Forum: Concursuri CONCURS _______CAUTA SI VEI GASI: MOTIVE DE BUCURIE!_______

  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Stiti cum este atunci cand pur si simplu incerci din rasputeri sa gasesti o solutie, o idee, un motiv, un cuvant , ceva- orice- si nimic nu se intampla!? Adica nu doar ca nu se intampla nimic, dar parca si mintea si inima ti-e goala! Nu e nimic acolo si totul pare ca nu se mai sfarseste! Si totusi tu vrei cu tot dinadinsul sa gasesti ceea ce cauti dar iti dai seama ca defapt nici macar tu nu stii ceea ce cauti!! Si de multe ori e in fata ta, dar tu preocupat de cautare nu mai ai timp sa vezi nimic in jurul tau! Cu toate astea, “Cauta si vei gasi” are atata putere incat nu ai cum sa il ignori!! E un adevar atat de evident incat orice alta scuza paleste invariabil in fata lui!

    Eu in ultimele zile cautam cu disperare o idee pentru urmatoarea tema (am inceput inca de joi dimineata, cand, dupa ce am observat ca numarul meu norocos de aceasta data, 35, s-a evidentiat la o prima privire fugara in lista de preferinte exprimate, am facut o scurta numaratoare si am realizat ca am suficiente sanse de a castiga astfel incat sa incep sa ma pregatesc cu o idee; sansele au crescut si pe parcursul zilei de joi, lucru confirmat chiar si de Silvia) si evident aveam mintea goala. Adica in sensul ca nu ma puteam gandi la absolut nimic concret! Mai era cate o frantura de idee, dar disparea imediat. Parca ma adanceam si mai mult in adanca osteneala de a gasi acea minunata idee ce ma va salva!

    Poate ca si oboseala acumulata si stresul si-au spus cuvantul, dar era clar ca nu vedeam evidentul din fata mea: si anume ca la tot pasul intalnim lucruri minunate, pline de frumusete si iubire; ca in jurul nostru se intampla atatea evenimente ce merita sarbatorite; ca in viata noastra avem atatea lucruri bune care ne fac fericiti si ne ajuta sa mergem mai departe; ca sarbatorim o aniversare sau castigam un concurs; ca suntem sanatosi sau inca ducem boala pe picioare; ca am obtinut un nou job sau am decis sa scapam de unul vechi care nu ne aducea nimic pentru viitor; ca suntem inconjurati de oameni care ne iubesc si ne apreciaza (chiar daca de multe ori mai mult in mediul virtual decat cel real); ca avem o familie, parinti, frati, un sot/ o sotie, copii, prieteni minunati ; ca avem un hobby sau mai multe; ca avem cui sa-i spunem “buna dimineata” sau “noapte buna”; ca avem flori (si nume de flori) si zambete de copil inocent; ca avem exemple de oameni si de visuri implinite; ca avem credinta, speranta si dragoste; ca avem o promisiune din partea Celui de Sus pecetluita prin jertfa Fiului Sau si insufletita prin puterea Duhului Sfant...

    Avem atatea motive de bucurie incat nu avem nici o scuza sa fim tristi (in frunte cu mine!)! Si asta va invit eu sa faceti incepand de acum: sa cautati si sa va gasiti motivele proprii de bucurie! Orice, dar absolut orice ne face fericiti, impliniti si inima sa ne salte de bucurie!! Motivele pentru care nu incetam sa visam si pentru care ne trezim dimineata! Materializati-va bucuriile si visurile in creatiile voastre si impartasiti-le cu noi! De multe ori motivele de bucurie ale altora ne amintesc de ale noastre! In felul acesta fiecare are numai de castigat pe toate planurile!

    Puteti crea absolut orice, in orice tehnica, cu orice materiale! Singura conditie este sa va exprime bucuria/ bucuriile si sa impartasiti si noua in cateva cuvinte ceea ce va face bucurosi! Bucuria, ca si dragostea, sporeste atunci cand este impartasita!


    Desfasurarea concursului: 16 aprilie - 13 mai

    1. inscriere si validare creatii: 16 aprilie - 8 mai (ora 22:00)
    2. votare favorite: 9-11 mai (ora 24:00)
    3. stabilirea castigatorilor: 12-13 mai (numararea si verificarea voturilor, moderarea comentariilor, verificarea conturilor)
    4. anuntarea castigatorilor: 13 mai (e vineri 13 :D )


    Participare:

    1. Postati unul sau mai multe produse care sa exprime motivele voastre de bucurie, ceea ce va face fericiti si va ajuta sa mergeti mai departe!
    Va puteti inspira chiar si din motivele altora de bucurie, daca asta va aduce aminte de ale voastre! Fiti sinceri in primul rand cu voi insiva! E un exercitiu ce va ajuta sa va cunoasteti si sa va imbunatatiti semnificativ viata!

    2. Trebuie sa creati produse special pentru acest concurs, pentru validare fiind necesar sa fie listate incepand cu data de 16 aprilie 2011. Daca ati creat deja un astfel de produs, il puteti reinventa (atentie: nu reposta; unii dintre noi suntem vigilenti si ne dam seama!!! )

    3. Poate participa orice cont Breslo cu magazin atasat, indiferent de data de activare!

    4. Descrieti in cateva (sau mai multe) cuvinte ceea ce exprima creatia, bucuria ce o anima!

    Votare:

    1. Poate vota orice membru , indiferent de data activarii contului, in cazul clientilor existand conditiile suplimentare sa fie un cont activat pana in data de 1 mai 2011 si cu cel putin un feedback pozitiv, pentru cumparaturi.
    2. Se pot exprima maxim 6 preferinte.
    3. Autovotarea este interzisa si poate duce la descalificare!
    4. Clientul este acel cont care nu are si un magazin atasat (activ sau nu) si evident cu cel putin un produs cumparat pe Breslo (evidentiat prin feedback)
    5. Clientii sunt rugati sa specifice in dreptul votului ca sunt clienti. Nu este o conditie obligatorie, dar ajuta la verificarea si intocmirea mai rapida listei de clienti.
    6. Conturile, in special cele de clienti, vor fi verificate. Conturile fantoma sunt interzise!
    Nerespectarea regulilor are drept consecinta anularea votului si chiar descalificarea!





    Premii

    Intrucat luna aceasta avem un motiv in plus de bucurie, sarbatorirea a unui an de cand Loulou a organizat primul concurs pe acest forum, tot aceasta a venit cu minunata idee de a organiza o editie aniversara, manifestata prin sarbatoare si bucurie maxima si multe multe premii!
    Fiecare castigator al editiilor trecute ale concursului este invitat sa ofere un premiu pentru clienti! Intrucat este dificil de verificat care au fost acestia, sunt rugati sa se anunte ei :p si sper ca vor vedea acest mesaj! (Eu una voi incerca sa caut castigatorii si sa iau legatura cu acestia, insa nu promit ca voi reusi sa ii gasesc pe toti, neavand arhiva vizibila, este mult mai complicat! Insa daca va amintiti voi castigatorii, imi puteti trimite mesaj pentru a lua legatura cu acestia!)

    Eu, fiind gazda acestei editii, voi pregati premii dupa cum urmeaza:

    1. Cate un premiu pentru ocupantii primelor 3 locuri (obiectiv, prin numararea voturilor) - daca pe aceste locuri se regaseste mai mult de o creatie cu acelasi autor, premiul va merge la urmatorul clasat.
    2. Un premiu pentru debut (cu ajutorul rotii norocului) - va rog sa specificati faptul ca nu ati mai participat pana acum la un concurs pe forum (o puteti face si pe privat daca doriti).
    3. Doua premii speciale: unul pentru intretinerea atmosferei si a bunei dispozitii la concurs si al doilea pentru activitatea si originalitatea (sau pastrarea obiceiurilor) in pregatirile pentru sarbatorile de Florii, Paste si 1 mai - alegere subiectiva.
    4. Un premiu special pentru creatorul care are cele mai multe voturi insumate de la toate creatiile inscrise in concurs.
    5. Un premiu de incurajare pentru participantii care dintr-un motiv sau altul nu au castigat nici un premiu la aceasta editie (acesta se va alege cu ajutorul rotii norocului -dupa ce toate premiile vor fi acordate- din lista cu participantii ramasi, in ordinea inscrierii)

    Premiile vor fi postate pe parcurs intr-o rubrica speciala din magazinul propriu.

    Premii pentru clienti:
    Se vor oferi premii pentru clienti atat din partea mea ca gazda, cat si din partea castigatorilor editiilor precedente (printre care ma aflu si eu). Acestea vor fi anuntate pe parcurs, urmand ca pana la final sa se stabileasca si modalitatea de acordare a acestora.

    Oricine doreste sa contribuie in plus cu premii pentru creatori si/sau clienti este mai mult decat binevenit si apreciat!

    Note finale:

    * cei care scriu pentru prima data pe forum sunt rugati sa imi trimita si un mesaj privat in care ma anunta de participare, pentru o mai buna acuratete in intocmirea listei de creatii participante. Acest lucru este necesar intrucat mesajele acestora sunt moderate si apar mult mai tarziu.

    * sunt permise orice comentarii off-topic, menite sa intretina buna dispozitie! Nu avem conditii de subiecte de discutie (in afara celor rau voitoare, a barfei, etc) Intrucat suntem in perioada sarbatorilor minunate de Florii si Paste, si apoi a celei de 1 mai, va astept in special cu retete, idei, obiceiuri, ganduri si povestiri, imagini, cantece si videoclipuri, ce tin de aceste sarbatori! Dar nu numai!


    * corectitudinea este asteptata de la oricine se implica in acest concurs, indiferent de care parte se situeaza.


    Acestea fiind spuse, eu va urez spor in toate treburile ce le aveti pe lista in aceasta perioada, deschiderea spre a vedea bucuriile si lucrurile frumoase din viata noastra, creativitate si inspiratie din plin, iubirea sa va invaluie si sa va anime! Si nu in ultimul rand bucurie si distractie din plin la aceasta noua editie a concursului!

    Va pup si va imbratisez!

    16.04.2011, 18:55:21
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Voi incepe eu prin a va povesti ce m-a luminat astazi cand imi beam cafeaua de dimineata (la pranz, pe la ora 2 :D va ziceam eu de zilele trecut ca abia astept sambata sa dorm pana la pranza:)) eu ma tin de cuvant! :D): am vrut sa caut ceva pe google, evident am tastat adresa in bara si cand am intrat pe pagina lor, iata ce mi-a sarit in ochi: http://www.google.ro/ Un video! I-am dat play si am fost placut surprinsa si impresionata de faptul ca Google sarbatoreste 122 de ani de la nasterea marelui Charley Chaplin!! Acest fapt m-a lovit direct: ia uite ce lucruri minunate se intampla in jurul tau, lumea sarbatoreste, ne amintim de oamenii mari care au existat de-a lungul vremurilor, oameni care prin credintele, perseverenta, munca si visurile lor inovatoare au revolutionat lumea, au ajutat la dezvoltarea omenirii! Si cum sa nu fie acesta un motiv de bucurie pentru fiecare dintre noi?! Sunt sigura ca si voi urmareati/urmariti cu mare placere si admiratie, de multe ori cu rasuflarea taiata, filmele deosebite ale acestui MARE ARTIST! Este un exemplu pentru oricine, nu doar pentru cei ce sunt direct implicati in industria filmului!

    Daca vreti sa aflati mai multe despre el, gasiti informatii pe google - ca tot il celebreaza- cate vreti! Sau puteti intra direct pe site-ul oficial (http://www.charliechaplin.com/) sau pe wikipedia in engleza (http://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Chaplin).



    Alti sarbatoriti in aceasta zi: Anatole France (1844, scriitor), Roy Hamilton (1929, cantaret, :You'll never walk alone"), Ellen Barkin(1955, actrita, "Sea of Love"), Jimmy Osmond (1963, cantaret), Martin Lawrence (1965, actor), Wilbur Wright (1867, pioner in aviatie), Tristan Tzara (1896, poet si eseist),

    Evenimente istorice notabile - care sunt si motive de bucurie- in data de 16 aprilie:

    1705 - Regina Ana a Angliei l-a facut cavaler pe Isaac Newton la Colegiul Trinity
    1789 - George Washington a fost ales primul presedinte al SUA, in unanimitate de voturi
    1862 - Sclavia este abolita in Districtul Columbia
    1871 - Imperiul German incheie toate restrictiile civile anti-semite
    1912 - Harriet Quimby devine prima femeie-pilot care traverseaza Canalul Englezesc
    1919 - Gandhi organizeaza o zi de post si rugaciune ca raspuns la uciderea protestatari Indieni de catre Britanici, Masacrul de la Amritsar
    1922- Annie Oakley stabileste un record pentru femei, impuscand 100 de tinte din lut la rand.
    1972: Apollo 16 a fost lansat
    1979: Sam Shepard(scriitor, actor si regizor de teatru si televiziune) castiga premiul Pulitzer pentru drama cu piesa "Burried Child"
    1982: Regina Angliei proclama Noua Constitutie a Canadei

    si multe multe alte evenimente notabile, mai mult sau mai putin ca motive de bucurie!


    Pupici!

    16.04.2011, 20:37:29
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Cine putea fi printre primii in noua ta casa????Normal ca eu!!!!!Am venit si cu dar de casa noua,motivul bucuriei mele de astazi:un buchet cu narcise galbene pitice!!!!Mi-au luminat ziua cu gingasia lor,cu culoarea care striga soarele....
    Au reusit ca,impotriva vremii groaznice de afara,sa infloresca,sa invinga zapada si sa ma bucure cu frumusetea lor!!
    Ai avut o idee grozava,Andra!!!Exista atatea motive de bucurie in jurul nostru,dar,obositi,stresati si ingandurati,trecem pe langa ele si nu observam cum ne striga florile,cum ne canta pasarelele,cum ne "vorbesc "animalutele....
    Ma bucur ca avem o noua tema de gandire,ca e legata de iubire si ca vom petrece Sfintele Sarbatori ale Pastelui impreuna!!!Iat timpul e suficient pt a putea gandi si crea ceva frumos!Felicitari,Andra!

    16.04.2011, 20:54:07
  • BohemianSin
    BohemianSin

    oK than,

    Ofer aceasta pereche de cercelusi unui client care va fi extras prin Random!

    www.breslo.ro/Product/Cercelusi-Ode-a-lamour-REZERVATI-PT-CONCURSUL-DE-PE-FORUM_287845

    Mult succes A.

    16.04.2011, 21:04:54
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Bine-ai venit Silvia! Si multumesc cu darul minunat: narcisele! Mie imi plac foarte mult florile, toate! Adica normal, am si eu preferate, dar nu e nici o floare care sa nu-mi placa (chiar si papadiile si ...alte flori cu nume populare mai... altfel :D )!!
    Si maine, pentru a le sarbatori cum se cuvine, voi cauta povesti si semnificatii ale lor!

    Acum deliberez alegerea premiilor pentru concurs :p si ma bag la un film cu fratele meu (sper sa gasim ceva dragut ;)) )

    16.04.2011, 21:06:38
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    OOO, eugenia, multumim mult!! Sunt superbi cercelusii!!Sigur va fi un client feirict sa-i poarte!! Dar...ma gandesc eu acum... pot sa fiu eu client? Pot?? Pot? :D

    16.04.2011, 21:07:35
  • BohemianSin
    BohemianSin

    din partea mea ar putea sa participe la tragerea la sorti toti votantii si nu numai, chiar toti participantii la discutie pe forum, including you, pt ca si cei cu magazie sunt la randul lor clienti!

    16.04.2011, 21:24:09
  • jinarlavinia
    jinarlavinia

    o ce frumos , bravo pentru initiativa, azi am stat doata ziua si am decorat o biserica pentru florii, ca maine tot e sarbatoare , si maine seara o sa si pun poze , pentru inscrierea in concurs cu ce am decorat azi . Am facut suporturi de flori din conserve reciclate , sper sa va placa .
    Pentru premii particip si eu cu mare drag, o sa trimit curand un mesaj cu premii

    16.04.2011, 21:59:49
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Felicitari pentru ce ai facut astazi!! Abia astept sa vad si pozele!!! Si imi place ideea cu conservele reciclate, sunt curioasa cum sunt!! (Am si eu o gramada de chestii ce asteapta sa fie reciclate, dar...eu cam pierd vremea :D) Si multumim si pentru premii, te astept cu mare drag!!

    16.04.2011, 22:04:57
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Eugenia, nu este o idee rea! Chiar deloc, mai ales avand in vedere faptul ca sunt multe persoane care au magazin si sustin concursul participand activ la discutiile de pe forum si votand, dar care nu se inscriu in concurs dintr-un motiv sau altul!

    16.04.2011, 22:07:30
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Dupa cum am scris si in "acasa" mea,bineinteles ca ofer un premiu!Deocamdata,Andra,spun asta ca sa ai confirmarea din partea mea,urmand ca dupa Pasti sa relizez si premiul!Cui va fi oferit,ramane sa se stabileasca pe parcurs!
    Chiar a avut o idee buna Eugenia cu participarea la tragerea la sorti a tuturor userilor care au interventii in topic!!E mai antrenant!!!!

    16.04.2011, 22:47:41
  • isabela200578
    isabela200578

    Buna fetele!In curand vin si eu cu premiul meu...va puuuuup.

    16.04.2011, 22:57:05
  • isabela200578
    isabela200578

    Apropos.....suuuuuper tema

    16.04.2011, 22:57:37
  • carla69
    carla69

    Conserve-mi mai lipsesc,in rest am de toate.Strang dopuri de plastic de cativa ani sa fac covorase, daca va vad conservele voastre reciclate poate-mi vin idei si sotul meu innebuneste de tot.Gheme am peste tot,in debara,pe masa,sub masa,...

    16.04.2011, 23:12:31
  • blanitza
    blanitza

    Bine te-am gasit, draga mea Andra!!! Te rog sa ma crezi ca aproape am un sentiment de deja-vu, pentru ca tot tu erai gazda unui concurs Breslo, cel dintai la care am participat eu, cu ceva vreme in urma. M-am simtit grozav atunci, esti o gazda desavarsita, iar acum, atat tema cat si introducerea pe care-ai facut-o noului concurs, deja anunta un spatiu de poveste si-un izvor de bucurie pentru toti ce vom trece zilnic pe-aici, de-acum. Astazi, gandindu-ma si eu la ce surpriza ne pregatesti referitor la tema, mi-au picat ochii pe niste pietre primite de curand(I confess - sunt moarta dupa pietre), care, mai cu gandul, mai cu fapta, au devenit ceva pe pofta inimii mele, plus ca n-am uitat sa ma bucur in timp ce ma tot sucea si ma-nvartea modelul ales, asadar, dupa ce fac o foto, sigur o scot in lume!!!!!

    16.04.2011, 23:20:26
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Carla,sotul meu deja are viziuni apocaliptice in care o armata de margele prind viata si il alunga din casa:)))))

    16.04.2011, 23:24:57
  • pieseornamentale
    pieseornamentale

    IN PRIMUL RIND VA SALUT PE TOATE!...TEMA ..... ESTE SUPERBA DIN CITE VAD EU!IN PLUS LA MINE E SARBATOARE MARE IN FAMILIE! SUNT FLORIILE IAR IN FAMILIA MEA SUNTEM 4 FLORI : BUNICA , MAMA ,FRATELE SI EU.DECI IN FOND TOATA ECHIPA ... NU CHIAR TOATA DE FAPT 1 MEMBRU LIPSESTE PT CA A PLECAT DINTRE NOI ERA SI EL O FLOARE DAR DIN PACATE NU MAI ESTE CU NOI.. E IN CERURI si era CEL MAI DRAG BUNIC AL MEU ....ASTA ESTE VIATA!... in sfirsit sa revin cred ca am deja un lucrusor cu o poveste draguta cu care voi participa la concursul Andrei,iar maine o sa al ofer in dar de Florii.

    17.04.2011, 01:22:44
  • pieseornamentale
    pieseornamentale

    ah conserve !doreste cineva cutii de conserve? am pe aici citeva de la Mia mea , chiar azi a golit una si am cumparat alta mancacioasa de ea! le doreste cinevaa?

    17.04.2011, 01:27:56
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Silvia: te-am notat cu premiile si nu te uit :)))) Dupa Pasti iti bat in poarta ;))

    Isabela: ma bucur ca iti place! Stai linistita cu premiul, este timp :p Si sa nu ma bati sau sa te superi pe mine, dar in momentul asta chiar nu iti stiu numele :-? Mi-a scapat... si imi pare atat de rau!!!

    Carla: esti haioasa :))) Asa sunt eu cu margelele: sunt peste tot!! De multe ori lucrez in pat pana seara tarziu...si strang apoi rapid ca sa adorm mai repede si cand ma trezesc dimineata si ma dezmeticesc bine, ghiciti ce gasesc prin pat: margelute evident :))))


    @ Gabriela: nu am stiut ca a fost primul tau concurs (eram foarte prinsa cu job-urile pe vremea aia, nu am prins chiar tot!) dar ma bucur ca te-ai simtiti atat de bine!! Abia astept sa vad ce ti-a bucurat inima astazi!

    @ pieseornamentale: La multi ani!! Si sarbatoare minunata! Ce de flori sunteti pe-acolo!! Ce flori sunteti? :p

    17.04.2011, 02:33:09
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Apropo de flori, pe mine m-a atras mereu florigrafia (desi recunosc ca abia acum am aflat cum i se spune limbajului florilor :)) ), care a aparut in era victoriana ca un mijloc de comunicare necesar, al sentimentelor ce nu puteau fi spuse cu voce atre. Este foarte interesant limbajul florilor si cum se poate comunica cu ajutorul acestora!

    Mie imi plac foate mult macii (in zodiacul florilor sunt chiar mac :D ), in special cei albastri!!! Sunt splendizi! Dar si cei albi si cei rosii sunt magnifici!! Si apoi imi plac mult irisii mai ales combinati in buchet cu freziile!! Si imi mai plac lacramioarele, nuferii, magnoliile si lalelele albe si violet!!! Pfff imi plac multe flori, dar pe acestea le iubesc in mod special!!! Imi inspira puritate si spirit si poate de aceea :)

    In urma cu doi ani mi-am propus ca macar o data pe an sa-mi cumpar flori! Pentru mine doar!! Florile preferate!! Imi place cel mai mult sa-mi cumpar lalele albe!! De fiecare data ma amuz pe seama expresiei fetei vanzatoarelor cand le spun ca florile sunt chiar pentru mine :p Mi se pare un efort deloc mare de a-mi arata ca merit, ca ma apreciez si macar o data pe an pot sa ma rasfat in acest fel!


    Voua ce flori va plac? Cred ca florile care ne plac spun multe despre noi! Nu mai spun de cele care poarta nume de flori :p

    Azi voi incerca sa fac o mica incursiune in lumea florilor ;)) Si sunt curioasa ce spun ele despre noi :)

    17.04.2011, 02:53:22
  • kiti
    kiti

    Iti multumesc Andra ca nu ne-ai lasat sa asteptam prea mult tema noului concurs.Am receptionat rugamintea ta privind sponsorizarea editiei aniversare si am deschis in magazin un coltisor cu premii aniversare.Desi n-am fost niciodata printre primii trei am fost premiata de multe ori si prin urmare voi oferi 6 premii, dintre care 4 sunt deja postate urmand sa mai fac doua.

    www.breslo.ro/Shop/kiti/PREMII-ANIVERSARE_24773

    In ce priveste tema noului concurs este la fel de frumoasa si generoasa ca si precedenta fara nici un fel de ingradire, iar inceputul este promitator.

    17.04.2011, 08:49:30
  • isabela200578
    isabela200578

    Buna dimineata fetele!Andra nu e nici o problema...poti sa-mi spui Isabela mai bine.Numele meu este Daniela...insa am obs ca mai sunt fete cu acest nume si...ca sa nu existe confuzii...mai bine imi spuneti Isabela :P

    17.04.2011, 09:13:55
  • blanitza
    blanitza

    Andra Ange, ce frumos te-ai gandit, sa-ti iei o data flori doar pentru tine, asa, ca sa te rasfeti putin, sincera sa fiu, uitam mult prea des ca meritam si noi insine un rasfat, macar din cand in cand. Si eu am o amintire atat de dulce legata de lalelele albe, mititele si imbobocite, cum ne zambesc ele din mijlocul unui manunchi de frunze verzi - pentru mine, ele reprezinta chiar imaginea primaverii de mai, pentru ca era intr-un mai odata, cand eram studenta-n anul I in Bucurestiul anilor '87, bobocel dee..., si-am dat cu ochii de ele in Gara de Nord, la tarabe inflorite... Mi-au placut atat de mult, incat mi-am luat pe loc un buchetel din banii mei putini de studenta, cred ca a fost chiar un motiv de bucurie, eram in prag de sesiune, prima din viata mea, si tare mult aveam nevoie de ceva sa-mi ridice moralul si sa ma incurajeze...daaaa, si florile pot face asta, cel putin cu mine asa a fost!!!
    LA MULTI ANI din inima pentru toate FLORILE BRESLO, va ofer un buchet virtual de lalele albe, si va urez sanatate, bucurie si inspiratie!!!!

    17.04.2011, 11:16:06
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Kiti: iti multumesc tare mult!!! Sunt atat de frumoas epremiile!!! Si atatd e egnroasa!!

    Daniela-Isabela - frumoase nume amandoua!!!

    Gabriela: cand am facut prima data lucrul asta (am gresit mai sus, prima data mi-am cumparat flori in urma cu 3 ani), la fel aveam nevoie de a-mi ridica moralul!! Eram la pamant atunci, tocmai ma imbolnavisem atat de rau incat imi era greu sa merg si pana la baie... Si faceam eforturi sa nu stau in pat, pentru ca nu suport sa stau sa nu fac nimic!!! Mi-a fost foarte greu saptamana aceea si am luptat mult sa imi revin!!!
    Eu am probleme cu fierea si daca o supar prea tare imi afecteaza si ficatul si se pare ca ma poate pune si la pat... Se mai intamplase cu jumate de an in urma sa imi fie rau de la oboseala, dar n-am bagat de seama prea mult, eu munceam ca un robotel, aveam si nevoie de bani asta e clar, eu castigam cel mai bine si de mine depindea toate in casa (frate-miu inca era pe la inceput, avea de muncit sa avanseze...iar mama.. pe unde gasea...daca gasea...), plus facultatea - pe care nici acum n-am reusit s-o termin! Si in plus de munca, cred ca problema cea mai mare la mine este stresul - imi amintesc ca doctorita mea de familie ma avertizase inca din clasa a 9-a ca nu am voie sa ma stersez, sa ma agit, dar pe vremea aia eram un pic mai detasata si nici nu aveam atatea griji, decat sa invat :)) -) si am tras atat de mult si m-am stresat incat...am ajuns la pat....am avut un soc ce-i drept, dar am luat suplimente pentru epuizare, pentru ficat si am baut atata sirop de catina ca acum abia il mai beau din cand in cand :)) si am avut atat vointa incat m-am pus singura pe picioare!! Doar ca....de-atunci nu mi-am mai revenit din soc, si mai mult... mi-a mers din ce in ce mai rau... Fizic, n-am mai avut asa mari probleme- desi ma simteam mai mereu extenuata-, insa pe toate planurile mi-a mers rau...mi-am pierdut job-ul si nu imi mai gaseam altul, am schimbat in acel an 4 apartamente, din cauza banilor m-am inteles din ce in ce mai greu cu mama... In fine, tot raul spre bine nu? La sfarsitul acelui an am descoperit margelutele si atunci lucrurile au inceput sa aiba sens!! Si acum lupt ca sa-mi revin complet, cred ca imi voi lua flori mai des, pentru ca ma fac sa ma simt mult mai bine!! Si daca nu-mi iau eu, cine sa astept sa-mi ia? :D

    Va pupic, si voi reveni cu povesti mai vesele!

    17.04.2011, 13:43:25
  • monicasandica
    monicasandica

    Intru si eu sa te imbratisez Andra....tocmai am terminat de bigudat,m-au inebunit niste babute cu permanenturile lor....ai ales o tema foarte frumoasa si voi participa cu drag la acest concurs...

    17.04.2011, 13:52:26
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ma bucur tare mult Monica!!!

    Uff permanent... ma batea si pe mine gandul la un moment dat sa-mi fac bucle permanente :))) bine ca mi-a trecut :D

    17.04.2011, 14:09:35
  • Live
    Live

    Andra, ficatul se bucură la ceai de gălbenele şi la ceai de sunătoare. Caută de vezi cum se ţin curele! În plus, sunătoarea este mai mult decât indicată în combaterea depresiei uşoare şi moderate. Asta alături de j-de mii de alte probleme. Nu degeaba e numită sunătoarea "planta celor 99 de boli"!

    17.04.2011, 16:24:20
  • deManacuPenelopa
    deManacuPenelopa

    Mon Ange, da' mai grea tema nu puteai sa gasesti?
    Glumesc, e splendida, desi-i datatoare de batai de cap... de fel, ma bucur de toate maruntisurile, la capitolul creativitate stau mai prost:))
    dar gasesc eu ceva, succes si inspiratie tuturor!:)

    17.04.2011, 18:36:08
  • monicasandica
    monicasandica

    Florile sant simboluri frumoase ale naturii,prin care ne arata cat de mult ne iubeste.(J.W Gothe)
    Daca tot sant Floriile,frumos afara,am sa deschid acest minuat concurs cu o floare www.breslo.ro/Product/SET-SUMMER-FLOWER_350000

    17.04.2011, 19:54:13
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Cristina, beau ceaiuri toata ziua :))) am zile cand nu le suport la cat de mult beau :D si le mai cmbin ;))

    Penelopa (nici numele tau nu-l stiu...) important este ca te bucuri!! Sigur vei gasi ceva frumos si pentur concurs!

    17.04.2011, 20:09:18
  • dana86
    dana86

    Buna seara la toata lumea , astazi ma simt mai bine si hop pe forum ....concurs ...cu siguranta am sa particip. Am de terminat o comanda mai mare si de miercuri inspiratie la o tema pe custul meu, sper sa imi iasa. Eu sint Dana

    17.04.2011, 20:37:05
  • DouaMainiDibace
    DouaMainiDibace

    Multumesc de invitatie! Nu stiu cum voi sta cu creatia pentru concurs, sunt intr-o criza de timp teribila, dar as dori sa ofer o pereche de cercelusi pentru premiati! Revin cu linkul.

    17.04.2011, 20:59:42
  • DouaMainiDibace
    DouaMainiDibace

    De fapt facem asa, pun o percehe de cerecelusi din magazin pentru cadou, alege premiantul care ii plac! Parca e mai bine asa, fiecare are preferintele sale. Sa ma anunti cum procedam, k?

    17.04.2011, 21:01:45
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Dana, ma bucur ca te simti mai bine!! Spor la terminat comanda si apoi la ceea ce te bucura pentru concurs!

    17.04.2011, 21:35:41
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Multumesc mult pentru premiu, cerceii tai sunt minunati si sigur va fi incantat premiantul/ premianta!!

    Spor in tot ceea ce faci, sa se mai dilate timpul :p

    17.04.2011, 21:36:45
  • kiti
    kiti

    Buna fetelor, as fi avut si eu nevoie de un ceai de sunatoate impotriva depresiei cu putin timp in urma dar acum mi-a trecut deoarece pt a putea posta colierul pe care-l inscriu in concurs a trebuit sa calatoresc putin prin arhipelagul polinezian fapt ce m-a reconfortat. In plus tot ce tine de hand made imi creaza bucurie, alaturi de orele petrecute cu nepotica mea care-i un copil deosebit.
    In concluzie prima creatie pe care o inscriu in concurs este
    www.breslo.ro/Product/colier-TAHITIAN--DANCER_350076

    17.04.2011, 21:50:42
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Cristina,ca un amanunt regional:)),la noi sunatoareai i se spune "pojarnita"...asta pt ca e f eficeinta in combaterea temperaturii....

    Gabi,m-as mira sa nu gasesti tu o idee magnifica!!!Semnele de carte au fost superbe(unde mai pui ca m-ai facut sa recitesc cartea lui Pamuk...)

    Monicaaaa...e superb setul,dar asa e tot ce faci tu!!!Il si vad purtat cu o rochie neagra cu flori albastre si rosii,cu pliseuri,cu bretele.....Ai maini fermecate!!!!

    Andra,deManacuPenelopa e o Gabriela talentata (ca mai avem Gabriele-PunctG,Blanitza...care de care mai talentata)!

    Dana,ma bucur ca ai scapat de raceala!In schimb,am agonisit-o eu......

    DouaMainiDibace...nu e zi sa nu intru pe blogul tau si sa nu ma minunez de toate ideile si tutorialele de acolo...

    17.04.2011, 21:58:58
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Vaaa Monica chiar nu vazusem, bine ca m-ai tras de urechi!!!!! iarta-ma te rog, ai postat in timp ce scriam si eu mesajul care a aparut imediat dupa al tau si cum m-am grabit sa termin treburile prin bucatarie n-am mai vazut!!! Dar e superb setul!! Imi place mult si combinatia de culori!! E vesel si numai bun pentru sezonul ce urmeaza!!!

    Kiti: de asemeni minunat!!!! Ce ma bucur ca aduci mereu dupa tine o parte din locurile pe unde calatoresti!!!

    Silvia, merci mult!! De-asta nu mi-a ramas in minte numele, multe Gabriele si toate talentate!!!
    Si blogul douamainidibace e genial!!! Are o inspiratie si o indemanare de invidiat si apreciat!!

    17.04.2011, 22:06:51
  • monicasandica
    monicasandica

    Multumesc mult-Love-SILVIA...da....am fost mai harnicuta deoarece saptamana viitoare sant foarte,foarte ocupata...si nu o sa am timp de nimic

    17.04.2011, 22:22:27
  • kiti
    kiti

    De data asta n-a fost din pacate decat o calatorie virtuala.

    17.04.2011, 22:26:08
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    E bine ca ati inteles ce am scris:)))...ca am inversat la litere.....deh,graba strica treaba!!!!

    Kiti,ma minunez de fiecare data de ideile pe care le pui in practica,e superb colierul!!!Iar pozele de fundal...wow...

    Monica,cu toatele o sa avem o saptaman incarcata,bine ai facut ca ai fost harnicuta...eu astept sa treaca Sfintele sarbatori si abia apoi fac ceva ....

    Se anunta Niagara de premii oferite!!!O sa fie grozav!!!!

    17.04.2011, 22:37:13
  • monicasandica
    monicasandica

    KYTY foarte frumos colierul tau....imi place la nebunie. si..stilul tau vesnic oriental..il gasesc foarte interesant si unic!

    17.04.2011, 22:40:22
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Nici nu conteaza Kiti, pentru mine e ca si cum as fi acolo cand iti admir bijuteriile!

    Monica: mult spor la treaba in saptamana ce urmeaza!


    Trebuie sa va mai anunt ceva: avem si mai multe premii pentru podium: 3 premii oferite de doamna GretySimonica (un top, o caciulita de vara si o pereche de manusi de vara fara degete - crosetate din bumbac). Ele vor aparea pe parcurs pe masura ce vom stabili detaliile si vor fi confectionate :p Ii multumesc mult, este o doamna minunata!!!

    17.04.2011, 22:41:09
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Silvia, da, va fi super!!! Eu deja ma apuc de contabilizat premiile si creatiile participante!! Sa nu-mi mai scape nici una!!!! (Stiu ca Monica ma va ierta!! )

    17.04.2011, 22:42:33
  • pieseornamentale
    pieseornamentale

    MERSI ANDRA DE URARE! AL DOILE-A NUME CE IL PORT ESTE FLORENTINA. LA MULTI ANI FLORICELELOR .EU NU DEMULT AM AJUNS DE LA MAMA DE LA SAT SI TREBUIE SA IES CACI MAINE O NNOUA SAPTAMINA ANCEPE SI TREBUIE SA FIU FRES LA SERVICI . NOAPTE BUNA LA TOATE

    17.04.2011, 22:56:41
  • Live
    Live

    Bună seara tuturor!
    Eu turbez! Pot pune la bătaie, ca premii, mulţi pisoi. Şi mai mulţi decât aveam până un pic mai devreme... Cea de-a treia mâţă a făcut prostii pe ascuns(habar nu am când a fost în nuntă), nu ne-am dat seama că e gestantă, iar acum...are doi pisoiaşi negru cu alb. Sper că ăştia sunt toţi! Îmi trecuse prin cap că ar fi fost indicat să-i facem "marinari", dar...sunt Floriile, începe Săptămâna Mare şi... În aceste condiţii, anunţăm că familia pisicească s-a mărit. Cine doreşte mâţi este rugat din suflet să anunţe!!! Oricum, săptămâna asta duc una dintre pisici la sterilizat, apoi aştept să se facă bine ţâţele alteia(i-am mutat puii, şi-au schimbat mirosul-stând cu cei mai mărişori-aşa că mâţa îi respinge şi a făcut probleme din cauza laptelui nesupt)şi o duc şi pe ea la operaţie. Nu mai pot! Am ajuns să spun că nu mai pot! Nici curte nu avem, propriu-zis, pisicile stau aproape în casă(pe un hol) şi simt că nu mai rezist, oricât aş iubi animalele. Nici financiar nu mai facem faţă, căci le dăm boabe, plus lapte celor mici. Era să pic psihic, când am văzut că fată şi mâţa atreia. Noroc cu al meu soţ, care m-a încurajat şi m-a liniştit!
    Am de gând să pun şi eu la bătaie ceva, ca premiu, dar nu am încă în minte ce. Am să anunţ. Dacă vedeţi că trece timpul şi io nu zic nimic, strigaţi la mine, vă rog!

    17.04.2011, 23:09:00
  • Live
    Live

    A, la mulţi ani, Nely!:)

    17.04.2011, 23:09:25
  • blanitza
    blanitza

    Concursul debuteaza in forta printr-un colier absolut superb - Monica, iarasi ne lasi gura-cascata, ti-ai ales o paleta atat de frumoasa de culori - albastru-turcoaz, rosu-grena, alb, galben - colierul tau rivalizeaza cu primavara de mai!!!
    Kiti, cu ce minunatie ne incanti ochii - colierul tau etnic e ravisant, chiar pare a veni direct din insule, esti cu-adevarat Ethnic Queen!!!!
    Fetele, greu, taaaaare greu sa se ridice cineva la standardele pe care le-ati stabilit deja prin aceste doua superbe creatii, ati ridicat stacheta sus de tot, BRAVOOO!!!! Eu ma bucur cand e greu, pentru ca abia atunci te ambitionezi, si te-apuci serios!!!
    Si eu am ceva care mi se pare deosebit de ce mai fac eu de obicei, asa, mai altfel, am sa postez in curand...

    17.04.2011, 23:09:43
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Noapte buna si tie Florentina si o saptamana frumoasa!

    Cristina, offf saraca de tine! Sper sa ii dai pe toti care sunt in plus...Te cred ca iti este greu!! Ma bucur ca sotul tau de incurajeaza si te linisteste! E foarte important!

    17.04.2011, 23:11:39
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Gabriela, abia astept !!

    Si mie imi place cand stacheta este sus!!

    17.04.2011, 23:12:38