Forum: Concursuri Discutii. Sugestii. Opinii. - REGULAMENT Concursuri

  • blanitza
    blanitza

    Andra, concursul relaxant e foarte bine surprins in rezumat. La fel si cel de maiestrie, insa as avea o mentiune - eventual impartirea in categorii pe nivel de pricepere dispare, pentru ca adresabilitatea acestui concurs de MAIESTRIE/ARTA este evidenta - cei cu experienta, greii. Din bun-simt, consider eu, un incepator literalmente nu poate face de azi pe maine o piesa pentru a concura cu reale sanse intr-un astfel de concurs.
    Legat de categoriile in functie de tehnici, iarasi, mi se pare pentru inceput prea specializat, insa impartirea in functie de domeniu o gasesc foarte buna, de-altfel e perfecta lista pe care ai facut-o spre sfarsitul mesajului anterior. Eu as vedea acest tip de concurs desfasurandu-se unul pe luna, cu nominalizarea clara a domeniului/tipului de bijuterie careia i se adreseaza. Prezenta unei platforme de expunere si votare cred ca implica sprijinul echipei Breslo, si daca tot s-ar pune la punct un astfel de concurs mai greu, atunci as vedea, tot ca o forma de premiere, prezentarea castigatorului/castigatorilor intr-o revista de moda, reclama pentru el si pentru Breslo, or asta inseamna antamarea unor discutii cu actualele reviste de profil care exista in masmedia romaneasca. Adica, daca-i concurs, si niste oamenii isi baga carnea-n saramura cu el, atunci sa existe forme de recompensa pe masura efortului lor.

    16.08.2011, 11:52:02
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    da, Gabi, categorisirea in functie de tehnici este specializata, eventual la concursurile strict de bijuterie.

    Chestia cu incepatorul si avansatul...tot nu stiu unde se trage linia, cum se evalueaza.

    Tot timpul va fi printre incepatori cineva care se evidentiaza in mod deosebit si poate s-ar incadra la un nivel mai sus!

    La ce lista te referi?!

    Reclama ar fi excelenta!!! Acum, saroiti cu cunostintele :D :)))

    16.08.2011, 12:35:51
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    ahh...si rezumatul nu este complet nici batut in cuie... mai pot fi adaugate idei, pe masura ce intervin in discutii, pot fi facute modificari in functie de parerea majoritatii!

    Eu voi face rezumate periodic! Ca sa nu uitam nimic :p

    16.08.2011, 12:37:38
  • user21
    user21

    mie-mi place tare mult expresia "live and let live " :))

    oricum, mi se pare cam mult un topic special pentru regulamentul de concurs. eu l-am perceput intotdeauna ca un concurs lejer, fara incrancenari inutile, la care cei care doresc sa isi testeze capacitatea de a se incadra intr-o tema data (avand in vedere ca putini lucram conceptual,cu exprimare prin colectii) sa o faca cu placere.

    sigur ca un concurs in care sa iti masori "fortele"cu cei care lucreaza cu acelasi tip de material ar fi interesant. din pacate, daca din 30 de persoane care lucreaza cu seed beads, de ex, intra pe forum 10 si doar 5 ar fi dispuse sa participe la concurs.........

    as vrea sa vad o impartire in incepatori si experti care sa nu conduca la alte discutii infocate :))

    ca sa inchei, cred ca frumusetea concursului rezida si in varietatea regulamentelor - varietate care vine din diferentele dintre cei care il organizeaza.

    si mai cred ca in loc de buhuhu si behehe pe tonuri din ce in ce mai acide, cui nu-i place actualul format de concurs are minim doua cai de ales : a) nu participa, in nici un fel la concurs (hell, poate sa nici nu intre pe topic) si b) sa urmeze exemplul lui Kjoco :)


    Andra...sa nu dai :))

    16.08.2011, 13:00:07
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    dar nu dau, iubita!

    Motivul pentru care a fost necesar un astfel de topic este simplu: apar prea multe comentarii ironice si se isca prea multe discutii pe topicurile de concurs legate chiar de .... regulile impuse de organizator... mai mult sunt chiar certuri aiurea si fara motiv real... which is not right!

    asa ca, mai bine discutam aici ce si cum ne convine sau nu. Ne dam cu parerea, ca mai multe minti fac mai mult decat una singura! Sio nimeni n-are nimic de pierdut!
    pentru a nu mai ataca decizia unuia sau a altuia care organizeaza. Pentru ca asa ceva nu se face. Nu este normal sa ceri organizatorului sa isi schimbe regulile la propriul joc. Daca iti plac regulile concursului participi, daca nu, nu te obliga nimeni. Il astepti pe urmatorul.

    Pana la urma si regulamentul a evoluat de la primele concursuri si pana acum.
    Si desi sunt variante de regulament, cateva reguli sunt comune :)
    Pentru ca ideea este sa fie fair concursul si votarea. Sa nu fie publicitate gratuita. Sa fie conditii de validare - respectiv chiar tema.
    In rest, am mai spus: fiecare le ajusteaza in functie de ceea ce are el in cap atunci cand alege tema si ce vrea sa obtina de la concursul organizat!
    Asa cum ati facut si voi. Asa cum a facut si Kjoco.

    16.08.2011, 13:44:10
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Parere... :)
    Am fost gazda unui concurs anterior, Made in Romania, si am avut o persoana care a inscris un produs care nu avea nimic de-a face cu tema si nici nu a binevoit sa explice sau sa faca o legatura macar prin cuvinte... A postat pur si simplu link-ul catre produs... Mie mi-a fost rusine de nesimtirea acelei persoane si chiar daca ar fii fost corect fata de ceilalti sa descalific produsul respectiv... nu am facut asta. Mi s-a parut ca a mentine o buna dispozitie (sau macar a evita discutiile nasoale) e mai important... Raspunsul e undeva la mijloc si inca nu stiu prin ce metoda s-ar putea descalifica produse care nu se incadreaza in tema, decat prin punerea de "CONDITII DE CALIFICARE A PRODUSULUI IN CONCURS". Mi se pare o sectiune f f importanta din punctul meu de vedere :)

    16.08.2011, 17:19:58
  • mssdelilah
    mssdelilah

    In multe editii au fost postate creatii (destule, nu doar una.. ) care nu aveau nici in clin nici in maneca...

    16.08.2011, 18:02:57
  • NicArt
    NicArt

    Andra eu respect tot omul care munceste si nu doar atat chiar il iubesc.
    Am tras o concluzie si atata tot la un mom dat vorbind despre anumite standarde.
    Tu insa continui sa tii cu dintii de nu stiu ce rezistenta in aplicarea unor conditii in concursul anterior iar eu incerc sa-ti explic ca nu despre conditii era vorba in polemica cu tine ci despre CLARITATEA transmiterii lor.
    Este ultima interventie pe care ti-o adresez ever.

    16.08.2011, 21:09:18
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Draga mea... eu nu m-am legat de ce s-a intamplat la concursul anterior (decat in ironia cu regulile! )... ci strict de ce ai scris tu aici, in topic, in mesajele anterioare si de ce se discuta aici... eu am mers mai departe...tu...

    Sincer, eu cred in continuare ca noi doua vorbim limbi total diferite si nu are rost sa ma repet, cu nimic...

    16.08.2011, 22:54:38
  • mssdelilah
    mssdelilah

    dragele mele..da' de creat se mai "misca" ceva? Ca de dezbateri avem parte,vad :))

    17.08.2011, 22:08:59
  • sognami
    sognami

    Am si eu o rugaminte la organizatori: regulamentul sa fie clar si concis, bine delimitat in cadrul mesajului, afisat la loc vizibil si pe cat posibil fara modificari ulterioare. Am un deficit de atentie, recunosc... dar nu cred ca ar strica nimanui daca ar fi asa.

    22.08.2011, 11:28:01
  • mssdelilah
    mssdelilah

    revin si eu, pe fuga, deoarce tot pe fuga sunt si eu personal, cu o singura precizare si anume aceea ca, regulamentul este destul de clar la concursul organizat de bijuteriiwhatelse si de mine, "100 % handmade" (o creatie suta la suta...lucrata manual) . Imediat ce voi ajunge acasa, vom reveni cu precizari referitoare la produsele deja inscrise(admis/respins)
    sognami, nu sunt modificari , din cate stiu. Ce am cerut in introducerea concursului, a ramas!. Bijuterii else a subliniat anumite puncte foarte clar. Singurul lucru ce a fost modificat a fost perioada de inscriere, prelungita cu o saptamana, asta nu incurca in nici un fel participantii.

    22.08.2011, 12:25:43
  • sognami
    sognami

    Ce am observat e o chestie generala mssdelilah... poate prima data am rabdare si citesc TOT ce a scris organizatorul, dar a doua, a treia oara, deci inainte de a posta, nu mai stau sa citesc mesajul integral. Cat despre clarificari ulterioare in conditiile in care sunt atatea postari care nu ma intereseaza am toate sansele sa nu le vad... :*

    22.08.2011, 13:45:12
  • fbronnie
    fbronnie

    Total de acord cu Sognami.

    06.09.2011, 11:20:03
  • sognami
    sognami

    Ca tot discutam si ca veni vorba de podium, asa cum faceti galerii cu produsele participante, mi-ar placea sa vad produsele castigatoare "pe podium", undeva... acum imi vine in minte o varianta fezabila: un articol cu tematica si castigatorii pe Breslog. Ce ziceti?

    11.09.2011, 16:26:17
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    o idee super! Zic eu :)

    Nu prea stiu exact cine se ocupa de ce sectiuni pe Breslog, dar cred ca s-ar incadra in una din categoriile urmatoare: tendinte, noutati sau concursuri :) Macar ETC :D

    11.09.2011, 16:30:06
  • punctG
    punctG

    @sognami - o idee foarte buna, si o motivatie suplimentara

    11.09.2011, 18:46:37
  • LaliDesign
    LaliDesign

    Mie mi-ar placea sa se poata participa cu o singura creatie, sa se poata vota la fel una singura (exceptie concursurile ca cel al lui kjoco care necesita 3 voturi) si creatorul sa fie secret... Deasemeni ar trebui respectate regulile cu strictete adica sa fie eliminate creatiile care nu intrunesc toate conditiile (cum a fost la 100% handmade cu incuietorile - ori le eliminam pe toate ori niciuna, nu conteaza ca e un lant sau ceva mai mic). Trebuie sa recunosc ca nici eu nu ma incadram in tema la concursul Andrei si meritam sa fiu eliminata (multumesc ca nu m-ai eliminat :)) dar facem totusi reguli ca sa le respectam... Andra vreau sa te felicit pe aceasta cale pentru concursul atat de complex pe care l-a lansat si pentru implicarea de care dai dovada. Am o singura obiectie: mi-ar fi placut sa fie vorba doar de 2 piese pt fiecare zodie (mi se pare greu de exemplu daca cineva face un colier mai complex pentru ca si celelalte piese trebuie sa fie la fel de complexe si e multa munca... parerea mea... si ar fi de ajuns un colier si o pereche de cercei, sau un colier si o bratara, sau o bratara si cercei...).
    Va doresc multa inspiratie si chef de lucru... :*

    11.09.2011, 22:13:36
  • kiti
    kiti

    Corect. Vad ca si punct G a introdus in regulament creatia unica si cred ca si pt creator este mai avantajos pt ca la creatii multiple voturile pt creator se impart intre produse in loc sa fie adunate de un singur produs. Creatiile multiple ar fi utile intr-un concurs in care sa castige creatorul care a adunat cele mai multe voturi dar cum concursurile noastre sunt pt creatii si nu pt creatori cel mai bine este cu o singura creatie.Nu mai spun de faptul ca este mai usor la contabilizare.

    11.09.2011, 23:07:05
  • kiti
    kiti

    Creatorul n-o sa fie niciodata secret pt ca odata deschis linkul vezi clar in ce magazin esti dar necesita deschiderea tuturor linkurilor si poate cei care doreau sa voteze a priori un creator se mai razgandesc.Deasemenea votarea unei singure creatii este cu ? deoarece multi au prieteni care ii vor vota indiferent de calitatea lucrarii in detrimentul unor lucrari cu adevarat bune.Deaceea s-a si introdus votarea multipla .Dupa ce fiecare voteaza cu mintea (prieten, cunostinta, ruda, etc) sa mai adauge macar un vot cu sufletul, adica ceea ce-i place si i se potriveste .

    11.09.2011, 23:31:41
  • LaliDesign
    LaliDesign

    Cred ca e greu sa fim obiectivi (aici referitor la ce ai zis cu votul pentru prieteni, rude... ) si chestia cu creatorul secret mi-a placut pe un forum dar nu mi-am dat seama ca aici intr-adevar nu e posibil...

    12.09.2011, 00:26:44
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    LaliDesign: :))) ti-am gasit tot eu legatura :D adevarul e ca, daca nu era o fotografie luata de pe net ci ar fi fost una facuta de tine spre exemplu...te eliminam...

    In fine, intr-adevar regulile se pun pt a fi respectate (nu cum obisnuim sa spunem : sa fie incalcate!) si trebuie sa fie la fel pt toata lumea! Unele reguli au si portite ce-i drept, adica sunt mai maleabile.

    Legat de concurs: daca faci un colier mai complex, sa stii ca celelalte piese nu trebuie sa fie la fel de complexe, cel putin nu si la marime. Eu, facand destule coliere complexe si mai mari, iti pot spune cum fac eu (daca e nevoie) : le asortez cu o pereche de cercei si un inel, din materiale ce sunt incluse in colier, folosind tehnici asemanatoare, dar care nu mai iau mult timp, mai ales daca le fac dupa colier, cand deja mi-am intrat in mana cu materialele si tehnicile utilizate la el.
    De exemplu, daca am un colier din multe flori din pietre si sarma (sa zicem peste 20), pot face un inel si o pereche de cercei cu cate o floare mai micuta, mai stilizata. La fel si cu pietrele combinate cu margele de nisip. Preiau un element din colier, il stilizez daca e nevoie si il transform in cercei si inel.

    Am zis de cercei si inel pt ca implica mai putina munca decat o bratara spre exemplu D:


    In plus, s-a plecat de la ideea de a fi facute seturi complete, din 5 piese...deci...am redus destul de mult volumul de munca :) Pentru ca am luat in considerare timpul si munca ce ar implica asa ceva, mai ales in cazul tehnicilor mai complexe, si pentru a da si posibilitatea de a face piese pentru toate categoriile! :)
    In plus, dupa munca si rasplata! Si eu zic ca rasplata merita :) Toata lumea are o sansa mare, mai ales ca evaluarile si votarea vor fi cat de obiectiva posibil!
    Macar sunt anonime :)

    12.09.2011, 01:33:47
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Vorbeati ceva mai sus de o categorie speciala, cu piesele iesite castigatoare in concursuri... eu cred ca vorbiti de lucruri sfinte..
    Aruncati-va o privire la ghidul de cadouri...asa a murit.. cu produsele de paste... inca! .. de actualitate. Nu si-a mai aruncat nimeni privirea pe acolo? Nu mai e nici o persoana care sa aibe acces sa mai aduca un suflu nou in aripa aceea? Pai sa il stearga de tot dara.. daca doar acele produse, urcate pe ghid acum luni de zile.. sunt "numa' bune" de oferit..
    Ziceam si eu :))))

    13.09.2011, 18:02:05
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :))))) ai si tu dreptate :)))

    13.09.2011, 18:10:27
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Am o idee tare si mare pentru un rezultat mult mai bun si drept la vot. Adica un alt modalitate de votare.
    Sper ca lumea in mare parte avea casuta de google sau aproape cunoaste ca cum arata. La pagina principala sus in colt e o rublica „Mai multe” si „Docs”. Daca ai casuta atunci poti sa folosesti si poti sa faci usor „Formulare”.

    https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGlMbENraFhVdS1DR0VDdkJaZ1NURWc6MQ

    Si acum hai, completati, ca sa vedem cum functioneaza.

    28.11.2011, 18:09:20
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Aici puteti sa vedeti rezultatul:

    https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AoiNI9g-cJjidGlMbENraFhVdS1DR0VDdkJaZ1NURWc#gid=0

    Acum trebuie sa ma duc inapoi la lucru, dar SUNT ATAT DE CURIOS!!

    28.11.2011, 18:17:16
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    da, da


    e util chestionarul din google docs

    Dar daca am putea sa implementam coduri html aici ar fi excelent :D

    numai ca nu se poate hihihi si ar insemna sa votam prin link extern (asa cum ai dat tu)

    Si chiar si eu ma gandeam zilele astea la asta... De fapt un astfel de sistem de votare/jurizare va fi la concursul zodiac....

    Si cred ca ar fi mai bun decat cu numar maxim de creatii votate...asa le putem nota pe fiecare in parte si ar fi mult mai obiectiva situatia :)

    28.11.2011, 18:43:23
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Da, cu implementarea codurilor html era mult mai bun, sau cu incarcarea pozelor. Dar asta nu e posibil. Dar si asa ar fi mai bun. Altcineva nimeni nimic? Unde e lumea?

    28.11.2011, 21:15:39
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Kjoco,
    mie mi se pare mai mult decat ok.
    Ideea mi se pare grozava...

    28.11.2011, 22:49:13