Forum: Orice altceva Five o'clock - 3

  • soso07
    soso07

    Buna dimineata :)

    Ne apropiem de Luna Noua si m-am gandit sa schimbam si noi putin decorul intr-un nou topic.

    26.07.2014, 09:39:07
  • soso07
    soso07

    Pentru cine doreste sa afle ce urmeaza din punct de vedere al astrelor :
    http://www.astrocafe.ro/articole/analiza-0/articol-luna_noua_in_leu_27_iulie_2014_renasterea_leului_interior-4482

    26.07.2014, 09:40:11
  • soso07
    soso07

    Menirea spirituală a celor 12 semne zodiacale

    Într-o bună dimineaţă, Dumnezeu şi-a privit cei 12 copii întrebându-se ce le mai lipseşte. Deodată dorinţa de a-i înzestra cu voinţă omenească I-a luminat faţa. Unul câte unul, fii au păşit pentru a-şi primi darul divin:

    „Ţie Berbecule, îţi hărăzesc prima mea sămânţă pe care o poţi sădi cu onoare. Pentru fiecare sămânţă care va rodi, încă un milion va rodi în mâna ta. Tu nu vei avea timp să vezi crescând nici una dintre acestea pentru că tot ce însămânţezi va rodi cu prisosinţă. Tu vei fi primul care va sădi în mintea umană Ideea Mea. Dar nu este datoria ta să hrăneşti Ideea. Viaţa ta este acţiune şi sigurul tău scop este să-l faci conştient pe om de Creaţia Mea. Celui care îşi îndeplineşte menirea îi dăruiesc virtutea respectului de sine. Tăcut, Berbecul a păşit spre locul său.

    „Pe tine, Taurule, te înzestrez cu puterea de a preface sămânţa în substanţă. Munca ta este măreaţă şi are nevoie de răbdare. Tu trebuie să împlineşti tot ce a fost început, altfel seminţele vor fi risipite în vânt. Nu te vei îndoi niciodată de puterea ta, nu-ţi vei schimba gândul la mijlocul drumului şi nu vei depinde de alţii pentru a-ţi desăvârşi opera. Îţi ofer tăria, foloseşte-o înţelept! Şi Taurul reveni supus la locul său.

    „Ţie, Geamănule, îţi sunt sortite întrebările fără răspuns, ca să poţi arăta tuturor ceea ce vede şi simte omul în jurul său. Tu nu vei şti niciodată de ce acesta vorbeşte sau ascultă, dar în căutarea înţelesurilor adânci ale lumii vei afla darul Meu: cunoaşterea. Iar Geamănul, îngândurat, plecă.

    „Pe tine, Racule, te investesc cu datoria de a-ţi învăţa semenii ce este emoţia. Tu vei stârni râsul sau lacrimile; astfel, tot ceea ce ei vor vedea şi vor gândi le va trezi mulţumire şi bucurie sufletească. Pentru aceasta primeşte în dar familia pe care tu o poţi înmulţi. Şi Racul se retrase timid.

    „Tu, Leule, ai menirea să arăţi întregii lumi creaţia Mea plină de strălucire. Dar să te îngrijeşti de mândria ta şi întotdeauna să îţi dai seama că este opera Mea, iar Creatorul este unic. Dacă vei uita aceasta, oamenii te vor dispreţui. Tu vei îndeplini totul cu ardoare şi orice vei face va fi spre binele tuturor. Pentru aceasta ai nevoie de nobleţea cu care te înzestrez. Leul păşi maiestuos spre locul său.

    „Ţie Fecioară, îţi este dat să cercetezi tot ceea ce omul a făurit în lumea pe care I-am dăruit-o. Tu vei scruta pătrunzătoare drumurile sale şi-l vei preveni când greşeşte. Astfel, creaţia poate atinge desăvârşirea prin tine. Pentru aceasta vei primi puritatea gândirii. Fecioara plecă privind atent în jurul său.

    „Tu, Balanţă, ai misiunea de a-l ajuta pe om să fie conştient de îndatoririle sale faţă de ceilalţi. Aşa, el poate învăţa să trăiască sentimentul fraternităţii şi va căpăta deprinderea de a descoperi faţa ascunsă a acţiunilor sale. Te voi trimite oriunde este dezbinare, iar pentru strădania ta infinită de a readuce semenilor ordinea şi calmul, îţi voi dărui dragoste. Şi Balanţa se retrase umilă spre locul său.

    „Tu, Scorpionule, ai o însărcinare foarte dificilă. Vei avea iscusinţa să pătrunzi minţile oamenilor, dar nu îţi va fi permis să vorbeşti despre ceea ce înveţi. De multe ori vei fi cuprins de amărăciune datorită celor pe care le descoperi. Aceasta te va apropia însă de Mine şi nu vei uita niciodată că acolo unde nu sunt Eu va fi doar pervertirea Ideii Mele… Tu vei vedea atât de mulţi oameni trăind asemeni animalelor şi vei lupta atât de mult cu instinctele lor, încât uneori vei păşi alături de cale. Totuşi, mai devreme sau mai târziu, te vei reîntoarce la Mine şi de aceea primeşte supremul dar al hotărârii. Scorpionul păşi ferm spre locul său.

    26.07.2014, 09:41:07
  • soso07
    soso07

    „Săgetătorule, tu ai misiunea de a-i face pe oameni să râdă, căci atunci când înţeleg greşit Ideea Mea devin posaci. Umorul tău le va reda speranţa şi astfel îşi vor întoarce privirea spre Mine. Vei trece prin multe încercări şi în fiecare existenţă vei cunoaşte neastâmpărul. Îţi hărăzesc darul infinitei abundenţe pe care o vei răspândi pretutindeni, iradiind lumină. Săgetătorul se retrase jovial la locul său.

    „De la tine, Capricornule, vreau străduinţă şi sudoarea frunţii, pentru că tu ai menirea de a-i învăţa pe oameni să muncească. Misiunea ta nu este uşoară, căci vei purta toată truda oamenilor pe umerii tăi. Însă pentru jugul poverilor tale eu îţi dăruiesc întreaga responsabilitate a omului. Iar Capricornul plecă devotat spre locul său.

    „Tu, Vărsătorule, eşti vizionarul omenirii, privirea ta desluşeşte toate posibilităţile glorioase. Vei trăi însă durerea singurătăţii pentru că această viziune nu-ţi permite să personifici Dragostea Mea. Dar pentru a-i întoarce pe oameni către noile şanse primeşte darul libertăţii pentru a servi omenirea oricând va avea nevoie de tine. Vărsătorul păşi încrezător spre locul său.

    „Tu, Peşte, ai cea mai grea misiune dintre toate. Îţi cer să ridici pe umerii tăi toată suferinţa omului. Lacrimile tale sunt menite să fie lacrimile Mele. Durerea aceasta este rodul înţelegerii greşite a Odei Mele, dar tu exişti, ca să-i aduci omului compasiunea. De aceea îţi hărăzesc darul cel mai de preţ: vei fi singurul dintre cei 12 copii ai Mei care Mă va înţelege. Iar puterea cuprinderii divine este pentru tine felul în care te vei apropia de oameni şi vei răspândi credinţa. Şi Peştele se retrase emoţionat la locul său.

    Dumnezeu a spus: „ Fiecare dintre voi are o scânteie din Mine. Dar nu trebuie să luaţi partea drept întregul, să o nesocotiţi ori să o identificaţi cu Creatorul. Toţi 12 laolaltă sunteţi Unul. Creatorul însă este mai mult decât aceasta.

    26.07.2014, 09:41:27
  • soso07
    soso07

    Sa aveti un weekend frumos si special !

    26.07.2014, 09:41:48
  • carla69
    carla69

    Iar am fost la expozitie,nu ma pot satura de pietre.
    http://www.mineralien-company.ro/

    26.07.2014, 15:04:28
  • soso07
    soso07

    Si eu abia astept, ma duc joi la Bucuresti :)

    26.07.2014, 16:09:01
  • soso07
    soso07

    Da, stiam site-ul, m-am tot uitat ... Si acum, asa, ca sa ma imbolnavesc si mai tare :)

    26.07.2014, 16:15:20
  • carmenn
    carmenn

    bine ca va duceti....:) eu chiar mi-as da toti banii pe ele...

    26.07.2014, 17:09:03
  • soso07
    soso07

    Eu plec cu bani mai putini la mine ca sa nu risc :)))

    26.07.2014, 17:14:20
  • carla69
    carla69

    maine iar ma duc,deja primesc la reducere

    26.07.2014, 17:19:22
  • soso07
    soso07

    Ce bine de tine :) Eu, cu o vizita scurta, trebuie sa-mi rezolv poftele ...

    26.07.2014, 18:52:50
  • carla69
    carla69

    Am fost la concert Ada Milea la "Memorialul durerii"Super!

    26.07.2014, 22:30:49
  • soso07
    soso07

    Ce weekend frumos ai, Carla :)

    27.07.2014, 08:34:03
  • carla69
    carla69

    Da si mai sper

    27.07.2014, 08:50:31
  • soso07
    soso07

    Un mesaj intr-o poezie ... asa, ca tot e duminica si implinesc o varsta de cand sunt mamica :))

    Dacă ai de gând să încerci, mergi
    până la capăt.
    Altfel nici măcar nu începe.

    Dacă ai de gând să încerci, mergi
    până la capăt.
    Asta ar putea însemna să pierzi iubite,
    neveste, rude, locuri de muncă și
    poate chiar mințile.

    Mergi până la capăt.
    Poate însemna să nu mănânci trei sau patru zile.
    Poate însemna să îngheți pe
    o bancă în parc.
    Poate însemna închisoare,
    poate însemna derâdere,
    bătăi de joc,
    izolare.
    Izolarea este un dar,
    toate celelalte sunt un test al
    rezistenței tale, a
    cât de mult vrei cu adevărat
    să o faci.
    Și o vei face
    în pofida respingerilor și a șanselor slabe
    și va fi mai bine decât
    orice altceva îți poți imagina.

    Dacă ai de gând să încerci,
    mergi până la capăt.
    Nu există niciun sentiment
    asemănător.
    Vei fi doar tu cu zeii
    iar nopțile vor scăpăra
    în flăcări.

    Încearcă, încearcă, încearcă,
    încearcă.

    Până la capăt,
    până la capăt.

    Vei călări viața direct spre
    bucuria perfectă; e
    singura bătălie care
    există cu adevărat.

    Charles Bukowski
    Aruncă zarurile (Roll the Dice)

    27.07.2014, 12:04:09
  • soso07
    soso07

    O duminica minunata ... in prag de Luna Plina
    https://www.youtube.com/watch?v=puFZjeMVEgk

    10.08.2014, 09:32:37
  • nicolebijou
    nicolebijou

    Înainte de a se muta mama, tataăl şi fiica lor mergeau câteva ore în fiecare zi pentru a scoate din casă lucrurile vechi, pentru a face curăţenie şi a pregăti cât mai bine locuinţa.
    În prima dimineaţă când au ajuns în casă fiica a observat, privind pe fereastră, o doamnă în vârstă care îşi întindea hainele abia spălate în balcon.
    - Mama, priveşte ce haine murdare întinde vecina noastră în balcon! Până şi eu ştiu să spăl mai bine decât ea! Poate ar trebui să merg s-o învăţ cum se face! Sau poate să-i spun ce săpun să folosească…
    Mama a privit la doamna în vârstă care îşi întindea rufele, a privit apoi la fiica ei şi n-a spus niciun cuvânt.
    Şi aşa, la fiecare două sau trei zile fiica repeta observaţiile, în timp ce vecina îşi întindea rufele la soare.
    Dupa vreo lună fiica a rămas surprinsă văzând că vecina sa întindea pe sârmă cearceafuri mult mai curate, aşa că i-a spus mamei sale:
    - Priveşte, a învăţat să spele rufele, cu toate că n-am avut timp să trec pe la ea să-i spun cum se face!
    Mama s-a uitat zâmbind la ea şi i-a răspuns:
    - Nu, astăzi am reuşit să vin ceva mai devreme decât tine şi am spălat geamurile casei noastre!
    Şi în viaţă se întâmplă de multe ori la fel… Totul depinde de cât de curată este fereastra sufletului nostru, cea prin care observăm faptele celorlalţi.

    Înainte de a critica, potrivit ar fi să ne uităm la noi înşine şi să ne curăţăm sufletul pentru a putea vedea clar ceea ce se întâmplă în jurul nostru. Atunci am reuşi în sfârşit să vedem şi curăţenia sufletească a celorlalţi, chiar dacă ei nu sunt niciodată perfecţi…

    11.08.2014, 15:32:26
  • soso07
    soso07

    Da, intelept sfat ... Ce bine daca ar fi!

    11.08.2014, 23:49:21
  • nicolebijou
    nicolebijou

    Pesimistul are un avantaj major în fața optimistului. El întotdeauna se așteaptă la ce este mai rău și niciodată nu este dezamăgit. Această afirmație este destul de ambiguă și are două sensuri, dar ambele sensuri sunt corecte. Pesimistul niciodată nu este dezamăgit pentru că mai rău nu se poate și niciodată nu este dezamăgit pentru că răul va veni întotdeauna atras de gândirea sa negativă. El are capra bolnavă și se resemnează la gândul că aceasta va muri. Dacă moare nu va fi mult mai supărat întrucât se aștepta la asta. Optimistul, pe de altă parte s-ar putea să sufere mai mult dacă capra moare, dar el va încerca din toate puterile să o salveze și uneori va reuși.

    Optimismul sau pesimismul sunt doar probleme de percepție, reprezintă un mod de raportare la aceeași realitate. Călătorul dacă se uită în sus vede curcubeul, vede cerul, vede păsările și se bucură. Dacă se uită în jos vede noroiul drumului în care i se afundă picioarele. Totul depinde în ce direcție ne uităm. Din fericire, prea puține momente din viață pot fi considerate total albe sau total negre. Ne plimbăm printr-o mare de tonuri de gri. Astfel, în fiecare situație există o parte negativă dar și o parte pozitivă. Dacă te concentrezi pe aceasta din urmă ești un optimist. Știința a demonstrat că pesimiștii sunt mai bolnavi, sunt mai triști și relaționează cu mai multă dificultate cu ceilalți oameni. Cine are nevoie de un prieten care este tot timpul morocănos și nemulțumit?

    Iată câțiva pași care te pot ajuta să devii optimist:

    Pasul 1

    - Toată lumea este împotriva ta. Nu există niciun motiv rațional sau științific care să susțină o asemenea afirmaíe. Această percepție este greșită și trebuie să o înlături de urgență.

    Pasul 2

    Folosește cât mai des următoarele afirmații:

    - Orice este posibil.

    - Evenimentele nu mă influențează, eu sunt creatorul lor.

    - Am control absolut doar asupra atitudinii mele față de viață.

    - Întotdeauna mai există o șansă.

    - Am ales ca viața mea să fie una pozitivă.

    - Fiecare călătorie, oricât de lungă ar fi, chiar și către optimism începe cu primul pas. Îl fac astăzi.

    - Întotdeauna se poate și mai rău.

    - Zâmbesc și voi primi mai multe zâmbete.

    - Convinge altă persoană să nu mai fie pesimistă. Acest lucru te va ajuta și pe tine.

    - Ascult muzică optimistă. Citesc cărți și urmăresc filme cu un mesaj optimist.

    - Lasă-l pe altul să parcheze în locul tău, frânează și lasă-l să intre de pe o străduță laterală. Fă câteva gesturi bune și vei privi viața cu mai multă plăcere.

    - Dacă poți să-ți faci viața ta sau a altuia mai bună. Fă acest pas.

    - Câteodată pesimismul îți este insuflat de familie sau de prieteni. Dacă constați că acest lucru este adevărat, luptă împotriva lui.

    Pasul 3

    - Trecutul te marchează, el stă la baza a ceea ce ești azi. Dacă ai avut experiențe nefericite în trrecut s-ar putea să ajungi pesimist, dar… nu uita că ziua de azi este baza pe care se clădește viitorul tău. Prezentul este momentul în care trăiești iar trecutul nu este egal cu viitorul. Trebuie să te schimbi azi ca să ai un viitor mai bun.

    Pasul 4

    Tu ești cauza nu efectul vreunui eveniment. Nu te mai gândi la tine ca la o victimă nevinovată lovită de o nenorocire întâmplătoare. Gândește-te la tine ca la un generator de evenimente. Tu ești cel care face lucrurile să se întâmple. Astfel te poți concentra asupra modurilor în care îți poți îmbunătăți existența.Viața este împânzită de riscuri. Mereu trebuie să iei decizii riscante. Uneori aceste decizii vor fi greșite. Acesta este și motivul pentru care sunt numite riscante. Totuși, dacă ești activ și iei decizii, vei constata că e mai bine să deții un bagaj de decizii bune și rele decât să ai traista goală și să aștepți să ți se întâmple ceva.

    Pasul 5

    Viața este scurtă și cu fiecare minut cu care te plângi vei avea mai puține minute în care să te bucuri.

    12.08.2014, 16:00:24
  • nicolebijou
    nicolebijou

    Ce putina lume mai este pe aici.... A topit caldura pe toata lumea?

    12.08.2014, 16:01:14
  • soso07
    soso07

    Da, Nicole, chiar si eu m-am topit :) Am fugit de-acasa, dar tot cald este si pe unde am ajuns.

    13.08.2014, 01:12:22
  • nicolebijou
    nicolebijou

    O povestioara ce se potriveste si azi....

    Merele târgovețului

    Intr-o dimineata, stapanitorul unei cetati fu trezit de niste strigate care se auzeau din piata: „Hai la mere! Mere dulci cum n-ati mai gustat!”. Ridicandu-se indispus din pat si privind pe fereastra, vazu un targovet ce vindea, intr-adevar, mere, inconjurat de o multime de musterii. „Trebuie sa fie tare bune merele alea”, isi spuse mai-marele cetatii si, facandu-i-se pofta, il chema pe primul sau… sfetnic si ii porunci: „Ia cinci galbeni si mergi in piata sa cumperi mere de la targovetul acela”. Primul sfetnic il chema pe paharnic si ii spuse: „Uite patru galbeni, du-te si cumpara mere”. Paharnicul se adresa, la randul sau, stolnicului: „Poftim trei galbeni, de care sa cumperi mere de la targovetul acela”. Stolnicul il chema pe primul strajer ii dadu doi galbeni si il trimise in piata.

    Acesta dadu un galben unui strajer din subordine, iar acela se duse la targovet si ii lua la rost: „Hei, ce tot strigi asa? Ai tulburat somnul mai-marelui cetatii, iar drept pedeapsa mi-a poruncit sa-ti confisc caruta asta cu mere”.

    Zis si facut. intors la seful sau, strajerul se lauda: „Am facut un targ nemaipomenit. Cu un galben am cumparat o jumatate din caruta cu mere a targovetului”. Primul strajer merse la stolnic: „M-am targuit si, cu cei doi galbeni pe care mi i-ai dat am reusit sa cumpar un sac cu mere!”.

    Stolnicul – repede la paharnic: „Cu trei galbeni am luat o tolba intreaga cu mere”. Paharnicul dosi jumatate din cantitate si apoi merse la primul sfetnic: „Iata, cei patru galbeni mi-au ajuns doar pentru o jumatate de tolba cu mere”.

    Iar primul sfetnic se infatisa dinaintea stapinitorului cetatii si glasui: „Maria ta, iata, am indeplinit porunca. Numai ca de acei cinci galbeni n-am reusit sa targuiesc decat cinci mere”.

    Mai-marele cetatii musca dintr-un mar si cugeta: „Hmmm… Cinci mere pentru cinci galbeni… scump, foarte scump! si, cu toate astea, targovetul acela avea o multime de cumparatori. inseamna ca lumea o duce bine, are bani. Ia sa maresc eu birurile!”

    14.08.2014, 11:08:55
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Se spune ca un copac ar vrea sa stea drept dar nu-l lasa vanturile, precum oceanul care ar vrea sa stea calm, nu este lasat de valuri.
    Si Omul ar vrea sa stea drept si calm, dar intotdeauna viata ii va trimite in cale ceva asemanator cu "Vanturile, Valurile..."
    Deosebirea dintre Copac /Ocean si OM este ca ele intotdeauna isi revin, nu se tanguiesc si nu dau vina pe vanturi sau valuri...

    14.08.2014, 20:40:58
  • soso07
    soso07

    Poate nu era rau sa fi fost copac ... Dar intr-o viata viitoare, cine stie, daca insist :) ca printre oameni m-am cam lamurit cum stau lucrurile. George, ce spuneai ? Ca viata nu e tocmai cum vrem noi ...
    Nicolebijou, da, traim printre oameni, iar cinstea ... nu mai face doi bani, parca toate au luat-o aiurea.

    14.08.2014, 23:14:18
  • carla69
    carla69

    Astazi incepe Festivalul folk "Floare de colt"
    https://www.facebook.com/galafolkfloaredecoltsighet?fref=ts

    16.08.2014, 16:05:10
  • soso07
    soso07

    M-am intors si eu de prin munti :) Am avut un concediu ... nici nu stiu cum l-as putea numi. Dar clar a semanat cu acest an cu totul special !!! Si atipic ...

    22.08.2014, 00:26:12
  • soso07
    soso07

    30 de versiuni SI MAI BUNE ale legilor lui Murphy

    Aceeasi Marie cu alta palarie... Acelasi umor cinic - realist si savuros care ne face sa zambim cu gura pana la urechi... Cititi o colectie interesanta continand variatii pe tema consacratelor legi ale lui Murphy. Apartin mai multor autori si au fost adunate de-a lungul timpului:

    1. Legea bunului simt: Nu accepta niciodata o bautura de la un urolog.
    2. Legea Realitatii: Nu te lua niciodata la bataie cu oameni urati, nu au nimic de pierdut.
    3. Legea lui Forsyth: Tocmai cand vezi lumina de la capatul tunelului, acoperisul se prabuseste.
    4. Legea Sacrificiului de sine: Cand mori de foame alaturi de un tigru, tigrul moare ultimul.
    5. Legea Motivatiei: Creativitatea este minunata, insa plagiatul este mai rapid.
    6. Legea Betiei: Nu poti sa cazi de pe podea.
    7. Prima lege a lui Hartley: Probabilitatea ca cineva sa te priveasca este proportionala cu stupiditatea actiunii tale.
    8. Legea lui Wailer: Nimic nu este imposibil pentru omul care nu trebuie sa faca el insusi acel ceva.
    9. Legea Argumentului logic: Orice este posibil daca habar nu ai despre ce vorbesti.
    10. Legea Avioanelor: Cand avionul in care esti are intarziere, avionul la care trebuie sa te transferi soseste intotdeauna la timp.
    11. Legea Biomecanicii: Severitatea unei mancarimi este invers proportionala cu accesibilitatea.
    12. Legea lui Conway: In fiecare organizatie, exista o persoana care stie tot ce se intampla. Aceasta persoana trebuie concediata.
    13. Legea lui Carson: Este mai bine sa fii bogat si sanatos decat sarac si bolnav.
    14. Legea lui Heeler: Primul mit despre management este ca exista.
    15. Legea lui Zymurg: Cand ploua, ploua cu galeata.
    16. Legea Distributiei: Cel ce are, primeste.
    17. Observatia lui Etorre: Coada paralela cu tine se misca intotdeauna mai repede.
    18. Teorema lui Stockmayer: Daca pare usor, este greu. Daca pare greu, este aproape imposibil.
    19. Legea Acuratetei: Cand incerci sa gasesti solutia unei probleme, ajuta intotdeauna daca stii raspunsul.
    20. Legile lui Pudder: 1. Orice incepe bine se sfarseste rau. 2. Orice incepe rau sfarseste si mai rau.
    21. Legea lui Gumperson: Cu cat mai mult iti doresti ceva, cu atat mai mica este probabilitatea ca sa se intample.
    22. Axioma lui Cahn: Cand orice altceva esueaza, citeste instructiunile.
    23. Legea lui Pohl: Nimic nu este atat de bun incat cineva, undeva sa nu-l urasca.
    24. Legea Naturii: In natura, nimic nu este vreodata bine. Prin urmare, daca totul merge bine... ceva este gresit.
    25. Legea lui Grossman: Problemele complexe au raspunsuri gresite simple, usor de inteles.
    26. Legea lui Allen (Legea Casatoriei): Aproape intotdeauna este mai usor sa te bagi in ceva decat sa iesi din el.
    27. Prima lege a Ciclismului: Indiferent de locul in care mergi cu bicicleta, este in urcus si contra vantului.
    28. Legea Nemultumirii (Legea lui Zimmerman): Nimeni nu observa cand lucrurile merg bine.
    29. Legea Fortei (Legea lui Anthony): Nu forta – ia un ciocan mai mare.
    30. Legea Numerelor din greseala: Atunci cand formezi din greseala un numar gresit, niciodata nu suna ocupat si intotdeauna raspunde cineva.

    26.08.2014, 14:04:49
  • carmenn
    carmenn

    buna fetelor si G!

    eu cu musafirii ...toata vara...nu prea am putut sa stau cu voi...oricum m-am gandit la fetele si baietii de pe breslo....si pentru ca azi cica este Sf.Adrian va spun si eu un ,,Sa traiti cu numele!"

    26.08.2014, 21:12:10
  • soso07
    soso07

    Da, noroc ca mi-a dat sotul mesaj sa-i cumpar bomboane cu visine ca si uitasem de ziua lui:)))

    26.08.2014, 21:26:29
  • carmenn
    carmenn

    super!

    26.08.2014, 21:44:49
  • soso07
    soso07

    Dar mi-am amintit ca pe 30 e Sf. Alexandru, asa ca sa ne traiasca fetele :)

    26.08.2014, 22:09:41
  • soso07
    soso07

    De ce ești oare-atât de trist
    Când totul e voios?
    Ți se cunoaște după ochi,
    Ai plâns, neîndoios.

    “Și chiar acum de-am lăcrimat, stingher,
    Mi-am plâns durerea mea,
    Șuvoiul lacrimilor lin
    Povara parcă-mi ia.”

    Voioși prietenii îți spun:
    La pieptul nostru, vin’!
    Și orișice ai fi pierdut
    Încrede-te deplin.

    “În larma voastră, nici ghiciți
    De unde-i chinul meu.
    O, nu-i ceva ce-aș fi pierdut,
    De-i dorul cât de greu.”

    Ci hai mai iute, fruntea sus!
    Atât de tânăr ești!
    La anii tăi ai doar puteri
    Şi-avânt să cucerești.

    “Să cuceresc aceasta, nu,
    Căci prea departe mi-i.
    Sclipește-nalt și-așa frumos
    Ca steaua din tării.”

    La stele n-ai ce să râvnești;
    Splendoarea lor sorbim
    Și fermecați privim în sus
    Spre-al nopţii cer senin.

    “Și zi de zi, privesc în sus
    Departe, fermecat;
    Lăsați-mi nopțile să plâng,
    Cât plânsul n-a secat.”

    Goethe,
    Alinare-n lacrimi

    28.08.2014, 21:45:59
  • carmenn
    carmenn

    neatza! fetelor de ce nu pot sa promovez lucrari pe o zi...de ce imi ia automat pe 7 zile? :(

    29.08.2014, 09:13:14
  • soso07
    soso07

    https://www.youtube.com/watch?v=jpiKsXlUeeE

    05.09.2014, 22:55:26
  • soso07
    soso07

    Every single atom, happy or miserable,
    Becomes enamoured of the sun, of which nothing can be said.

    https://www.youtube.com/watch?v=QhJtaa-cCXg

    07.09.2014, 22:15:29
  • Live
    Live

    Răspunsul ar putea fi unul foarte ușor de găsit și de dat, Carmen: pt că Breslo vrea bani, cât mai mulți bani, foarte mulți bani. :(

    08.09.2014, 00:08:55
  • carmenn
    carmenn

    :(...

    10.09.2014, 21:09:42
  • carmenn
    carmenn

    buna! bafta scolareilor! si rabdare parintilor! :)

    15.09.2014, 11:20:04
  • soso07
    soso07

    Da, multumim, Carmen!!! Doamne ajuta!

    15.09.2014, 13:52:37
  • carmenn
    carmenn

    buna! azi cica e Ziua Internationala a Feltului! asa ca spor fetelor la impaslit .:)

    15.09.2014, 19:18:29
  • soso07
    soso07

    Carmen, inseamna ca ai sarbatorit prin munca :))

    15.09.2014, 21:32:47
  • carmenn
    carmenn

    da...numai ca am folosit pietre de rau si paste fainoase....pentru bufnitele mele :)

    15.09.2014, 21:43:22
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Fetelor, ce ne facem cu Toamna 2014?

    Ma refer desigur la cele trei Secțiuni ce își așteaptă cele trei moderatoare...eu m-am oferit sa moderez Moda, dar nu este musai...pot modera si Deco...am înțeles ca harnicuta noastră Carmenn se oferă si ea( prefera sectiunea Moda)...mai avem nevoie de o moderatoare...poate începem pe 1 Octombrie.

    Voi ce ziceți?

    16.09.2014, 19:54:38
  • soso07
    soso07

    Florina, ca de obicei... gand la gand :) Si eu ma gandeam sa intreb cum sa facem si sa mai intrebam in stanga si in dreapta. Poate mai indrazneste cineva :)

    16.09.2014, 20:31:42
  • carmenn
    carmenn

    eu raman la Moda...:) ca nu am timp sa fac ceva...ramane doar la Biju...sa gasim pe cineva...si sa-i dam drumul poate pe 22 cand se schimba zodia...:) daca sunteti de acord

    16.09.2014, 20:47:27
  • carmenn
    carmenn

    a...sau da... pe 1 oct...scuze nu am vazut...

    16.09.2014, 20:48:02
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Sectiunea Bijuuri este cea mai grea sectiune...dar indrazniti...nu veti fi singure...nu va vom lasa la greu! Asa cum am fost ajutate, vom ajuta si noi la randul nostru...Cu premii, cu ce putem fiecare :)

    Eu cer de pe acum ajutor la numararea voturilor...la aritmetica sunt repetenta clasei :)

    16.09.2014, 21:58:15
  • soso07
    soso07

    Sectiunea Bijuterie este si foarte frumoasa, plina de satisfactii :) Suntem alaturi, subscriu!!!

    17.09.2014, 13:21:29
  • issa
    issa

    Buna seara ! Scriu f. rar pe forum, cand am timp va urmaresc , iar acum am nevoie de putin ajutor :)
    Am realizat un inel dintr-o roca gasita pe o plaja din Ammouliani(Grecia) si nu stiu ce sa trec la descriere...contine mica, dar nu stiu cum sa o definesc. Are oare un nume sau doar mica ?
    Multumesc !

    Aici am postat inelul https://www.facebook.com/photo.php?fbid=779070752157589&set=a.106415706089767.10260.100001640151459&type=1&theater
    Urmeaza sa-l postez si pe Breslo , dar momentan nu sunt multumita de poze .

    17.09.2014, 21:53:56