Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (editia III) - PRIMAVARA - " Mugur de fluier" – sectiunea Bijuterii

  • soso07
    soso07

    Risipei se deda FLORALUL ... Multumim, GabyS si Cristiana !!!

    April
    Duiliu Zamfirescu

    Parca n-a fost de cand lumea iarna ce de-abia s-a dus,
    De cand firea iar, cu mina-i nevazuta, ne-a adus
    Soare tanar sus in slava, in craiia lui albastra
    Si de cand rasuna lunca de o pasare maiastra.
    Ca-si da viers privighetoarea si-n tacere se desfac
    Note limpezi din tufisul parfumat de liliac.
    Parca n-ar fi mai fi aceeasi fire trista si saraca
    De cand frunza-mbraca codrul, de cand iarba campu-mbraca,
    De cand vintul nu mai plange, ci suspina-n frunze bland
    Aducand miros de floare sarutata si de cand
    Sub desis umbros de salcii garla cantecul si-ngana.
    Mama noastra-a tuturora, fire buna si batrana,
    Veche esti, vechi al tau farmec s-ale tale frumuseti,
    Ce-ncantara-atatea neamuri in atatea mii de vieti,
    Insa imbracate-acuma-n calde raze de la soare,
    Cand pamintul varsa valuri de miresme-mbatatoare,
    Reintineresti deodata-n dimineata lui APRIL,
    Ca un basm din alte vremuri spus de-o gura de copil.

    05.04.2014, 20:57:54
  • soso07
    soso07

    O dedicatie pentru toti breslasii, iubitorii florilor de liliac :

    Valsul florilor de liliac
    https://www.youtube.com/watch?v=zUzK-1sGsa8

    06.04.2014, 22:25:22
  • mielena
    mielena

    A iesit iar soarele stralucitor, dupa doua zile zgribulite. Haideti din nou la joaca!
    Joaca de-a florile, de-a pasarile calatoare, de-a obiceiuri si traditii, de-a renasterea, de-a culorile vii...intr-un cuvant joaca de-a PRIMAVARA!!! :)

    08.04.2014, 09:27:32
  • mielena
    mielena

    Sa stii ingerasule de jad ca imi datorezi si mie o piesa "HappyMood" la sectiunea Bijuterii- aici! Altfel nu voi ceda prea usor vesta sectiunii vecine, unde probabil s-a vrut inscrisa: www.breslo.ro/Forum/Concurs-ANOTIMPURI-2014-ediia-a-III-a---PRIMVARA---Mugur-de-fluier--seciunea-MOD-I-VESTIMENTAIE_topic_14252 !!! :)

    08.04.2014, 12:53:06
  • mielena
    mielena

    Si pentru ca vorbeam de ingeri, de sustinatori, de inimosi, de oameni prietenosi si solari, iata ca si Ana Manole (TimeToCraft) a acceptat sa ne fie alaturi cu un voucher de 150 lei din magazinul ei: www.breslo.ro/Profile/TimeToCraft. Multumim!

    08.04.2014, 12:56:39
  • Gabileria
    Gabileria

    Vin si eu in concurs cu o brosa www.breslo.ro/Product/Brosa-lalea---participa-la-concursul-ANOTIMPURI-2014-editia-III---Mugur-de-fluier---PRIMAVARA_1176595. Sa aveti o primavara frumoasa si plina de flori!

    08.04.2014, 20:26:38
  • soso07
    soso07

    Lalea alba ...

    E mult de-atunci, o ştii şi tu,
    Era o dulce primăvară,
    Când liliacul înflorea
    Şi tot atunci, laleaua rară.

    Ai apărut ca din văzduh,
    Ca un luceafăr ce străluce,
    Ce vine de la infinit,
    “Zâmbeşte”, stă, apoi se duce.

    Corneliu Zegrean-Nireşeanu

    08.04.2014, 20:43:54
  • mielena
    mielena

    Bun venit, Gaby! :)

    08.04.2014, 20:47:02
  • Gabileria
    Gabileria

    Multumesc mult mielena! Sorina, versurile sunt pe sufletul meu!

    08.04.2014, 21:05:29
  • soso07
    soso07

    Si lalelele albe sunt florile mele de Primavara preferate ...

    08.04.2014, 21:11:44
  • soso07
    soso07

    Ne apropiem de Sarbatorile Pascale si stiu ca avem mult de lucru si in casa, si pe langa casa :) De asemenea, cadouri pentru cei apropiati.

    Ce spuneti de cateva tutoriale, ca inspiratie ?

    Parisian Lights Bracelet
    https://www.youtube.com/watch?v=W5LEc_cqaqg

    The Heart Beading: Pearl Ring
    https://www.youtube.com/watch?v=T2rKYnRVXFw

    Anello "Spring" con Superduo, Perla 8 mm
    https://www.youtube.com/watch?v=RtYXtJTLP1k

    Wire Wrapped Beaded Sprig
    https://www.youtube.com/watch?v=Ktyoq3ftuDQ

    Wire Bird's Nest Pendant
    https://www.youtube.com/watch?v=qUroGDn_zS0

    Tree Of Life Pendant
    https://www.youtube.com/watch?v=XMvG6mj0qUk

    09.04.2014, 19:30:30
  • soso07
    soso07

    Bujorul de stepă de la Zau de Câmpie are o legendă pe care o voi reda mai jos.
    Așadar...
    A fost odată un împărat. Şi avea împăratul doi feciori. Cel mare purta numele de Zau. Era rău, invidios din fire. Cel mic, frumos şi bun, se numea Bota. Într-o zi, umblând prin pădure, Bota, fiul cel mic al împăratului a zărit o fată frumoasă. Era fata pădurarului pe care a plăcut-o de îndată şi care l-a plăcut numaidecât şi ea pe el. Doar că invidiosul său frate, Zau, râvnea şi el la inima fetei. Şi ar fi făcut orice, numai să-i fie pe plac. Aşa se face că mintea lui, înceţoşată de gelozie, a născut un plan de a scăpa de concurenţă. Astfel, într-o zi, când se întorceau de la vânătoare, pe când se aflau în barca ce îi ducea de pe o parte pe alta a lacului care despărţea palatul de pădure, Zau şi-a aruncat fratele în apa rece şi adâncă. În zale fiind, Bota s-a înecat.
    Aflând de moartea iubitului ei, fata pădurarului se sfârşea de durere. A ieşit din casă, s-a aşezat pe pajiştea de lângă pădure, privind luciul lacului care-l înghiţise pe cel drag. Plângea cu atâta durere, încât lacrimile, şiroindu-i din ochi, deveneau sânge. Şi unde cădeau pe pământ, se prefăceau în flori de bujor de culoare sângerie.
    De la cei doi fraţi au luat nume şi locurile: satul Zau, iar locul unde astăzi se află poiana bujorilor - pădurea Bota.

    10.04.2014, 08:39:50
  • mielena
    mielena

    Up! ;)
    Frigul de zilele astea nu sperie PRIMAVARA, nu? :)
    Va asteptam cu noi creatii!

    10.04.2014, 21:56:01
  • soso07
    soso07

    Cu parfum de lacramioare incepem acest weekend. Multumim, Carmen !!!

    N-am să te uit, dar dacă o voi face,
    Să rătăceşti prin vise nopţi la rând,
    Să-mi torni peste iubirea care zace
    Licoare, să te-aduc mereu în gând.

    Pune în ea parfum de lăcrămioare,
    Ulei de busuioc bătut cu dor,
    Năvalnic, de prin stânca din hotare,
    De dragoste mereu vindecător.

    Angelina Nădejde

    11.04.2014, 13:56:04
  • carmenn
    carmenn

    multumesc...daca imi infloresc pana la sfarsitul concursului le fac poza...sa vedeti cum arata...poate le cunoasteti...

    11.04.2014, 15:40:50
  • soso07
    soso07

    O creatie romantica ... ce ne duce cu gandul la versurile lui Alexandru Macedonski :

    A nopţii sublimă măiastră
    E-ascunsă-ntre roze, şi cântă,
    Grădina ce-mi stă sub fereastră
    În raze de-argint se-nveşmântă.

    O vrajă şi albă ş-albastră
    Din ceruri, spre lume s-avântă.
    A nopţii sublimă măiastră
    E-ascunsă-ntre roze, şi cântă.

    11.04.2014, 19:47:00
  • soso07
    soso07

    Multumim, FloriceleSV, pentru acest incantator buchet de roze !

    11.04.2014, 19:47:53
  • mielena
    mielena

    Aproape de Sarbatoarea Floriilor, Carmenn si Floricelesv ne incanta cu "buchete" minunate cu care sa ne impodobim! Bun venit, fetelor! :)

    12.04.2014, 08:12:45
  • aidaalex
    aidaalex

    Bine v-am gasit, o sa ofer si eu un premiu in valoare de 30 de lei din magazinul meu pentru un client votant si un premiu surpriza pentru cea mai boema creatie de la aceasta sectiune. Mult succes !

    12.04.2014, 09:40:12
  • floricelesv
    floricelesv

    Cu mare drag soso .

    12.04.2014, 09:58:20
  • mielena
    mielena

    Multumim mult aidaalex! :)

    ...si bun regasit floricelesv!!!...sarbatorim Floriile cum se cuvine! ;)

    12.04.2014, 12:31:35
  • blanitza
    blanitza

    Oooo, fetelor frumoase si talentate, ce bogatie de floare si parfum e aici la voi, ce minunatii s-au inscris, nici n-am stiut la care sa ma uit mai intai, piese divine si-atat de potrivite pentru cutiuta de bijuterii a Primaverii Printesa...
    Si eu, si eu, si eu voi avea ceva pentru Ea, cea care ne incanta simturile din martie si pana-n mai, Primavara nazdravana, care vine din an in an pe forumul nostru, ca sa vada cu ce-o mai impodobim, si din ce-am vazut pana acum, are cu ce se mandri din belsug, fete maiestre!!!

    12.04.2014, 18:54:24
  • soso07
    soso07

    Rugă pentru Duminica Floriilor - Ion Minulescu


    Dezleagă-mă, Părinte, de ce-am jurat să fiu
    Şi iartă-mă că-n viaţă n-am fost decât ce sunt –
    Un cântec prea devreme, sau poate prea târziu,
    Un ropot scurt de ploaie
    Şi-un mic vârtej de vânt...

    Dezleagă-mă de vina de-a fi-ncercat să fac
    Granit din cărămidă
    Şi bronz din băligar,
    Colan de pietre scumpe din sâmburi de dovleac
    Şi-un Pegas cu-aripi duble din clasicul măgar...

    Şi iartă-mă că-n viaţă n-am fost decât aşa
    Cum te-am văzut pe tine –
    C-aşa credeam că-i bine!...
    Dar azi, când văd că-i altfel de cum am vrut să fie,
    Stropeşte-mi ochii, Doamne, cu stropi de apă vie,
    Retează-mi mâna dreaptă
    Şi pune-mi strajă gurii,
    Alungă-mi nebunia din scoarţele Scripturii
    Şi-apoi desprinde-mi chipul de pe icoana Ta
    Şi fă să uit c-odată am fost şi eu ca Tine!...

    13.04.2014, 13:21:38
  • mirelamohjazi
    mirelamohjazi

    La multi ani celor, cu nume de floare ! Sa traiti, sa infloriti, sa fiti iubiti !

    13.04.2014, 16:11:06
  • mielena
    mielena

    Sa-i facem in ciuda zapezii de afara- in Brasov ninge!- iata lista creatiilor inscrise spre a celebra anotimpul renasterii, PRIMAVARA:

    1. carmenn: www.breslo.ro/Product/Colier-Orhidee-Concurs-Primavara--Bijuterii_1164862
    2. LONA22004: www.breslo.ro/Product/Colier-cu-margele-multicolore_1163322
    3. carla69: www.breslo.ro/Product/Seminte-esenta-vietii-colier-din-margele-de-nisip_1164677
    4. FlorinArtBijoux: www.breslo.ro/Product/Toporas-dragalas---participa-la-concursul-Mugur-de-Fluier---sectiunea-Bijuterii_1166044
    5. DragomirOctavia: www.breslo.ro/Product/Spring_1166264
    6. DragomirOctavia: www.breslo.ro/Product/Lacramioara_1166355
    7. mirelamojhazi: www.breslo.ro/Product/Oua-in-cuib-Colier-participant-la-Concurs-pe-Forum-Primavara-Editia-a-III-a_1167992
    8. Gabys: www.breslo.ro/Product/Colier-i-cercei-Lumin-de-primvar_1168310.
    9. balanmiha72: www.breslo.ro/Product/Colier-Flori-de-cires_1169253
    10.bookgirl: www.breslo.ro/Product/Bratara-brodata-manual-Motivul-Miracol---participa-la-concursul-PRIMAVARA--Mugur-de-fluier--sectiunea-Bijuterii-de-pe-forum_1169241
    11.mirelamojhazi: www.breslo.ro/Product/Norisor-cu-flori-Colier---Participa-la-Concurs-pe-Forum--Primavara_1169767
    12.balanmiha72: www.breslo.ro/Product/Bratara---Cuibul-melcilor_1170750
    13.Gabys: www.breslo.ro/Product/Colier-Fairy-dust_1173850
    14. ristiana: www.breslo.ro/Product/Colier-Rainbow-Concurs-PRIMAVARA---MUGUR-DE-FLUIER_1173944
    15. HandmadebyGaby: www.breslo.ro/Product/Brosa-lalea---participa-la-concursul-ANOTIMPURI-2014-editia-III---Mugur-de-fluier---PRIMAVARA_1176595
    16.carmenn: www.breslo.ro/Product/Colier-Lacramioare-de-padure-Concurs-Primavara-Bijuterii_1178445
    17. floricelesv: www.breslo.ro/Product/GuleraPentru-c-eti-romanticColeciaSuflet-de-femeie_1178250
    18. floricelesv: www.breslo.ro/Product/GuleraCriasa-primverii_1179056



    si iata si sustinatori ai frumusetii, la aceasta sectiune:

    www.breslo.ro/Shop/blanitza - 30 lei unei creatii la alegerea Gabrielei
    www.breslo.ro/Shop/danacrafty: www.breslo.ro/Product/Set-Primavara-in-verde_1147823
    www.breslo.ro/Product/Set-Buchetele-de-primavara_1144067
    www.breslo.ro/Shop/melissaop - 100 lei in magazinul ei
    www.breslo.ro/Shop/Ethno-Bead - 100 lei
    www.breslo.ro/Profile/TimeToCraft 150 lei
    www.breslo.ro/Shop/aidaalex - 30 lei

    16.04.2014, 08:45:11
  • balanmiha72
    balanmiha72

    www.breslo.ro/Product/Bratara-Cuibul-Porumbeilor_1183166
    Si spor la cozonaci, pasca si vopsit oua!!!!!!

    17.04.2014, 20:30:03
  • soso07
    soso07

    Miha, iti multumim ca ne-ai adus o creatie cu totul speciala !
    Porumbelul simbolizează pacea interioară, armonia și împăcarea. El poate fi interpretat ca expresie a Sfântului Duh.

    17.04.2014, 20:41:43
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Asa e Sorina! Sfintele Sarbatori de Paste sa va aduca tuturor pace in suflete si numai bine!

    17.04.2014, 21:37:31
  • mielena
    mielena

    Foarte potrivita, zilele acestea, lucrarea ta, Miha! Multumim! :)

    Va doresc si eu tuturor Sarbatori Linistite alaturi de cei dragi!

    18.04.2014, 08:21:38
  • mirelamohjazi
    mirelamohjazi

    Sarbatori fericite tuturor !

    18.04.2014, 19:00:45
  • soso07
    soso07

    Sarbatori cu bine si tie, Mirela !

    18.04.2014, 21:34:20
  • soso07
    soso07

    Iata ca sari si Iepurasul cu un premiu :)

    La alegerea moderatoarei, pentru una din concurente :
    www.breslo.ro/Product/Premii-Concurs-ANOTIMPURI-2014-ediia-a-III-a---PRIMVARA---Mugur-de-fluier_1183807

    19.04.2014, 18:53:50
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    fashionjewellerytrends.tumblr.com

    https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A0LEV1OooVJTQ1MA67RXNyoA;_ylu=X3oDMTB0ZGViNms2BHNlYwNzYwRjb2xvA2JmMQR2dGlkA1ZJUDM4NV8x?_adv_prop=image&fr=ytff1-msgr&va=fashion+handmade+jewellery+trend+micro

    19.04.2014, 19:21:45
  • mielena
    mielena

    Multumim iepurasului coconas! :)

    19.04.2014, 20:08:17
  • soso07
    soso07

    Buna dimineata in zi de SARBATOARE :)

    Hristos a inviat !

    21.04.2014, 09:27:00
  • soso07
    soso07

    Dupa sarbatori, daca cineva doreste sa faca o bratarica, iata un model interesant :
    tech.beads.us/details-Turquoise-Flower-Bracelet-3079.html

    Si, bineinteles, va puteti uita prin foarte multe modele si tehnici :)

    21.04.2014, 09:29:27
  • soso07
    soso07

    PRIMAVARA ... flori de liliac

    https://www.youtube.com/watch?v=_S9bVkLVFK0

    22.04.2014, 10:23:38
  • soso07
    soso07

    LA MULTI ANI celor ce isi serbeaza astazi ziua onomastica !

    Un buchet de LILIAC in dar !!!

    Desi nu este o floare, ci un arbust inrudit cu maslinul si iasomia, LILIACUL este una dintre cele mai populare flori de primavara, cu un parfum delicat, subtil si persistent. Mirosul sau ispititor, asemenea celui de trandafir, crin sau tuberoza, a devenit preferatul multor producatori de parfumuri sau cosmetice bucurandu-se de o faima internationala.

    Anual in lunile aprilie-mai, orasul Rochester (New York) gazduieste cel mai mare festival dedicat liliacului care dureaza doua saptamani. Pe un spatiu de 8 hectare veti gasi in aceasta perioada circa 500 de varietati de liliac aduse de pe tot mapamondul.

    Ca si laleaua, liliacul se numara printre acele cadouri facute de Soliman al II-lea ambasadorilor Europei Occidentale. Cu asemenea prilej avea sa prinda radacini in sens propriu si in vestul batranului continent, acolo unde s-au obtinut la scurta vreme noi varietati. In Evul Mediu se considera ca liliacul adaposteste in ramurile sale spirite bune, care puteau indruma si calauzi pe cel care le chema.

    Supranumit "floarea memoriei", oamenii spun ca mirosul sau trezeste amintiri de mult uitate, care pot fi retraite in amanunt. Liliacul semnifica misterul iubirii, care poate face ca o persoana sa uite de sine in dragostea pentru altul. De aceea, in functie de culorile sale, liliacul poate sa transmita mesaje de dragoste sau sentimente prietenesti.

    Florile galbene semnifica o neliniste referitoare la sentimentele iubitei, si prin urmare necesita in mod obligatoriu un raspuns lamuritor. Florile roz sunt interpretate ca un repros iar cele mov sau lila-violet, folosite mai ales in cadrul logodnei, ca o marturisire a increderii. Liliacul mai este si un simbol al atractiei irezistibile, de aceea traditia populara spune ca trebuie purtat de fetele care vor sa se casatoreasca pentru a chema ursitul.

    Liliacul este floarea nuntilor si aniversarilor, a petrecerilor in aer liber. Pentru ca un arbust de liliac are o viata destul de lunga, el mai semnifica traditia, familia, mostenirea spirituala putand fi daruit mamei, parintilor si rudelor.

    23.04.2014, 08:22:55
  • mielena
    mielena

    Bunica numea floare de liliac "scumpie"...probabil un regionalism al locurilor...
    Multumim Sorina pentru povesti si antren! :)

    23.04.2014, 14:33:02
  • floricelesv
    floricelesv

    www.breslo.ro/Product/Gulera-nconjurat-de-magia-florilor-de-liliac_1161614 Ultima creație sper să mai fie voie pe ultima sută de metri.

    23.04.2014, 21:17:18
  • mielena
    mielena

    Bun regasit floricelesv! Imi place liliacul! :)

    23.04.2014, 21:38:22
  • soso07
    soso07

    Buna dimineata :)

    https://www.youtube.com/watch?v=nSvSxoO6Sgo

    25.04.2014, 08:22:40
  • mielena
    mielena

    Va invit la Zilele Brasovului acest week-end! Conform traditiei, vom avea expozitii ale mestesugarilor si Parada Junilor...ne vom simti sufletul Mugur de Fluier! :)

    26.04.2014, 08:30:56
  • soso07
    soso07

    Ce minunat, Mielena !!! Sa ne impartasesti si noua din ceea ce ai simtit la aceasta festivitate !

    26.04.2014, 21:33:04
  • mielena
    mielena

    Nu mai stiu ce sa fac sa mai anim parada acestei sectiuni! Sa fie o solemnitate primaverii asa cum am vazut-o la Junii Brasovului: o ingemanare de frumos, de traditional, de autentic, de culoare de primavara, de buna-dispozitie! :)
    Avem lucrari minunate pana acum, dar aceasta sectiune ne-a obsinuit cu abundenta si bogatia de flori si alte variatiuni ale naturii renascute PRIMAVARA. Veniti dragi creatoare si puneti aici parte din sufletul vostru si vi se va intoarce inzecit frumosul pe care il daruiti! :)

    28.04.2014, 22:30:14
  • aigile
    aigile

    Mielena dragă, nu dispera!:)) Are si Primavara furtunile ei, chiar dacă(nu numai) de SĂRBĂTORI!... Aprilie a fost mai plin ca oricând de serbări, Mai începe în forță, dar e bine că economia Concursului a păstrat o lună aproape plină pentru dezlănțuirea energiilor creatoare - deci, implicit, a pătășiei creatorilor, nu?!...(din păcate, pentru unii dintre noi, acestă lună ne aduce mai aproape de încercările examenelor, adică mai departe de locul drag al întâlnirii cu voi...) Da, îți înțeleg frustrarea față de ”liniștea” secțiunii, așa că, fetelor, aduceți tăvile cu nestematele sufletelor - până umplem galeriile cu bijuterii!...

    29.04.2014, 09:36:52