• Eni
    Eni

    Cei care aveti PFA in domeniul bijuteriilor handmade, ma puteti va rog lamuri, pentru infiintare este nevoie de ceva certificat de artizan sau ceva de genul (de ex , caz in care nu am absolvit facultatea de arte)? Adica ceva document (diploma ) ce sa ateste ca ai pregatirea necesara pentru domeniul respectiv?

    16.12.2009, 14:38:16
  • ladybeads
    ladybeads

    buna, depinde de orasul in care locuiesti. in timisoara de ex treaba cu pfa-ul este destul de complicata, una dintre conditii fiind sa ai si vechime in domeniu.eu am renuntat si am adagat cateva noi domenii de activitate srl-ului pe care il aveam deja. toata distractia m-a costat in jur de 1000 de ron, dar acum pot da factura.
    oricum sfatul meu ar fi sa mergi la registrul comertului sau la primaria din orasul tau.
    bafta!

    16.12.2009, 15:31:36
  • aandutzaa
    aandutzaa

    Buna. Eu sunt din Bucuresti si nu am avut nevoie de diploma in domeniu, am dus doar diploma de studii, care nu are nicio legatura cu arta :)
    Si pe mine m-a costat tot in jur de 1000 ron, dar am apelat la un avocat. Daca te ocupi singur(a), ar trebui sa te coste in jur de vreo 300 ron.

    Succes :)

    16.12.2009, 15:41:09
  • anky
    anky

    Salut!

    Am auzit si eu ca difera de la localitate la localitate.
    De exemplu, eu mi-am facut pfa-ul in Fagaras si nu am avut nevoie de nicun fel de act de acreditare, dar cum a spus si Ladybeads cel mai bine este sa te interesezi la Registrul Comertului din localitatea unde ai domiciliul exact de ce acte ai nevoie.

    Mult spor! :)

    16.12.2009, 15:42:58
  • mariahera
    mariahera

    In 2005, cand mi-am facut eu PF pentru atelier de creatie si magazin a fost obligatoriu sa am o diploma sau ceva, care sa ateste ca am facut studii in domeniul vestimentar. In acel moment, din pacate, nu aveam inca nimic la mana, dar mi-a venit ideea sa merg la Clubul Elevilor, deoarece facusem in scoala, la un moment dat, un curs de tricotaj si broderie. De aici am obtinut o adeverinta, cum ca am urmat acest curs si a fost ok.
    Probabil si acum este tot asa, daca vrei sa ai si atelier de productie... daca in schimb doresti doar sa comercializezi produse artizanale sau handmade, atunci nu cred ca este nevoie de o diploma de acest gen.

    16.12.2009, 17:47:01
  • mariahera
    mariahera

    Eu sunt din Sebes Alba... am uitat sa mentionez...

    16.12.2009, 17:48:17
  • Redlemon
    Redlemon

    Nu este necesar un certificat de artizan...
    Exista niste coduri caen pe care trebuie sa le cauti intr-un caiet la registru comertului si trebuie sa cauti fabricare imitatii de bijuterii si sa+ti gasesti ceva cu comert in piete, targuri, magazine sau pe net.
    Costa 160 de lei la regsitru comertului, apoi te duci la finante dupa ce primesti certificatul de inregistrare si la finante mai cumperi una alta...un dosar, un registru de intrari...etc
    in total pe mine m-a ajuns vreo 200 de lei.
    Te sfatuiesc sa-ti faci Intreprindere Individuala. Costa la fel, platesti acelasi impozit, dar poti angaja oameni cu carte de munca.
    Succes

    17.12.2009, 15:32:08
  • user21
    user21

    ce e cert e ca ti se cere o diploma care sa aiba legatura cu codul de activitate solicitat.

    nu o ai (arte, sau ceva asemanator)...trebuie sa te duci cu o adeverinta de la o firma cum ca ai prestat confectionat de bijuterii, minim 2 ani.si ti se mai cere si o declaratie pe propria raspundere cum ca stii sa faci etc etc.(aici intervine talentul tau literar).

    asta in Cluj.

    17.12.2009, 19:08:26
  • Eni
    Eni

    Mersi frumos de raspunsuri...

    Mi se pare aiurea daca nu se aplica aceleasi reguli in fiecare oras ....

    @ bijuteriiwhatelse : exact la asta m-am referit, diplomele mele n-au legatura cu arta, n-am lucrat in domeniu, deci n-am nimic, e pur un hobby ... in cazul acesta nu pot face nimic?

    Hmm... tot o sa ajung eu la Registru intr-o zi sa aflu cum sta treaba cu diploma asta ;)
    Mersi inca o data!

    17.12.2009, 22:20:34
  • lycurycy18
    lycurycy18

    Pentru pfa din cate am aflat si eu stiu ca trebuie sa ai o diploma in domeniu sau macar un certificat care sa ateste ca ai legatura cu domeniul respectiv.Lucru care mi se pare corect pentru ca nu e normal ca o persoana care a terminat o facultate in economie sa zicem nu poate activa in medicina sau domeniul artistic.De aceea se cer anumite certificari, dar in ziua de azi cu bani poti face orice:).Trebuie sa existe o diferentiere cumva intre activitati nu?

    18.12.2009, 14:32:03
  • Eni
    Eni

    Medicina, arhitectura si domeniile de acest gen sunt altceva, normal ca daca nu ai pregatirea in domeniu nu poti practica .... dar arta? O persoana care a terminat economie sau orice de altfel, de ce sa nu poata activa in doemniul artistic /artizanal (ce o fi) ???

    18.12.2009, 14:56:53
  • KAEVjewelry
    KAEVjewelry

    De ce oare o persoana care a terminat stiinte economice nu poate activa in domeniul artistic? Eu nu gasesc o explicatie pertinenta atunci cand e vorba de talent, pasiune...si poate chiar vocatie. Eu inclin sa cred ca poate activa...ca poate face arta...la nivelul la care ne raportam....cel ar bijuteriilor handmade........si o poate face destul de bine.

    18.12.2009, 16:41:36
  • lycurycy18
    lycurycy18

    nu a zis nimeni ca nu poate face oricine arta, numai ca eu asa am auzit ca sunt necesare aceste acte in domeniu, pt ca m-am interesat pt asa ceva

    18.12.2009, 22:54:37
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Offtopic: eu am terminat economia! :P

    Teoretic, e bine ca oricine sa aiba o diploma care sa ateste ca stie ce practica. Probabil ca regula asta data de pe vremea cand existau ceasornicari, cizmari sau bijutieri care chiar turnau metale etc. Treaba cu handmade-ul e mai noua si probabil mai greu de incadrat din punct de vedere legal. Banuiesc ca din cauza asta e si inconsecventa asta, ba in unele orase iti cere diploma, in altele iarasi nu.

    Cred insa ca puteti face de forma un curs artistic pe la vre-o universitate de arte populara sau ceva de genul asta in caz ca se cere diploma.

    19.12.2009, 23:38:57
  • IzvorulDePerle
    IzvorulDePerle

    Eu sunt PFA din septembrie. Meseria mea de baza este inginer proiectant, deci nu are legatura cu handmade-ul; nu mi s-a cerut nicio diploma in domeniu. Am trecut la codul CAEN, unul corespunzator confectionarii imitatiilor de bijuterii.

    23.12.2009, 21:34:59
  • ioncikdesign
    ioncikdesign

    Buna! eu sunt din Iasi, si mi s-a cerut diploma, dar le-am zis ca vreau sa fac vitralii aplicate la diverse si ca nu sunt cursuri speciale, deci nu am de unde sa aduc diploma...mi-au dat autorizatia. codul caen l-a care m-am incadra, e ceva legat de arta....spre rusinea mea am uitat exact care e.
    ...si tot economia am facut si eu :D
    PS nu am stiut ca la Intreprindere Individuala poti angaja personal. se poate trece de la PFA la Intr. Indiv? sau ar trebui infiintata alta de la inceput? (acte, cozi, ghisee.....taxe....alte cozi, alte ghisee....UF!!)

    24.12.2009, 07:50:56
  • gariana
    gariana

    Azi am intrebat si eu. Si in Focsani se cer cursuri :(. Prin urmare...lucram in continuare fara Pfa(daca intreaba cineva le spunem ca noi am vrut dar ei nu) sau mergem si facem in orasele unde se poate :) Alte solutii mai sunt?

    04.01.2010, 10:30:16
  • user21
    user21

    ideea e sa nu te lasi pagubasa in momentul in care ti se cer cursuri si nu ai (nici eu nu am ).

    cel mai bine e sa intrebi la reg com ce se poate face in acest caz.
    eu m-am enervat o gramada ( la mine au intervenit in plus problemele cauzate de domiciliu - diferit de cel din acte),insa pana la urma s-a putut.

    cred ca e chestiune de noroc - sa dai peste cineva dispus sa te ajute.altfel...probabil nu e nici o sansa.

    04.01.2010, 10:41:05
  • beadshop
    beadshop

    si eu tot economista sunt si am trecut ca activitate principala consultanta, iar ca activitati secundare realizare imitatii bijuterii, comert piete, targuri, comert pe internet si multe altele etc....e adevarat ca am apelat la o avocata, dar nu cred ca asta a fost cauza ca nu mi s-au cerut diplome pentru arta-bijuterii (in Bucuresti). Doar vedeti sa nu se faca cumva confuzie cu activitatea de confectionare bijuterii din metale pretioase...multi se gandesc cand aud de bijuterii, la metale pretioase si atunci e cu totul altceva....precizati in mod clar ca e vorba de bijuterii fantezie, imitatie bijuterii (desi suna cam aiurea, cam asa se numeste activitatea in codul CAEN)

    04.01.2010, 22:46:42
  • Eni
    Eni

    Si in cazul confectionarii bijuteriilor din metale pretioase de ex, care este procedura? Din cate am citit este nevoie de ceva autorizatii speciale sau marcarea bijuteriilor? Ceva asemanator, nu? Cunoaste cineva mai in detaliu procedurile? :)

    07.01.2010, 17:12:44
  • tonycat
    tonycat

    Sunt PFA de anul trecut. Nu am cursuri in domeniu, asa ca la sugestia cuiva care m-a ajutat la intocmirea dosarului de infiintare am trecut ca activitate principala codul CAEN care se refera la vanzari cu amanuntul pe Internet. In secundar am trecut cele 2 coduri CAEN care se refera la realizarea bijuteriilor.
    Bafta!

    10.01.2010, 11:02:05
  • Prunescu1
    Prunescu1

    Buna! Eu tocmai am implinit 18 ani , as vrea sa imi creez un site cu accesorii dar as vrea cumva sa am activitatea legalizata. Sunt la liceu la un profil real, deci nu am prea mare legatura cu arta in ceea ce studiez . Ma puteti ajuta ?Ce ar trebui sa fac , ce documente ar trebui sa am si asa mai departe?
    Multumesc!

    05.02.2012, 19:01:43
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Discutam despre PFA pe doua subiecte, asa ca o sa il inchid pe acesta si continuam discutia aici:
    www.breslo.ro/Forum/pfa_topic_1108

    06.02.2012, 23:20:09