Forum: Concursuri Fenomene Atmosferice - CONCURS

  • monicaava
    monicaava

    Buna dimineata!Imi place provocarea si cred ca as putea sa ma inscriu si eu cu o lucrare mai nonconformista si foarte colorata.... www.breslo.ro/Product/CARDIGAN-SPRING-FLOWERS_1261483
    Sper sa va placa ....
    Succes tuturor!

    26.09.2014, 09:46:17
  • monicaava
    monicaava

    Am uitat sa spun ca eu as incadra lucrarea mea la categoria ,, soare cald de primavara,,.....pentru ca inspira buna-dispozitie...

    26.09.2014, 09:49:29
  • mielena
    mielena

    Bun venit, Monica! :)

    26.09.2014, 10:52:26
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Monica...ai un magazin cu piese atat de frumoase! :)

    Dar,¨ soarele tau cald de primavara¨, din nefericire :( a fost creeat inaintea datei de incepere a acestui concurs...

    Sper din suflet sa nu te descumpaneasca acest lucru si sa revii pana pe data de 19 octombrie! Resurse ai din plin, m-as simti onorata sa accepti provocarea! :)

    26.09.2014, 18:18:13
  • monicaava
    monicaava

    Am inteles....scuze,cred ca n-am fost atenta la cerinte....multumesc pentru aprecieri! cu siguranta voi reveni cu noutati....o seara frumoasa tuturor!

    26.09.2014, 19:50:51
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Multumesc pentru intelegere Monica!
    (poate nici eu nu am exprimat ideea suficient de clar...)

    De-abia te astept in concurs! Sa inteleg ca ar fi si un debut intr-un concurs pe forumul Breslo?

    Weekend minunat tuturor, cu oaze de inspiratie! :)

    26.09.2014, 20:13:35
  • LuAndy
    LuAndy

    Eu... sunt cu capul in curcubee. :) Asa ca am adus si curcubeul meu in concurs.

    www.breslo.ro/Product/Colier-Pictand-curcubee_1282334

    27.09.2014, 14:48:13
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Ce frumos ai pictat in zare, LuAndy :)
    Curcubeul, fascinant si unic de fiecare data cand apare...

    Bine-ai venit in concurs si mult succes iti doresc!

    27.09.2014, 18:00:37
  • mielena
    mielena

    Pe mine ploaia m-a inspirat din nou. Iata piesa central a unui accesoriu vestimentar pe care nu l-am terminat inca: www.breslo.ro/Product/Ploaia_1283474

    29.09.2014, 08:08:06
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Bravo LuAndy. O lucrare frumoasa vesela . Broderia cu margele se realizeaza in general greu cu foarte multa munca, rabdare si indemanare iar teserea margelelor mici si foarte mici cum sunt cele de nisip este la fel de dificila.
    Felicitari.

    29.09.2014, 12:50:10
  • kiti
    kiti

    Mielena nu te dezminti, este minuata impaslirea ta.

    29.09.2014, 17:44:39
  • LuAndy
    LuAndy

    Multumesc frumos, Octavia si Nagual!

    29.09.2014, 20:30:10
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Mielena, sigur e impaslit? Nu cumva l-ai pictat? :))
    Bine-ai venit cu cea ce-a doua piesa! Frumoasa atmosfera ai creat :)

    29.09.2014, 21:20:00
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Cu drag LuAndy. Sper ca in curand sa inscriu si eu o creatie in concurs.
    Inca ma mai gandesc inca mai studiez tema.

    29.09.2014, 22:30:33
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Octavia, eu ma tot gandesc la marea ta involburata... oare la ce tehnica vei apela?... :)

    29.09.2014, 22:37:57
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Acum Nagual am umblat putin la materiale si am gasit ceva tocmai potrivit pentru tema produsa de tine. Ma gandeam sa aduc putina ceata, fum si un pic de pamant.
    Cat despre marea mea involburata cred ca se incadreaza la capitolul furtuna. Aceasta furtuna poate la randul ei fi reprezentata in doua feluri si anume furtuna pe pamant si furtuna pe mare. Cu alte cuvinte acelasi fenomen insa privit sub acest aspect.
    Ca tehinica nu aduc nimic nou ca nici nu am cum doar forma si materialele putin schimbate. In asa fel incat sa dea bine si cu tema muzicala pe care doream sa o folosesc.
    Am doua piese (creatii muzicale deosebit de frumoase din punctul meu de vedere) pe care doream sa vi le aduc in atentie. Asta pentru ca am observat ca va place muzica de buna calitate care inseamna nu numai interpretare ci si compozitie buna.

    29.09.2014, 22:49:45
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Acum asta mi-am propus.
    Indiferent daca reusesc sau nu sa creez ceea ce mi-am propus va las in compania muzicii de buna calitate.
    Va pun imediat linkurile.

    29.09.2014, 22:52:24
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Marea traieste: interpret Oana Sarbu compozitor Virgil Popescu
    http://www.youtube.com/watch?v=io2Yt7Yl4iw

    si "Lane Moje" interpret Zeljko Joksimovic
    Aveti linkul cu imagini de la Eurovision 2004
    http://www.youtube.com/watch?v=z7OvpjplJ_8
    Ambele sunt piese de o sensibitate aparte.
    Sper sa va placa.

    29.09.2014, 22:57:30
  • mielena
    mielena

    Multumesc pentru aprecieri Kiti si Nagual! :)

    30.09.2014, 14:34:24
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Mielena mai ai pe cineva care te apreciaza pentru ceea ce faci, pe mine, dar avand in vedere cat de frumos a fost primita creatia pe care ai inscris-o in concurs eu chiar nu am mai gasit cuvintele potrivite. Oricum a impasli nu-i chiar atat de usor trebuie ceva rabdare si indemanare in manuirea suvitelor de lana. Este arta ceea ce ai realizat tu. Bravo.

    30.09.2014, 22:04:17
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Cu intarziere... multumim Octavia pentru atmosfera :)

    Ceata...de-abia astept... :) Dar si furtuna! :)

    Mai avem 19 zile! :)

    30.09.2014, 23:02:20
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, sper sa reusesc macar o lucrare sa va aduc in concurs daca nu mai multe.

    01.10.2014, 07:46:26
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Acum afmosfera inseamna si muzica. Si avand in vedere tema data si faptul ca avem de-a face cu un concurs de creatie in sine muzica isi are locul sau special.
    Si ma gandeam ca chiar daca vorbim despre ceata, furtuna, ploi etc., muzica sa reprezinte un echilibru deoarece in general cand vorbim de astfel de fenomene atmosferice vorbim in sine despre un element negativ iar scopul acestui concurs nu este a aduce tristete.
    Ba dimpotriva, este bucuria de a crea si de a prezenta rezultatul final o bijterie un accesoriu purtabil. Cam asa vad eu tema asta.

    01.10.2014, 09:08:54
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Muzica inseamna nu o simpla zdranganeala sau text insotitor este creatie complexa. Iar la final interpretarea (vocea) isi pune amprenta asupra partiturii.
    Este ceva frumos oricum.

    01.10.2014, 09:14:51
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si inca ceva ca ma toata lumea vrea sa cante sa interpreteze o partitura muzicala fara a avea talant in sine nu ii obliga pe ceilalti care au cat de cat o cultura muzicala sa ii asculte.

    01.10.2014, 09:19:18
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Acum ca vocea se mai face din butoane este bine stiut si cunoscut.

    01.10.2014, 09:22:24
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Nagual te rog sa nu te superi pentru ceea ce am scris.
    Pe mine "The Doors" (ai pus tu linkul cu piesa interpretata de ei pe prima pagina de concurs) nu prea ma inspira sa zic asa. Adica chiar nu-mi place tema muzicala si nici piesa privita in ansamblul ei. Nu-i pe gustul meu.

    01.10.2014, 09:33:14
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Nicio suparare Octavia! :)

    Gusturile... nu se discuta... eu una cred ca poti crea frumusete si intr-o atmosfera dark ; cred ca de vina sunt firele invizibile ce m-au legat de tema gotica...

    Mai avem 18 zile!
    Multa inspiratie si spor celor ce si-au propus abordarea temei acestui concurs! :)

    01.10.2014, 21:29:16
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Desi mai este ceva vreme pana cand va sosi, Lapovita si ninsoarea, sub forma de colier, bate sfios la usa...:)

    www.breslo.ro/Product/Colier-Lapovita-si-ninsoare---participa-la-concursul-Fenomene-atmosferice_1285661

    02.10.2014, 11:35:36
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    La usa Concursului "Fenomene Atmosferice" am vrut sa zic...dar a iesit altceva! Dorm pe mine!

    02.10.2014, 11:36:48
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Florina, lapovita si ninsoarea surprinsa armonios intr-un colier! Ce sa zis seamana cu o mantie, trena din poveste. Este un colier foarte frumos.

    02.10.2014, 11:52:22
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Multumesc Octavia!

    02.10.2014, 12:03:14
  • carmenn
    carmenn

    super colierul...ce bine ar fi daca ar ploua cu perle si cristale...sau diamante...:)

    02.10.2014, 12:20:43
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Eh... Carmen sa ploua cu perle si diamante si cristale? Im... n-ar mai aprecia nimeni nimic.

    02.10.2014, 12:35:33
  • carmenn
    carmenn

    toti le-ar aduna...:)

    02.10.2014, 12:40:32
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Eu nu. Nu apreciez astfel de pietre ma refer la diamante. Cristale exista din sticla din belsug si le poate cumpara oricine deci nu-i problema iar perle se gasesc si la fel nu sunt foarte scumpe. Ma refer la perlele de cultura.
    Asa ca pe mine nici nu ma incanta ideea.
    Exista margele fie pietre sau sticla presata colorata care arata foarte bine iar dimensiunile sunt numai potrivite pentru o bijuterie adica intre 2-3 milimetri si 10 milimetri si o idee mai mari adica undeva la 14-16 milimetri prelucrate diferit (slefuite sau taiate - multifatetate). Ai de unde alege. Iar apoi o bijuterie in sine inseamna finete care presupune dimensiuni potrivite.

    02.10.2014, 12:50:50
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si inca ceva daca tot ne-am apucat sa discutam asta cand va ploua cu diamante sa fii sigura ca nu au nici o valoare.

    02.10.2014, 12:52:26
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Iar cine le arunca nu le arunca din intamplare.

    02.10.2014, 12:54:32
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Asa ca modestie si finete in toate si echilibru. Modestia nu inseamna saracie. Trebuie mentionat asta.

    02.10.2014, 12:55:53
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Eu as vrea...sa ploua o singura data cu diamante!
    In rest mai bine sa fie APA, fiindca o putem bea, diamantele nu tin de sete :) si daca nu ai apa, mori pe un munte de Diamante! :)

    02.10.2014, 12:56:25
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Ha, ha, ha. Chiar m-am amuzat. Scuze.
    Florina daca tot ne-am amuzat si daca tu tot stai asa pe un munte de diamante , le vinzi si cumperi apa ca tot nu valoareaza prea mult diamantele (de apuci sa stai pe ele)!
    Eu raman la parerea mea. Daca tot se doreste sa ploua cu diamante deci cu ceva valoros sau socotit valoros sa ploua unde trebuie. Asa.

    02.10.2014, 13:14:56
  • carmenn
    carmenn

    bine...eu visam cu ochii deschisi...:) si mai glumim...

    02.10.2014, 13:17:51
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Daca tot te gandeai si daca tot ne-am amuzat sa cauti o alta semnificatie pentru diamant. Nu piatra si nici altceva fizic. Sa te gandesti la ceva frumos. Si eventual o comparatie merge facuta: suflet valoros ca un diamant!
    Eh..lasati diamantele la propriu sa fie adunate de altcineva. Eu vreau sa ploua cu suflete frumoase!

    02.10.2014, 13:27:03
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    FlorinArtBijoux, ai venit cu o lucrare ametitor de frumoasa, pusa in cuvinte potrivite...
    Lapovita si ninsoare... ai crede ca nu e un fenomen atmosferic fascinant, si totusi, frumusetea e in ochii privitorului care mestesugit o transmite mai departe :)
    Felicitari si succes!

    02.10.2014, 19:38:30
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Draga Nagual multumesc! Dar..toate lucrarile inscrise in concurs au fost inspirate de minunatia de tema pe care tu ne-ai oferit-o.:) nu m-as fi gandit vreodata la ceva atat de inedit!

    02.10.2014, 20:31:24
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    www.breslo.ro/Product/cercei-handmade-unicat---Feathers-in-the-wind_1286189

    si un premiu micut din partea mea..aceste 3 perechi de cercei, pe care te las pe tine sa-i imparti cum consideri de cuviinta,nagual :)

    multa inspiratie in continuare tuturor!

    02.10.2014, 23:17:23
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Am dat azi peste o serie de "ciudatenii" atmosferice spectaculoase:

    Stratus Lenticularis (norii lenticulari, semana cu niste farfurii zburatoare; Norii lenticulari sunt nori albi, fini, care se formează la altitudini mari şi se aliniază perpendicular pe direcţia vântului [sursa: realitatea.net].):
    https://www.google.ro/search?q=Stratus+Lenticularis&safe=off&client=firefox-a&hs=gVM&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=BXkuVLLUFYv9ygOrqICgDA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1600&bih=1089#safe=off&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&tbm=isch&q=Lenticular+clouds

    Nori stratosferici polari ("nacreous clouds", in limba engleza; Norii stratosferici polari, cunoscuți și sub acronimul PSC (abvrevierea lui Polar Stratospheric Cloud), sunt nori aflați la o altitudine de 15.000–25.000 metri, situați în stratul inferior al stratosferei. Aceștia prezintă fenomenul de irizare, difracția luminii în cele 7 culori, prezentând uneori și fenomenul de sidefare [sursa: wikipedia.org].):

    https://www.google.ro/search?q=nacreous+clouds&safe=off&client=firefox-a&hs=32g&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=rcs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=GXcuVJHyDuLTygOtsYEo&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1600&bih=1089


    si asa zisele "curcubeie de foc" sau "nori iridescenti" (de fapt “arce circumorizontale”, care apare atunci când soarele se află sus pe cer (mai înalt de 58 de grade deasupra orizontului), iar lumina sa trece prin nori de înaltă înălţime, translucizi, formaţi din cristale hexagonale. Lumina soarelui pătrunde prin părţile verticale ale cristalelor, şi iese prin părţile din spate (trecând ca printr-o prismă) şi apoi se separă într-o gamă de culori vizibile. Atunci când cristalele din nori sunt aliniate în mod optim, adică cu faţa lor paralelă către pământ, rezultatul este un spectru minunat de culori, sub forma unui curcubeu [sursa: http://www.lovendal.ro]):

    https://www.google.ro/search?q=fire+rainbows&safe=off&client=firefox-a&hs=W7g&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=fflb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=LnguVPyTHKT9ywO7oIDYAw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1600&bih=1089

    03.10.2014, 13:35:38
  • carmenn
    carmenn

    da...ciudata e imensitatea cerului...

    03.10.2014, 13:53:38
  • ristiana
    ristiana

    Buna ziua,

    Particip si eu la acest concurs cu o pereche de manusi care surprind , un femomen atmosferic deosebit '' Curcubeu de foc '' .

    Sper sa va placa :)

    www.breslo.ro/Product/Mnui-Curcubeu-de-foc--Concurs-Femonene-Atmosferice_1287161

    04.10.2014, 16:28:40
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Multumesc Spiculdegrau, cercelusii sigur vor face fericite trei dintre participante! :)

    04.10.2014, 19:12:01