Forum: Concursuri Provocari Breslase (Berbec) : PERSONALITATI CELEBRE, FORMA SI CULOARE

  • carla69
    carla69

    Multumesc,am avut de scris ieri si azi,mi-am facut planurile de lectii,am completat dosarul cu ce-mi lipsea,dar m-am saturat.Astept sa revin intre voi.Intre timp astept muuuulti berbeci pe aici!!!

    29.03.2012, 20:22:57
  • carmenn
    carmenn

    buna fetelor! cate falsuri sunt si pe ,, aleea Swarovski"...asa cum se vand chitantele la colt...asa si ele...doar cine le poate recunoaste, banuiesc, e cum se spune ,,nefript"...restul..ne amagim...asa cred

    29.03.2012, 20:58:36
  • soso07
    soso07

    Eu mi-am facut o parere despre cum ar trebui sa arate bijuteria dedicata personalitatii pe care am ales-o (sau invers ... personalitatea potrivita bijuteriei la care m-am gandit :) Mai ramane sa vad si daca reusesc sa o fac asa cum trebuie ... In orice caz, mi-a luat o groaza de timp sa gasesc pe cineva ... mai aparte.

    29.03.2012, 22:03:15
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Carla: succes! Mai ai putin!!

    Carmen: da, sunt mult falsuri, si-ti poti lua teapa daca nu le cunosti! Acum si sticla chinezeasca seamana foarte bine cu SW... Dar, cu toate astea, sunt teste simple prin care le poti deosebit... La lupa se vede diferenta...
    Plus ca mai sunt SW chinezesti care sunt mai putin calitative decat cele fabricate in Austria ...

    Sorina: e bine, primul pas, cel mai greu, l-ai facut! Succes pe mai departe!
    E foarte posibil sa prelungesc inscrierile cu inca o saptamana!
    Va anunt maine oficial! :P

    29.03.2012, 22:42:17
  • carla69
    carla69

    Si eu vreau sa ofer un premiu,m-am gandit la ce,nu m-am gandit cui,...

    29.03.2012, 22:59:30
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    e timp :P

    Multumim!

    29.03.2012, 23:21:12
  • soso07
    soso07

    Andra, tu mereu ne dai vesti bune cu prelungirea inscrierilor. Fa-o si de data asta :)

    30.03.2012, 10:24:09
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Daaa, vesti buneeee!!!

    Pentru ca m-am trezit si eu si am aflat cand e Pastele (stiam eu ca e in aprilie dar nu stiam exact data, rusinica!!) si oricum, nu eram chiar multumita ca dureaza i9nscrierile doar 3 saptamani.... dar tineam totusi la intervalul de timp guvernat de zodie... am hotarat asa:

    - Prelungim inscrierile cu o saptamana, deci pana pe 20 aprilie 2012, ultima zi a zodiei Berbec.
    - evaluarile, votarile, etc dupa 21 aprilie
    - pe 21 aprilie incepem si concursul urmator, dedicat zodiei Taur (cu teme specifice, noi - deci surpriza :D )
    - astfel ca fiecare editie va avea inscrierile pe exact perioada zodiei respective, evaluarile facandu-se in saptamana urmatoare.
    - asa cred ca le impac pe toate si avem si timpul necesar pt creat! :p


    Pe mai tarziu!!

    30.03.2012, 12:21:25
  • carla69
    carla69

    Am reveniiit!Teafara!Totul a fost bine pana dimineata cand m-au apucat emotiile.Dar s-a terminat cu bine,copiii au fost super cuminti,parca nu era real.Anul asta mai am lucrarea pana in august,sper sa reusesc,asta pe langa munca de aici,cu voi.

    30.03.2012, 13:40:50
  • andysim2005
    andysim2005

    Minunat Carla. Felicitari ! Lasa ca termini si lucrarea cu bine. Cu noi aici timpul o sa treaca mai repede.
    Andra le-a facut o bucurie participantilor. Acum spor, inspiratie si materiale sa fie ..

    30.03.2012, 16:55:25
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Felicitari Carla!
    Sigur vei reusi, ai si sustinerea noastra!

    30.03.2012, 21:06:53
  • carla69
    carla69

    Multumesc.e greu dar vreau sa ma adun sa-mi concentrez toata fiinta mea pe lucrarea ce-o am de scris...iar mie gandurile imi zboara.....la primavara

    30.03.2012, 23:25:10
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    hihi... in micile pauze mai poti zbura cu gandurile spre primavara, e bien sa ai si repaos...daca e si placut, e excelent:P

    30.03.2012, 23:32:41
  • carla69
    carla69

    Nici un berbecut pe aici!va fura primavara?

    31.03.2012, 21:41:33
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    bebecutii vin incet incet, pe mail :P

    31.03.2012, 23:52:27
  • carla69
    carla69

    Da,incet dar merita asteptati.Sper ca n-ati uitata de concurs,ma infiintez zilnic aici sa va reamintesc

    01.04.2012, 00:08:55
  • soso07
    soso07

    N-am uitat. Dar nu gasesc ceva care-mi trebuie ... inca fac cercetari pe la magazinele cu materiale de constructii. Nu si-a pus cineva solzi de cupru pe casa ?

    01.04.2012, 10:11:05
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Sorina, sper sa gasesti ceea ce cauti!!

    01.04.2012, 12:23:52
  • andysim2005
    andysim2005

    Frumoasa deschidere. La mai multe. Se pare ca timpul prieste artizanilor. Asteptam in continuare "provocari".

    01.04.2012, 12:25:28
  • soso07
    soso07

    Si eu sper pentru ca nu stiu cu ce as putea inlocui :)

    01.04.2012, 13:54:17
  • carmenn
    carmenn

    as vrea si eu aici cu voi...dar chiar nu am deloc inspiratie la concursul asta...mi se pare mai potrivit pentru fetele care ,,margelesc" pentru ca ele stiu sa foloseasca pietrele si margelele...eu cu lana si croseta mea....nu stiu ce sa fac...

    01.04.2012, 15:30:22
  • carla69
    carla69

    Pai,Carmen,te astept la decoratiuni,poate-ti vine ceva in cap,vreun berbecut

    01.04.2012, 15:37:32
  • gemsgems
    gemsgems

    Si nu trebuie sa fie neaparat berbecutul animalut. Constelatia poate fi ea insasi o sursa de inspiratie. :D

    en.wikipedia.org/wiki/Aries_%28constellation%29

    01.04.2012, 15:44:35
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Carmenn, poti face si bijuterii, si accesorii si decoratiuni exact cu ceea ce te reprezinta: lana si croseta! Trebuiesc intr-adevar niste pietre, dar asta e partea usoara, le poti integra oriunde :) Pietrele si margelele nu sunt numai pentru bijuterii...
    Si oricum, din cate am vazut, decorezi lucrusoarele tale cu margele :)

    Berbecutul nostru... are multe reprezentari ca semn zodiacal, ca simbol. Nu e greu nimic...

    01.04.2012, 16:52:03
  • carla69
    carla69

    Eu m-am gandit in sens figurat,poate vine un berbecut ,ne loveste si ups...vine inspiratia

    01.04.2012, 17:00:55
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :))))

    eu as prefera un sagetator :D

    01.04.2012, 18:06:24
  • soso07
    soso07

    gems, pentru ce crezi ca-mi trebuiau mie materiale (pe care nu le gasesc) ... m-ai deconspirat cu constelatia :)

    01.04.2012, 18:46:26
  • carmenn
    carmenn

    pai ,,ala " berbecutul m-a lovit de vreo saptamana insa mi-e teama sa nu dau gres...poate incerc...

    01.04.2012, 18:56:44
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Nu ai cum sa dai gres, Carmenn! Trebuie doar sa ai incredere in tine!

    01.04.2012, 20:07:05
  • gemsgems
    gemsgems

    Eu sunt sagetator. Dar sunt impotriva violentei. :))

    01.04.2012, 20:30:56
  • carmenn
    carmenn

    eu fecioara...iar violenta o folosesc doar la ,,impaslit" ce le mai bat...si trantesc...dar o sa-l bat eu pe ,,berbecutul" asta care se lasa asteptat...

    01.04.2012, 20:57:12
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Alina, prietenul meu e sagetator si el ma mai tine cu picioarele pe pamant si ma impulsioneaza :D Ca eu tare aeriana si imprastiata sunt, off
    Si cand ma gandesc ca e mai mic ca mine cu 4 ani si jumate....
    eu sunt gemeni...si cred ca spune cam totul...chiar mi se potriveste...
    desi, cica am ascendent in taur si cica de pe la varsta asta isi afce simtita prezenta... sunt mai hotarata ce-i drept..o fi de la ascendent :)))


    Eu m-am intors cu doua vesti, bune!

    In primul rand, am vorbit astazi cu Ruxandra, de fapt ea (impruena cu echipa Breslo, bineinteles) a propus ca magazinul Provocari Breslase sa fie unul gratuit astfel incat sa ne fie mai suor sa promovam provocarile si artizanii prin intermediul lor.
    Ceea ce e absolut minunat si le multumesc mult!
    Sper sa avem printre membrii juriului si din membrii echipei Breslo pe parcursul concursurilor, cand vor avea timp mai mult sa se implice!

    O alta veste este ca, am luat astazi legatura cu Gabriela (Blanitza) si este de acord sa popularizam concursurile "Anotimpurile" pe pagina de facebook a Provocari breslase! Astfel incat artizanii si concursurile pe care le sustinem si la care lucram atat de mult, sa aiba expunere si mai mare!
    Bineinteles ca nu uit de cocnursurile lunare, care si ele vor fi promovate pe pagina de Facebook!
    Fiecare concurs va avea album propriu cu lucrarile inscrise in concurs, cu link catre pagina concursului, eveniment pe facebook, album cu sponsori si link catre magazinele lor, si bineinteles, listele din galerii ce vor contine din produsele participante la toate aceste concursuri vor fi afisate pe wall-ul paginii.. Zilele acestea ma voi ocupa si de acest lucru, sper sa nu omit vreo galerie (oricum, mai intai trebuie sa ma pun bine la curent cu lucraruile inscrise in celelalte concursuri)

    Si mai am cateva surprize in pregatire, zilele astea dezvalui despre ce este vorba hihih

    Va las acum, sa aveti o saptamana frumoasa!!!

    02.04.2012, 23:21:37
  • andysim2005
    andysim2005

    E bine daca se implica si echipa breslo mai mult. Intr-un fel si breslo are de castigat din promovarea acestor concursuri (facebook, bloguri sau siteuri personale, etc.). Mai asteptam surprize si inscrieri la concurs. Cu cat mai multe cu atat mai bine. Spor !

    03.04.2012, 10:58:56
  • andysim2005
    andysim2005

    Pentru ca tot suntem la sectiunea "berbec" atunci un LA MULTI ANI berbecilor de aprilie! Am si eu unul acasa (stiu cum eeee!), nascut chiar astazi ! Ma gandeam sa-i dedic o bijuterie, desigur, barbateasca. Noutati ?

    04.04.2012, 11:51:29
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    LA multi ani, berbecului din familia ta, Simona! Foarte frumos ar fi sa-i dedici o bijuterie!


    Noutatile se lasa asteptate :D

    04.04.2012, 14:50:23
  • iose
    iose

    pe maine este gata objectul pentru concurs :D.

    05.04.2012, 00:06:23
  • andysim2005
    andysim2005

    Multumesc Andra, chiar m-am gandit la model, dar o sa-l realizez putintel mai tarziu. Cred ca va fi potrivit sa-i fac surpriza de Pasti. Iar de dragul concursului am realizat si eu un set de bijuuri iar "berbecul" meu zice: ia uite, asta sunt eu! Dragutz, nu? Eeeei, bravo Iose, asa, da un exemplu pozitiv !

    05.04.2012, 00:54:25
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Pai SImona, impartaseste-ne si noua ce ai realizat pt berbec :p
    Sa inspiram fetele :D

    Iose: te astept cu drag! Abia astept sa vad ce-ai creat hihihi

    05.04.2012, 01:06:33
  • iose
    iose

    piesa e gataaaaa. acum trebe sa-mi fac curaj sa ma apuc sa scriu toate cele. stay tuned :D.

    05.04.2012, 14:46:38
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Te astept cu interes!

    Nu uita ca nu trebuie s ao postezi in magazin, ci sa o trimiti pe mail la [email protected]

    05.04.2012, 15:14:20
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Update regulament:

    * Cerinte Lucrari:
    lucrarea trebuie sa cuprinda cel putin 2 (DOUA) pietre din cele specifice zodiei; pietrele este de preferat sa fie veritabile, nu imitatii;

    * In cazul in care folositi imitatii (cunoscute, uzuale) ale unor pietre semipretioase din aceasta lista, nu veti fi descalificati. Este de preferat sa fie pietrele veritabile insa, pentru a avea efectul de talisman.
    * De asemeni, la evaluare juriul va tine cont de folosirea materialelor cat mai cu succes, pentru scopul de talisman al lucrarii. Inca un motiv pentru care este de preferat ca pietrele sa fie veritabile.
    * In plus, la final, Presedintele juriului va acorda puncte in plus celor ce au utilizat doar pietre semipretioase veritabile (dintre cele specifice zodiei, obligatorii)


    *Evaluare:


    * Lucrarile ce contin doar pietre semipretioase veritabile (dintre cele specifice zodiei Berbec, obligatorii) vor primi inca 15 puncte din partea Presedintelui Juriului, ce vor fi adaugate la totalul de puncte obtinut de lucrarea respectiva.

    * Presedintele juriului nu va participa la evaluarea lucrarilor prin formular, ci va face doar evaluarile suplimentare.


    Modificarile apar si in primul post al topicului, cel al Regulamentului.

    Am ales sa fac aceste modificari intrucat majoritatea pietrelor prezente in lista sunt mai greu de procurat in forma veritabila. Iar aceia ce tin cont de toate aspectele sa fie rasplatiti suplimentar.


    Spor la creat!


    P.S. Ma gandeam sa discutam zilele astea putin despre zodii (in principal zodia Berbec), caracteristici, curiozitati, corespondente cu alte zodiace... ce parere aveti?

    05.04.2012, 15:49:58
  • andysim2005
    andysim2005

    Andra, desigur ca voi posta bijuteria in magazin si am sa pun link si aici, trebuie numai sa am putin timp s-o fotografiez. Nu se incadreaza ea in teme, adica nu este despre o personalitate celebra (este o personalitate a familiei mele insa!), dar reprezinta foarte bine berbecul ca forma, culoare, piatra semipretioasa. Am sa mai fac una cu incadrare strict in tema data. E foarte interesanta corespondenta zodiilor, ar fi bine sa dezbatem putin aici, am afla foarte multe lucruri mai putin cunoscute.

    06.04.2012, 00:49:18
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    PAi cum nu e o personalitate?:P

    Abia astept sa vad ce ai realizat!

    Voi face si eu ceva legat de concurs, insa inca nu stiu daca pentru toate categoriile sau doar pt una... am niste idei pentru una dintre ele...daca am mai mult timp, mai caut hihihi

    La asta m-am gandit si eu, ca putem afla lucruri interesante.

    Eu cand eram mica ma pasionau Zodiacele. Si am aflat lucruri interesante!
    Ma voi uita zilele acestea un pic, sa ma documentez, asupra zodiacelor hihihi

    06.04.2012, 09:05:45
  • andysim2005
    andysim2005

    Am scris Andra, este o personalitate, a familiei mele.... daca stai sa te gandesti toti suntem "cineva" pentru cei ce ne iubesc. Spor si tie, chiar m-ai facut curioasa, mai ales ca vroiam sa mai vad lucrari de-ale tale! Spor dragelor si puneti manutele la treaba (celor ce inca nu s-au apucat), mai ales ca se pare ca va fi o vreme cam urata.

    06.04.2012, 20:23:42
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Merci! FAc ceva pt Paste acu...si nu prea am spor...fac si desfac :D

    Saptamana viitoare sau mai sigur dupa PAste pun noutati in magazin :)

    06.04.2012, 21:03:55
  • carla69
    carla69

    La Multi Ani tuturor "Florilor"!!! si muuulta inspiratie pentru concurs!!!

    08.04.2012, 13:37:47
  • andysim2005
    andysim2005

    Hei, ce mai faceti ? Tot mai tineti secret ce lucrati ? Oricum va trebui sa ne aratati pana la urma ... Sau ati petrecut de Florii si acum recuperati ?

    11.04.2012, 02:32:16
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Se lucreaza de zor, stiu eu :D
    Dupa Paste vom avea cu ce ne delecta, cu siguranta!
    Eu abia astept sa treaca zilele astea :D
    Si ca sa vad lucrarile si ca sa treaca perioada... nu-mi plac pregatirile de sarbatori...

    Eu lucrez la un ou de o saptamana...tot am facut si-am desfacut... Vreau sa-mi fac schema proprie :D si na, pe incercate :))) Si pana la urma mi-a iesit ceva,. zilele astea il decorez si ma laud :P
    La urmatorul va fi mult mai usor, inainte de-a-l decora, am sa notez ce si cum hihihi

    11.04.2012, 10:27:28
  • soso07
    soso07

    Azi mi-am mai cumparat ceva pentru "berbecisme" :) Dar e prima data cand folosesc si ramane de vazut daca iese :)))

    11.04.2012, 11:52:50