Forum: Orice altceva Concurs “VERDE, ROZ, ALB” (23 iunie-28 iunie)

  • Nahoot
    Nahoot

    Concursul de saptamana aceasta este putin diferit de cele de pana acum , iar tema concursului am intitulat-o: “VERDE, ROZ, ALB”.
    Hmmm, am ales aceasta tema pt ca aceste culori mi se par reprezentative pt o vara proaspata, cu arome florale si, totodata, aceasta combinatie mi se pare deosebit de feminina… Si pentru ca doresc sa vad participanti care fac si alte produse handmade in afara de bijuterii (genti, haine, esarfe, accesorii pt par, etc)

    Iata si regulament concursului:
    1. poate participa in concurs orice produs handmade, lucrat exclusiv in culorile mentionate anterior
    2. nu se accepta alte culori introduse sau lipsa uneia dintre ele-produsele care nu indeplinesc aceste conditii nu vor fi acceptate in concurs
    3. se pot folosi orice tonuri de verde si de roz….(si de alb ?!?) :))
    4. se poate folosi orice material, mi-ar placea sa vad o diversitate de materiale, de la fimo, sa zic , pana la margelute felurite, fetru, hartie
    5. se accepta doar un singur produs postat de un participant

    ATENTIE!!!
    Nu sunt acceptate voturile clientilor care au feedback preponderent de la un participant , deoarece mi se pare iarasi o nedreptate pt ceilalti. Ideea este ca fiecare produs postat sa aiba sanse egale si sa nu ne “obligam” clientii fideli sa ne voteze!
    Se va pastra sistemul de vot de pana acum, deorece mi se pare mai complicat sa nominalizam 3 produse (cel putin, pt numaratoare).

    Concursul incepe astazi, 23 iunie, iar ultimul produs admis in conscurs trebuie sa fie postat si anuntat pe forum pana duminica, 27 iunie, la ora 20:00 (pentru a nu ne apuca ora 00:00 cu postatul listei finale pt vot). Votul va incepe imediat cum va fi postata lista de vot si se va finaliza luni, 28 iunie, la ora 20:00.


    Si acum partea mai interesanta: PREMIILE:
    LOCUL I: www.breslo.ro/Product/Premiul-I_178735

    LOCUL II: www.breslo.ro/Product/Premiul-II_178734

    LOCUL III: www.breslo.ro/Product/Premiul-III_178730


    Siiiiii… un PREMIU SURPRIZA, acordat unui produs, pe care eu il voi alege din lista participantilor, diferit de cele aflate in top 3. Asta ca sa fie cat mai multi castigatori! :D premiul special il puteti vizualiza aici: www.breslo.ro/Product/Premiul-Special_178726

    Va astept cu drag sa participati la concurs si sunt aici pt intrebari, sugestii, mustrari :)
    Catalina

    22.06.2010, 17:11:21
  • tzuki333
    tzuki333

    Hey, Catalina, din start iti spun ca ma bucur pentru felul cum ai gandit urmatorul concurs...felicitari pentru ideea de a da mai multe premii, asta va motiva mai multe persoane...pe mine m-ai convins, oricum! si, vazand premiile, mi-a vanit in minte sa spun ca imi doresc sa iau chiar si premiul trei...sau premiul special! deci e ceva! numai bine, succes!
    Adriana

    22.06.2010, 17:18:58
  • dragonfly
    dragonfly

    premiile m-au dat gata...plus de asta tema si regulile alese de tine mi-au dat chef de framantat de numa numa
    a fost concurenta la editia trecuta dar sa vedeti la asta....eheee

    22.06.2010, 17:30:13
  • dibacie
    dibacie

    Super concurs! Imi place. O sa fie concurenta si mai mare dak vor fi produse cu functii diferite. Si e mai bn sa fie doar cate un produs de persoana. Iar premiile sunt delicioase. Talent si gust cu carul, draga @nahoot6. Felicitari din nou!

    22.06.2010, 17:42:22
  • dibacie
    dibacie

    Aham... aaa... :D
    Am o intrebare: la pct 3. se pot folosi orice tonuri de verde si de roz….(si de alb ?!?) se poate folosi (drept .. tonuri de alb :D ) si crem, deschis, gen ivory???
    Da bine! :D

    22.06.2010, 17:50:18
  • Nahoot
    Nahoot

    @dibacie se pot folosi si ivory si bej deschis si orice culoare apropiata de alb.

    22.06.2010, 18:08:22
  • lycurycy18
    lycurycy18

    din cate am invatat eu albul nu se poate folosi decat pentru a da tonuri. Nu exista tonuri de alb:) albul e pur ca si negru. ca sa ajungi la crem pui alb plus ceva. Albul e nonculoare si nu se obtine din alte combinatii, deasemenea nici culorile principale( albastru, rosu si galben) nu se pot obtine din alte culori dar acestea pot avea tonuri si game diferite. deci nahoot tu stabilesti cum va fi ...

    22.06.2010, 18:14:44
  • Nahoot
    Nahoot

    dupa tonuri de alb am pus ":))", ca sa se inteleaga ca am spus asta in gluma.

    pt cei care doresc sa participe: produsele inscrise in concurs trebuie sa includa nuante de verde, roz si alb sau orice alta culoare/nuanta foarte apropiata de alb

    22.06.2010, 18:19:46
  • dibacie
    dibacie

    Da, @lycurycy18, albul si negrul nu sunt culori, de fapt. ;) Am preluat formula "tonuri de alb" cu ghilimelele de rigoare cat Casa Poporului sa vbm despre fix acelasi lucru, cu mult haz. Mai ales k asta spune k poti folosi diverse patine de alb, dak @nahoot6 a lasat loc de presupus. Poti spune si alb patinat, prafuit, dak vrei. Desigur k nu e alb pur, dar in mai toate paletele de culori o sa gasesti patine de alb in gama.. alb. :)

    22.06.2010, 18:24:09
  • lycurycy18
    lycurycy18

    eu am vrut sa nu fie inteles gresit de cei care nu stiu:) sunt persoane care nu au cunostinte de baza la acest capitol si e bine de specificat. Felicitari pt tema concursului si premiile sunt super! Bafta fetelor!

    22.06.2010, 18:24:27
  • dibacie
    dibacie

    Foarte bn k ai adus vorba. De asta am si intrebat. Nu doar pt mn, ci si pt altii. Eu lucrez cu bumbacuri (cotton perle) si acolo am muuulte nuante de alb patinat :D
    Spor la treaba! :*

    22.06.2010, 18:33:11
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    intrebare 1: (roz,verde, alb cristal) e in regula?
    intrebare 2: set cercei + pandantiv se incadreaza la "1 produs" ?

    Eu zic "da" la amandoua dar mai bine intreb inainte.
    Multumesc frumos!

    22.06.2010, 19:33:34
  • Nahoot
    Nahoot

    ^da la amandoua, tonycat:)

    22.06.2010, 19:36:15
  • Loulou
    Loulou

    Va felicit pentru tema, este bine ca v-ati gandit sa aduceti in competitie si altceva pe langa bijuterii.

    In legatura cu regulamentul concursului vostru, am si eu o parere si cred ca este ok s-o expun.

    Concursul initial a avut scopul de a anima putin forumul si de a atrage clientii catre forum, de a-i face sa se simta o parte importanta a acestei comunitati.

    Nu stiu exact ce va motiveaza pe voi, pe mine ma motiveaza intre altele si vanzarile.

    Altfel spus, atunci cand realizez o bijuterie, eu ma adresez clientilor mei, nu breslasilor, deci consider ca ei sunt cei care trebuie sa-mi aprecieze munca.

    Parerea colegilor de Breslo este si ea importanta, dar intr-un cu totul alt fel.

    Prin ceea ce ati elaborat voi in regulament, cred ca realizati urmatoarele doua chestii:

    1 Clientii nu se vor mai deranja sa ne viziteze forumul, in plus se vor simti lezati de interdictia de a-si vota preferatii, pentru ca evident, daca o persoana prefera un magazin, va vota produsul acelui magazin.... pentru simplul motiv ca-i place.... probabil...

    2. Jigniti participantele editiilor anterioare, in special pe cele care au fost votate de catre clienti, implicit si pe clientii care le-au acordat votul.

    In alta ordine de idei, clientii nostii, (ai mei cel putin) par capabili sa ia singuri decizii, nu mi-a trecut prin cap sa incerc sa-i oblig sa-mi acorde votul.

    Ei, cam asta este parerea mea, eu nu voi participa la aceasta editie deoarece timpul nu-mi permite, dar am tinut sa-mi spun parerea deoarece nu mi-a placut ce am citit in regulament.

    22.06.2010, 19:54:38
  • punctG
    punctG

    @Cinnamon este in regula sa apara la rubrica oferte si promotii un anunt cand incepe perioada de votare? sa apara pe prima pagina Breslo tocmai pentru o buna informare a clientilor. Mie imi place ideea. Va pupam si succes :)))

    22.06.2010, 20:02:40
  • Nahoot
    Nahoot

    @ loulou: multi clienti nu intra pe forum, asa incat nu stiu ca exista un concurs in desfasurare, ca sa poata vota un produs care sa le placa (nu neaparat dintr-un magazin de unde cumpara in mod frecvent)
    Ideea din regulament nu este deloc cea pe care incerci tu sa o expui... Sunt sigura ca pe breslo exista creatori care doresc sa participe si poate au magazinele deschise de curand si chiar nu au inca niciun cumparator pe breslo. Nu ar fi corect fata de acestia ca unii dintre noi, care avem multi clienti, sa fim votati de clientii nostri fideli .

    -in alta ordine de idei, ar fi fost frumos sa existe pe prima pagina un anunt cu concursul, sau macar cu perioada de votare, cum a spus si punctG
    -clientii breslo pot vota, insa mentin regula de concurs enuntata la inceput: votul clientilor fideli unui magazin, care vor acorda votul magazinului in cauza, nu vor fi luate in calcul
    -nu mi se pare un regulament extrem de riguros si ma astept sa nu imi fie interpretate gresit "regulile"

    22.06.2010, 20:22:19
  • tonycat
    tonycat

    Sunt curioasa cum si cine va tine evidenta clientilor fideli. Suna putin a discriminare.
    Regula asta da de la inceput impresia ca anticipat voturile ar fi pe simpatii fara sa tina seama de impresia pe care a facut-o un anumit produs. Cum se evalueaza daca un client e fidel sau nu ? Doar dupa feedback? Inteleg faptul ca nahoot6 e regina Breslo timp de o saptamana si pe merit, si mie mi-a placut creatia ei enorm, si poate impune orice regula, dar asta cu e fidel nu ii numaram votul nu e buna. Cate voturi in total au fost pana acum la cele doua editii ca sa numaram asa din 2 in 3? Sute, mii..?.. pana acolo mai e mult.
    Eu nu am vandut nimic pe Breslo pana acum, dar nu fac din asta un caz, iar cei care au clienti multi si fideli , pai e foarte bine, inseamna ca exista speranta in Romania pentru handmade.
    Pentru instiintare , toti cei inscrisi ar putea sa primeasca un "newsletter" pe mail.
    Doar sa afle odata despre concurs si sa fie invitati sa voteze. Dar poate ca e un efort destul de mare pentru aplicatie. Oricum nu primim niciodata nici un fel de newsletter.
    Multumesc!

    22.06.2010, 20:46:01
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Nu prea pricep chestia asta cu voturile si clientii fideli. Sa-nteleg ca la editiile trecute s-au dat voturile pe simpatii si nu pe produs? A fost asa, cam ca la Eurovizion? Delicata treaba! Nici nu stiu ce sa zic.

    22.06.2010, 21:10:43
  • dragonfly
    dragonfly

    Tony, Nahoo incearca sa imbunatateasca sistemul de vot...adica sa fie cat mai corect posibil pentru toata lumea.stii ca la editia ce tocmai s-a incheiat , o persoana a votat de 2 ori aceeasi bratara? la distanta de doar cateva minute..si mai are si acelasi avatar,oare s-a gandit ca avem ochii inchisi ? hai sa nu deschidem cutia Pandorei si sa ne concentram pe creatie.
    Ma gandeam sa se infiinteze un juriu dar nu sttiu cat de obiectiv poate sa fie ...

    MESTERITI CU SPOR !!!

    22.06.2010, 21:13:20
  • dibacie
    dibacie

    Mda, suna intr-un mare fel partea cu clientii fideli. Oricum, e votul lor, deci, parerea lor. Si da, cine nu are clienti fideli inscrisi pe breslo este in dezavantaj, dar tot zic k e bn sa voteze fiecare liber. Consider aceste concursuri foarte bune pentru breslasi, indiferent dak sunt vanzatori sau clienti. Ne aduna si ne distreaza. De asta si participam.
    Iar cu un newsletter e mai greu. Are dreptate @punct G. Ar fi bine sa apara undeva, pe prima pagina, un textulet care sa anunte concursul, votul si sa invite chiar la votare. Si participarea la discutii, parerile si emotiile care au loc pana in votare sunt benefice, cred eu.
    Spor!

    22.06.2010, 21:20:49
  • tonycat
    tonycat

    asa gandeam si eu, nu altfel, creatia e pe primul loc... am vazut si eu 2 magazine cu acelasi avatar. Este asta o situatie care nu se poate accepta? Nu stiu acum. Ma gandesc ca e perfect valabil, avatarul e de vina, de ce nu l-a schimbat?. Dar daca incerci sa tii evidenta la feedback-uri, asta mi se pare destul de complicat, eu zic ca o sa fie discutii nesfarsite. Cum doriti, nu fac observatii, decat comentez.
    Cu respect, TonyTheCat

    22.06.2010, 21:26:02
  • tonycat
    tonycat

    De ce ar fi greu de trimis un newsletter??? Ma gandesc ca sunt persoane care au cont pe breslo dar nu au mai intrat de mult, dar poate ca isi citesc mesajele de pe alte adrese. Poate ne lamureste moderatorul.

    22.06.2010, 21:30:30
  • dibacie
    dibacie

    Chiar, mi-a venit o idee. Maii, dragi administratori, :* :D, asa cum nu pot aparea comentariile noilor intrati in breslo, cei cu conturi noi, pana nu sunt moderate, nu s-ar putea face cv la fel pt votare? Asta k sa nu mai fie niciun fel de indoiala. Adik sa voteze fix numai cine are acceptul sa o faca?

    22.06.2010, 21:33:18
  • tonycat
    tonycat

    Si cine are acceptul sa voteze? Nu am inteles.

    22.06.2010, 21:35:25
  • tonycat
    tonycat

    Dar fix sa fie.

    22.06.2010, 21:39:21
  • Marina2009
    Marina2009

    Eu ma incadrez in categoria discriminata si incriminata de organizatoare, tin sa va spun ca intru pe forum, citesc sau urmaresc topicuri, vizitez magazinele persoanelor care-mi atrag atentia.
    Pana sa apara aceste concursuri nu am avut de ce sa las comentarii in forum, acum este o situatie care ma determina sa am o parere.
    Eu sunt "clienta fidela" a doua magazine de pe Breslo, datorita acestor magazine mi-am deschis un cont aici.
    Toate produsele voastre sunt frumoase, dar mie imi retin atentia doar acele doua magazine, cu ele rezonez, deci sa inteleg ca nu voi putea vota de acum incolo produsele care-mi plac? Sau o sa fiu nevoita sa votez ceva ce nu mi-as comanda?
    De exemplu, la editia precedenta, am votat o bratara pe care am si comandat-o apoi, deci am votat ce mi-am dorit sa port!
    Pentru mine este ok sa nu mai particip la vot, dar v-am spus si voua cum percep regulamentul cel nou,
    O seara buna,
    Marina

    22.06.2010, 21:46:57
  • punctG
    punctG

    Eu nu cred ca e o mare problema inca partea asta cu feedbackul, ca desi voi aveti foarte multi clienti cum rezulta si din feedbackuri daca nu ma insel @nahoot6 are pana acum recordul de voturi, e posibil sa ma insel, si acesta a fost de 13 voturi, acum cate voturi au putut fi acordate de clientii fideli? sau @Loulou sau @Andradacristina si din precedentele editii, mai ales daca avem voie sa promovam concursul pe prima pagina ca sa fie vazut de toata lumea. Hai sa zic ca mai strange cineva 4-5 voturi in plus daca mai sunt atrasi la vot inca 100 de oameni nu cred ca schimba semnificativ scorul final. Nu sunt nici impotriva tu organizezi tu faci regulile si cred ca ar trebui sa le acceptam si sa participam cu totii in continuare in speranta ca vom castiga si vom inbunatatii in timp regulamentul (o motivatie in plus pe langa minunatele premii). Spor la mesterit :)))

    22.06.2010, 21:50:09
  • dibacie
    dibacie

    Poi, din cate am citi pe aici, am senzatia k s-ar prefera vanzatorii. K nu prea ai cum sa selectezi clientii. Adik, in soft pp k este deja clara diferenta intre vanzator si cumparator.
    Dar totusi, mi s-ar parea mai corect k cine voteaza sa o faca serios, responsabil si pt k efectiv apreciaza piesa respectiva. Sa si invatam cv. Nu sa o faca de 2 ori, pt propriul produs - d-astea. Frumos e sa te aprecieze cei care nu te cunosc. Cred k prinde bn si un bravo, dar si o critica.

    22.06.2010, 21:51:19
  • punctG
    punctG

    @dibacie ti-ai scrantit un deget :)))) nu prea inteleg ce scri acolo :)))
    dar suna bine :)))

    22.06.2010, 21:54:26
  • tonycat
    tonycat

    Mie mi s-a scrintit neuronu'... prea multi k in textul tau.
    Creatiile tale sunt minunate si cred ca infiorator de greu de lucrat dar in text nu inteleg unde bati.
    O seara buna!

    22.06.2010, 21:58:57
  • lycurycy18
    lycurycy18

    Eu nu vreau sa intervin in reguli pentru ca nu sunt in masura. Daca sunt simpatii pe acest site este foarte bine...fiecare cu prietenii lui. Mi se pare normal sa iti votezi amica sau prietena, altfel poate s-ar simti ca ai ceva cu ea si nu vrei sa ii fii alaturi.Dar daca fiecare participant ar primi macar un vot asa de incurajare as spune ca nu ar mai exista discutii:).Eu consider ca acest concurs nu este pentru a castiga un premiu, este pentru a putea demonstra ca te poti incadra intr-o tema si vrei sa fii competitiv, sa incerci sa faci ceva mai deosebit decat faci de obicei. Pentru mine cel putin asa a fost, nu am facut niciodata o bratara in genul asta. S-a intamplat sa ma trezesc din somn de dimineata cu acea idee si am pus-o in practica. Mi-a facut placere sa fiu alaturi de voi si apreciez pe toata lumea. Nu e corect ce e drept tot ce se intampla, dar fiecare isi are norocul lui:)) Eu optez pentru a folosi platforma concursului, daca se poate, pentru a fi mai vizibil pt toata lumea..e pacat sa stea nefolosita:)

    22.06.2010, 22:01:14
  • dibacie
    dibacie

    :)) Mai clar. Softul breslo (programul in care suntem) stie cine e vanzator si cine e client, k e unul destept, si nu ar mai exista discutia k voteaza clientii fideli. Desi mi se pare foarte importanta si parerea clientilor corecti.
    E mai bn asa, punctG? :D :*

    22.06.2010, 22:05:58
  • punctG
    punctG

    LOL

    22.06.2010, 22:06:36
  • aglaia
    aglaia

    dibacie, cred ca ar fi si mai bine daca ai scrie si tu cuvintele intregi, ca sa inteleaga tot omu'. zic asta pentru ca aici te adresezi totusi intr-un loc public, nu catre amicii d p mess, kre vb si ei la fel k u, si nu toata lumea e de-o seama cu tine si intelege/apreciaza acest limbaj. asta ca sa nu mai zic ca e incomod pentru cititor. cheers

    22.06.2010, 22:32:38
  • dibacie
    dibacie

    @aglaia, imi cer scuze. Am crezut ca se poate citi usor. (Scriu prescurtat pentru ca am un bebe mic si nu apuc sa termin ce am de scris. De asta si raspund cu intarziere.)
    Dar, pe scurt, am incercat sa sugerez o idee de a seta in programul ce ruleaza pe breslo ca sa aiba posibilitatea de a vota doar vanzatorii. Astfel nu vor mai fi discutii cum ca se voteaza de pe mai multe conturi, si acelea fiind de clienti, sau de catre clientii fideli.
    Am mai spus ca este bun totusi si un vot de la clienti, dar de la cei care voteaza corect.
    Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa.
    Spor la treaba in continuare!

    22.06.2010, 22:51:33
  • alinuta
    alinuta

    Buna seara,

    Sunt o "clienta fidela" si asta se poate vedea in feedback-ul meu.
    @nahoot6, conditia ta referitoare la votul clientilor fideli mi se pare total nefericita si oarecum...jignitoare. De crezi tu ca un vot al vreunui cumparator, fidel sau nu, ar fi mai subiectiv decat voturile pe care vi le dati voi intre voi, ca membre ale acestei comunitati...avand in vedere faptul ca, totusi, sunteti in concurenta zi de zi.
    Concursurile, in general, se organizeaza cu o cat mai mare deschidere pentru a atrage cati mai multi participanti si votanti si pentru a va face cat mai bine cunoscute.
    Pot sa-ti spun ca, desi am contul deschis de peste un an, nu am nimerit in magazinul tau pana la concursul pe care tocmai l-ai castigat.
    In ceea ce priveste votul, este adevarat ca este mai greu de numarat insa as fi dorit sa o votez pe monicasandica locul 2 si pe tine locul 3 ... si asta fara sa fiu subiectiva deloc.
    Acum....daca nu-mi dai voie sa votez, o sa votez dupa concurs si o sa-mi exprim optiunea si cu privire la locurile 2 si 3.
    Oricum, cred ca asa o sa votez de acum inainte pentru a nu mai fi suspectata ca votez “obligata”.
    Credeam ca pe acest breslo nu “bantuie” clienti putintei la minte speriati de colaboratorii lor.
    Si acuma gata...ca m-am cam suparat.

    SUCCES tuturor participantilor. O sa va votez dupa concurs.

    22.06.2010, 22:54:11
  • DeianeiraJewellery
    DeianeiraJewellery

    Cand am citit azi regulamentul concursului inca nu era postata nicio reactie .Eu in schimb m-am simtit direct vizata deoarece am fost votata cu preponderenta de clientele mele. Acest lucru, evident , nu s-a datorat faptului ca le-am obligat , ba din contra chiar la concursul ce tocmai s-a incheiat am insistat pentru votarea unui alt produs. Stii al cui Nahoot? Al tau, pe care la randu-mi l-am votat.Mi s-a parut inoportun sa intervin intr-un topic de concurs dar nu aveam de gand sa raman datoare asa ca hotarasem sa iti scriu in inbox. Daca tot s-au dat cartile pe fata dau replica aici.Draga Catalina, eu nu lucrez pentru breslase ci pentru mine si clientele mele . Reclama mea se afla in sectiunea de produse vandute si in relatia pe care o am cu persoanele cu care interactionez.Crede-ma ca nu am nevoie de premii si de podium pentru ca am primit inzecit din munca mea PROPRIE. Am cliente destule chiar aici in Breslo dar nici macar nu mi-a trecut o secunda prin cap sa apelez la ele pentru vot.Este penibil, copilaresc. Si iti mai dau un pont : lumea intra pe forum!. Oricum in ceea ce ma priveste ai reusit sa ma elimini din concursuri pentru ca nu cadrez cerintelor. Nu-mi cer scuze pentru ca nu sunt artista si pentru ca bijutericile mele nu concorda cu gusturile fetelor de pe breslo. Probabil ca esti prea tanara ca sa-ti dai seama ca trebuie sa cantaresti bine cuvintele inainte de a le articula.
    Numai bine va doresc

    22.06.2010, 23:00:28
  • AllThePrettyLittleThings
    AllThePrettyLittleThings

    Wow, unde s-a ajuns... Ideea era parca sa ne "impulsionam" creativitatea, nu sa despicam firul in patru - sa voteze doar blonzii, ba sa voteze doar cei cu ochii verzi.
    Atata vreme cat Breslo, oficial, nu se implica, nu avem cum controla cine cate conturi isi face de pe ce IP, de pe cate se voteaza. Asta ar trebui sa tina de respectul fata de sine si fata de ceilalti al fiecaruia. Am si eu inca un cont, facut inaintea magazinului, de pe care imi fac cumparaturile de furnituri. Nu mi-a dat prin cap sa-l folosesc in concurs. E sub nivelul meu - si daca nu e sub nivelul altora, atunci foarte bine, sa ia premiul si sa fie fericiti, oricum nu pentru premiu m-am inscris.
    Cat despre clientii care prefera anumite magazine si deci n-ar avea voie sa voteze - e ca si cum ar juca Franta si Anglia, dar pe stadion n-au voie nici englezi, nici francezi, doar suporteri din alte tari (scuzati comparatia, e CM de fotbal peste tot :p). Asa se indeparteaza (si insulta, in sensul de "bine, atunci jucati-va intre voi daca n-aveti nevoie de clientii") tocmai "publicul" tinta al concursului (daca exista vreunul in afara de concurentii in sine). E foarte bine ca unii au clienti fideli, dispusi sa faca efortul sa-i voteze. Inseamna ca acei vanzatori chiar fac bine ce fac. Cat despre ceilalti, castiga vizibilitate, pot fi "descoperiti" de clienti Breslo. Cu cat mai multi potentiali clienti viziteaza, voteaza, se implica, cu atat mai bine e pentru toata lumea.
    Scuzati-ma c-am scris atat de mult.
    In fond, e concursul lui nahoot, isi stabileste propriile reguli. Dupa care ramane la alegerea fiecaruia de a se inscrie sau nu respectand regulamentul propus.

    22.06.2010, 23:13:35
  • aglaia
    aglaia

    legat de regulile concursului:

    1. ce inseamna client fidel, si cum stabilesti ca X este sau nu client fidel al magazinului Y? eu cred ca nu se poate masura, asta in primul rand, si, in al doilea rand, daca totusi ai incerca sa verifici chestia asta, ar fi o treaba foarte anevoiasa - daca sunt 100 de votanti, sa zicem, cine sta sa ii caute pe toti ca nu is "clientul fidel" al celui votat?

    2. daca unui client X, ii place magazinul Y si cumpara adesea de acolo (cumpara ca-i place, nu?), nu este foarte probabil sa ii placa si produsul inscris in concurs de magazinul Y? oare n-o fi frustrant sa nu poata vota omul ce ii palce? ma intreb si eu...

    22.06.2010, 23:14:27
  • naturaspirits
    naturaspirits

    Vad ca s-au iscat dispute pe topicul asta si nu-i deloc frumos.
    Nici eu nu sunt de acord cu ideea de a interzice clientilor sa-si voteze magazinul fidel. Clientii sunt cei care apreciaza produsele cu adevarat si in cel mai sincer mod! Ei sunt cei care isi doresc sa poarte un anumit produs, in defavoarea altuia. Si la urma urmei, nimeni nu-si poate obliga clientii fideli sa voteze. Cum ii spui ? " daca nu ma votezi nu-ti mai vand nici un produs". E absurd! Nu cred ca face cineva asa ceva! Iar clientii chiar intra pe forum si citesc, chiar daca nu scriu... si nu cred ca e frumos sa vada asemenea discutii! Pe mine o clienta m-a anuntat de concursul initiat de Loulou! Eu care stau zilnic pe breslo habar nu aveam de concurs pana miercuri.

    22.06.2010, 23:28:48
  • dibacie
    dibacie

    Cel mai bine ar fi sa ne bucuram de TEMA concursului si sa lucram obiecte deosebite, fiecare in felul ei/lui. Nici nu stiu de ce am mai facut propunerea cu vanzatorii. Mai ales ca, de fapt, clientii sunt baza unui vanzator. De fapt, stiu. Pentru ca m-am suparat pe discutie si am simtit nevoia da a gasi un mod de a o infrana pana nu ajunge sa eclipseze total topicul, anume faptul ca totusi este vorba despre un concurs de creatie, nu despre alegeri parlamentare. Iar cine doreste sa participe, sa o faca de drag, nu pentru a castiga un premiu musai. Castigam mai multa experienta si distractia de a raspunde acestei provocari. Oricum, stiti ca toate produsele sunt apreciate. Daca cineva are 10 preferinte si da cu banul, nu se mai supara nimeni ca, nu-i asa, s-a votat corect.
    Aici ma retrag. Am sa particip asa cum am facut-o si data trecuta, tot de dragul de a incerca sa raspund unei provocari ce imi pune la incercare imaginatia si mestesugul.
    Scuze ca am scris mai mult, dar m-a suparat galceava tastelor, provocata de votare.

    22.06.2010, 23:36:05
  • CAT.E
    CAT.E

    pentru mine folosirea acestor 3 culori impreuna a fost o provocare :). si se pare ca de data asta sunt prima la postat :D

    www.breslo.ro/Product/Inel-Culori-de-Vara--Concurs-Nahoot6_178952

    23.06.2010, 00:00:18
  • dragonfly
    dragonfly

    felicitari cat-e...pentru initiativa si curaj
    ai spart gheata ce devenea tot mai groasa
    e frumos inelul

    23.06.2010, 00:01:55
  • punctG
    punctG

    supertare @CAT-E

    23.06.2010, 00:03:58
  • dibacie
    dibacie

    Foaaarte frumos, @CAT-E. Admirabil ca ai margelit pana la ora asta! :)

    23.06.2010, 00:08:18
  • CAT.E
    CAT.E

    mercic fetelor. ora asta e obisnuinta pentru mine :)

    23.06.2010, 00:11:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pffii, ce s-au incins spiritele de cand n-am mai intrat eu pe forum :))

    Asa, sa ma bag si eu repede :)
    1. Ideea cu clientii fideli mi se pare si mie cam nefericita. Daca am clienti fideli, care vor sa ma voteze, care e problema (nu sunt sigura ca am, dar cine stie :) ). In plus aglaia are dreptate, cum definesi clientul "fidel". Uneori e evident, de cele mai multe ori nu. Deci eu zic sa lasam pe toata lumea sa voteze ce-i place.

    2. Interbare spre Nahoot: produsele din concurs trebuie sa fie noi? Sau se accepta si produse create anterior /vandute etc etc. Nu scrie nimic despre asta in regulament...?

    3. Chestia cu moderatul comentariilor ma streseaza si pe mine..dar nu eu le moderez. Cred ca Luigi face asta. Trebuie sa vorbesc cu el, dar in ultimele zile nu-l mai prind deloc :))

    Acestea fiind zise, sa ne punem pe creat. Spor :D

    23.06.2010, 00:58:44
  • Nahoot
    Nahoot

    felicitari, cat-e, ai fost extrem de rapida si ai reusit sa faci un inel foarte frumos!

    @cinnamon: produsele din magazin trebuie sa fie noi :)

    23.06.2010, 08:58:47
  • dragonfly
    dragonfly

    eu astept soarele...ca sa pot face poze
    e asa intunecatttt,uf

    23.06.2010, 09:46:56
  • dibacie
    dibacie

    Poi, o sa cam ploua. Dar pentru poze mai bune in casa, stinge lustra (deci, e bine ca ploua si e mai intuneric :D ) si aprinde o veioza in fata careia pui o coala de calc sa fie lumina mai difuza deasupra obiectului sau in lateral nitel (eu am prins-o cu o capsa deasupra capului veiozei), eviti "arsurile" de pe foto. Poate mai au si altii probleme cu fotografiatul pe "bezna" asta. :) Bafta!

    23.06.2010, 10:24:54