Forum: Concursuri Concurs - Farmecul GEOMETRIEI

  • kiti
    kiti

    Anca ti-au iesit niste spirale foarte faine, dar draga mea fotografa tu care faci poze atat de frumoase de ce te-ai rezumat doar la astea doua si nu ai postat si poze detaliu pe spirala?In ce priveste spirala dacica ai dreptate o regasim predominant alaturi de alte simboluri chiar si acum pe vasele populare.

    23.10.2011, 18:35:04
  • sipetulcumargele
    sipetulcumargele

    Dupa o perioada in care inspiratia m-a parasit cu desavarsire am spus ca totul este rotund(ciclic) si sunt momente cand avem parte de intamplari negre sau roz . Sper sa va placa micul meu set :)
    www.breslo.ro/Product/Cercuri-sferedoar-forme-geometrice---pt-Concursul-Farmecul-GEOMETRIEI_464456

    23.10.2011, 19:08:23
  • huxley
    huxley

    Particip si eu cu acest set, sper ca de data asta sa se incadreze corect in cerinte. www.breslo.ro/Product/GeometrieDreptunghi-si-cerc-------------Rezervat_464621

    23.10.2011, 23:26:25
  • PapadiileRuxandrei
    PapadiileRuxandrei

    Iaca imi fac si eu curaj si particip pt prima data la un concurs pe breslo. Pt ca atunci cand am citit titlul concursului, am zis: "Aici ii de mine." :D Mereu m.au atras bijuteriile cu design geometric. Asa ca am incropit un patrat/hexagon mai degraba si l.am inscris intr.un cerc. Si pt ca nu mai stiu cum era la geometrie povestea cu figurile inscriptibile intr.un cerc, am facut hexagonul mai mititel ca sa se simta ca la el acasa :) : www.breslo.ro/Product/Cercei-desprinsi-din-roua-diminetii--pt-concursul-Farmecul-Geometriei_464628

    24.10.2011, 00:04:15
  • blanitza
    blanitza

    Minunate creatii, fetelor, pe masura ce mergem mai departe si ne apropiem de final, apar creatii din ce in ce mai originale, semn ca se creeaza in focurile... geometriei, bravooo!!!

    24.10.2011, 00:18:20
  • carla69
    carla69

    Superbe creatii inscrise,vin si eu in curand.Ma cam incurca serviciul ca nu pot sa fac eu ce doresc

    24.10.2011, 08:00:43
  • ieseanca
    ieseanca

    multumesc Kiti, sa zicem ca asta e o dovada ca n-am prea fost in apele mele cind am postat si, desi poate n-o sa ma crezi, am fost si constienta ca pozele sint aiurea.
    probleme de tot felul ma fac uneori sa nu fiu eu, de exemplu medicamente cu efecte ciudate :-)
    oricum, asta e, imi asum critica si nu promit ca n-o sa mai fac si alte poze proaste. fotografia de bijuterie are cerinte speciale si cred ca am cam obosit sa invat ceva nou.

    24.10.2011, 08:47:06
  • BianinasSmilingCrochet2009
    BianinasSmilingCrochet2009

    Iata propunerea mea de premiere pentru persoana care va ocupa locul III:

    www.breslo.ro/Product/An-apple-a-dayPremiul-III-Concurs-Farmecul-geometriei---Forum_464823

    Incerc sa finalizez si produsul meu pentru acest concurs ...asa ca voi reveni in curand :))

    24.10.2011, 14:08:41
  • soso07
    soso07

    Scuze ca am intarziat la intalnire :) Nu am avut internet azi la serviciu, dar acum s-a remediat problema. Am pierdut sirul, dar recuperez :)

    24.10.2011, 14:51:31
  • soso07
    soso07

    Anca - ieseanca, un set deosebit, ce ne duce cu gandul la originea noastra ! Intr-adevar, spirala o regasim si pe vasele populare, dar si sculptata in lemn. Si culorile foarte bine alese. Mie mi-au placut si pozele (chiar si asa sunt mult mai bune decat ale mele:). Se intelege foarte bine mesajul din poze. Eu iti doresc multa sanatate si sa nu te lasi ... cand invatam ceva nou (si ne si iese bine) parca toata lumea e a noastra :) Bucuria face bine la multe ! Succes!!!

    @sipetulcumargele, viata chiar este o combinatie de negru si roz! Depinde de proportie ... Imi place cand balanta se inclina spre roz!

    @treasureofpirates, o comoara minunata a iesit din adancuri! Forme si culori ce se incadreaza ...mai mult ca perfect :)

    @PapadiileRuxandrei, ma bucur ca ti-ai facut curaj. Intotdeauna este rasplatit curajul (eu asa incerc sa-i invat pe copiii mei, sa fie indrazneti ... cu unul merge, cu al doilea mai am de lucrat :) Minunate si spiralele tale care, puse la un loc, formeaza hexagonul (armonie, idealism) ce se inscrie linistit in cerc.

    @BianinasSmilingCrochet2009, multumesc pentru sprijinul cu premiul III. Foarte vesel :) Si practic, in acelasi timp!
    Te astept si cu creatia pentru concurs!

    24.10.2011, 15:31:04
  • soso07
    soso07

    Nu am reusit sa pozez ce am promis, asa ca ramane pe maine.

    24.10.2011, 15:46:27
  • gemsgems
    gemsgems

    Vai, ce draguta e hainuta pentru mar!!! Ce idee frumoasa! :D Am o cumnatica de 10 ani care ar manca mere doar ca sa le poata tine dupa ea in hainuta aia! :))

    24.10.2011, 16:23:37
  • BianinasSmilingCrochet2009
    BianinasSmilingCrochet2009

    Multumesc frumos gemsgems pentru aprecieri, ma bucur ca iti place hainuta marului, ai dreptate, la copii prinde foarte bine, este un truc pe care il folosesc si eu cu succes cu fiul meu :))

    24.10.2011, 18:10:38
  • ieseanca
    ieseanca

    multumesc soso.

    25.10.2011, 08:14:49
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Un brau cu patratele, creat pentru concurs :) www.breslo.ro/Product/Poezie-de-toamna-brau_465426
    Mult succes tuturor!

    25.10.2011, 10:15:36
  • soso07
    soso07

    Si eu iti multumesc, Anca. Ma bucur ca ai venit in concurs, alaturi de noi!

    25.10.2011, 10:17:07
  • soso07
    soso07

    @de.dimineata, extraordinar braul cu floricele (pe o rochita alba - o nebunie)! Cred ca ti-a facut mare placere sa-l lucrezi (cu asemenea culori). Poate faci si o gentuta asortata :)

    25.10.2011, 11:25:27
  • user42529
    user42529

    Fiind inscrisa pe acest site de mai putin de o luna, este o mare bucurie sa particip la acesta "provocare", asadar este primul concurs la care m-am inscris.
    Respectand tema concursului, particip cu o clama pentru par, frumos colorata, realizata din burete presat. (fotografiile nu sunt punctul meu forte! din acest motiv de fiecare data sustin ca produsele mele arata muuult mai bine in realitate :) )
    Multumesc mult, Sorina !
    Mult succes tuturor !!
    www.breslo.ro/Product/CLAMA-PENTRU-PAR_465597

    25.10.2011, 18:49:34
  • soso07
    soso07

    @niky98, bine ai venit in concurs! Iata cum din forme geometrice a luat nastere un omulet colorat :) Foarte frumos !

    25.10.2011, 19:21:44
  • gemsgems
    gemsgems

    Aproape ca imi pare rau ca nu e prima mea participare! :)) Imi plac mult margelutele crosetate! :D

    25.10.2011, 21:12:22
  • kiti
    kiti

    Gems acelasi gand mi-a trecut si mie cand am vazut margelele Sorinei mai ales cele multicolore cu albastru rosu galben.

    25.10.2011, 21:34:34
  • kiti
    kiti

    Niky bine-ai venit printre noi , tu ai o sansa sa castigi margelele crosetate ale Sorinei.Ai un magazin tare dragut iar piesa inscrisa in concurs este foarte inspirata si draguta.Succes si sper sa te avem printre noi si la viitoarele concursuri.

    25.10.2011, 21:42:00
  • soso07
    soso07

    Imi place cand ganditi cu voce tare, fetelor!
    @gemsgems, stii ca ti-am promis ceva pentru povestea cu triunghiul :)

    25.10.2011, 21:59:21
  • carla69
    carla69

    Dupa atata geometrie,e timpul pentru un test
    www.breslo.ro/Product/Test-la-geometrie_466174

    26.10.2011, 11:17:45
  • lida.accessories
    lida.accessories

    M-a inspirat mult tema concursului si am decis sa particip ( pentru prima data). Multumesc mult si succes participantilor!!!
    www.breslo.ro/Product/Colier-pentru-concursul-Farmecul-Geometriei_466182

    26.10.2011, 11:45:33
  • soso07
    soso07

    Carla, raspunsul meu : a) 2,598 cmp; b) 9 cmp; c) 7,065 cmp; d) nu am inteles intrebarea (trebuia sa dai variante ajutatoare) :)
    Trebuia sa tragem si o concluzie? De genul ... patratul e ... patrat perfect?
    Eu iti doresc sa iei nota 10! Bafta!
    Acum sa va zic ce vorba de duh a mai scos baietelul meu (apropo' de patrat). Ne plimbam sambata si mi-a zis ca simte miros de iarna. Mirosul acesta are forma patrata si e plat. Zicea ca simte in cap mirosurile si stie ce forma au. Unele sunt mai grase, mai rotunde, altele mai slabe, mai plate.

    26.10.2011, 11:49:12
  • blanitza
    blanitza

    Sorinuta, ce asocieri beton face your little boy, imi place ideea, sa-l faci simbolist, iubita!!!

    26.10.2011, 11:51:40
  • soso07
    soso07

    Am zis sa nu spun tot, dar daca m-ai provocat, uite ce a zis aseara cand am deschis usa de la balcon : aerul rece care a intrat are forma de triunghi, dar are un colt mai rotunjit :)

    26.10.2011, 11:57:08
  • user42529
    user42529

    Multumesc muuult pentru incurajari !! desi imi plac nespus de mult margelutele Sorinei, urmarind comentariile legate de acest concurs, ma incanta felul cum discutati, faptul ca va cunoasteti, ca stiti fiecare ce anume lucreaza, va cunoasteti magazinele... si parca imi pare rau ca nu m-am inscris mai demult pe acest site.. dar niciodata nu-i prea tarziu, nu-i asa ?? :))

    26.10.2011, 12:08:48
  • soso07
    soso07

    E bine ca ai ajuns aici si ca te-a prins aceasta activitate. Ai tot timpul sa ne cunosti (si noi pe tine) :)

    26.10.2011, 12:12:47
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Buna la toate lumile! (multe creatii frumoase, btw)
    Hai si eu..mai e loc? Vin si eu cu niste romburi si cerculete , parol! (Bine ca si-au adus aminte sa deschida si magazinul meu :))) )
    www.breslo.ro/Product/Fairytale-Earrings_466265

    26.10.2011, 14:27:17
  • soso07
    soso07

    @mssdelilah, detalii fine zici. Eu spun ... deosebit de fine ! Foarte frumoasa compozitia si ... putin rosu, cum imi place mie. Romburi, sfere si o spirala ce se unduieste ca o liana ... chiar rupte din povesti !

    26.10.2011, 19:34:16
  • valentina1
    valentina1

    As dori sa particip si eu la acest concurs, ca doar am folosit paralelograme, romburi, linii paralele, unghiuri... de toate... care au format pana la urma niste fulgi de nea.

    Mi-a placut foarte mult tema de cum am citit despre ea. Am vazut ca s-au inscris creatii deosebite in acest concurs, mi-ar place sa pot purta cateva din ele.

    Sorina, m-au binedispus replicile baietelului tau!

    26.10.2011, 19:50:08
  • soso07
    soso07

    @valentina1, te asteptam in concurs! Daca te pot ajuta cu ceva sa inscrii lucrarea sa-mi spui.
    Si mie imi place cand spune cate ceva deosebit baietelul meu. E un artist, ce mai ... :)))

    26.10.2011, 19:55:50
  • valentina1
    valentina1

    Am uitat sa atasez link-ul. Tii, ce uituca sunt... cred ca de la emotii mi se trage.
    www.breslo.ro/Product/Set-cu-fulgi-de-nea---pentru-concursul-Farmecul-geometriei_466587

    26.10.2011, 21:07:26
  • blanitza
    blanitza

    Frumoase piese toate, iar concursul chiar demonstreaza, daca mai era nevoie, ca geometria e regina oriunde, inclusiv pe Breslo, bravoo, fetelor!!!
    Or, Sorinuta, Cristina-Live oare ce-a mai fi facand, ca mi-e dor de ea...

    26.10.2011, 21:33:08
  • soso07
    soso07

    Tocmai ce zicea ca bea lapte batut si cafea :)))
    A fost prin targuri. Eu i-am tot zis sa ne viziteze in concurs, dar vad ca s-a tinut tare :)

    26.10.2011, 22:05:26
  • soso07
    soso07

    Valentina1, acum putem astepta linistiti primii fulgi de nea ! Rosu, culoarea mea preferata :)

    26.10.2011, 22:07:12
  • soso07
    soso07

    Valentina1, este prima data cand participi la un concurs pe Breslo?

    27.10.2011, 10:23:50
  • Live
    Live

    Eu văd timpul. Puştiul tău vede mirosurile. Asta e...mai suntem şi noi, ăştia "uşchiţi", pe lume!:)

    27.10.2011, 12:24:37
  • aigile
    aigile

    Cat-pe-ce sa lipsesc de la lectia de GEOMETRIE, asa ca m-am grabit sa revin 'in banca' inainte de... incheierea mediilor! Chiar daca am 'absentat' (... pe 'caz de boala'), mi-am luat notite constiincios, si am trecut prin aceleasi etape: de la reverie si filosofie la descoperirea materialelor destinate unor proiecte total diferite! Si mi-a placut sa-mi amintiti de tabla cu formule, care m-a dus cu gandul la compasul de lemn manuit de dirigintele de 'mate', la Arimescu si Gheba, pe care le-am 'mancat pe paine' ani la rand, la 'memoratoarele' si tabelele duse pana in facultate, si pe care ma pregatesc sa le... reiau, odata cu fiica mea dintr-a VI-a!
    Felicitari pentru toate variantele de 'rezolvari' pe care le-ati gasit la tema data! Si felicitari celor care gasesc teme tot mai frumoase, incitatnte si un excelent coagulant pentru o comunitate tot mai participativa! Succes si toate bune!
    www.breslo.ro/Product/Set---colier-si-cercei--Teza-la-GEOMETRIE-pe-suflate---concursul-Farmecul-Geometriei_467092

    27.10.2011, 13:21:41
  • valentina1
    valentina1

    Sorina, e al treilea concurs la care particip, desi as fi vrut eu sa fie primul, mai ales pentru premiile destinate incepatorilor. :)

    Aigile, foarte frumoasa lectia ta de geometrie, e pe placul meu!

    27.10.2011, 16:24:02
  • soso07
    soso07

    @aigile, frumoasa teza ... daca ar fi asa si la scoala, n-am mai avea emotii cu copilele noastre din clasa a VI-a (si eu ma inscriu in categoria asta). Bine ca nu ne-ai pus sa calculam unghiuri, arii sau arce de cerc. Eu rasuflu usurata :)) Imi place setul tau cu figurile geometrice "inlantuite" in culorile toamnei. Sa fii sanatoasa !!!

    valentina1, succes la cealalta categorie !

    Cristina-Live, eu apreciez timpul foarte bine. Cu mirosurile de mancare stau mai prost ... mi se face foame imediat :)))

    27.10.2011, 16:56:11
  • aigile
    aigile

    Multumesc, dragelor, darnice cu laudele! (si nu numai...) Ma bucur ca mai sunt tovarasi de drum - desi la inceput m-am revoltat ca trebuie sa iau de la inceput scoala alaturi de copil (cei mai multi dascali se bazeaza pe faptul ca acasa mai e cineva care 'completeaza'!...) azi imi prinde bine sa 'demonstrez' ca sunt 'up to date' cu toate ale scolii, ca stiti si voi cum privesc pustanii varsta noastra... expirata!!!
    In alta ordine de idei, constat ca am adaptat (cu totii) proverbul cu "Sa nu dea Dumnezeu omului cat poate duce!...", rescriindu-l :"... da' nici 'breslasilor' cat pot visa si mesteri!" Spor la mestesug!

    27.10.2011, 19:54:50
  • Rostogol
    Rostogol

    Particip si eu, cu niste cercei simplificati pana la geometrie:

    www.breslo.ro/Product/Cercei-Plutitori_467385

    27.10.2011, 19:57:43
  • cattie
    cattie

    Buna seara

    Nu sunt sigura daca ma pot inscrie la acest concurs din urmatorul motiv-contul meu Breslo de cumparator este vechi de 6 luni...dar cel de(mandru) breslas are numai 4 zile,micul meu magazin fiind inca un bebelus :)
    Feedback-uri pozitive am in proportie de 100%,dar numai in calitate de cumparator.Ca vanzator...nu cred ca feedback-urile pozitive primite de la prietenii si cunoscutii care se bucura de obiectele facute de mine,conteaza.
    In eventualitatea ca voi fi acceptata...
    www.breslo.ro/Product/Cinnamon_467402

    27.10.2011, 20:20:46
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    cattie,
    ai mai participat pana acum pe Breslo la vreun concurs?

    27.10.2011, 20:39:02
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Monica Alexandru,
    Felicitari pentru ideea ingenioasa si creatie...
    Bafta si tie la concurs!

    27.10.2011, 20:44:13