Forum: Tehnici & Materiale Lac protectie sarma argintata

  • andysim2005
    andysim2005

    Buna dragelor, am cateva bijuterii mai vechi, circa 1 an, le-am tinut in cutiute de cand le-am facut si ieri, cand am vrut sa port un set (nepurtat pana acum) am observat nu numai ca oxidase, dar se si curatase putin argintul ! M-am gandit ca solutia ar fi un lac protector. Pe-aici am gasit numai pentru fimo. Voi stiti de alt lac protector pentru sarma? Si, apopos, sa fie de vina calitatea sarmei ?

    25.02.2012, 12:52:01
  • carmenn
    carmenn

    si eu am intrebat cu ceva timp in urma....si eu as vrea...cea mai buna protectie cred ca este sa lucrezi cu sarma de argint...nu argintata...

    25.02.2012, 19:59:13
  • andysim2005
    andysim2005

    Da carmenn, asa este, dar trebuie sa-ti si permiti lucrul asta, si daca ti-l permiti trebuie sa sti ca ai ceva vanzare, altfel.... Tare mi-as dori sa stiu raspunsul, daca nu, cred ca am sa folosesc lacul protector pt fimo

    25.02.2012, 21:45:00
  • gemsgems
    gemsgems

    Ai mai lucrat pana acum cu lac pentru FIMO?

    Nu stiu daca este potrivit pentru sarma... pentru ca daca este zgariat se cojeste. Pe FIMO adera bine pentru ca este facut special pentru el, dar nu cred ca este la fel cu suprafetele alunecoase cum sunt metalele si sticla. Plus ca este un lac destul de dens si daca dai un pic mai mult decat trebuie, probabil ca o sa se adune pe unde poate si o sa se vada.

    Eu nu l-am folosit niciodata in scopul asta, asa ca doar presupun. Poate se gaseste cineva care a incercat.

    25.02.2012, 22:11:39
  • andysim2005
    andysim2005

    Tocmai ca nu am lucrat cu niciun lac de protectie, si eu m-am gandit ca ar putea fi probleme cu aderenta, de-aia am si pregetat sa cumpar, dar, pana la urma, daca nimeni n-are vreo informatie despre alt lac pot face o incercare cu lac pt fimo. Din cate am vazut este un lac pe baza de alcool, deci ar putea fi diluat la nevoie (cred). Sigur ca voi incerca pe un obiect mic, de-al meu, nu pot strica un proiect doar ca sa testez lacul!

    26.02.2012, 20:12:44
  • carmenn
    carmenn

    mai asteptam..poate ne spune cineva ce putem folosi pentru sarma asta argintata...care este frumoasa la inceput...insa in timp se innegreste...ca si cea de cupru...

    27.02.2012, 12:48:28
  • andysim2005
    andysim2005

    Se innegreste si, mai rau, se curata pana se vede cuprul. Asta ma doare cel mai tare. Totusi sunt obiecte lucrate din sarma, nu zic sa tina o viata, dar nici prea putin.

    27.02.2012, 13:49:59
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    uite ceva, poate va ajuta:

    http://www.eurocolorshop.ro/Lac-incolor-pentru-metale-Titan

    nu e pt suprafete argintate, cel putin nu scrie in descriere pe site...dar e macar pt cupru , bronz, aluminiu... :)


    Sau asa ceva:

    http://www.complexart.ro/lac-transparent-rasina-bicomponenta-30x90-gr-stamperia.html

    http://www.complexart.ro/rasina-epoxidica-lac-sticlos-30-15-ml-pentart.html

    http://www.complexart.ro/rasina-acrilica-monocomponenta-20-ml-stamperia.html

    http://www.complexart.ro/rasina-acrilica-monocomponenta-35-ml-stamperia.html

    Fiind pentru orice tip de suprafata, probabil ca e bun si pentru metal :)

    27.02.2012, 14:40:02
  • carmenn
    carmenn

    multumim bijoux...

    27.02.2012, 14:52:09
  • andysim2005
    andysim2005

    multumim, studiem si va spunem ce-am facut

    27.02.2012, 15:23:15
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    da, chiar va rog sa spuneti ce atid escoperit in urma experimentelor cu lacul pt metale.
    Si pe mine ma intereseaza aspectul asta, dar pe viitor. Acum inca nu am ajunsla partea asta, dar in plan este.

    Nu stiu cate de bune sunt cele gasite de mine. Am cautat pe google lac incolor pt metal, lac antioxidare, etc Am incercat si email, dar mi-a returnat numai texte xe continea adrese de e-mail :)))
    MAi caut cand mai prind ocazia :D

    Trebuie sa-i dam de cap si la povestea asta :)

    27.02.2012, 16:28:34
  • carmenn
    carmenn

    poate ar trebui sa intrebam un bijutier...insa nu stiu daca este dispus sa-si vanda secretul...si alcul asta cred ca in mediu umed paote sare sau daca e atins se cojeste...nu-i o solutie...dar...mai sigur cred ca este cu sarma colorata...

    27.02.2012, 17:42:40
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    nu are cum sa sara lacul, daca se poate folosi (si) pe metale, inseamna ca adera la ele deci nu se cojeste

    in fine,

    http://www.quivarom.ro/grunduri.html

    27.02.2012, 21:08:06
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    http://www.galeriacreativ.ro/galeriacreativ/eshop/6-1-Culori/135-3-glazura-la-rece/5/1230-glazura-la-rece-50-50-ml

    27.02.2012, 21:10:09
  • andysim2005
    andysim2005

    bijouxdemonange si am gasit glazura la rece si ma bate gandul s-o iau, cred ca am sa trimit meil si la ei, sa vedem ce raspund, oricum va tin la curent cu ce-am facut si, desigur, si cu experimentele...

    27.02.2012, 21:25:10
  • choice4all
    choice4all

    @carmenn: sarma colorata are aplicat un strat de email (in cel mai bun caz) care se desprinde daca folosesti cleste de mai multe ori in acelasi loc, daca strangi tare sau, in cazul sarmelor subtiri, se poate indeparta si la frecarea indelungata cu hainele..... sarma colorata in masa io n-am pomenit.

    27.02.2012, 21:55:12
  • blanitza
    blanitza

    Draga Andy, daca te intereseaza ceva in mod special pentru tortitele de cercei, eu folosesc multumitor lacul incolor de unghii, este ieftin, la indemana si da rezultate.

    27.02.2012, 21:58:48
  • andysim2005
    andysim2005

    Multumesc blanitza, eu folosesc lacul de unghii pentru panglica si tine de minune. Sa tina si pe sarma oare ? Eu credeam ca nu, desi recunosc, am folosit si eu pentru cateva bijuterii cu marcasite (stiti ca astea nu stau locului) si a dat rezultate. Hai ca incerc si va spun.

    28.02.2012, 11:33:38
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si eu mai folosesc lacul de unghii la noduri si la textil, dar la sarma/metal n-am folosit.
    Stiu ca se foloseste popular, dar bijutierii nu recomanda. Oricum, nu e solutie permanenta si lacul trebuie reaplicat periodic. Nu stiu cat de mult afecteaza lacul in sine(tind sa cred ca pe termen lung afecteaza grav), dar pentru ca trebuie reaplicat, intrucat se cojeste, resturile de lac trebuie indepartate, cel mai probabil cu acetona si aceasta afecteaza metalul. Plus ca pe metalul placat, odata cu indepartarea lacului mai indepartezi si stratul e metal pretios... Daca nu se face curatarea, straturi succesive de lac de unghii arata rau...

    In fine, eu nu as recomanda lacul de unghii pe metal...


    Am gasit o ceara, folosita de restauratori si bijutieri, se numeste Renaissance Wax Polish si se gaseste pe ebay. Este buna pentru toate metalele si de asemenea pentru lemn, piele, pietre (semi)pretioase, sidef/scoica, os, sticla, piatra, etc

    28.02.2012, 12:35:26
  • andysim2005
    andysim2005

    Buna seara dragele mele, am revenit sa va spun ca am incercat lacul de unghii (de ieri) si l-am lasata pana astazi.Pe sarma argintata, desigur. Am constatat asa: a facut priza foarte buna; s-a uscat mai greu decat pe unghie; astazi era uscat total si, surpriza, am incercat sa-l curat cu unghia si nu s-a luat. Acum ca o fi lacul mai bun (e cam 25 lei sticluta) nu stiu ce sa spun. am sa mai incerc sa-l decojesc si maine, sa vad ce se intampla.

    29.02.2012, 17:32:02
  • andysim2005
    andysim2005

    Oricum o sa comand si un lac , probabil de la complex art, sa vad cum e si va tin la curent.

    29.02.2012, 17:33:22
  • nicolebijou
    nicolebijou

    Eu am un pandantiv din sarma de aluminiu argintata, care intr-adevar se lucreaza mai greu, dar am putut sa-l curat cu solutia clacica pentru argint: pasta de dinti.

    02.03.2012, 12:19:32
  • andysim2005
    andysim2005

    Da nicole, si eu curat argintul cu pasta de dinti sau solutie de apa+sare+otet pusa intr-un vas in care asez o bucata de staniol .Pe mine insa ma intereseaza sa nu curat sarma argintata deloc pentru ca se ia stratul de argint.

    02.03.2012, 14:35:58
  • tonycat
    tonycat

    Aluminiu argintat?sta chiar e ceva nou, pana acum stiam de furnituri de otel, cupru sau pewter placate cu argint sau sarma de cupru placat cu argint

    02.03.2012, 14:51:15
  • carmenn
    carmenn

    se poate si aluminiu ca baza....nu este exclus...sa incerci sa-l indoi de mai multe ori in acelasi loc...daca se rupe usor....e din aluminiu...

    08.03.2012, 04:51:28
  • tonycat
    tonycat

    Nu zic ca nu se poate, dar sa strici argintul ca sa plachezi aluminiu mi se pare cel putin neobisnuit. Orice sarma de cupru, argint sau otel , alama sau bronz , aluminiu daca o indoi in acelasi loc de mai multe ori se va rupe in cele din urma.

    08.03.2012, 06:54:27
  • nicolebijou
    nicolebijou

    Banuiesc ca este aluminiu deoarece miezul este alb si intr-adevar se lucreaza mai greu decat cuprul. Nu am testat-o daca se rupe in momentul in care o indoi de mai multe ori.

    08.03.2012, 11:07:42
  • andysim2005
    andysim2005

    Daca se lucreaza mai greu decat cuprul nu este aluminiu. Aluminiul este foarte moale, de-aia se si rupe daca indoi sarma de cateva ori. Mi-e greu sa cred ca cineva ar arginta aluminiul. Ziceam ca va spun cum este lacul de unghii pe sarma, ei bine, e ok, nu schimba culoare sarmei, sta destul de bine pe ea, cu conditia sa nu te apuci sa zgarii sarma ca atunci se ia, dar, spre surpriza mea, se ia numai lacul, nu si argintul. Oricum, am comandat un lac protector care se foloseste la fimo si la foita de aur, ag, cupru si, dupa ce-l folosesc va povestesc. Pup si... LA MULTI ANI DE 8 MARTIE !

    08.03.2012, 13:12:25
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    si cuprul se rupe si alte sarme se rup, asa cum spune si Elena, daca le indoi de mai multe ori in acelasi loc...cine v-a zis ca nu se rup?:))

    08.03.2012, 15:07:21
  • andysim2005
    andysim2005

    din experienta stiu ca nu se rup la fel de usor ca aluminiul...hmm

    08.03.2012, 20:44:59
  • tonycat
    tonycat

    Eu am lucrat si lucrez cu sarma de aluminiu groasa de 1.5 mm si se tine bine. Cea mai rea experienta am avut-o cu sarma de otel , si cea subtire si cea groasa s-au rupt la o solicitare prea mare. Cat despre aluminiu placat cu argint pentru bijuterii , ma indoiesc... sa nu fie cumva un aliaj cu zinc sau sau chiar otel, sau sa nu fie o sarma cu destinatii mai speciale, in electronica de exemplu. Sa fiti atenti ce cumparati. Eu am luat sarma de aluminiu din DG pentru ca era rosie. Dupa ce am inceput sa lucrez cu ea mi s-au incalzit mainile si s-a luat vopseaua de pe ea. Sa zic intr-un ton optimist ca o pot folosi pentru teste, asta ca sa nu zic ca am dat banii degeaba pe ea.

    08.03.2012, 21:40:26
  • tonycat
    tonycat

    @Andydim2005- ce marca de lac de unghii ai folosit?

    08.03.2012, 21:45:22
  • andysim2005
    andysim2005

    Draga mea tonycat, lacul de unghii este rimell, iar anul trecut cand am luat-o mi s-a parut destul de scumpicica (35-40 lei, cam asa). Hai ca m-ai uimit cu sarma de otel! N-am lucrat cu ea dar n-as fi crezut ca se rupe asa repede! Cat despre cea de aluminiu ce sa spun, la mine a cedat dupa cateva torsionari. Nici macar de probe n-o pot tine. Oricum nu ma tenta prea tare, dar am primit-o si am zis s-o folosesc. Ei uite cate lucruri invatam unele de la altele.

    09.03.2012, 01:17:27
  • tonycat
    tonycat

    Okidoki, @andysim2005! Bafta cu lacul, apreciez ca e un pret totusi mic pentru un efect asa de mare.
    Hai, sa aveti o zi frumoasa!

    09.03.2012, 06:59:43
  • tonycat
    tonycat

    Dar mai am o intrebare, @andysim2005.. ce sa fac, nu ma pot abtine... ce faci cu pietrele si cu margelele? sa nu imi spui ca le dai cu lac..

    09.03.2012, 07:04:32
  • andysim2005
    andysim2005

    Pai de ce le-as da, ca alea nu se curata, hahaha... glumeam. Nu e nicio problema cu pietrele pentru ca, folosind o pensula micuta ca cea de la oja, nici nu le atingi.

    09.03.2012, 13:03:52
  • betty.bijuterii
    betty.bijuterii

    Inainte am lucrat ceva fimo si foloseam lac special(pe baza de apa). Apoi, am folosit lac incolor de unghii(nu va aruncati la cele mai scumpe; nu stiu daca ati observat dar ojele scumpe se iau imediat de pe unghii pe cand cele ieftine raman un timp mai indelungat) si, pe langa faptul ca a conferit stralucire margelelor fimo, nici nu se curata. La fel si cu sarma argintata; folositi lac incolor(2-3 straturi) si nu veti avea probleme. Elementele placate cu argint se sterg foarte usor cu tesaturile pentru curatat argintul. Dar, folositi lacul incolor dupa ce ati sters bijuteriile cu o carpa de bumbac pentru ca, datorita transpiratiei mainilor(a sarurilor din compozitia acesteia), insesizabila uneori, precum si aaerului, se pot oxida.

    09.03.2012, 19:34:31
  • andysim2005
    andysim2005

    Multumesc betty, foarte utile informatiile de la tine. Chiar am sa le pun in practica. Si eu curat bijuteriile inainte, mai precis le spal cu apa calduta si sapun lichid(deh, fiecar cu meteahna lui!). Spor la creat lucruri minunate si multumesc pentru sfaturi ! AStept oricand cu placere sfaturile si va impartasesc si eu cu placere experientele mele.

    09.03.2012, 21:41:07
  • tonycat
    tonycat

    Betty a zis ceva in comentariul ei, "tesaturile pentru curatat argintul".... am avut privilegiul sa vad si sa folosesc asa ceva... sunt niste lavete smechere impregnate cu "ceva" care cu adevarat curata metalul, nu numai argintul, lasandu-l stralucitor... pentru o vreme. Solutia cu lacul de unghii cred ca merge pe suprafete mici, daca ai un proiect cu sarma multa, multe pietre sau margele, nu prea cred ca e fiabila. Dar... merita incercat. De la SANO am cumparat o pasta de curatat obiectele de argint, inox... nu am folosit-o, dar exista...

    09.03.2012, 22:23:17
  • carmenn
    carmenn

    am citit si eu ceea ce ati mai scris...mai asteptam pareri si sfaturi...

    10.03.2012, 18:20:51
  • andysim2005
    andysim2005

    Inca nu mi-a sosit lacul, dar e pe aproape. Pana atunci o vreau sa te intreb tonycat (e contagioasa chestia cu intrebarile) daca ai lucrat si cu alta sarma de aluminiu colorata sau numai cu cea din DG ?

    13.03.2012, 01:56:16
  • tonycat
    tonycat

    Am cumparat sarma de aluminiu din Anglia, de grosime 1.5 mm, si e buna, nu se rupe, culoarea e vie si rezista, pana acum am folosit-o pentru.... mici decoratiuni, cum ar fi felicitari decorate cu ornamente din sarma, se lipeste frumos de hartie, poate la targ sa am curaj sa le arat... nimic pretentios.
    Am avut doar curiozitatea sa lucrez cu ea. Sa fac bijuterii din ea, da si asta se poate, dar sarma cumva modelata cu degetele, adica sa fac niste "free form" si lucrata in fir dublu, triplu. Se poate bate usor pentru o mai buna rezistenta. Problema este ca la noi lumea cauta inca cel mai mult sa cumpere bijuteria "de-a gata", nu exista inca incredere si atractie catre bijuteria lucrata 100% manual din sarma, cu margele sau pietre. In mod curent prefer sarma de cupru pur, cam evit sarma placata tocmai ca nu pot sa o lucrez orice cu ea, dar si pentru ca am o dorinta de a lucra bijuterii cu iz antic, eu le zic "vintigioase".
    Si poti sa ma intrebi orice, atata vreme cat putem discuta liber si deschis nici o intrebare si nici un raspuns nu vor fi in zadar.
    Pentru sarma de cupru, alama exista o ceara numita "Renaissance" cred ca se produce in Anglia, sincer nu inteleg cum poate sa protejeze o ceara o suprafata metalica care nu e absorbanta cum e lemnul de exemplu. Si am mai vazut ceara colorata dar si incolora la Pebeo(Hanul cu Tei), am zic ca o sa imi cumpar(se foloste pentru patina), doar ca e cam scumpa doar ca sa incerc, adica am nevoie de mai multa motivatie pentru o astfel de investitie. Poate daca nu mai mananc 3 zile sa o pot cumpara. Sper ca ti-am fost de ajutor

    13.03.2012, 11:59:02
  • godeta
    godeta

    Ei bine, tot cautand solutii rezonabile (ceara renaissance mi s-a parut exagerat de scumpa) pentru pastrat aspectul cuprului natur, am zis ca n-am nimic de pierdut daca incerc un sfat gasit pe net si anume sa tratez obiectele metalice cu ceara de masina. Normal ca am avut probleme cu lustruitul (e o munca amarnica s-o faci manual, e de preferat cu o unealta specializata), dar a mers!
    Sa fie vreo trei luni de cand am executat operatiunea in cauza, obiectele tratate asa nu si-au schimbat aspectul si au un luciu discret, deci recomand, e o solutie ieftina si la indemana, daca ai rabdarea necesara lustruitului.

    13.03.2012, 14:10:20
  • tonycat
    tonycat

    Hi, @Godeta! Cred ca ceara trebuie pusa in strat subtire, subtire, dar daca e vorba de bijuterii trebuie testate si la purtat, pe piele sau pe haine. O sa incerc ceara de la Pebeo in lipsa de altceva.

    13.03.2012, 16:02:45
  • andysim2005
    andysim2005

    Bunaaaa... uff, m-am uitat si eu la ceara dar, intra-adevar godeta, e foarte scumpa. Si apoi vreau ca stralucirea sa se pastreze intacta, mai ales ca asa cer clientele. Tonycat, eu as vrea sa fac ceva decoratiuni cu sarma de aluminiu colorata. Aici pe breslo am vazut ca o sarma de 1.5mm, din aluminiu colorat costa cam cat sarma de cupru emailata. Si daca tot e asa macar sa stiu pe ce dau banii. Dar cred ca am sa le fac tot din sarma de cupru. Zic si eu....Si da, la noi in Romanica oamenii nu prea apreciaza bijuteriile facute de mana, in special pe cele lucrate cu sarma (de orice fel). Din pacate tot stanta ramane de baza. Ce sa faci, daca oamenii chiar nu vor sa fie deosebiti.... Dar sa sti ca cine a "gustat" o data din bijuteriile lucrate 100% manual a ramas fermecat si atasat de "gust". Greu insa.. Si apropos de felicitari, de ce sa nu ai curaj sa le expui? Mie ideea mi se pare geniala. Poti face si invitatii de genul asta.

    13.03.2012, 19:44:38
  • tonycat
    tonycat

    @andysim2005, ideea nu e nici geniala si nici noua, lumea anglo-saxona e cu mult inaintea noastra si aici, dar eu am adoptat ideea pentru de regula caut solutii de a realiza decoratiuni sau bijuterii CU sarma. Imi ramane doar sa gandesc un design original care sa fie atractiv si ca pret si ca design.Cat priveste sarma de aluminiu cumparata din DG, initial am zis ca vreau sa fac decoratiuni de Craciun fiind rosie, dupa care am renuntat pentru ca vopseaua se cam ia de pe ea. Dar e buna la teste, adica lucrez ceva si dupa aceea o intind ca sa masor lungimea. Asa imi lucrez si mana si pot calcula mai bine de cata sarma am nevoie pentru un anumit model. E usoara, se indoaie usor, nu solicita prea mult mana. Cam asta e....

    13.03.2012, 20:48:35
  • andysim2005
    andysim2005

    Ei, acum te rog sa ma scuzi ca am zis despre idee ca e geniala! Ca e noua sau veche tu sti mai bine. Uite am sa ma abtin de la astfel de comentarii.Toate bune.

    13.03.2012, 21:04:38
  • tonycat
    tonycat

    Andy, nu m-a deranjat deloc.... sezi domol si scrie ce comentarii doresti. Sensibilitatea asta accentuata ca si dulcegariile gratuite de prin topicuri pe mine m-au facut de la un timp sa ma abtin la a mai posta comentarii. Deci, eu inteleg ca artistii sunt mai sensibili decat restul lumii dar daca nu discutam liber nu ajungem sa comunicam decat ... nimicuri. Tocmai cand am zis ca am gasit si eu pe cineva cu care sa discut cu adevarat.... Eu te astept sa mai discutam pe teme de .... sarma. Ce zici?

    13.03.2012, 23:33:21
  • tonycat
    tonycat

    @Godeta draga, de ce tocmai o capsuna mare, rosie, suculenta langa una mica si necoapta? Hm.... aici e o sarada, nu?

    13.03.2012, 23:48:18
  • godeta
    godeta

    @Tonycat, adica un fel de ce-a vrut sa spuna autorul?!
    Nimic, parol, am rasfoit prin poze, am vrut sa vad daca ma pricep sa modific una cat sa schimb avatarul, am gasit capsunile astea pozate in noiembrie si mi s-a parut misto sa le vad mereu, asa, cat sa-mi ca totul se plateste, ai vazut numai ce iarna a venit dup-aia!:)))

    Da-i foarte fain ca pot zice mai mult decat mi-am pus eu in cap:)

    Cat despre ceara de masina, acum imi dau seama ca nu m-am gandit in ce masura ar putea fi toxica... insa in ceea ce priveste aspectul sunt foarte multumita, fiu-meu poarta una din bratari aproape tot timpul. Arata chiar mai bine decat cele tinute in saculeti, a capatat niste reflexii foarte fine si parca intrutotul arata mai calda si mai bine finisata.

    14.03.2012, 13:56:51