Forum: Concursuri C O N C U R S ___Gateste-ti personajul preferat!___

  • tonycat
    tonycat

    Ce nuante minunate de verde!

    25.11.2010, 22:10:11
  • aglaia
    aglaia

    dodo, multumesc!
    @j.andrea: fiona, doamna lui shreck, nu? :D
    @Jewels, imi pare rau, sper sa te faci bine repede!
    @magic, Jewels: si mamaie spune ca varza face minuni :D
    @blanitza, bine ai venit, coco si cleopatra se pare ca-s foarte iubite :)
    @letitia: m-am amuzat copios :D ce idee grozava :D io zic ca au tot timpul sa scape, Cruella va fi cu siguranta captivata :D
    @TheRockBoutique: ma bucur mult, bine ai venit!

    @lanca: pe unde esti, nu-ti mai place de noi? :p tocmai acum cand au apartut atatea lucrusoare frumoase?

    26.11.2010, 00:15:31
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Eu sunt alintata uneori Fiona (iubi e Shrek bineinteles :D) si imi plac si rodiile si cercelusii :p

    Din pacate nu voi reusi sa termin ce am inceput.... :( dar voi sustine cu voturile ! Sunt multe frumuseti aici!

    26.11.2010, 10:15:07
  • tonycat
    tonycat

    Salut,

    doar o observatie, mai usor cu dulcegariile, in topicul de facut cucuie, nu direct, e adevarat(doar nu se accepta atacurile la persoana,nu?), este acuzat limbajul dulceag de prin alte topicuri. Dar tin sa le reamintesc persoanelor respective ca suntem fete, femei, copile pana la urma, si simtim nevoia din cand in cand sa ne mai rasfatam. Cu o vorba buna. Ca nu costa nimic. Ca nu o face nimeni altcineva pentru noi. Pentru ca peste o luna e Craciunul atata de mult cantat si celebrat prin creatii frumoase si originale pe site si dorim sa ne umplem spiritual de bunatate, asa dulceaga, de ganduri frumoase, de puritate.
    Spor si voie buna!

    26.11.2010, 10:29:58
  • magiccraft
    magiccraft

    Minunate creatii Domanelor, Dominisoarelor si Domnilor! (ca sa nu ma lungesc/sa omit/nedreptatesc nu am nominalizat... :) ...)

    Tonycat, sunt in asentimentul tau, chiar daca nu foarte" patrunsa" de spiritul Craciunului, cred ca reveranta, incurajarile, politetea nu sunt apanajul ceor care au degetele pline de miere... ci denota o atitudine altruista, sensibila la cei de langa noi, iar asta creaza liantul unei comunitati care doreste sa aduca un strop de frumos in propriile vieti si ale celor din jur...

    Asa ca astept cu nerabdare sa mai vad lucruri frumoase, facut e cu drag, daruire, eforturi ( vezi Jewelswithlove!) ... (nu musai pentru o masina de cusut sau lauri iluzorii) din simpla si mereu noua dorinta si placerea de a crea...

    Premiile oferite de colegele noastre sunt incomensurabil mai "valoroase" pentru ca sunt mici franturi din sufletul lor oferite celorlalti :)

    26.11.2010, 11:16:02
  • lanca
    lanca

    draga Aglaia, sint si eu pe aici, dar cum nu sint insipida, fiind uneori dulceaga, alteori acra sau amara, dupa caz, dar niciodata nemotivat, m-am gindit sa mai stau putin pe tusa, de bunavoie, sa nu suport mazilirea stapinirii :P si critica nescrisa (inca, la adresa mea, direct) a breslasilor mai sensibilosi :D
    va admir, nici nu as putea sa nu admir atitea frumuseti!!!
    Eleonora, ma incinta nespus sensibilitatea ta, franchetea delicata cu care spui lucrurilor pe nume :)
    tonycat, la tine am admirat mereu umorul fin, esti suuuuper! si esti si foarte tonica, sa stii ca iti caut mereu comentariile prin forum :). le citesc mereu cu placere!
    super-women JWL, esti bine? sa te faci urgent sanatoasa, si tu esti in vizorul meu, chiar si cind tac :P

    26.11.2010, 11:26:07
  • tonycat
    tonycat

    @Ianca, sezi domol cu aprecierile, lasa calculatorul si iesi afara la soare, e o zi splendida!

    26.11.2010, 11:51:11
  • punctG
    punctG

    si la noi este superb afara si profitam sa facem poze...

    26.11.2010, 12:05:53
  • lanca
    lanca

    :P la noi a plouat azi-noapte si e o vreme de numarat bani si de dus la posta :))))) dar macar e cald si bine :)

    26.11.2010, 12:06:12
  • punctG
    punctG

    :)))

    26.11.2010, 12:12:05
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Si eu sunt pe aici...:)))imi dezvolt abilitati de stangaci(la propriu) si ,vorba lancai,stau pe tusa,fiindca mierea am folosit-o la masajul mainii:))...Dar,tinand cont ca socrul meu are 7 familii de albine,mierea e mereu pe masa noastra si...na...ajunge si la limba...ce sa fac...Recunosc!Sunt bolnava de dulcegarita cronica acuta,rezistenta la medicatia cu "Aluzita fina",asa ca sunt dependenta de a spune cuiva,oricui,oricand,de cele mai multe ori meritat (iar cand nu e meritat o fac cu gandul ca lauda respectiva il va face pe respectivul,pe viitor,mai bun) ,o vorba buna,o incurajare,si nu ca sa lingusesc,ci,pur si simplu,pt ca asa mi se pare normal,omeneste,fair-play.Da,o critica constructiva e de preferat unor false laude,dar,sa spui ceva frumos,sa faci un gest dragut,nici nu doare,nici nu costa,nici nu te transforma in lingusitor!
    Lanca,pai nu vorbeam noi de echipa lancastica?!:))Super-woman o sa ma cheme:)))
    Eleonora,multumesc pt gandul bun,am zis si ieri ca ador aceasta tema de concurs,ador ce s-a postat si vreau sa termin si eu ce am inceput,fiindca mi-e drag sa fiu cu voi,asa ca ...nici un efort..Ai dreptate 100%,e doar dorinta si placerea de a crea ceva frumos si de a impartasi cu ceilalti aceasta bucurie..
    Si gata...ma duc la stangacit....

    26.11.2010, 12:19:05
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    La noi e iarna de poveste......cine nu are lanturi la masina,are iarna de cosmar,dar,asta e alta poveste:))

    26.11.2010, 12:20:55
  • magiccraft
    magiccraft

    Lanca draga (Ah!... ca mi-a scapat colibriul plin de nectar pe cioc!!!), daca tot nu e vreme buna de plimbare la tine... poti face macar o vizita virtuala pana la Gabriela si Tiberiu sa vezi minunea: roiuri de fluturi au poposit in gradina lor minunata :))

    Jewelswithlove, lasa gandul la sanie, ca cine stie ce accident mai poate sa se inample (bat in lemn)... si ne creste tensiunea pana sa vedem povestea lucrata de tine :)

    26.11.2010, 12:53:52
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Stau cuminte,promit!!!!!

    26.11.2010, 12:56:09
  • punctG
    punctG

    Hey @magicraft ... ce ochi ager :)))

    26.11.2010, 13:12:22
  • lanca
    lanca

    eiiii, si io am ochiul ager, am bagat de seama fluturii :)
    JWL, am intrat pe meteo si chiar ai zapada la vatra dornei, credeam ca doar vrei sa ne oftici :P
    a iesit soarele la galati, asa ca dupa drumul la posta, am sa plimb coletul de la marea negra cu colierul cel frumos al craiesei zapezilor, daca a ajuns, pina pe faleza, sa-l "indulcesc" cu o plimbare :D
    Eleonora, mi s-a facut sete de atita nectar :) asa ca va pup dulceeee si ma las trasa in natura :P

    26.11.2010, 14:03:44
  • blanitza
    blanitza

    Un alt personaj drag, tare drag copilariei mele a fost Betty Boop, poate datorita ei mi-au placut de mica tot ce tine de bijuterie si moda!
    Va prezint bratara "Candy Quartz"... - Let's return to innocence!
    www.breslo.ro/Product/Bratara-Candy-Quartz---Concurs-Breslo_251005

    26.11.2010, 15:21:29
  • Artadora
    Artadora

    JWL, imi pare rau ca te-ai accidentat taman la mana atat de necesara incheierii proiectului tau, dar ai sa vezi ca tot raul o sa fie spre bine !
    Acum o sa te concentrezi si-o sa-ti inveti stanga sa tina locul dreptei.. Cu putina vointa, autocontrol si perseverenta vei ajunge in timp sa ai doua maini drepte !
    Acum 30 de ani am trecut prin asa ceva, dar mai rau, am avut mana dreapta parezata din umar pana-n varful degetelor timp de 1 an !
    Cu autocontrol m-am invatat sa scriu, sa desenez (chiar autoportret si corpuri umane), sa cos, sa spal, etc. iar acum cand oboseste dreapta, stanga ii tine locul, sau lucreaza amandoua mult mai bine decat acum 30 de ani. Pe langa tratamentul medicamentos (injectii), diadinamice (curentari), bai cu parafina fiebinte, masaj, gimnastica, cu autocontrol a trebuit sa invat si mana dreapta sa-si revina...era mai stangace decat stanga...Acum am doua maini drepte foarte dibace ! Abilitatea asta odata formata in creier nu se mai pierde !
    Multa sanatate si persevereaza ! :)
    mult spor ! scuzati of topicul ! :P weeck-end placut !

    26.11.2010, 16:20:19
  • lauraflore
    lauraflore

    vin si eu cu o propunere care contine doua link-uri ,dar este una singura(deoarece are 8 poze am pus-o in 2 link-uri)
    -www.breslo.ro/Product/carte-de-povestiPUNGUTA-CU-DOI-BANI-rezervat-concursGATESTE-TI-PERSONAJUL-PREFERAT_251053
    -

    26.11.2010, 16:42:11
  • lauraflore
    lauraflore

    vin si eu cu o propunere care contine doua link-uri ,dar este una singura(deoarece are 8 poze am pus-o in 2 link-uri)
    -www.breslo.ro/Product/carte-de-povestiPUNGUTA-CU-DOI-BANI-rezervat-concursGATESTE-TI-PERSONAJUL-PREFERAT_251053
    -www.breslo.ro/Product/carte-de-povestiPUNGUTA-CU-DOI-BANI-rezervat-concursGATESTE-TI-PERSONAJUL-PREFERAT_251053
    la serbarea de sfarsit de an baietelul meu cel mare a fost cocoselul cel istet din punguta cu doi bani,iar cand a auzit tama concursulul a spus ffff clar ca asta trebuie sa fac

    26.11.2010, 16:46:35
  • lauraflore
    lauraflore

    al doilea mesaj este cel complet nu stiu cum sa-l sterg pe primul...?

    26.11.2010, 16:49:13
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Mi s-a incalzit sufletul de la atatea imbarbatari!!!!Multumesc,artadora!Incheietura mainii drepte si-a revenit bine,o port fara dureri,cu degetul mare e problema(nu stii ce fericire e sa ai deget opozabil decat in momentul in care vezi ce inseamna sa NU il ai:))),acolo a fost mai grav...nu pot tine acul in mana,nu pot lipi degetul de celelalte,adica ce-mi trebuie mai mult....Cu stanga,lucrez fara ac,doar cu guta,sau cu ata speciala( cu varful dat putin prin glue ca sa fie tare...nevoia te invata)si sunt ffffff mandra ca mai am putin si termin!!!!Nu zic "hop" pana nu sar.....si ,daca termin cu bine,iar o sa postez pe ultimii metri,ca abia maine pot face poze bune:)))))
    lanca,de-acum si pana in aprilie o sa va tot "oftic" cu zapada de la noi,ca asa tine aici iarna......Nu glumeam,au ramas o gramada de masini pe marginea drumului....
    Gabi,multumesc ca mi-ai amintit de Betty si de actrita Clara Bow,care a inspirat personajul ,iar Letitia mi-a reamintit magia filmelor de animatie marca Walt Disney,pe care le revad si azi cu aceeasi placere si uimire copilareasca in fata frumusetii lor....Si Laura,cu o poveste neaosa.....ce mai,ati ales ca personaje de decorat adevarate repere din viata oricarui copil!

    26.11.2010, 17:08:57
  • blanitza
    blanitza

    Ma bucur mult ca ti-am reamintit voiosia copilariei noastre - desenele animate - pe care le savuram duminica, pe la 2, taman cand ne cheama cu lautari mama la masa, si noi nu veneam deloc, eram calare pe-acele 20 de minute de bucurie pura...Multa, multa sanatate-ti doresc, Silvia!!! x0
    Superbe ilustratii, Laura, are dreptate baietasul tau, chiar acest personaj trebuia sa-l alegi!!! x0

    26.11.2010, 18:04:46
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    www.breslo.ro/Product/Colier-Floarea-mea-REZERVAT-CONCURS_251121
    Floarea mea, mama mea inlantuita de dorurile humei, floarea mea care a plecat in eternitate,
    floarea care mi-a imbalsamat planeta si mi-a luminat viata.
    - Daca cineva iubeste o floare unica printre milioane si milioane de stele, e destul sa priveasca la ele si va fi fericit la gandul ca si floarea lui e undeva acolo...,- spunea micul print. (Antoine de Saint Exupery. Micul print)

    26.11.2010, 18:44:35
  • cocky
    cocky

    vreau sa mai particip si eu cu un inel, www.breslo.ro/Product/Inel-Catwoman---rezervat_251124 , pentru Patience Phillips/Catwoman ;;)

    26.11.2010, 18:48:22
  • vintagesiactual
    vintagesiactual

    Special creata pentru Zana Toamna, in culorile ei preferate:

    www.breslo.ro/Product/Autumn-Fairy_251217

    26.11.2010, 20:50:24
  • lauraflore
    lauraflore

    multumesc @blanitza!
    de fapt alesesem" Hansel si Gretel" si am muncit 5 ore la o casuta din turta dulce....cand am terminat-o,i-am lasat pe cei doi pici in grija tatalui si m-am dus sa iau aparatul ca sa fac poze.
    n-am lipsit decat 2 minute ,iar cand m-am intors casa era cazuta....:(....cauza ?...au vrut sa ia o bomboana de pe acoperisul casei.
    pentru doritori am poze cu casa cazuta :)

    26.11.2010, 21:26:27
  • Rostogol
    Rostogol

    Ce rau imi pare ca n-apuc sa fac nimic serios pentru concursul asta. E o super-tema.

    Dar daca avem voie si cu muzicieni, stiu ceva ce ar arata perfect pe Robert Plant prin anii '70 [tot suntem intre fete aici :P] www.breslo.ro/Product/Magneti-Tell-him_251268

    Pentru ca are o personalitate tare placuta :P Adica asa: http://www.youtube.com/watch?v=-cfc3rCQOuU

    26.11.2010, 21:33:40
  • tonycat
    tonycat

    Vai ce pofta mi s-a facut!! Trebuie sa fi fost tare aratoasa.Turta dulce, dulce e febletea mea culinara. Candva faceam si eu si prindeam peretii intre ei si acoperisul de pereti cu scobitori.

    26.11.2010, 21:33:48
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Genial magnetul!!

    26.11.2010, 21:42:34
  • vintagesiactual
    vintagesiactual

    Am terminat si o hainuta pentru Zana Primaverii:

    www.breslo.ro/Product/Spring-Fairy_251304


    Nu stim daca vom reusi sa le "gatim" si pe celelalte doua, insa speram ca nu se vor supara prea tare pe noi -

    26.11.2010, 22:10:48
  • punctG
    punctG

    ... da... cred ca e voie si cu muzicieni de legenda... tocmai ascultam melodia Friends - led Zeppelin III, ma asteptam la Sid Vicious (care ar fi fost in regula), bine ca nu este Hitler sau Lucifer!

    26.11.2010, 22:54:37
  • artemiza.design
    artemiza.design

    :)))))))) Monica Alexandru, esti totala!!! Si eu ma gandisem la niste nastrusnicii, da m-am jenat. Am zis ca nu stiu cata lume sta bine cu simtul umorului pe aici si sa stau in banca mea. Da acum, ca tot s-a dat dezlegare la rasete, pot sa ma marturisesc. Facusem un inel in degrade, cu toate culorile papagalului, pe care, normal, am vrut sa-l numesc "inel papagal" si sa i-l dedic lui Jiji Becali. A doua varianta,..era o pereche de butoni, facuti din doi nasturi metalici vintage, argintii, cu o timona pe ei. doar ca erau cam mari si nu intrau prin butonierele mansetei. Ia ghiciti personajul la care ma gandisem eu ca i s-ar potrivi !

    26.11.2010, 23:08:11
  • peafowlady
    peafowlady

    @ punctG: : )))
    Eu citeam din Dictionarul Diabolic si eram plina de idei. Mi-am dat seama ca nu o sa mai am timp sa mesteresc si alte lucruri, dar chiar ma gandeam ca e nevoie si de un personaj mai... excentric? : ) Evil-excentric adica...

    26.11.2010, 23:10:14
  • punctG
    punctG

    @peafowlady nu te rusina :)) sa ai spor :))
    @artemiza... vezi ce greu este sa iei totul in calcul? doar nu o sa-i largesti butonierele lu` Base...?

    26.11.2010, 23:24:06
  • peafowlady
    peafowlady

    Ah nu, nu e asta, e lipsa de timp. Parol : )
    Dar dupa ce a scris Artemiza ma gandeam sa-l mesteresc totusi pe Vadim si sa ne mutam pe alt topic cu replicile acide. Posedatul versus Paduchele : )))

    26.11.2010, 23:31:25
  • TheRockBoutique
    TheRockBoutique

    @ Monica :) :) :) you know, Plant was, is and will be a god :)
    daca faci si ceva "Tangerine"-coloured e al meu :). Daca nu... Your time is gonna come :)
    multumesc pentru zambetul provocat :)

    26.11.2010, 23:54:01
  • punctG
    punctG

    si daca nici asa nu Gallows Pole :))

    26.11.2010, 23:56:31
  • Rostogol
    Rostogol

    :))

    @artemiza - si eu am avut mici dubii, dar mi-am zis ca daca e cineva fara simtul umorului pe aici, oricum e de ignorat, asa ca m-am riscat :) Risca-te si tu :D

    @punctG - nu inteleg apropo-ul :P But Sid Vicious is delicious hihi.

    @peaoflady - da da da! chiar lipsesc personajele negative in concursul asta. Si sunt si cele mai spectaculoase.

    27.11.2010, 00:08:48
  • Rostogol
    Rostogol

    @ TheRockBoutique - a golden god indeed! Facem si tangerine, just say when :D

    27.11.2010, 00:11:10
  • artemiza.design
    artemiza.design

    Gabi, Monica,...am reconsiderat problema: mai bine ma ocup de personaje indragite. De cele indracite sa se ocupe altii, sa le arunce ei flori si caschete in curtea palatului.

    27.11.2010, 00:40:17
  • de.dimineata
    de.dimineata

    inainte de noapte buna adaug si eu magnetu' cu numarul meu pe frigideru' lu Robert Plant.

    27.11.2010, 01:01:07
  • mssdelilah
    mssdelilah

    :)
    neata fetele.. admiram lucrarile :D

    27.11.2010, 10:25:23
  • magiccraft
    magiccraft

    'neata!... ca la noi afara pare ca abiaa cum se "crapa de zi" :D

    Cate surprize!... vad ca ceva zane, acompaniate de Mosu' care si-a pierdut ghetuta au pus de un concert rock... :)
    Nici Micul Print nu lipseste... atat de drag mie, felicitari, Ana! si dragalasul inel cu pisi cu gandul la Cat Woman... Iar Dodo, harnica noastra furnicuta le aduna pe toate in liste...
    Asa de faina este tema aleasa de Aglaia ca parca nici nu as vrea sa se termine acest concurs :))

    27.11.2010, 13:23:48
  • aglaia
    aglaia

    neatza :) multumim, dodo!
    bine ati venit cu totii, v-am citit, v-am admirat, lista cu participantii am imbogatit :D
    cine ne mai incanta astazi? cine, cine?

    27.11.2010, 13:49:58
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    ..yupiii.....sunt fff mabdra de mine...am reusit sa termin un proiect,daca mi-ajuta Domnul il termin si pe al doilea...Am lucrat mai mult cu stanga,dar,n-am facut nici cel mai mic rabat de la calitate,am preferat sa lucrez extrem de incet,dar,bine!

    Nu cred ca exista cineva care sa nu-si aminteasca cu drag de serbarile din primii ani de scoala,acele serbari
    in care fiecare intra in pielea unui personaj,mai frumos sau nu,mai important sau nu,dar...eram acolo...ne vedeau parintii...emotii...
    trac...repetitii in gand...panica(daca uit?!)...mandrie...
    Mi-amintesc cu nostalgie de o serbare in care trebuia sa prezentam sceneta "Anotimpurile!"Eu eram TOAMNA!Aveam o rochie lunga(ah,adoram
    rochiile lungi pana in pamant),din satin galben si care era ornata cu frunze ruginii,cu struguri,mere,pere,gutui....toate pictate,bineinteles,
    pe coala de bloc de desen!Aveam si o coronita pe care se regaseau aceleasi fructe...Eram fff mandra de tinuta mea,de rolul meu...Dar...
    Nu-mi puteam lua ochii de la ZANA IARNA,avea o rochie alba si stralucitoare,cu mii de strasuri argintii,cu fulgi din staniol alb,cu colier
    din fulgi...Mi se parea frumusetea intruchipata...Si am ramas cu acea imagine in minte,ani de-a randul!!
    De aceea,am ales sa creez un set "Zana Iarna",in amintirea acelor ani si a acelor simtaminte,de dorul copilului din mine si a copilariei!


    www.breslo.ro/Product/Set-Zana-Iarna_251601

    27.11.2010, 14:35:06
  • vintagesiactual
    vintagesiactual

    Se spune despre Cleopatra ca iubea atat de mult trandafirii, incat podelele palatului ei erau vesnic acoperite cu petalele lor suave... Pentru o regina care, desi inconjurata de fast inimaginabil, stia sa iubeasca efemerii trandafiri:

    www.breslo.ro/Product/Cleos-Favourite_251665

    27.11.2010, 15:26:30
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Amazoanele...Forta si delicatete...Putere si sensibilitate...

    Mitologia greaca le atribuie amazoanelor titulatura de fiice ale lui Ares,
    zeul elen al razboiului, si ale nimfei Armonia,
    doua portrete contrastante, menite sa sugereze forta si vitejia
    barbateasca in delicatetea trupului femeiesc. Unele scrieri sprijina
    aceasta plamadire fantezista, in timp ce altele vorbesc despre revolutia sexuala
    a unui trib din vechime ca sursa a devenirii amazoanelor. Fie ca s-au
    nascut din zei, fie ca erau femeile rasculate impotriva barbatilor,
    ucigandu-i si impunandu-si suprematia asupra lor, amazoanele
    s-au constituit intr-un trib de femei guvernat dupa legile unui
    matriarhat crunt si sangeros.
    Despre cultura si oranduirea amazoanelor scrierile nu lasa sa se inteleaga
    prea multe lucruri, dar este bine cunoscut faptul ca aveau o guvernare duala,
    sau fragmentata, tribul fiind condus de doua regine in acelasi timp. Una dintre
    ele raspundea de bunul mers al comunitatii, de organizarea interna si de
    activitatile domestice, iar cealalta coordona bataliile si chestiunile de razboi.
    Hipolitia si sora sa, Antiopa sunt cele mai viteze regine ale amazoanelor,
    despre care vorbesc legendele. In cazul Antiopei, unele versiuni mitologice
    inainteaza ideea ca aceasta ar fi fost singura amazoana care s-ar fi maritat
    vreodata, ca urmare a rapirii sale de catre Tezeu. Tot mitologia spune ca sub o
    conducere atat de prolifica, amazoanele nu se dadeau in laturi de la cele mai
    nebunesti razboaie, atacand de nu mai putin de cinci ori chiar cetatea Atenei.

    Vestimentatia lor este mai putin mentionata in izvoare istorice si mai degraba
    sugerata in numeroase artefacte de origine greceasca, care, in functie de
    perioada aparitiei, le infatiseaza diferit. Primele sculpturi le dezvaluie
    intr-o imbracaminte razboinica, inspirata din uniforma de lupta a zeitei Atena,
    amazoanele purtand coifuri. Reprezentari mai tarzii le prezinta dupa modelul
    lui Artemis (sora geamana a lui Apollo), arborand rochii subtiri, pentru o
    mobilitate ridicata, iar cele mai recente statui trimit la tendintele
    vestimentare ale persilor. De obicei, sunt reprezentate calarind, dar si ca
    pedestrasi, iar in multe picturi sunt accesorizate cu cate un singur cercel.
    Mai sunt reprezentate purtand coifuri cu pene,sau benzi de piele ornamentate
    pe frunte,la incheietura mainii si deasupra cotului.De asemenea,aveau o multime
    de tatuaje!
    Se crede ca etimologia cuvantului “amazoana” provine de la termenul iranian sau
    persan “ha-mazan” sau “hamazakaran”, care inseamna “a face razboi”.
    Printre greci insa, se pare ca termenul “amazan” era folosit cu insemnatatea
    “fara san”. Ambele versiuni sunt viabile, atat pentru ca amazoanele erau niste
    razboinice aprige, cat si pentru traditia lor bine cunoscuta de taiere sau
    ardere a sanului drept al fetitelor, pentru o mai buna folosire a arcului si
    o manuire mai iscusita a sulitei. Hipocrat le descrie astfel: “Nu au sanul drept.
    In timp ce sunt inca mici, mamale lor inrosesc in foc un instrument din bronz
    special construit si il aplica pe sanul drept pentru a-l cauteriza si a-i opri
    dezvoltarea, iar toata forta sa se canalizeze spre brat si spre umar."

    Singura mea afinitate cu amazoanele consta in faptul ca ma consider o persoana puternica,dar
    si feminina in acelas timp.In rest....nu stiu sa calaresc,n-am tatuaje,port
    doi cercei,iar in privinta barbatilor,ce sa mai spun decat ca am sot de 22 de
    ani,deci...n-am nimic cu sexul opus:))


    www.breslo.ro/Product/Set-Amazoana-2010_251684

    27.11.2010, 15:45:46