Forum: Orice altceva Raportari produse

  • fimomimo
    fimomimo

    apoi ... bine ca se angajeaza sales executive, dar curatenie pe site cine face :D ? eh

    07.08.2014, 19:43:09
  • user4039
    user4039

    Eu nu inteleg acest magazin...este handmade sau vintage? Si daca este vintage, atunci poate aduce obiecte de pe alte siteuri si sa le vanda aici?
    www.breslo.ro/Shop/Annart

    www.breslo.ro/Product/SCAUN-BAROC-DIN-LEMN-MASIV--AURIU-CU-TAPISERIE-DE-MATASE-ROSIE_1235123
    http://www.ebay.de/itm/BAROCKSTUHL-rot-BAROCK-MOBEL-ARMLEHNSTUHL-goldener-BAROCK-SESSEL-SITZMOBEL-STUHL-/201124480473


    www.breslo.ro/Product/SCAUN-BAROC-DIN-LEMN-MASIV-ARGINTIU-CU-TAPISERIE-ARGINTIE_1253122
    http://www.ebay.de/itm/BAROCK-LIFESTYLE-SITZMOBEL-bling-bling-DESIGNERSTUHL-oh-la-la-SILBER-BAROCKSTUHL-/191239441417

    07.08.2014, 20:43:49
  • atriae
    atriae

    onibon, se vrea vintage, vezi si commenturile mele din ultimele cateva pagini referitoare la acest magazin.
    de multa vreme am luat si eu la ochi faptul ca baga aiurea reproduceri sau produse care n-au nimic de-a face cu vintage in categoria respectiva.

    ma bucur ca acum am si un aliat! :)

    08.08.2014, 10:23:17
  • user4039
    user4039

    atriae am vazut si commenturile tale. Ai dreptate sunt multe produse foarte asemanatoare sau identice pe foarte multe siteuri atat de mobila, cat si pe e..y.com
    Deci sunt doar niste reproduceri aduse "de dincolo" si cu un singur search de fotolii antice din perioada baroc in orice limba doriti, puteti vedea pe siteurile muzeelor sau a magazinelor de antichitati ca nu sunt chiar acelasi lucru. Si aici putem vorbi de tapiterie, de cromatica, de modelele sculptate in lemn pe manerele fotoliilor, plus calitatea etc...

    Eu ma gandesc ca alti vanzatori vintage vand ori produse chiar produse in anii respectivi, ori produse reproduse intr-un anumit stil vitange dar tinand cont de detaliile epocii si nu doar de "forma exterioara". Si aici am un exemplu din moda: forma exterioara/silueta rochiei sac din anii `20 (care s-a regasit in colectiile multor designeri straini in FW12 si SS13) a fost preluata ca sursa de inspiratie si reinterpretata dupa stilul designerului. Asta nu inseamna vintage, inseamna design.

    Asa ca, daca fotoliile acestea nu sunt "design-uite" de acest magazin, nu sunt copiate mot-a-mot cu detaliile acelei epoci (nu mai intru in istoria artei) deci nu sunt nici prea in "stil vintage", dar nici vintage ca nu sunt din epoca respectiva, si sunt doar reproduse dupa bunul plac dar nu de acest magazin, ci de altele straine de unde sunt vandute mai departe, unde se incadreaza totusi?

    08.08.2014, 13:56:27
  • fimomimo
    fimomimo

    scrie ca sunt antichitati... :| :D

    08.08.2014, 15:52:05
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Da, sunt antichitati. Asta da noroc, sa gasesti 7-8 savoniere antice fix acelasi model!!...si multe alte obiecte din magazin, ...de indata ce se vinde o bucata apare alta. Hai sa fim seriosi!

    08.08.2014, 20:41:44
  • furnituri4biju
    furnituri4biju

    Oferta listata ca produs:
    www.breslo.ro/Product/OFERTA_1254243

    09.08.2014, 12:29:34
  • fimomimo
    fimomimo

    www.breslo.ro/Product/Peruca-Blonda-Cool2Day_1254082
    Vrea cineva o peruca ? :D in nici un caz handmade

    09.08.2014, 21:31:38
  • furnituri4biju
    furnituri4biju

    www.breslo.ro/Product/50-REDUCERE_1251383/?utm_source=breslo&;utm_medium=widget+shopadmin&utm_content=stuff&utm_campaign=Promovare+Breslo

    12.08.2014, 16:49:00
  • daisy.furnituri
    daisy.furnituri

    Dupa ce ca nu este produs, mai este si la produse sponsorizate..... da-ti-o incolo de treaba, chiar nu verifica nimeni?

    Si apoi ma suna sa-mi ofere publicitate gratuita in shop admin!

    www.breslo.ro/Product/50-REDUCERE_1251383

    12.08.2014, 22:12:02
  • Lenora
    Lenora

    www.breslo.ro/Shop/pline.de.culoare75

    Scrie in descrierea magazinului haine personale vintage si nonvintage ...

    12.08.2014, 22:26:10
  • daisy.furnituri
    daisy.furnituri

    Andra, nu te mai ocupi tu de chestia asta?

    13.08.2014, 12:29:07
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Nu, Daisy , nu ma mai ocup eu de mai bine de 3 saptamani, ultimul produs sters a marcat si ultima zi... Vad ca lista e lunguta, imi pare rau ca n-am mai apucat sa le rezolv si pe restul...

    Mno, eu m-am invartit nitel aseara pe site si am observat deja chestii (iar eu ma-nvart rar printre produse...).
    Spre exemplu:

    www.breslo.ro/Product/Bagheta-decorativa-polistiren-R60-60mm_1249951/
    www.breslo.ro/Product/Bagheta-decorativa-polistiren-C20-20x20mm_1249946



    Apoi, legat de magazinul Anaart, www.breslo.ro/Shop/Annart, a carei situatie rog Breslo sa o rezolve, intrucat aceasta este cunoscuta de foarte mult timp, magazinul a fost raportat de multe ori si sunt mai mult decat suficiente dovezi care sustin raportarile si existenta neregulilor!

    Am primit recent de la cineva de pe Breslo cateva link-uri catre sursele achizitiilor acestui magazin, alaturi de raportarea magazinului. Ii multumesc pentru timp. Voi pune si aici link-urile.

    Pe scurt, situatia magazinului este:
    - toate produsele listate in magazin (aduse la comanda de altfel, conform descrierii) sunt noi, de serie, imitatie vintage - prezente in magazine de pe ebay si altele.
    - fotografiile produselor sunt preluate de pe aceste site-uri, asadar cu o cautare dupa imagini se gaseste foarte usor sursa acestora.

    Mno, sper ca aceste link-uri vor ajuta echipa Breslo in a urgenta rezolvarea situatiei magazinului, spre conformtul celorlalti utilizatori si respectarea fair playului si a regulilor Breslo:

    www.breslo.ro/Product/SOFA-DIN-LEMN-MASIV-AURIU-CU-TAPISERIE-DIN-CATIFEA-LEOPARD_1251273
    www.ebay.pl/itm/BAROCKSTIL-CHAISELONGUE-SOFA-NEU-LEOPARD-CHIC-MOBEL-goldene-RECAMIERE-LIEGESOFA-/201126809273?pt=Mobiliar_Interieur&hash=item2ed4178eb9


    www.breslo.ro/Product/COMODA-DIN-LEMN-MASIV-CU-FINISAJ-ARGINTIU-MAT_1248120
    www.ebay.fr/itm/COMMODE-GALBEE-STYLE-LOUIS-XV-NEO-BAROQUE-BOIS-ARGENT-GRIS-/191269699312?hash=item2c888ffef0&pt=FR_JG_Art_Meubles_Rangements


    www.breslo.ro/Product/OGLINDA--DIN-FIER-FORJAT-ANTIk-WHITE_1247683
    www.ebay.de/itm/like/191260538390?clk_rvr_id=675645241889&item=191260538390&lgeo=1&vectorid=229487


    www.breslo.ro/Product/SCAUN-BAROC-DIN-LEMN-MASIV-MAHON--CU-TAPISERIE-BORDEAUX_1245329
    www.marktplaats.nl/a/huis-en-inrichting/stoelen/m832748626-barok-armstoel-mahonie-koning-bordeaux-megabarok.html?c=3c1f5dcc18d02a99040ca8de656940d2&previousPage=lr


    www.breslo.ro/Product/SET-TREI-COLIVII-DIN-FIER-FORJAT-COLORAT_1242936
    www.ebay.at/itm/SPRING-DECORATION-VOGELKAFIGE-3-er-SET-BIRD-CAGE-FARBIGE-EISEN-VOLIEREN-METALL-/201128923211?pt=Garten_Parkeinrichtung&hash=item2ed437d04b



    O mare parte dintre produsele din magazinul Anaart se gasesc in magazinul: stores.ebay.com/Eifelshop24 - probabil furnizorul.

    13.08.2014, 21:03:48
  • user21
    user21

    observ ca nici mura-n gura, cum e sistemul mai nou la orice activitate, nu e suficienta ca sa se normalizeze situatia.

    17.08.2014, 12:47:47
  • ChocoDiva
    ChocoDiva

    Dar mai este cineva care chiar se ocupa de acest aspect/ aceasta rubrica?

    17.08.2014, 14:05:52
  • atriae
    atriae

    bijouxdemonange, te puuup!
    ma bucur mult ca ne-am mobilizat cu acel magazin annart!
    curatenieeee!

    18.08.2014, 21:49:28
  • Discover.the.magic
    Discover.the.magic

    www.breslo.ro/Product/geanta-catifea-bej-model-Chanel_1259709 - Dragonu rosu - 10 lei

    Am impresia ca a cam fost lasat in paragina site-ul asta. Vrem lucruri mari, dar uitam de detalii si uneori astea fac diferenta.

    19.08.2014, 16:41:57
  • user4039
    user4039

    www.breslo.ro/Product/Salopeta-Flora_1249505
    www.breslo.ro/Product/rochie-de-vara_1244971

    Este acelas produs cu un alt nume si descriere. Pozele sunt aproape identice puse in alta ordine. Plus ca acest magazin reia postari mai vechi de fiecare data cand pe prima pagina apar "cele mai noi produse", stergand produsul anterior

    19.08.2014, 20:34:31
  • issa
    issa

    Ce dragut...acest colier l-am comandat si eu, dar nu de aici
    www.breslo.ro/Product/Colier-Statement-flori--albastru-deschis_1249752

    21.08.2014, 11:35:38
  • user21
    user21

    www.breslo.ro/Shop/DolceNatura

    "BOMBS COSMETICS a luat nastere in urma cu 14 ani in Marea Britanie și are ca profil fabricarea si comercializarea de cosmetice naturale, create manual, din cele mai fine uleiuri esentiale, sub diverse forme incepand cu saruri si spumante de baie, uleiuri solide de masaj, produse pentru ingrijirea corpului si a parului."

    "DOLCE SAPONARIA a luat nastere in 1999 in Polonia si are ca profil fabricarea si comercializarea produselor cosmetice realizate manual, din cele mai naturale ingrediente."

    "ESSENZA & NATURA creaza produse naturale si ecologice, intr-un stil italian aparte, menit sa imbogateasca si sa transforme mediul inconjurator cu ale sale esente, lampi catalitice, geluri si lumanari."


    se incadreaza la handmade pe breslo?

    21.08.2014, 11:53:21
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Primite in privat:

    www.breslo.ro/Product/Sandale-Noi-HM_1267262

    www.breslo.ro/Product/Rochie-Dantela-Spate-Gol-REDUCERE_1022784

    www.breslo.ro/Product/Rochia-Alba-Atmosphere-scurta-argele-Multicolor_1265834

    01.09.2014, 23:46:57
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    imi var si eu prima oara nasul in aceasta rubrica deoarece fiind o mare pasionata de vintage am observat ca pe breslo se comercializeaza extrem de multe lucruri in aceasta categorie care nu au ce cauta acolo(ele fiind in mare parte produse noi,confectionate recent care vor sa dea impresia de vintage)

    asa cum s-a mai precizat si inainte fac si eu apel la echipa breslo cu privire la magazinul urmator care nu face decat sa deterioreze acest spatiu cu lucruri kitsch provenite din china:

    www.breslo.ro/Shop/Annart

    02.09.2014, 13:33:00
  • fimobv
    fimobv

    www.breslo.ro/Product/Baza-bratara-argint-tibetan_1268370
    www.breslo.ro/Product/Baza-bratara-argint-tibetan_1268363

    Handmade ? Furnitura ? O gramada de produse raportate in ultimul timp si totusi nici o reactie din partea echipei Breslo.

    02.09.2014, 18:28:38
  • user61482
    user61482

    Sunt incadrate la vintage dar apar ambele aici ( si in multe alte parti dar nu stau sa caut ) :
    http://www.ebay.com/itm/Hot-New-Tibetan-Tibet-silver-Totem-Bangle-Cuff-Bracelet-/151210156581?pt=Fashion_Jewelry&var=&hash=item2334d3e225

    02.09.2014, 19:45:34
  • user4039
    user4039

    Am mai observat ceva de curand la unele magazine breslo, si anume ca sunt postate produse de imbracaminte cu tot cu poza de unde este inspirat/copiat modelul...sau doar sunt poze postate cu un model purtat de o vedeta si scris ca "se poate realiza la comanda" (adica mai pe scurt, se poate copia modelul altui designer la comanda?)

    Aici mi se pune si o poza de pe net cu produsul de unde creatorul a fost "inspirat
    www.breslo.ro/Product/Poncho_1268687

    Iar aici vanzatorul imi vinde o rochie ca a unei cantarete, rochie ce a fost realizata probabil de un designer si pe care vanzatorul ma asigura ca o poate "copia"
    www.breslo.ro/Product/Rochie-Riri-Green_1261989

    De cand se vand pe breslo "servicii de copiere" ale unor modele realizate de altcineva?

    03.09.2014, 14:25:28
  • user4039
    user4039

    Un alt produs copiat care se poate realiza la comanda intr-un magazin.

    www.breslo.ro/Product/Bluza-cu-fundite_1265701
    www.pinterest.com/pin/273382639854049961/

    Este si mai usor asa nu? Pe langa ca iei modelul de la altcineva, dar nici macar nu te mai chinui sa faci/etitezi tu pozele.

    Imi pare rau ca raportez aceste magazine pentru ca printre aceste "scapari" au si produse foarte frumoase si foarte creative. Insa nu mi se par normale acest tip se postar.

    03.09.2014, 14:35:30
  • user4039
    user4039

    Si alte produse...la fel de copiate si postate pozele de pe alte siteuri. Si cred ca in acest magazin as mai putea continua jocul de "incercuiti diferentele", dar sper ca continue cineva din echipa Breslo

    www.breslo.ro/Product/Rochita-alba-din-dantela_1267538
    https://www.coolonsale.com/system3/pieces/pictures/006/937/535/thumbnail/79780f738r0mg.png?1409060725


    www.breslo.ro/Product/Rochie-alb-si-negru_1262617
    http://simpleconceptstore.com/mag/index.php/rochie-alb-cu-negru-simple.html

    03.09.2014, 14:43:28
  • user4039
    user4039

    www.breslo.ro/Product/Pencil-Skirt_1265771

    www.breslo.ro/Product/Rochie-Sholder_1265098 cu sursa: http://2.bp.blogspot.com/-GLEc457na8E/UPdUP173eDI/AAAAAAAAADA/vSNktrlAdAM/s1600/Slide2.JPG

    03.09.2014, 14:51:20
  • PersonallyME
    PersonallyME

    www.breslo.ro/Shop/showsete.satibagipicioarele
    Nu vad nimic handmade... In plus magazinul a avut si onoarea unui articol pe breslog.
    Este probabil un concept original (inregistrat la OSIM de altfel), dar produsele sunt realizate de MASINI, in serie.

    03.09.2014, 19:20:59
  • Breslo
    Breslo

    Am notificat toate magazinele semnalate. Va multumim, si nu ezitati sa ne spuneti daca mai gasiti si altele. Zi frumoasa!

    04.09.2014, 09:47:49
  • user4039
    user4039

    Produsele pe care eu le-am evidentiat inca au produsele respective postate, cu poze de pe alte siteuri. Am pus si linkul de unde au fost luate pentru a fi treaba mai usoara.

    Iar pt PersonallyME, indraznesc sa iti spun parerea mea, si anume ca nu e neaparat sa tricotezi de mana sosetele pentru a fii handmade. Este vorba despre designul patternului traditional, amplasare lui, ideea de "SHOWSETE", designul ambalajului. Dupa mine intreaga idee mi se pare foarte creativa (nume+ambalaj), chiar daca poate la prima vedere sa para banala (daca iei doar "sosete cu motive traditionale")

    Acum...dilema mea este doar cum sunt inregistate la osim, pentru ca totusi motivele traditionale sunt transmise din "stramosi", si folosite de multi creatori ca sursa de inspiratie. Nu mi se pare ca cineva ar trebui sa isi asume "drepturi de autor" pentru ele, mai ales ca nu sunt interpretate, ci sunt asa cum sunt gasite pe costumele populare.

    04.09.2014, 11:53:42
  • bricotrico
    bricotrico

    onibon , referitor la acest produs

    www.breslo.ro/Product/Poncho_1268687 am o alta opinie

    nu tot ce exista pe net si reviste are in spate un drept de autor pe produse. de aceea sunt publice, sa le vada toata lumea , sa le cumpere,admire,inspire.

    giulia a procedat corect , nu si-a asumat modelul , a facut trimitere la acesta si la revista. doar daca in revista ar fi mentionat ca nimeni nu are voie sa-l copieze ,doar cu un acord prealabil,(poate ar fi fost o problema) ceea ce ma indoiesc .

    Si mama lucra handmade si se inspira din revista femeia , ca si multe alte mame

    Dupa cum se vede putine produse sunt total originale si acestea se remarca imediat.

    Handmade inseamna lucru manual. Poncho ul este handmade (nu include si
    orignalitatea acestuia)
    Un creator poate anunta un model original.

    04.09.2014, 12:37:59
  • user4039
    user4039

    Bricotrico avem pareri diferite oricum. Eu vad lucrurile din punctul de vedere al unui designer vestimentar care mereu cauta sa creeze ceva nou, sa inoveze.

    Lucrurile sunt publice sa le vada toata lumea, iar dupa parerea mea se subintelege ca nu ar trebui copiat modelul fie el de pe site sau revista. Bineinteles ca sunt publice, pentru ca altfel cine ar auzi de ele, cum ar putea fi cumparate?

    Nu am nimic impotriva cu cei care se inspira. Surse de inspiratie exista in orice ne inconjoara si fiecare vede alfel lucrurile. Eu doar nu sunt de acord la magazinele de mai sus, ca au folosit pozele de pe alte siteuri spunand ca se pot realiza la comanda. Nu mi se pare ok in primul rand pentru ca pozele sunt copiate, in al doilea rand pentru ca modelele sunt copiate. (uita-te te rog si la celelalte produse, in afara de ponchoul pe care il mentionezi tu).

    Poate ponchoul nu se incadreaza chiar in aceeasi categorie cu ce spun despre celelalte linkuri, pentru ca da, este lucrat de mana, lucratura pare ca difera putin. La acest poncho as elimina poate doar fotografia cu "sursa" pentru ca ar trebui sa "vanda" munca sa, si sa nu faca trimitere la alt produs. (care te asigur ca este modelul altui creator si ca revista respectiva are drepturi de autor, pentru ca asa se face).

    04.09.2014, 15:30:03
  • user4039
    user4039

    "nu tot ce exista pe net si reviste are in spate un drept de autor pe produse. de aceea sunt publice, sa le vada toata lumea , sa le cumpere,admire,inspire."

    Da, de aceea sunt publice, nu sa le postezi in magazinul tau si sa spui: "si eu pot face asa ceva". (repet, uita-te si la celelalte linkuri si poate imi dai dreptate).

    Iar despre drepturi de autor...aici nu iti dau dreptate pentru ca fotografia in sine este munca unui fotograf (drept de autor), care poate lucreaza pt o publicatie (alt drept de autor), care prezinta o rochie, poncho, pijama (alt drept de autor al unui designer/creator handmade/croitor, ce vrei tu).

    Dar sigur, avem pareri diferite. Dar gandeste-te, cum ar fi ca cineva sa faca un produs asemanator sau identic cu al tau (pentru ca vede poza pe net), sa il posteze apoi in magazinul lui, iar dupa pozele lui sa puna si o pozacu produsul tau? Sau sa faca cum fac celelalte magazine pe care le-am mai mentionat, sa puna direct poza cu un produs de al tau si sa spuna doar ca se poate face la comanda? Care ar fi reactia ta?

    04.09.2014, 15:40:46
  • bricotrico
    bricotrico

    buna ,
    eu ma refer strict la produsul poncho nu si la celelalte link uri , unde exista o
    evidenta a faptelor.

    Cred ca este mai corect sa spui : am facut un poncho inspiratie dupa acest model,
    decat sa nu spui nimic sau mai mult sa spui ca este inventia ta.
    Daca modelul este sa spunem dintr-o revista cumparata sau gratis pe net , nu ai nici o problema.Asta este si sensul , sa reproduci diverse modele.
    Daca modelul si poza este luata dintr-un loc in care se specifica clar ca nu pot fi reproduse/copiate - atunci nu este corect.

    In ceea ce ma priveste , pozele mele apar in spatii (breslo , facebook) de unde nu pot fi preluate si postate decat cu acordul meu in prealabil (asa este corect)
    Reproducerea unui model ce imi apartine nu se poate face decat cu acordul meu si cu link la produsul respectiv.

    Daca cineva de ex preia o poza cu o rochie crosetata Laura Biagiotti si spune ca face una la fel la comanda s-ar putea sa aiba o problema.

    In rest nu ai auzit de ''fake'' uri ? Este sport international - evident nu trebuie sa aiba leagtura cu un spatiu de tip - breslo -

    Produse precum - lamapa cu halogen (am vazut zilele trecute) , fotoliu (cred ca de musama ) sub forma de pantof stileto si peruca par plastic nu au ce cauta aici . Unele produse de acest tip sunt si atat de urate incat ti-e rusine sa te uiti.

    Cu toate acestea nu trebuie sa uitam ca :
    + in spatele fiecarui magazin se afla o persoana
    + ca nimeni nu detine adevarul absolut
    + tonul discutiilor sa fie unul moderat

    04.09.2014, 22:12:29
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ar fi comic, dacă n-ar fi tragic...

    Azi, la ora 09:47:49 Breslo a scris
    Am notificat toate magazinele semnalate.

    Şi totuşi, nou- nouţe (:wink:):


    www.breslo.ro/Product/SCAUN-BAROC-DIN-LEMN-MASIV-MAHON-CU-TAPISERIE-CU-STEAGUL-AMERICII_1269438

    http://www.royalartpalace.com/en/27-louis-xv-style-armchairs?p=5
    http://www.royalartpalace.com/en/27-louis-xv-style-armchairs?p=4



    www.breslo.ro/Product/SCAUN-BAROC-DIN-LEMN-AURIU-CU-TAPISERIE-DE-CATIFEA-ROSIE_1269460

    http://htdeco.fr/en/53-baroque-chair


    www.breslo.ro/Product/PLATOU-MONUMETAL-DIN-PORTELAN--ALBASTRU-CU-INGERI-SI-DELFINI-DIN-BRONZ_1269344

    http://www.ebay.de/itm/PORZELLAN-PRACHTSCHALE-BLAUDEKOR-TAFELAUFSATZ-SCHALE-mit-BRONZE-ENGEL-FISCHE-/191253636769?pt=Porzellan_Keramik&hash=item2c879ae6a1


    www.breslo.ro/Product/PLATOU-MONUMETAL-DIN-PORTELAN--ROSU-CU-INGERI-SI-DELFINI-DIN-BRONZ_1269455

    http://www.ebay.de/itm/CRAQUELE-PUTTOSCHALE-Figurengefas-hochster-GUTE-ROTE-SCHALE-BRONZE-DELFINSTUTZEN-/201131277841?pt=Plastiken_Skulpturen&hash=item2ed45bbe11



    De asemeni, mai sunt "scăpări" printre raportările din urmă...

    04.09.2014, 22:26:23
  • user4039
    user4039

    bricotrico:

    1.tonul discutiilor este cat de moderat se poate. Eu nu ma agit, mi-am spus parerea ca orice alt coleg de pe breslo.

    2 "Daca modelul este sa spunem dintr-o revista cumparata sau gratis pe net , nu ai nici o problema.Asta este si sensul , sa reproduci diverse modele.
    Daca modelul si poza este luata dintr-un loc in care se specifica clar ca nu pot fi reproduse/copiate - atunci nu este corect."

    Iar despre asta incerc sa iti explic, tu iei poza gratis de pe net, sau din revista unde nu iti scrie la fiecare pagina ca este "proprietatea cuiva" dar ea este proprietatea cuiva. Cineva a platit un fotograf pt poza aia sa o realizeze pt el. Da, el o pune in revista sau pe net, la fel ca oricine care vrea sa vanda un produs on-line. Daca cineva vine si o ia de acolo ca o vede pe google, nu inseamna ca e gratis sa ti-o postezi in magazinul propriu. E ilegal. Si arata-mi tu o poza cu un produs vestimentar in care iti spune : POTI SA IMI COPIEZI POZA SI PRODUSUL. Se subintelege ca in mod normal nu ai avea voie.

    3. Asa cum ai spus tu, daca cineva vrea o poza de la tine, iti cere acordul! Dar cei care pun poze de pe alte siteuri, sau din alte reviste, in magazinele lor au cerut acordul? Incerc sa iti explic ca este acelas lucru. Este si ilegal, dar este si o proasta maniera sa expui munca altuia (atat creatie cat si poza) si sa spui ca poti face si tu asa ceva.

    4. Nu o lua personal si uitate la toate magazinele pe care le-am mentionat, nu doar la ponchoul pe care dupa cate vad il preferi.

    5. Sper ca cei de la Breslo sa ia o masura pentru ca nu este normal si nici in regula cu postatul fotografiilor unor produse de pe alte siteuri, ca sa nu mai spunem ca acele magazine si copiaza produsele respective...Macar de le-ar copia fara sa mai zica/arata de unde. Mi se pare ca este foarte non-breslo aceasta treaba. D

    Daca ma aude cineva mi se pare foarte ok, daca nu mi tot aia. Am incercat sa deschid ochii administorilor breslo, ca sunt deja foarte multe magazine care posteaza lucruri "dubioase", asa cum fac toti cei care scriu in acest topic. Poarte ar trebui sa faca putina ordine si sa evalueze mai mult lucrurile postate.

    Inca o data bricotrico nu o lua personal, la urma urmei nu era vorba de niciun produs din magazinul tau.

    05.09.2014, 00:31:03
  • user4039
    user4039

    Si faceti un sigur lucru sa va convingeti de ceea ce spun. Deschideti unul din linkurile pe care le-am mentionat si mai sus (si le recapitulez), cu poze luate de pe alte siteuri, salvati poza, da-ti drag and drop in google search images, si vedeti cate siteuri staine/bloguri straine, se deschid cu poza aceea copiata.
    (cei care sunteti din domeniu probabil recunoasteti pozele de pe alte siteuri si fara sa le verificati :P )


    Eu am pus doar un link cu alt magazine strain unde se mai gaseste produsul respectiv, cu exact aceeasi poza postata si pe breslo. Vedeti voi pe cate alte siteuri se mai vinde aceelasi produs, cu exact aceeasi poza postata.

    recapitulare:

    Poze luate de pe alte siteuri (sa nu mai spunem ca si creatiile vor fi copiate dupa alti creatori daca vor fi comandate)
    www.breslo.ro/Product/Bluza-cu-fundite_1265701
    www.pinterest.com/pin/273382639854049961/

    www.breslo.ro/Product/Rochita-alba-din-dantela_1267538
    https://www.coolonsale.com/system3/pieces/pictures/006/937/535/thumbnail/79780f738r0mg.png?1409060725

    www.breslo.ro/Product/Rochie-alb-si-negru_1262617
    simpleconceptstore.com/mag/index.php/rochie-alb-cu-negru-simple.html

    www.breslo.ro/Product/Rochie-Sholder_1265098
    2.bp.blogspot.com/-GLEc457na8E/UPdUP173eDI/AAAAAAAAADA/vSNktrlAdAM/s1600/Slide2.JPG

    www.breslo.ro/Product/Rochie-Free-Me_1264420
    en.paperblog.com/back-in-stock-616160/


    Poze cu vedete si "promisiuni ca imbracamitea lor poate fi copiata la comanda"
    www.breslo.ro/Product/Pencil-Skirt_1265771
    www.zeal.co.tz/2013/01/crop-top-with-high-waist-skirt.html

    www.breslo.ro/Product/Rochie-Riri-Green_1261989
    www.breslo.ro/Product/Rochie-Riri-Black_1261970
    www.breslo.ro/Product/Rochie-Riri-Yellow_1261988
    www.breslo.ro/Product/Rochie-Riri-White_1261978

    05.09.2014, 00:51:56
  • E.boutique
    E.boutique

    Buna tuturor!

    Nu ma potabtine sa nu comentez despre discutiile de mai sus.Onibon are dreptate,ce ar fi daca si noi cei care realizam bijuterii am lua sute de poze din alte situri si am scrie ca o realizam la comanda? Nu ar fi mult mai usor? De ce sa -mi bat capul sa fiu originala,sa fac eu pozele,etc.Nu e corect.....

    05.09.2014, 10:39:12
  • ramonaignat
    ramonaignat

    Cu tot respectul, dar si eu consider ca este anormal sa pui poze cu vedete...sau produsele altora , ca apoi sa spui ca poti sa realizazi la comanda imbracamintea sau accesoriile respective. Cum se spunea mai sus, poza in sine este o munca , nu usoara uneori.

    05.09.2014, 10:47:06
  • Mado2
    Mado2

    Produs repostat dupa ce l-am mai vazut la noutati si acum o luna. Acest magazin tot reia produsele, repostandu-le de fiecare data cand pe prima pagina a siteului apar noutatile.
    www.breslo.ro/Product/Rochie-Finezze_1271297

    In plus, este aces produs cu aceasta salopeta, nu este nicio rochie, chiar si pozele sunt identice.
    www.breslo.ro/Product/Salopeta-Flora_1249505

    Au fost si acum o luna tot amandoua postate desi erau la fel, si acum din nou reluate. Nu mi se pare corect, sigur cei de la breslo pot verifica de cate ori reposteaza aceleasi produse doar pentru a aparea pe prima pagina.

    07.09.2014, 22:33:43
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Subscriu la produsele repostate de acest magazin.

    Mie mi-a sarit in ochi aceasta rochie: www.breslo.ro/Product/Rochie-Precious-Blue_1269192
    din simplul motiv ca mi-a placut acum cateva luni la prima (oare?!) aparitie si o aveam la favorite si pe lista de posibile achizitii, alaturi de celelalte din colectie.

    Magazinul a mai fost raportat si atentionat in multe randuri, inca de la inceputurile sale, pentru:
    - repostari produse
    - postari duble de produs, ori cu aceeasi denimire, ori cu denumire schimbata
    - imagini preluate

    Probabil ca este necesara o masura mai eficienta decat un simplu mesaj de atentionare. De multe ori, aceste atentionari nu au efectul scontat, dupa cum experienta a dovedit-o.

    08.09.2014, 14:36:02