Forum: Subiecte de afaceri ma puteti lamuri in legatura cu Paypal?

  • user8272
    user8272

    are cineva un asemenea card?am vazut ca este destul de uzitat in ultima vreme si in Ro,iar cumparaturile de pe site-ri internationale se fac mai ales prin intermediul lui.Ma poate lamuri cineva despre ce ste vorba.am intrat pe site-ul oficial,nu am inteles foarte bine despre ce este vorba.Daca vreuna dintre voi are Paypal,poate imi pove si mie...va multumesc

    09.02.2010, 22:31:24
  • zozole
    zozole

    Eu am PayPal. De fapt, nu eu, mami:D
    E destul de simplu. In primul rand iti trebuie un card real la o banca din Romania.
    Sper ca nu se condere reclama: eu am la OTP.
    Ai card, nu stiu ce, cardul trebuie sa fie neaparat de major si dupa aia intri la ei pe site unde te pun sa completezi niste chestii.
    Le completezi, trebuie sa ai cel putin 1,5 euro parca in cont ca ei sa ii ia de test, dupa care, dupa o luna primesti banii inapoi si paypalul este activat.
    Daca ai si alte intrebari iti raspund cu placere. Cel mai bine ma adaugi pe messenger si vorbim acolo: zozolesearrings.

    09.02.2010, 22:34:39
  • arabela
    arabela

    Salut

    Si eu am PayPal . E destul de simplu, iti trebuie numai un card bun pt operatiuni online, pe care trebuie sa le rogi pe doamnele de la banca sa iti seteze o limita de retragere zilnica. Altfel nu merge. Apoi introduci datele pe site-ul paypal iti faci cont PayPal Premier daca vrei sa poti primi si plati.

    Nu e chiar asa complicat cum pare ;)

    10.02.2010, 11:06:16
  • Lauralia
    Lauralia

    Eu iti recomand sa ai neaparat un card "Visa"; ca m-am trezit ca Paypal-ul imi accepta si un Master Card, puteam sa fac plati cu el, bine si frumos... dar cand am vrut sa retrag banii din Paypal pe card, n-a mai vrut decat Visa (inca ma lupt sa lamuresc chestia asta!)
    In general, Paypal-ul functioneaza extrem de simplu si usor; eu imi platesc Breslo cu el, de pilda, si nu mai trebuie sa ma duc pana la banca. E chiar prea usor, dupa parerea mea; e inspaimintator ca poti sa dai bani din 2 click-uri.
    Laura

    10.02.2010, 13:49:10
  • user8272
    user8272

    va multumesc mult pentru indrumari,mi-au fost de mare ajutor si m-ati luminat!spor!

    10.02.2010, 21:47:04
  • user8272
    user8272

    stiti cumva brd-ul este ok la card visa?sau imi recomnadati alta banca?am vazut ca si ing-ul este ok?voi ce credeti?

    10.02.2010, 21:48:59
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu am avut paypal in romania pe ING (Visa Electron). A mers foarte simplu, fiindca la ING poti vedea la multimat "tranzactiile in procesare" sau ceva de genul asta, si astfel am putut sa imi activez cardul pentru paypal foarte repede (2-3 zile).
    Deci de BRD nu stiu nimic, dar pe ING a mers foarte ok. Dar doar am facut plati, nu am primit.

    11.02.2010, 11:46:40
  • Aladdin
    Aladdin

    Eu am la BRD, l-am folosit cu succes. Nici macar nu am avut nevoie sa discut cu cei de la BRD pentru activare sau ceva in acest sens. Pur si simplu, am urmat pasii ceruti de PayPal.
    Dar, la fel cum spunea si Lauralia, ar fi bine sa ai un card Visa, pentru a putea sa si incasezi. Cu un Mastercard, nu poti face decat plati.
    In alta ordine de idei, mi s-a intamplat ca prima plata sa imi fie refuzata de Paypal, pe motiv ca era o suma prea mare pentru prima plata. Nu iti imagina ca era o suma exorbitanta, ma invarteam in jur de 50-60 usd. Astfel ca m-am fazut cumva fortata sa fac o plata mica (undeva sub 10 USD). La urmatoarea plata efectuata, am putut plati oricat, fara nici o limitare.

    11.02.2010, 16:47:25
  • user8272
    user8272

    multumesc mult fetelor pentru implicare!Apreciez!Va pup!

    11.02.2010, 20:31:30
  • byVioleta
    byVioleta

    Dar ati observat ca pentru plata prin PP e o diferenta in plus? Si nu e de neglijat daca stai sa aduni mai multe luni. Bine, eu l-am preferat, mi sa parut cel mai simplu, as fi fost bucuroasa insa sa fie aceleasi sume...

    12.02.2010, 23:52:03
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ Violeta: Te referi la comision? Dar e normal, orice banca are comision pentru transferuri de bani, mai ales din tari diferite. Pentru a trimite/primi bani din afara Romaniei, PayPal mi se pare cea mai ieftina solutie.

    13.02.2010, 12:41:14
  • camelutas
    camelutas

    Sper ca ai reusit sa deschizi un cont PayPal. Intr-adevar ai nevoie de un card Visa daca vrei sa primesti bani. Eu l-am facut la BCR si functioneaza.
    Succes

    24.02.2010, 11:51:33
  • Lauralia
    Lauralia

    Poate Violeta se referea la plata pentru Breslo prin PayPal? Costa ceva mai mult decat pretul afisat pentru plata prin banca (nu am incercat niciodata prin banca, asa ca nu stiu cat iese si acolo cu comision).
    Apropo, am reusit in cele din urma si sa-mi scot banii de pe net, cu un card Visa (am fost super-incantata!). Eu am carduri BCR si BRD, dar din cate imi dau seama, atata vreme cat e o banca mai cunoscuta, si iti spun ca iti functioneaza cardul si pe net, nu conteaza ce banca e; conteaza numele cardului.
    Laura

    24.02.2010, 12:17:14
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    si eu incerc sa-l fac de cateva luni, nu e tot tradus in romana, am ajuns la niste detalii la un moment dat de am lasat-o balta....o sa mai incerc...

    02.10.2010, 14:35:39
  • lavinexclusive
    lavinexclusive

    am card PP facut prin ING pentru cumparaturi internationale, am cumparat din Anglia in valoare de 150 lire adusul a costat 5 lire=20 ron, iar comosionul 40 ron , comisionul bancii, foarte scump. . .

    25.10.2010, 16:41:49
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @lavine: din cate stiu eu, la plata prin Paypal comisionul il plateste vanzatorul, nu cumparatorul, si in niciun caz nu e atat de mare. E cam 3,5 % daca imi aduc bine aminte.

    25.10.2010, 23:36:03
  • issa
    issa

    Eu cand platesc prin PayPal stiu ca-mi calculeaza $ (eu il am in $) la un pret ceva mai mare dar nu platesc alt comision. Am primit o singura data bani prin PayPal si tin minte ca in loc de 20$ in cont au intrat 19$....asa cum zice si Cinnamon , comisionul este 3-5%. Nu stiu de ce ai platit tu comisionul ?!

    26.10.2010, 10:08:40
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @issa: e un comision de conversie valutara daca ai de ex. cardul in lei dar platesti in euro sau dolari. E trecut pe undeva pe acolo pe siteul PP.

    26.10.2010, 11:45:41
  • LadyA
    LadyA

    si eu cumpar foarte des din afara si nu am platit vreodata un comision atat de mare

    26.10.2010, 12:30:01
  • HandmadeTherapy
    HandmadeTherapy

    paypal nu e un card, e un cont virtual. Nici macar nu trebuie transferati banii din contul virtual in cel real, de la banca, ii poti pastra acolo ca sa faci mai apoi plati cu ei...la mine functioneaza fara sa fi activat ceva la banca sau sa fi vorbit cu ei....s-a activat instant dupa ce am introdus datele si am confirmat e-mailul. Cardul atasat contului virtual e tot la ING si nu am avut niciodata probleme cu ei, recomand:)

    29.10.2010, 00:09:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu am avut Paypal atat pe un cont in lei la ING, cat si pe actualul cont in euro la Deutsche Bank si de ambele dati a trebuit sa confirm ca am acces la cont printr-un cod care imi parea pe extrasul de cont.
    Cred ca se poate face o prima plata fara sa introduci codul, dar apoi mie mi-a trebuit validarea asta. Care oricum nu a fost deloc complicata, asa ca si eu recomand ING. :)

    29.10.2010, 13:57:07
  • simona87
    simona87

    ..as dori sa platesc taxa prin paypal.In momentul de fata magazinul meu este suspendat.au trecut cele 10zile de avertizare si nu am apucat sa platesc.Problema este ca acum cand ma duc in magazin.unde imi apare acel mesaj ca am magazinul suspendat si mi se ofera optiunile de plata, nu mai pot sa selectezi modalitatea de plata..spre exemplu ti se genera un cod pentru plata prin banca.sau pentru paypal trebuia doar sa te loghezi..si nu imi mai apare..ce trebuie sa fac?

    01.11.2010, 13:05:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hmmm..destul de ciudat. Din pacate casuta accea cu plata apare numai cand trebuie sa platesti asa ca nu pot sa mai uit sa vad ce e in neregula acolo.
    Cred ca trebuie sa scrii la [email protected] ca nu se mai ofera plata prin PayPal, cine stie...?

    01.11.2010, 21:48:16
  • simona87
    simona87

    ..iti multumesc mult.o sa platesc la banca.incerc data viitoare cu paypal:)

    02.11.2010, 00:10:44
  • Day
    Day

    Pot sa va cer un sfat,oarecum offtopic?Ce card imi trebuie mie pentru a putea face si plati,si incasari,in orice moneda?Adica sa pot trimite si lei si euro,dar sa si primesc si lei si ....euro..dolari....ce-o fi:)

    18.12.2010, 21:45:53
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pai Day, tu poti teoretic cu orice card sa primesti si sa platesti in orice moneda, dar totul este convertit in si din moneda de baza in care ai deschis contul. Adica daca ai un cont in lei si platesti in dolari, banca va converti pentru tine suma din lei in dolari la cursul ei prestabilit.

    Ca sa nu mai ai probleme cu cursul de schimb ar trebui sa ai cate un cont cu card atasat in cele mai uzuale monede adica lei, euro si dolari.

    19.12.2010, 11:54:40
  • Day
    Day

    Multumesc mult,Cinnamon!:)

    19.12.2010, 16:16:24
  • CurcubeuldinTineClujNapoca
    CurcubeuldinTineClujNapoca

    foarte utile informatiile despre paypal.

    am auzit totusi ca trebuie sa astepti sa ai o anumita suma pe cardul de paypal ca sa poti scoate de la banca cu cardul tau. e asa? si daca da, care e acea suma?

    29.12.2010, 09:06:14
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    La mine nu e asa, eu pot sa folosesc banii din contul Paypal fie pentru alte cumparaturi (platite prin paypal) fie pot sa ii transfer in contul de la banca de unde pot sa ii scot normal.

    S-ar putea ca in Ro situatia sa fie diferita...? Evident, daca ai un cont doar pentru Paypal, trebuie sa astepti sa se faca minim 10 lei in cont ca sa ii poti scoate de la bancomat. Dar asta e asa la orice banca.

    29.12.2010, 15:05:30
  • tzuki333
    tzuki333

    dar ar fi util sa fie explicat pe breslo si cum poti primi bani pe paypal daca selectezi modalitatea asta de plata. Adica eu, spre ex, am ales sa primesc banii doar prin paypal, iar o clienta mi-a cerut detalii, insa nu am stiut sa ii dau. Cinnamon, mi-a fost de mare ajutor faptul ca mi-ai spus cum trebuie sa procedez, dar poate ar trebui sa apara undeva detalii in legatura cu optiunea asta, poate se mai confrunta si altcineva cu problema asta...

    29.12.2010, 20:16:29
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pe site-ul PayPal sunt tot felul de informatii utile:
    https://www.paypal.com/ro/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/NewConsumerHome-outside

    30.12.2010, 14:45:16
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Cinnamon, multumesc mult pentru indrumare.
    Intreb si eu , ca si Day, ce fac in situatia in care sotul meu are trei conturi lei-E-USD, pe numele lui..si un card Visa
    Initial a fost contul in lei si cardul Visa, apoi l-am pus si a mai contractat si pachetul premium cu Euro si USD , doua conturi diferite intr-un pachet (a se intelege bine, toate trei conturile au acelasi titular)
    Intrebarea mea este.. e valabil cardul Visa si pentru pachetul celalalt?Ma rog, pentru unul din conturi, de ex cel in USD?
    Concret, pot folosi Visa pentru contul in USD, cu paypal?
    Asta as vrea sa stiu.. daca se poate.

    24.05.2011, 17:49:30
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Mentionez ca acum o jumatate de ora am sunat la banca..si biata de ea..vocea de la celalalt fir..nu a stiut sa ma lamureasca, m-a indrumat la ghiseu..

    24.05.2011, 17:51:20
  • havin
    havin

    contul tau de paypal* daca am inteles bine * e legat la cardul visa, care e pe lei da? atunci sistemul iti va face plata in orice valuta debitandu-ti cardul visa cu echivalentul sumei in lei, la cursul de schimb Visa; asa se procedeaza...cand incasezi ti se crediteaza contul de valuta respectiva... acum exista posibilitatea transferului de sold fie din contul de paypal in contul bankar (care e gratis) fie din contul de paypal in cardul de credit care comporta ceva comisioane....
    eu lucrez frecvent cu paypalul asa ca daca mai ai intrebari poti sa-mi dai pm.

    24.05.2011, 18:24:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Exact, havin are dreptate. Cel mai probabil cardul Visa este atasat contului in lei, asadar nu are acces la contul in dolari, chiar daca titularul este acelasi. O solutie ar fi sa atasezi contului in dolari/euro un alt card (care va avea aceeasi moneda ca si contul de care e atasat).

    Eu personal cred insa ca taxele si comisionele pentru cardurile si conturile in valuta sunt destul de maricele si nu se merita comparativ cu comisionele de conversie valutara de la paypal.

    Despre cum transferi bani din contul virtual de PP in cel bancar nu prea pot sa imi dau cu parerea, pentru ca eu tin mereu banii care intra pentru alte plati pe care le fac tot cu PP. Dar stiu ca si la mine la Deutsche Bank transferul din PP in contul curent este gratis.

    24.05.2011, 21:30:34
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Cred ca am inteles intr-un final. Cand voi avea ce, voi muta moneda din paypal in contul fizic, aferent monedei, iar card pentru acea moneda nu imi trebuie, pt ca din cont se pot scoate la ghiseu, fara conversie, fara schimb valutar.Voiam sa stiu daca pot activa paypal-ul cu cardul Visa, am intels si asta, si va multumesc mult, in special lui havin, de la care, printre randuri, am inteles, cred, despre ce este vorba.
    Multe multumiri

    24.05.2011, 22:05:58
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    www.breslo.ro/Forum/paypal_topic_7570

    Am mai scris pe scurt si aici cate ceva.

    08.04.2012, 01:05:14
  • bibidesign
    bibidesign

    multumesc pentru lamuriri! :)
    -comisionul de 1 leu catre paypal a aparut pe lista mae de tranzactii in asteptare de pe 28 martie si nu am acel cod de 4 cifre de care vorbeai probabil pana nu se proceseaza tranzactia; dar mi se pare ca dureaza cam mult, oare trebuie sa mai fac ceva in plus?
    -n-am inteles cum poti transfera banii din contul de paypal in contul curent, de fapt unde pot accesa contul de paypal?
    -eu am facut doar plati pana acum cu cardul visa si mi s-au luat comisioane, chiar daca am platit din cont in valuta

    09.04.2012, 09:32:16
  • gemsgems
    gemsgems

    Aveai bani pe card atunci cand ti-a luat acel un leu? Si mie mi-a facut la fel cand am incercat prima data, pentru ca nu aveam destui bani pe card. Am mai dat o data sa verifice si atunci a mers, a aparut si codul.

    09.04.2012, 10:38:25
  • bibidesign
    bibidesign

    nu mai stiu daca aveam chiar in acel moment
    totusi bani au aparut intre timp, iar tranzactia sta neprocesata de ceva vreme...
    daca intru in contul meu de paypal imi cere acel cod de 4 cifre pe care n-am de unde sa-l iau

    09.04.2012, 11:02:17
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    La ING se vad detaliile de plata si la tranzactiile in asteptare, asa ca am putut sa introduc imediat codul. In mod normal tranzactia nu ar trebui sa stea in asteptare mai mult de 3 zile. Du-te sa vorbesti cu banca ta. Codul de 4 cifre este trecut la detalii de plata, dar daca nu ai cum sa-l vezi pana nu se proceseaza plata ar trbui sa intrebi la banca de ce ti s-a blocat tranzactia.

    Poti transfera bani de pe PP in contul tau "de pe net". Adica te loghezi in contul de PP si daca ai bani, exista o optiune de "transfer in cont".

    Daca ti s-au laut comisione la plata inseamna ca nu ai platiti in aceeasi moneda si ti s-a luat un comision de conversie valutara. Eu am platit de nenumarate ori din € in € cu comision 0. Doar cand platesc in USD mi se ia un comision sub forma cursului de schimb.

    09.04.2012, 12:00:21
  • bibidesign
    bibidesign

    comisioanele la plati se pot explica intr-adevar prin conversie valutara, eu am cont in euro si am cumparat de pe e-bay varianta americana probabil...

    la tranzactii in asteptare eu nu vad la detalii decat numele platii si nr cardului meu.
    voi suna azi la banca sa vad ce e cu acea tranzactie.
    multumesc pt sugestie.

    10.04.2012, 08:25:28
  • carla69
    carla69

    Am ajuns sa am si eu nevoie de plata online.PayPal-ul e mai bun decat transferul bancar?Si daca nu primesc coletul,raman si fara bani si fara materiale?

    11.05.2012, 23:32:39
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Din cate stiu eu este mai sigur. Si mai ieftin decat transferul bancar (la platile externe).

    11.05.2012, 23:42:33
  • gemsgems
    gemsgems

    Carla, depinde de persoana care iti trimite coletul. Mie mi s-a intamplat sa platesc inainte si sa nu primesc coletul pentru ca s-a pierdut la posta. Persoana care mi l-a trimis a fost draguta si mi-a trimis produsele din nou. :) Dupa cateva luni au gasit oamenii de la posta coletul. :)) L-am luat si i-am trimis banii pe el. Daca ea a fost om, am fost si eu. :P

    Daca iti iei teapa sau nu, nu are legatura cu PayPal, ci cu omul cu care faci afacerea. :) Vezi ce feedback-uri are, daca poti. Sau vorbeste cu alti oameni care au mai cumparat de acolo, daca stii altii.

    11.05.2012, 23:53:47
  • carla69
    carla69

    E vorba de un magazin de furnituri bijuterii din afara

    12.05.2012, 00:00:14
  • gemsgems
    gemsgems

    Cauta pe google. :D Poate gasesti oameni discutand pe forumuri despre ei. :D

    12.05.2012, 00:05:36
  • zmotocel
    zmotocel

    paypal iti garanteaza tranzactia. daca nu primesti produsele, iar cel care le-a trimis nu poate demonstra ca ti-au fost livrate, ai 45 de zile sa faci contestatie (de cand ai facut comanda).
    citeste regulamentul lor.
    eu il folosesc de ani de zile si nu am avut probleme.

    12.05.2012, 06:03:39
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Daca platesti prin PayPal poti reclama la ei daca nu ajunge coletul. In functie de tara in care e vanzatorul si de obligatile pe care le are, trebuie sa faca la PayPal dovada ca ti-a tirmis coletul, atlfel PayPal ii retine banii. Deci cu siguranta e la fel de sigur sau mai sigur decat transferul bancar, macar ai o sansa in caz ca nu ajunge coletul.

    12.05.2012, 22:16:50
  • bibidesign
    bibidesign

    pls, lamuriti-ma cum trebuie sa procedeze o clienta care vrea sa plateasca cu paypal in magazinul meu de pe Breslo?
    eu mi-am facut contul, am pus sigla de paypal la Politica magazinului, dar mai departe nu stiu ce trebuie facut...
    exista cineva care a incasat cu acest sistem aici pe Breslo?

    am mai incercat si eu sa platesc cu Paypal pe la diverse magazine de pe Breslo care au afisata sigla, dar nu am reusit nici asta...

    19.06.2012, 22:48:26