Forum: Orice altceva Raportari produse

  • Fine.Things
    Fine.Things

    As avea un comentariu de facut relativ la urmatoarele :
    ** Martisoarele clasice - pandantive/charm-uri agatate de un snur si capsate/prinse de un carton sau puse intr-o cutiuta NU sunt considerate handmade (la fel, nu este nici un minim de interventie manuala pentru a fi considerat un martisor handmade, lucrat manual, artizanal, etc ci este pur si simplu o ambalare).

    Consider ca acest punct de vedere este gresit fiindca, pt a ajunge cu punguta pe taraba (pe site), este de nevoie tocmai de intervantia manuala a artizanului. In afara ei, piesele nu se pot vinde ca un martisor, iar pt a fi catalogat ca martisor e nevoie sa fie alese componentele si apoi asamblate - principiu valabil pt orice alt produs handmade.
    Alegerea nu se face implicit, ci necesita o evaluare (cat de cat) fiindca nu orice charm (mare, mic, gros, subtire...) merge cu orice fel de snur (scurt, lung, gros, subtire), ca sa nu mai punem la socoteala ca poate snurul este confectionat char de catre artizan. De asemenea, se pot face alegeri pt a se potrivi culoarea charmului cu cele de pe cartonas (cel putin, eu asa fac). Prin urmare, cred ca nu vb doar de o simpla asamblare si chiar asa de-ar fi asta tot presupune o interventie directa a rtizanului, o munca manuala pt a avea produsul final.

    Cu alte cuvinte, asa cum o agata gaurita, prinsa intr-o agatatoare de pandant prin care se baga un lantisor, devine un colier cu pandant acceptat la vanzare pe Breslo - iar asta incuba numai "asamblare" din punctul de vedere analizat aici - consider ca si asamblarea unui martisor sau a oricarui alt produs, avand ca rezultat un produs finit, trebuie acceptata.

    Numai bine,
    O.

    07.05.2014, 12:22:13
  • user21
    user21

    www.breslo.ro/Shop/Pacopa - am dubii ca ar fi handmade. Andra?

    07.05.2014, 17:09:47
  • user21
    user21

    Fine.Things, desi topicul acesta este strict rezervat raportarilor, nu ma pot abtine.
    si chinezariile luate din dragonul rosu, albastru si de ce alte culori sunt dragonii, sunt,conform celor afirmate, tot handmade.
    necesita umblat [manual] in poseta dupa portofel, se preiau [manual] din mana vanzatorului, si se fotografiaza si incarca pe Breslo [tot manual].

    !!!!!!!

    07.05.2014, 17:14:08
  • Fine.Things
    Fine.Things

    nu despre chinezarii vorbeam, evident !
    te-ai ratacit in ganduri ...

    08.05.2014, 14:15:28
  • user21
    user21

    www.breslo.ro/Product/cercei_1195888 versus http://www.sammydress.com/product800029.html


    www.breslo.ro/Product/Colier-cod-23_1195866 versus http://vk.com/club35997637?z=photo-35997637_327157370%2Fwall-35997637_1392

    www.breslo.ro/Product/Colier-Bella_1195817 versus http://www.shopthebow.com/product/pastel-necklace

    cred ca e suficient.

    08.05.2014, 17:50:12
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    www.breslo.ro/Shop/Noravintage
    Unele produse nu par vintage, sau handmade...ci doar din categoria "ce mai am prin casa si nu mai port" (lucru mentionat si prin descrieri)

    11.05.2014, 10:56:28
  • user21
    user21

    www.breslo.ro/Product/Lantisor-cu-pandantiv-fundita-argintie_1198976 versus http://www.ebay.com/itm/Luxury-Crystal-Bowknot-Pendant-Long-Necklace-Rhinestone-Butterfly-Sweater-Chain-/121311295139?pt=Fashion_Jewelry&var=&hash=item1c3eb776a3

    www.breslo.ro/Product/Colier-floare-eleganta_1199481 versus http://lady-gangas.blogspot.ro/2014/02/2o14-el-retorno-sorteo.html

    www.breslo.ro/Product/Lantisor-cu-pandantiv-vintage-bufnita_1198966 versus http://www.uzasnedarceky.sk/nahrdelniky/nahrdelnik-sova-s-modrymi-ocami/

    banuiesc ca si restul sunt la fel.

    13.05.2014, 12:16:24
  • user61482
    user61482

    www.breslo.ro/Product/Bratara-piele-barbateasca_1200340
    de aici
    http://www.ebay.com/itm/Black-Women-Men-Wrap-Multilayer-Genuine-Leather-Bracelet-Braided-rope-Jewelry-/390813435523?pt=Fashion_Jewelry&hash=item5afe4bc683

    14.05.2014, 11:28:54
  • love4felt
    love4felt

    Din acelasi magazin ca mai sus: www.breslo.ro/Product/Bratara-piele-barbateasca_1200339
    luata de aici:
    http://www.ebay.com/itm/ZODIAC-SIGN-LEATHER-BRACLET-/161304446196?pt=AU_FashionJewellery&hash=item258e7e84f4

    14.05.2014, 12:03:40
  • Lenora
    Lenora

    www.breslo.ro/Shop/skate.shoes

    Vintage, handmade, furnituri?

    14.05.2014, 17:59:17
  • ristiana
    ristiana

    www.breslo.ro/Product/Blugi-cu-rupturi-TOP-SHOP_1200804

    Nici handmade, nici vintage.

    15.05.2014, 10:55:54
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    www.breslo.ro/Product/Colier-albastru_1193720
    www.breslo.ro/Product/Colier-turcoaz_1193716
    www.breslo.ro/Product/Colier-acril-si-metal-emailat-gri-si-portocaliu_1193713

    sursa:
    http://www.aliexpress.com/item/2014-New-Design-Spring-Gold-Chain-Spray-Paint-Metal-Flower-Resin-Beads-Rhinestones-Crystal-Bib-Necklace/1632412776.html

    15.05.2014, 14:57:09
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @ Fine.things, si eu vorbeam de chinezarii, evident.
    La fel cum nu e considerat handmade pandantivul gata cumparat cu agatatoare (pandantiv de sine statator ce nu necesita nici o interventie pentru a putea fi folosit - la fel cum sunt si charm-urile utilizate drept martisor....) si doar insirat pe un lant, acelasi lucru e valabil si aici. Daca iei cateva charm-uri si cateva snururi si le asamblezi manual - insirare+fundita-, nu inseamna ca ai facut un martisor handmade.
    Martisorul este " S. n. Mic obiect de podoabă legat de un fir împletit, roșu cu alb, care se oferă în dar ca semn al sosirii primăverii, mai ales femeilor și fetelor, la 1 martie"
    Asadar martisorul handmade este un "mic obiect de podoaba" realizat manual si legat de un snur impletit cumparat de-a gata sau un "mic obiect de podoaba" cumparat gata facut (charm, pandantiv) legat de un snur impletit realizat manual sau ambele realizate manual, evident! Iar pentru a fi acceptat pe Breslo, el trebuie sa fie realizat de cel care-l vinde, conform politicii (www.breslo.ro/Sell) si nu cumparat de la altcineva drept handmade si revandut.
    Faptul ca le prinzi de un carton si le bagi in punga/cutie nu este o activitate handmade, chiar daca este o actvitate manuala (si la supermarket imi mai baga produsele in punga doamna de la casa, cu toate astea nu ma pot lauda ca am cumparat produse handmade, nici chiar daca produsele au fost ambalate manual de catre angajatii supermarketului inainte de a ajunge la raft, fiind achizitionate vrac sau sub alta forma). Acest lucru se numeste ambalare.

    Nu compara charmul legat de un snur = martisor cu agata gaurita ce necesita agatatoare de pandantiv, vorbim de chestii total diferite si de tehnici total diferite, oricat de simple ar fi ele.

    ~~~

    In rest, merci pentru sesizari, ma ocup in aceasta seara de ele.

    16.05.2014, 18:39:15
  • anitabdesign
    anitabdesign

    www.breslo.ro/Product/Rochie-de-cununie-Nifty-Josephine-Noua_1205416
    Nu e handmade , nici vintage ci purtat deci second hand....

    20.05.2014, 21:22:51
  • Fine.Things
    Fine.Things

    @bijouxdemonanje : cred ca nu m-ai inteles !

    S-o luam altfel : agata gaurita, ca si charm-ul gata facut, nu formeaza nimic luate ca atare, ele trebuie asamblate in ceva (ca orice alta furnitura - margele, snur, etc...). Operatiunea de asamblare manuala duce la un produs handmade (lucrat manual) si f putine sunt cazurile in care piesele componente ale unui produs handmade sunt exclusiv handmade.
    Daca vrei sa "tragi" de noutiuni la maxim, atunci OK - bagatul in punga este ambalare, insa asamblarea pieselor pt a rezulta un produs finit este operatiune handmade, dupa cum este si simpla montare a unei agatatori de pandant la o agata gaurita pt a forma un pandantiv acceptat ca atare la vanzare pe Breslo.

    Daca charmului pt martisor ii pun o zala si de acea zala prin snurul pe care il capsez pe carton, atunci, dpv al Breslo, martisorul devine handmade sau tot nu este ?
    Inca ceva, te rog, ca sa fiu sigura ca am inteles corect : colierul cu pandant rezultat din asamblarea unui pandantiv gata facut si vandut ca furnitura, caruia i s-a atasat un lant gata facut si el, se accepta la vanzare pe Breslo ?

    Aaa .. si sa nu uit : s-ar putea purta aceasta discutie in mod serios, fara mistouri de genul si e tot manual ?? ... asta ca sa nu incep si eu sa fac misto (Slava Domnului, am resurse) si sa degenereze discutia pierzand, pe drum, esenta ei.

    O zi buna.

    22.05.2014, 14:43:37
  • Fine.Things
    Fine.Things

    erata : mistouri de genul si < bagat produsele in punga>

    ... a disparut textul la trimitere, habar n-am de ce, iar mesajul nu se mai poate edita !!

    ca veni vb., ar trebui sa lasati o per de macar 10 min pt editare !!

    22.05.2014, 14:47:34
  • Fine.Things
    Fine.Things

    iar a disparut textul " bagat mana in geanta dupa portofel" ... este tot manual

    ce D-zeu se intampla ??

    22.05.2014, 14:49:22
  • user21
    user21

    eu imi fac, intr-o zi cu soare si daca am timp, pana si tortitele pentru cercei.
    din acest motiv, si nu numai, nu cred ca o sa am vreodata discutii de acest gen cu cineva, sau pe forum [despre munca depusa la alegerea culorii pietrei sau prinderea snurului pe cartonas].
    intelegi ce vreau sa spun, FineThings?

    22.05.2014, 20:34:22
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Fine.things, sa stii ca eu am fost foarte serioasa in acordarea raspunsului! Si ar fi bine sa il recitesti, ve gasi raspunsul.

    Subscriu la ceea ce a spus Leti mai sus. Mai mult, daca am inspiratie, chef si vreme, nu-mi fac doar furniturile, imi mai fac manual si cutiile...si pungutele...si cartonasele... chiar si cartile de vizita! Cu toate astea, si produsul cu care vin este handmade. ;) Inca ma mir si ma intreb de ce avem totusi aceasta discutie.

    Ori ma iei la misto in continuare ( incepand de la alegerea culorii pietrei si cartonului si pungii si grosimii snurului= activitate handmade si pana la zaua atasata charm-ului=activitate handmade) si/sau te prefaci ca nu intelegi, ori chiar nu (vrei sa) intelegi ce inseamna Martisorul, ce inseamna handmade, lucru manual, interventie asupra produsului, asamblare, ambalare, tehnici de lucru etc etc.


    Nu ai cum sa compari martisorul cu nimic altceva, nu comparam mere cu pere. Martisorul este categorie de podoabe de sine statatoare, nu are nici o treaba cu bijuteriile si orice alte obiecte decorative sau de podoaba sau nu etc chiar daca ele pe undeva au fost si pot fi suprapuse din motive strict comerciale, practice, etc. Poti atasa absolut orice de snurul alb-rosu, asta nu il face martisor handmade ;) Iar despre atasarea de carton si ambalarea in punga/cutiuta, chiar te rog sa fii serioasa, stii foarte bine ca nu e vorba de nici o notiune "trasa" la maxim.

    Oricum, ti-ai dat chiar si tu raspunsul: fara sa-i atasezi snurul, sa-l prinzi de carton si sa-l pui intr-o punga/cutie (indiferent ca ii pui za sau nu), obiectul de care vorbesti nu are nici o utilitate de sine statatoare, nici o semnificatie, nici o valoare, nu poate fi vandut ca un produs finit si nu este un obiect de podoaba lucrat manual, cu atat mai mult nu poate fi nici martisor handmade, ci este pur si simplu o furnitura, un obiect prefabricat avand scopul de a fi utilizat impreuna cu alte furnituri pentru realizarea de obiecte, de podoaba sau nu, de produse finite cu scop, utilitate, valoare, semnificatie, etc.

    Pandantivul si lantul - luate de-a gata sub aceasta forma de pandantiv, lant sau pandantiv cu lant (asadar. prefabricate)- pot fi vandute drept furnituri, fiindca doar atat sunt pe Breslo: parti componente, furnituri ce pot fi utilizate in proiecte si activitati de creatie ce necesita un minim de interventie si abilitati de bricolaj, artizanale sau artistice.
    Tu daca te duci la Mall sau la un magazin oarecare de bijuterii de aur,argint sau gablonturi si-ti iei un pandantiv/charm (mare/mic/subtire/gros/cu model/simplu/emailat/metalic/, turnat sau cu piatra/margica lipita de o baza sau prinsa in gherute sau cu o piatra/margica pe un ac si/sau cu o za/agatatoare speciala) si un lant pe care atarni acel pandantiv/charm, nu poti spune ca ti-ai facut colier handmade, nu?!?! La fel, daca din aceleasi locuri iti iei acelasi pandantiv/charm si-l legi cu un snur de martisor, nu ai facut un martisor handmade, nu-i asa?!?!

    Esti libera totusi sa-ti pastrezi opinia oricare ar fi ea si sa nu fii de acord cu o opinie sau alta, cu o regula sau alta. Esti libera chiar si sa ma iei la misto in continuare, dar nu astepta sa te sustin. ;)

    23.05.2014, 05:51:48
  • Fine.Things
    Fine.Things

    @bijouxdemonange :
    1. nici vb sa te iau la misto, intrebarea cu acea zala a fost cat se poate de serioasa si chiar imi doream un raspuns la ea pt a-ti intelege f clar punctul de vedere.
    2. explicatiile tale cu bagatul produselor in punga care e tot manual (si ale lui @bijuteriiwhatelse, cu bagatul mainii in poseta dupa portofel) mi s-au parut date in bataie de joc fiind chiar nu cred c-am dat dovada de cretinism, pana acum.
    in plus, afirmatiile precum ca n-as sti ce este un martisor, ce inseamna handmade sau nu inteleg una-alta, cred ca sunt cel putin deplasate si chiar ar trebui sa-ti ceri scuze fiindca habar n-ai cu cine stai de vorba, iar eu nu-ti permit sa imi vb in halul asta !! mereu ti-am vb politicos si respectuos si macar de asta ar trebui sa ai mai multa grija la formularile pe care le folosesti.
    3. lamuririle cerute si oferite la modul serios si respectuos sunt binevenite, mai ales ca in per. premergatoare lui 1 martie martisoarele sunt vedetele ofertelor de handmade, deci e f bine sa stim ce este acceptat si ce nu.
    la fel si pt alte articole !!
    asta si numai asta este motivul pt care am deschis si continuat discutia, insa vad ca ai devenit usor agresiva si iti marturisesc ca, in aceste conditii, fac eforturi mari de a pastra un ton calm si civilizat.

    ... si cel mai important :
    4. pana la urma, e platforma voastra si puteti impune orice reguli doriti, insa pt a folosi reguli general aplicabile trebuie sa tratati lucrurile cu aceeasi masura.
    din pct. meu de vedere, tu nu faci asta si de aceea am incercat sa-ti arat niste analogii simple pe care le reiau acum pt ultima oara : mie mi se pare mult mai simplu si chiar dureaza mult mai putin (cateva secunde) sa montezi o agatatoare de pandant la o agata gaurita in partea de sus (necesita doar o strangere cu degetele ale celor doua lamele si gata-i pandantul) decat sa bagi un snur prin anoul unui charm, apoi sa-i faci fundita (care uneori iese frumos din prima, alteori nu si trebuie aranjata) si apoi sa-l capsezi pe un cartonas (unde trebuie sa ai mare grija sa nu se agate firul de capsa fiindca se scomoseaza si trebuie desfacut tot), ori daca pandantul acela este acceptat la vanzare ca un produs handmade, consider ca si martisorul astfel obtinut poate fi acceptat.
    asta-i tot ce sustin ! ca vrei sa iei in seama ce-ti explic sau nu, deja e alta poveste, insa repet : pt a aplica reguli generale trebuie sa tratezi lucrurile cu aceeasi masura; in caz contrar anunta-ne clar fiecare regula agreata in parte, oricare ar fi ea, ca sa stim ce avem de facut pt a nu incalca regulamentul si a nu ne trezi cu produsele sterse.

    eu am o parere buna despre inteligenta ta dovedita pana acum si de aceea cred ca ai inteles de prima data ce am vrut sa spun, insa probabil ai motivele tale personale pt care nu doresti sa-mi dai dreptate (si asta zau ca nu prea ma deranjeaza) - asa s-ar putea explica si tonul cam agresiv si cam ofensator din utimul tau mesaj (ceea ce chiar ma deranjeaza, cata vreme habar n-ai cine sunt, ce stiu, ce nu stiu si cat ma duce capul).

    in speranta ca vom putea pastra un ton calm si politicos in urmatoarele eventuale discutii, iti doresc numai bine !

    23.05.2014, 14:21:10
  • user21
    user21

    Fine.Things, eu imi cer scuze daca te-a deranjat cu ceva comentariul meu.
    dar hai sa privim lucrurile dintr-o alta perspectiva.

    sa zicem ca vrei sa faci un inel. te apuci si ii trasezi conturul, il decupezi prin traforare [rupi vreo 2 lame, te enervezi de vreo 4 ori]. faci aceeasi operatiune si pentru platoul inelului [cred ca asa se cheama, ma poti corecta daca gresesc], si pentru bezel [nu stiu care e corespondentul in romana]. lipesti una de alta, te mai frigi, mai repeti lipiturile, ca ceva nu a mers bine. pui piatra, incerci sa o fixezi fara sa o spargi, rasufli usurata ca ai avut noroc si de data asta, si nici inelul nu l-ai deformat in etapa de recalire a metalului.
    am mai sarit niste etape de decupare, dat la abaraziva, dar ce mai conteaza?!

    mai ai de lustruit vreo 10 minute, pana iese inelul lucios si degetele negre, si daca chiar vrei sa te mai complici, ii mai pui si patina. asta asa, relativ pe scurt.

    si apoi vine una ca mine, care nu stie despre ce vorbeste, si ii tot da inainte cu snurul si cu martisorul.

    daca si in conditiile astea nu te uiti siderata si te intrebi daca glumeste sa nu...eu una nu mai am ce sa comentez.

    23.05.2014, 14:31:45
  • user21
    user21

    http://www.kadinweb.net/wp-content/uploads/2014/02/tulle-skirt-tül-etek-kombinleri-tül-etek-nasıl-giylir-tül-etek-modelleri-sokak-modası-trend-ankara-moda-gleam-fashion-blog-blogger-style-moda-blogu.jpg versus www.breslo.ro/Product/Fusta-TUTU_1199825


    www.breslo.ro/Product/Fusta-TUTU_1199817 - tot de pe acelasi site [ e un post cu foto street fashion]


    http://www.acasatv.ro/foto/zece-reguli-din-moda-pe-care-ai-voie-sa-le-incalci/52017 versus www.breslo.ro/Product/Fusta-TUTU_1199717.

    probabil si restul.

    23.05.2014, 15:33:04
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Fine.things, imi cer scuze daca am tonul agresiv! Nu am facut o afirmatie, toate sunt precedate de "ori"- ceea ce denota indoiala, excludere, si faptul ca ma astept sa glumesti, sa faci misto, sa te prefaci sau sa nu vrei sa intelegi/accepti, dar imi cer scuze daca te simti ofensata! Practic ma intreb si eu despre ce este vorba de fapt in aceasta discutie si in problemele ridicate si care ar putea fi motivele pentru care ne invartim in cerc pe baza ambalarii, snurului, funditei si a capsarii si a efortului depus in aceste activitati (efort pe care nu ti-l contesta nimeni, dar nici nu-l poate considera cineva drept procedeu handmade sau de lucru manual). Ma gandesc ca te afecteaza foarte mult aspectul Martisorului acela facut din charm insirat pe snurul de martisor care nu este acceptat pe Breslo, de aceea si aloc atat de mult timp in repetarea explicatiilor in n-spe forme, asta insemnand si ca iti acord si o importanta deosebita si iti recunosc calitatile si cunostintele, la care fac apel. Ceea ce mi-ar fi placut insa, este sa avansam de ambele parti, sa trecem amandoua, nu doar eu, de snurul ala trecut prin anou si realizarea funditei ulterior capsate de carton si sa ajungem la discutia despre martisor=obiect de podoaba oferit in dar ca simbol si talisman al primaverii, vietii, bunastarii, norocului etc. si a procedeului prin care tu il realizezi, comparat apoi cu realizarea unui pandantiv.

    Martisorul acela (charm atasat de snur, cu za sau nu) se gaseste peste tot (de la targuri, la magazine si tarabe in piata sau in alte locuri) in acea perioada si sunt convinsa ca si acei comercianti depun foarte mult efort sa il aduca in forma sub care il comercializeaza, prin procedee identice cu cele descrise de tine, poate chiar si mai numeroase, si totusi nu sunt martisoare handmade nici nu au pretins acest lucru, desi, se pare, ar fi putut. Nu, nu era in bataie de joc cand am vorbit de bagat in punga, a fost o analogie - poate nu cea mai fericita putand fi interpretata de cei mai sensibili drept prea ironica, intepatoare- la ceea ce ai afirmat tu legat de ambalarea martisorului si imi pare rau ca nu ai prins esenta. Senzatia ca esti ironica legat de ambalare, am avut-o inca de la inceputul discutiei, chiar primul gand cand am citit partea cu ambalarea a fost ca faci misto. Probabil ca nu sunt singura cu aceasta senzatie. Si chiar imi pare rau ca tu erai serioasa!

    Martisorul, chiar daca asa se vinde uneori, ambalat, nu include in definitia, semnificatia, componenta sa cartonul si/sau punguta/cutiuta, oricat de mult efort ai depune sa le alegi, sa le capsezi, etc. Martisorul este ceea ce prinzi tu de snur si carton, de aceea, restul, inclusiv capsarea de carton, reprezinta doar ambalare, care nu este un procedeu handmade. Handmade poate fi procedeul de obtinere/decorare al ambalajelor, insa acest lucru nu face din obiectul din interiorul/de pe ele un obiect handmade daca acesta nu este handmade, ci un obiect cu/intr-un ambalaj handmade. De altfel, Martisorul poate fi vandut fara probleme si in forma "obiect legat de snur", nefiind dependent de nimic.


    Regula legata de martisoare a fost scrisa tocmai pentru a evita si a rezolva avalansa anuala de martisoare din Obor/Europa/Dragon/piata/targ/bazar (si de oriunde altundeva) si puse la vanzare pe Breslo drept martisoare handmade (sub pretextul ca actiunile de legare fundita, capsare, introducere in punguta/cutiuta sunt facute manual).

    Sa vorbim de lucru manual si procedee handmade: nu s-a pus problema efortului depus (legat de ce este sau nu acceptat pe Breslo), ci a fost vorba despre "interventie manuala". A interveni ( A intra într-o acțiune; a se încadra în cursul unui proces (influențând desfășurarea acestuia)) inseamna a-ti aduce aportul intr-o actiune de transformare handmade in cazul nostru. Interventia, ca orice actiune, necesita efort, dar nu se refera la efort in sine ci la contributie, la influentare, la transformarea obiectului, la interferarea in actiunea de transformare a obiectului in ceva(ceva, ceva mai mult, altceva). Asadar nu vorbim de cat timp imi ia si cat efort depun sa bag ata in ac sau obiectul in punga si sa-i asez fundita sa stea dreapta dupa aceea, ci vorbesc de interventia ta asupra obiectului , despre aportul tau in a tarnsforma componentele intr-un produs finit (de regula, cu cat aportul e mai mare, cu atat mai mare efortul si timpul alocat, dar nu e valabil neaparat si invers).
    A atasa o agatatoare de pandantiv unei pietre gaurite, transforma acea piatra intr-un pandantiv, la fel cum atasarea unei tortite de cercel (chiar cu acelasi tip de prindere) la aceasta o transforma in cercel. Este vorba de un procedeu, in realizarea de bijuterii, de montura,fixare,prindere a anumitor pietre/cristale/margele, agatatoarea pentru pandantiv, tortita similara de cercel si baza de inel cu exact aceleasi tije, fiind furnituri tehnice de baza, baze de fixare, de prindere, de montare a acestora, pentru a le transforma in pandantiv, cercel si respectiv inel - produse finite, bijuterii. Astfel, interventia= aportul=influenta=contributia ta fiind vizibila si transformand mai multe furnituri intr-un obiect finit cu scop bine definit, prin asamblare=montura, fixare, prindere.

    Atasarea unei zale de un charm , nu il transforma intr-un produs finit, este o procedura practic incompleta, deoarece pastreaza obiectul in aceeasi forma, tot un charm, drept pentru care chiar si tu spui ca nu poate fi vandut in aceasta forma, ci doar ca furnitura, deoarece nu este de fapt un obiect de podoaba, un produs finit realizat manual. De fapt zaua doar te ajuta sa-l prinzi mai usor de snur (lant, tortita, bucla, etc), este o extindere a functiei anoului, zaua/ inelul/ veriga fiind doar o furnitura tehnica care face legatura dintre doua sau mai multe obiecte sau ajuta la agatarea/fixarea/cuplarea unui obiect de un alt obiect .

    Tocmai de aceea iti spuneam ca nu comparam mere cu pere. Nu comparam martisorul cu pandantivul- martisoarele si pandantivele chiar sunt categorii distincte, in general si pe Breslo, desi obiecte de podoaba ambele si desi uneori pandantivele sunt folosite drept martisor sau invers, ele sunt lucruri diferite. Nu comparam zaua cu agatatoarea pentru pandantiv/cercel/inel. Desi poate tie ti se par similare, ele nu sunt intrucat chiar nu au acelasi rol/scop/utilitate; chiar si daca uneori o za o folosesti pentru a agata un pandantiv de un lant, ele tot nu sunt sinonime si nu pot fi comparabile nici in sine nici ca procedeu de manevrare si aport asupra formei de prezentare a obiectului.

    De asemenea, sa lamuresc problema martisorului in sine. Tu te raportezi la “martisoarele” vandute la taraba in piata sau la targuri sau mai stiu eu pe unde de catre comerciantii ambulanti care speculeaza orice sarbatoare/traditie/obicei pentru a-si mari considerabil veniturile si bineinteles ca doar arunca un charm, un pandantiv, o brosa o margica pe un snur si gata au facut martisorul. Eu vorbesc de martisor ca obiectul de podoaba atasat de un snur alb-rosu, simbol (al primaverii, prosperitatii, norocului si ce mai e el), traditional (pentru ca martisorul este o traditie intalnita doar in Romania si in Bulgaria), artizanal. Mai mult de-atat, eu vorbesc despre martisorul lucrat manual, obiectul de podoaba realizat manual.
    De cand e traditia Martisorului si a legarii diverselor obiecte de un snur, nu a pretins nimeni ca acea legare este un procedeu de lucru manual. Mai mult, in anumite zone din tara (de ex. in Moldova), chiar exista traditia ca fetele sa ofere martisoare facute chiar de ele, baietilor. Or este clar ca vorbim aici de doua lucruri: martisoare si martisoare facute de mana., asadar este clar ca niciodata simpla atasare a obiectului de snur nu a fost considerata drept lucru de mana. Chiar in timpurile cele mai vechi se dadeau banuti de argint/aur legati de snurul alb-rosu(negru, albastru) sau pietre pictate in rosu/alb (ehh, acestea sunt handmade!) agatate sau insirate pe un snur. Banutii aveau valoare materiala si-si cumparau cas si vin pentru prosperitate si sanatate. Pietrele pictate aveau valoare artizanala si personala, fiind lucrate manual in scopul de a servi drept talisman si simbol, dar si cu incarcatura emotionala generata de contributia directa la realizare.

    Breslo, dupa cum stii, este un loc al obiectelor realizate manual. Pe Breslo vin cumparatorii pentru a cauta astfel de produse realizate manual, cu aport creativ, cu valoare chiar artistica. In momentul in care vad martisoare ca la piata….well, se intreaba daca au nimerit unde trebuie sau de fapt si-a facut Dragonul site. De ce? Pentru ca e clar ca acele martisoare nu sunt considerate de nimeni realizate manual. Daca doreste cineva sa cumpere astfel de martisoare, nu intra pe Breslo ci se duce in locurile unde acestea se vand an de an. Singurele lucruri care se intampla cand unele persoane listeaza astfel de martisoare este ca arunca o lumina negativa asupra Breslo si a artizanilor de-aici , nu respecta ceilalti utilizatori care chiar lucreaza si apeleaza la proceduri si tehnici de lucru manual, artizanal, artistic si minimizeaza vizibilitatea martisoarelor realizate manual, nemaipunand la socoteala ca incarca serverul si dau de furca adminilor.
    Asadar, realizeaza/creaza tu personal martisorul= decoratiunea, charmul, pandantivul, brosa, bratara etc si prinde-l cu/fara za de snurul de martisor si listeaza-l drept martisor si vei vedea ca nu te deranjeaza nimeni!

    Te rog sa-mi spui de unde ai tras concluzia cu “regulile general aplicabile”, cand chiar si in expunerea unora din regulile dupa care se ghideaza Breslo in actiunile de notificare si stergere produse si ce nu se accepta pe Breslo, s-a facut distinctia clara intre martisor si pandantiv si orice altceva. Fii convinsa ca niciodata o bluza pe care a fost aplicata o brosa realizata manual sau au fost cusute 3 margele (procedeu handmade, artizanal, lucru manual), nu va fi considerata o bluza realizata manual. Bineinteles ca regulile nu sunt general valabile, ci tin de circumstante.
    Nu stiu despre ce motive personale vorbesti, nu am fost si nu voi fi niciodata in situatia de a ma lauda doar cu astfel de procedee, realizari si eforturi intr-un produs sau a avea astfel de nelamuriri, nici pe Breslo nici oriunde altundeva, asadar nu vad cu ce anume m-ar afecta personal o agatatoare de pandantiv sau o za.

    In speranta ca am lamurit situatia si discutia si ti-am raspuns la intrebari, eu iti doresc un weekend frumos!

    24.05.2014, 08:58:25
  • Fine.Things
    Fine.Things

    @ bijuteriiwhatelse : vad ca nu te potolesti cu jignirile ("vine una care nu stie despre ce vorbeste"), asa ca iti voi raspunde cam in acelasi ton, poate asa intelegi ca respectul in discutii este nu numai necesar, dar si obligatoriu !

    Imi dau seama ca te simti frustrata fiindca la un produs ca cel descris de tine muncesti mult mai mult decat se lucreaza la un martisor ca cel descris de mine, insa pierzi din vedere (in mod repetat, oare de ce ??) ca nu orice obiect handmade incuba aceeasi doza de efort pt a-l obtine si ca ceea ce defineste caracterul de handmade al unui astfel de produs NU este volumul de munca incubat, ci creativitatea alaturi de unicitatea (sau seria limitata) si de procedeul preponderent manual prin care obiectul respectiv ia nastere.

    Plecand de la presupunerea ca ai un IQ cel putin rezonabil si trecandu-ti cu vederea "mica" lasitate de a "tipa" brusc din spatele adminului dupa ce anterior abandonasesi complet discutia, inclin sa cred ca alte sentimente decat cele de fair-play iti guverneaza punctul de vedere - caz in care, din pacate, opinia ta poarta tarele acelui "viermisor" care te roade constant si insistent, mentinandu-ti permanent in minte si in suflet faptul ca produsele tale sunt "mai handmade" decat ale altora si de aceea ele si numai ele isi au locul binemeritat pe acest portal.

    Nu contest defel oportunitatea semnalarii acelor obiecte de tip "chinezarii" pe care si eu cred ca le intalnim mult prea des listate, insa de aici si pana la a sabota unele produse doar fiindca cineva se simte nedreptatit de cantitatea redusa de lucru manual pe care unele o presupun, comparativ cu altele ... eu cred ca cale luuunga !

    @ bijuoxdemonange : nu am apucat sa-ti citesc tot mesajul, ci numai primele randuri, dar promit sa o fac cu atentia cuvenita si cat mai curand. Pana atunci, pot sa-ti spun doar ca esenta discutiei de fata nu este un produs anume (cum gresit pari a fi inteles), ci un principiu/o regula generala aplicat(a) pe Breslo.
    Faptul ca dezbaterea a avut ca subiect martisorul, se datoreaza exclusiv exemplului dat de echipa Breslo in deschiderea topicului (80%), alaturi de importanta pe care o capata obiectul respectiv in o anumita per. din an (restul de 20%) - atat si nimic mai mult.
    Iti marturisesc ca, personal, am un interes scazut pt comercializarea acestui tip de produs aici, constienta fiindca ca nu din asta as putea face un profit sau macar mi-as putea recupera cheltuielile cu chiria magazinului fiindca ce martisoare am dat anul trecut si anul asta au fost in cercuri aflate complet in afara acestui portal. Deci ... nici vb de afectarea personala pe care ai gandit-o !

    Voi reveni ...
    O zi senina !

    24.05.2014, 10:48:19
  • user4039
    user4039

    Ma scuzati, nu stiu unde trebuia sa scriu acest lucru si imi pare rau ca spun asta despre un coleg de breasla..

    Exista cineva care de fiecare data cand pe prima pagina se pune "cele mai noi postari" reia postarile anterioare numai pentru a fi pe prima pagina. Cu exact aceleasi poze. Poate eventual intre timp sterge postarea veche, insa este exact aceeasi geanta sau tinuta vestimentara. Si am observat acest lucru foarte des.

    postata azi www.breslo.ro/Product/geanta-tip-plasa-5_1207637
    postata luna trecuta. www.breslo.ro/Product/geanta-tip-plasa-12_1187328

    24.05.2014, 11:29:51
  • Fine.Things
    Fine.Things

    @bijouxdemonange : am revenit ...

    Ti-am citit mesajul (frumos scris, de altfel) si-ti multumesc pt explicatiile amanuntite legate de martisor si semnificatia lui, desi chiar nu-mi erau necesare, zau !
    Sunt deja surprinsa ca treci si de aceasta data pe langa esenta mesajelor mele sau nu vrei sa accepti analogia situatiilor expuse, continuand sa-mi explici lucrurile in acelasi registru care nu cred ca are o legatura reala cu ceea ce tot spun eu aici.
    Dupa cum chiar tu zici ca prin montarea unei agatatori simple la o agata gaurita in partea de sus ia nastere un alt obiect = pandant, tot asa si montarea unui snur la un charm + prinderea sa de carton face ca cele 3 elemente (charm, snur, carton) sa formeze un nou produs care a luat nastere tot printr-o operatiune manuala. Elementul de creatie la martisor ar fi ca artizanul a vazut ca acel charm se potriveste cu snurul si cu cartonul pe care l-a prins, tot asa cum poate vedea potrivirea intre orice alte elemente ale unui produs final handmade (margele, cu piese de metal si cu snur, etc).
    In acelasi tip de actiune manuala minimalista se alcatuieste si un inel format dintr-un suport pe care e lipit un cabochon, o pereche de cercei executati din charmuri puse pe tortite kidney si exemplele pot continua, insa ce tot subliniez eu este faptul ca daca vrem ca lucrurile sa fie mai simple si mai pe intelesul f clar al tuturor expozantilor Breslo, atunci regula generala cf. careia pt a fi handmade produsul trebuie sa incube macar o minima interventie manuala (despre aceasta regula generala tot vb.) trebuie sa se aplice fara discrimanari. Cum martisorul presupune tocmai aceasta minima interventie manuala a creatorului (dar mai mare decat la lipirea unui cabochon in suport si mai mare decat prinderea unei agatatori de o agata gaurita), am concluzionat ca si el - martisorul, poate fi inclus tot in categoria obiectelor handmade acceptate la vanzare pe Breslo.

    Cu alte cuvinte, in toate aceste cazuri creatorul are inspiratia de a "vedea" elementele componente impreuna pt a crea din asamblarea lor (mai laborioasa sau f simpla) un nou obiect nascut prin interventia manuala a sa. Dupa parerea mea, nu conteaza ca vb. doar de 2 piese componente sau mai multe, ci conteaza ca artizanul are inspiratia (chiar daca multa indemanare nu e necesara) sa le puna laolalta manual.

    In concluzie, sustin consecventa in tratarea situatiilor particulare pt ca tocmai asta da simplitate/usurinta in aprecierile pe care fiecare le facem atunci cand consideram un produs ca fiind handmade sau nu. De asemenea, in multitudinea elementelor de circumstanta de care vorbeai, o astfel de linie constanta/ stabila de analiza ne (si va) scuteste de multe discutii neplacute, de reclamatii ale unor actiuni resimtite ca nedrepte, de frustrari, etc .., ajutandu-ne pe toti sa pastram un climat macar corect/onest de lucru - daca nu si prietenos cum cred c-ar fi de dorit.

    Chiar daca de data asta nu am ajuns la un numitor comun (si probabil asa vor ramane lucrurile), eu iti multumesc pt timpul acordat si pt efortul de a-ti exprima pct. de vedere pe larg !

    Iti doresc numai bine !

    P.S. Poate implementati posibilitatea editarii textului din mesaje (pana la urmatorul mesaj postat in topic sau timp de ... minute dupa postare). Parca nu e in regula sa nu-ti poti edita (corecta) mesajul imediat dupa ce l-ai postat ...

    Multumesc.

    24.05.2014, 15:08:07
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Onitzy, daca mai observi acest lucru (in acest magazin sau in altul), poti scrie despre aceasta activitate aici, fie ca intre timp s-a sters sau nu listarea precedenta.
    Chiar si daca isi sterge produsul pentru a-l relista, se poate face dovada faptului ca l-a sters; nu putem noi vedea asta, dar cei de la tehnic da. General vorbind, orice lucru, odata postat pe internet, ramane stocat pentru totdeauna in spatiul virtual si se poate gasi, chiar daca el este sters din spatiul vizibil, accesibil noua).

    In concluzie, pot sterge oricand doresc, ramane oricum valabil.

    24.05.2014, 19:24:59
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    Ma scuzati ca ma bag in seama, dar ma minuneaza aceasta logica a discutiei aprinse despre martisor intretinuta de Fine.Things.

    Sa o iau pe scurtatura: Adica vrei sa zici ca anumite charmuri ce se vand de martisor nu se potrivesc cu snurul alb/rosu? Oau.... mi se pare incredibil sa sustii ca a pune un charm langa un snur universal valabil de martisor (adica nu e ca si cum l-ai putea face vere-rosu/galben-mov/etc, ca sa se POTRIVEASCA cu charmul in sine - fie el realizat manual sau nu) inseamna CREATIVITATE/INVENTIVITATE. Crede-ma, nu e. Din punctul meu de vedere cel putin. Adica daca e sa ma iau dupa argumentul tau, eu la un targ handmade pot sa ma prezint doar cu niste charmuri, ele devenind handmade prin faptul ca le voi insira pe o ata/snur pe stander. Nu? Adica daca ma duc si imi pun acu o pamblica pe masina, legata de oglinda (bineinteles, una care sa se potriveasca, ca altfel nu mai indeplinesc conditiile), mi-am "tras" masina handmade?! Ce tare sunt eu!

    Alta treaba cu inelul de care zici (sau piata agatata), chiar daca interventia asupra obiectului finit e evident mai putin laborioasa decat in cazul unui obiect creat de la 0, ea exista. De ce? pentru ca trebuie sa ai o minima experienta pentru a-l lipi, a folosi adezivul potrivit, a avea grija ca adezivul sa nu se reverse la vedere - de exemplu-. Si daca e sa o luam asa cum zici tu, inseamna ca inelul asta este de 2xhandmade. De ce poti intreba. Pai pentru ca dupa ce il lipesti, faci urmatoarele lucruri: il ambalezi pentru a-l putea trimite clientului. Ambalarea fiind: atasarea unui cartonas/unei cutii care sa se potriveasca cu produsul si eventual a unei pamblici, care la fel, trebuie sa se potriveasca cu produsul; toate astea pentru a-l putea trimite. Si in cel mai rau caz, in care nu il ambalezi frumos si separat, tot trebuie sa il pui in plic/cutie, si sa scrii niste date pe acestea (de mana de cele mai multe ori) pentru ca la posta/curier nu ti-l primesc la modu "da inelu sa il duc asa neambalat".... So, dupa cum ziceam, de 2 x handmade :D Corect?

    * Da, textul este scris in maniera de pamflet, nu incerc sa iti schimb parerea pentru ca evident nu se poate. Nici nu te cunosc, dar atata vreme cat tu iti permiti sa imi insulti inteligenta (chiar si indirect) cu explicatiile tale, imi permit si eu sa vorbesc pe acest ton, Fine.Things.

    24.05.2014, 20:27:53
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    www.breslo.ro/Product/OFERTA-Reducere-15_1207812 Nu e un produs, e o reducere

    24.05.2014, 20:32:07
  • user21
    user21

    :))))

    nu am tipat brusc din spatele admin-ului, am vrut doar sa nu iti mai bag in seama ineptiile, atata tot.

    nu am avut intentia sa-mi compar iq-ul cu tine [ma lasa aboslut rece cat iti inchipui tu ca masoara - nu oricine are o parere diferita de a ta e automat, prost, dar enfin], si nici creativitatea.

    dar un lucru ai inteles si tu, si ma bucur - ma deranjeaza enorm sa imi postez produsele langa produse pline de inventivitate ca cele la care le iei atat de fioros apararea.[operatiile insirate acolo , legate de crearea unui inel, nu erau ca sa ma bat cu pumnul in piept, ca vai, uite cat muncesc eu -desi uneori I do -, ci ca sa ai si tu o parere despre ce inseamna handmade].

    in rest, iti doresc inspiratie maxima la luat decizii infinit de grele, cum ar fi culoarea si grosimea snurului de la martisor.

    25.05.2014, 10:56:43
  • foambubbles
    foambubbles

    Discutia asta e atat de tragic-comica...

    Inutil de a mai adauga ceva. Orice analogii am mai face, orice explicatii am da... cine a vrut sa inteleaga a facut-o pana acum. Iar cine nu...

    Cum am putea cuantifica "cantitatea" de handmade dintr-un produs? Ceva "clar" si exact, universal valabil, nu cred ca s-ar putea stabili.
    Dar e deja e o chestiune de bun-simt sa-ti dai seama ca e nevoie de mai mult decat o za si potrivirea a 2 culori (dintre care una e cea a ambalajului).

    Va las acum, prentru ca trebuie sa-mi fac niste tenisi handmade. Mi-am cumparat 3 seturi de sireturi (culori diferite, se intelege) si acum trebuie sa ma hotarasc cum le asortez cu papucii.

    25.05.2014, 13:46:24
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    Onitzy, produsele "geanta tip plasa" din magazinul www.breslo.ro/Shop/danaboutique , nu au fost postate o singura data luna trecuta. Au fost postate toate gentile, pana acum, de cel putin 10 ori. Inclusiv hainele din magazin. Sunt in total 12 genti tip plasa, plus alte aproximativ 6 plicuri.

    25.05.2014, 22:05:35
  • fimomimo
    fimomimo

    www.breslo.ro/Product/Energizant-pentru-intarirea-sistemului-imunitar_1208912 .. nici nu stiu ce sa zic, dar nici gand handmade

    26.05.2014, 09:57:56
  • user61482
    user61482

    www.breslo.ro/Product/Lantisor-argint-925-1-buc-F-342_1209661

    fara suparare, imi pare cam ieftin sa fie ce spune in descriere ...

    27.05.2014, 15:28:17
  • user21
    user21

    www.breslo.ro/Shop/swarovskielements

    nu stiu cat de handmade sunt. dar dupa anumite criterii.....who knows? :))

    28.05.2014, 14:50:28
  • AndiBede
    AndiBede

    Fetelor, apelez la experiența și la diplomația voastră. Care este cea mai potrivită soluție pentru a propune unui artizan de aici să schimbe o descriere ca să fie conformă cu realitatea (și să păstrăm respectul între noi)?

    Mai exact, caut ”toho” la handmade și găsesc creații cu mărgele de alt fel care, evident, sunt foarte ieftine comparativ cu niște produse care ar fi fost realizate din mărgele Toho. Mi-a sărit în ochi un anumit colier și se vede clar din poza de produs că mărgelele sunt simple mărgele de nisip (foarte diferite între ele ca forme și dimensiuni și care nu costă 8 lei 10 grame).

    Ce propuneți? Mulțumesc.

    28.05.2014, 15:03:43
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    1. www.breslo.ro/Product/Colier-PERLE3_1210424
    2. www.breslo.ro/Product/05mLant-argintiu-din-strasuri-rhinestones_1210317
    3. www.breslo.ro/Product/Charm-Pestisor-20-mm---Cupru-Rosiatic_1210185
    4. www.breslo.ro/Product/Cab45-Cabochon-patrat-albastru-agata-16x16mm_1209689
    Azi pare ca e abundenta la pacalit sistemul. Poza care apare ca principala a produsului este de genu "reducere x la", deci reclama...dar de data asta in descriere apare si un produs. Mi se pare ca e asa o incercare de a pacali sistemul. Nu stiu exact cum se procedeaza in aceste cazuri.

    Apoi:
    1. www.breslo.ro/Product/Pantofi-stileto-marime-38_1209224 - pantofi atmosphere nu sunt vintage nici pe departe, labelul apartine firmei primark si sunt relativi recenti daca ne luam dupa designul etichetei. Clar nu vintage!
    2. www.breslo.ro/Product/Gentuta-piele-ecologica_1209237 - nu sunt mare cunoscatore de vintage, dar as putea paria ca asta nu e vintage ci made in china (recent)
    3. www.breslo.ro/Product/Bluza-scris-de-ziar-L_1210409 - din nou, niciun vintage.

    In tot magazinul as putea sa pun pariu ca sunt mai multe produse de genul asta, nu am apucat eu acum sa il frunzaresc pe tot.

    28.05.2014, 16:11:00
  • user61482
    user61482

    Chiar azi ma gandeam la chestia asta... si anume ca nici pe fotografia produsului nu ar trebui sa fie permisa reclama...

    Lasand la o parte faptul ca nu se respecta nici "o singura postare pe saptamana in topicul reduceri " de pe forum...

    De multe ori ma simt ca o fraiera pe chestia asta... incercand sa respect toate regulile impuse .
    Multe dintre persoanele care recurg la metodele astea stiu FOARTE BINE ca nu este voie dar ce spun? " ei lasa ca pana ma prind astia de la Breslo reclama / produsul circula si e vazut/a de cateva sute de persoane" .
    Cred ca ar trebui sa ne respectam mai mult unii pe altii...

    28.05.2014, 16:19:07
  • furnituri4biju
    furnituri4biju

    S-a mai discutat despre scrierea de diferite texte (in cazul de fata promotii) pe poza unui produs si din cate imi amintesc s-a ajuns la concluzia ca fiecare are voie sa scrie ce vrea pe poza unu produs real, cu pret real ... Eu una am facut acest lucru pentru prima oara in aceasta saptamana si intentia nu a fost nicicum sa fentez sistemul, ci sa folosesc o metoda de promovare acceptata ca fiind ok! Daca se va interzice "oficial" acest lucru va asigur ca ma voi conforma...

    28.05.2014, 22:16:00
  • daisy.furnituri
    daisy.furnituri

    In "Pe Breslo se vinde orice", pag 94, bijouxdemonange a scris :

    "- listarile cu reduceri nu sunt acceptate si nici incurajate. Ele sunt sterse de indata ce sunt sesizate. Nu stiu de unde e practica asta aparuta...vad ca apar mereu, mai ales la magazine noi.... si chiar daca sunt sterse cele vechi a doua zi apar altele... pff... N-am inteles d eunde moda...
    - anyway, daca listezi produs si faci si un anunt de reducere...asta-i alta treaba, e ok
    - daca relistezi produse nu e in regula...."

    29.05.2014, 08:29:41
  • user61482
    user61482

    Pai da, dar se referea la listarile cu reduceri tip produs , nu la produse listate, cu pretul real, cu descriere reala, cu poza reala peste care un watermark cu textul xy reducere in magazin.
    Nu s-a specificat din cate stiu eu daca este sau nu acceptata ultima varianta, eu la asta ma refeream.
    Oricum nu sunt de acord cu niciuna dintre variante, exista un topic unde iti anunti oferta, exista publicitate cu plata, exista locsorul tau in magazin unde poti sa scrii ce vrei... Daca toti cei care facem reduceri am scrie pe toate pozele textul respectiv iti dai seama ce dragut ar arata , nu?

    29.05.2014, 10:38:56
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Tot in topicul vechi , la un moment dat, s-a mai vorbit despre exact situatia asta si s-a specificat ca nu se poate impune cuiva ce sa-si scrie pe poze sau sa nu-si scrie.
    Nu am timp sa caut in topic, dar cu siguranta discutia a fost inainte de pagina 94 unde am rezumat si reamintit eu cele de mai sus.
    cand am spus "daca listezi un produs faci si un anunt de reducere...asta-i alta treaba, e ok" era vorba despre situatia cu watermark-ul.

    29.05.2014, 12:32:26
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    www.breslo.ro/Product/Tricou-fete_1211407 sunt tricouri united colours of benetton...se vede si eticheta. Sunt simple, nu au nimic handmade pe ele...

    30.05.2014, 00:03:14