Forum: Concursuri 100 % handmade !

  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Idem,delilah!Nu stiu daca am intrat de doua ori pe postul asta,si-atunci din "cauza" fetei,ca era o emisiune ce prezenta rochii de mireasa...E f posibil sa aiba multe emisiuni bune,dar....Probabil ca a fost super!

    12.08.2011, 21:58:38
  • tonycat
    tonycat

    Nu stiu daca s-a mai transmis in ultima vreme. De ce am pomenit de el? Pentru ca are un format de concurs ucigator. Incepe cu x concurenti care sunt practic ca intr-un cantonament, li se da la dispozitie masa de lucru, masina de cusut, ace, ate, materiale textile, trebuie sa creeze dupa o tema aleasa, in decurs de 24 de ore sau chiar mai putin un proiect de design conceput si cusut de ei insisi. Li se aduc manechine vii pe care le imbraca cu creatia proprie, acestea, a doua zi defileaza in fata unu juriu care decide cine iese din concurs si cine ramane.
    Se elimina din concurenti pana mai raman 3 sau 4 in functie de cum se desfasoara concursul. Cam asta e ! Acum plec acasa!
    O seara frumoasa tuturor!!

    12.08.2011, 22:01:00
  • mssdelilah
    mssdelilah

    O seara frumoasa si tie elena, si somnic usor, daca fugi direct la culcare!
    Nu, de ce sa vorbesc prostii, nu m-am uitat. Cred ca nici nu stiu pe unde e postul, prin tv :D

    12.08.2011, 22:04:50
  • Live
    Live

    Ce bine că aţi discutat deschis (chiar...cu ghearele scoase:D :)) ) despre aspectul ăsta cu "bătutul de câmpi" pe subiectele de concurs! Datorită acestor discuţii am cunoscut pe Andra, pe Silvia, pe Carla, urmează clar să ajung la Ploieşti...

    Realitatea? Nu prea mai pot. Asta în ciuda faptului că am fost, timp de mulţi ani, un telespectator fidel şi un forumist foarte activ, la ei pe forum... Sunt pe "Agentul VIP"-o reluare. Am dat acum pe TVR3, unde se transmite în direct festivalul de muzică de la Mangalia.

    12.08.2011, 22:19:51
  • carla69
    carla69

    Felicitari pentru noul concurs,acum m-am intors de la socrii unde am tras o noua "coafura" ierbii si acolo tot la Breslo m-am gandit.Drog,ce mai...
    Referitor la concurs,desi lucrez hand-made de cand ma stiu,mai trag si la masina adica "leg-made" sau cum s-o spune,eu ma vad inca depaaarte de creatiile de pe podium,poate sunt prea"cuminte" si mi-e frica sa ma aventurez,sa ma eliberez.Daca voi face in timpul acesta ceva care mi se va parea dewmn de a fi inscris in concurs,il voi inscrie,de nu,ma voi limita sa va admir si sa invat langa voi

    12.08.2011, 22:25:51
  • blanitza
    blanitza

    Delilah, tema concursului este incitanta la culme, si sunt 100% sigura ca vom vedea creatii una si-una!!! Vorba-ceea, daca-i bal, bal sa fie!!! Ai aruncat manusa, noi o prindem din zbor, si mai ramane sa fim binecuvantati cu idei si inspiratie... Vara pare-a fi pe fuga, sau eu cel putin asa o simt, si-atunci tare-mi vine-a spune sa evadam in vacanta si natura, pentru inspiratie. Tema pe care ai ales-o chiar cere atentie, si s-ar putea ca multe dintre noi sa incercam sa abordam stiluri noi, sa facem ce n-am mai facut, tocmai pentru ca ai ridicat stacheta. Poate exact acum este timpul sa facem superbele piese pe care numai visam sa le dam viata, dar din graba, din comoditate, sau doar pentru ca nu le venise inca vremea, nu le-am realizat inca. E foarte buna ideea cu prelungirea concursului.

    12.08.2011, 22:43:11
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pare interesanta emisiunea Project Runaway!
    Nici eu nu stiu pe unde e romantica, dar ii iau eu urma :D

    Eu daca e de TV, sunt setata pe filme : diva si axn :D :))
    De fapt seriale: politiste, cu avocati, judecatori, cu medicina legala, cu armata :))))


    Acum ma bag la ceva mai special: Jane Eyre! Sper sa fie bun :) Cartea mi-a placut!
    Va pup!

    Noapte buna!

    12.08.2011, 22:54:00
  • Live
    Live

    Cred că ar fi cazul să mai lucrez şi io ceva, zic... M-a luat de cap discuţia despre daci şi alte popoare barbare. Deh...când ajung în discuţii d-astea, nu mai am loc pt altceva în Inimă şi în Minte.:)

    12.08.2011, 23:38:47
  • kiti
    kiti

    Nu m-am mai uitat la televizor de.....nici nu mai stiu cand.Mi se pare pierdere de vreme dar parca la Jane Eyre m-asi uita desi l-am mai vazut.Prefer sa citesc sau sa lucrez. De doua zile reconditionez jucarii mai ales papusile fetelor care au fost date jos din pod si aratau ca bune de aruncat la gunoi dar dupa reconditionare sunt ca noi iar cea mica s-a bucurat de fiecare in parte.Acum tocmai faceam curat in cutiile cu resturi de piele si am coborat in birou pt un iaurt cu graunte si mi-am aruncat ochii si pe forum. Am terminat si iaurtul si fug la treaba.Noapte buna.

    12.08.2011, 23:42:49
  • Live
    Live

    Spor, doamnă! Şi...somn uşor, după!:)

    12.08.2011, 23:46:48
  • Live
    Live

    Pe TVR3, în direct, recital BZN. La Mangalia!

    12.08.2011, 23:59:09
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Acolo sunt si eu...Pe TVR3,ca la Mangalia n-am ajuns....

    13.08.2011, 00:03:51
  • Live
    Live

    Mă scuzaţi, doamnă! N-am ştiut unde vă existaţi şi-am zis să vă anunţ, că altfel...mi-o luam mai mult sau mai puţin regulamentar.:))

    13.08.2011, 00:04:42
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Corect!!!!

    13.08.2011, 00:07:47
  • tonycat
    tonycat

    Salut tuturor,

    Pentru astazi propun ca gimnastica de dimineata sa fie

    Danza Kuduro

    Facem un sincron?

    http://www.youtube.com/watch?v=UpdZWr2GWLI&feature=player_embedded#at=140

    13.08.2011, 09:55:44
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Eu abia m-am trezit, se pare ca am ratat si gimnastica !.
    Buna dimineata Elena, buna dimineata fetelor. Sper sa fie o zi frumoasa, Ca eu inca dorm pe mine..incerc sa ma dezmeticesc.Se aduna oboseala, si na..cam asta am patit eu, de nu eram in stare pe la 8 sa imi beau cafeluta cu sotul..m-a trimis inapoi la somn :))

    13.08.2011, 10:49:44
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buna dimineata! Va salut pe fuga!!! Si av doresc o sambata frumoasa!

    13.08.2011, 11:10:25
  • Live
    Live

    Gimnastică, jogging... Bre, io abia am mâncat (nu, nu chiar ca porcul!) şi îmi pun acuşica o gură de cafea! Bună dimineaţa, deci!

    13.08.2011, 11:13:27
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Inseamna ca v-am luat:))eu sunt treaza de la 6....Stiti cum se spune:"Cine se trezeste de dimineata...n-a dormit in patul lui..."
    Sa aveti un weekend placut si sa va vina muuulte idei grozave (mie,una,nu-mi vine nimic in minte care sa para potrivit)!

    13.08.2011, 11:38:01
  • Live
    Live

    Într-un weekend urmat de o mare sărbătoare, mai bine să nu vină idei, că murim de drag să le punem în practică şi...

    13.08.2011, 11:44:11
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Putina sponsorizare si provocare. Cine arata un produs inscris pe concursul asta, facut cu o tehnica noua ce nu exista pana acum pe Breslo, primeste un cadou de la mine: www.breslo.ro/Product/Suport-prezentare-stand-organizator-sertar-display-spatii-depozitare-consol-pentru-cercei_259774
    Daca iese mai mult, atunci primeste dupa voturi primite.

    13.08.2011, 12:59:40
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    premiul e al meu :D:D:D


    cum ma provoci tu pe mine, sa fac ceva ce asteapta de multa vreme :D

    13.08.2011, 13:43:54
  • mssdelilah
    mssdelilah

    nu ma provoca, Andra! :)))))))))))))

    13.08.2011, 14:18:24
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :))))

    13.08.2011, 15:30:23
  • kiti
    kiti

    Cred ca premiul pt tehnica noua il merita Miniart, este tehnica ei pe care n-a dezvaluit-o nimanui dar cu ajutorul careia ies lucruri minunate.

    13.08.2011, 15:45:24
  • lanca
    lanca

    cite frumuseti si cite orgolii au mai inflorit pe aici, de cind am zburat calare pe Lelu ... :P:)))

    13.08.2011, 21:29:24
  • kiti
    kiti

    Da Lumi de orgolii nu duce Breslo lipsa, dar unde ai disparut atata timp?

    13.08.2011, 22:24:14
  • lanca
    lanca

    Kiti, am mai aruncat cite un ochi pe aici caci handmade-ul e boala grea :) dar mi-am impus sa traiesc cit mai mult departe de computere, net, tv si alte minunatii ale tehnicii :P
    iti multumesc pentru atentie, te apreciez!

    14.08.2011, 01:32:51
  • Live
    Live

    Cu adevărat înţeleaptă decizie!:)

    14.08.2011, 01:35:09
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Felicitari, Luminita!

    Mi-ar placea sa fac si eu asta... intr-o zi!

    14.08.2011, 01:38:25
  • kiti
    kiti

    Asa e Lumi, o hotarare inteleapta si demna de urmat.

    14.08.2011, 10:12:43
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Lipsesc si eu 3 zile..si uite ce gasesc aici! Am luat toaaate mesajele la rand, la citit bineinteles si constat ca avem de munca. Imi place provocarea asa ca o sa incerc si eu sa particip. Pana atunci va mai tin companie la vorba pe cat pot.

    14.08.2011, 23:01:45
  • lanca
    lanca

    multumesc mult, fetelor! va doresc inspiratie, timp pentru voi si multe, multe satisfactii :)

    14.08.2011, 23:44:15
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Buna seara fetelor, bine ai revenit lanca/luminita ( am acelasi nume ! :)) )
    Buburuzo, te asteptam, intr-adevar, e ceva de munca, vreau sa prezentati ce puteti voi mai bine, vorba Andrei, lucrari la care doar va gandeati s ale puneti in practica! Acum e momentul , zicem noi.
    Sa inteleg ca munciti de zor? Sau ati invartit prin bucatarii..pentru maine?
    Cu ocazia asta, multa sanatate, bucurii si la multi ani sarbatoritilor de maine !
    luminita

    15.08.2011, 00:00:59
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    O sa dam tot ce este mai bun!
    Eu una m-am intors de la munte, ma relaxez putin acasa si apoi plec iar. Urmatoarea vizita este Sibiul, orasul meu de suflet, dar mai am de asteptat pentru ca plec la sfarsitul lunii.

    15.08.2011, 00:13:52
  • user21
    user21

    'neata, dragele (si dragii)....aaaaa.....babei :))

    sper sa nu va stric buna dispozitie cu aparitia mea, cel putin unora dintre voi :))

    nu vin decat cu cateva cuvinte legate de tema concursului, si anume : cand m-am gandit la 100% handmade, am vrut sa va provoc sa faceti ceva from scratch.
    fara sa folositi nici cel mai mic ajutor prefabricat (gen tortite de cercei, lantisoare, baze de inel, inchizatori pentru coliere etc - pentru cine nu ma crede pe cuvant, tot ce am insirat se poate face cu manuta foarte bine).
    in aceasta idee, profit si de faptul ca suntem doua si la organizare, dar si la acordare de premii, si voi acorda 3 premii - pe care le voi stabili impreuna cu Luminita, careia permiteti-mi sa ii multumesc si aici - unor creatii 100% handmade.
    sigur, procentul e doar conditia necesara, nu si suficienta - deci ma astept la wow, si mmmmmmm, si O-o - intelegeti voi :))

    premiul I - 80 de lei cu care va puteti face de cap in magazinul meu, alegand ce doriti
    premiul II - 55 de lei, folositi dupa principiul de mai sus
    premiul III - 35 de lei, folositi dupa principiul de si mai sus :))

    nu pot ignora participantii la vot, care fac concursul palpitant, de ce sa nu recunoastem - asa ca voi mai acorda un premiu persoanei care va vota la pozitia 30 (yes, people, vreau sa puneti tastele la treaba) - o brosa pe care sper sa apuc sa o fac pana la decernarea premiilor.
    singura conditie : cont de client/ magazin (mi se pare putin discriminatoriu sa acord aceasta sansa doar clientilor) deschis pana in data de 12 august 2011.

    as mai dori sa acord un premiu celei mai inedite abordari - sper sa fie si asa ceva - un colier [si acesta surpriza, pentru ca din pacate nu mi-am putut lua "jucariile" cu mine :(( ]
    cand spun inedit , ma gandesc la ceva ce eu (si poate si voi) nu am mai vazut - aici astept si propunerile voastre, de preferinta prin mesageria Breslo, ca sa nu incarcam inutil topicul de vot).


    acestea fiind spuse, va doresc spor la treaba, la distractie....si la conserve? am visat aseara ca treceam pe o strada unde se facea zacusca. how weird is that ? :((


    v-am pupat :)

    15.08.2011, 10:35:06
  • user11913
    user11913

    Buna dimineata,
    Felicitari organizatoarelor pentru un concurs atat de provocator si pentru ocuparea locului 1 la cel precedent.
    Am vrut sa urez LA MULTI ANI! de sf Maria, celor ce poarta si sarbatoresc azi acest nume frumos.
    O zi superba va doresc, orice(frumos) ati face :)

    15.08.2011, 10:47:10
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Recunosc,Leti,ca eu,cand am citit tema si conditiile concursului,exact la asta m-am gandit:100% handmade inseamna exact ce se vede,adica 100%handmade!:))Chiar daca nu faceai aceste precizari (necesare si binevenite),eu,una,exact asta aveam in plan:nimic prefabricat:))))Abia astept sa vad ce-o sa apara in concurs!!!!!

    15.08.2011, 13:35:16
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Wow leti! Si mai drastica decat mine, in conditii. Recunosc, in formularea de prezentare am fost un pic evaziva, lasand sa se inteleaga, dar tu ai punctat fiecare detaliu al viitoarelor creatii participante!.
    Pai sa mi vii sa ne mai tragi de codite, cand iti mai faci timp :))
    Multumim josephine, te asteptam cu lucrarea "la control" :))
    Zi frumoasa si distractia placuta , dupa caz, sarbatoritilor sau celor ce bijuteresc de zor.

    15.08.2011, 13:53:48
  • kiti
    kiti

    Desi am spus ca nu mai intervin trebuie totusi sa-i multumesc lui Leti pt aceste precizari.Delilah, la aceste aspecte m-am referit cand am pus intrebarea referitoare la cei care nu se incadreaza in tema dar vazand raspunsul dat m-am abtinut de la alte comentarii.

    15.08.2011, 20:27:00
  • lanca
    lanca

    mersi, mssdelilah! concursul acesta este o mare provocare, am sa-l urmaresc cu mare atentie, e pe inima mea :)

    15.08.2011, 22:04:31
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Kiti, oricine se poate incadra, dupa parerea mea ! important e sa vrea !
    Cu mare drag lanca, te asteptam si cu creatia! Nu doar cu atentia :))

    Kiti, ca o paranteza.. am inceput cu ceva sarme ,din joaca, am testat si pielea, si snururi organza, chiar si o croiala simpla, am testat si margelele de nisip, am insirat, pur si simplu, si margele.. si tot la sarma m-am intors! Cand spun "am testat" ma refer la faptul ca am incercat, sa vad "daca pot". Motto-ul meu este "daca doua maini pot, si ale mele pot". Imi place sa stiu. Sa stiu ca pot. Ca apoi fac doar o singura "ramura", aia e partea a doua. Nu inteleg de ce altcineva nu s-ar incadra? Ca nu vrea sa poata..poate.

    16.08.2011, 00:11:20
  • tonycat
    tonycat

    Buna dimineata!

    Inca o propunere pentru gimnastica de dimineata

    http://www.youtube.com/watch?v=4Mf_PTB8juc

    O zi frumoasa tuturor!

    16.08.2011, 09:11:47
  • mssdelilah
    mssdelilah

    elena, esti o dulce :)))))) Numai sa termin cu ce am azi pe lista, si ma apuc si de gimnastica aia, de mai am timp :)))

    16.08.2011, 09:33:33
  • mssdelilah
    mssdelilah

    O zi frumoasa si tie :)

    16.08.2011, 09:33:47
  • tonycat
    tonycat

    M-as baga la concurs, nu m-as baga, dar as vrea sa acord un premiu special sub forma unui tutorial video, unui participant care prezinta o lucrare in cupru, sarma de exemplu si care si-ar dori sa invete ce invat si eu zilele astea

    Metalsmith Essentials: "Jewelry Etching on Copper" with Lexi Erickson

    Sau pur si simplu poate opta oricine pentru acest premiu chiar daca face floricele de hartie, doar sa spuna.
    Nu vreau sa fiu draconica ca nu da nimeni bacu' pe aici.

    Tutorialul e foarte frumusel, e pentru incepatori, te invata cum sa abordezi tehnica de gravura chimica cu clorura ferica, cine e electronist stie ce este, de mult imi doresc sa invat asa ceva, eu tot fac experimente zilele astea, e cumparat nu e gasit pe net. Legal, nu am voie sa il dau mai departe, dar de daruit, cu drag.

    16.08.2011, 10:21:28
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    foarte frumos, Elena! Cred sa fie interesant ce faci tu acolo! Spor si succes la experimente! Legal nu ai voie sa il vinzi, din cate stiu eu sau sa-l share-uiesti la liber pe net.. De dat la prieteni insa, da.

    Eu zic sa participi si tu, ca de mult te-aasteptam,! Daca imi amintesc bine, ai mai participat, nu? (Am memorie vizuala, imi amintesc mai bine daca am cu ce compara)

    16.08.2011, 10:45:12
  • tonycat
    tonycat

    Nu am participat, am asa o parere despre ceea ce fac ca am renuntat sa si vand pe net, dar sa particip. E mai bine la targ, chiar daca lumea doar vine si vede si se da cu parerea(nu costa nimic, nu?). Mai am mult pana departe.....

    16.08.2011, 10:48:54
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    hmmmm


    sa inteleg ca ar fi probleme cu increderea de sine...

    Eu nu cred ca e cazul...

    Din ce vorbesti si descrii...

    eu nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme!

    Mult mai avem cu totii pana departe!!

    Deci, mai cu tupeu! :D

    16.08.2011, 10:53:38
  • user21
    user21

    nu da nimeni bacul, tonycat :))

    dar nici nu sunt impuse conditii draconice. suntem pe un site care apromoveaza creatii handmade. right ?
    :))

    16.08.2011, 13:02:53