Forum: Subiecte de afaceri Produse spre vanzare unor magazine deja existente (reale nu virtuale)

  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Xandra, eu cred ca singurul mod de a justifica legal produsele in magazin e sa pastrezi pe viitor toate chitantele de la furnituri. Dacai ai deja un cod CAEN pentru productia de bijuterii, atunci toate achizitile pentru confectionarea de bijuterii trebuie facute "pe firma".

    Exact cum a explicat si choice4all, inregistrezi furniturile ca si cheltuieli iar apoi cand vinzi bijuteria finita inregistrezi vanzarea ca si venit.

    25.01.2011, 21:27:23
  • Xandrastyle
    Xandrastyle

    OK multumesc , cred ca am priceput .
    O zi buna

    26.01.2011, 14:16:27
  • madacraftings
    madacraftings

    Am si eu niste nelamuriri legate de consignatie.
    Realizez contractul cu magazinul respectiv, vinde ce vinde si vine momentul in care trebuie sa imi dea mie banii. Eu trebuie sa ma duc sa declar suma respectiva ca si veni si sa platesc impozit la ea sau poate plati magazinul totul in locul meu si eu sa imi vad linistita de margelit?

    07.09.2011, 16:13:39
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mada, eu parca tin minte ca poate depune magazinul declaratie de venit in numele tau, respectiv iti scade direct impozitul din suma pe care ti-o da, ca la salariu.

    Cel mai sigur este sa intrebi insa magazinul respectiv.

    07.09.2011, 21:44:56
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Am colaborat si eu cu un magazin hippie din Bucuresti si pot sa spun ca mi-a placut foarte tare. Doamna avea multe produse lucrate manual sau aduse din India si nu era deloc un magazin cunoscut. La inceput cumparam de la ea si mi-a venit ideea sa merg sa o intreb. M-a primit cu bratele deschise. I-am dat cateva perechi de cercei pe care le-a pus desupra cerceilor pe care ea ii avea deja. Ne-am invoit ca eu sa las la pret 2 lei si ea sa ia acei 2 lei pentru ca pretul sa fie exact cel din magazinul meu (de pe blog). Nu am intocmit niciun contract, nicio factura. Probabil pentru ca asa cum v-am spus exustau multe produse lucrate manual si chiar de ea.
    Ne-am invoit ca dupa ce se vand 4-5 perechi sa ma sune si sa imi iau banii sau sa ii mai aduc. Si asa a fost. Depinde acum de fiecare magazin si de cat de intelegatoare sunt vanzatoarele. Nu mi se pare corect ca ei sa ia 10 lei ca si adaos si tu 5 lei. Totusi, tu l-ai facut cu materialele si ideea ta. Macar asta sa cantareasca mai mult.

    08.09.2011, 08:58:05
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mai, nu stiu, eu nu as avea curaj sa las nimic fara un document scris. Nici la Hippie hippie shake nu am avut contract, dar am avut o lista cu produsele si preturile in dublu exemplar.
    La HHS adaosul e de cca. 40% dar asta e o chestie uzuala care nu ma deranjeaza deloc. Mai ales ca in cazul meu taxele postale sunt destul de mari si daca ar comanda cineva de pe Breslo tot cam la acelasi pret se ajunge.

    Buruzo, nu ne dai si noua datele de contact ale magazinului?

    10.09.2011, 13:48:29
  • AlchimiaAlbinelor
    AlchimiaAlbinelor

    in cine sa avem incredere? si ce magazine sunt bine vazute ? si eu am colaborari oin Bucuresti dar toata lumea cand e vorba de bani.....ce magazine abordam?

    10.04.2012, 13:43:45
  • Adorada
    Adorada

    Asadar, ziua buna, din nou. Sunt atat de noua in acest domeniu, incat inteleg acum cam 60% din ce scrieti voi aici. Ma confrunt insa cu aceeasi problema: "testul pietei live"... Pana acum, toate bijuteriile pe care le-am lucrat (cateva sute) s-au transformat in cadouri si pachetle pentru prieteni si diverse ocazii...scolare...medicale... etc. O mare realizare a fost ca am avut un teambuilding hand-made intr-o multinationala si a prins foarte bine, foooarte bine, chiar :-)
    Acum, as vrea sa identific si un magazin "real" in care sa incerc sa vand din ceea ce lucrez, dar nu stiu nici unul si nici oarece abilitati de marketing-PR nu prea cred ca am....
    Asa ca, deoarece sunt result oriented, m-am gandit sa propun administratorilor Breslo (eu va stiu din 2010 si cred ca Breslo a crescut mult in acest timp) sa creeze si un magazin real, unde noi, Breslasii, sa aducem/trimitem produsele noastre, eventual chiar cele postate in magazinele online. Poate sa platim si noi, Breslei pentru costurile de administrare, utilitati sau...nu stiu; dar sa fie un magazin creat si gestionat de cineva care chiar stie sa faca asta.... Eu habar nu am unde sa gasesc un magazin si nici nu dispun de resursele de a crea/inchiria unul, admitand ca m-as pricepe la un astfel de business...uhhh!!!

    29.04.2012, 09:11:58
  • ramonaignat
    ramonaignat

    E o idee ...:)
    Sunt curioasa ce parere au !!!

    05.05.2012, 22:59:39
  • 74streetbags
    74streetbags

    Artemiza, macar daca banutii ii vedeai la introducerea produselor in magazin, tot era ceva, dar daca tu luai doar 30% din pretul final, si cu plata pe masura vanzarii nu e ok. Adica daca tot faci rabat la pret, macar putinul acela sa-l vezi pe loc. Asa, datorita preturilor mari practicate de ea, te tine in loc... mult succes.

    01.06.2012, 11:41:53
  • Glamas
    Glamas

    Buna, pentru cei interesati, am deschis un magazin cu produse handmade in Ramnicu Valcea. Daca doriti sa colaborati, ne puteti contacta prin Breslo sau puteti sa ne vizitati la urmatoarea adresa Rm.Valcea, Str. George Cosbuc, nr.4 (Autogara 1 Mai).

    19.06.2012, 13:01:08
  • Dichisshop
    Dichisshop

    Foarte frumoasa initiativa!

    05.01.2013, 15:39:06
  • homebijoux
    homebijoux

    Buna. am si eu cateva intrebari la cunoscatori...sunt noua in domeniu si nu stiu inca de ce ne batem din pct de vedere legal. Eu sunt la un stadiu de "joaca" si "creatie" incipient si a inceput din prisma faptului ca sunt pe maternitate si imi ocup timpul cu ceva frumos si tot odata nevoia de a completa bugetul familie ca doar ne-am "inmultit" :)
    Ideea este in felul urmator...eu am gasit o consignatie care a acceptat cateva lucruri create de mine dar si o rochie care a fost purtata o singura data si acum nu imi e buna si o tineam degeaba. Ma intereseaza daca eu primesc bani de la ei tb sa platesc impozit???sau mai rau pot sa pierd banii pt cresterea copilului din cauza ca am avut un alt venit??? (cate e o nimica toata pana la urma...cativa zeci de lei)

    07.02.2013, 17:49:51
  • LucyStudio
    LucyStudio

    Intrebare si de la mine:
    Daca ai PFA, cu norma de venit, si vrei sa-ti adaugi la activitatea de baza si alte coduri CAEN, trebuie platita norma de venit pentru fiecare activitate in parte?
    Daca este cineva in aceasta situatie rog sa intervina, sa ma lamureasca, pentru ca am auzit raspunsuri variate pe aceeasi tema.

    07.02.2013, 19:14:00