Forum: Idei si sugestii Modificare prima pagina Breslo

  • gydesi
    gydesi

    Buna la toata lumea!

    Ieri am observat ca s-a modifact imaginea paginii home si as avea cateva observatii.

    Nu as vrea sa supar pe nimeni, dar modificarea prea des a acestei pagini nu mi sare o idee foarte buna. Oamenii se obisnuiesc ce unde sa caute si un 'look' modificat des este inconfortabil. S-a modificat in ultimele 30 de zile de mai multe ori atat locul meniului, categoriile cat si aspectul.

    In momentul actual toata atentia este concentrata catre produsele selectionate, in care sa fim sinceri nu ajunge toata lumea. De fapt nici nu stiu pe ce baza se aleg produsele.

    Nu mai merita sa faci publicitate pe prima pagina, pentru ca atentia fiind pe produsele selectionate nu se mai navigheaza spre produsele sponsorizate. De produsele noi listate sa nici nu mai vorbim, isi pierd cu totul posibilitatea de a fi vizualizate. Trebuie sa fii un cunascator de pagina Breslo sa cauti produsele noi.

    Imi pare foarte rau dar acesta este parerea mea personala. Imaginea paginii vechi imi placea mult mai mult.

    In plus, modificarile ar trebui facute in timpul noptii, e deranjant daca intrii de doua ori in aceasi zi pe pagina este totul dat peste cap.

    Rog si pe restu breslanilor sa-si dea cu parerea!!!!!!!!!!!!

    18.10.2012, 12:30:21
  • choice4all
    choice4all

    Total de acord cu tine, gydesi!

    18.10.2012, 13:04:46
  • gydesi
    gydesi

    Imi pare bine ca nu sunt singura, ma cam speria gandul ca gandesc aiurea !!!!

    18.10.2012, 13:10:38
  • gydesi
    gydesi

    Si inca o observatie legata de pagina... campul de cautare nu este de intelesul tuturor. Dand click pe ea iti apare o fereastra derulanta cu categorii dar nu se da de inteles nicicum ca se poate introduce un cuvant de cautare. Deci la click pe campul de cautare ar trebui sa i se modifice backgraundul( sa fi alb de ex.) si sa dispara cuvantu cauta . Poate asa se va intelege ca se ateapta introducerea unui sir de caractere .

    18.10.2012, 13:20:02
  • gemsgems
    gemsgems

    Produsele selectionate sunt cele din galeriile de cumparaturi facute de utilizatorii Breslo. Oricine poate face o galerie sau mai multe. Mergi la Descopera si cumpara - galerii de cumparaturi si acolo poti face.

    Link direct: www.breslo.ro/Treasury

    Din pacate, nici mie nu mi-a placut in totalitate ideea... Imi place mai mult cum arata pagina asa, pentru sunt adepta paginilor neincarcate, dar, dupa cum s-a spus mai sus, degeaba se mai face promovarea produselor si degeaba mai adaugi un produs pe zi.

    gydesi, site-ul Breslo este in lucru de ceva vreme, asa ca e normal sa apara schimbari. :) Pana la definitivarea designului si a functionalitatii probabil ca vor mai aparea si altele. Nu este ceva ce se intampla tot timpul. Se intampla doar de cand s-a decis trecerea la un nou format. Si e normal sa apara aceste schimbari pentru ca noi sa ne putem da cu parerea. ;) Din cate stiu eu, schimbarile apar doar celor care au magazin, nu si clientilor sau celor neinregistrati.

    18.10.2012, 13:43:18
  • gemsgems
    gemsgems

    Nu, am verificat si vad ca acum apar si daca nu esti logat. Asta este un semn bun! :D Inseamna ca site-ul se apropie de forma lui finala daca echipa a facut publica noua fata Breslo. ;)

    18.10.2012, 13:45:24
  • gydesi
    gydesi

    Oare citestste cineva din echipa Breso parerile noastre ? Ar trebui sa-si spuna punctul de vedere referitor la ideile noastre

    18.10.2012, 14:22:29
  • gemsgems
    gemsgems

    Sunt citite parerile noastre si vor aparea si raspunsuri. Dar nu cred ca stau sa verifice la fiecare ora daca a mai zis cineva ceva.

    BTW, subscriu si eu la problema cu cautarea. Nu e deloc intuitiv acel camp. Eu una n-am probleme, pentru ca stau pe Breslo de mult si mult :P si m-am obisnuit cu toate. Dar clientii si noi venitii sigur au probleme in folosirea lui. Iubitul meu a incercat sa imi gaseasca magazinul si pana nu i-am explicat eu cum sa foloseasca acel camp nu si-a dat seama ca asa functioneaza. (Si omul e tester de siteuri. :)) )

    Deci ar trebui schimbat ceva. Sugestia lui este sa ca la cautare sa apara TOT si undeva sa apara categoriile din care se poate alege. Am vazut ca la fel e si pe alt site, stiti voi care, si mi se pare foarte eficient.

    18.10.2012, 16:00:56
  • alchemy
    alchemy

    Deruta totala, cred ca trebuia anuntata modificarea, eu sunt mai conservatoare si accept mai greu schimbarea. Probabil a vrut sa se obtina un spatiu de expunere mai mare, o vitrina mai generoasa.

    18.10.2012, 19:22:39
  • gemsgems
    gemsgems

    Banuiesc ca schimbarea se va mai schimba. :)) Trebuie sa rezistam si noi inca un pic alaturi de ei. :D

    Dar sa spunem mereu ce ne convine si ce nu, bineinteles.

    18.10.2012, 19:30:19
  • alchemy
    alchemy

    prea radicala schimbarea pentru mine, arata ciudat; functionala inca este

    18.10.2012, 19:42:41
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Si mie imi va fi greu sa ma obisnuiesc....

    18.10.2012, 20:46:11
  • blanitza
    blanitza

    Eu m-am obisnuit mai repede, sa zic, pentru ca de cand tot suntem in testari, m-am adaptat ideii de noutati zilnice vis-a-vis de pagina Breslo, insa nu-mi place faptul ca in galeria de creatii, lista apare cu 16 produse vizibile, iar pe prima pagina apar numai 15, formatul in cauza este lat de 5 produse si lung de 3 randuri, si are un aspect turtit, nu prea estetic, dar e un lucru bun acum butonul Descopera..., ca sa poti accesa galeriile din pagina principala, pana acum nu era. Inca un aspect, reamintesc rugamintea de a se mari fotografia produsului nou-listat, cand te pozitionezi cu mouse-ul pe el in sirul de produse nou-listate.

    18.10.2012, 23:15:39
  • gydesi
    gydesi

    Excelenta idee cu marirea fotografiei cu pozitionarea mouse-lui! Atunci s-ar putea micsora tot si ar incapea mai multe pe ecran ( cum era iainte). Si neaparat modificarea functiei de cautare!!!!! Eu ca client cand nimeresc pe un astfel de site merg pe cautare in primul rand.

    19.10.2012, 14:18:59
  • andreaz
    andreaz

    Un mic amanunt care pe mine personal ma deranjeaza. Pentru a gasi ceva, de exemplu un magazin, trebuie sa stii numele exact, cu punctuatie, altfel nu il gasesti. Ar fi util ca dupa primele trei caractere, sa spunem, ar aparea tot ce incepe cu acele litere, astfel este mai usoara cautarea. Daca vine o clienta care a auzit de magazinul "abcd.efg.hij" dar nu stie exact cum se scrie, dar a tinut minte cu aproximatie, tasteaza "abc" si ii apare printre multe altele si magazinul cautat de ea.
    Eu am patit-o de multe ori, in cautarile mele sa nu gasesc, si sincer am renuntat sa mai folosesc functia de cautare pentru magazine ca oricum nu le gasesc.

    19.10.2012, 14:30:40
  • BFFMyLove
    BFFMyLove

    Si eu as dori sa se acorde mai multa atentie produselor sponsorizate, si deasemenea nu imi place ca au ales formatul landscape pentru prima pagina.

    20.10.2012, 11:55:54
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    schimbarea aceasta nu prea a imbunatatit nimic in opinia mea, au scazut vizualizarile, implicit scad si vanzarile... Macar se vedea cat de cat ultimul produs adaugat si mai vindeam si noi cate ceva, acuma nici asta nu mai are vizibilitate, ce sa mai zic de produsle sponsorizate care nici nu am observat unde sunt.
    Era ok inainte, se mai obisnuise lumea cu formatul acela, erau puse in evidenta categoriile, asa mi se pare o insiruire de cuvinte.
    La prima vedere, se vede un amalgam de poze de diferite marimi, diferite culori, nicio simetrie, nicio logica...
    In listele acelea cu produsele din galerii intotdeauna apar cam aceleasi magazine prietene care se promoveaza reciproc... eu nu am mai avut un produs acolo de cateva luni, ce sa mai vorbim de magazinele noi care s-au deschis de curand.
    Aceasta este parerea mea :) Mai voi adapta oricum ca nu am ce face, taxele cresc, vazarile scad.

    20.10.2012, 16:54:17
  • blanitza
    blanitza

    Da, si eu sunt de parere ca produsele sponsorizate sa revina la pozitia lor, pe parti, si pe stanga si pe dreapta chiar, ca sa sara in ochi, pentru ca nu dai 2 breslei pe zi ca sa se piarda poza ta intr-o mie de alte poze.
    Daca se libereaza o linie acolo, ar putea fi din nou galeria de creatii cu toate cele 16 fotografii alese, nu numai cu 15, nu este corect.

    20.10.2012, 19:40:05
  • gemsgems
    gemsgems

    Legat de galeriile de produse, ca mi-a sarit in ochi ce ai zis, queen-BEAD, probabil ca sunt alese produsele SI dupa acel criteriu, dar ma indoiesc ca e cel principal. :) Produsele sunt alese de obicei in functie de calitatea pozelor. Eu una nu ma uit niciodata al cui e produsul, ci doar daca se incadreaza in tema aleasa de mine sau in cromatica. Si nu te impiedica nimic (de pe Breslo) sa-ti faci si tu listele tale nenumarate. ;)

    20.10.2012, 22:38:12
  • arixa10
    arixa10

    Unele persoane mi-au spus ca nu mai pot trimite comanda :( ..cand se termina mentenanta ???

    21.10.2012, 09:30:54
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Si eu prefer varianta de dinainte, queen-Bead are dreptate, la prima vedere, se vede un amalgam de poze si cam atat.
    In ceea ce priveste galeriile de produse nu impiedica nimeni pe nimeni, sa le creeze pentru a ii promova pe altii sau pe ei insisi, din contra, mi se pare un instrument foarte util pentru autopromovare. Ma bucur mult cand vad un produs de al meu ales de altcineva intr-o galerie, insa nu vad de ce trebuie sa astept luni de zile pe altcineva sa se ocupe de promovarea produselor mele.

    21.10.2012, 20:50:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @alexida: poti face singura o galeri in care ai voie sa incluzi max. un produs din magazinul tau. Asa te poti promova singura!

    In ceea ce priveste amalgamul de poze nu sunt de acord, galeriile prezinta de cele mai multe ori colectii bine gandite de produse cu o tema comuna; rezultatul nu este un amalgam ci dimpotriva, o imagine unitara.

    21.10.2012, 22:31:08
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Ma refeream doar la prima pagina a Breslo, care s-a tot schimbat in ultimul timp, o aprobam pe queen-Beads care a spus ca momentan pe prima pagina, la prima vedere, este doar un amalgam de poze de diferite marimi si culori.
    Asta este si parerea mea, asta vad si eu cand deschid prima pagina, nu mai este vizibila diferentierea dintre produsele selectionate "cu atentie", produsele sponsorizate si ultimele produse listate handmade/ non handmade.
    Citeste te rog comenturile dinaintea postarii mele, ca sa iti dai seama ce am vrut sa zic exact.
    Iar in privinta galeriilor, le consider si eu un bun instrument de promovare la indemana tuturor. Cineva afirmase mai sus ca produsele nu i-au mai aparut intr-o galerie de luni bune, insa nu trebuie sa astepti sa te promoveze cineva. E chiar la indemana ta. Si sa sti ca, desi nu sunt de mult timp pe Breslo am vazut destule galerii cu cel putin 2 produse ale creatorului galeriei, desi stiam si eu ca nu ai voie sa postezi mai mult de un produs din magazinul tau si cel mult 2 din magazinul altcuiva, insa sistemul e facut in asa fel incat sa te impiedice sa pui mai mult de 2 produse din acelasi magazin, fie el al tau sau al altcuiva. Incearca si tu sa faci o galerie si ai sa vezi ca, incercand sa pui mai mult de 2 produse din magazinul cuiva, primesti un mesaj de eroare, insa daca pui 2 produse din magazinul tau, desi ai voie doar 1 sistemul iti permite. Am descoperit lucrul asta din pura greseala, in general nu ma uit dupa creatori, ci doar caut ca produsele galeriilor mele sa se incadreze tematicii.
    O seara buna!

    21.10.2012, 23:27:35
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    eu una nu inteleg de ce sunt ''mai vizibile'' produsele selectionate decat cele pt care platim... ca sa nu mai vorbesc de categoriile de produse care stau anapoda sus acolo.
    Stiu ca este la indemana oricui sa face galerii, pana acum nu am avut nicio problema cu asta, eu una nu am timpul efectiv sa scotocesc tot breslo, prefer sa platesc pt promovare. Dar daca platesc o promovare si nu are vizualizare, atunci nu mai are rost. Din experienta personala, m-a ajutat mult la vanzari aceea casetuta cu ultimele produse adaugate.
    Totusi cred ca ar da bine si ceva pe margini ca sa nu para asa o lista luuunga de poze, eventual poate se trec inapoi categoriile ca orice client sa le vada bine in fata ochilor.

    22.10.2012, 11:46:16
  • gemsgems
    gemsgems

    Si eu sunt de acord ca produsele promovate trebuie sa fie la vedere. Fara sa fie nevoie de scroll down. :P

    22.10.2012, 13:57:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @alexida: si eu ma refeream tot la prima pagina a Breslo. Pentru mine, din punct de vedere vizual, galeriile (=produsele selectionate cu atentie) arata mult mai bine decat lista cu produsele nou adaugate, pentru ca galeriile au o tema comuna. De aceea nu pot sa fiu de acord cu "amalgamul" de poze.
    Sunt de acord ca produsele sponsorizate sunt momentan plasate cam neferict, below the fold.

    Si da, stiam si ca in galerii sistemul nu te lasa sa incluzi mai mult de 2 produse din orice magazin, chiar daca regula spune max. un produs propriu. De accea am si mentonat (din nou) regula respectiva, pentru ca foarte multi nu o respecta, imi place sa cred ca din nestiinta. Am mentionat ca poti include in galerii si un produs propriu pentru ca ai scris mai sus "nu vad de ce trebuie sa astept luni de zile pe altcineva sa se ocupe de promovarea produselor mele".

    22.10.2012, 19:57:21
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Cineva doar se plangea intr-un post anterior, ca produsele din magazinul sau nu au mai aparut in vreo galerie de luni de zile. Era doar un sfat, iti poti promova singur produsele, in nenumarate galerii, atata timp cat respecti regulamentul, bineinteles.

    22.10.2012, 21:46:38
  • raven
    raven

    Pe mine ma dispera faptul ca, atunci cand vreau sa vizualizez produsele nou expuse trebuie sa fiu foarte rapida, sa selectez repede ce trebuie sa vad, altfel fuge pagina, isi da refresh si iar fugaresc cateva produse, mici-mititele, si dureaza un secol pana selectez toate produsele pe care vreau sa le vad, caci refresh-ul e mai rapid decat mine...........

    In ceea ce priveste formatarea paginii, seamana cu site-urile internationale, dupa parerea mea nu prea sunt delimitate registrele compozitionale, si deci totul este confuz pentru cilentii noi...

    Subscriu si la problema cu cautarea....si sotul meu e "calculatorist" si nu s-a prins cum trebuie sa-mi caute magazinul...

    22.10.2012, 23:09:05
  • 4handmade
    4handmade

    Asa este, si eu fugaresc produsele nou-listate! :)))
    Daca dai pe sageata dreapta ca sa treci la urmatoarea pagina de produse noi, nu ai nicio sansa sa mai "prinzi" produsul pe care il urmaresti...

    25.10.2012, 11:47:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    A da, asta cu fugaritul produselor nou listate am observat-o si eu.

    25.10.2012, 16:31:22
  • bibidesign
    bibidesign

    si eu sunt foarte curioasa pe ce criterii se aleg listele de produse de pe pagina principala...am facut si eu o multime de galerii dar niciodata nu mi-a aparut pe prima pagina vreo galerie facuta de mine....
    si vad ca de obicei apar cu precadere anumite galerii si aproape aceleasi magazine alese, e adevarat ca sunt produse bune si de calitate, dar eu consider ca toata lumea are dreptul la promovare egala pe prima pagina, indiferent de rangul produselor sale....
    cred ca ar trebui ales alt criteriu de selectie si aduse pe rand, prin rotatie toate magazinele...

    25.10.2012, 19:08:55
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Uite, cu asta nu pot sa fiu de acord.
    Toata lumea are drepul la publicitate platita, da. Dar nu cred ca trebuie prezentate pe prima pagina toate magazinele . Prima pagina trebuie sa arate cele mai faine produse de pe Breslo, cele mai originale, cu pozele cele mai reusite samd. pentru ca este exact ca vitrina unui magazin. Cum nici in vitrina nu vor aparea toate produsele din magazin prin rotatie, ci doar o selectie care sa atraga, asa si pe prima pagina Breslo trebuie sa apara o selectie din cele mai frumoase produse de pe Breslo care sa confere o imagien unitara si sa imbie un client sa descopere universul handmade.

    PS Nici eu nu mi-am vazut niciodata o galerie pe prima pagina, dar nu exista o selectie; toate galeriile realizate apar la un moment sau altul pe prima pagina. Timpul cat stau acolo variaza in functie de cate alte galerii sunt "in asteptare".

    25.10.2012, 20:03:15
  • alchemy
    alchemy

    Eu pe prima pagina vad doar primele patru produse din galerie, daca vreu sa vad toata galeria trebuie sa derulez in jos pagina, ce vreau sa zic este ca: la prima vedere (un nou venit, care nu stie obiceiurile noastre) observa foarte putin dintr-o lista, care probabil este bine gandita si are o legatura "organica" intre produse. "Vitrina" nu o poti cuprinde dintr-o privire, nu are impactul dorit, toata emotia este fracturata din prima faza.
    Eu imi doresc...mult, mult ..... o forma unitara a galeriei care apare pe prima pagina.

    25.10.2012, 22:28:45
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Butonul "Cauta" mi se pare total aiurea.... Era mult mai practic inainte.
    Imi memorasem cele mai importante cautari... acum nu numai ca nu memoreaza nimic dar, nu mi se pare ca aceasta "noutate" a adus si imbunatatirea cautarii...
    Doar o parere...

    26.10.2012, 01:01:16
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @alchemy: cu rezolutia uzuala de 1024 x 768 pixeli (http://www.bei.ro/articol/cea-mai-buna-rezolutie-de-web-site-in-web-design.html), siteul Breslo arata asa: http://i50.tinypic.com/2d29d76.png , se vede deci un pic mai mult decat primul rand de poze.
    Probabil ca tu navighezi de pe un moritor foarte mic, 800x600, e posibil?

    26.10.2012, 18:28:39
  • alchemy
    alchemy

    Se poate sa fie Internet Explorer-rul vinovat? daca da, maine instalez vulpita.
    Am verificat rezolutia si sunt in parametri indicati iar la 17'' nu cred ca e foarte mic, monitorul.
    Da si vrem buton de cautare in forum, sunt foarte multe lucruri interesante acolo dar trebuie sa scotocesti muuuuult.

    26.10.2012, 19:16:06
  • alchemy
    alchemy

    la mine se vede asa
    www.breslo.ro/Product/cercei_64924

    a II-a imagine :)

    26.10.2012, 19:43:24
  • 4handmade
    4handmade

    La mine se vad 3 randuri de produse :))
    Alchemy, eu zic sa faci cateva teste cu alte rezolutii. Eu de exemplu am 1680x1050. Daca schimbi rezolutia cred ca ai sa le vezi putin mai mici (si mai multe).

    26.10.2012, 20:41:52
  • alchemy
    alchemy

    am facut teste si mori de ras (ba se ingusteaza campul vizual ba se maresc pozele si devin aiurea), am vazut cum se prezinta in mod normal la CinnamonCloves dar eu inca nu reusesc

    26.10.2012, 20:50:53
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @alchemy: La un monitor de 17" ar trebui ca un program "full screen" sa aiba o rezoltie aproape de 1152x870 px. Aidca mai mult decat ce am postat eu. Cred ca tie iti mananca mult spatiu toate scurtaturile din bara de internet explorer: bara de contribute / post to blog si cea de Favorites ar trebui scoase sau elementele lor afisate altfel daca nu le folosesti f. des.

    Am observat legat de asta ca Chrome "mananca" cel mai putin spatiu cu bare si scurtaturi aditionale, poate vrei sa-l incerci.

    28.10.2012, 15:23:45
  • alchemy
    alchemy

    Multumesc frumos, in curand intru in teste sa vad exact care este cauza, am avut cateva zile foarte proaste sper sa treaca si sa ma pot ocupa de treaba asta.

    28.10.2012, 17:41:13
  • Ravette
    Ravette

    In legatura cu noile schimbari ale siteului as avea si eu cateva nemutumiri care s-ar putea sa intareasca cele spuse mai sus de colegii breslasi:
    1. filtrele de cautare;nu mai exista categorisirea produselor in functie de materialul din care este confectionat ex: daca cineva doreste sa cumpere o poseta din piele trebuie sa rasfoaisca cateva pagini bune pana va gasi ceva (lucru deranjant pentru persoanele hotarate)
    2. produsele sponsorizate ar trebui sa fie mult mai evidente
    3. butonul de cautare nu este ergonomic
    4. produsele selectionate ar trebui sa fie undeva mai in josul paginii (asa cum e acum lasa loc de interpretare) De exemplu magazinul X este prezent cu 2 produse la" Produse selectionate" acestea fiind in prim plan cum se deschide pagina Breslo.Este clar ca respectivul vanzator este net avantajat fata de cel care a platit pentru reclama cel din urma situandu-se undeva in mijlocul paginii fara a se evidentia cu nimic. Sa-mi fie cu iertare, nu vreau sa par paranoia dar pot avea loc intelegeri intre vanzatori. Spor la treaba tuturor

    29.10.2012, 11:29:02
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ravette, din experienta mea filtrele pt material erau usor redundante pentru ca aproape nimeni nu isi incadra produsele corect. Chiar eu am dilema daca sa aleg "din fibra" sau "din metal" daca am spre ex. o brosa cu o baza din material textil intr-o rama antichizata. Cumva niciunul dintre materiale nu se potriveste produsului meu.

    Cine cauta un anumit material o poate face direct din functia de cautare: www.breslo.ro/Search/?searchQuery=geanta+piele&searchType=handmade

    29.10.2012, 20:41:41
  • liquidmetal
    liquidmetal

    Trebuie lucrat si la filtrele de incadrare pentru produse, sunt un pic restrictive si e greu sa incadrezi produsele undeva anume.
    Daca pentru rame foto nu am avut nici o problema, la vaze mi-a fost greu sa ajung la o solutie. Le-am incadrat pana la urma la "sticla", cu toate ca sticla nu este lucrata de mine.
    Daca as fi ales "casa"-"vaze", optiunile ce urmau, adica "art de olarit, colorate, din ceramica, din cristal, din lemn, grafice, in forma de tartacuta, mate, pictate, polimer" , nu m-au ajutat in nici un fel.

    29.10.2012, 22:36:07
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @liquid metal, dacanu gasesti exact incadrarea potrivita produsului tau printre optiunile predefinite, iti poti adauga singura aceste tag-uri.

    In orice caz, daca cineva cauta sticla in handmade si in descrierea produsului tau ai scris vaza sticla pictata de mine, spre exemplu, oricum aceasta va aparea la cautari pentru sticla sau vaza sticla, sau vaza pictata, sau sticla pictata, etc.

    La fel si cum brosa Andreei, din material textil intr-o rama de metal antichizat, va aparea la cautarile dupa aceste materiale.

    *** Dar de acord, la butonul de cautare ar trebui lucrat: ar trebuis a dispara acel Cauta in momentul in care dai click pe acel buton, pentru a fi clar ca acolo scrii. initial nici eu nu m-am prins de cum functioneaza acel buton de cautare, asadarnu este deloc practic sau intuitiv. In acest moment ai senzatia atunci cand dai click acolo ca de fapt intai selectezi o categorie si te redirectioneaza spre o alta pagina unde sa scrii ce vrei sa cauti in acea categorie.
    Si poate ar fi bine sa se poata selecta si mai multe "categorii" in acelasi timp. spre exemplu caut un colier perle atat in handmade cat si in vintage, dar nu vreau sa-mi afiseze materialele (cazul "toate produsele")


    Sustin si eu schimbarea modului de afisare al primei pagini.
    * Nu mi se pare deloc reusita acea insiruire de categorii de produse. par aruncate pur si simplu cuvintele in mijlocului "boxului"si nu sugereaza nimic deosebit. Parcanici nu stii cesefacecu ele...
    * Apoi, o diferentiere mai evidenta intre fontul, dimensiunea, etc folosite pt. listele de categorii si cele folosite pentru meniul principal (expune,d escopera, interactioneaza). momentan par cam la fel, desi stiu ca nu sunt exact la fel, darutilizatoruld e rand nu areochiul format si nu facediferenta. Oscilez intre care din ele sa le privesc si totusi, nu au aceleasi functii deci nu ar trebui sa oscilez intre ele ci artrebui sa stiu clar unde vreau sa ma uit.

    * produsele sponsorizate, initial in primele 2 zile nici nu le-am observat. Le-am observat abia dupa ce am citit discutiile aici si m-am dus sa le caut special. Eu nu as plati pentru sponsorizare in acest spatiu, nefiind absolut deloc evidentiat, deci nu merita banii.
    * sunt mult prea multe imagini pe prima pagina. suparator de multe. si fara legatura intre ele. Practic cand dai scroll numai poze vezi... ori nu este un site de fotografie ci platforma de vanzare. Chiar si in acel caz, nu ar fi fost atat de multe, sau aranjate astfel incat sa nu fie suparator la vedere, sa aiba o logica anume.
    * galeria este mult prea mare, mult prea mult scoasa in evidenta. Iar din ea, la cea mai buna rezolutie, eu vad doar un rand jumate, ceea ce nu e ok. daca scad rezolutia la 1024x768, vad totun rand jumate din galerie dar si doar jumatate din ultima coloana.
    Eu am rezolutia de 1360x768, optima pentru monitorul meu, de 19 inches, si asta este ceea ce vad cand sunt pe prima pagina:
    http://i48.tinypic.com/o0cf81.jpg
    Apoi cu alte rezolutii:
    1280x796: http://i46.tinypic.com/2d85bwn.jpg
    1280x720:http://i45.tinypic.com/2efnyo8.jpg
    Si cea recomandata, 1024x768: http://i46.tinypic.com/2yl04jm.png

    In fine, eu personal stiu site-ul si stiu unde sa ma duc sa cumpar, nuam nevoie de rpima pagina. Dar ca sa vand, totusi, e alta poveste, nu avantajeaza pe nimeni, decat POATE pe cei ce apar pe primele 2 randuri in galerie... In orice caz, ca clien obisnuit, nu inteleg logica afisarii in acest mod.
    ...iar cu faptul ca dau atata scroll si vad atatea poze... ca la urma safie o lista de oferte, text... e prea mult.

    *Era mult mai bine varianta anterioara, mai compacta si mult mai clara si spatiile folosite cu mult mai mult succes!
    Cred ca sidebarul este foarte util si arata chiar foarte bine pentru a-l folosi pentru categorii.
    *Cred ca produsele sponsorizate ar trebui evidentiate, pana la urma, pentru asta se plateste. plasarea in sidebar era reusita.
    * Cred ca nu ar trebui sa fugarim ultimele produse listate, si sagetile de back si next sa functioneze, in sensul ca daca vreau sa merg la o alta pagina, sa nu se schimbe conform "timingului" prestabilit, ci sa-l reseteze si sa ma lase sa ma uit pe pagina macar timpul prestabilit. in acest moment, chiar daca dau next, am toate sansele sa vad pagina respectiva si o secunda, pt ca atatea ar mai fi fost pana la schimbarea prestabilita.
    * imi place afisarea mai multor oferte pe prima pagina, cu toate astea este un spatiu mult prea mare alocat lor. Fata de prima parte a acestei prime pagini, in acel spatiu, fiind si doar text, este mult prea mult alb, spatiu liber.
    O casutamai compacta, undeva in dreptul imaginilor de la ultimele produse listate, mi s-arparea mult mai excelenta alegerea. Iar ultimele produse listate ar putea fi afisate pe mai multe randuri si mai putine coloane, pentru a ajunge de dimensiunea casutei alocate ofertelor. E oidee doar, nu am pus-o pe hartie, sa-mi dau seama cum arata.


    In mai putine cuvinte: nu imi place, faraa avea intentia de a disconsidera cei ceaulucratla ea!
    Nu ofera nimic bun in plus fata de varianta anterioara, din contra are mult mai multe minusuri.
    Si parerea este atat din perspectova utilizatorului obisnuit care abia a deschis prima pagina (in general oricum nu prea vad prima pagina, intrand de obicei prin mesagerie,asadar, la fiecare navigare pe prima pagina ma pot considera doar un itlizator), a cumparatorului,a vanzatorului dar si din perspectiva celor cateva cunostinte de design.

    *****
    ca plus: imi place cum se vad acum produsele atunci cand dai click pe categorii, fara alte texte si elemente care sa distraga atentia. Mai ales previewurile fiind mai mari.


    In fine, sunt convinsa ca aceasta varianta este una de test si ca se va tine cont de feedback-ul nostru pentru finalizarea designului.

    Daca mai observ sau imi mai amintescceva, revin!

    30.10.2012, 01:12:43
  • FIMARC
    FIMARC

    Nici mie nu imi place,inainte era pe intelesul tuturor,acum trebuie sa-ti bati capul ca sa intelegi ce si cum iar cumparatorii nu au atata rabdare si renunta de accea au si scazut vanzarile.

    30.10.2012, 13:40:30
  • Marmotescu
    Marmotescu

    Si mie mi se parea mai clara pentru un cumparator paginarea anterioara.Subscriu parerii ca nu mai merita dati bani pe publicitate in noul format.

    30.10.2012, 17:52:27
  • Breslo
    Breslo

    Buna tuturor,

    Schimbarile pe care le facem acum sunt bazate pe observarea felului in care utilizatorii (clienti si magazine) au interactionat pana acum cu platforma Breslo.

    Scopul, bineinteles, este facilitarea accesului clientilor la produsele voastre.

    Am facut publica noua imagine a magazinelor, si pentru clieti. Din aceast motiv, am schimbat si aspectul primei pagini, pentru a avea un aspect unitar.

    Prima pagina pe care o vedeti acum este o schimbare provizorie, care mentine structura fostei pagini, si se potriveste si cu designul magazinelor, pana cand o vom publica pe cea finala.

    Va mai avea loc o singura schimbare, care va fi definitiva, ce va tine cont de toate sugestiile voastre.

    -Produsele sponsorizate vor fi evidentiate mai bine.
    -Se va face separarea clara intre sectiuni.
    -Se va evidentia searchbox-ul, si se va lucra la el, astfel incat cautarea sa devina intuitiva si relevanta.
    -Produsele noi adaugate vor fi si ele afisate diferit, si scoase in evidenta, fara fugareala.
    -Vom reorganiza categoriile, in asa fel incat sa fie foarte clar unde trebuie sa incadrezi un produs, si sa nu il poti introduce DECAT in acea categorie.

    Structura categoriilor la care lucram acum continea initial si al 3-lea filtru de categorii (cel cu materiale), dar am decis sa renuntam la el pentru ca am observat ca aproape nimeni nu le incadreaza corect, si ajung mai mult sa incurce decat sa ajute.

    In plus, am mai observat ca majoritatea cautarilor de produse se fac direct prin cautarea in search box, nu prin accesarea categoriilor.

    In acest fel, descrierea produsului va deveni mult mai importanta, si cei ce acorda timp si atentie descrierii corecte si detaliate a produselor lor vor fi avantajati.

    Din punctul de vedere al clientului, galeriile de produse sunt un instrument foarte important.

    Credem ca fiecare vanzator ar trebui sa constientizeze acest lucru, si sa lucreze mai mult pentru a-si prezenta vizual produsele in asa fel incat cei care fac galeriile sa doreasca sa le selecteze.

    Este valabil si pentru produsele sponsorizate. Asigurati-va ca imaginea produsului pe care il sponsorizati este asa de atractiva incat il poate face pe client sa dea click.

    Va multumim pentru feedback, tinem cont de toate sugestiile voastre, si speram ca atunci cand vom publica pagina finala, sa va placa la fel de mult cum ne place noua.

    Zi frumoasa!

    31.10.2012, 10:54:50
  • AlexidaHandmade
    AlexidaHandmade

    Multumim Breslo!

    31.10.2012, 12:39:32
  • vidan
    vidan

    Sunt binevenite schimbarile anuntate de breslo ..
    As avea si eu rugamintea daca este posibil sa revizuiti si formatul galeriilor ,lucru sesizat in acest topic si de catre blanitza . Dupa destul timp acordat pentru crearea unei galerii de 16 piese ordonate dupa o idee ce ilustreaza titlul,ordonate dupa culoare, dupa categoria de piese etc..,pe prima pagina apare o galerie de 15 piese intr-o ordine ''haotica'' pierzandu-si tot farmecul ..un tablou sucit :)..Deci ori schimbati galeriile in format landscape cu 15 piese ,ori pe prima pagina postati exact galeria in formatul de 16 piese in ordinea creata de noi.
    Multumesc si sper sa nu fi deranjat cu faptul ca am reluat discutia schimbarilor.

    31.10.2012, 13:49:01