Forum: Concursuri Concurs de Prezentare 3in 1

  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    3in 1- Adica: Fotografie,Descriere si Produs

    Concurs de Fotografie. Banuesc ca toti dintre noi stim sa facem fotografii, unii mai bine, altii mai putin. Deoarece fotografia este primul si cel mai important lucru in prezentarea unui produs, este important ca acesta sa fie buna, pentru ca pe urma sa ne putem vinde produsul.
    In general pe Breslo exista doua categorii: fotografia obiectelor si fotografia Modelelor.
    Mai exista si picturi si fotografierea altor obiecte bidimensionale, sau sunt si cei care vand fotografii-dar asta nu are importanta de data aceasta.
    Fotografia obiectelor este o tema abundenta,care necesita experienta si cunostinte multe in domeniu. „Ce fundal sa aleg?” „ Pun ceva langa sau nu?” „ Din ce unghi sa fac poza?” etc. Fotografia Modelelor este mult mai complexa.
    Cateva sfaturi utile gasiti si aici pe Blogul de pe Breslo:
    www.breslo.ro/blog/tutorial-cum-pozam-bijuterii-%C8%99i-obiecte-micu%C8%9Be-1
    www.breslo.ro/blog/tutorial-cum-pozam-bijuterii-%C8%99i-obiecte-micu%C8%9Be-%E2%80%93-2
    www.breslo.ro/blog/mici-secrete-de-marketing

    Descrierea. Cum e bine? Sa scriu mai mult sau mai putin ? Sa fiu mai concret sau sa povestesc? Cine cum gandeste?

    Produsul. Astept membrii din orice categorie cu produse Handmade. As fii bucuros daca s-ar prezenta si cei de la categoria „Baie Frumusete” deoarece au niste poze formidabile.

    Regulament de principare
    -Poate participa oricine cu un cont activ pe Breslo cu obiecte HANDMADE, ce va fii incarcat dupa data de azi 13 aug.
    -La concurs nu pot participa picturi si poze- deoarece acestea ar insemna poza-n poza.
    -Fiecare persoana poate participa cu max.3 produse.
    -Poza principala o sa fie dupa ce se evalueaza concursul de fotografie, deci asta trebuie sa aiba o dimensiune minima 1000x750 pixel.
    -Pana la votare poate schimbat poza si descrierea.
    -Se poate participa si cu produsele participante la concursul organizat de Bijuteriiwhatelse si Mssdelilah.
    -Perioada de inscriere va fii ca si la ei, ca cele doua concursuri sa se poata desfasura paralel. Adica inscrierile se fac pana la data de 31 aug. iar voturile se pot da intre 1-3 sept. (poate prelungim)
    Regulamentul si modul de votare va fii pus la dispozitie la momentul potrivit.

    Premii: Un cupon in valoare de 80 lei pentru Castigatorul Absolut.
    Trei cupoane in valoare de 30 de lei pentru Castigatorii pe categorii. ( Fotografie – Descriere – Produs)
    Un cupon in valoare de 30 lei pentru un Client care voteaza.
    Bineinteles cupoanele pot fii preschimbate in magazinul meu.
    Astept si sponzori, daca vrea cineva, binenteles cu regulile lui.

    Cu concursul acesta asi vrea, ca sa ne invatam unii pe alti, deci si voi sunteti organizatori, fiindca as vrea sa vorbim despre produse, despre prezentare, despre promovare.
    Si daca se poate nu in stilul: „vai ce fain e” sau , „ce frumos e”, etc.
    Vreau sa va spuneti cu seriozitate parerea, sa dati sfaturi unii -altora si bineinteles fara dezbatere si fara sa va inselati unul pe altul.

    Mutumesc pentru corectare gramaticala cumnatului meu Fulop Tibor. Va cer iertare in avans pentru greselile viitoare la comentarii, dar ma voi stradui sa fiu inteligibil.

    Spor la creatii si Va astept cu drag! Kjoco

    13.08.2011, 09:15:11
  • kiti
    kiti

    Buna Kjoco,cred ca este binevenit un astfel de concurs pt ca am observat de multe ori poze neclare, facute cu telefonul la niste produse care pareau f dragute.Deasemenea m-am confruntat si eu de multe ori cu lipsa din descrierea produsului a datelor elementare cum ar fi materialul din care sunt confectionate obiectele, sau dimensiunea acestora, date absolut necesare la vanzarile on line, ca si o fotografie buna si cu detalii. Ce n-am inteles insa este modul in care se voteaza. Ai trei premii la trei categorii -fotografie, descriere, produs ceea ce inseamna ca vor trebui trei randuri de voturi pt fiecare categorie in parte ? mi se pare cam complicat. Banuiesc ca premiul cel mare il ia cel care are punctaj maxim la toate cele trei categorii ?
    Apoi este obligatoriu sa facem poza la produs si la model ? Am observat ca f putine fete folosesc modelul desi am constatat ca este f util in special pt dimensiuni si pt aspectul general. In concluzie te asteptam cu precizari -
    --cum votam?
    -- cate poze prezentam in concurs si daca sunt cel putin doua care dintre ele va fi votat produsul sau modelul (prin asta inteleg produsul pe un fundal ales si produsul pe model, nu modelul ca atare desi prin cererea ta de participare a celor de la baie frumusete nu cred ca ti-ar displace sa jurizezi in concurs poze cu modele ca atare).
    Glumesc. In ceea ce priveste modul tau de exprimare si scriere, ne-am obisnuit, te intelegem si mai ales ai un farmec si un umor mai special asa ca nu-ti face probleme. Te asteptam cu precizari.

    13.08.2011, 10:12:58
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Despre modul de votare nu am scris inca nimic, dar asa o sa fie. Trei vot in trei randuri, pentru fiecare in parte. Si da, premiul cel mare il ia cel care are punctaj maxim. La poze nu facem diferenta, nu e nevoie de modele, asta am scris ca o posibilitate. Deci incarcati produsul cum ati facut si pana acuma, numai la votare la un rand o sa dati vot la prima poza.

    13.08.2011, 10:41:30
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Inca ceva, data de inscriere se prelungeste pana la 7 septembrie.

    13.08.2011, 10:43:21
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Nu ar fi mai bine sa fie DOAR forografie de produs acea poza principala care se voteaza la sectiunea de fotografie, pentru a fi sanse egale din acest punct de vedere? Restul pot fi cum se doreste, chiar si pe model/

    Multumesc pentru prelungire!

    Ideea este formidabila!!!

    13.08.2011, 11:09:48
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Eu astept sa vad cam cum se procedeaza, cine si ce posteaza si care sunt dde fapt regulile. Pentru a posta, cred ca trebuie sa se stie si pe ce criterii se va baza votul.. Ori vad ca regulamentul votului vine mai tarziu. Clar vreau sa particip, mi se pare provocator , dat fiind faptul ca multa vreme am avut niste fotografii de mai mare jalea ..la produse :)) Deh, si eu mica, si nu stiam :))
    Imi place ca se pune accent pe prezentare (asta include si fotografia), si abia astept sa vedem ce si cum, si s ane napustim aici care mai de care :))
    Mult succes tutoro participantilor care "va sa vie"

    13.08.2011, 11:20:01
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    La sectiunea Concurs de fotografie de aia am scris mai mult, ca sa avet ceva baza, ca cum facet o poza cat mai bun despre produs. Astia nu sant reguli, numai aia ca prima poza sa aiba ceva dimensiune, ca sa vede omul. O singura regula mare e, produsul sa fie handmade! La votare o sa votati separat si la poza si la descriere si la produs. Cam asa:
    Poza 00, 00, 00
    Descriere 00, 00, 00
    Produs 00, 00, 00

    Inca ceva, cine arata un produs inscris pe concurs facut cu o tehnica noua ce nu exista pana acum pe Breslo, primeste un cadou de la mine: www.breslo.ro/Product/Suport-prezentare-stand-organizator-sertar-display-spatii-depozitare-consol-pentru-cercei_259774
    Daca iese mai mult, atunci primeste dupa voturi primite.

    13.08.2011, 13:01:28
  • mssdelilah
    mssdelilah

    aaaa..priceput acum! Pai, sa ne mobilizam dara !
    Multumim Kjoco pentru adaugiri!

    13.08.2011, 13:07:46
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    HOLALALI HOLALALI HOLALALI HOOO
    Eu acum ma duc la weekend in muntii, ma imbeti, prind ursii si o sa cant jodel. Nu faceti mare calagie si va doresc un weekend placut!

    13.08.2011, 13:38:47
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :)))

    weekend placut si vesel si tie kjoco! :D

    13.08.2011, 13:42:41
  • kiti
    kiti

    Si inca ceva, Kjoto a spus ca cine vrea se poate prezenta la acest concurs cu produsul de la 100% handmade ceea ce nu-i corect.Era ok daca ar fi fost doar concurs de fotografie si prezentare derulandu-se amandoua cam in aceeasi perioada dar votandu-se si produsul separat nu mi se mai pare ok sa participe cineva la doua concursuri cu aceeasi lucrare.

    13.08.2011, 17:44:46
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Este o observatie logica, dar eu personal as prefera sa nu comentez. Sunt doua concursuri, fiecare isi inscrie lucrarea /lucrarile unde vrea, asta am inteles pana acum. Nu avem de gand sa restrictionam postarea lucrarii din concursul 100 % handmade si in alte concursuri, asa cum am observat prin alte parti. Decizia ramane doar a designerului .

    13.08.2011, 17:57:14
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Mie nu mi se pare o problema. Aici se poate participa cu 3 lucrari. Dincolo cu una.
    Deci n-ar fi decat una comuna.

    Sunt unele persoane care poate chiar nu au timp in 3 saptamani sa realizeze atatea lucrari.
    Nu cred ca este cazul sa ne complicam si sa ne punem bete in roate.
    Sunt unele tehnici care dureaza mult mai mult de cateva zeci de minute pentru realizare :)

    13.08.2011, 18:17:40
  • kiti
    kiti

    Mai ramane sa introduceti si autovotarea si toata lumea va aplauda

    13.08.2011, 20:35:48
  • mssdelilah
    mssdelilah

    kiti, ai aplaudat si tu ideea unui concurs in paralel,din cate am vazut, la ce te asteptai?

    13.08.2011, 21:05:51
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    kiti, daca mai asteptam cateva ore sigur mai gasesti vreo hiba sau nemultumire :)

    Eu am rabdare :)

    Chiar sunt curioasa :)

    13.08.2011, 21:50:17
  • kiti
    kiti

    dragelor daca voi considerati ok ca cineva sa participe la doua concursuri simultane cu aceeasi lucrare e in regula. Da, am aplaudat ideea unui concurs in paralel si il sustin dar ma astept ca fiecare sa participe cu lucrari diferite dupa cum il lasa constiinta si..altceva. Andra nu vad de ce te-ai inflamat asa tocmai tu care in concursul tau ai impus reguli stricte.Si in final am facut doar o observatie n-am dat cu parul sau observatia mea a lovit unde nu trebuia? Chiar nu inteleg care-i problema ta.Concursul tau a trecut , lasa-l pe Kjoco sa decida cum va ramane in final.

    13.08.2011, 22:20:54
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si eu, la fel ca si tine, mi-am spus parerea.
    Nu eu sunt cea inflamata si nici cu probleme, dar multumesc frumos !

    13.08.2011, 22:27:35
  • blanitza
    blanitza

    Fetelor, fetelor..., si eu am citit textul concursului propus de Kjoco plus completarile, si n-am inteles de nicaieri ca s-ar permite ca piesa inscrisa la concursul Delilah - 100% Handmade, sa poata fi inscrisa si in acest concurs de fotografie. Este adevarat ca nici n-a interzis asta. El a spus doar atat : "O singura regula mare e, produsul sa fie handmade." Nu mai cititi pe diagonala.

    14.08.2011, 20:54:19
  • kiti
    kiti

    Gabi, am dat copy paste la regulament, cu spatiere pt pasajul incriminat.
    Daca Kjoco doreste sa mentina acest aspect asa sa fie eu nu mai comentez nimic.Imi spusesem doar o parere dar am sa ma abtin de la orice comentarii de acum incolo daca orice spun este luat drept carcoteala.Ma voi rezuma la postat- votat lasand altora spatiul de desfasurare.


    Regulament de principare
    -Poate participa oricine cu un cont activ pe Breslo cu obiecte HANDMADE, ce va fii incarcat dupa data de azi 13 aug.
    -La concurs nu pot participa picturi si poze- deoarece acestea ar insemna poza-n poza.
    -Fiecare persoana poate participa cu max.3 produse.
    -Poza principala o sa fie dupa ce se evalueaza concursul de fotografie, deci asta trebuie sa aiba o dimensiune minima 1000x750 pixel.
    -Pana la votare poate schimbat poza si descrierea.

    -Se poate participa si cu produsele participante la concursul organizat de Bijuteriiwhatelse si Mssdelilah.

    -Perioada de inscriere va fii ca si la ei, ca cele doua concursuri sa se poata desfasura paralel. Adica inscrierile se fac pana la data de 31 aug. iar voturile se pot da intre 1-3 sept. (poate prelungim)
    Regulamentul si modul de votare va fii pus la dispozitie la momentul potrivit.

    14.08.2011, 23:15:01
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Chiar nu e cazul sa ne impiedicam de o creatie postata in ambele locuri. Stiti.. e vorba si de cum se vede acest aspect de catre designeri.. Acum sa fim sincere.. si sa o spunem pe fata . Daca in apr 3 sapt un designer poate crea o singura piesa, si tine mortis sa mearga cu ea la ambele, e alegerea lui. Daca vrea sa fie ceva special, sa se evidentieze cu doua creatii , in doua concursuri.. e de apreciat. Eu asa vad. Nu vad motive de suparare, de carcotelaa, de intepaturi. Serios, chiar nu vad de ce se isca furtuna asta. Haideti sa lasam omul sa aleaga ce si mai ales "cat " poate face (a se intelege cat poate crea) si apoi e alegerea lui.. Nici o suparare de nici o parte. Am sau nu dreptate? Sunt convinsa ca multi zambesc in coltul gurii.
    Haideti ca nu e greu sa ne zambim sincer, chiar nu avem motive sa ne incruntam :)
    Va salut cu aceasta ocazie, doar ce am aterizat si eu :D

    14.08.2011, 23:50:54
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    cred ca daca s-ar diseca si legile propuse si votate in parlament cum sunt disecate regulamentele de concursuri pe Breslo am fi cu adevarat niste romani fericiti!

    Eu propun altceva: orice parere si sugestie este buna, dar nu sunt de acord cu contestarea unui regulament odata stabilit de organizator , mai ales atata timp cat nu este vorba despre chestii de baza (cum ar fi acuma sa vina un organizator sis a spuna ca puteti participa si cu Made in China sau cu produse de anul trecut sau mai stiu eu ce).
    Sunt sigura ca daca nu amintea nimic despre acelasi produs in ambele concursuri, nimeni n-ar fi spus nimic cu privire la asta.

    Ideea este ca...pana acum putin timp....nu au fost impuse nici un fel de conditii la concursuri.... iar, din momentul in care au fost impuse mici conditii de participare, s-au iscat furtuni! Chestie care nu este ok!
    Mai mult, acum se asteapta ca noile concursuri sa fie perfecte, ca regulamentele sa fie perfecte! Ori, nu se poate dintr-o data asa ceva! Trebuie luat treptat si pana la urma se va ajunge la un nivel mai inalt!
    Nu ar fi mai bine sa deschidem un topic separat in care sa discutam regulile concursurilor?!

    Adica ne spunem pareri, propunem, dam sugestii! Nimeni nu da cu parul, doar se discuta regulile si posibilele reguli!!

    Practic sa ajutam la imbunatarirea regulamentului concursurilor!


    Pana la urma, nici un om nu le poate gandi pe toate, oricat ne-am dori!

    Eu ma duc sa deschid topicul si va astept acolo :)

    15.08.2011, 00:29:20
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Dragi doamne si domnisoare! Eu am cerut pe voi, ca fara dezbatere daca se poate! Nu vreau ca sa scriu carte despre regulii, dar o regula noua e. De acum incolo cine ofenseaza pe alti, nu las ca sa participa in concurs! (poate intreaba cineva ca cat de tare:)
    Votarea produselor ramane, fiindca si asta face parte de prezentare. Un produs bun vorbeste de la sine, nu poate fie lasat fara atentie.
    Despre participarea cu acelasi produs in ambele concursuri, i-am lasat, ca timpul nu e asa de lung, e vara si oameni stau in vacanta. Diferenta e ca, aici mai mare accent e pus la prezentare, acolo la conceptul handmade. Dar cum a zis Mssdeliah: „Decizia ramane doar a designerului.”

    15.08.2011, 09:39:54
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Haideti sa vorbim odata despre ce trebuie. Voi ce ziceti despre poza asta? static.breslo.ro/img/product/breslo-507074-product.jpg
    Mi vine sa-mi barbieresc imediat. Bine, ca pentru voi nu, dar e o poza foarte buna. Voi ce fel de aparat folositi, sau cine face pozele voastre?

    15.08.2011, 10:10:44
  • user11913
    user11913

    Buna dimineata
    Felicitari Kjoco pentru tema aleasa, fotografia este superba ,chiar daca personal nu ma invita la o barbereala:)
    LA MULTI ANI ! de sf Maria tuturor celor care sarbatoresc azi acest nume frumos.

    15.08.2011, 10:42:33
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Recunosc ca nici mie nu-mi vine sa ma barbieresc privind poza:)))),in schimb mi-a evocat imaginea bunicului...care bunic avea o adevarata ceremonie a barbieritului,in fiecare dimineata,iar eu,copil fiind,il urmaream fascinata cum aducea cutia in care-si tinea ustensilele,cum le aranja intr-o anumita ordine....

    15.08.2011, 13:44:14
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Mie-mi aminteste de cat de incantat a fost prietenul meu cand i-am facut cadou un set de ingrijire personala care includea si o crema de ras si un pamatuf :p

    15.08.2011, 13:53:03
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Nu cumva va barbieriti :) Vreau sa arat o alta poza de la josephine
    static.breslo.ro/img/product/breslo-875164-product.jpg
    Foarte frumos aranjat, pentru asta a primit votul meu. Dar are doua greseli mici, data pe colt si frunza taiata pe partea de jos.

    15.08.2011, 18:09:53
  • tonycat
    tonycat

    Kjoco, cu copii mici, catelusi si pisicute pentru sensibilizarea votantilor , e voie?

    15.08.2011, 18:21:38
  • tonycat
    tonycat

    Si, sa stii ca imi place ideea... trebuie dor sa imi misc picioarele pana la banca sa platesc taxa de reactivare.

    15.08.2011, 18:22:46
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Joco, e frumos poza! Baiatul meu a cumparat un aparat Nikon D90 si mi-a promis ca va face poze, aranjamentul o sa fie a mea:)

    15.08.2011, 18:36:03
  • user11913
    user11913

    Multumesc Kjoco, pentru votul tau pentru fotografia mea-intr-adevar data e groaznica,si apare in fiecare imagine...nu stiu sa setez sa nu mai apara,iar daca tai din poza nu ramane toata imaginea.:(

    Si da, coltul frunzei nu e complet. Multumesc pentru observatii- voi incerca sa fiu mai atenta.
    O zi faina in continuare tuturor

    15.08.2011, 18:48:30
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Ce cinism draga Tonicat, platit cumva taxa aia si hai sa participati.
    Draga Sophie, un Nikon D90 face parte din cele mai bune aparate semiprofesionale si sper ca vorbesti despre aranjamentul cu care participi la concurs.
    Intrebare. Voi ce ziceti despre poze care sant taiate asa, ca nu se vede capul modelului? Sau despre manechine din plastic?

    16.08.2011, 08:41:14
  • tonycat
    tonycat

    Platit, platit, de ce nu?

    16.08.2011, 09:15:02
  • tonycat
    tonycat

    Cu modele decapitate se poate face un aranjament suprarealist, doar bijuteria sa fie potrivita.

    16.08.2011, 09:18:36
  • mssdelilah
    mssdelilah

    plusez si eu niste pene de papagali, poate ajuta la decor :)). Merg alaturi ?

    16.08.2011, 09:34:37
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pe mine m-ai pierdut Luminita :)))

    16.08.2011, 10:47:35
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Plateste, platitiva. Hai sa povestesc un caz, adica cum stau eu cu limba romana. Am facut un inel, ce cred ca a iesit bine, am facut fotografii despre ea si am icarcat aici. Fiindca avea o forma de pasare, am dat nume Pasarica. Am plecat inapoi la lucru si seara, cand am ajuns acasa, ma uit la ea si vad ca ce popularitate are produsul asta.. Stateam bucuros acolo, ca orcum, inelul a iesit foarte bine si pozele la fel. Dar ma suna varul meu pe messenger, ca stiu ca ce nume am dat pentru produs? Pai Pasarica, adica pasare mica, pui de pasare, pasare cu nume alintata. Pai dar stii, ca asta ce mai inseamna? Si spune. Nu credeam, scriam pe google si clic la poze. Am vazut lucruri... unu din zece daca era pasare.

    16.08.2011, 18:39:24
  • mssdelilah
    mssdelilah

    :))))))))))))))))))
    Numai pasarici ai vazut pe google :))))))

    16.08.2011, 18:45:15
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :))))))))))))))


    tin minte inelul! Tot datorita numelui :))))))))))))

    16.08.2011, 18:50:51
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Kjoco,esti demential,am ras cu lacrimi:)))))

    16.08.2011, 18:56:13
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Oricum, ideea asta cu numele este foarte buna pentru amerketing! Tu, Kjoco, nu ti-ai dat seama ce si cum era cu pasarica :D Dar... altii folosesc metoda asta pentru a-s face reclama produsului, pentru a-i asigura succesul!

    16.08.2011, 18:59:48
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Andra, mi-au venit idei :)))) Si nu de la un mic amanunt, de pe undeva.. ci chiar de la acest cuvant :))))))))))))
    Stai sa termin ce-am inceput, si sa vezi ce va postez. :)) Am mai postat eu ceva, ce numai serpisori nu pareau :)). Sotul nici nu voia sa ma lase sa postez :))))

    16.08.2011, 19:12:44
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Joco, esti bestial:)))))))))))))))))))))))))

    16.08.2011, 19:34:47
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    nu stiu serpisorii, lumi, dar sunt curioasa de pasarica :))))

    16.08.2011, 19:44:34
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Si eu,si eu:))))))

    16.08.2011, 20:18:52
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Haideti mai fetelor, ca doara nu voi sarmui o pasarica :)))))))))
    Ceva, sa fie in ton :)))

    16.08.2011, 20:22:24
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    ...un pasaroi?????

    16.08.2011, 20:42:59
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    mai mai... mintea ne duce...departe daca vrei neaparat :))))

    16.08.2011, 20:48:26
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Daca voi sunteti curiosi de pasarica lui Luminita, eu ce sa zic?

    16.08.2011, 22:22:23