Forum: Orice altceva Raportari produse

  • Breslo
    Breslo

    Acest topic este destinat exclusiv raportarilor de produse ce nu se incadreaza in regulamentul Breslo.

    Pentru a raporta un produs/magazin, va rugam sa includeti in comentariu doar:
    • link-ul catre produsul/magazinul raportat
    • motivul pentru care il raportati

    Orice comentariu malitios sau offtopic va fi sters direct.

    Toate raportarile vor fi examinate si rezolvate de catre echipa Breslo.

    Zi frumoasa si multumim pentru ajutor!

    04.02.2014, 16:04:13
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Amintesc principalele reguli pe care le avem in vedere in raportarea de produse/listari:

    Expune si vinde: www.breslo.ro/Sell
    Ce poti si nu poti vinde

    Termeni si Conditii: www.breslo.ro/Help/terms
    4. Listarea si vanzarea
    5. Produse si Activitati Interzise, Contestabile si Ilicite
    12. Incalcare


    ________________________________

    Lamuriri suplimentare:

    -Preluarea de imagini de pe internet este strict interzisa (magazinele de furnituri pot folosi imagini ale furnizorilor, doar in baza unui acord scris cu acestia)
    - Listarile ce contin DOAR anuntul de reducere/oferta, nu sunt acceptate.
    - Relistarea de produse nu este acceptata.

    - Handmade:
    ** Revanzarea de produse handmade realizate de altcineva nu este permisa.
    ** Revanzarea de produse de serie (de orice origine) ce ar putea fi realizate si manual de catre oricine, nu sunt acceptate (de exemplu bratarele din margele insirate pe elastic sau siraguri de margele sau pandantive pe lant sau mai stiu eu ce altceva- evident cumparate din magazin/de la tarabe/de pe site-urile de whole sale).
    ** Pandantivele ready made insirate pe un lant/snur ready made nu sunt handmade (nu exista nici un minim de interventie manuala).
    ** Cerceii/pandantivele cu o simpla margica insirata pe un ac sau un charm atarnat de tortite cu zale implica un minim de interventie manuala (se reaizeaza buclele, se folosesc cel putin 2 clesti, zale etc). La fel produsele lipite, implica o interventie manuala. Asadar se pot incadra la Handmade.
    Cu toate acestea toata lumea este incurajata sa aduca o cat mai mare interventie asupra produsului, sporind originalitatea prin utilizarea si exersarea creativitatii!
    ** Martisoarele clasice - pandantive/charm-uri agatate de un snur si capsate/prinse de un carton sau puse intr-o cutiuta NU sunt considerate handmade (la fel, nu este nici un minim de interventie manuala pentru a fi considerat un martisor handmade, lucrat manual, artizanal, etc ci este pur si simplu o ambalare).


    -Furnituri:
    ** Ceasurile (cu tot cu bratara, etc) nu sunt considerate furnituri.
    ** Brosele, inelele, cerceii - finite- fara sisteme de prindere (bucle, orificii, etc) pentru interventie si transformare ulterioara, nu sunt acceptate
    ** Orice alte produse finite, care nu servesc (neaparat) mestesugurilor, nu sunt acceptate.
    ** Martisoare clasice (charm-uri/pandantive/bose diverse) prinse de un snur si de un carton sau intr-o cutiuta sau in punguta (ambalate), nu sunt considerate Furnituri. Pentru a le vinde drept furnituri, trebuie vandute drept ceea ce sunt: charm-uri sau pandantive (brosele nefiind acceptate), snururi, cartonase, cutiute, pungute.


    Update:
    Martisorul este " S. n. Mic obiect de podoabă legat de un fir împletit, roșu cu alb, care se oferă în dar ca semn al sosirii primăverii, mai ales femeilor și fetelor, la 1 martie"
    Asadar martisorul handmade este un "mic obiect de podoaba" realizat manual si legat de un snur impletit cumparat de-a gata sau un "mic obiect de podoaba" cumparat gata facut (charm, pandantiv) legat de un snur impletit realizat manual sau ambele realizate manual, evident! Iar pentru a fi acceptat pe Breslo, el trebuie sa fie realizat de cel care-l vinde, conform politicii (www.breslo.ro/Sell) si nu cumparat de la altcineva drept handmade si revandut.



    P.S. Voi reveni cu completari.

    06.02.2014, 16:25:25
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Extrase din regulament:

    Expune si vinde: www.breslo.ro/Sell

    Ce poti sa vinzi pe Breslo?

    ***Vintage & Retro
    Produse mai vechi de 20 de ani, ca rochia bunicii sau cerceii din tinerete ai mamei.
    Nu sunt acceptate produsele second-hand produse recent.

    ***Orice Handmade
    Orice produs creat chiar de tine: bijuterii, accesorii, haine; chiar si prajituri sau cosmetice.
    Poti vinde si servicii creative ca graphic design-ul.

    ***Unelte & Materiale

    Margele, clesti, fire, accesorii pentru bijuterit, masini de cusut, sabloane, etc.
    Fara produse finite destinate altui scop decat mestesugaritul.


    Termeni si Conditii: www.breslo.ro/Help/terms
    4. Listarea si vanzarea
    "Descrierea Listarii: Prin listarea unui produs pe Site garantati ca Dvs. si toate aspectele ce tin de produsul listat respecta politicile Breslo. Garantati de asemenea ca puteti vinde in mod legal produsul. Trebuie sa va descrieti cu acuratete produsul si toti termenii de vanzare ai acestuia in magazinul Dvs. pe Breslo. Listarea Dvs. poate include doar text, grafica, imagini sau alt continut relevant pentru vanzarea acelui produs. Toate produsele trebuie sa fie listate intr-o categorie adecvata cu etichetele corespunzatoare. Fiecare listare trebuie sa descrie in mod exact, corect, precis si complet produsul sau produsele de vanzare din acea listare."

    5. Produse si Activitati Interzise, Contestabile si Ilicite
    "Sunteti singurul responsabil pentru conduita si activitatile Dvs. de pe si in legatura cu Breslo si pentru oricare si toate datele, textele, informatiile, numele de utilizator, grafica, imaginile, fotografiile, profilele, audio, video, articole, si link-uri (impreuna, "Continut"), pe care le trimiteti, publicati, si afisati pe Breslo.
    Activitati restrictionate: Continutul Dvs. si utilizarea Dvs. a serviciilor Breslo nu trebuie sa:
    1. Fie false, inexacte sau sa induca in eroare"
    2. Fie frauduloase sau sa implice vanzarea ilegala, falsificare sau produse furate
    3. Incalce asupra oricarei terte parti drepturile de autor, brevetele de inventie, marca, secretul comercial sau de proprietate sau alte drepturi de proprietate intelectuala sau drepturi de publicitate sau intimitate
    4. Incalce prezentul Acord, orice politica a Site-ului sau reguli ale comunitatii, sau a oricei legi aplicabile, statut, ordonanta sau regulament (inclusiv, dar nu limitat la, cele care reglementeaza controlul de export, de protectie a consumatorului, concurenta neloiala, anti discriminare sau publicitate falsa)"


    12. Incalcare
    "Fara a limita orice alte cai de remediere, fara notificare, si fara rambursarea oricaror taxe, cu intarziere sau imediat, Breslo poate sa elimine Continut, sa avertizeze comunitatea Breslo de actiunile anumitilor utilizatori, sa emita un avertisment unui utilizator, sa suspende temporar un utilizator, sa suspende temporar sau definitiv contul unui utilizator si toate privilegiile asociate acelui cont, sa inchida contul unui utilizator, sa interzica accesul la Site, si sa ia masurile tehnice si juridice de a tine un utilizator in afara Site-ului sau sa refuze sa furnizeze servicii unui utilizator, daca oricare dintre urmatoarele se aplica:
    Breslo suspecteaza (din informatii, investigari, convingeri, reglementari, aranjamente, asigurari sau investigatii escrow, sau altfel) un utilizator ca a incalcat prezentul Acord, Permis si Interzis pe Breslo, sau alte documente de politici si reglementari comunitare incorporate aici; Breslo se afla in imposibilitatea de a verifica sau de a autentifica orice informatie personala a Dvs. sau legata de Continut; sau Breslo considera ca un utilizator actioneaza inconsistent cu privire la litera sau sipiritul politicilor Breslo, s-a angajat in activitati necorespunzatoare sau frauduloase in legatura cu Breslo sau actiunile pot cauza responsabilitate juridica sau pierdere financiara catre Breslo sau utilizatorii Breslo."

    06.02.2014, 16:54:05
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    www.breslo.ro/Product/Sapca-Urechi-S-06_1107159
    www.breslo.ro/Product/Sapca-urechi-S-05_1103502
    www.breslo.ro/Product/Sapca-urechi-S-01_1086243
    www.breslo.ro/Product/Sapca-urechi-S-02_1058099

    Posibila sursa: http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-New-Arrivaled-Animal-Plush-Fashion-Cute-Hats-For-Women-Felt-Fedora-Hats-Korea-Style/1113479216.html

    07.02.2014, 10:23:08
  • anitabdesign
    anitabdesign

    www.breslo.ro/Product/Bleu-ciel-Bag_1128657 este afisat ca si produs handmade si nu vintage precum si scrie in text.

    10.02.2014, 13:54:03
  • fimomimo
    fimomimo

    Panouri solare... handmade... !! :D

    www.breslo.ro/Product/Panou-solar-fotovoltaic-18v250-w_1129142

    11.02.2014, 12:28:59
  • badaboom
    badaboom

    www.breslo.ro/Product/Luna-februarie-vine-cu-surprize-noi-pentru-creatorii-de-bijuterii_1129491
    oferta sub forma de produs, aflat in plus pe prima pagina la produse sponsorizate!?

    11.02.2014, 14:11:54
  • daisy.furnituri
    daisy.furnituri

    www.breslo.ro/Product/LaPerluta_1130114

    Nu este produs, este o reclama la magazinul propriu.

    12.02.2014, 09:27:19
  • anitabdesign
    anitabdesign

    www.breslo.ro/Product/HELLO-KITTY---Balerini_1130800

    Nu este handmade si nici vintage!

    12.02.2014, 19:57:12
  • royal
    royal

    www.breslo.ro/Product/SERVETEL-DECOUPAGE_1131088 incadrate incorect

    13.02.2014, 17:33:07
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    www.breslo.ro/Shop/nel*****
    produse fictive

    14.02.2014, 11:27:18
  • anitabdesign
    anitabdesign

    www.breslo.ro/Product/Fusta-cu-pliuri_1132425

    Nu este handmade. incadrat incorect.

    14.02.2014, 16:44:40
  • lulipuff
    lulipuff

    bun gasit tuturor!

    am si eu o intrebare: ce facem in cazul in care cineva copiaza un produs handmade de la un alt utilizator?
    practic, ma aflu in aceasta situatie: un al utilizator a copiat identic un produs handmade facut de mine.
    este acesta un abuz? este adevarat, produsul meu nu este "marca inregistrata", dar macar din punct de vedere etic, se incadreaza la categoria abuzurilor?

    mutlumesc mult, mult!

    15.02.2014, 20:51:30
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @lulipuff, aici vei gasi informatiile necesare :
    www.breslo.ro/Forum/Daca-suspectati-ca-cineva-va-copiaza-produsele_topic_6336

    @ restul, merci de sesizari, sunt in curs de procesare. Pe viitor voi fi mai prompta, momentan imi da de furca viteza de reactie a site-ului si celelalte greutati in utilizarea acestuia.

    Weekend fain!

    15.02.2014, 22:31:05
  • lulipuff
    lulipuff

    multumesc frumos!
    sunt noua in comunitate si nu stiam exact unde sa caut :)

    numai bine!

    15.02.2014, 23:47:12
  • lycurycy18
    lycurycy18

    www.breslo.ro/Product/martisoare-papusi_1134591
    Este cumparat de la chinezi, am vazut acest produs pe toate tarabele din piata!

    17.02.2014, 17:32:19
  • user21
    user21

    inele incadrate la furnituri.
    un exemplu - www.breslo.ro/Product/Inel-Ethnic-Silver-Tribal---INDIA--17_1136898

    19.02.2014, 18:42:53
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @lycurycy, eu n-am ajuns prin piata, poti sa le faci o poza daca mai ajungi te rog?

    Merci

    21.02.2014, 06:00:32
  • LadyShop
    LadyShop

    Buna dimineata .
    Astazi cand am vazut ca nu mai am produsele si nici categoria de produse, sincer nu mi-a fost prea bine . Am incadrat gresit, dar sant sigura ca nu pe toate, din reflex , eu vand furnituri.
    Corect era o atentionare si le listam unde era corect, nu sterse , eu nu mai am acele poze si am platit pt ele.
    Astept un raspuns din partea admin .
    Multumesc anticipat.

    21.02.2014, 08:29:24
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Asa cum ati fost instiintata in notificarile pentru fiecare produs sters, inelele nu sunt considerate furnituri, intrucat sunt produse finite. De asemenea, produsele, desi realizate manual (in India), ele nu se pot incadra la handmade, intrucat nu sunt realizate de dumneavoastra. Asadar, inelele respective nu pot fi vandute pe Breslo.

    Va rugam sa recititi politicile de vanzare pe Breslo!

    www.breslo.ro/Sell

    21.02.2014, 09:45:25
  • LadyShop
    LadyShop

    Eu le-am achizitionat sub forma de kit , asamblarea am facut-o eu , unde este legal si normal sa le listez pe BRESLO?
    Sub denunitea kit inele ...le-am achizitionat.

    21.02.2014, 09:53:06
  • LadyShop
    LadyShop

    O porte din prod. au fost listate ca bijuterii categoria inele .
    Cine va instiintat cel putin nu a verificat fiecare produs , iar d-voastra le-ati sters pe toate plus categoria din magazin .
    O fi oare corect ?

    21.02.2014, 09:58:14
  • LadyShop
    LadyShop

    Am sa le listez in prezentare Kit sub forma de 2 sau 3 componente si forma finala sub care este pus in vanzare. Se vede foare limpede lipitura realizata de un incepator , sau forma verighetei total diferita de ceea ce sa gaseste la loturile cumparate si revandute ca handmade realizate.
    Este forma corecta sub care imi acceptati listarile?
    Daca raspunsul este , da ,unde este corect ; furnituri sau inele handmade ?
    Va multumesc.

    21.02.2014, 11:32:27
  • PrimavaraPastel
    PrimavaraPastel

    LadyShop: Daca doriti sa le vindeti sub forma de kit, ar trebui sa se incadreze la furnituri. Mentionati in descriere ca fotografia produsului finit este orientativa si arata ce se obtine prin asamblarea kitului.

    Daca doriti sa vindeti produsul finit, simpla asamblare a unui kit nu reprezinta handmade, cititi cu atentie mesajele informative de la inceputul topicului. Exista alte site-uri pentru astfel de produse, nu se pot vinde pe Breslo.

    21.02.2014, 13:30:37
  • LadyShop
    LadyShop

    Multumesc pt. raspuns , PrimavaraPastel .
    Intrebarea mea este adresata modelatorului / admin , bijouxdemonange. Cu
    bijouxdemonange, ma stiu de mult timp si care cred ca isi aminteste ca am scos dela listare un prod . handmade doar ca semana cu un altul.
    Acum dupa parerea mea mi s-a facut o mare nedreptate . Am si eu partea mea de greseala am listat gresit si am gresit partial emuntul.

    21.02.2014, 13:39:56
  • LadyShop
    LadyShop

    Buna dimineata.
    Am vazut in aceasta dimineata ca o serie de poze cu inele au aparut la mine in magazin . Nu pe acelea le vreau, stiam de unde sa le gasesc , nu mai am ce sa fac cu ele sant vandute ,inele mele sant unicat, au pietre , montura total diferite ca forma , dimensiune ,culoare.
    Eu doresc pozele la inelele nevandute , pe acelea ve vreau inapoi fiind proprietatea mea.
    Eu nu tin in stoc pe calculator , asa cum mi-ati recomandat decat poze la prod. de serie , 80 % din ceea de vand nu se incadreaza aici deci nu am poze in stationar.
    Va rog daca aveti amabilitatea sa imi dati pozele inapoi la cele care mai am ce sa fac cu ele , si va rog sa nu ma suspectati de naivittate.
    As dori sa imi dati un raspuns aici pe forum nu in privat, din partea admin .care mi-a sters prod . in loc sa le scoata din vanzare .
    Multumesc anticipat .

    22.02.2014, 11:17:19
  • PrimavaraPastel
    PrimavaraPastel

    Nu stiu daca este handmade, dar nu cred ca aceast pandantiv se potriveste la furnituri.
    www.breslo.ro/Product/Pandantiv-Bufnita_1137888

    22.02.2014, 20:23:49
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @ LadyShop, nu voi face slalom printre mesajele trimise prin mesagerie si mesajele scrise aici. Discutia inceputa de dumneavoastra aici se se refera la un caz particular si este off topic acestui subiect disputat aici , raportari produse, problema dumneavoastra fiind deja in discutie prin mesageria Breslo.
    Va rog frumos sa mentineti discutia on topic. Solutionarea problemei/ problemelor dumneavoastra se va face prin mesagerie si/sau mail.

    In plus, nu stiu despre ce imagini vorbiti ca au aparut in magazin, eu n-am vazut nici una. Si nici nu am cerut nici o reactivare a produselor.
    Posibil sa fie doar o eroare temporara de sistem.

    24.02.2014, 04:19:21
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @PrimavarPastel, multumesc pentru intentia de ajutor, insa nu este oportuna: un inel deja asamblat (lipit) nu are cum sa fie kit, si vandut drept kit, respectiv furnitura. Ar fi doar un caz de ocolire deloc eleganta a politicilor Breslo.

    Imaginile trebuie sa infatiseze produsul vandut, in exemplul de fata kitul, si poate contine si fotografii ale unui produs finit, dar nu doar fotografii ale produsului finit. In acest caz, produsul livrat va consta in kit, nu intr-un produs finit, gata asamblat.
    Este valabil pentru orice furnitura, pana la urma: imaginile trebuie sa infatiseze mai ales produsul-furnitura vandut, nu doar produse finite ce se pot realiza cu acestea.


    Asamblarea unui kit poate fi acceptata drept handmade, e in aceeasi categorie cu cerceii lipiti, un pandantiv cu un cabochon lipit pe o baza, o baza de inel cu un cabochon lipit, doua pandantive swarowsky prinse de doua tortite de cercei speciale, etc, etc. Exista tot felul de settings, baze pentru tot felul de asamblari, de la cele mai simple, la cele mai complexe, atat prin coasere, cat si prin lipire sau picioruse speciale..

    Pandantivul bufnita nu este handmade, dar se potiveste la furnituri intrucat poate fi folosit in proiectele de bijuterii sau dupa imaginatia artizanului. Pandantivele se incadreaza la furnituri.

    24.02.2014, 04:22:41
  • PrimavaraPastel
    PrimavaraPastel

    Daca ati fi citit descrierea pandantivului bufnita, ati fi vazut ca vine cu tot cu lant, asa cum se vede de altfel si in poza, deci este un produs finit si poate fi purtat ca atare.

    24.02.2014, 10:09:45
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Un pandantiv, chiar si fara lant, este un produs finit si poate fi purtat ca atare.
    Nu am inteles unde bateti si care este problema de fapt.
    Toate pandantivele de pe Breslo de la sectiunea Furnituri sunt produse finite ce pot fi purtate ca atare, fie ca vanzatorul furnizeaza si lantul sau nu.
    Cu toate acestea ele chiar pot fi folosite in proiecte de mestesugarit, spre deosebire de alte produse finite ce pot fi purtate ca atare dar nu pot fi utilizate in alte proiecte pentru mestesugarit - brose, inele, cercei, ceasuri de mana, etc.

    De altfel, mi-ar placea sa stiu cu cine am onoarea.
    O zi buna!

    24.02.2014, 10:27:58
  • PrimavaraPastel
    PrimavaraPastel

    A fost un mesaj accidental, nu vinez produse nelalocul lor. E treaba dumneavoastra si a celor care au de pierdut prin afisarea lor la vinzare. Ca bun cetatean, m-am gindit ca am surprins o ilegalitate si deci trebuie sa o raportez, precum si codul penal ne invata sa facem. :)
    O sa ma abtin de la mesaje in acest topic, probabil ca nu inteleg eu bine politica Breslo in materie de furnituri. Multumesc pentru ca m-ati luminat!
    O zi la fel de buna si dumneavoastra!

    24.02.2014, 12:23:41
  • anitabdesign
    anitabdesign

    www.breslo.ro/Product/Pantofi-dama_1143490
    nu handmade dar nici vintage

    01.03.2014, 09:43:23
  • PrimavaraPastel
    PrimavaraPastel

    www.breslo.ro/Product/batara-howlite-21461_1146608
    Este o bratara listata la furnituri.

    04.03.2014, 09:02:00
  • user21
    user21

    www.breslo.ro/Product/Cercei-Moonstone-Rainbow---UNICAT_1146731

    daca poza reprezinta piesele puse in vanzare, ar trebui ori sa le prezinte si sa fie incadrate la furnituri, ori nu. sunt postate perechi de cercei incadrate la bijuterii, cu acest text "Poza prezinta pisele puse in vanzare".

    04.03.2014, 09:53:07