Forum: Concursuri Concurs Anotimpuri - PRIMAVARAAA - Sectiunea Arta Plastica si Decoratiuni

  • aigile
    aigile

    Frumos imortalizat efemerul papadiilor , soso! Ati vazut ce repede se 'topesc' dupa ce le-am cules?! Nemaivorbind de... umbrelute, care nu se prea lasa prinse in buchet!... Ei, iata, buchetul tau nemuritor e 'leacul' pentru dorul de banutii galbeni ai primaverii! Multumim pentru asa un regal - sunt atat de veridice!
    Imi plac papadiile nespus! - in ciuda celor indragostiti de 'peluze', de unde se chinuie mult sa le scoata... Nu stiu de ce nu le considera flori, cand ele sunt cea mai aleasa decoratiune a verdelui crud, ca sa nu mai vorbim de puterea lor vindecatoare si de savoarea din salate! La noi pe bulevard parca le-a semanat Dumnezeu chiar pe langa borduri, si fac o centura 'fosforescenta' acum, cand inca primarul n-a apucat sa toace banii pe flori scumpe din firme cu... dever!Deh, capriciu de Creator - multumim, Doamne, pentru papadii de joc, de leac, de... vis!

    22.04.2012, 20:59:36
  • soso07
    soso07

    Multumesc frumos, Ligia !!! Cuvintele tale au completat imaginea pe care am incercat sa o imortalizez acum, cand papadiile sunt inca in putere.

    22.04.2012, 23:19:19
  • blanitza
    blanitza

    Ce ganduri frumoase de primavara ne-ai adus in dar, delicata si vesela decoratiune, ce-ar impodobi orice coltisor din casa Primaverii-Zeita, multumim pentru viziunea gingasa si cromatica la superlativ!!!

    23.04.2012, 18:08:22
  • aigile
    aigile

    WOW, bucuriihandmade, de cand asterni petala langa petala, tot gandind la primavara, si cum s-o opresti in loc, macar pe-o panza de tablou?!? Superbe culori, si gingasia florilor tale arata cat de atenta ai fost la...modelul Creatorului!

    23.04.2012, 18:47:32
  • Dedaruit
    Dedaruit

    Multumesc mult fetele pentru aprecieri.

    24.04.2012, 10:34:20
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Ne apropiem cu nare vireza de luna MAI...
    Asa ca nu mai este mult pana la inchiderea acestei etape de concurs
    PRIMAVARA,,,,

    24.04.2012, 14:01:35
  • aigile
    aigile

    Well, 13 zile - cat mai avem pana la semnalul de 'stop joc' - ar fi prea de-ajuns pentru inca pe-atatea creatii, dar... tare ma tem ca lumea deja lucreaza la planuri de vacanta pentru Armindeni!... Oricum, am strans ceva frumuseti la sectiunea asta, si ce poate fi mai frumos decat o primavara dublata de imaginea ei in oglinda?! Lasati, totusi, o 'portita' deschisa, cine stie ce 'inspiratie' soseste pe ultima suta de metri!(pana la care mai e ceva drum...)

    24.04.2012, 14:24:09
  • carla69
    carla69

    Ce bine ca ai numarat cate zile mai avem,....la inscriere ma gandesc,la mine-s toate doar in cap,bine ca a inceput scoala si mai ales gradinita ca m-au innebunit ai mei in casa de mai bine de 2 saptamani

    24.04.2012, 16:10:19
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Carla,
    ai vreun gand? Pai... sa-l vedem si noi.

    24.04.2012, 20:07:37
  • cattie
    cattie

    Am avut eu un gand,inca de cand zapada era de 1 m.S-a materializat abia acum :)

    www.breslo.ro/Product/Poveste-de-primavara-rezervat_610971

    24.04.2012, 21:19:52
  • aigile
    aigile

    @Carla69- Da, stiu cum e, da' dupa doua zile nu-ti pare goala casa fara ei?!... Oricum, mai e un mic 'respiro' pana la vacanta mare!
    @cattie - Vecinico, n-am asteptat degeaba! Ce fantastic vitraliu transpune o poveste si mai fantastica! - te-ai priceput la amandoua, cu suflet, delicatete si... talent! Nu-s mai gingase flori ca ghioceii, si nici mai tenace! Daca n-ar fi ei sa ne incurajeze cu vestea ca iarna e pe duca, tristetea nu s-ar mai trata nici cu mama xanax-ului, nu-i asa?! Ador tapsanele cu ghiocei din Cismigiu, si, cand nu apuc sa le vad, stiu ca m-am lipsit de jumatate din farmecul venirii primaverii...

    25.04.2012, 00:38:48
  • blanitza
    blanitza

    Iubita mea Cattie, mi-ai rupt gura cu piesa, MINUNATA!!! Acum inteleg eu dorinta ta de prin iarna, sa gasesti un bol patrat, ti-a iesit o piesa de Primavara, cu-adevarat, mor dupa ea, succes din toata inima!!!

    25.04.2012, 12:34:10
  • origamistudio
    origamistudio

    noi vom participa cu produsul
    www.breslo.ro/Product/hanging-flower_611304

    25.04.2012, 14:14:24
  • aigile
    aigile

    Poate ca mi-a pierit imaginatia tot buchisind la margelele mele de nisip, dar tot cred ca 'hanging flower' ar trebui pozata si la lumina zilei, altfel, toata frumusetea si ingeniozitatea ei vor ramane... umbrite! Si n-ar fi pacat, origamistudio?
    Voi ce ziceti, dragilor?

    25.04.2012, 15:17:37
  • cattie
    cattie

    Multumesc pentru aprecieri!
    M-ati facut sa ma inrosesc!!!!
    Aigile,ai dreptate.Piesa este foarte frumoasa si ingenioasa,dar cam...intunecata :)

    25.04.2012, 19:27:38
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Cattie,
    ai vazut ca "n-a curs" asa cum te temeai.
    Patratzosul tau a prins viata...
    FELICITARI

    25.04.2012, 20:12:58
  • cattie
    cattie

    Multumesc :)

    25.04.2012, 20:16:45
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    origamistudio,
    Zici ca din materiale reciclabile?
    Un mesaj de importanta vitala - zic eu - pentru noi toti.
    Ne-am obisnuit sa transformam numai materiale noi si materii prime.
    Iata ca in afara ingeniozitatii, modernismului si utilitatii lucararii tale
    aduci un nou curent pe breslo: Arta, realizata din materiale reciclabile...
    FELICITARI !

    25.04.2012, 20:17:02
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    cattie, important este ca ai reusit!

    26.04.2012, 00:20:17
  • origamistudio
    origamistudio

    buna sugestia, doar ca e un pic cam tarziu, nu mai am cum sa fac alte poze :)
    oricum este o lampa , si cand am facut poze cu lampi stinse mi s-a reprosat ca scopul lor este sa produca lumina, deci trebuie aprinse ...acum eu cum sa ma impiedic? o sa am grija sa fac si si ..dar la urmatoarele :)

    26.04.2012, 07:45:30
  • origamistudio
    origamistudio

    multumim gheorghitza pentru aprecieri ,sincera sa fiu ne-am apucat de facut lampi in urma experientei noastre ca arhitecti. Am facut multe amenajari interioare, si de fiecare data ajungeam intr-un punct mort, cand ne apucam sa cautam materiale pentru a personaliza spatile. In orice magazin mergeam, erau aceleasi produse, atunci am zis, ok..de ce sa nu facem unicate..asa putem permanent crea spatii noi, imagini care sa aduca un plus in viata celorlalti. O alta problema a fost ca o parte din beneficiari aveau obicete vechi, care nu mai raspundeau cerintelor , dar care pe de alta parte erau amintiri,sau aveau o importanta in viata lor, si am inceput sa le transformam....ai asa am inceput sa reciclam obiecte dragi carora sa le dau o alta functiune si o alta imagine....

    26.04.2012, 08:02:10
  • carmenn
    carmenn

    buna fetelor!am vazut ,,PATRATOSUL" lui cattie.....delicat precum ghiocelul...

    26.04.2012, 15:39:08
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    origamistudio,
    va doresc mult succes si bine ar fi ca aceasta idee nobila
    sa prinda si aici pe Breslo, printre artistii handmade !

    27.04.2012, 00:07:31
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Eu sper ca lucrarile la aceasta sectiune, nu se opresc aici.
    Urmeaza Intai Mai dar dupa aceea nu mai este mult timp la dispozitie...

    28.04.2012, 00:05:05
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    In Sibiu au inflorit magnoliile roz, asa ca particip la aceasta sectiune cu o caseta de bijuterii decorata cu magnolii:

    www.breslo.ro/Product/Cutie-de-bijuterii-Magnolia---participa-la-concursul-de-pe-forum-Primavara-Sectiunea-Arta-Plastica-si-Decoratiuni_613167

    28.04.2012, 12:39:28
  • blanitza
    blanitza

    Cameluta scumpa, Arta Fina ne aduci tu la concurs, este de-o rara frumusete piesa pe care ne-o prezinti, m-am indragostit de ea de cum am vazut-o, Doaaamne, ce impuls imi dai sa ma apuc si eu sa decorez o cutiuta in stil Shabby Chic primavaratic!!! Felicitaaari si mult succes iti urez!!!

    28.04.2012, 12:59:31
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Camelia.handmade,
    prezenta ta printre noi este un mare castig.
    Felicitari.

    28.04.2012, 17:47:00
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Va multumesc, ma bucur ca va place...

    28.04.2012, 22:03:33
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Si pana acum, tot ce a venit din Sibiu a fost de-a dreptul minunat.

    28.04.2012, 22:16:04
  • aigile
    aigile

    Uitasem ca finalurile de concursuri sunt totdeauna 'in forta'!Camelia.handmade, ilustrezi perfect afirmatia mea! - cutiuta ta pastreaza (inside-out!...) toata delicatetea parfumata a unei zile insorite de primavara...
    Si, DA! Sibiul aduce frumos, pentru ca e un leagan de frumos, pastrand de secole preocuparea oamenilor pentru lucruri alcatuite cu drag, pentru neuitare!...
    Multumesc pentru interventii, dragilor - tocmai cand aveam de 'tinut locul' cuiva, am ajuns eu luata pe sus...Ne regrupam...

    29.04.2012, 10:24:00
  • FIMARC
    FIMARC

    Premiu pentru moderatoarea ''forHope'' - Diana
    www.breslo.ro/Product/Ceva-Dulce-ptDiana_614376

    30.04.2012, 21:43:00
  • blanitza
    blanitza

    Marcela draga, esti GROZAAAVA!!! Ce idei nastrusnice ai, delicioasa la propriu cutiuta, esti plina de inspiratie!!!

    30.04.2012, 21:48:44
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    FIMARC,
    Cele ce se vad acolo, se pot MANCA cu adevarat?
    Am crezut ca ai uitat discutia....
    Oare ce va zice Diana daca o vede ? Hi, hi, hi

    30.04.2012, 22:00:41
  • FIMARC
    FIMARC

    ''Gheorghiza'' - Se pot manca si ca sa pastreze cutia cat mai mult timp,daca doreste sa guste are in cutiuta 5 capsunele din fondant trase in ciocolata.Si eu de abia astept sa o vada.
    ''blanitza'' - nu este mertiul meu,Diana a vrut capsuni cu ciocolata si cateodata dorintele noastre devin realitate

    30.04.2012, 22:27:59
  • user4039
    user4039

    www.breslo.ro/Product/spring-inspiration-Concurs-Anotimpuri-PRIMAVARA-Sectiunea-Arta-Plastica-si-Decoratiuni-rezervat_614735

    Iată şi creaţia mea pentru acest concurs. Mi-a placut foarte mult tema.

    01.05.2012, 13:34:46
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    onitzy,
    Felicitari pentru lucrare!
    Baftaaaaa !

    01.05.2012, 14:47:34
  • forHOPE
    forHOPE

    Pfffffiu....deja ma ia cu calduri....
    FIMARC...nu am crezut ca vorbiti serios....si ce-mi vad ochii??? Capsunele invelite in ciocolata....mamaaaaaaa.....si cand am vazut ca sunt si din fondant...ce sa mai...ma simt ca o inghetata de ciocolata topita....Cum credeti ca eu mananc asa minunatie??? Doamne-fereste....
    Stiu ca fondantul se poate manca in decursul unui an. trebuie tinut la frigider?

    doamne, inca nu-mi vine sa cred....multumesc frumos, saru'mana:-* insa sa nu uitam ca a fost ideea lui George :-p....

    P.S.: George, cum vad ca la tine teoria devine practica, nu ai tu asa in capsor o imagine cu un castel de ciocolata, cu cascada de ciocolata, flori de ciocolata, iarba de ciocolata, copaci si toate cele ? :))))))

    01.05.2012, 15:27:59
  • aigile
    aigile

    Onitzy, 'pachetelele' tale de primavara miros a padure proaspat inverzita! - si mie imi place mult mai mult verdele 'proaspat', inca... nehotarat, al primelor frunze, sfioase, delicate, dar pline de viata! Bine-ai venit cu o decoratiune de inceput... primavaratic!
    Diana, pacat ca va trebui sa tii ascunsa, undeva, cutiuta aceea minunata, altfel, cand vei termina gustosul ei continut, vederea ei va avea efectul taierii unei lamai, if you know what I mean!... FIMARC este zana de FIMO (vrajitoare nu pot sa zic, cu conotatia aceea care ne da fiori...)!

    01.05.2012, 15:32:29
  • carmenn
    carmenn

    chiar ,,pachetele de primavara"...miami....

    01.05.2012, 19:13:45
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    forHOPE,
    Nici eu n-am crezut ca FIMARC ia in serios ce-am zis ei.
    Ma indoiesc eu ca va rezista cutiuta aia fermecata UN AN...
    Macar sa fi tu sanatoasa !

    01.05.2012, 20:01:11
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Buna dimineata! Cu mult drag si cu scuzele de rigoare pentru intarziere, va prezint si eu premiul II, mangaiat de razele soarelui :). Va marturisesc ca primavara nu este anotimpul in care functionez cel mai bine si sunt cu un pas in urma timpului. Insa lucrarile de mare clasa inscrise pana acum, pasiunea discutiilor din acest topic, cascada de premii care a generat parca si o intrecere a sponsorilor, precum si prezentarile mai mult decat onorante ale acestora realizate de neobositul Gheorghitza m-au mobilizat sa lucrez cu grija si cu multa dragoste contributia mea la premierea celor mai bune lucrari din concurs. Gabi si Ligia, va cer iertare pentru eventualele emotii cauzate de oferirea acestui premiu! Sper sa va placa si sa fi meritat asteptarea :). Iata si premiul> www.breslo.ro/Product/Cu-dragoste-Primvara_615159.

    02.05.2012, 10:33:17
  • gemsgems
    gemsgems

    Ce frumoasa eeeeeee! :D

    02.05.2012, 10:59:15
  • soso07
    soso07

    Si ce bine i-ar sta la mine pe masuta :)

    02.05.2012, 11:17:35
  • aigile
    aigile

    GabyS, a meritat asteptarea!!! Cutiuta aceasta ascunde in ea - pe langa 'plusul' de cadou cu care vine - atata ciripit si zbor, atata parfum de livezi in floare si... atata dragoste de la Expeditorul tuturor acestor minunatii, incat nu stiu cine si-ar mai dori primul loc pe podium!... Multumim frumos pentru un premiu FABULOS, si pentru cata daruire ai pus in el! Crede-ma, cine-l va 'adjudeca' va fi mai bogat cu o PRIMAVARA, indiferent de calendar!...

    02.05.2012, 11:55:06
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Fetelor, ma bucur mult ca va place! Eu m-am invartit ca un copil pe langa ea, asa imi e de draga si sper din tot sufletul ca cel/cea care o va primi sa fie intr-adevar "mai bogat cu o PRIMAVARA", indiferent de anotimp, asa cum atat de frumos ai spus, Ligia.

    02.05.2012, 17:09:19
  • aigile
    aigile

    Cu cateva zile inainte de final am mai strans o data impreuna toate lucrarile inscrise in aceasta sectiune. Am completat cu cateva dintre premii ( cu exceptia celor care au fost deja acordate), iar acolo unde premiile urmeaza a fi alese din magazinele sponsorilor, am ilustrat cu cateva produse (aleatoriu alese, desigur). Mi-am permis sa... 'sar parleazul' la vecini, pentru ca trebuia sa completez galeria - sper sa nu fi suparat pe cineva ca am 'popularizat' si cateva din frumusetule 'altora'.
    Va invit sa va delectati cu o primavara ilustrata cu talent si dragoste pentru 'mestesug', oricare ar fi fost el ales sa-i imortalizeze farmecul!
    Numaratoarea inversa a inceput - mai sunt patru zile pana la incheierea concursului! Revazand cat de multe lucrari am 'cules' in ultimele 4 zile, nu pot decat sa sper ca veti mai avea un cuvant de spus!
    www.breslo.ro/Treasury/view/Concurs-PRIMAVARAAA---Sectiunea-Arta-si-Decoratiuni_22090
    www.breslo.ro/Treasury/view/Concurs-PRIMAVARAAA---Sectiunea-Arta-si-Decoratiuni--bis_22093

    02.05.2012, 22:09:13
  • blanitza
    blanitza

    Fetelor, se anunta un final in forta si plin de surprize la toate sectiunile, iar premiile, piesele, talentul si generozitatea voastra intrec orice asteptare, pe mine m-ati blocat demult!!! Va multumesc din adancul sufletului, fiecare zi, fiecare clipa aduce o noua frumusete, voi recunoste cinstit - nu mi-am imaginat ca acest concurs si aceasta tema va placea ATAT DE MULT, FELICITAAAARI!!!

    03.05.2012, 13:19:12
  • aigile
    aigile

    Pai, daca tot veni vorba despre premii, cred ca a venit vremea sa le ofer pe cele ramase in 'tolba' mea. Nu stiu de ce am 'pregatit' numai patru premii, pentru ca fiecare lucrare merita premiata! Cum insa, chiar 'furnicutza' cum ma stiu, n-as fi prididit cu lucrul la asa avalansa de frumuseti, am sa pastrez cate un 'bizou' dulce pentru restul participantilor!
    SOOOOOOOOO, Premiul 'Pentru ca POT' merge la camelia.handmade! - nu pentru ca as putea vreodata realiza frumuseti atat de delicate, ci pentru ca sunt in pozitia privilegiata de a i le putea premia!O simpla privire la ceea ce lucreaza ea iti insenineaza sufletul!
    AAAAAAAAAnd, last, but not least... Mentiunea 'Pentru ca IMI PASA' merge laaaaaaaaaa...... origamistudio!!! Pentru ca e de dorit sa ne pese ce lume lasam copiilor nostri, care au si ei dreptul la 'bucatica' lor de bine si frumos, si de aceea orice idee ingenioasa de a creea frumos-utilul merita incurajata si... urmata!
    www.breslo.ro/Product/Set----bratara-si-cercei-Recycling-Love---Mentiunea-Pentru-ca-IMI-PASA---Concurs-PRIMAVARAAA-Sectiunea-Arta-si-Decoratiuni_616176 Margelele astea asteptau cuminti sa-si gaseasca 'povestea', si aceasta n-a intarziat! - este acolo un 'lampion' japonez, dar si o 'lampa' de gaz, 'precursori' ai 'florii' de lumina mesterite de voi...
    www.breslo.ro/Product/Set----bratara-si-cercei-Flowers-of-Flames----Premiul-Pentru-ca-POT-Concurs-PRIMAVARAAA-Sectiunea-Arta--Decoratiuni_615831

    03.05.2012, 15:33:53
  • maraikedc
    maraikedc

    Desi nu am crezut ca voi reusi sa termin la timp ... particip si eu cu o decoratiune

    www.breslo.ro/Product/Spring-In-My-Home---Concurs-Anotimpuri-Primavaraaa---Sectiunea-Arta-Plastica-si-Decoratiuni_616270

    03.05.2012, 18:04:00