Forum: Concursuri Provocarea verii: 1+1= 3 sau Cum sa fur ca un artist!

  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @ Elena (tonycat) : actul sexual este bun

    @ Eugenia: sau poate o sporeste :D

    14.07.2011, 21:24:27
  • tonycat
    tonycat

    A, da, la varsta mea, maica, mai uita omu'!
    Cand m-am hotarat sa sustin din nou concursul, uite ce se intampla. Actori la sala goala sau spectatori la scena goala?

    14.07.2011, 21:27:01
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :) Subtil, Elena! Imi place de tine , sincer!

    14.07.2011, 21:33:32
  • tonycat
    tonycat

    Hi, hi, hi!!! Multumesc!!!
    Andra, poate incerci sa ajuti potentialii concurenti sa le oferi niste exemple mai concrete. Si uite, pentru ca esti o artista si o mare sufletista iti marturisesc framantarile mele in cautarea surselor de inspiratie. Cred ca multi admira structurile arhitectonice din fier forjat, eu nu fac asa ceva, nici nu as avea unde, dar la scara mai mica pot sa fac ceva , un cercel, un pandantiv, asta pentru ca sarma e obiectul muncii mele. Si dai si lupta , si cauta inspiratia, SURSA, nu am studii de arhitectura, DAR, din fericire americanii(de ce nu m-am nascut acolo??? acum as fi fost obeza si... ) au pus pe hartie tot ce a gandit mintea omeneasca, si am gasit o carticica numita "Traditional Ironwork Designs", se gaseste si pe site-urile cu "T", carticica e plin de constructii din linii curbe intr-un anume stil artitectutal desigur. E perfecta pentru mine.... cred ca cine a ajuns prin Spania a vazut desigur acele minunate balcoane in acest stil.
    Nu stiu daca exemplu e conform regulilor pe care le-ai impus la editia asta dar eu asa as face.

    14.07.2011, 21:44:34
  • Rostogol
    Rostogol

    Ooo, sala goala cu siguranta nu e :))
    Iar actorii sunt in culise inca. Si eu imi tot iau avant. Da' pana pe 7 mai e.
    Hai ca pana la urma o sa fie bataie pe top3, nu scapi asa usor Andra :)

    14.07.2011, 21:51:41
  • tonycat
    tonycat

    Sunt cu ochii pe voi! Aveti grija!
    Noapte buna!

    14.07.2011, 21:56:03
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Elena, eu nu vad nici un motiv pentru care nu s-ar incadra in reguli.
    Din contra chiar, schimbarea dimensiunilor obiectului este clar o transformare, cu atat mai mult ca ideea trebuie adaptata la noile dimensiuni, chiar completata sau "curatata", dupa caz.

    Este chiar o idee interesanta!! citind cele scrise de tine, imaginatia mea a inceput sa lucreze si m-am gandit la o casuta in miniatura, cu mobilier si tot ce trebuie si cu portile din sarma (asemanatoare celor din fier forjat), porti pe care le poti lua si sa le pui la gat, sau la urechi :)) Sau cu stalpi de "iluminat" sau bancute simpatice pe post de breloc :D

    Voi incerca sa aduc si eu exemple concrete . De fapt, chiar am in plan cateva creatii inspirate in acest mod (bineinteles ca am si altele deja realizate, le voi selecta zilele astea)

    Ieri si azi nu am fost in cea mai buna forma, plus ca am avut si cate ceva de rezolvat.

    Ce-i drept, nu prea suport bine caldura si incerc sa gasesc solutii eficiente (in afara aparatului de aer conditionat si a tuturor ferestrelor deschise, care imi afecteaza sanatatea...) pentru a-mi putea desfasura activitatile in mod normal....

    Dar sunt bucuroasa ca macar am primit ultimul coletel asteptat, cu furnituri!
    Si am mai primit ieri si premiul de la Didi si de la Dan: extraordinar este putin spus!!! Si le multumesc mult!! Acum va trebui sa gasesc obiectelele potrivite (care cu siguranta vor fi in majoritate bijuterii :D) care sa se adaposteasca in valijoara! Si atat valijoara cat si cutia de la PunctG (cu care nu pot sa nu ma mandresc) sunt la loc de cinste!!!

    Eu ma duc sa mai fac un dus (cred ca e al 3-lea pe ziua de azi...) sa-mi mai revin, ca tare e cald...

    14.07.2011, 22:18:32
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Monica: ma bucur sa fie bataie pe top 3 , dar cum zici tu, nu e nici o graba! Mai sunt destule zile :)

    14.07.2011, 22:19:54
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Buna seara, vreau si eu in top...10 :))))

    14.07.2011, 23:06:11
  • NicArt
    NicArt

    Va dedic aceasta creatie din toata inima si va rog sa luati aminte si la cuvintele lui Yanni.
    www.youtube.com/watch?v=uemgMa5wFzE

    14.07.2011, 23:07:00
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    deci... Eugenia, Monica, atac si eu din urma pentru top 3. Si spun atentie pt Eugenia:)))..fac trimitere directa!
    M-ati amuzat teribil.

    14.07.2011, 23:09:52
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @ Sophie: tot pentru top 3 e bataia :D lasa modestia la o parte, ca stiu eu bine ce stiu :D

    @ miniart - Nico : multumim frumos! Este pur si simplu extraordinara compozitia! are un talent rar intalnit acest "magician" :)

    @ Bubu (te alint :D): asta da provocare :)))

    14.07.2011, 23:50:35
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    alinta-ma Andra!
    Sper sa reusesc sa duc provocarea pana la capat si sa fiu mandra de ea.

    14.07.2011, 23:56:16
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Eu sunt convinsa ca vei reusi! ;)

    15.07.2011, 00:00:01
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Ah ce ma incurajezi sa merg mai departe:X

    15.07.2011, 00:08:05
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :) ma bucur

    15.07.2011, 00:11:37
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    ideea trebuie cultivata si in cazul meu pusa in aplicare atunci cand vine pt ca altfel uit...
    deci Andra, m-ai facut ca la 12 noaptea sa ma mai apuc sa tai ceva:)))

    15.07.2011, 00:31:39
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Buburuza isi lustruieste ghet(r)utele...hmmm hmmm... ne pui pe jar!!!:D

    Sophie, daca te bagi, eu imi pierd speranta!

    15.07.2011, 01:23:01
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    :D si ce-i drept..asteptarea e luuuuuuungaaaa:))

    15.07.2011, 01:57:18
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :))) foarte bine Bubu

    Eu de-bicei pe la ore de-astea mesteresc :D si nu-mi place singura :D

    Eugenia :))))))))))))

    15.07.2011, 09:58:00
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Dupa ce aseara m-am apucat de lucru pe la 12...am terminat la 2, astazi dimineata incep iar in forta. Pana diseara trebuie sa termin (va marturisesc ca lucrusorul facut va fi superplimbat pana in cadrul natural unde sper sa se potriveasca)si sa mai finalizez si o comanda urgenta ce trebuie trimisa azi. Deci Andra, iti tin companie:))

    15.07.2011, 10:15:26
  • soso07
    soso07

    Buna dimineata. Am aterizat si eu. Vad ca s-a mai calmat atmosfera si imi place.
    Kiti, eu continui cu fluturasul, am facut baza colierului (poate va fi si o bratara), acum urmeaza ce e mai greu - fluture, floare ... ramane de vazut. Eu respect hotararea ta, dar daca era in concurs, as fi vrut sa-l votez...
    Nico, am gasit trandafirii desenati. Ii scanez si vad eu cum ii prind intr-o "bijuterie". La fel ca la cele spuse mai sus, revii cu trandafirul in concurs?
    Eu zic sa mutam locul trei pentru care e bataie pe locul intai, ca sa ramana locul trei liber si pentru altii mai ... cum sa zic, dornici sa urce si ei in clasament :))
    Sorina

    15.07.2011, 10:23:33
  • soso07
    soso07

    Elena - tonycat, descrierea ta cu fier forjat m-a dus cu gandul la un stil de arhitectura mult indragit de mine si care te-ar putea inspira - Art Nouveau.

    15.07.2011, 10:36:49
  • NicArt
    NicArt

    Nu am sa introduc trandafirul deoarece este inspirat direct din natuara :) sau din memoria mea bolnava de trandafiri si toporasi :) dar asta nu se pune :).Ma pricep foarte bine la copiat insa mi-a placut in general sa merg direct la sursa nu sa interpretez ce deja au interpretat altii. Ce facem noi aici este o,,arta vizuala" si nu o literatura de specialitate. Tema propusa este frumoasa in esenta ei (daca reusim sa intelegem esenta)O sa ma mai gandesc si daca o sa gasesc ceva care sa produca declicul o sa postez ceva daca nu, nu.

    15.07.2011, 10:48:18
  • tonycat
    tonycat

    Da, ai dreptate, Art Noveau, Art Deco, tot ce am gasit pe net ca doc. am copiat, epoci in arta populate de curbe maiestoase ca niste liane salbatice, de imagini de animale fabuloase, de zane si creaturi mitice, si de imagini cu fecioare despletite.
    Ca tot ai pomenit de asta ma uit acum intr-o carte despre epoca Art Noveau, scrisa de Gabriele Fahr-Becker, si admir bijuteriile create de catre Rene Lalique,
    in vremea aceea femeile is prindeau parul lung cu piepteni din corn sculptat, impodobiti cu pietre , aur si email. libelula, fluturele erau la mare cinste in ornamentatiile de pe bijuterii sau obiecte de decor.

    Cred ca inainte de toate, tema concursului trimite la cercetare si documentare, inspiratia "Vine, sau nu vine....", dar o carte se poate deschide oricand, un muzeu se poate vizita, acolo unde exista, desigur...

    15.07.2011, 10:58:50
  • BohemianSin
    BohemianSin

    that's the spirit!

    la munca cu voi!

    per a contrario, eu ma duc la gratar in aer liber!pana duminica!imi pare rau doar ca n-am internet sa vad noile postari!ca sunt tare tare curioasa!

    15.07.2011, 11:01:01
  • BohemianSin
    BohemianSin

    mamama, ce tare suna, tonycat!

    15.07.2011, 11:01:34
  • tonycat
    tonycat

    @BohemianSin, eu mi te imaginez cu o coronita creata de tine pe cap si cu o rochita usoara, exact ca una dintre personajele mitice din epocile amintite. Si invartind la frigarui si mititei.....

    15.07.2011, 11:03:45
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Buna,

    Eugenia, hihihi:)))
    Nu-m place canicula:( am sa satu in casa si ma apuc de "treaba", am "furat" idei de la Shery Serafini:)))

    15.07.2011, 11:11:15
  • peafowlady
    peafowlady

    Si eu am Sfanta Biblie a Art Nouveau-ului scrisa de G F-B, iar de Lalique sunt obsedata de ani buni. Si-mi doresc atat de mult sa vad ceva lucrat de el pe viu!... dar ma rog....
    Revenind la tema, as vrea sa particip si eu insa momentan nu imi vine nici o idee destul de buna... poate imi fac aparitia pe ultima suta; daca nu, raman la vot : )

    15.07.2011, 11:24:14
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Buna ziua tuturor! Cum vad a fost aici o putina furtuna :)
    Am facut ceva pentru concursul asta, ce vreau sa arat. Dar iau de la inceput.

    Cu doi an de zile am fost in Ungaria la Pakozd, unde am vizitat un muzeu, anume Muzeu de Batalie de la Pakozd. Acolo am vazut o opera de arta foarte interesanta, facuta de catre un soldat NATO stationat in Africa. E vorba despre un Colaj din Aripi Fluturelor Africane. Nu am vazut asa ceva pana atunci si mia placut foarte mult, m-am gandit ca o sa fac si eu candva. Colajul asta puteti sa vedeti intre pozele mele. Am umblat putin pe internet si am aflat ca nu soldatul era primul care a facut asa ceva, ci asta e o traditie sau arta populara intre africani. Mai important e ca colajele au avut efect asupra dadaismului. Deci idea de tehnica era dat.
    Dar de unde fac rost de aripi? Ca nu vroiam sa ucid fluture de aci, mai erau si specii protejate.
    Am avut noroc sau a venit timpul, in anul asta intre 2mai-19jun am construit o Casa a Fluturilor Tropicale, ce era prima data in Romania la Odorheiu Secuiesc. Ideea a fost a fratelui meu, eu faceam numai construirea si am mai ajutat la ghidare. Puteti sa vedeti aici www.vulticulus.ro/olvasnivalo/tropusi-lepkehaz-casa-fluturilor-butterfl-house.html
    Deci am avut ca de unde sa fac rost de aripi, dar ce sa alcatuiesc?
    Am o prietena la Cluj, anume Banyay Krisztina cine e pictor. Ea are o pictura cu titlu „Dans”,ce ma place foarte mult. De aici am luat forma, ce am refacut putin. Asta puteti sa vedeti aici www.jkjart.ro/kriszti.html

    Sa vedem ce am alcatuit eu:
    www.breslo.ro/Product/Dans_404149

    Ideea ca sa fac colaj nu de la Andra am luat, asta am avut de mai mult :)

    15.07.2011, 12:42:24
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Extraordinar!!! Vreau si eu aripi de fluturi! :)
    Parca spunea cineva ca locul 1 e rezervat?

    15.07.2011, 12:54:03
  • soso07
    soso07

    Impresionant colajul cu aripi de fluturi. Eu am facut colaje cu frunze uscate, dar aripile sunt frumos colorate.

    15.07.2011, 13:24:34
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Kjoco,...nu ma pot abtine! Esti total!!!:) La fel si sursa ta de inspiratie. M-am indragostit de picturile ei. Trebuia sa incerci cu aripi de molii si-ti multumea toata lumea.:))
    Deci, locul intai s-a dat. ce urmeaza pentru locul 2?

    15.07.2011, 13:26:56
  • BohemianSin
    BohemianSin

    daca faceti toti cum a facut kjoco...ma retrag din concurs!:)))) stiti voi vorba aia: decat codas la oras, mai bine in satul tau fruntas....sau in imaginatia mea bogata(nu in sensul bun)

    Tonycat :)))):))))...pai nu sunt chiar genul cu rochite vaporoase, bine nici silueta nu imi e aliata, iar floricele si fluturasi am doar in cap, la propriu.dar imaginea descrisa comico-tragica (relevanta pt. Romania modernista) mi-a dat cateva minute bune de hahaieli.

    15.07.2011, 14:54:48
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Cu locul unu am glumit numai, ca sa fac chef pentru voi. Dar cum vad asi poate, daca retrageti produsele :)
    Mam incercat ca sa citesc comentarile voastre si acum ma doare capul si ochii, ca e atat de mult.
    Dar cateva lucru mi-a ramas, adica „sala goala”, „fuck fuck” si ca Andra s-a dus la dus.

    15.07.2011, 17:37:16
  • tonycat
    tonycat

    Pe diagonala, Kjoco, pe diagonala, e mai usor asa! sau ca in filmele de genul "Codul lui Da Vinci" cand cuprinzi cu privirea toata pagina si codul ascuns apare in highlight

    15.07.2011, 18:20:48
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buna seara!!!

    Sunteti geniali de spirituali!!! Love you!!!

    Kjoco: esti de coma :))))))))) ai prins ce era mai ... bine :)))))))


    Si mai bine ai surprins dansul !!! ;) Bravo

    15.07.2011, 18:28:01
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Buna seara! Kjoco, esti genial:))), ai un vot de la mine!

    15.07.2011, 22:29:56
  • Live
    Live

    Am intrat doar ca să vă salut. Am avut o zi ciudată şi urâtă... Am trimis pisoii în lume, plus pe căţeluşa mamei a lovit-o o maşină (eram acolo, a ieşit din curte, deşi strigam după ea şi s-a dus fix în mijlocul străzii). Din fericire, a izbit-o cu aripa şi nu a păţit nimic. Extern nu se vede absolut nimic, dar nici intern nu pare a avea ceva rău, căci e vioaie, dă din coadă, bea apă, mănâncă. A, în plus, se poate ca respectiva căţeluşă să intre în călduri, iar asta înseamnă...că nu mai putem pleca-n concediu. Nu putem merg cu ea aşa şi nici nu avem cum s-o lăsăm acasă sau la altcineva, mai ales dacă e în călduri. Iar soţul meu are acum, de luni, 2 săptămâni de concediu şi...gata. În fine...

    16.07.2011, 00:04:57
  • blanitza
    blanitza

    Oooffff, Cristina, ce zi pocita ai avut, draga mea, iti urez ca astazi sa fie much better!!!

    16.07.2011, 01:07:06
  • Live
    Live

    Mulţumesc, Găbiţă!:)

    16.07.2011, 10:10:47
  • user11913
    user11913

    buna , imi pare rau de furtuna...dar vad ca a fost buna la ceva si ma refer la comentariile lui Kjoco- absolut genial ultimul! parca il vad cum s-a chiniut sa-si traduca totul,plus ca e singurul(asa stiu, scuze daca mai sunt si altii) barbat de pe aici... si a tras el un rezumat ! Extraordinar- am ras de numa :)
    In alta ordine de idei..grea tema , sa vad daca pot realiza ceva in timp util. Am multe chestii facute de mine inspirate, transformate ,dar au fost deja postate,vandute,etc, asa ca nu mai pot participa cu ele- si ideea pt noua creatie sa cam lasa asteptata-de fapt e in ceata,se suprapun prea multe, le uit...ca nu le notez la timp.
    Va doresc o zi superba tuturor, imi sunteti dragi si ma bucur ca suntem colegi.
    Eugenia, gratareala placuta,poate vi de acolo cu o idee :)

    16.07.2011, 11:14:04
  • simona.florentina
    simona.florentina

    salutare!
    ma bucur ca v-ati mai calmat (ma refer la cele care erau suparate din cauza conditiilor de participare)!
    super tema, am pregatit si eu ceva, sper sa prind finalul concursului. acum o sa plec cateva zile, pentru examenul de admitere (rugati-va pentru mine!).
    pa pa!
    o zi frumoasa va doresc!

    16.07.2011, 11:24:17
  • Live
    Live

    Ţinem pumnii strânşi, Simona!:)

    16.07.2011, 11:26:04
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Da, da Simona! Tinem pumnii!!!

    E timp si de concurs, mai sunt 3 saptamani intregi!!

    Cristina, sper ca astazi esti mai bine!!!! Iti trimit numai ganduri bune!!!


    Spor si inspiratie Josephine!!!


    Eu...sunt chiauna de somn si lesinata de caldura... azi noapte n-am putut dormi din cauza caldurii.... :( Si sunt pe drumuri de la 9 jumate... acum o iau iarasi din loc!

    O zi racoroasa sa aveti!!!

    16.07.2011, 13:49:45
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    Sper sa se incadreze creatia si povestea in tema
    www.breslo.ro/Product/Set-Ale-Verii-Bucurii--Participa-la-Concurs-Provocarea-Verii_404728

    16.07.2011, 15:41:19
  • Live
    Live

    Da, Andruţă, sunt mai bine azi! Am cam avut treabă, dar e o oboseală nederanjantă. Printre altele, am făcut vânzare de 90 de lei.:)

    16.07.2011, 20:55:46
  • Live
    Live

    Ani, titlul concursului e altul, anume "Cum să furi ca un artist"! Setul e tare frumos!:)

    16.07.2011, 20:57:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ana, sunt foarte frumoase bijuteriile inspirate de rochita Sanzienei!

    Cristina, ma bucur sper ca de maine (azi) sa fie din ce in ce mai bine !

    17.07.2011, 02:38:09