Forum: Concursuri Concurs Anotimpuri - PRIMAVARAAA - Sectiunea Arta Plastica si Decoratiuni

  • aigile
    aigile

    Cat optimism in petalele albastre de... roze, si ce frumoasa intampinare a primaverii! - copila de ti-ar fi si n-ai fi primit-o mai cu drag, maraikedc! Mi-as fi dorit numai ca poza sa fie un pic mai de perspectiva, pentru ca lipseste mult din tabloul-suport... Va invit sa priviti cu atentie, si-mi veti da dreptate. Doar ca privirea mai atenta sporeste admiratia fata de lucratura fina, plina de acuratete. Imi permiti sa spun "BRAVOOO"?...

    03.05.2012, 19:01:34
  • aigile
    aigile

    Nice work, gemsgems, un adevarat tur de forta printre tehnici si materiale! Un cadou poznas si vesel ca primavara i-ai pregatit Andrei (careia ii spunem si noi "LA MULTI ANI!" si toate bunele urari - hmmmm, n-as fi zis sa fii tot... tauroaica!) Ce frumos carusel colorat inchie concursul!...

    03.05.2012, 20:00:51
  • gemsgems
    gemsgems

    Ziua ei e pe 6 iunie. :D Deci chiar nu e taur. :P Multumesc frumos! >:D

    03.05.2012, 20:03:41
  • aigile
    aigile

    Vezi, stiam eu ceva... dar nu ii strica urarea, si acum si peste o luna!...:)

    03.05.2012, 20:30:18
  • aigile
    aigile

    Pentru ca ... mi-am cam terminat treaba pe-aici, am inceput sa 'bantui' pe forum, pe unde n-am mai intrat de la inceputul concursului - ce 'gazda' pleaca hai-hui, cu musafirii la usa?! Si am descoperit ca ieri a fost ziua cameliei.handmade (scuze pentru genitivul asta...paruit!) Ei, bine, habar nu am avut de asta cand i-am desemnat ei premiul, dar mi-a venit o alta confirmare ca un indemn merita sa fie urmat, si ceva frumos va iesi la iveala. Cel mai mult in concurs mi-a placut 'aventura' premiilor - asta a fost marea mea provocare, si l-am facut pe fiecare ca 'trasa pe ata', ca pentru o comanda, ca si cum as fi cunoscut destinatarul...(pentru ca premiile au fost facute inaintea postarii lucrarilor voastre! - intr-un fel, parca le-as fi stiut dinainte, sau parca fiecare lucrare si-a ales premiul potrivit)! Camelia, sper ca accepti urari de bine intru multi ani, chiar si cu intarziere!(Andrei i-am facut azi urari cu o luna mai devreme, asa ca, zi si tu ca e stilul meu!...)Si sper sa-ti placa si 'sarmele' mele...

    03.05.2012, 21:51:49
  • carmenn
    carmenn

    ce lucrari frumoase...flori si culoare...eu am multa treaba prin gradina...le admir ,,on-line",florile si buruienile...am la iarba cu toata seceta asta...nu mai am timp de nimic...si nu mai pot de ciuda....

    04.05.2012, 13:01:09
  • aigile
    aigile

    Si eu care te 'invidiam' pentru curte si gradina... Zici sa raman la ghivecele cu petunii si flori de piatra de pe balcon, nu?!... Macar sunt buruieni... inflorite? Eu am avut cateva prin ghivece, cu niste flori su-per-be!

    04.05.2012, 14:39:33
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Aigile, multumesc mult atat pentru premiu cat si pentru urare! O adevarata avalansa de premii in acest concurs, iar premiul "Pentru ca POT" imi place mult, e delicat si special, si "sarmele" si culorile sunt si pe stilul meu!
    Multumesc inca o data!

    04.05.2012, 15:05:16
  • aigile
    aigile

    Cu drag!

    04.05.2012, 15:35:08
  • carmenn
    carmenn

    pai nu se zice ca si cele mai otravitoare buruieni au flori superbe...eu le-as lasa pe toate dar imi sufoca si capsunile si sa nu mai vorbesc de flori si legume....am gasit o broasca testoasa...ratacita...am dus-o in spatele casei si acum nu o mai gasesc....offfffffff...as fi izolat-o insa nu stiu daca rezista captiva...

    04.05.2012, 16:13:59
  • aigile
    aigile

    WOW! Da' de unde a ajuns acolo?... Numai la Gradina Botanica le-am vazut 'in libertate, dar aveau un mic iaz!O fi venit de pe langa lac?...S-o 'prinzi' in poza, daca mai vine, si la vara sa ne-o prezinti (intr-o bijuterie/decoratie!)...

    04.05.2012, 16:52:17
  • carmenn
    carmenn

    pai ma chinui sa o caut printre ierburi...dar mi-e frica si de serpi...ca pe seceta asta mai apar...sunt ei cica inofensivi dar frica e mare....lacul Techirghiol este sarat,nu sunt vietati prin el decat viermisorii care putrezesc si formeaza vestitul namol...insa cred ca a venit ea de undeva....am mai gasit si prin cimitir...plus arici.pe langa bufnite imi plac si testoasele,celelalte ma inspaimanta.facem noi ceva si pentru alte concursuri sa fim sanatosi si sa avem timp....

    04.05.2012, 18:54:08
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    camelia.handmade,
    de cum a scos PERLA asta aigile, PREMIU PENTRU "CA POT" (vreau si imi permit as completa ) am vrut s-o comentez mai pe larg acest subiect dar am uitat.
    In acest concurs, au aparut foarte multe premii individualizate din partea unor SPONZORI. Este bine de stiut ca daca un sponzor ofera un premiu, el, poate emite si anumite pretentii, pe care noi, ceilalti, nu prea avem de ce sa le comentam.
    Multi dintre sponzorii cu care am discutat, au o umbra de nemultumire atunci cand sunt premiate lucrari care din punctul lor de vedere nu ar fi meritat.
    Si sponzorii au dreptul sa spuna:
    Ofer un premiu, unei piese PE CARE O VOI ALEGE EU.
    In fond, ori ce premiu este important. Cu cat sunt mai multe premii,
    cu atat un concurs poate deveni mai atractiv...
    Asadar, premiul lui aigile, cred va intra in dictionarul Breslo...
    (Hi, hi, hi PREMIUL "AIGILE" cred ca se va numi acest tip nou de premiu)
    Mie, mi-a placut tare mult.

    04.05.2012, 20:07:16
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Speram sa fie premii pentru cat mai multi concurenti.
    Fiecare depune suflet si munca in creatia sa.

    04.05.2012, 20:23:56
  • aigile
    aigile

    Gheorghitza, eu am 'cautat' titulaturile premiilor, TOCMAI ca sa subliniez ca , pentru moment, numai eu mi-s SATRAPU' prin zona!... Adica am puterea discretionara de a crea nemultumiri!... - glumesc, sper ca n-ati crezut asta! ca e tocmai pe dos - pot sa bucur pe cine vreau eu, si spun asta cu 'naduful' atator voturi ale mele care nu au 'ghicit' castigatorii in alte concursuri...
    Culmea e ca de data asta nu mi-am propus sa aleg ce-mi place mie, iar pana sa ajung sa-mi aleg vreun criteriu, lucrarile s-au 'pupat' singure cu premiile, cum am spus!
    Eu am vrut sa fie ceva funny, pentru ca s-a vazut, fiecare concurs are dramatismul lui, incarcatura de incrancenare - mai ales la votare - lucruri pe care am vrut sa le 'detensionez' cu titulaturi zbanghii si premii a la... 'roata norocului'. Iar roata a ales - cel putin pentru sufletul meu - mult mai bine decat votul!Si am savurat fiecare moment, ma bucura joaca asta care tenteaza si pe alti 'jucausi', iar in plan personal, interactiunea pe post de gazda a fost analgezicul ideal in unele din cele mai grele momente din ultimul an, si nu glumesc acum deloc! O sfeclisem cand mi-am varsat cana pe laptop, ca la birou n-as fi putut sa stau atata timp alaturi de voi...(am zis ca macar un pic si tot trebuie sa fi intinerit, la cat (re)fresh am 'bagat' la greu, mai ales in ultimele zile!:))))

    04.05.2012, 20:51:52
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sorry:

    SPONSOR nu SPONZOR
    (mea culpa)

    04.05.2012, 21:21:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Arta plastica si decoratiuni...

    05.05.2012, 01:03:50
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Ati luat pauza? Nu mai este mult si se va incheia aceasta etapa
    a PRIMAVERII iar concursul nostru va deveni amintire.

    05.05.2012, 18:34:09
  • carmenn
    carmenn

    asa este...o amintire...

    05.05.2012, 19:13:29
  • gemsgems
    gemsgems

    :D Asta nu e ceva rau. ^_^ Urmeaza Vara! :D

    Totul devine amintire. Depinde numai de noi daca amintirea va fi frumoasa sau urata. ;)

    Concursul asta, in mod indirect, a mai adaugat un strop de bine in viata mea si m-a ajutat sa mai fac un pas inainte. :> Asa ca va multumesc pentru el! :D

    05.05.2012, 19:26:48
  • user56829
    user56829

    Ma inscriu si eu la concurs cu aceasta felicitare - www.breslo.ro/Product/Un-copac-cu-flori_612191

    05.05.2012, 19:37:24
  • aigile
    aigile

    Ne-am intrecut cu primavara in a ne inconjura de frumos, ne-am luat-o drept model, si galeriile stau dovada talentului si inspiratiei (muncite!). Chiar daca e odihna inainte de 'fluierul' final, eu zic ca e binemeritata - nu speram sa avem o participare atat de entuziasta, pentru care, dragi 'breslasi', va multumim!
    Nu tragem chiar acum linia 'socotelilor' finale - cine stie ce surprize mai apar intr-o zi si-o noapte?! - deci, asteptaaaaam...

    05.05.2012, 19:47:10
  • aigile
    aigile

    Scuze, scriam inca pe pagina anterioara!:))))
    Ce spuneam?!? RollingIdeas, multumesc ca mi-ai confirmat banuiala, si inca atat de frumos! Privesc felicitarea ta si un zambet tot mai larg mi se asterne pe fata - e asa un mesaj asa de vesel si senin in felicitarea ta, incat destinatarul aproape nu va mai avea nevoie de cuvinte!!!

    05.05.2012, 19:51:25
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Ai dreptate, Ligia, sa nu tragi inca linia pentru socotelile finale, ca mai sunt intarziati, asa ca mine. Desi prioritatea mea a fost sa pot oferi premiul II, nu puteam sa las sa treaca acest concurs minunat fara sa-mi prezint si eu umilul tribut pentru Primavara :). Eu am pierdut deja sirul frumusetilor inscrise in cele trei topicuri dense ale acestei editii a "Anotimpurilor" inaugurate de Gabi-blanitza si va spun sincer ca sunt uimita de activitatea moderatorilor. Jos palaria in fata organizatorilor, moderatorilor si participantilor care s-au autodepasit in acest concurs! Iata si primavara mea pastelata: www.breslo.ro/Product/Peste-cmpuri-primvara_617893.

    05.05.2012, 20:21:56
  • user56829
    user56829

    Multumesc mult Aigile pentru cuvintele frumoase - eu sunt noua pe Breslo ca producator, dar am mai cumparat produse.
    Acum descopar forumul, ma familiarizez, si abia in seara asta am vazut topicul de concurs.

    05.05.2012, 20:38:30
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    GabyS, prezenta ta in acest concurs, a imbogatit PRIMAVARA noastra.
    Si a multor altor breslasi care au avut incredere in acest concurs.
    Multumim GabyS pentru lucrare si mai ales pentru PREZENTA.

    05.05.2012, 21:15:52
  • aigile
    aigile

    RollingIdeas, bine-ai venit, chiar in miezul lucrurilor!Sper sa te simti bine, sa ramai!:))
    GabyS, imi spunea mie inima... Sipetul tau, ca o racla de clestar in care ai pus la vedere o adiere de primavara dureros de frumoasa, nu iti dezminte maiestria de a imortaliza STARI, si nu imagini!... Sper sa poposesti mereu printre provocarile forumului, pentru ca ne aduci atata bucurie!

    05.05.2012, 21:48:27
  • hobbyshop1
    hobbyshop1

    Buna seara,
    Am reusit sa "postez" cele doua premii acordate de hobby.shop, si anume:

    1. Premiul de debut ( 50 lei):
    www.breslo.ro/Product/PREMIU-DEBUT---Concursul-Primavara---Arta-plastica-si-decoratiuni_617961

    2. Premiul de 50 lei, care urmeaza sa vedem unde-l "lipesc" organizatorii si/sau moderatoarea, si daca ramane asa sau il impartim in doua:
    www.breslo.ro/Product/PREMIU---Concursul-Primavara--Arta-Plastica-si-decoratiuni_617962

    Mult spor si inspiratie poporului breslas!
    V-am pupat!

    05.05.2012, 22:18:46
  • blanitza
    blanitza

    Doamne, doanme, doamne, albinutelor si furnicutelor, numai frumos, si pastel si inspiratie in tot locul la concursul nostru BINECUVANTAT, sunt sigura de asta, ca altfel n-ar aparea atata frumusete si belsug din toate partile!!!
    Va multumesc din toata inima, dragii si dragele mele, pentru cum stiti voi sa lucrati si sa decorati universul nostru breslas, in cinstea Primaverii-Zeita!!!
    Am zis-o deja la Bijuterie, ma innebuniti cu talentul vostru, si ma mananca palmele, pana nu se incheie, nu pot pentru ca sa nu-mi aduc si eu prinosul, si voi face ce-am in gand, haute-concurs!!!

    05.05.2012, 22:30:16
  • aigile
    aigile

    Multumim frumos, hobby.shop! - mai ales ca ai 'intrat in hora' noastra, cu premii asortate zambetelor noastre! Vom 'scotoci' dupa debutanti, sau mai bine sa-i rugam sa ni se arate, sa-i punem 'mumos' la panoul de onoare!

    05.05.2012, 22:37:32
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    @Gheorghitza: Eu cu siguranta mi-am sporit bogatia sufleateasca participand la aceste concursuri, raspunzand provocarilor de a crea ceva pe o anumita tema si delectandu-ma cu lucrari care mai de care mai inspirate ale concurentilor. Si, de ce sa nu recunosc, datorita generozitatii sponsorilor nostri, mi-am sporit si bogatia materiala :). Multumesc si eu!
    @aigile: Creatia vine din suflet, din emotii, din stari, trecute sau prezente, din dorinte si tu stii foarte bine asta, se vede din ceea ce iese din mainile tale si din povestea fiecarui lucrusor pe care il impartasesti comunitatii noastre. Multumesc pentru cuvintele frumoase!
    @blanitza: Ce sa facem, Gabi, cum am putea sa stam deoparte de asa atmosfera calda si inspiranta peste care troneaza magia Primaverii? Am vazut ca te-ai tinut de cuvant si ne-ai oferit deja spre delectare viziunea ta despre primavara :).

    06.05.2012, 10:34:38
  • carla69
    carla69

    N-am reusit sa fac nimic pentru aceasta sectiune...creanga e de vina...si timpul

    06.05.2012, 14:57:31
  • aigile
    aigile

    Nu-mi fac griji, desigur 'coci' ceva pentru la... VARAAA!... Iar creanga... cum zice Gheorghitza: cand va trebui s-o 'impodobesti', te va gasi ea pe tine!...

    06.05.2012, 15:32:19
  • aigile
    aigile

    Ipipura, acesta este un final APOTEOTIC, si nu stiu ce sa-mi placa mai mult - nuferii sau arinii?!... Nu m-ai plictisi daca ai reveni de 250 de ori, precum Monet...Citeam vesti triste despre vecinii tai nuferi, dar vad ca-s mai vii ca oricand! Da-mi voie sa-i admir in tacere, pentru ca, aici, cuvintele nu ma ajuta...

    06.05.2012, 17:48:15
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Uaau! Da, inca mai e timp pentru uimire in acest concurs! Revin şi inscriu si eu povestea unui fluture: www.breslo.ro/Product/n-cutarea-dragostei_618371.

    06.05.2012, 17:50:39
  • aigile
    aigile

    De-acum... plutesc!... mi-a crescut inima cat un zeppelin, si... zbor! Inca putin, sunt doar pe la al saptelea cer!...
    GabyS, stii expresia cu atinsul de-o aripa de inger? SA fi fost inger? Sa fi fost fluture?... Da, fluturi, elefanti, oameni (si... soareci) - un zbor, un dans, un vis de-o zi, un veac sau o parere, ASTA cautam: iubire - impartasita, implinita, transmisa mai departe...
    Aceasta nu este o cutie de bijuterii, e o bijuterie...

    06.05.2012, 18:49:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Ipipura,
    Sincere felicitari.

    06.05.2012, 20:29:58
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    GabyS, ne-ai obisnuit deja lucrari pline de sensibilitate.
    Ma bucur ca esti printre noi.

    06.05.2012, 20:31:14
  • aigile
    aigile

    Bine-ai venit, Gheorghitza! Vezi cu ce comori ploua PRIMAVARAAA?!... Si eu, care ma grabeam sa sun stingerea de azi!...Ambetata de atata frumusete, deh!

    06.05.2012, 21:19:22
  • blanitza
    blanitza

    Domnule, da' chiar nu mai putem sa ne tragem sufletul de frumusete si emotie, CE LUCRARI, CE LUCRARI...., maaaaama!!!
    M-ati lasat muta, Gabi si Ioana, literalmente....

    06.05.2012, 21:34:00
  • aigile
    aigile

    Aaaa-ha!

    06.05.2012, 21:39:33
  • Ipipura
    Ipipura

    @ aigile : eu nu stiu sa scriu atat de frumos cum scrii tu, dar iti multumesc din suflet pentru cuvinte:)
    @ GabyS: eu ma bucur ca am ajuns sa postez la timp. btw, e minunat fluturele:)
    @ Gheorghitza: multzumesc frumos:) pup pup.
    @ Blanitza: ce pot sa spun decat ca...Ipi is blushing?:) hihi. pup

    06.05.2012, 22:46:43
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Ipipura,
    multi pot comenta rautacios acest concurs dar un lucru este sigur:
    prieteniile care ne-au apropiat pe unii de altii, nu le poate contesta nimeni.
    Si acesta, chiar este un castig important.
    Fii binevenita printre noi!

    06.05.2012, 23:21:47
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Maine este ultima zi.
    Mult succes tuturor!

    07.05.2012, 00:37:16
  • Ipipura
    Ipipura

    @Gheorghitza: nu vad de ce sa comenteze cineva. in fond, eu stiu ca doar cei care nu participa pierd. orice competitie ne face mai buni si de asta ma bucur mult ca exista atatea ocazii sa o putem dovedi. ma bucur si mai mult insa daca la finalul acestor intreceri se leaga si prietenii:)

    multumesc pentru ganduri.
    Ipi.

    07.05.2012, 01:18:58
  • aigile
    aigile

    Dragilor, cu mult regret scriu azi ca este ultima zi din concurs, pentru ca nu m-as desparti nicicand de efervescenta acestei adunari, cum a strans PRIMAVARAAA!
    Am vizitat candva in fuga un orasel din Austria - Halstadt se cheama, si, pentru cei ce n-au ajuns inca acolo, vi-l recomand cu caldura! O localitate de latimea a doua ulite, dar ce ulite! Lasa ca muntele de sare sta sa se pravale LITERALMENTE peste orasel, moment in care n-ai unde fugi, pentru ca pe partea opusa te-ncolteste lacul, la fel cum nici despre salina veche de milenii nu ma grabesc sa va vorbesc, ori despre lebedele si ratele pe care le poti hrani de la mesele teraselor cu... debarcader!...Sau despre trenul care iese din tunel ca intr-o diorama, pe malul opus, pentru vederea caruia ti-ar trebui un ochean...Totul e ca intr-o ilustratie de poveste, masinile se opresc la intrare, caci, v-am spus, nu e loc!, casele nu au curti, si copacii sunt LIPITI de zidurile lor, ca plantele presate dintr-un ierbar, coroane bidimensionale, ergonomica existenta! Am sa va spun doar despre un boutique din targ, a carui poza staruie pe screen-saverul meu, pentru ca nu ma satur si nu ma plictisesc!... Avea o prispa de lemn minuscula, plina-ochi de obiecte decorative din lemn, fier forjat, lut, portelan si toate minunile lumii, ca un breslo in miniatura, dar la superlativ! In magazin ai fi putut sa stai un an, sau sa ramai... Nu mi-ar fi pasat sa devin sarac-lipit, in schimbul frumusetilor de-acolo!... Si acum ma doare sufletul, ca si atunci cand a trebuit, totusi, sa ma intorc la viata mea...( si a celor cu care eram in trecere prin acel loc minunat...)
    De ce v-am scris acum despre dureros de frumoasa mea amintire? Pentru ca acest concurs, cu pretioasa lui 'stransura', mi-a re-adus in minte de comoara aceea de inspiratie, munca si talent. Si mi-a trezit din nou dorul dupa un asemenea loc FIZIC, caruia, daca n-as avea vreodata puterea sa-i fiu EFOR, macar vanzatore sa-i fiu m-as chinui, de drag sa stau intre minuni catre care sa tind...(ca modelele care privesc la Afrodita, dorind sa devina EA).
    Cu ceea ce ati adus in TOT concursul acesta, ar fi piece-of-cake, tiramisu ori ciocolata-de-casa, la alegere!...

    07.05.2012, 09:35:52
  • user56829
    user56829

    wooow, ce lucrari frumoase de la Ipipura si Gheorghitza
    mai ales fluturele de pe cutie parca vrea sa-si ia zborul, arata superb

    07.05.2012, 10:37:47