc tulburată de această schimbare petrecută în sinele ei, femeia ceru audienţă la unul din sfetnicii regelui, căruia îi povesti întreaga întâmplare. Aşa ajunse istoria ei la urechile regelui. Suzeranul luă aminte la spusele femeii apoi se duse să cerceteze el însuşi ulcioarele de care uitase. Gustă cu grijă din licoarea cea limpede şi descoperi că nu mai era atât de amară, cum o ştiuse el. Mai luă câteva guri şi i se păru că era chiar bună la gust. După încă vreo câteva înghiţituri, trebui să admită că era chiar plăcută! Pe loc porunci ca acel must să fie turnat în vase de preţ, sub directa lui supraveghere. Toată iarna bău apoi din el şi, pentru că avea un efect atât de binefăcător asupra sa, l-a numit „shahdaaro” ceea ce în persană vrea să însemne „regele leacurilor”. În toamna următorare a poruncit să fie repetată procedura iar saftul stors din boabele de struguri umplu câteva butoiaşe. Curtenii urmară şi ei exemplul stăpânului lor, întorcând cumva pe dos proverbul care zice că peştele la cap se-mpute. Numai puţiciune nu putea fi numită starea minunată, provocată de acel elixir regesc.
    Bucuria regelui şi a supuşilor, în iarna şi primăvara care au urmat, nu a fost măruntă. Multe au fost sufletele ce şi-au găsit alinare în vinul rubiniu. Meşteşugul producerii lui se răspândi ca vestea bună în tot regatul şi de atunci n-a mai lipsit nici de la masa regelui, nici din beciurile hanurilor de la răscruci de drumuri. Călătorii îşi stingeau setea cu el, cei necăjiţi îşi înecau în el necazul, îndrăgostiţii îl îndrăgeau, hangii îl botezau, clericii îl blestemau pe faţă şi tânjeau după el pe ascuns iar poeţii se întreceau între ei în arta de a-i lăuda virtuţile."

    05.11.2013, 19:06:17
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    rogvaiv, nu te lupta, lasa-te imaginilor si culorilor insotitoare!

    alexida, super istorioara! Asadar ai incheiat toamna cu un struguras. Imi imaginez ca masa ta ar arata cam asa: placinta cu mere, un pahar de vin catifelat si decorata de un buchet superb de trandafir :)

    05.11.2013, 20:37:41
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Multumesc, ce-i drept imi place tare mult toamna, e cel mai roditor anotimp si ne ofera din belsug o gramada de minunatii gustoase de pus la pastrat pentru iarna cea lunga si grea.

    05.11.2013, 20:45:16
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Si este fantastic de colorat!

    06.11.2013, 16:38:57
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Traditii, obiceiuri si folclor de ziua Sfintilor MIhail si Gavriil:

    In folclorul religios romanesc, Arhanghelul Mihail este un personaj mai venerat in comparatie cu Arhanghelul Gavriil. El poarta, uneori, cheile raiului, este un infocat luptator impotriva diavolului si vegheaza la capul bolnavilor, daca acestora le este sortit sa moara, sau la picioarele lor, daca le este harazit sa mai traiasca. De multe ori il intalnim alaturandu-se Sfantului Ilie, atunci cand acesta tuna si trasneste, sau oranduieste singur grindina, cu tunul. El tine si ciuma in frau, asemanator Sfantului Haralambie.

    “Vara Arhanghelilor” tine o zi. Pe langa aceasta, intre Arhangheli si Craciun trebuie neaparat sa mai fie trei-patru zile senine si calduroase, numite “vara iernii”.

    Arhanghelul Gavriil a fost trimis de Dumnezeu la Fecioara Maria sa-i vesteasca taina cea mare a intruparii Domnului si tot el a adus dreptilor Ioachim si Ana vestea zamislirii Maicii Domnului. Arhanghelul Gavriil protejeaza tinerele fete, mamele si copiii si duce rugaciunile oamenilor la Dumnezeu. De sarbatoarea Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, traditia spune ca este bine sa fie aprinse lumanari pentru cei osanditi la moarte, dar si pentru sinucigasi.

    Bineinteles ca nu este bine sa muncim in aceasta zi.

    Asa ca, haideti sa petrecem si La Multi Ani tuturor care poarta acest nume!

    08.11.2013, 10:05:42
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Aceste nume, ca sunt doua :)

    08.11.2013, 10:05:54
  • rogvaiv2013
    rogvaiv2013

    Acest cantec imi vine in gand odata cu venirea Toamnei. Am pictat ceea ce simt acum.

    http://www.youtube.com/watch?v=ZBUc6FIA7Dc
    Cu acesta lucrare va aduc a doua surpriza pentru concurs.



    La muuulti ani si traiti din plin tuturor!

    08.11.2013, 14:00:11
  • rogvaiv2013
    rogvaiv2013

    De atata toamna am uitat linkul :))
    www.breslo.ro/Product/Lasa-mi-toamna_1053394

    08.11.2013, 14:01:18
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    E superba!

    E foarte frumoasa toamna ta! :) Si melodioasa

    08.11.2013, 16:04:16