Forum: Anunturi & Noutati Prima pagina - Ultimele produse adaugate

  • Lauralia
    Lauralia

    Mie nu mi-e chiar foarte clar. Vad (cu greu) cerculetele de dedesubt, dar care din ele trebuie sa fie marcat ca sa vad ultima pagina cu produse afisate? Cel mai din stanga?
    Laura

    11.02.2010, 20:43:31
  • Margelute
    Margelute

    Am uitat sa spun ca uneori jumatate din pozele cu produse nici nu apuca sa se incarce si se schimba, nu stiu daca e de la conexiunea mea sau de la site, cert este ca nici asta nu e in regula.

    11.02.2010, 20:46:24
  • magiccraft
    magiccraft

    "CERCULETE"prea mic!i... habar nu are omu' ce fac cerculetele alea... nu zice nicaieri macar ceva in genul "click aici", sau o sageata... alte chestii de astea de netisti macar... dar bune si astea ce sa zicem?!.. macar de-ar fi de o CULOARE ceva... poate se prinde omu' ca alea e cerculete de navigare... :))

    Se zice cum ca pisica muri de "curiozitate"... poate sa imi explice si mie cineva... in mod rational care e scopul redundantei liste de produse "atent selectionate"?!... pentru ca subiectul nu e off topic... totul trebuie sa cam aiba un scop... chiar si "imbunatatireaa" primei pagini...
    Cu multumiri anticipate... si succese nelimitate... :)

    Lasand gluma la o parte, imi mentin parerea ca acele liste nu isi au locul in marimea respectiva pe prima pagina, ca ultimele produse afisate ar trebui sa aiba o expunere mai buna si ca exista diverse posibilitati de a crea o mai buna vizibilitate a magazinelor si produselor... asta daca doar se doreste... dar conteaza parerea mea?!... ;))

    11.02.2010, 20:49:33
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Poate derularea ultimelor produse ar fi mai eficient sa se realizeze manual (pag.1,2,3...)
    Si nicicum nu ma pot obisnui cu falfaitul din aripi al sagetii :(
    Propun o alternare constanta a galeriilor cu ultimele produse postate.

    11.02.2010, 20:50:07
  • Dora1
    Dora1

    ai vazut bine Margelute - in multe liste raman locuri goale care nu mai apar pana la schimbarea listei, iar alte liste se repeta aceleasi de doua ori...acum e una cu prima poza un sirag de margele negre...
    in alta lista, intr-un loc gol trebuia sa apara si niste inimioare de ale mele...
    am facut ieri si acum niste capturi si le trimit echipei

    11.02.2010, 20:55:22
  • magiccraft
    magiccraft

    Uitasem, de ce trebuie sa fie "top secret" pretul, numele si magazinul produsului pe care un potential client da click?...

    11.02.2010, 21:02:21
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ Laura: cerculetul cel mai din stanga e cel pentru cele mai recente produse. Cu cat mergi mai spre dreapta, cu atat ajungi la produse mai "vechi".

    @ magiccraft - nu sunt top secret, dai click si le vezi. Nu putem afisa toate informatiile relevante ca in pagina produsului in lista cu produse noi adaugate. Oricum, cea mai "relevanta" informatie despre produs este poza lui, asa ca neajunsurile listei cu ultimele produse ar trebui sa fie un imbold pentur noi toti sa ne dam silinta cat mai mult pentru poze clare si frumoase.

    In alta oridne de idei, daca mergi cu mouse-ul pe cerculet, iti apare pointer-ul acela in forma de mana - semn ca aici e rost de ceva daca dai click. Am sa vorbesc cu Luigi despre sageti in loc, sau un slider ceva. Vad ca ideea de cerculet nu are foarte mare succes :(

    @ Dora: te rog, trimite capturi la [email protected]. Pe mine m-ai cam pierdut, eu nu am vazut nicun fel de locuri goale sau dubluri.

    @nagual: transmit mai departe chestia cu pag. 1,2,3. Ce sageata falfaie din aripi? *confused*. Nu inteleg...:(

    Iar scopul Listelor/Galeriilor afisate pe prima pagina este pur si simplu acela ca produsele din Galerii au o tema unitara, arata mai bine decat niste produse de-a valma (cum ar fi daca am afisa constant numei ultimele 16 produse adaugate) si se presupune ca sunt alese dintre cele mai frumoase produse de pe site. Cine nu e de acord e invitat sa-si faca propriile liste ;D

    Cand s-a "deschis" Breslo cu totii am fost de acord ca Galeriile pe prima pagina sunt o imbunatatire, asa ca nu cred ca se va renunta la ele pe prima pagina. You know, nu putem multumi pe toata lumea.

    In schimb, astept sa mai aud pareri legate de sectiunea "ultimelor produse"....

    12.02.2010, 00:24:27
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    listele treasury sunt intr-adevar alese, subiectiv, dintre cele mai frumoase de pe breslo... dar gusturile nu se discuta. ceea ce mie mi se pare frumos, poate altcuiva (de exemplu unui potential client) sa i se para urat. si atunci va considera ca nu are ce sa vada pe site. daca insa sunt produse in stiluri diferite, asa cum intra, poate vedea ceva interesant, care sa il faca sa vrea sa vada mai mult.

    12.02.2010, 00:55:44
  • Dora1
    Dora1

    ai, c-am vorbit destul de explicit...spatii goale = locul unde trebuiau sa apara unele poze...1, 2, 6 produse lipsa, sau chiar secunde in sir sta o lista fara nicio poza...doar patrate albe.
    lista dublata = imediat dupa o lista apare tot acelasi grup de 16 si nu altele...acum eroarea e la lista in care apare o caracatita simpatica :D
    am trimis 6 capturi de pe 10 feb. si inca cateva de aseara

    12.02.2010, 01:02:30
  • magiccraft
    magiccraft

    Corect! Acelasi lucru l-am constat si eu. Mai bine de 3 minute au aparut doar 3 liste... imi pare rau ca nu am fost la fel de riguroasa ca tine sa notez exact datele momentului, Dora. Si cu spatiile goale din liste ai dreptate. Pana sa apara imaginile in spatiile lipsa... trece lista.

    Multumesc Cinnamon pentru informatii... in privinta fotografiilor... la noi iin magazin nu e cazul ... si nici in majoritatea magazinelor... Stiti foarte bine ca nu claritatea imaginilor este in discutie, ci dimensiunile la care sunt ele afisate pe prima pagina. De ce se eludeaza subiectul acesta cu indemnuri care se potrivesc doar in cateva cazuri?! Se poate baga cata rezolutie incape... 2/2 cm... tot 2/2 cm raman... iar frumusetea sau atractivitatea nu prea isi mai au locul in aceste dimensiuni.
    Aici nu era vorba de multumit pe toata lumea... ci de evaluarea feedback-ului... :)

    12.02.2010, 02:11:20
  • Dora1
    Dora1

    :D am mai multa rabdare si stau in jur de 10 minute cu ochii pe lista...si cum am si memorie vizuala f. buna...
    am observat acum unde apare eroarea, dublarea : deci, jos sunt 6 cerculete pt. 6 liste, apare prima lista, primul cerc e plin, a doua, al doilea cerc e plin samd bun ! acum n-au mai fost poze lipsa dar dupa derularea ultimei liste si umplerea ultimului cerculet, s-a repetat ultima lista si punctele au ramas toate goale, deci sunt 7 derulari nu 6 ! si asa se repeta mereu....avantaj Nastase ! pentru cei ce au produse pe ultima lista :D

    12.02.2010, 08:07:52
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ Dora: Tocmai am urmarit atent derularea listelor de mai multe ori atat automat cat si manual si nu imi apare nicio lista dubla sau spatii goale. Fiecare lista sta pe pagina aprox 20-21 sec. (am cronometrat). Poate ce ai vazut tu a fost o eroare de conexiune sau un bug care a fost rezolvat.

    Despre liste/galerii nu mai vreau sa discut din nou fiindca nu mi se pare ca putem ajunge la un consens. Evident, galeriile sunt subiective, dar la fel de subiective sunt si ultimele produse postate, si sansa ca pe un potential client sa nu il atraga deloc ultimele 16 produse postate mi se pare mult mai mare decat la galerii, unde totusi se face o selectie (subiectiva, dar totusi).
    Pana sa modifice Luigi sectiunea ultimelor produse nu s-a plans nimeni de Galerii. Oricum, din cand in cand in locul galeriilor apar ultimele produse postate.

    Cat despre marimea pozelor, repet, pana sa nu se modifice sectiunea nu am avut plangeri despre dimensiunea lor. O sa il intreb insa pe luigi daca nu se pot face totusi ceva mai mari. Ca pozele din galeire insa ma indoiesc ca vor fi.

    12.02.2010, 12:43:22
  • MAD
    MAD

    @Dacian-Moon
    listele de treasury sunt practic o vitrina de magazin, unde ai produse diferite, dar care au o tema comuna si alcatuiesc un tot unitar. Se pot face liste de catre oricine are un cont, tocmai pentru a impaca toate gusturile. Sunt de acord ca listele trebuie sa ruleze in asa fel incat sa se schimbe suficient de des, asa dupa cum proprietarii de magazine "fizice" priceputi stiu ca trebuie sa schimbi manechinul din vitrina, zilnic.

    Ma surprinde insa faptul ca tu consideri mai potrivit un amestec vizual, care sa ocupe locul principal pe pagina, in conditiile in care foarte multi cunoscuti ai mei pe care ii indemnasem sa intre pe site{la inceputurile lui breslo}, renuntasera tocmai din lipsa unor liste organizate/a search-ului, dar mai ales din cauza "vitrinei" Breslo care arata mai degraba a taraba pe care s-au ingramadit de-a valma produse care de multe ori nu au mare lucru in comun.
    Probabil ca si aceasta preferinta e "de gustibus". :)

    A nu se intelege ca sunt impotriva afisarii ultimelor produse adaugate, dimpotriva.
    E o sectiune vie, necesara si merita atentie, dar nu cred ca se justifica sacrificarea galeriilor, care au scos Breslo din randul site-urilor care isi propun doar sa vanda, fara prea mari batai de cap la capitolul coerenta vizuala sau conceptuala. Cred ca pe termen lung, site-ul si chiar si vanzatorii au mai mult de castigat prin modul de prezentare actual decat cum era initial.

    Evident, e loc de mai bine si cred ca toata echipa e mai mult decat deschisa la sugestii, dar cred ca e important sa pastram lucrurile bune si in special pe cele care definesc conceptul Breslo. :D

    12.02.2010, 12:54:46
  • Margelute
    Margelute

    Gata, pe mine m-ati convins. Inteleg, nici o problema sa ramana galeriile pe prima pagina, din cand in cand sa mai apara si ultimele produse adaugate. Si cand nu apar:
    - sa se poata opri succedarea pozelor printr-un click undeva, pe ceas de ex.
    - pozele sa fie putin mai mari, nu ca cele din galerii dar un pic mai mari totusi
    - galeriile de pe prima pagina sa fie selectionate cu atentie dar sa li se treaca si titlul totusi, ca altfel nota unitara uneori e greu de observat.
    - si nu in ultimul rand eu cel putin sunt curioasa cum ajung listele pe prima pagina si cat stau acolo. Pentru ca am reusit performanta sa ajunga si listele mele in cateva randuri dar nu au rezistat prea mult...

    12.02.2010, 14:17:31
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    @MAD: este o diferenta de viziune, nu neaparat de gusturi :) scuze daca am insistat prea mult.

    12.02.2010, 15:15:47
  • dcfan
    dcfan

    si eu consider ca trebuie mentinute galeriile, arata bine asa. cel mai adesea sunt selectii foarte reusite, au o anumita tematica si de multe ori pozele sunt coordonate coloristic si dau un aspect foarte placut paginii.

    cat despre puncte sunt de mare ajutor, eu am inteles din prima pt ce sunt bune, dar nu stiu daca toata lumea se descurca. cred ca nu ar strica 2 sageti la stanga si la dreapta lor care sa indice ca acolo este un meniu de navigare, sau pur si simplu doar doua sageti.

    12.02.2010, 15:18:45
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ dcfan, Margelute: I-am transmis deja lui Luigi ideea de a pune un meniu de navigare mai "evident".
    Margelute, o sa ii transmit si celelate propuneri ale tale, mi se par utile.

    12.02.2010, 15:25:33
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    "Ce sageata falfaie din aripi? *confused*. Nu inteleg...:("

    Sagetuta corespunzatoare mous-ului e inconjurata de .. efecte speciale :( ... foarte obositor...

    12.02.2010, 20:14:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @nagual: la mine nu se intampla asta. Mai e cineva cu sageti falfaitoare? :D

    12.02.2010, 22:01:24
  • Dora1
    Dora1

    Acum vreo ora am incarcat trei poze cu martisoare, la cateva minute distanta, in final ramanand in lista doar ultimul martisor, celelalte disparand din locul de pe lista.
    Acum am incarcat o pereche de cercei si am observat ca martisorul mi-a disparut din lista ! DE CE ??
    Vreti sa-mi sugerati ca n-am dreptul sa postez decat un produs pe zi ?! ca oricate voi posta inainte, se afiseaza doar ultimul ?
    Nu-i corect ! ce legatura are un martisor cu o pereche de cercei ? Hai, am trecut cu vederea ca mi-au disparut primele doua martisoare, dar pentru ce-a fost scos si cel mai recent ?!

    19.02.2010, 14:46:56
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @Dora: da, asta asa a fost dintotdeauna.

    Daca incarci 3 produse unul dupa altul, ramane la final doar ultimul produs afisat. Oarecum e si normal asa. Daca eu listez in acelasi timp 10 produse, am ocupat practic prima pagina doar cu produsele mele. Simpatic, dar mai putin simpatic pentru cei care tocmai au postat inaintea mea si care brusc au ajuns pe pagina 2. Si asta acum, ca avem pagina 2. Inainte produsele afisate inaintea vanzatorului cu 10 listari ar fi disparut pur si simplu, asta chiar daca erau foarte recente. Si nu cred ca e greu sa gasesti un magazin de furnituri spre ex. care sa posteze dintr-o data 5-10 produse...
    Lista de pe prima pagina trebuie sa ofere vizibilitate cat mai multor magazine, nu sa fie monopolizata de un singur vanzator. Nu zic ca la 3 martisoare monopolizezi lista, dar intelegi ce vreau sa spun... :)

    Deci, asemanator cu treasury, in sectiunea ultimelor produse listate va aparea fiecare vanzator o singura data (daca este cazul), cu cel mai nou produs listat.

    By the way, nu trebuie sa postezi un produs pe zi. Trebuie doar sa astepti putin pana primul produs dispare de pe prima pagina, apoi listezi ceva nou care va aparea iarasi pe prima pagina. Asa poti fi chiar si mai prezenta pe pagina1.:)) Sau alternativ poti sa astepti pana primul produs dispare de tot din sectiune sau pana ajunge pe pagina 3,4,5...tu alegi.

    19.02.2010, 18:28:41
  • Dora1
    Dora1

    Eu n-am vrut sa monopolizez o lista...am postat la minute diferenta 3 martisoare si am zis: cerceii dupa o ORA...si atunci a disparut poza cu martisorul, care era pe alta lista.
    Acum ce fac ? Repostez martisorul ? desi am declarat ca sunt impotriva repostarilor...mai bine le incarc pe blogul personal ca acolo stiu ca nu le va sterge nimeni :(

    19.02.2010, 18:51:00
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ Dora: Stiu ca nu vrei sa monopolizezi lista :)) Ideea e ca exista acest soft care nu permite unui vanzator sa aiba afisate mai multe produse la "ultimele produse". Nu e vorba ca le sterge cineva din rea-vointa, aceasta limitare exista tocmai pentru a impiedica abuzul. Apoi mai e cazul magazinelor noi, care au deobicei un stco de cateva produse cu care ar putea ocupa complet sectiunea. E mai fair pentru toata lumea asa.

    Nu-ti face griji, si eu am dat de aceasta limitare tot pe la inceputurile B. cand am incarcat mai multe produse unul dupa altul. Odata ce stii, astepti pana produsul iese de pe pagina 1 si e chiar mai bine. Adica eu prefer sa fiu cu un produs mereu pe pag 1 (mai greu, dar macar cateva ore pe zi, in fiecare zi) decat sa apara numai produsele mele timp de 1 ora pe prima pagina si apoi nimic. Plus ca daca cuiva ii place ultimul produs postat de multe ori da o raita sa vada si restul magazinului, deci nu e nimic pierdut.

    19.02.2010, 19:17:49
  • Aladdin
    Aladdin

    Foarte tare ideea cu mouse-over ul pe ultimele produse adaugate.
    Imi place foarte mult, felicitari!

    24.02.2010, 13:31:30
  • best.offer
    best.offer

    si mie imi place f mult noul Breslo! E tot mai bine!
    Felicitari! ... si...multumesc!

    24.02.2010, 13:38:11
  • magiccraft
    magiccraft

    Da, este o idee foarte buna... sunt mult mai vizibile imaginile pe care dorim sa le accesam si sa ne dam seama daca prezinta sau nu interes pentru noi... multumim... si felicitari pentru aceasta solutie... in ultimul timp probabilitatea de a gasi "ceva" care da prezinte interes pentru mine... era cumva egala cu a maimutei care incerca sa scrie sonete de Shakespeare... jucandu-se la masina de scris... :))... foarte faina solutia gasita... multumim inca o data.

    24.02.2010, 14:01:23
  • narcyssa
    narcyssa

    dragutz noul efect

    24.02.2010, 14:18:45
  • DENISE
    DENISE

    oooooooo
    asta chiar imi place.....se mareste imaginea produsului.......
    FELICITARI SI MULTUMIM!

    24.02.2010, 17:10:14
  • mady68
    mady68

    multumim

    24.02.2010, 17:13:41
  • zuzuflor
    zuzuflor

    DA, e foarte bine!!! Multumim!

    24.02.2010, 18:32:45
  • CAT.E
    CAT.E

    IMI PLACE ! :)

    24.02.2010, 22:41:38
  • Elven.Rose.Design
    Elven.Rose.Design

    Acum este muuult mai bine :)

    25.02.2010, 11:21:50
  • Laurazin
    Laurazin

    Buna,
    Eu am avut o sesiune in care am adaugat mai multe produse diferite in magazinul meu, unul dupa altul iar cand am verificat "ultimele produse adaugate" am vazut ca a aparut doar ULTIMUL meu produs adaugat...si nu toate celelalte, in ordine...In toate cele 6 pagini, era doar ultimul produs adaugat! E o noua politica sau e o "intamplare"? E un incovenient sa pui obiectele ca si cum le-ai pune intr-o stiva si sa nu fie vazut decat ultimul....la ce interval atunci ar trebui sa le uploadez ca sa fie vazute?
    Multumesc!

    27.02.2010, 21:20:50
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @ Laura: citeste putin mai sus ce i-am raspuns Dorei.
    Intervalul la care uploadezi produse noi depinde de ce iti doresti: Daca vrei sa apari tot timpul cu un produs pe prima pagina, astepti pana produsul 1 trece pe pag. 2, apoi uploadezi produsul 2 care va aparea din nou pe prima pagina.

    Daca scopul tau e sa apara un produs de-al tau undeva - oriunde- in sectiunea "ultimele produse adaugate", trebuie sa astepti ceva mai mult pana produsul trece prin toate cele 5 pagini. Asta poate dura si 1-2 zile. Viteza cu care un produs nou trece de pe pagina 1 pe ultima pagina si apoi dispare depinde de cate lucruri noi au fost listate imediat dupa el.

    27.02.2010, 21:49:21
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    PS: nu stiu daca m-am exprimat clar: NU poti face nicicum ca in sectiunea "ultimele produse adaugate" sa aparamai multe produse de la un singur vanzator. Intotdeauna in vanzator va fi reprezentat (daca e cazul) in acea sectiune de un SINGUR produs - cel mai recent postat.

    Distanta intre listarile de produse doar elimina dezavnatajul ca un produs nou adaugat care teoretic ar fi avut "dreptul" sa apara in lista sa fie suprascris de un produs si mai nou al aceluiasi vanzator.

    27.02.2010, 21:54:18
  • Laurazin
    Laurazin

    Ok, CinnamonCloves am inteles, iti multumesc dar intreb pentru ca la un moment dat au aparut 2 sau 3 produse in succesiune, asa cum facusem upload-ul...de-aia intrebat daca e o politica nou...Imi cer scuze ca n-am urmarit tot dialogul dar e putin aiuritor sa incerc sa selectez informatia care-mi trebuie dintre impresii si replici, asa am ales sa fac un comentariu nou. Da, pare corect asa dar m-a surprins si acum trebuie sa-mi ajustez si eu strategia ;))). Multumesc inc-o data si apreciez ca se raspunde posturilor cu promptitudine!!!

    ..Si ptr Admin : N-ar fi mai ok ca ultimul post sa apara in topul paginii si nu la coada, adica sa fie intotdeauna cel mai nou, primul...?!?! Sau s-a ajuns aici in urma unor "insistente" concertate din partea userilor si ma trezesc si eu acum sa zic pe dos?! :)))

    27.02.2010, 22:16:44
  • Nedeia
    Nedeia

    personal preferam o lista mai mare de produse in loc de 5 pagini defilante. o lista care sa ramana pe aceeasi pagine, pentru ca si eu am constatat o scadere destul de mare in ceea ce priveste ultimul produis postat. asta e.

    02.04.2010, 09:46:19
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @nedeia: Banuiesc ca nu era loc pe prima pagina de toate produsele care apar acum pe cele 5 pg. derulante.
    Acum apar mai multe produse in lista datorita paginilor, ceea ce e bine, zic eu. Doar ca nr. de clikcuri pe care il primeai inainte in 2 h il vei primi acum in 24h.

    02.04.2010, 18:05:31
  • zegherumihaela
    zegherumihaela

    olla!am si eu o intrebare dupa ce vand ceva din magazin cum imi arata ca am dat ceva ?deci :am dat vandut o pereche de cercei mi sa anulat din magazin dar nu a ramas la rubrica vandut ! ce trebuie sa fac ? va multumesc !

    09.04.2010, 17:11:08
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hey Mhaela!
    la Magazinul meu> Comenzi o sa vezi ca o un produs vandut trece prin 3 etape:
    "Comnenzi noi": aici aterizeaza orice produs vandut, in prima faza
    "comenzi in curs de trimitere": aici ajung comenzile dupa ce le-ai acceptat
    "trimise": aici ajung comenzile dupa ce le-ai marcat ca trimise - si doar produsele de aici apar ca vandute.

    Deci intai trebuie sa confirmi comanda si sa o marchezi ca trimisa, si apoi va aparea la rubrica vandute.

    09.04.2010, 19:13:11
  • zegherumihaela
    zegherumihaela

    MULTUMESC ! AM REUSIT.....:)

    10.04.2010, 10:01:06