Forum: Tehnici & Materiale Sarma placata cu argint semi-dura de 0,8 mm

  • nicolemi
    nicolemi

    Buna ziua,

    Incerc pentru prima data sa lucrez cu sarma de modelare si, din cate m-am documentat, cea mentionata in subiect ar fi cea mai buna. Din pacate nu gasesc semi-dura. Stie cineva unde as putea gasi? Am cumparat de 0,6 mm cu duritatea nespecificata, nici soft, nici hard, sa vad cum este. Este insa moale si cam subtire. Nu am reusit sa o indrept perfect si se deformeaza usor cu mana.

    Multumesc anticipat pt raspuns!

    30.12.2017, 20:39:51
  • user191335
    user191335

    Bună, cea cu care ai lucrat este cu siguranță soft sau este posibil sa fie din aluminiu. Spun că este posibil pentru că, în timpul prelucrării, oricât de moale din punct de vedere al durității ar fi sârma devine rigidă.
    Iar pentru cea placată cu argint ai nevoie de clești speciali și costă destul de mult.
    Ai putea să încerci cu sârmă de cupru și apoi cu sârmă silver filled. Silver filled sigur găsești în magazinul Izvoruldeperle
    www.breslo.ro/IzvorulDePerle
    Sper că ți-am fost de folos.

    13.01.2018, 13:49:10
  • nicolemi
    nicolemi

    Multumesc mult pentru raspunsuri!
    @Aigo - aceea este hard. Am contactat deja magazinul si a spus ca nu are semi-dura.

    @Theia.artizan - nu am stiut ca trebuie alti clesti pentru sarma placata. Izvorul de perle vad ca au doar soft, imaginea produselor fiind similara cu cea de pe site-ul de unde am cumparat eu... iar pe cea filled nu imi permit deocamdata sa o cumpar pentru a experimenta cu ea. Nu ma asteptam sa nu gasesc la noi de duritate medie, dupa atatea tutoriale vizionate... O sa mai caut, sa vad ce e cu cuprul. Multumesc!

    13.01.2018, 16:12:11
  • Aigo
    Aigo

    Da, aceea este Hard, doar ca fiind de 08 si avand miezul din cupru se poate lucra muuuuult mai usor decat cea de argint de 08 spre exemplu.. Sau decat cea de alama :)
    Ai putea incerca daca nu gasesti semi dura, mie nu mi s-a intamplat sa nu o pot modela cum am vrut :)
    Oricum, din ce am observat in Romania, cei ce vand sarma de modelaj nu scriu ce duritate are ..

    14.01.2018, 11:21:53
  • Aigo
    Aigo

    Ah si apropos de clesti, cred ca se refera la protectia de silicon de pe falci, sa nu zgarii placajul. Pentru ca in general nu numai ca e placata cu Argint, dar e si tratata impotriva oxidarii :P

    14.01.2018, 11:24:17
  • user191335
    user191335

    www.breslo.ro/BeadArtRomania
    Aici găsești clești cu fălci de silicon.
    Cred că mai sunt. Are au pe Breslo. Rămâne doar sa dai o căutare :)

    14.01.2018, 16:52:41
  • nicolemi
    nicolemi

    ok. O sa incerc si sarma hard sa vad cum este si daca imi place vreuna trec si la clestii cu pricina :)

    14.01.2018, 20:13:25