Forum: Subiecte de afaceri ma puteti lamuri in legatura cu Paypal?

  • gemsgems
    gemsgems

    Nu se plateste prin Breslo. Iti trimite banii in contul tau de PayPal, din cate stiu eu. Pentru asta are nevoie doar de adresa de mail pe care ai facut contul de PayPal. :)

    19.06.2012, 23:07:25
  • bibidesign
    bibidesign

    aaa...
    eu ma asteptam sa se genereze un formular ceva sa poata plati omul direct aici unde face comanda...
    asa este egal cu plata prin transfer bancar si nu mi se pare ca este rezolvat ceva legat de magazinele noastre aici...

    si daca plateste in contul meu, nu-i trebuie si nr contului de Paypal???
    sunt intr-o totala ceata si nu reusesc sa ma luminez deloc:(

    20.06.2012, 13:33:28
  • gemsgems
    gemsgems

    Banuiesc ca echipa Breslo lucreaza la asta. Nu cred ca e ceva ce se poate face peste noapte.

    De cate ori am primit eu bani prin PayPal nu i-a trebuit clientului decat adresa de mail. Atat. Si cand am facut eu plati, la fel. Am avut nevoie doar de adresa de mail a persoanei careia i-am trimis banii.

    Persoana care iti trimite banii nu a mai facut plati prin PayPal?

    20.06.2012, 14:01:38
  • zmotocel
    zmotocel

    din contul de paypal poti genera invoice (chitanta/factura) si sa-l trimiti clientei pe adresa de email. ea trebuie doar sa urmareasca link-ul si sa accepte plata din contul ei de paypal.
    dar... vei plati sa trimiti invoice, vei plati taxe paypal pt tranzactie ( un procent + suma fixa) in functie de conditiile in care paypal a autorizat contul tau pt incasat din vanzari.
    clienta plateste doar valoarea cumparaturilor, nu si alte taxe.

    20.06.2012, 15:18:04
  • carla69
    carla69

    Ca sa platesc cu paypal am fost la banca sa stabileasca limita cardului,apoi am sunat la nr. de pe card si am primit un nr. de 4 cifre cu care am reusit sa platesc si am si primit coletul

    20.06.2012, 17:51:52
  • gemsgems
    gemsgems

    Ea nu vrea sa plateasca acum, din ce am inteles, ci sa primeasca. :D bibi, sper sa fie si la tine la fel de usor cum a fost la mine! :)

    20.06.2012, 20:56:14
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Cand ti-ai facut un cont PayPal, ai dat o adresa de mail. Asta este singura informatie de care are nevoie cineva ca sa plateasca prin Paypal.

    Clienta ta trebuei sa aiba cont PayPal, sa intre la ea in cont si sa caute optiunea de a trimite bani (send money sau ceva asemanator). Acolo trebuie doar sa introduca la destinatar adresa ta de mail (cea pe care ai folosit-o ca sa iti faci tu cunt) si suma pe care o plateste.

    21.06.2012, 16:40:42
  • bibidesign
    bibidesign

    nu am mai incasat cu Paypal pana acum si banuiesc ca nici clienta nu stia cum se face...
    doar am platit cu cardul meu pe site-uri care au afisata sigla, chiar si taxa breslo o platesc asa, direct cu cardul, alegand optiunea Paypal de la financiar-plati
    mi se ia comision mie ca platitor si nu incasatorului :( sau si incasatorului???

    am cont Paypal, l-am activat cu nr acela de 4 cifre, dar nu am verificat pana acum ca merge... inca sunt in ceata si nu stiu exact cum se procedeaza ca sa incasezi...

    22.06.2012, 12:48:18
  • bibidesign
    bibidesign

    ar fi ideal ca acel formular care functioneaza pentru a cumpara breslei sa functioneze la fel si pentru magazinele care sunt gazduite pe breslo...
    de fapt asa mi se pare normal si consider ca ar trebui sa se ofere cat de curand aceasta posibilitate de plata pentru clientii nostri...

    22.06.2012, 12:51:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, ar fi foarte fain daca odata ce alegi plata cu paypal sa fie integrata interfata aici pe Breslo. Clientul sa se logheze in cont si sa platesca direct.

    @bibidesign: la Paypal numai cel care incaseaza bani plateste comision. Singurul caz in care cel care trimite bani plateste ceva in plus e la conversia valuatara - daca ai contul in LEI si platesti in EUR, spre exemplu.

    22.06.2012, 22:30:56
  • bibidesign
    bibidesign

    toate magazinele online din afara (si E..., si Da..., si A....) au aceasta facilitate, am verificat din nou.
    alegi plata cu paypal, iti genereaza imediat formularul si cu doua clicuri ai platit...
    simplu si comod si, mai ales foarte normal...

    deci:
    in atentia echipei Breslo - asteptam cu nerabdare sa intram in randul lumii... eu personal, astept sa fie posibila plata directa cu cardul. am avut cliente care au dorit sa plateasca cu paypal si a trebuit sa ma scuz in fel si chip ca la noi inca nu se poate, ca speram, ca bla, bla... si uite asa am ajuns fara sa vreau la nesuferitul ramburs... :(
    macar o promisiune, pls!!!

    27.06.2012, 08:55:41
  • gemsgems
    gemsgems

    Din ce imi aduc eu aminte, s-a mai discutat intr-un topic despre asta si parca e in lucru.

    :| dar de ce nu ti-au platit cu adresa de mail? chiar nu inteleg... de ce sa recurgi la ramburs cand este atat de simplu?

    27.06.2012, 09:05:13
  • dimrod
    dimrod

    Va rog frumos, imi puteti spune cum se pot obtine inapoi cei 1,5 euro de la paypal(bani pe care i-au oprit ei la adaugarea cardului)?
    Multumesc mult.

    17.02.2013, 15:23:34
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    se poate plati foarte simplu cu paypal pt comenzile de pe breslo, pur si simplu ii dadeai adresa de mail, va calculati suma in valuta la curs ales de comun acord, probabil cel BNR si gata :)

    17.02.2013, 18:24:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @dimrod: la detaliile tranzactiei respective este un cod. Folosesti acest cod pentru verificarea contului tau bancar (il introduci pe site-ul PayPal). Dupa asta PayPal iti da in cateva zile banii inapoi sub forma de credit PayPal pe care il poti folosi la urmatoarea cumparatura la care platesti cu PayPal.

    18.02.2013, 18:30:18
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Cateva informatii utile gasiti si aici: www.breslo.ro/Forum/moved_topic_10827

    08.03.2013, 00:00:53
  • donimar
    donimar

    PayPal este un serviciu virtual ,online,face parte din compania americana Ebay si traieste din comisioane,Pe site-ul lor este o lista care arata comisioanele pentru anumite praguri de suma.Conversia banilor se face automat,poti alege insa euro sau dolari.Din contul PayPal nu se fac retrageri,se fac doar transferuri sau plati.Daca nu aduci de la banca ta codul de verificare format din 4 cifre nu vei putea niciodata sa-ti transferi banii in contul bancar.suma limita de transfer este 500 euro in cazul contului de baza (premier account)si poate fi marita pana la doua mii de euro daca contul are confirmarea de verificare sau a existat un anumit trafic al banilor.

    08.03.2013, 08:25:14
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    a reusit cineva sa primeasca bani prin paypall fara sa foloseasca un site care are implementat sistemul de plata prin paypall?
    Cum se face? Trebuie sa dai adresa de email a cumparatorului?

    14.05.2013, 22:14:32
  • abigailsmycken
    abigailsmycken

    Da, daisy.jewery ori trimiti adresa ta cumparatorului si vireaza banii direct, ori faci un invoice pe paypal cu adresa lui.

    15.05.2013, 01:43:08
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    Ai putea sa-mi explici te rog un pic mai detaliat cum se procedeaza in prima varianta? Cand ii dau eu adresa mea de email.

    As vrea sa conving o clienta sa-mi plateasca prin paypall si nu prin curier cu ramburs ca e scump ca naiba.

    15.05.2013, 10:46:59
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ii dai clientului adresa ta de email atasata contului de paypal, atunci cand va hotarati sa-ti plateasca prin paypal.
    Cu adresa respectiva, clientul merge in contul lui de paypal la rubrica "Send payment" scrie adresa de email careia ii trimite (respectiv adresa ta de email) si suma de bani respectiva, alege scopul trimiterii si continua.
    Exista niste comisioane percepute de paypal, de care ar trebui sa tii cont: https://www.paypal.com/ro/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees

    15.05.2013, 13:42:40
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    Ok. Dar in varianta a 2-a, cand ii fac invoice, tot trebuie sa aiba cont paypall si ea?

    15.05.2013, 14:49:37
  • abigailsmycken
    abigailsmycken

    pai da, plateste din contul ei de paypal in contul tau....tu faci invoice pe adresa ei de mail pe care o are atasata la contul de paypal

    16.05.2013, 01:44:53
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    Bun, atunci exista vreo metoda de a plati direct cu cardul fara a avea vre-un cont deschis pe internet?

    16.05.2013, 12:06:00
  • abigailsmycken
    abigailsmycken

    Pai da, poti sa-i dai Iban-ul si iti plateste direct la banca. Sau direct prin internet banking daca are.

    16.05.2013, 17:01:13
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @daisy.jewelry: nu sunt 100% sigura dar cred ca poti face plati prin PayPal si fara cont.

    Daca tu ii trimiti clientei un invoice, ea primeste pe mail o "invitatie" de plata. Din mail ajunge pe un formular PayPal in care trebuie sa-si introduca datele cardului de credit (care nu trebuie sa fie blocat pt. plati pe net) si poate sa faca tranzactia direct, fara sa-si deschida cont. Merita sa incerci, zi-ne si noua cum a fost si daca a mers.

    20.05.2013, 12:36:02
  • abigailsmycken
    abigailsmycken

    CinnamonCloves, ai dreptate, se poate. Vad ca scrie si aici, eu n-am stiut pana acum: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing_CommandDriven/merchant/wpstandard/WPStandardFAQsBFTwo-outside
    Cred ca problema cu aceasta metoda de plata (fara cont) este ca se poate anula usor plata (citisem undeva ca poti anula o plata facuta cu cardul intr-un termen de 30 de zile dar nu stiu daca este valabil si in Romania).

    21.05.2013, 10:34:50
  • daisy.jewelry
    daisy.jewelry

    Multumesc pentru informatii. Voi incerca cu prima ocazie.

    21.05.2013, 12:24:24
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Abigail: Merci de link!
    Btw: toate platile prin PayPal se pot anula (=PayPal iti blocheaza banii pe o comanda pana la solutionare) relativ usor in cazul in care cumparatorul spune ca nu a primit pachetul.
    De aceea e bine ca adresa din payPal a clientului (asta doar daca are cont) sa corespunda cu adresa la care trimitem si sa avem mereu o dovada de trimitere a pachetului.

    01.06.2013, 17:11:49
  • fimomimo
    fimomimo

    Singura chestie care ma deranjeaza la Paypal sunt conversiile in valuta, e enervant cand incerci sa trimiti un invoice si nu nimeresti exact conversia.
    Comisioanele sunt rezonabile, platile instantanee, disputele pot fi rezolvate in timp util ( nu ca si la banci :D sper sa nu ajunga nimeni acolo, e horror)
    Pentru mine merge si MasterCard, atasat al acelasi cont cu Visa si poate fi folosit si in strainatate fiindca are cifrele embosate (cel putin asa imi spuneau cei de la banca)
    OH! ceva important... cu cat evoluati sa folositi paypal mai des ar fi bine sa il atasati la o adresa de email care nu o dati mai departe ca fiind adresa personala, si cardul sa fie unul care il folositi doar pentru paypal si dupa ce transferati suma din cont pe card, acesta trebuie golit, din motive de securitate.
    Cel putin asta mi-a sugerat un prieten care e intr-un business in care foloseste paypal zi de zi de cam de 5 ani incoace.
    :)

    06.06.2013, 15:02:36
  • NaturaArt
    NaturaArt

    M-am zapacit cu totul, help please! Folosesc Paypal fara probleme de mult timp, insa l-am folosit doar pentru tranzactii internationale. Acum cateva zile insa, am vrut sa platesc prin Paypal si catre o persoana din tara, dar... m-am blocat, n-am reusit, pentru ca pe Paypal imi afisa doar posibilitatea de a trimite euro/ dolari si alte cateva tipuri de valuta. Leii nu erau nicaieri. Ce fac? Cum trimit bani prin Paypal, daca la mijloc nu e implicat un site care face automat conversiile? Mi-o fi "scapat" mie ceva? O_o Sunt obosita si ultra-aglomerata pentru a cauta dupa raspunsuri acum, asa ca... daca ma poate lamuri cineva care stie, raman recunoscatoare!

    06.06.2013, 18:48:26
  • eluneara.bijoux
    eluneara.bijoux

    Am platit eu prin paypal, in tara , insa am covenit cu beneficiarul sa fac eu conversia leilor in euro(curs BNR din ziua respectiva) pentru a fi mai usor.

    07.06.2013, 00:31:14
  • gemsgems
    gemsgems

    Si eu am platit in tara, in dolari. Mi se pare cel mai bine asa pentru ca nu pierzi nimic la conversie. Si daca persoana careia ii platesti obisnuieste sa foloseasca paypal si pentru plati o sa ii convina si ei sa primeasca in dolari, din acelasi motiv.

    07.06.2013, 09:58:33
  • NaturaArt
    NaturaArt

    Multumesc!

    07.06.2013, 14:08:24
  • CherishCeramics
    CherishCeramics

    Ma poate ajuta cineva cu o problema legata de PayPal'
    mi-am facut contul, si cand am ajuns la confirmare card nu mi-a acceptat cardul, mentionez ca am Visa electron, am citit pe net ca nu accepta decat Visa sau Master card, nu Visa electron,
    acum, pana imi voi face un card valabil, as vrea sa stiu daca pot primi plati pe PayPal si fara contul bancar confirmat, daca acei bani raman in Paypal, si poate daca doresc pot sa ii folosesc si eu la plati prin ei, sau e obligatoriu sa imi verifice contul pentru a putea primi plati.
    am citit toate comentariile din aceasta sectiune dar nu sunt sigura ca e in regula asa..

    26.06.2013, 18:54:20
  • NaturaArt
    NaturaArt

    Ce pot sa iti spun este ca eu am Visa Electron de la ING si merge fara probleme...

    17.07.2013, 23:57:35
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Din cate stiu, e nevoie de confirmarea contului bancar atasat pentru retragerea acestora in contul respectiv. De primit poti primi banii, care raman in contul paypal si pe care ii poti folosi la cumparaturi.

    19.07.2013, 00:55:57
  • CherishCeramics
    CherishCeramics

    Multumesc pentru raspunsuri, asa este, banii intra si raman in contul paypal si poti face plati cu ei .

    01.08.2013, 17:28:48
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    Da, doar ca ai o limita maxima pana la care poti face asta, fara sa ai card atasat. Limita e destul de mare (la mine a fost 2500 de dolari, dar nu stiu daca e o regula sau doar asa au calculat ei pt contul meu). Cand atingi pragul, trebuie musai sa iti verifici contul prin atasarea unui card. Si eu am tot visa electron de la BCR, si nu am avut probleme.

    01.08.2013, 18:37:59
  • rosegarden
    rosegarden

    nu conteaza la ce banca ai cardul-de preferat visa- nu trebuie nici sa contactezi banca in prealabil-sa le spui ce ai de gand.eu platesc breslo cu paypal-e cu vreo 8 lei mai ieftin decat la posta.
    taxa de conversie nu e mare...deci recomand.
    atentie-daca treceti ca si modalitate de plata in orice magazin virtual-sa aveti adresa de mail -aceeasi trecuta peste tot
    bafta

    16.08.2013, 14:51:48
  • Cristian123
    Cristian123

    Buna seara, am o problema cu contu de paypal, mi-am facut cont, am incercat sa confirm cardu si dupa ce bag toate datele imi da error "We were unable to verify this card. Please review and make sure that the information you entered is correct. If the problem persists, please enter a different card." dar cei 1,5 euro i-a blocat in cont si nu pot sa mai fac nimic, sa confim codul. sau ceva, sa pot sa imi activez cardul pe deplin. Macar daca stie cineva daca imi mai restitue bani, ca am facut si 2 conturi cu acelasi card si a doaua oara au blocat 2 euro. Daca are cineva o idee sau stiu va multumesc frumos.

    11.12.2013, 23:29:35
  • arabela
    arabela

    suna la banca la care ai cardul ar trebui sa te poata lamuri

    17.12.2013, 15:16:52
  • fimomimo
    fimomimo

    Trebuie sa iti ridici limitele la card, de multe ori limita e zero pentru plati online, deci Paypal nu iti poate retrage suma de 1.5 euro incat sa iti poate trimite codul de confirmare card.
    Daca bani au fost luati trebuie sa cauti la tranzactii o plata de 1.5 euro unde scrie codul de confirmare de exemplu : PP 1234
    Banca iti poate da un extras la ghiseu de unde poti sa recuperezi codul, dar dureaza cam 3- 4 zile in ultima vreme sa apara tranzactiile, online banking e mai rapid chiar instantneu, doar platile de pe paypal spre altcineva apar mai greu pe extras 4-5 zile.

    Cand reusesti sa iti confirmi cardul primesti toti banii inapoi chiar si daca ai cerut de 2 ori sa ti-se trimita codul de confirmare.

    26.01.2014, 12:11:45
  • user21
    user21

    mi-am folosit foarte rar contul de paypal, si astazi prima data pentru primirea unei plati. am observat ca nu se pot transfera banii din contul de paypal pe un card, decat daca scrie visa pe el.
    asa e, or am i missing smth? :)

    04.02.2014, 20:58:45
  • just.paintings
    just.paintings

    asa e, doar pe cardurile Visa. "You can withdraw funds from your PayPal account to any credit, debit, or prepaid card with a Visa logo". Dar poti folosi banii sa-ti platesti magazinul pe breslo :D

    05.02.2014, 08:43:22
  • user21
    user21

    stiam eu ca nu trebuia sa-mi fac mastercard :))). ca-n reclama - pentru toate celelalte exista mastercard, pentru paypal doar visa.

    05.02.2014, 16:17:06
  • Roxenta
    Roxenta

    E prima oara cand incasez prin paypal (colient din Olanda) si am primit un mail de confirmare a platii care spune ca e in Pending si ptr ca sa vad banii in cont tebuie sa dau tracking number-ul coletului ptr verificare. E ok? Daca trimit codul respectiv banii o sa fie deblocati? Nu am gasit nici unde in meniul paypal ceva legat de incasarile in asteptare sau ceva de genul... pentru a vedea acea incasare, doar mailul

    11.03.2014, 23:04:49
  • Roxenta
    Roxenta

    si..... (tobele) .... TEAPA! am luat teapa. Niciodata paypal nu o sa ceara un tracking code ptr a-l confirma si apoi sa iti puna banii in cont. Daca cineva iti face o plata prin paypal, trebuie sa vezi banii in cont.
    Asta e! Sper sa nu patiti ca mine!

    12.03.2014, 21:33:10
  • user61482
    user61482

    Am vazut mesajul tau inca de cand l-ai postat, dar nu ti-am raspuns pentru ca era prima data cand auzeam despre lucrul asta desi lucrez mult cu paypal. Am si primit, am si platit si nu am intalnit o astfel de situatie. Imi pare rau pentru ce ai patit. Merci pentru atentionare!

    12.03.2014, 22:24:09
  • GMXcool
    GMXcool

    Ai mare dreptate Roxenta
    Am luat teapa si eu (de fapt un coleg)
    Atentie mare la aceasta ADRESA MAIL si ID PayPal :

    [email protected]
    [email protected] ([email protected])

    Nu cumparati si nu vindeti !!!

    E o TEAPA !!!

    13.11.2014, 00:01:12