Forum: Concursuri Concurs ”Grădina Subterană”

  • AndiBede
    AndiBede

    Moderatoarea concursului: Andi - AndiBede
    cu ajutor binevenit de la Mihaela (mielena) și Carmen (3cot)

    Iarna e pe sfârșite, iar creativitatea va înflori în curând, odată cu natura. În curând breslașii își vor muta încetul cu încetul activitatea pe afară, într-un atelier în aer liber, înconjurați de sursele de inspirație din propria grădină. Poate sub o arcadă înflorită, într-un foișor ascuns sub iederă sau în plin soare lângă un măr încărcat de boboci sau chiar și în grădina imaginară, mult visată.

    Natura este o sursă infinită de inspirație pentru creatori, indiferent de tipul obiectelor realizate și de materialele utilizate. Iar pentru că natură nu înseamnă doar ce vedem în fiecare zi în jur, ci mult, mult mai mult, am ales să explorăm și lumea subterană. Știu că ne place să lucrăm cu pietre semiprețioase și metale, dar o grădină subterană este mult mai vastă de atât.

    Hai să pășim împreună pe tărâmurile fantastice ale Grădinii subterane și să ne imaginăm vietăți inspirate din peșteri în calcar și gips, filoane și fisuri în bazalte și granite umplute cu flori de mină, vulcani domoli sau explozivi, gheizere temperamentale, depozite vaste de corali, diatomee și foraminifere fosilizate pe fundul oceanelor și chiar în draga noastră Transilvania, dinozauri și câte și mai câte.

    Calendarul concursului:
    1. Înscrierea creațiilor: 24.02.2014 - 05.04.2014
    2. Votare și jurizare: 06.04.2014 - 11.04.2014 până la ora 24:00, ora României
    3. Alcătuirea clasamentului: 11.04.2014 - 13.04.2014
    4. Gala de premiere: 14.04.2014 ora 12:00

    Orice tip de lucrare poate fi înscrisă în concurs, respectând următoarele criterii:

    • maxim 3 (trei) piese de la un singur autor;
    • lucrările vor fi create special pentru acest concurs, după tematica prezentată: Grădina subterană;
    • fiecare lucrare va fi însoțită în descrierea din magazin de o scurtă poveste sau o poezie care a inspirat lucrarea - inspirația poate veni și din alte surse, caz în care lucrarea va fi însoțită de o scurtă poveste a acestei surse de inspirație.
    • Produsele trebuie să fie disponibile în magazin pentru o ușoară vizualizare de către juriu și votanți – daca veți avea magazinul în vacanță, discutăm și rezolvăm;
    • Cei care participă pentru prima dată la un concurs pe forumul Breslo sunt rugați să specifice acest lucru la momentul înscrierii, pentru a putea beneficia de premiul pentru debut.

    Despre componența juriului vom afla în curând, momentan fac demersuri pentru a alcătui un juriu cu experiență pentru a aduce și acest concurs la nivelul celor de până acum.

    Criteriile pentru jurizarea lucrărilor:

    1. Încadrarea în temă - forme, elemente specifice, culori și combinații cromatice, idee centrală (poveste)
    2. Estetica piesei - inspirație artistică
    3. Complexitate - realizare tehnică, procedee (tehnici) folosite
    4. Prezentarea lucrării - aranjament, fotografie, text însoțitor descriptiv (obligatoriu)
    5. Originalitate - aport personal, inventivitate.

    Votarea de către membrii Breslo:

    - Fiecare votant va putea alege 6 dintre creațiile înscrise;
    - Auto-votul nu este permis;
    - Breslașii cu magazine active pot vota indiferent de numărul de feedback-uri;
    - Voturile clienților se vor lua în considerare doar dacă aceștia au conturi deschise anterior datei de începere a concursului și au primit minim 2 feedbackuri pozitive de la minim 2 magazine;

    Votarea de către juriu și membrii Breslo va conduce la realizarea unui clasament pe baza căruia vor fi acordate premiile, după cum urmează.

    Din partea mea:

    - Premiul I, II și III http://andrea.bede.ro/concursul-meu-si-premiile/
    - Premiu pentru debut (lucrarea de debut cu cele mai multe puncte dacă nu a intrat pe podium);
    - Premiu pentru prima lucrare înscrisă (dacă participantul nu a primit alte premii din podium sau pentru debut).

    Din partea altor breslași: vom afla în curând sponsorii acestui concurs.

    Pentru orice nelămuriri nu ezitați să îmi scrieți aici sau în privat. În curând voi anunța juriul și sponsorii.

    Spor la creat ființe fantastice și plante cu flori nemaivăzute pentru a popula frumoasa noastră Grădină subterană!

    24.02.2014, 10:28:07
  • 3cot
    3cot

    Ei, da! Se pare ca AndiBede s-a hotarat sa ne provoace sa ne gasim imagianatia nu numai rascolind "maruntaiele" Pamantului dar si sufletul nostru. Greu si usor!
    O tema excelenta care sunt sigura ca va aduce multe surprize in concurs.

    24.02.2014, 10:44:04
  • soso07
    soso07

    Ce tema minunata ! Felicitari, Andi !!! Ne transformam in mici exploratori :)

    24.02.2014, 11:49:41
  • carmenn
    carmenn

    frumi...sa ne gandim acum...pe unde sa ,,ne bagam" cu mintea si culoarea...:)...sub apa...in inima muntelui...vedem of....chiar nu o sa fiu prima...ca de obicei...e de munca si documentare...:)

    24.02.2014, 12:59:14
  • mielena
    mielena

    Iată ce frumos ne opreşte AndiBede din fuga cotidiană şi ne îndeamnă să lipim urechea de pământul pe care calcam şi să-i ascultăm inima...să inchidem ochii şi să-i vedem frumuseţea subterană...apoi să o transpunem in idei...
    Minunata tema, Andi!

    24.02.2014, 13:15:19
  • carla69
    carla69

    asa,baga-ne si in subteran,parca n-ar fi destul ca-s cu capul in nori!

    24.02.2014, 14:40:16
  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumesc, dragele mele. Sper să reușesc să vă inspir și cu sursele pe care le voi găsi pentru voi. Am deja câteva, dar niciodată nu avem prea puține surse de inspirație. Săptămâna ce vine probabil că va fi mai mult pentru adunat și închegat idei.

    Abia aștept să văd ce ”produceți” din variate materiale. Proiecte cusute, împâslite, bijuterii, obiecte decorative, tot tot vreau să văd :D

    În curând mă apuc să trimit mesaje celor pe care i-am mai observat activi pe Breslo, dar nu și pe forum. Dacă știți persoane interesate de o provocare, lăsați-mi aici nume și le contactez ;)

    24.02.2014, 17:40:13
  • mielena
    mielena

    Am postat si eu din premiile oferite de Andi, aici:
    www.breslo.ro/Product/Crizantem-bleumarin-de-prins-n-pr_1140351
    www.breslo.ro/Product/Cercei-cu-flori-i-mrgele-de-jad-verde-ment_1140358
    Voi oferi si eu un premiu pentru ocupanta locului I (juriu), in valoare de 100 lei- ca voucher intr-un magazin de furnituri, la alegerea castigatoarei.
    Deci, poftiti in Galerii! :)

    24.02.2014, 19:10:52
  • inspring
    inspring

    Originala tema! Mi-a amintit de vizita la muzeul de geologie unde recunosc ca am pipait tot ce s-a putut.

    www.breslo.ro/Product/flori-subterane_1141066

    24.02.2014, 19:26:26
  • 3cot
    3cot

    Bine ai venit in concurs, inspring! Sa fie cu noroc si pentru tine si pentru concurs acesta prima inscriere! Succes!

    24.02.2014, 20:47:23
  • elesta
    elesta

    asteptam o provocare , dar nu mi-o imaginam asa de...surprinzatoare, fain, felicitari petru idee, tare greu mi se pare dar timpul e de partea noastra!

    24.02.2014, 20:55:25
  • AndiBede
    AndiBede

    Iei, avem prima lucrare înscrisă în concurs! Mulțumim, inspiring.

    Și pentru că e atât de dificilă tema aleasă (adică sunt atâtea surse de inspirație, că nu știi ce să alegi), vreau să încep o serie de articole (și aici și pe blog) cu explicații despre diversele surse de inspirație menționate în regulament și nu numai.

    Încep cu diatomeele. Sunt unele dintre ființele mele preferate. În zilele noastre produc cam 20% din oxigenul planetei, în oceane, pe unde trăiesc ele în mare parte.

    Sunt alge unicelulare care trăiesc în colonii și au o caracteristică specială care le face atât de frumoase: celulele lor sunt construite în jurul/în interiorul unor scheleți de siliciu. Un fel de cutiuțe microscopice de sticlă, cu multe găurele în tot felul de forme. Acestea s-au păstrat și câteva sute de milioane de ani, iar noi putem să le admirăm astăzi datorită exploratorilor lumii subterane.

    Aici găsiți câteva imagini:

    http://www.pinterest.com/mauriann3/diatoms/

    http://www.pinterest.com/eaudelune/diatoms/

    Voi pune și link-ul la blog după ce scriu articolul cu explicații mai pe larg, dacă vă interesează.

    Spor la creat! Și nu uitați să le spuneți și altora de concurs ;)

    Hugs,
    Andi

    25.02.2014, 10:48:02
  • inspring
    inspring

    Multumesc organizatoarelor pentru aprecieri si din nou felicitari pentru tema! Ma asteptam la un concurs de primavara, dar nu la unul de primavara adancurilor. Excelenta idee!

    25.02.2014, 11:50:46
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Eu nu am inteles bine ce trebuie sa creez. Adica Gradina asta subterana este in mari si oceane? Gradina subterana se refera la vietati si plante din mare?

    25.02.2014, 12:35:28
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Daca voi credeti ca aceasta Gradina subterana este in mare atunci chiar ca este foarte frumoasa tema.
    Si doar ce mi-am propus sa nu mai creez nimic. Dar cred ca nu se poate.

    25.02.2014, 12:45:04
  • AndiBede
    AndiBede

    Diatomeele trăiesc și azi în mări și oceane, lacuri și râuri, dar există și diatomee fosilizate de zeci și sute de milioane de ani care se găsesc la sute de metri sub pământ și au fost excavate prin diverse metode, să ne minunăm noi de ele. Eu la acestea mă refer. Sunt o sursă de inspirație prin varietatea și complexitatea lor.

    Mai sunt multe alte surse de inspirație subterană care își au originea în mări și oceane, altele pe uscat, iar altele nu au văzut niciodată lumina zilei. Despre acelea vom mai povesti ;)

    25.02.2014, 12:48:01
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Pentru mine diatomeele nu reprezinta nimic. Eu vreau doar sa stiu daca pot face o bijuterie care sa aiba ca sursa de inspiratie o vietate marina.

    25.02.2014, 12:59:30
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Daca se poate sa mi se raspunda clar la intrebare ar fi foarte bine. Pentru mine Gradina subterana are doar animale si plante.

    25.02.2014, 13:03:57
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Asta gasim in mare. Animale si plante.

    25.02.2014, 13:04:40
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Pentru ca nu mi s-a raspuns la intrebare m-am razgandit. Nu creez nimic.

    25.02.2014, 13:10:09
  • AndiBede
    AndiBede

    Dragă Octavia, sigur că poți să creezi o bijuterie cu sursă de inspirație o vietate marină. Mi-ar face mare plăcere să văd ce idei ai pe această temă. Subteran poate fi și submarin. Te rog să te mai gândești. Sunt sigură că nu aș fi singura care îți va aprecia creația.

    25.02.2014, 13:14:02
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Imi pare rau nu sunt multumita de raspuns. Si nu inteleg. Ca atare nu-mi consum energia asa aiurea ca sa creez ceva ce oricum nu ar fi in tema.

    25.02.2014, 13:21:25
  • mielena
    mielena

    Octavia, la intrebarea ta:" Eu vreau doar sa stiu daca pot face o bijuterie care sa aiba ca sursa de inspiratie o vietate marina.", Andi a raspuns cat se poate de clar:" sigur că poți să creezi o bijuterie cu sursă de inspirație o vietate marină"

    Asadar, si eu voi fi curioasa si nerabdatoare sa o vad pe Octavia- cea care ne-a incantat si la alte sectiuni- in acest concurs! ;)
    Te rog nu fii suparata ca nu ti s-a raspuns de la prima ta postare/intrebare! Moderarea unui concurs nu inseamna prezenta si supravegherea topicului 24/24 ore pe forum. Este un concurs organizat de si pentru breslasi inimosi, cu resursele proprii de timp si suflet pe care le avem fiecare.
    Asadar, te asteptam, Octavia! :)

    25.02.2014, 13:29:29
  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumesc, Mihaela. Și da, încerc să fiu prezentă cât mai mult aici, dar nu sunt anunțată când postează utilizatorii pe forum, să știu să răspund dacă sunt prin zonă.

    Octavia, sper că răspunsul meu este suficient de clar. Mi-ar plăcea tare mult să văd ce creezi cu inspirație submarină. Mult spor!

    25.02.2014, 13:32:26
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Ok, mielena a raspuns asa cum mi-am dorit. Eu nu inteleg altfel. Si inca o data diatomeele pentru mine nu reprezinta nimic.
    Mii de scuze.

    25.02.2014, 13:46:15
  • AndiBede
    AndiBede

    Am o precizare importantă legată de regulament.

    Clasamentul final va fi realizat din punctajele obținute de la juriu și de la membrii care au votat, adunând aceste puncte. Încă nu există un premiu separat pentru popularitate.

    Dacă în timp vom avea sponsori, probabil vom avea și acest premiu.

    25.02.2014, 14:21:05
  • 3cot
    3cot

    Pentru ca acum am intrat pe forum am sa incerc sa raspund cu citate din prezentarea lui AndiBede:

    -să explorăm și lumea subterană
    -pietre semiprețioase și metale
    -vietăți inspirate din peșteri în calcar și gips
    - flori de mină
    -vulcani domoli sau explozivi
    -gheizere
    -dinozauri și câte și mai câte.
    -corali

    Scuze autoarei pentru ca le-am scos din context.

    25.02.2014, 14:29:25
  • soso07
    soso07

    Ce s-ar potrivi aici o pictura asa cum spunea Florina ... cu cristale, flori de mina.
    Sau o pirogravura cu dinozauri, l-as face fericit pe Stefanut al meu :))
    Un colier cu corali ...

    25.02.2014, 15:30:10
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Ce ați zice de o Combinație între flori de mina si animale submarine? dacă reușesc sa fotografiez " monstruozitatea"...dar nu vrea...sa stea la pozat!

    25.02.2014, 18:58:24
  • AndiBede
    AndiBede

    Juriul va aprecia cu siguranță lucrările prin prisma tuturor criteriilor. Iar inventivitatea este unul dintre acestea.

    Din perspectiva mea, libertatea este totală în ce privește materialele și tehnicile, cât timp produsul final se încadrează în tema concursului.

    25.02.2014, 19:16:17
  • 3cot
    3cot

    De privit, de minunat, de inspirat:

    http://www.pinterest.com/ann2kids/caves/

    25.02.2014, 20:29:05
  • mielena
    mielena

    Am privit, ne-am minunat...si asteptam inca muzele, ocrotitoare si inspiratoare...:)
    .............................................................................
    Conform mitologiei grecesti, când s-a făcut împărțirea Universului, lui Zeus i-a revenit Cerul, lui Poseidon - Împărăţia Apelor, iar lui Hades - lumea subpământeană.
    Acest concurs se află aşadar sub auspiciile lui Poseidon şi Hades: un cuplu Yin-Yang care trebuie să ne stârnească imaginaţia şi creativitatea ! :)
    Poseidon sălășluia în fundul mării împreună cu soția sa, Amfitrite, alături de care, urmat de un întreg cortegiu marin splendid, purtat de un car tras de cai înaripați, spinteca valurile. Poseidon(Neptun in mitologia romana) declanşa furtunile sau făcea ca apele mării să devină liniștite, scotea insule misterioase la iveală sau le cufunda pe altele lovindu-le cu tridentul său, făcea să izvorască râuri sau să se închege lacuri.
    Hades sălășluia în împărăția umbrelor, a Tartarului şi tărâmului paradisiac subteran, unde cârmuia alături de soția sa, Persefona. El nu îngăduia nimănui, odată ajuns acolo, să mai vadă lumina zilei. Numele de Hades era evitat mulţi socotindu-l aducător de nenorociri. În mitología romană, echivalentul lui Hades era Pluton (Zeul cel Bogat), aluzie la comorile nemăsurate care se ascund în măruntaiele pământului.
    Lumi subterane de poveste, nu-i aşa? :)

    26.02.2014, 14:52:12
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Cand am vazut numele concursului m-au izbit doua ganduri absolut fara nici o legatura intre ele.
    1. meduze in culori diafane
    2. calatoria nocturna a zeului Soare.

    Pe Ra-ul meu vi-l arat cat de curand. L-am faurit dintr-o rasuflare. Imi ramane doar sa-l pozez.

    26.02.2014, 16:12:50
  • soso07
    soso07

    Cred ca, fara sa vreau, am creat si eu o poveste :) Povestea pietricelelor pe care tocmai le-am fotografiat. Este adevarat ca nici prin cap nu-mi trecea ca vor ajunge in concurs, dar acum, cand le-am vazut impreuna, parca m-as incumeta sa vi le prezint. Putin mai tarziu, sa le gasesc un nume potrivit ;)

    26.02.2014, 17:13:57
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Eee...FierForArt...culmea ca si eu m-am gândit la meduze...si m-am gândit si la ceea ce a spus Octavia...si cred ca in afara de vietăți si plante marine, lumea subacvatica este plină de sunete...delfinii si balenele comunica la mii de kilometri distanță...cred ca un subiect atât de fascinant nici ca se putea imagina... Felicitări Andi!felicitari fetelor. Si spor la mesterit tuturor!

    26.02.2014, 19:46:17
  • mielena
    mielena

    Eu inteleg, Soso! ;)
    Iar sentimentul dat mie de pietricelele tale nu e greu deloc! E bucurie, veselie de copil, e incantare, e plutire, e o stare de bine pe care...
    "...o zboară şi-o atârnă
    şi-o pluteşte..."
    dimprejurul meu...
    Felicitari! :)

    26.02.2014, 20:01:28
  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumesc, dragele mele, pentru sursele de inspirație și pentru idei. Așa îmi place când circulă ideile pe forum, pozele frumoase, lucrările înscrise la concurs ;)

    Să o ținem tot așa în continuare!

    26.02.2014, 20:51:11
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Buna ziua!
    Mai primiti o lucrare?

    www.breslo.ro/Product/Aquatic---Brtara-din-lana-impaslita_1142622

    27.02.2014, 09:06:20
  • mielena
    mielena

    Primim, primim! E perfect la tema...e Aquatic... :)
    Iar pe mine, bratara ta draga Miha, ma duce cu gandul tot la Nichita si ale lui Necuvinte despre cineva care "poate că s-a transformat în perlă/din pricina unei idei/care nu există pe pământ"...
    Succes!

    27.02.2014, 09:40:16
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Succes tuturor!!!!!

    27.02.2014, 14:46:36
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    In sfarsit am reusit sa termin prima lucrare pentru concurs.
    Iata:www.breslo.ro/Product/Colier-Gradina-subterana_1143874

    28.02.2014, 21:24:23
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Sper sa va placa lucrarea mea. Daca nu nu-i cu suparare.
    Eu pregatesc si a doua bijuterie cu care o sa ma inscriu in concurs.
    Am o mica problema nu-mi pot imagina cum poate sa arate o bestie.
    Vreau sa va prezint bestia din adancuri. Woaaaaau! Fioroasa. Dar pana una alta nu-mi iese.

    28.02.2014, 22:27:19
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Trebuie musai sa fie un animal fioros dar nu prea stiu cum cum ar trebui reprezentata aceasta vietate.
    Este un moment important in creatia mea de pana acum pentru ca bestii nu am facut.

    28.02.2014, 22:31:00
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc mielena.
    Ma stradui sa fac bestia si revin.

    28.02.2014, 22:42:30
  • mielena
    mielena

    Culoarea violet, o culoare misterioasa, sobra, asociata cu rafinamentul si provocarea...Caci aceasta este Octavia, asa cum am cunoscut-o eu (virtual!) pana acum...Bine ai venit, Octavia! :)
    Imi place floarea marina imaginata de tine, imi aduce emotie si ma duce cu gandul la marea lui Eminescu:

    Când marea turbează de valuri împinsă
    Şi-şi scutură coama de spume şi vânt,
    Cînd nori-alung ziua din lumea cea plânsă,
    Când tunete cânt,

    Atunci printre nouri, prin vânt şi prin unde
    O rază de aur se toarce uşor
    Şi-n fundul sălbatec al mărei pătrunde
    Prin vânt şi prin nor.

    Ce caută raza din ceruri venită,
    Din galbena steauă ce-aleargă prin cer,
    Ce caută-n mare, în noaptea-i cernită
    Und' razele pier?

    În fundul cel umed al mărei turbate,
    În lumea-i noptoasă, în sânu-i de-amar,
    Luceşte o steauă în piatră schimbată,
    În mărgăritar.

    E-amantul a stelei ce palidă trece
    Şi-aruncă prin nori a ei rază de nea,
    E-amantul căzut dintre stele, ce rece
    În mare murea.

    28.02.2014, 22:42:49
  • mielena
    mielena

    Se pare ca am retras mesajul imediat dupa postare ca sa corectez o greseala de tipar si chiar atunci Octavia a intervenit...sau poate "bestia" marina care va veni in concurs face deja ravagii in cronologia mesajelor? :)))

    28.02.2014, 22:49:35
  • 3cot
    3cot

    Un ajutor pentru Octavia pentru a "imblanzi bestia" care se pare ca a inceput sa ne "manance mesajele"! Deci, Octavia, da-i forma odata, sa ne salvezi!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ZBO6k1hZ5Yo

    01.03.2014, 11:45:38
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    am dat intamplator peste aceasta de doua ori bijuterie, mi s-a parut atat de in tema concursului incat as fi vrut sa-i fiu eu creatoare:

    http://www.pinterest.com/pin/323696291939672918/

    (sper ca nu am incalcat nici un regulament adaugand link-ul aici, daca da luati-l ca martisor si iertati-ma pe jumatate :d)

    01.03.2014, 12:45:09
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    My current body of work draws its influences from nature, especially the deep sea environment and its cycles of growth, maturity and decay. Recently I have been particularly interested in exploring ways to combine these silicone shapes with delicate metalwork. The resulting contrast between simple wire and sheet material structures and translucent, yet vibrantly coloured and textured silicone shapes is a defining aspect of my work. - cuvintele creatoarei care as fi vrut sa fiu in aceasta dimineata. Numele ei este Kathy Vones iar gradina subterana pe care o face sa infloreasca este numai buna sa te pierzi in ea.

    01.03.2014, 12:52:15